Haarlems Dagblad Vervalsingen De geheime zittingen te Parijs brachten geen nieuwe ontwikkeling De Deense grondwet een eeuw oud Wij zullen elke vierkante centimetér van China vastberaden verdedigen Weerbericht 63e Jaargang No. 19261 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon. Adver- P tenties en Administratie 10724, 14825. Eedactie: I 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Dinsdag 7 Juni 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiatt Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en €>pmhtc ïfjnarlemöclje «Courant (3hno 1656) Directeuren: P. W. Peereboom en Ph. A. Mees DIT IS GEEN SEIZOEN voor vervalsin gen. Dit is de lente. Maar ook in dit aerjseizoen worden aanvankelijk-bewonderde 178 scheppingen als namaak uitgekreten. De Amsterdamse museum-directeur jhr. Sand- Iberg heeft zich tot de kadi gewend om valse I Vincents binnen het bereik van de sterke jarm te brengen. Er is zelfs sprake van een eitjVan Goghs-fabriek te Parijs. Een fabriek! ®plet woord doet, toegepast op zulk een ■aJjnaam, pijnlijk aan. En de Fransen maken grgiich plezierig druk over een veronderstelde Vervalsing op ander gebied: behendige na bootsing der geniale scheppingskracht van „wijlen de vermaarde dichter Arthur Rim- f3 baud (18541891). Dat geval doet aan Van Meegeren's drijfveren denken. 'Want het :ijn twee toneelspelers, die zich verongelijkt -oelden, die'beweren dat zij het door de "ercure de France uitgegeven en door het lagblad Combat en verscheidene Rimbaud- SKenners als echt en onvervalst geprezen werk „La chasse spirituelle" hebben ge- ihreven. Zij waren beledigd, die twee ac- omdat zij verleden jaar na een op- •oering van een stuk van Rimbaud te horen •egen. dat zij er niets van terecht hadden gebracht en zij niets van hem begrepen. Gij ju herinnert u Van Meegeren. Die schilderde f| Vermeers (van Delft), die door experts be wonderd werden en door rijke mannen ™oor millioenen gekocht, om tenslotte te :unnen verklaren dat men hem miskend lad door hem nooit als een groot schilder !e erkennen. Nu zijn er natuurlijk Rimbaud-experts lie zeggen dat de gedichten-in-proza, ver- ichenen onder de titel La chasse spirituelle, fel deugdelijk echte Rimbauds zijn. Wij unnen ons allerlei nieuwe verwikkelingen q deze zaak gaan voorstellen. Als die vol- j ouders aanhang mochten vinden zullen de wee toneelspelers ervan worden beticht at zij zich ten onrechte Rimbaud's genie [9 hebben aangemeten. Wat zal de Parij L9 echter dan doen? Zal hij, zich spiegelend Ufi#an onze Van Meegerense avonturen, de eide acteurs opdragen om in een Huis van ewaring, tezamen opgesloten, te bewijzen at zij „een Rimbaud kunnen schrijven"? Andere mogelijkheid. Misschien zoekt ,C len in Parijs al naar de uitgever, die van lan was een nieuwe editie van Arthur 7 imbaud's verzamelde werken op de boe- lenmarkt te brengen. Als hij ontdekt wordt (al men hem gaan beschuldigen van listige >clame om de notering van de naam Rim- )aud bij het grote publiek te doen §tijgen II n aldul de prijs van het boek en de omzet 34 Iegelijk op te drijven. Wie lust heeft erover gaan piekeren kan nog allerlei andere logelijkheden bedenken. Er is, ge hebt het kunnen lezen, geschil er minstens een van de Van Goghs, die Sandberg onecht heeft genoemd. En ik :nk aan zijn voorstel om een soort keu- gs-centrale, gewapend met alle vernuft alle apparatuur die de moderne kunst- jurderij kent, in te stellen opdat deze al- :n, na grondig onderzoek, de echtheid van ilderijen zal waarborgen en dit niet meer 2e(an een of twee kunstkenners zal zijn- over gelaten. Een mooi voorstel, al houdt men Mi jn hart vast bij de gedachte, dat deze Hoge Te euringsdienst zich tenslotte zou kunnen ergissen. Er behoort al een nieuwe af- ding bij. De dienst zal zich van een groep iteraire experts moeten voorzien. Want D' »t zal niet bij het geval-Rimbaud blijven, ulke dingen vinden altijd navolging etgeen trouwens uit hun wezen voort- 1 (jloeit en straks worden wellicht een leuwe Tolstoï, met levensgevaar van ach- t het IJzeren Gordijn hierheen gesmok- eld en een nimmer-vermoede Charles