Haarlems Dagblad Geheime conferentie te Parijs zal heden worden voortgezet Nederlandse verliezen in Indonesië Wapen smok kei arij in Frankrijk ontdekt Arrestatie van een aantal leden der R.P.F. De zon kan verstek laten gaan, de goede stemming blijft toch 63e Jaargang No. 19260 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Zaterdag 4 Juni 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeui>Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «©pretijtc tjaaclcmactje Courant cainno *65-6) Directeuren: P. W. Peereboom en Ph. A. Mees Overeenstemming op ondergeschikte punten mogelijk geacht PARIJS, 3 Juni. (Reuter). De beslo ten vergadering van de Raad van ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier eindigde hedenmiddag na twee en een half uur. Robert Murphy, de Amerikaanse poli tieke adviseur betreffende Duitsland, ver klaarde na afloop van de conferentie dat de besprekingen „vriendschappelijk zijn verlopen en dat er enige vorderingen zijn gemaakt". De ministers besloten Zaterdagmiddag opnieuw in besloten vergadering bijeen te komen. Na de vergadering publiceerden de mi nisters het volgende korte communiqué: „Heden heeft onder voorzitterschap van de minister van Buitenlandse Zaken der Sovjet-Unie, de heer Wysjinski, een be sloten vergadering van de raad van mi nisters van Buitenlandse Zaken plaats ge had. De ministers hebben de SoVjet-Rus- sisehe en Amerikaanse voorstellen betref fende Berlijn besproken. De volgende bij eenkomst zal op 4 Juni plaats hebben". De drie Westelijke ministers hadden he denochtend een voorbespreking gevoerd op het Franse departement van Buitenlandse Zaken. Men neemt aan dat minister Acheson zijn voorstel nader heeft toege licht. Van officiële zijde wordt* vernomen, dat op de bijeenkomst van Zaterdag de voor stellen inzake Berlijn verder besproken zullen worden. Men is van mening, dat Vrijdag alleen de kwesties van bestuur en controle werden aangeroerd en de kwestie ten aanzien van de munt, het verkeer en de handel, die Vrijdag door deskundigen van de vier "mogendheden te Berlijn wer den besproken, nog in behandeling moeten komen. Onze Parïjse correspondent telefoneerde ons hedenochtend: Gisteren zijn, als bekend, de grote vier „ondergedoken" om in het geheim de kwestie Berlijn te bespreken.. I-Ia de eerste dagen vooral aan de propaganda gewijd te hebben, wordt nu de techniek der geheime diplomatie opnieuw toegepast; de confe rentie is nu eigenlijk pas gestart- In tegenstelling met het eerste program ma-punt Duitslands politieke eenheid werd Berlijn dus niet begraven, en waar leven is is hoop. Die hoop wordt nog ver hoogd door de uitlating van oen der vier Amerikaanse experts, Robert Murphy, die iets minder geheimzinnig dan zijn collega's, tegenover de pers verklaarde, dat hij gis teren als.de vruchtbaarste dag van de ge hele conferentie beschouwde. In politieke kringen neemt men alge meen aan, dat, wat Berliin althans aan gaat, de Russische en Westelijke stand punten elkaar genoegzaam genaderd zijn cm een brug tussen beide mogelijk te maken. Beide willen één gemeenteraad voor de hele Duitse hoofdstad en herstel der Kommandantura, en Wysjinski zcu bovendien bereid zijn het vetorecht, dat vandaag ter sprake komt, tot enkele essen tiële kwesties te beperken. Wanneer men op deze, weliswaar onder geschikte punten tot overeenkomst zou ge raken en eventueel ook de handelsbetrek kingen tussen Oost en West nog wat her steld zouden kunnen worden, dan zullen de ergste excessen van de koude om-log zijn opgeheven. Een modus vivendi.zal dan De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 28 April: 2e It. H. G. Diederen, uit Hoens- broelc. 