AMESKOU S E N TH. KORT De Dotctiaaï Ingezonden stukken Tennistournooi te Noordwijk (BLOEMWERK gfj v.Empeten Amsterdamse Beurs et huis aan de baai Vrijdag 3 Juni 1949 Haarlems Iïaghïad Z.H. krijgt de wind tegen Winst over 1948; Drie ton Bij de N. Z. H. is het vet van de ketel. Kon in het jaarverslag over 1947 nog lding worden gemaakt van een winst a meer dan een millioen, uit het verslag er 1948, dat heden verscheen, blijkt dat verlies- en winstrekening sluit met een tig saldo van 313.658,21, waarbij men aanmerking moet nemen, dat de eigen- je winst op de exploitatie slechts 42.152.19 bedraagt. Het resultaat is sterk nvloed door de aanschaffing van vele obussen (er werden honderd Crossleys zeventien Scaniavabissen aangeschaft), gestegen kosten van lonen en salarissen, lerhoudswerkzaamheden en een sterke ing der ontvangsten. )e directie stelt voor het winstsaldo als gt te verdelen: Voor uitkering 4 divi-. ld 147.500, voor aanvulling reserve erse uit te voeren werken 83.750 en ir bijzondere voorzieningen 82.408,21. )e directie brengt een woord van dank het gehele personeel, dat in al zijn ge ingen blijk heeft gegeven van een lof- ardige toewijding aan de onderneming haar gesteund heeft in het streven het Irijf voort te leiden op de weg van het goed mogelijk dienen der gemeenschap. )e personeelssterkte steeg van 1562 in 7 tot 1643 in 1948. Voor het rayon Haar- bedragen deze getallen respectievelijk en 694. iet jaarverslag geeft voorts een uitvoe- overzicht van de veranderingen in het irijf, ontstaan door de omzetting van de mlijn te Haarlem in autobusdiensten, iet trammateriaal staat voor een gulden de balans, de autobussen voor ,162.607,07. [aar wij van de heer Jurrissen vernamen lt het vervoer nog steeds. In het begin i het jaar leek een kentering te zijn in reden, doch thans schijnen velen weer voorkeur aan de fiets of aan de auto te en. Overigens is dit een verschijnsel irmee niet alleen de N.Z.H., doch ook i andere vervoermaatschappijen in Ne land, om het even of het nu tram- of bedrijven zijn, hebben te kampen. Tramspoor HaarlemLeiden mag verdwijnen Ie minister van Verkeer en Waterstaat rt de N.Z.H. meegedeeld, dat er zijner- s geen bezwaren meer bestaan tegen het reken van de tramlijn HaarlemLeiden. oals men weet besliste de minister enige en voor de omzetting van de tramlijn een autobusdienst dat de baan en de enleiding in tact moesten blijven voor geval zou blijken, dat de bussen het voer niet konden verwerken. De prak- van de afgelopen maanden, in het bij ier van de bollendagen, heeft evenwel ielijlc aangetoond, dat daarvoor geen ;s behoeft te bestaan, alf Juni zal de leiding van de N.Z.H. de betrokken autoriteiten beraadslagen r de wijze,, waarop de afbraak zal ge leden. evens heeft men nu de vrijheid gekre- het overcomplete materiaal van de hand oen. Reeds hebben zich enkele gegadig- die de oude motor- en volgwagens als erhuisjes of noodwoningen willen ge- iken, gemeld. Jong bloed bij Comedia an de negen dit jaar voor het eind- men van de Toneelschool geslaagden ben er drie een engagement bij de ep Comedia gekregen, te weten: Emmy ez Dias, Henk van Ulsen en Onno Mo- :amp. De beide eerstgenoemden slaag- cum laude. fijne kwaliteiten, mode- tinten, diverse prijzen HAARLEM, HEEMSTEDE en ZANDVOORT Burgerlijke stand van Haarlem HAAALEM, 2 Juni 1949 EHUWD: 2 Juni, H. Kokkelkoren en W. ie Hoog; J. P. Vogel en M. J. Bücker; A." Jonge en H. E. Jacobs; W. E. Braams en lerlemans; W. G. van Dalen en C. S. van veld; F. Dijk en E. A. van Kalmhout; P. igeterp en J. ter Wee; F. D. Jonker en A. looft; T. Modder en G, J. J. van Gellicum; den Brink en J. Ophuijsen; A. C. Re- - en M. H. Sudmeier. 