co, ickens, een Gustave Flaubert, een Thomas solió arc'y een Multatuli de goê-gemeente ling igedist. itan! Dat de afdeling muziek niet achterwege mal an blijven, behoeft geen betoog en wat S'fnkt u van de beeldhouwkunst? Gelukkig 3» eft prof. Bronner nog, maar zullen de ervalsers, als eenmaal ook zijn tijd ge- Dmen zal zijn, de verleiding kunnen weer- n°°r aan om een aantal figuren uit de Camera rent kscura, die nimmer tot zijn levenswerk ïhoord hebben, in hun onbehoorlijk-snelle mpo te vervaardigen en ze onder zijn aam aan de markt te brengen? Wij Haar- mmers, wij Wachters-op-Hildebrand mag t et wel zeggen, zullen misschien nog ervaren 1 it een Bronners-fabriek te Parijs ontdekt :en; ordt. Het zal wel weer daar wezen. Altijd >mai ffijS- Een wufte stad. 0 Het is lente. Gelukkig hebben wij de r a imiskenbare echtheid der werken van pre! e grote kunstenaresse, Moeder Natuur, >r a ons heen. Zij vernieuwt ze maar weer v£ niemand kan ooit loochenen dat. zij van 1 iar zijn. Er is daarentegen veel mensen- 5341 erk dat twiJfel wekt in deze Onverenigde wmmm laten van Europa, welker onnavolgbare iltuur de Amerikanen belust op Van oghs, wellicht ook op Van Meegerens en raks op Bimbauds met nimmer-afla- I nde bewondering en tevens verwonde- lg ng moet vervullen. Al zullen zij misschien - tt vermoeden koesteren dat het gebrek in hun deviezen is dat tot een industriële IIS 'wikkeling leidt, die niet onder het arshall-Plan is aanbevolen, huis Onder de bezitters van Van Go'ghs moet nder ier onrust zijn ontstaan. Zijn het wel Van oghs? Ik heb gehoord dat de eigenaar van in vals-verklaard schilderij, die er een weldig bedrag voor betaald had, zei dat zich niets van de zaak aantrok omdat van het werk bleef genieten en het zou houden. Maar het gold hier een dier wei gen, die zelfs in deze tijd ieder fiscaal of- isief het hoofd kunnen bieden. Vergelijk armee de man die een enkel meesterwerk zijn goede dagen over heeft, of het in- rtijri heeft geërfd en het graag zou be uden. maar het toch ook als een reserve or het geval van financiële noodtoestand gaan beschouwen. Die zekerheid is hem ontvallen. Zijn vrienden en kennissen hijken twijfelend zijn Van Gogh en mom- bi „Hm, Is-ie echt? Zou iemand 'm nog rven kopen?" "n bij boedelscheidingen moeten not Ais- wel gaan ervaren, dat het minder ge- ikkelijk wordt iemand een Van Gogh te en aanvaarden. Arme Vincent, wiens kunst men niet be- eep. Begrijpt men hem nu wel? R. P. Europese wisselkoersen In doorgaans goedingelichte Britse krïn- n acht men het waarschijnlijk, dat de Kiening van de wisselkoersen der Euro- se valuta's ten opzichte van de dollar op jaarlijkse conferentie van het interna- 'nale monetaire fonds in September a.s. sprake zal worden gebracht. Heden weer een „gewone" bijeenkomst '41 DL >PZI tp. B PARIJS, 7 Juni. Na drie maal in ge heime zitting bijeen te zijn geweest hebben de vier ministers besloten heden weer in „semi-openbare" vergadering bijeen te komen. Naar verluid hebben de geheime zittingen geen resultaat gehad. In een communiqué dat na de vergade ring van Maandag werd uitgegeven, wordt gezegd: „De ministers van'Buitenlandse Zaken, onder voorzitterschap van de heer Robert Schuman, zetten vandaag hun be spreking van de Amerikaanse en Russische voorstellen met betrekking tot Berlijn voort. De volgende bijeenkomst zal morgen om 15.30 uur worden gehouden." Een afgevaardigde verklaarde na afloop van de vergadering: „Ef zijn nog geen be sluiten genomen". Men meent dat minister Acheson tijdens de Maandag gehouden bijeenkomst ge tailleerde voorstellen heeft ingediend voor het bestuur van Berlijn, welke hij eerder op de dag in' het gebouw van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken aan zijn collega's Bevin en Schuman had uiteen gezet. Voor zover valt op te maken uit de in lichtingen, die zijn verkregen ondanks de dikke mist, die het gesprokene ter confe rentie verhult sinds het houden van ge heime zittingen, zijn de voorstellen van Wysjinski door zijn Westelijke collega's zonder enige instemming ontvangen. Waarnemers ter conferentie zijn van mening