4 Mei: sold. M. J. Muller uit Box meer. 12 Mei: korp. H. J. van Hunnik, uit Amsterdam-W. 15 Mei: serg. J. van der Meulen, uit Dantumadeel. 17 Mei: sold. Ie. kl. C. H. van Roekei. uit Valkenswaard: sold. A. Schelling, uit Amsterdam-W. 18 Mei: sold. H. Warminlc. uit gem. Gasselte (Dr.); sold. J. M. van Strien, uit Schagen (N.H.); serg.-majoor H. Springer, uit Hil versum. 19 Mei: sold. H. J. Huisman, uit Apeldoorn; sold. W. F. E. van Venrooy, uit Rotterdam. 20 Mei: sold. J. van der Wal, uit Lekkerkerlc. 21 Mei: sold. T. M. H. van Maarseveen, uit Utrecht; serg. IJ. Smits, uit Berkel en Rodenrijs. 22 Mei: sold. T. Schoonheden, uit Voorst. Koninklijk Ned.-Ind. Leger: Gesneuveld 3 Mei: Jav. sola. 2e kl. Gi Senen. 9 Mei: Amb. sold. D. Lawar. 10 Mei: Soend. sold. Ie kl. inf. Hoesen; Man. sold. 2e kl. inf. H Kaparang; Jav. sold. 2e kl. inf. Slamat. 11 Mei: Amb. sold. 2e kl. inf. J. H. Noya. 12 Mei: Cin. mil. sold. 2e kl. Oh Thay Ping. 13 Mei: Mad. sold. 2e kl. inf. Aboe; Macl. 2e kl. inf. Raiman; Mad. sold. 2e kl. inf. Mohamad Djoeri. 13 Mei: Mad. sold. 2e kl. inf. J. Montolalu; Amb. sold. 2e kl. inf. A. Sedoeboen; Amb. sold, le kl. inf. D. T. Sijhailatua. 14 Mei: Soend. sold.2e kl. inf. Midi; Man. sold. 2e kl. inf. F. E. Panungke- fen; allen afkomstig uit Indonesië. Verboden verkiezingsleuze De burgemeester van de hoofdstad, mr. Arn. J. d'Ailly, heeft de Revolutionnair Communistische Partij (R.C.P.) bevolen de leuze „Indonesië los van Holland nu", waar onder deze partij haar verkiezingscampagne •Voert, van de op de Amsterdamse bruggen bevestigde borden te verwijderen. Aan het bevel werd toegevoegd, dat de borden in beslag zouden worden genomen, indien de leuze daarvan niet vóór Vrijdagavond negen Uur was verwij der d Het bestuur der R.C.P. heeft de borden daarop met een laag rode verf laten bedek- ken. Het deelt in een communiqué mede, dat het besloten heeft „bij wijze van pro test de borden voor de verkiezingen niet van andere leuzen te voorzien". Voorts heeft het bestuur protest-tele- prammen gezonden aan burgemeester d'Ail- 'y en aan de minister van Binnenlandse Zaken. zijn geschapen en onder de waarnemers van de conferentie groeit steeds sterker de overtuiging, dat de Russen noch de Ame rikanen onder de huidige omstandigheden heel veel verder zouden kunnen of willen gaan. Voor een fundamenteel politiële accoord blijkt inderdaad de tijd nog steeds niet rijp. Staatsprijzen voor de best verzorgde boeken De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft onlangs een staats prijs ingesteld voor het best verzorgde, niet-bibliofiele boek. Op advies van de jury zijn thans prijzen van vijfhonderd gulden toegekend aan de uitgeverij „Het Spectrum" voor haar uit gave „De Heilige Schrift" en aan „De Bezige Bij" te Amsterdam voor de uitgave „Over de dichter A. Roland Holst". Met het troepentransportschip „Zuider kruis", dat Vrijdag uit Rotterdamnaar Indonesië vertrok, heeft de NIWIN de eerste 150 rimbcekisten naar Indonesië verzonden. De dienst „Welzïjnsverzorging" in Batavia zal deze kisten- verdelen over de buiten posten, die aan ontspanning het meeste be hoefte hebben. De traditionele Haarlemse Luilakmarkt is dit jaar in een trieste avondlijke regen tol een vochtig festijn geworden, waardoor de kooplust wel enigszins getemperd werd en al kan men zich troosten met te ver onderstellen dat de te koop staande Flora's kinderen met het malse Meiregentje wel in hun schik zijn geweest, toch is het te betreuren dat de charme van deze nachte lijke bloemenmarkt zoveel afbreuk werd gedaan. Wat ook afbreuk aan het feest deed waren de uitwassen der straatschen ders. Verschillende winkeliers werden gedupeerd door onherstelbare