2VA"LLEN van een zoon: 31 Mei. J. W. E. Jong—Erdsieck; 1 Juni, B. Broekhuis— twijker; 2 Juni J. HorstenFortgens. SVALLEN van een dochter: 2 Juni, E. ildwachtIskes. VERLEDEN: 30 Mei, B. Bakhuis Roze- 3i, 77 j., Kampervest; 31 Mei, C. P. Pen- 62 j., Wagenweg: 1 Juni: <S. E. Blanke, Prins Mauritslaan. Twee aanrijdingen met ernstige afloop Donderdagmiddag is op de Schoterweg te Haarlem een wielrijdster aangereden door een haar achterop komende auto, toen zij plotseling en zonder teken te geven naar links zwenkte en de weg overstak, met de bedoeling de Dr. Leydsstraat in te rijden. Zij werd door de linkervoor kant van de auto geraakt, viel en werd nog een meter of vijf meegesleurd. Na overbrenging naar het Diaconessenhuis bleek aldaar, dat zij een gecompliceerde beenbreuk had opge lopen. Op de Grote Markt is Donderdagavond een voetganger, die zonder voldoende op het verkeer te letten van de ene vlucht heuvel naar de andere de weg overstak, aangereden door een motorrijder. De voet ganger kreeg een zware hersenschudding en een bloedende hoofdwond, èn is, na door een lid van de Ongevallendiest te zijn ver bonden, per ziekenauto naar het Elisabeth's Gasthuis overgebracht. De motorrijder kwam bij de aanrijding eveneens ten val, waarbij hij schaafwonden aan beide benen opliep en zijn motor zwaar beschadigd werd. Speciaalzaak Baby- en Kleutcrkleding WAGENWÉG 9 (HOUTPLEIN) (Adv.) Eiectrificatie bij de Nederlandse Spoorwegen In de Donderdag iif het Concertgebouw voortgezette vergadering van de Pro testants Christelijke Bond voor Spoor-, Tram- en andere Vervoerspersoneel zijn enige punten aan de orde gekomen, betref fende het orgaan en de herziening van de contributieregeling, waarbij het hoofdbe stuur toezegde dit punt nader te bezien. Van afdelingen waren voorstellen ingeko men over beperking van de dienst op Zon dagen en de erkenning van de Goede Vrijdag als algemeen Christelijke feestdag. Het vraagstuk van de diensten op Zondag heeft de aandacht van de organisaties. Het hoofdbestuur verheugde zich over de be langstelling voor het punt en meent, dat de regering en de directies der bedrijven zul len constateren, dat de beperking van het doen van dienst op Zondag bij de bond volle ernst is. Besloten werd in overleg te treden met het Christelijk Nationaal Vak verbond over de Goede Vrijdag. Over dit punt bestaat verschil van opvatting en dit behoort ook tot het terrein der kerk. De voorzitter de heer A. Meines gaf een beschouwing over de wijzigingen in het Reglement Dienstvoorschrift (R.D.V.), waarover onderhandelingen worden ge voerd tussen de directie der Nederlandse Spoorwegen en de personeelraad. Voorts sprak de heer Meines over dé electrificatie en de mechanisatie. Het bedrijf heeft op het ogenblik veertigduizend personen in dienst. Voorkomen zal niet kunnen wor den, dat het aantal na de invoering van meer geëlectrificeerdelijnen zal vermin deren. In het Zuiden van ons land zijn nieuwe diensten ingevoerd en het Oosten en Noorden zullen volgen. Het seinwezen wordt vernieuwd. Als tot reorganisatie wordt overgegaan, dan wensen de vak bonden een stem in het kapittel te neb ben. Hoe het vraagstuk opgelost moet wor den wordt onderzocht. Personeelleden zul len overgeplaatst worden, een afvloeiing zal moeten geschieden met een pension- nering op 63-jarige leeftijd en herscholing. Getracht moeten worden te bereiken, dat betrokkenen niet in een mindefe positie geplaatst worden. Tenslotte gaf de voorzitter de ver zekering. dat het hoofdbestuur zijn aan dacht aan het vraagstuk zal blijven be steden. Kind in waterput verdronken De Bloemendaalse politie kreeg gister avond bericht, dat een tweejarig jongetje van de familie P., wonende aan de Domp- vjoedslaan vermist werd. Het kind had enige tijd in de omgeving gespeeld. De po litie stelde met behulp van buren een on derzoek in en na enige tijd vond men de jongen in een waterput •- in de omgeving van de kwekerij. De le vensgeesten bleken reeds geweken te zijn. Avond-rondleidingen in het Frans Halsmuseum Nu de rondleidingen door het Frans Hals Museum op de Woensdagmiddagen wegens het drukke reisseizoen moesten worden ge staakt, wordt thans het publiek in de gele genheid gesteld het museum onder leiding te bezichtigen op elke Woensdagavond, te beginnen met Woensdag 8 Juni. De eerste rondleiding vangt aan om 19.30 uur, de tweede om 19.45 uur. PRIJS KRENTENBROOD VRIJ. Blijkens