dat Wysjinski in zijn voorstellen vooral de nadruk blijft leggen op het uit oefenen van een strikte, zich over alle zaken van enig gewicht uitstrekkende con trole door de door hem voorgestelde nieuwe „Kornmandatura" voor Berlijn en dat er in zijn plan niet veel ruimte wordt gelaten voor een vergrote onafhankelijkheid en verantwoordelijkheid van een nieuw in te stellen Duits stadsbestuur. Het verluidt in conferentie-kringen dat de ministers tijdens de Dinsdag te houden openbare zitting voort zullen gaan met hun besprekingen van het Berlijnse vraagstuk. Volgens Reuters diplomatieke medewer ker werd de beslissing der vier ministers van Buitenlandse Zaken om weer in opeis bare zitting bijeen te komen, door waar nemers ter conferentie als een slecht voor teken beschouwd. Men kwam tot de slotsom, dat tijdens de zitting van Dinsdag in het openbaar aan de dag zal treden, dat het niet mogelijk was aanknopingspunten te vinden in de gede tailleerde voorstellen, die minister Wy sjinski Zaterdag met betrekking tot het stadsbestuur van Berlijn heeft ingediend en de oplossing, welke zijn collega Acheson namens de drie Westelijke mogendheden heeft voorgesteld. Waarnemers zijn van mening, dat, nu de vier ministers drie maal achter elkaar in geheime zitting zijn bijeengekomen, zij even ver zijn verwijderd van het vinden van een oplossing voor het instellen van een stadsbestuur over Berlijn, als van het her stellen van een door de vier mogendheden gezamenlijk over Duitsland uitgeoefende controle. Dr. Ralph Bunche weigerde belangrijke regeringsfunctie De „New York Herald Tribune" schreef Zaterdag in een hoofdartikel over de wei gering van dr. Ralph Bunche op grond van in Washington heersende rassendiscrimi natie om de post van onderminister van Buitenlandse Zaken te aanvaarden, dat dit elke Amerikaan tot diep en ernstig naden ken moet stemmen. Na een opsomming van dr. Bunche's be kwaamheden en zijn positie als bemidde laar in Palestina en „geleerde op politiek gebied van wereldfaam", gaat het blad verder: „In Washington meer dan overal elders moeten wij vorderingen maken naar het doel van waarlijke gelijkheid. Washing ton is geen locaal bezit. Het is de trots van alle Amerikanen, die er tevens voor ver antwoordelijk zijn," aldus het blad. Dakota neergestort Een Dakota-vliegtuig van de Griekse luchtvaartmaatschappij „T. A. E.", dat een bemanning van vier koppen aan boord had er. 18 passagiers vervoerde, is Maandag in het ten Noord-Oosten van Athene gelegen Malakassa-gebïed neergestort. Het toestel vloog in brand. Reddingsploegen waren niet in staat het brandende wrak te naderen. Alle inzittenden kwamen om het leven. Het verongelukte toesiel was uit Kavalla, in Oost-Macedonië, op weg naar Athene. Functionarissen van de luchtvaartmaat schappij „T. A. E." achten het mogelijk, dat sabotage de oorzaak van de ramp is. Ruime blik Een 49-jarige Rus, Khariton Salkazanof geheten en gekleed in een bruine pij en j sandalen, vervoegde zich Zaterdag bij het Rose Paleis te Parijs en trachtte toegang tot de ministers van Buiten landse Zaken der grote vier te krijgen. Hij werd beleefd doch zeer beslist tegen- i gehouden en verwezen naar het Franse departement van Buitenlandse Zaken. Hij had vier keurig getypte brieven bij zich, die aan elk der ministers waren j geadresseerd. Elke brief begon met de woorden: „Als apostel van de astronomie, eerste bur ger van het firmamentverzoek ik de vier ministers de wereldproblemen te bestuderen in het licht van de sterren. Waarom zoudt gij hier kibbelen op deze nietige planeet, terwijl interplanetaire zaken onze aandacht opeisen?" In het manifest sprak Salkazanof als zijn mening uit dat Attlee, Stalin, Auriol en Truman zich aan het hoofd van een v:ereldregering dienen te stel- len om. de belangen van alle mensen te verdedigen. Bloedig incident in Marseille Een politie-agent werd gedood en min stens .10 personen werden ernstig gewond tengevolge van het ingrijpen van de politie in een hevige twist tussen twee Senegalese soldaten en een burger in Marseille. Toen namelijk één der soldaten door de politie werd