krassen op hun spiegelruiten en het ivil ons voor komen dat dergelijke vernielingen op geen enkele wijze te vergoelijken zijn. Wanneer men de aardige Luilak-traditie in ere ivil houden dient daartegen dan ook met nadruk te worden geprotesteerd. Volgend jaar weer een Bad-Noord in Zandvoort Volgend jaar zal het Noordelijk deel van Zandvoort de bad- en zwemgelegenheid rijker zijn, waarop zovele zomergasten reeds zolang hebben gewacht. De eigenaar van „Riche" de heer D. Pomper, heeft in principe vergunning ge kregen tot de bouw van het Bad-Noord aan de Boulevard tussen het dorp en de kop van de Zeeweg. De architect H. Wesselo, technisch ad viseur van de Bedrijfsorganisatie Bad en Zweminrichtingen, heeft een project gemaakt, dat in de aanleg van twee bas sins van resp. 25 en dertig bij zestien meter voorziet. De te bouwen wisselcabines zullen acht duizend zwemlustigen per dag kunnen verwerken. Natuurlijk zullen een consump tie-gelegenheid en een terras niet ont breken. Men hoopt reeds in Augustus met de uit voering van het plan te beginnen. Koninklijk paar bezoekt provinciale hoofdsteden (Speciale berichtgeving) Naar wij vernemen zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard in de eerst komende maanden aan alle hoofdsteden van de provincies een officieel bezoek brengen. Daar de Residentie van het Koninklijk paar gelegen is in de provincie Utrecht zal deze tochtenreeks worden begonnen in de Domstad en wel op Vrijdag 17 Juni. Het ligt in het voornemen van de Koningin en de Prins om binnen een jaar de hoofd steden van de elf provincies te bezoeken. Frans parlement vraagt wapenstilstand in Indochina De Franse Nationale Vergadering heeft met algemene stemmen een socialistische motie aangenomen, waarin de regering wordt uitgenodigd gedurende de regen periode (Mei tot September) in Indo- China een wapenstilstand in acht te nemen om de dammen daar te beschermen. Geen oplossing voor Engelse arbeidsgeschillen Londen, 3 Juni (Reuter). De Engelse minister van Arbeid, Isaacs, verklaarde heden op een vakbondsconferentie in het Noorden, dat „de regering zich in de ogen van het volk moet rechtvaardigen en door haar prestaties staat of valt". Een verga dering werd belegd om machinisten en stokers in het Noord-Oosten te overreden aanstaande Zondag te werken in plaats van weer 24 uur te staken. Op een andere bijeenkomst ontmoetten leiders van vak verenigingen van spoorwegarbeiders leden van de spoorwegdirectie ter bespreking van de eisen der spoörwegmannen tot een loonsverhoging van 10 shilling. In af wachting van het resultaat van deze con ferentie zetten 3.000 man van de spoor wegen hun „langzaam-aan-staking" voort. De staking van havenarbeiders is riaar Eire overgeslagen met het gevolg, dat havenarbeiders te Dublin weigerden een schip uit Liverpool, waar 50 schepen door de staking worden opgehouden, te lossen. Ondanks vele uren onderhandelen is geen oplossing bereikt van het geschil, dat de treinenloop op Zondag dreigt te ver storen. De vergadering waarop de eis tot hoger loon werd besproken, werd tot Don derdag verdaagd. De directie van de Britse spoorwegen heeft hedenavond bekend gemaakt, de eisen van 8.000 machinisten en stokers, als voorwaarde voor het afgelasten van een „symbolische" staking van 24 uur op Zon dag aanstaande, niet te zullen inwilligen. Naar aanleiding van ontdekking van wa pens in uit verschillende richtingen naar Parijs rijdende auto's, die de Franse politie aanhield, heeft generaal Paul Devinck, commandant van 't eerste militaire district (Parijs), Donderdag een onderzoek gelast naar „activiteit, welke ten doel heeft het Franse leger te demoraliseren", aldus een communiqué van