de publicatie in de Nederlandse Staatscourant van 2 Juni 1949 heeft de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening de pr ij zenbeschikking krenten brood 1948 ingetrokken, zodat krentenbrood niet langer aan prijsbepalingen is gebon den. Provinciale Brandweerbond viert zilveren jubileum Herdenking wordt op 9 Duni te Haarlem gehouden De Provinciale Brandweerbond van Noord holland zal op 9 Juni te Haarlem zijn 25- jarig bestaan vieren. Afgevaardigden van alle aangesloten brandweercorpsen zijn uit genodigd, verder het bestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Brandweervereni ging, de hoofdinspecteur van de Rijksin spectie, de districtsinspecteur van Haarlem en bestuursleden van de andere provinciale bonden. De viering zal een eenvoudig en waardig karakter dragen: wedstrijden zul len niet worden gehouden en een groot feest wil men van de herdenking niet maken. Om twee uur zal in Dreef zicht een bij zondere algemene vergadering worden ge houden. Daarna, om ongeveer kwart voor vier, zal de Haarlemse brandweer een de monstratie geven op de Dreef. Tenslotte zal om half vijf in het gebouw van dé Provin ciale Griffie een officiële ontvangst plaats hebben door de Commissaris van de Ko ningin in Noordholland en Gedeputeerde Staten. SCHEEPVAART Abbedijk, Buenos AiresNew York 2 Juni van Santos. Alchiba, RotterdamAbadan 3 Juni van Alexandrië naar Djeddah. Amstel- kerk, AmsterdamWest Afrika 2 Juni van Antwerpen. Arendskerk, BrisbaneRotter dam 2 Juni van Aden. Britsum, 2 Juni van Marseille naar Duinkerken. Axeldijk, Ha vannaRotterdam 5 Juni te Antwerpen ver wacht. Ena, PauillacPort Said pass. 2 Juni Gibraltar. Friesland, 2 Juni van Belawan n. Colombo. Joh. van Oldenbarnevelt. Batavia Amsterdam pass. 2 Juni Kaap Bon. Kota Gede, New OrleansJava 3 Juni te Balik- papan. Lievevrouwekerk, RotterdamCal cutta 2 Juni van Genua. Melampus, 31 Mei van Makassar naar Singapore. Overijsel, RotterdamBatava 2 Juni ter rede Muntok. Poelau Laut, 2 Juni van Soerabaja naar Djangkar. Prins Maurits, GaspeAntwerpen 2 Juni 20 mijl West v. d. Scillies. Prins Wil lem 4, HamburgMontreal 2 Juni dwars van Cape Race. Ruys. 2 Juni van Durban naar Mombassa. Salland, AmsterdamBuenos Aires 3 Juni te Montevideo. Tjibesar, 3 Juni van Makassar te Hongkong. Tjikampek, 2 Juni van Kobe te Hongkong (dokken). Tjh- pondok. 2 Juni van San Dakan naar Singa pore. Van Oudshorn, 3 Juni van Batavia te Soerabaya. Van 't Hoff, 2 Juni van Kaapstad naar Port Elisabeth. Van Riebeeck 3 Juni van Belawan te Batavia. Congostroom, 2 Juni van Dakar naar Havre. Groote Beer, Batavia Amsterdam pass. 2 Juni Malta. Maaskerk, 3 Juni van Port Bouet te Tacoradi. Marie- kerk, JapanRotterdam pass. 3 Juni Perim. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) (Inzendingen zullen met het oog op de beperkte plaatsruimte tot een maximum van ongeveer 20 regels worden bekort). Comité 7 December-divisie Te Haarlem is, evenals dit in andere plaatsen is geschied, een comité opgericht, dat contact wil leggen tussen de moeders en vrouwen, die zoons of mannen in In donesië onder de wapenen hebben. Een der voornaamste klachten is, dat de man nen nu al twee jaar of langer weg zijn. De bedoeling is dat de vrouwen zich ver enigen om op de regering aandrang uit te oefenen om haar beloften over de tijd van terugkeer na te komen. Moeders en vrouwen worden uitgeno digd adhaesie te betuigen. In het comité zitten: E. Duk-Ploeg, Schneevoogtstraat IA rood, F. Dalman-Willing, H. Roozen- laan 22 en G. Vree-Storck, Bloemhofstraat. Zenen leden van Comedia begonnen gistermiddag hun culturele zending naar de 'West. Men ziet van links naar rechts: Mimi Boesnach, Mary Dresselhuys, Jan Teulings, Ellen Vogel, Fons Rademakers en daarnaast zoonlief Bob Verstraete en papa Jules Verstraete. Donderdagmorgen werd de derde ronde van het heren-enkelspel afgewerkt. Grote verrassingen deden zich niet voor, of het moest de nederlaag van M. Del Bello tegen de Australiër Harper zijn. M. Del Bello is de eerste geplaatste speler, die