gearresteerd gaf een Senega lese sergeant alle aanwezige soldaten, on geveer 500 in getal, het sein de gearres teerde te bevrijden. Er ontstond een ge vecht waarbij uit alle delen van de stad ge wapende politiemannen en leden van de republikeinse garde te hulp kwamen. Met machinegeweren en revolvers werd het ge vecht tussen politie en soldaten uitgestre den. Dertig personen werden geaiTesteerö. Elf executies in België Gratie voor 1200 lichte gevallen Onze Brusselse correspondent telefoneer de ons hedenmorgen: Vrijdag en Zaterdag j.l. zijn in België 11 ter dood veroordeelde politieke delinquen ten gefusilleerd. Tegelijkertijd worden gratiemaatregelen voorbereid voor meer dan 1200 „lichte gevallen". In de Vlaamse bladen wordt tegen deze executies geprotesteerd. In ons land, aldus schrijft een Brussels blad, is de rechtspraak commissie voor buitenlandse DetreKKingen. zo, dat de doodstraf slechts uiterst zelden j ^eef(- verklaard dat de commissie slechts Senaatscommissie keurt Atlantisch pact goed Senator Fulbright heeft medegedeeld dat de commissie voor buitenlandse betrekkin gen van de Amerikaanse Senaat de tekst van het Atlantisch pact heeft goedgekeurd, benevens een rapport, dat de Senaat aan beveelt het pact te bekrachtigen. Daar de leiders van de democratische partij in de Senaat besloten de behandeling van het Atlantisch pact geen voorrang te geven boven een aantal veelomstreden wets ontwerpen, is het niet waarschijnlijk dat de debatten vóór het einde van deze maand zullen beginnen. Tom Connally, voorzitter van de senaats commissie voor buitenlandse betrekkingen. kan worden uitgevoerd. Deze 11 executies brengen het aantal gefusilleerde politieke delinquenten op bij de 200. kleine wijzigingen in de tekst van het lij vige rapport heeft aangebracht, dat thans aan de Senaat ter bekrachtiging zal wor den voorgelegd. Herdenkingszitting van liet Deense parlement Het honderdjarig bestaan van de Deense grondwet is Zondag in heel Denemarken opgewekt en met luister gevierd. Het par lement hield een plechtige herdenkings zitting, tijdens welke de minister-president Hans Hedtoft een rede uitsprak. „De perrode van 1848'49, waarin de Deense Grondwet het licht zag. en waarin de Deense democratie werd bevestigd, heeft feitelijk een Europees karakter", aldus Hans Hedtoft tijdens zijn rede. „De Februari-Revolutie in Frankrijk in het jaar 1848 had in een aantal landen politieke en nationale reacties tengevolge, in Denemarken nog verhoogd door de dood van Koning Christiaan VIII, die in Januari van dat jaar overleed. Niet alleen was 1848 het jaar van de Deense Nationale Constitutionele Vergade ring, maar tevens brak in die tijd de eerste Sleeswijkse oorlog uit, waarin de Duitse pogingen om Sleeswijk van Denemarken af te scheiden, werden verijdeld. Maar 1848—'49 kan ook uit een Scandi navisch oogpunt worden bezien. Immers, met de nieuwe Constitutie, die de breuk met het absolutisme inluidde, begon in Dene marken de ontwikkeling in de richting van een onbeperkte democratie, waartoe Noor wegen en Zweden reeds lang het initiatief rmyj BfCRf ATfi'-7:V\t Verkiezingen in Suriname. In lange rij wachten de kiezers voor een der stem lokalen in Paramaribo voor het uitbrengen van huil stemmen in de Surinaamse Statenverkiezingen. President Jen Hsi-Sjan: Einde van de burgeroorlog lijkt echter nabij Dc nieuwe Chinese nationalistische mi nister-president, maarschalk Jen Hsi-Sjan, heeft te Kanton verklaard: „Elke vierkan te centimeter van het ons overgebleven ge deelte van China zal op vastberaden wijze worden verdedigd". Premier Jen Hsi-Sjan zeide. dat zijn re gering' een „vechtend kabinet" zal zijn en dat het zou weigeren opnieuw vredesbe sprekingen met de communistische leiders te voeren, zelfs indien deze hierom zouden vragen. Volgens maarschalk Jen Hsi-Sjan moet China aan de wereld duidelijk maken, dat het aan de frontlinie staat in de worste ling tegen de „internationale aanval" en dat het China's vurige wens is dat „alle De afgetreden Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr. L. J. M. Beel, ts Zaterdag met de