het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken. Thans zijn 18 per sonen aangehouden, van wie vijf in staat van beschuldiging zijn gesteld. Onder deze vijf bevinden zich het Parijse gemeente raadslid Jacquès Rateau, lid van generaal de Gaulle's R.P.F. en een zekere Gautheron, die gemeenteraadslid van Nevers en lid van de R.P.F. zou zijn. Volgens ,Le Monde" zijn verschillende „militante leden van de R.P.F. en oud ver zetsstrijders" in de affaire betrokken. Twaalf der gearresteerden werden inge rekend nadat de politie in de buitenwijken van Parijs een bus, een particuliere auto en een kleine vrachtauto had aangehouden, welke voertuigen machinegeweren, gewe ren, revolvers en munitie bleken te bevat ten. Tot de gearestéerden behoren: een voormalig kolonel uit het Franse leger en verzetsleider, een lid van de veiligheids politie van de R.P.F.. een propagandachef van de R.P.F. in het departement Dordogne. De politie verklaarde reden te hebben om aan te nemen, dat een kleine groep R. P. F.-leden doende is geweest om leger officieren over te halen tot een révolte op de 18e Juni, de negende verjaardag van de Gaulle's vermaarde radioboodschap tot het Franse volk om de strijd voort te zetten. Zij voegden hieraan echter toe, dat het centrale bestuur van de R.P.F. zelf de politie hier over had ingelicht omdat het afwijzend tegenover een dergelijke actie stond. Tijdens het bezoek, aat dr. A. Valentine aan Haarlem brachtwerd hem een lunch aangeboden door de Nederlandse Maat schappij voor Handel en Nijverheid. Foto: De voorzitter professor G. A. P. Weyer (rechts) overhandigt een zilveren legpen ning namens genoemde maatschappij. Het weer met Pinksteren Koel en kans op enkele losse buien De Bilt voorspelt, dat het naar alle waarschijnlijkheid over het algemeen nog wel los zal lopen met het Pinkster- weer. De kans is groot, dat het weer in de kuststreken het beste zal zijn op Eerste Pinksterdag en in de ochtend van Tweede Pinksterdag. De regen zal in hoofdzaak beperkt blijven tot enkele losse buien, de temperaturen blijven nog aan de lage kant. maar zullen op Pinkstermaandag een neiging vertonen weer iets hoger te worden. De wind zal hoofdzakelijk waaien uit richtingen tussen West en Zuid en aanvankelijk nog vrij krachtig zijn, maar later tijde lijk afnemen. Gedurende de Eerste Pinksterdag kun nen, voornamelijk in het Oosten van het land, zich enkele buien ontwikkelen. Op de Tweede Pinksterdag is de kans hierop veel kleiner. Het weer op Pinkstermaandag kan ver der nog beïnvloed worden door een nieuwe Oceaandepressie, die Zaterdagmorgen vroeg nog op ongeveer 3000 kilometer ten Zuid westen van de Britse eilanden lag. Deze depressie, waarvan de activiteit thans toe neemt, beweegt zich met een snelheid van ongeveer 1200 kilometer per dag in Noord- Oostelijke richting. Wanneer deze snelheid niet belangrijk verandert, zal deze nieuwe depressie op Tweede Pinksterdag zijn in vloed over West-Europa gaan uitbreiden. Voor zover Zaterdagmorgen was na te gaan, leek het echter niet waarschijnlijk dat deze nieuwe depressie voor het einde van de middag van de Tweede Pinksterdag in ons land regen zal kunnen veroorzaken. Wanneer er regen komt, zal het regenge- bied het eerst het Zuidwesten van het land bereiken en zich dan geleidelijk naar het Noordoosten over het land uitbreiden. Generaal de Gaulle zelf heeft totnutoe geen commentaar op het gebeurde gegeven, maar een woordvoerder van het hoofd kwartier der partij verklaarde dat de be weging geen enkele connectie had met het een of andere revolutionnair plan. „Ieder een weet, dat R.P.F. algemene verkiezingen en geen revolutie wenst", zeide deze woord voerder. (United