werd uitgeschakeld in dit tournooi. Harper, die altijd lange tijd nodig heeft om „er in te komen" verloor de eerste set in vlot tempo met 6-3, maar toen kwamen zijn harde drives en services los en met 6-4, 6-2 won hij de volgende sets. Gonzales won van Wilton zoals hij wilde. Dat Wilton toch nog zeven games in de wacht sleepte, was ondanks zijn inderdaad goede tegenstand toch meer te danken aan de wederom met te veel zelfvertrouwen spelende Amerikaan. In de tweede set kwam Wilton zells met 3-1 voor, maar ver der kwam hij niet. Gonzales nam nu het initiatief en drong telkens naar het net, waar alle als passeerslagen bedoelde ballen van Wil ton zijn prooi werden. Gonzales won de partij met 6-3, 6-4. De beide Zuid-Afrikanen Sturgess en Fannin wonnen regelmatig van hun respec tieve tegenstanders Peten (België) en Remy (Frankrijk). Sturgess vatte de eerste set echter wat al te gemakkelijk op. Hij dacht de Belg uit het achterveld te kunnen slaan, maar dit was precies in de kaart van de taaie Peten gespeeld. Met 7-5 won de Zuid- Afrikaan de eerste set. Toen kwam hij aan vallend naai' het net en Peten was nergens meer (7-5, 6-0). De derde speler uit Zuid-Afrika. Cock- burn, kon het tegen de uitstekende Brit Lewis niet bolwerken. In drie sets (6-2, 3-6, 6-4) werd hij uitgeschakeld. De partij van Ampon tegen H. Beernink werd een zege voor Ampon. Met 6-1, 6-0 werd de Hage naar verslagen. De kwart-finales, welke heden worden gespeeld, zien er als volgt uit: Gonzales Puncec; HarperFannin; SturgessBal- biers en LewisAmpon. Dames-enkelspel. In het dames-enkelspel bleek de Engelse Curry, die voor de eerste maal op de baan verscheen, een sterk speelster. Binnen en kele uren had zij de kwart finale bereikt door respectievelijk mej. Waldthausen en mevrouw Koopmans uit te schakelen. Haar tegenstandsters wonnen samen vijf games. Mevrouw Roos was niet bestand tegen de harde drives van de Italiaanse mevrouw Manfredi en ook Nel Hermsen moest in een eigenaardige partij tegen de Britse Tuckey het onderspit delven. In de eerste set ge lukte letterlijk niets en met 6-0 won me juffrouw Tuckey. Gedurende de volgende set hervond de Nederlandse plotseling haar vorm, maar mej. Tuckey was sterker en met 8-6 ging ook deze set verloren. Mevrouw Blaisse begon goed tegen de beweeglijke Franchise Marcellin. In de tweede set miste zij echter alle controle. De juiste lengte was volkomen zoek en kans loos ging de set voor de Nederlandse ver loren. In de beslissende set was het spoedig 3-1 voor mejuffrouw Marcellin, toch werd het nog even 3-3, maar de grotere snelheid van mejuffrouw Marcellin bracht haar spoedig de set en de partij (4-6, 6-1, 6-3). Ook de partij van mejuffrouw Rollin Couquerque tegen de Tsjechische mevrouw Straubeova vorderde drie sets. Het was geen mooie partij. Beide speelsters vonden geen enkele maal de juiste lengte. Vooral door haar veel grotere souplesse won me vrouw Straubeova met 4-6, 7-5, 6-4. Gemakkelijke overwinningen werden be haald door: mevrouw Bossi met 6-0, 6-0 op mevrouw Schmier, mejuffrouw Noahing met 6-2, 6-1 op mejuffrouw Boyer en me vrouw Rihbany met 6-1, 6-2 op mejuffrouw Mc Guire. Alle Nederlandse dames zijn dus voor het enkelspel uitgeschakeld. Slechts de acht geplaatste speelsters zijn overgebleven. Fraaie partij in gemengd dubbel-spel. De mooiste partij van de middag was die in het gemengd dubbelspel tussen mevrouw KoopmansRinkel en mejuffrouw Hoahing M. Del Bello. Rinkel speelde in deze par tij zeer sterk. Vooral aan het net was hij telkens een wanhoop voor het buitenlandse paar. Me vrouw Koopmans steunde hem goed en vooral haar volleren viel op. Hoewel de Nederlandse dubbel duidelijk sterker was, heeft men toch voor elke game moeten vechten. Na 3-3 werd het 5-3 voor Koopmans-Rinkel. Maar daarna miste Rin kel enkele moeilijke kansen aan het net en zo werd de stand 5-5. Een game, waarin mevrouw Koopmans aan het net uitblonk volgde (6-5). Del Bello miste in de twaalfde game vier ballen achter elkaar en de set was met 7-5 voor het Nederlandse paar. In de volgende set bleek, welk een uitstekend en sterk tennis mejuffrouw Hoahing kan vertonen. Voornamelijk dank zij haar goed spel kwam zij met hdar Italiaanse partner op 5-3 te staan. Rinkel concentreerde zich nu ten volle en met zijn brede spreiding, zijn sterk volleren en zijn gevaarlijke back hand en met achter zich een vast spelende partner wonnen de Nederlanders drie games achter elkaar. Nog was de partij niet ge wonnen. Hoahing-Del Bello kwamen zelfs met 7-6 voor te staan. Rinkei's service bracht de stand weer gelijk en ook de vol gende game werd gewonnen. 