Press) Chinese communisten stellen kapitalisten gerust „Arbeiders en industriëlen moeten vrienden zijn" De communistische regering van Sjang hai heeft een belangrijke verklaring afge legd waarin aan de zakenlieden de garantie werd gegeven dat zij hun zaken kunnen voortzetten zonder bevreesd te zijn voor inmenging van buitenaf of van regerings zijde en bovendien dat zij alles kunnen importeren wat zij nodig hebben. Deze verklaring werd afgelegd door Jao Sju Sji, de commissaris van het Chinese communistische leger tijdens een bijeen komst in het gebouw van de Bank van China waar honderden vooraanstaande Chinese zakenlieden, bankiers en indus triëlen aanwezig waren. Als politiële com missaris is Jao minder bekend dan de overwinnaar van Sjanghai die thans bur gemeester van deze stad geworden is, Tsjen Yi, maar in de communistische par tij neemt eerstgenoemde een nog belang rijker plaats in dan Tsjeng. Hij verzocht de zakenlieden hun credie- ten in het buitenland te gebruiken voor het aankopen van de nodige grondstoffen en zeide dat de regering nooit tegenwer pingen zou maken wanneer de aankoop van goederen in het buitenland geschiedde voor het welzijn van het Chinese volk. Jao zeide dat de arbeiders de industrië len als hun vrienden moeten beschouwen. „Er moet volkomen een recht van vrijuit spreken bestaan tussen het kapitaal en de arbeidende klasse", zei hij. De arbeiders zijn thans politiek bevrijd maar hun economische bevrijding moet nog komen. De economische bevrijding is echter onmogelijk zolang de industrie niet op volle toeren draait. De regering wenst als leidraad aan te geven dat de arbeiders, geen dingen moe ten eisen van de werkgevers waaraan dezen niet kunnen voldoen en anderzijds moeten de werkgevers hun arbeiders niet slechter behandelen dan. zij dat voor de bevrijding deden. Het kapitaal moet voor de rechten van de arbeider op de bres staan, terwijl de regering het kapitaal terwïlle zal zijn bij de wederopbouw van de industrieën. „Het woord kapitalist heeft niet uitslui tend een slechte betekenis. We haten de bureaucratische kapitalist, maar er zijn nationalistisch-denkende kapitalisten. Hoe meer er van die laatste categorie zijn, des te beter. We zijn helemaal niet tegen kapitalistische exploitatie. Het is in ieder geval beter dan de exploitatie in handen te laten van feodale en bureaucratische kapitalisten, want met een dergelijke ex ploitatie kan het nationaal inkomen niet verhoogd worden en kan de industrialisa tie niet ten uitvoer gebracht worden", zo besloot Jao Sju Sji. (U.P.). BEZOEK AAN HET BLOEMENDAALSE STRAND „De zee klotst voort in eindeloze dei ning En de regen druppelt gestaag neer uit een egaal-grijze lucht. Een eenzame vrouw wandelt huiverend in haar bontmantel op het Bloemendaalse strand. „Daar moet je ook maar lol in hebben, om zo te kamperen", schampert een magere man, die doelloos bij de politiepost rond drentelt, in de richting van het tentenkamp knikkend. De man heeft, onbewust, volkomen gelijk: die tentbewoners kamperen daar voor hun pleizier en trekken zich van het oordeel van hun, op meer comfort gestelde land genoten geen syllabe aan. Die kunnen de vreugde van de vrijheid toch niet begrijpén, blijheid die niet door een buitje is te ver drijven. Wanneer het regent, dan kruipen ze wat dichter bij elkaar, ze leggen een kaartje met de buren, ze lezen een boek, er zijn er die op een accu een radio kunnen laten spelen, anderen tokkelen zelf een wijsje op de guitaar of de mandoline en allen hopen op een stralende zon, die hun de volgende morgen zal wekken. Voor de tentbewoners de tenten zijn overigens al lang heel of half houten zomer huisjes geworden is de regen in