8-7 voor Koopmans-Rinkel. Het leek nu beslist, maar toch werden nog drie matchpoints gemist alvorens de umpire van zijn stoel kon dalen n-5, 9-7). Van Swol uitgeschakeld. Intussen was op de baan ernaast de partij Van SwolPuncec begonnen. Het is geen beste wedstrijd geworden. Puncec haalde letterlijk alles en in de rallies, die dan volg den. bleek Van Swol minder vast dan zijn tegenstander. Er was maar één methode, om van deze niet zo erg jonge en snelle Egyp tenaar te winnen en dat was hem naar het net te halen om hem vervolgens met lobs en dropshots te vermoeien, maar Van Swol, die dit inderdaad inzag en probeerde, bleek hiervoor met vast genoeg en zo bleef hij kansloos. Met 9-7 6-1 plaatste Puncec zich in de kwart finale, waarin hij Gonzales ontmoet. Het dubbelspel Van Swol en Rinkel tegen de Engelsen Roberts en Lewis werd een ge makkelijke zege voor de Nederlanders. Ook nu was Rinkel de grote uitblinker en dui delijk de meerdere van Van Swol, die vaak onbegrijpelijk veel moeite had met de een voudigste groundstrokes. Het werd 6-3, 6-2 voor de Nederlanders. Ook Sturgess en Fannin plaatsten zich zonder moeite in de kwart finale, door een 6-1 6-1 overwinning op Reidt en Teschmacher. Bjerre en Krijt, het Deens-Nederlandse paar. werd in een aardige partij door de gebroeders Del Bello uitgeschakeld. In de ontmoeting GonzalesAmpon tegen de Fransman Sanglier en Van Meegeren was de kleine Ampon de beste van het vier tal. De geplaatste paren HoahingM. del Bello en Curry—Roberts werdep in de der de ronde uitgeschakeld. Alle geplaatste dubbels hebben zich tot dusver gehandhaafd. In het dames dubbel spel is de tweede ronde nog niet geheel af gewerkt. Te beginnen met de kwart-finales zal in het heren enkel- en het heren dub belspel om drie gewonnen sets worden gespeeld. Kwarteindstrijden begonnen Vanmorgen 2ijn de kwartfinales heren en dames enkelspel begonnen. De uitslagen luiden: Heren enkelspel: Apon (Philippijnen) slaat Lewis (Groot Brittannië) 62, 6—0. 6—4; Sturgess (Zuid Afrika) slaat Balbiers (Chili) 6—4. 6—4, 6—2. Dames enkelspel: mevrouw H. Rihbany (Verenigde Staten) slaat mej. J. Marcellin (Frankrijk) 86, 60. Puncec moest de strijd staken. De partij GonzalesPuncec had een on tijdig einde. Bij de stand 64, 26, 54 in het voordeel van Gonzales kreeg Puncec last van een oude spier-blessure in zijn dijbeen, waarna hij de partij opgaf. Sport in 't kort WOODCOCK WON VAN MILLS. In Londen is dc bokspartij Woodcock—Mills gehouden. Mills werd in de veertiende ronde voor de achtste maal groggy geslagen en moest de strijd staken. Woodcock komt cp 6 September in Londen uit tegen de Amerikaan Lee Savold voor het wereldkampioenschap. Dr. Valentine in Haarlem gehuldigd Hedenmorgen heeft het hoofdbestuur van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel tijdens een te Haar lem gehouden lunch de zilveren legpen ning der maatschappij uitgereikt aan dr. Alan Valentine, de scheidende chef van ae Nederlandse afdeling van de Marshall- administratie. De voorzitter der maatschappij prof. G. A. P. M. Weyer huldigde in een toespraak de heer Valentine voor wat hij voor het Nederlandse volk heeft gedaan. Apart, artistiek van opmaak cn welverzorgd (Bloemenmagazijn BINNENWEG 18 i HEEMSTEDE - Willem van Graft neemt afscheid 's-Gravenhage 2 Juni Gisteravond hebben de Nederlandse sportvliegers af scheid genomen van de chef-instructeur en chef vliegdienst van de N.V. Nationale Luchtvaartschool, de