ieder geval niet zo'n strop als voor de pachters van de consumptietenten op het strand. „Als het regent", vertrouwt de pachter van het tentenkamp ons toe, „dan blijven de bezoekers die er nog zijn, boven op de duinreep en snorren daar een gelegenheid op. En het is nu al weken achter elkaar slecht weer. Nee, ze hoeven niet te denken, dat ik hier slapende rijk wordt. Nu ja, als het een mooie dag is, aan komen ze wel naar beneden en zijn ze 's avonds te moe om weer naar boven te sloffen, dan gaat er hier wel wat om. Maar denk ook eens aan de wintermaanden en het risico van de Zuid- en Noordwester. Een terrasje is dan gauw in elkaar gebeukt." Dat neemt niet weg, dat onze zegsman toch wel tevreden is met zijn negotie. En hoewel het nog frisjes is, heeft hij zijn kleedhokjes toch maar vast ïn orde laten maken. De stemming onder de kampbewo ners er staan nu een kleine driehonderd tenten is altijd prima. De kampeerders zelf zijn direct bereid dat oordeel te bevestigen, de 81-jarige Opoe Harrelaar uit Amsterdam voorop. Ze staat hier niet voor het eerst en ze is vast van plan weer terug te komen. Haar huisje staat in de schaduw van de „Banck", maai de drukte is voor haar geen bezwaar. Meer mogen we niet over haar schrijven, want ze heeft al eens door een „stukje in de krant" last gekregen met Sociale Zaken, dat haar zomerverblijf blijkbaar voor een paleis hield en haar zelf voor een million- naire-in-het-geheim. Nee, kapitalisten zijn het niet, daar op het Bloemendaalse strand. De Haarlemse machine-bankwerker heeft jaren lang voor zijn optrekje gespaard. Nu is het eindelijk zover, het werd voor de gezondheid van zijn vrouw en dochtertje, dat na de oorlog het honger-oedeem te boven moest komen, tijd ook. Nu is hij bezig zijn zelf Het woord is aari Galsworthy: Gedachten en strevingen waar mee men dagelijks omgaat worden natuurlijk, ook al zijn ze niet aan ons eigen denken ontsproten. Afschuwelijke achtergrond ijnse vliegramp van Minnaar liet tijdbom plaatsen om rivaal uit de weg te ruimen Drie misdadigers uit Manilla hebben be kend dat zij een tijdbom aan boord hebben gebracht van het vliegtuig van dc Philip pine Airlines dat op 7 Mei j.l. verongelukte, een ramp waarbij dertien personen om bet leven kwamen. De mannen zouden door een vrouw en haar minnaar gehuurd zijn om de bom te plaatsen teneinde haar echt genoot tc doden die als passagier met het vliegtuig reisde. Het Philippijnse nationaal bureau van onderzoek deelt mede dat de man en de vrouw zich in hechtenis bevinden. Men heeft echter nog niet voldoende bewijzen tegen de vrouw kunnen verzamelen. De daders hebben aan de politie verteld dal zij 185 pesos (ruim twee honderd gul den van de minnaar van de vrouw hebben ontvangen als vergoeding voor de afleve ring van de tijdbom. I-Iet vliegtuig is nooit op zijn bestemming aangekomen. Een on derzoek wees uit dat het in zee is gestort, waarschijnlijk nadat aan boord een explo sie had plaats gevonden. Het geval zou zich als volgt hebben toe gedragen. De minnaar trad ïn contact met oen berucht gangster uit Manilla en ver zocht hem een paar mannen te zoeken die het karweitje konden opknappen. Er zou goed betaald worden. Op 3 Mei slelde de gangster zich in verbinding met een vroe gere celmaat die als dwangarbeider op een rijstveld werkte. Hij gaf laatstgenoemde tien gulden en een lialf pakje Camel siga retten en haalde hem over te ontsnappen en aan de zaak deel tc nemen. In de nacht van de vijfde Mei vond de ontsnapping plaats en de uitbreker bracht de nacht in een kerk door. Na instructie te hebben gekregen begaf hij zich naar het kantoor van de luchtvaartmaatschappij, waar hij een doos kreeg die reeds gewogen