heer W. van Graft. Dit geschiedde na een diner in het restau rant van het vliegveld Ypenburg waarvoor vele autoriteiten op luchtvaartgebied zich om de dis hadden geschaard. De heer C Kolff bracht de heer Van Graft namens alle Nederlandse sportvlie gers dank voor zijn werk. Na de oorlog was het de arbeid van de chef-instructeur die maakte, dat de N.L.S. weer over vlieg tuigen kou beschikken, weer leerlingen kreeg en dat de instructie werd opgebouwd. Namens de directie der N.L.S. bood spreker aan de heer en mevrouw Van Graft een zilveren broodmand aan. Voorts overhandigde de heer Kolff de slechts zelden uitgereikte zilveren medaille der vereniging. De heer J. E. van Tijen sprak daarna als oudste leerling. De heer Van Graft dankte de sprekers voor hun woorden en geschenken en haalde vele dierbare herinneringen op. Naar wij vernemen zal de heer Van Graft op luchtvaartgebied werkzaam blijven. Hij is verbonden aan een onderneming die zich bezig houdt met de levering van vliegtuig onderdelen. JAGT FRIESE KLOKKEN VERKOOP REPARATIE KLEINE HOUTSTRAAT 105 - TEL. 14418 (Adv.) Vijftien jaar geëist tegen chauffeur van „Abwehrstelle" De advocaat-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft vijftien jaar gevangenisstraf geëist tegen de 60- jarige chauffeur E. H. F. P., uit Leiden, aan wie ten laste was gelegd dat hij in de bezettingstijd heeft medegewerkt aan het verzamelen van inlichtingen en gegevens voor de Duitse „Abwehrstelle Wilhelms- hafen" en aan het overbrengen van twee geallieerde piloten naar een Duitse instan tie te 's-Gravenhage. De arrestatie van deze piloten had fatale gevolgen voor verschil lende leden van een illegale verzetsgroep, die door de Duitsers gearresteerd werden. Vier van hen werden gefusilleerd. Ter zitting ontkende verdachte alles wat hem ten laste was gelegd. Hij zou zich ook met de reeds tot levens lange gevangenisstraf veroordeelde B. in een illegale organisatie te Delft hebben in gedrongen, tengevolge waarvan een ge deelte van deze groep werd opgerold. Een van de arrestanten werd door de Duitsers onthoofd. De advocaat-fiscaal zeide dat het bewijs inzake het overbrengen van de Engelse piloten naar 's-Gravenhage zwak te noe men was. Verdachte ontkende dat hij wist dat het Engelse piloten waren, die hij in zijn auto vervoerde. Mr. dr. Klaassen, die als raadsman op trad, bepleitte clementie. Soedirman op vlucht gewond? Batavia, 2 Juni (Aneta). Te Madioen wordt verteld, dat de republikeinse gene raal Soedirman thans in de bergen tussen Ponorogo en Patjitan verblijft. Hij zou op zijn vlucht uit Djokja door twee schoten in de borst zijn getroffen. Van deze ver wonding is hij nog niet hersteld. Hij zou thans optreden als adviseur van de TNI en het studentenleger in dit gebied. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 295% 297 258 230'/2 Philips 227 V, 2621/2 A. K. U 165% 166% 136 Nederlandse Ford 270 Nederlandse Kabel 268 "A c. Berkel's Patent 110 Scheepvaart-Unie. 162% 163% Holl.Amerika Lijn 149% Deli Maatschappij 153 153% H. V. A 155 154% A'dam Rubber 137% 136% Ned. Handel Mij. 150 N.-l. Handelsbank 109 Biliton Mij. II 231 UILLETON door ANDREW MACKENZIE vertaald uit het Engels. Hetzelfde gebeurde met mij. Het wat ik me herinner is dat Mary een kop chocola, zoals ik 's avonds meer drink, bracht. Toen ik weer ?am lag ik in een complete duisternis, 'ijl overal om me heen water droop, was ontzettend. iis twee kinderen, alleen in het don keken we elkaar aan. Maar het; besef het gevaar, waarin we verkeerden, it me tot daden, We moeten zo snel mogelijk hieruit le komen, drong ik aan. Probeer of ize touwen door kunt snijden, er moet Bs in mijn zak een zakmes zitten, udith vond het mes en binnen enkele «ten waren de touwen doorgesneden, wilde opstaan, maar viel terug op de Bi, in elkaar krimpend van de pijn, door me heen schoot. Na een poosje ik echter in staat met enige moeite de deur te strompelen, die ik voor lig openmaakte. Het vage licht van fentaarns achter me verlichtte een ge ile van een stenen vloer. Verder was 20'n intense duisternis, dat ik de ■ang van de gewelven niet kon op- ®n. Er heerste doodse stilte. Judith's 1 kroop in de mijne. Wat moeten we doen? fluisterde ze. We moeten zo ver mogelijk van dit weg zien te komen, antwoordde lk. Ban met de maskerkap kan hier ieder ■olik weer verschijnen, Ik hoorde haar een uitroep van af schuw slaken. Ben je daar zeker van? vroeg ze. Bij deze verlichting zou je je best dingen kunnen verbeelden. Dingen, die je je verbeeldt, praten niet en halen ook geen stukken, die je moet tekenen, te voorschijn, zei ik. Maar daarover zal ik je naderhand vertellen. Ik nam een lantaarn van de muur af en draaide de pit omhoog om wat meer licht te laten schijnen in de gewelven. De gang, waarop de deur uitkwam, leidde naar een soortgelijk vertrek als we zo juist hadden verlaten. Er brandde nog vuur in een open haard en enig kook gerei lag verspreid in het rond. In dit vertrek was mijn maaltijd waarschijnlijk toebereid. Zoals ik wel vermoed had, was er niemand meer aanwezig. We waren helemaal alleen in deze gewelven des doods, behalve dat de man met de mas kerkap hier waarschijnlijk nog ergens rondhing. Hand in hand liepen we de lange gang af, aan het eind waarvan we sporen in ruwe aarde vonden, die naar andere, niet- aangelegde, gewelven leidden. Het enige geluid dat we hoorden, was dat van water, dat omlaag droop. Dit bracht me mijn dorst in herinnering in mijn opwinding over Judith had ik hieraan even niet be wust gedacht en in mijn handen ving ik nu wat water, dat langs de stenen liep, op. Het was nectar voor mij! Ik voelde me opknappen en ik begeleidde Judith door een labyrinth van gewelven, totdat we ver genoeg verwijderd waren van het vertrek, waar ik gevangen had gezeten. Ik wist, dat onze voetstappen onze vervol ger de weg zouden wijzen, maar in deze doodse stilte zou de nadering van een le- vend wezen van op grote afstand te horen zijn. Ik spreidde mijn jasje uit op de grond. Judith ging naast me zitten en ik sloeg een arm om haar heen, terwijl haar ge zichtje tegen het mijne aan lag.. Je geeft een heel klein beetje om me, hè? fluisterde ze. Ik heb altijd ge hoopt, dat dat zo zou zijn. Ik zuchtte diep en duwde haar iets van me af. Het heeft geen zin, Judith, zei ik bitter. Als je uiting wilt geven aan je gevoel van dankbaarheid ten opzichte van mij, doe dat dan op andere wijze. Ik ben niet degene, om wie je geeft, dat weet ik. In het vrij behoorlijke licht van de lan taarn kon ik haar bruine ogen vuur zien schieten. Om wie zou ik dan wèl geven? vroeg ze boos. Om Arthur Carfrew natuurlijk. Hij vertelde me, dat hij met je wilde trouwen. Opeens schaterde Judith en haar lach weerklonk in de gewelven. En heb je 'Arthur werkelijk geloofd? zei ze. Jij arme dwaas! Arthur vraagt toch ieder meisje, dat er wel aardig uitziet, ten huwelijk. Hij zou niet weten wat te begin nen, als iemand ja zei. Het zou hem van zijn grootste hobby beroven. Maar heeft hij jou ten huwelijk ge vraagd? drong ik aan. Ja, maar ik heb hem meegedeeld, dat ik er niet "voor voelde. Ik heb hem gezegd, dat er iemand anders was Bedoel je. Ja, jou bedoel ik, m'n lieve dwaas! Je had er alleen zo'n vreselijk lange tijd voor nodig om het me te vertellen. Opeens waren haar lippen op de mijne en in deze eerste omhelzing scheen het leven nieuwe zin voor mij te krijgen. En zelfs als we nooit levend uit deze gewelven zouden komen en die kans was geens zins uitgeslpten voelde ik, dat ik de ver vulling, die het leven kan geven, gevonden had. Liefste, weet je dat ik helemaal geen goede echtgenoot voor je zal zijn, als ik straks de kans krijg je naar het altaar te geleiden, zei ik tenslotte. Hoe zo? Ten eerste ben ik veel ouder. En ver der ben ik zó lang alleen geweest, dat ik er aan gewend ben geraakt om alleen maar aan mezelf te denken. Mannen van mijn leeftijd zijn meestal erg egoïstisch. Judith lachte. Dat verschil in jaren doet niets ter zake, Bob is het niet wonderlijk, dat dit de eerste keer is, dat ik je bij je voor naam noem? en wat dat vrijgezellen- egoïsme