en van een label voorzien was. Per taxi reed hij naar het vliegveld. Onderweg werd deze aangehouden door drie mannen, waaronder de gangster en de minnaar die de doos om wisselden. De minnaar verdween nadat hij de beide anderen opdracht had gegeven, de uitbreker naar het vliegveld te volgen om er zeker van te zijn dat de doos inder daad verstuurd werd. De minnaar betaalde de gangster die zelf honderd gulden hield en de rest van het geld onder de beide anderen verdeelde. De uitbreker meldde zich de volgende dag weer aan de ge vangenis. (U.P.) Aankomst „Groote Beer" en „Johan van Oldenbarnevelt" De troepenschepen „Groote Beer" en „Johan van Oldenbarnevelt" worden res pectievelijk in de nacht van 7 op 8 Juni en in die van 8 op 9 Juni in Amsterdam ver wacht. De ontscheping van de ..Groote Beer" zal beginnen op Woensdag 8 Juni om 9 uur, die van de „Johan van Oldenbarne velt" op Donderdag 9 Juni om 9 uur. Wie op dc duinhelling een plaatsje heeft gekregen, moet voor een borstioering van, zandzakken zorgen om te voorkomen, dat zijn verblijf op een kwade dag instort. gebouwd huisje een verfje te geven. Het is een bijzonder practisch kombuisje gewor den, waarin met de ruimte is gewoekerd. Alle banken en stoelen zijn opklapbaar en in slaapplaatsen te veranderen. Zelfs kan de kamer naar believen uitgebreid worden met een serre, door een zijwand uit te klap pen. De vervaardiger is vooral getroffen door de geest van saamhorigheid en vriend schap die er in het kamp heerst. Diegenen die het nog moeten leren, laat men niet op eigen gelegenheid voortmodderen. Ze heb ben het immers allemaal eens voor 't eerst gedaan. Het leeuwendeel der tentbewoners wordt natuurlijk door de grote steden in de naaste omgeving geleverd. Toch kan men er ook jongens uit Gelder land en meisjes uit Limburg aantreffen, terwijl ook buitenlanders het kamp niet versmaden: Belgen, Noren, Tsjechoslowa- ken hebben er het vorige jaar hun tenten opgeslagen. Op een zonnige achtermiddag valt vooral de stilte op. Slechts de vrouwen zijn thuis, de mannen naar het werk, de kinderen naar school. ,,U moet hier op een Zaterdag middag maar eens terugkomen, zonder de mannen is het niks gedaan", zegt een Am sterdamse piepers jassende huismoeder. En met die. onze ijdelheïd strelende uitspraak, aanvaarden we de terugtocht. De K.N.A.C. ontving van de minister van financiën in antwoord op haar verzoek schrift inzake de aanleg van de nieuwe weg Amsterdam—Utrecht bericht, dat het op het ogenblik nog een open vraag is of voor de door de K.N.A.C. voorgestane belangen bud- getaire mogelijkheden aanwezig zullen zijn. De rijksbegroting voor 1950 zal moeten wor den afgewacht. KOELE WESTELIJKE WINDEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, (opge maakt te tien uur): Gedurende de nacht meest zwaar be wolkt met bijna overal enkele buien. Morgen overdag wisselende bewolking met in het Oosten van het land op vele plaatsen nog enkele buien. In de Westelijke provincies tijdelijk flinke opklaringen en nog slechts enkele ver spreid optredende buien. Krachtige tot matige wind tusseo West en Zuid west. Tamelijk koe! weer. 5 Juni: Zon op 4.23 uur. onder 20.54 uur Maan op 13.59 uur, onder 1.55 uur 6 Juni: Zon op 4.22 uur, onder 20.55 uur Maan op 15.25 uur. onder 2.07 uur 7 Juni: Zon op 4.22 uur, onder 20.56 uur Maan op 16.54 uur. onder 2-20 uur Hoogwalcrtüden: Zaterdag 4 Juni: 9.21—21.56 uur Zondag 5 Juni: 10.31—23.05 uur Maandag 6 Juni: 11.40 uur Dinsdag 7 Juni: 0.0912.42 uur LaagW3tcrt(jden: Zaterdag 4 Juni: 4.35—17.09 uur 'Zondag 5 Juni: 5.4318-28 uur Maandag 6 Juni: 6.59—19.44 uur Dinsdag 7 Juni: 8.05—20.46 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1