betreft, kan ik je zeggen, dat ik dat er wel bij je uit zal krijgen. Maar is al dat gepraat daarover eigenlijk nog niet wat voorbarig? Deze laatste vraag van Judith bracht me tot de werkelijkheid van onze min of meer wanhopige situatie terug. Daar zaten we, ergens onder de aardoppervlakte, zon der voedsel, met een lantaarn, die mis schien nog een paar uur licht zou geven, waarna de duisternis om ons heen volko men zou zijn. En wanneer we geen licht meer hadden, zou ook de kans om een uitweg uit dit labyrinth van gewelven te vinden, praktisch nihil zijn. Onze enige hoop is de man met de maskerkap te overmeesteren en hem te dwingen ons de weg hieruit te wijzen, zei ik tenslotte. Of we zouden hem kunnen volgen om te zien, welke weg hij neemt, opperde Judith. Dit idee was nog niet bij me opgekomen. Als we in een donkere hoek van de gang bleven wachten, zou de mysterieuze figuur vroeger, of later wel langs ons komen. Ik stelde Judith voor, dat zij daar. zou blijven, terwijl ik terugging naar de gang, maar dit weigerde zij pertinent. Nee, Bob, jij zult de lantaarn nodig hebben om je bij te lichten en alleen hier in de duisternis te zitten overleef ik niet, zei ze. Ik laat je van nu af aan niet meer alleen. Judith hield mijn arm angstig vast. Wie denk jij dat het is, Bob? vroeg ze. Is het Fellowes of geloof je dat het die dominee is? Het kan iedereen zijn, antwoordde ik. Ik kan me diverse mensen voorstellen, die deze rol kunnen spelen. Maar al zou het mijn laatste daad op aarde zijn, lk moet en zal die duivel ontmaskeren. Hand in hand liepen we door de gewel ven. Onze voetsporen maakten het ons gemakkelijk de weg terug te vinden. Ik koos een betrekkelijk comfortabele schuil plaats uit, achter een uitspringende rots, die dicht in de buurt was van de toegang tot het vertrek, waar ik gevangen was gehouden. Ik draaide de lantaarn neer, zodat er alleen nog een heel klein licht puntje over was, en daarna maakten we ons op om af te wachten was er zou ge beuren. We moeten daar uren gezeten hebben. Judith viel in slaap en ik had zelf moeite om niet in te dommelen, toen opeens een vreemd geluid me klaar wakker maakte. Er kwarn iemand dc gang af. En ik meen de te horen, dat deze persoon in zichzelf mompelde. Ik maakte Judith voorzichtig wakker en met mijn vinger tegen mijn lippen beduidde ik haar doodstil te zijn. Dicht naast elkaar hurkten we in de duis ternis, terwijl het gemompel steeds duide lijker werd. De gewelven bleken het geluid te versterken, want het duurde nog wel enkele minuten, voordat een heen en weer zwaaiend ücht de nadering van de man. die in zichzelf sprak, aankondigde. In het vage licht werd de omtrek van de masker kap zichtbaar. Judith's hand ging naar haar mond in een gebaar van schrik, maar het geluid dat haar even in paniekstem ming ontsnapte, werd te niet gedaan door het gemompel, dat van onder de kap hoor baar was. Ik kreeg de stellige overtuiging, dat dit niet dezelfde man was,- die de dreigende woorden tot mij had gesproken in de afgelopen nacht de bouw van deze figuur was, hoewel niet veel afwijkend, toch anders. De man met de kap opende de deur van het vertrek, waar ik hulpeloos had liggen worstelen met mijn touwen, cn verdween naar binnen. Ik wenkte Judith hem te volgen en voorzichtig slopen we achter hem aan. De man stond stil voor de ene muur van het vertrek en drukte op de twee uitspringende stenen. Een deel van de muur begon te wijken met hetzelfde knarsende geluid van scharnieren als ik al eerder had gehoord. De man, die nog steeds in zichzelf mompelde, haastte zich door de opening, zonder van het apparaat gebruik te maken, dat de zaak weer "achter hem afsloot. Hem volgend merkten we, dat we ons bevonden in een stenen gang van ca. 1 meter breedte. Een dertig meter voor ons uit zwaaide de lantaarn van de man, die ons voorging. Ik had onze eigen lan taarn om toch maar vooral onopge merkt te blijven moeten achterlaten en zo tastten we onze weg in de duisternis. Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7