K.L.M, Constellation Hollanduit Indonesië teruggekeerd op Schiphol. Verscheidene autoriteiten waren te zijner begroeting op het vliegveld aanwezig. V.l.n.r.: Dr. .W Drees, de minister-president; minister mr. J. van Scliaik; dc secretaris van Slaat voor de buitenlandse veiligheid in Indonesië, kolonel Soeriu Santoso; minister mr. J. H. van Maarseveen en dr. L. J. M. Beel. landen, die van zins zijn zich tegen de aan valler te verzetten, zich zullen verenigen". Reuters correspondent te Hongkong meldt echter, dat de burgeroorlog in China op zijn eind loopt, hoewel men de strijd macht der nationalisten nog op meer dan 1 millioen manschappen schat. De legers van Mao Tse Toeng zetten hun opmars voort naar het Westen, langs de Oostelijke zeekust en naar het hart van het Zuiden, terwijl de guerillastrijders hun activiteit uitbreiden. De sterkte der geregelde onder communi- tische leiding staande legers word£ op 1.400.000 man geschat. Het grootste gedeel te der communistische legers bevindt zich thans ten Zuiden van de Yangtse en bijna 1 millioen man is diep Zuid-China binnen gedrongen. Onder de guerillastrijders te Kwantoeng en Hoenan bevinden zich veel goed opgeleide en uitgeruste manschappen, die onlangs vele sleden hebben ingenomen en duizenden nationalisten hebben gevan gen of op de vlucht gedreven. Volgens Franse kringen is aan de Indo- Chinese grens thans alles rustig, doch men is bezorgd over hetgeen zou kunnen ge beuren, wanneer de communisten eenmaal de grens bereiken. Volgens militaire kringen te Hongkong zijn voormalige nationalisterf, die commu nist zijn geworden, Siam binnengedrongen en trachten zij onder de Chinese bevolking aldaar onrust te verwekken. Men gelooft, dat eerder gedeserteerde nationalisten dan communisten verantwoordelijk zijn voor de jongste invallen uit China in Noord- Birma, aldus deze correspondent. Handel met het nieuwe China. Volgens George Kiilion, chef van de aan de Amerikaanse regering behorende „Pre sident Shipping Lines" die na overleg met zakenlieden en politici in Hongkong, Ma nilla en Tokio in de V.S. is teruggekeerd, proberen de Chinese communisten door middel van hun agenten te Hongkong Ame rikaanse firma's uit te nodigen tot zaken doen met hen. Volgens Kiilion bestaan er .uitstekende vooruitzichten op een uitge breide handel met het nieuwe China". hadden genomen, zij het dan ook in een ander tempo. Een specifiek Scandinavische omstandig heid is, dat in Denemarken, Noorwegen en Zweden de geest van een vrijheidslievende boerenklasse een beslissende facto- was in de evolutie naar de democratische regerings vormen en de constitutionele tradities van onze tijd. Want terwijl de boeren in de meeste landen, zo ongeveer in het midden van de vorige eeuw, een trage massa vormden, welke niet altijd in staat was zich politiek te doen gelden, was het gewone volk in Scandinavië reeds tot het openbare leven toegelaten. Dit is iets dat waard is opgemerkt te worden, want het zegt veel omtrent het karakteristiek van de Scandinavische vol ken, speciaal van dat koele, gerijpte ver langen naar vrijheid, hetwelk de Scandina- viërs typeert en hetwelk zo diep is ge worteld in de oude boerenstand. Denemarken koos door de Constitutie van 5 Juni 1849 de weg naar de democra tie, welke Noorwegen en Zweden reeds be wandelden. De waarde van de Constitutie zelf, haar belangrijkheid voor de vrijheid en ontwikkeling van het Deense volk, wat wij Denen in dit jubileumjaar allereerst willen herdenken en vieren. Onder het democratisch stelsel zijn ge weldige politieke krachten in het Deense volk bevrijd en tot ontwikkeling gekomen. Bij de algemene verkiezingen van l"' hebben slechts 30.2 procent van de kiezers hun stem uitgebracht, maar bij de verkie zingen van 1947 85.8 procent. Aldus is het gehele volk langzamerhand in het politieke leven betrokken geworden. Juist deze ontwikkeling was het pri maire streven van de samenstellers van de Grondwet. Wat zij verwachtten was dit, dat een regering door het volk, met onuit wisbaar daaraan verbonden individuele verantwoordelijkheid, een beweging van zelfverheffing zou bevorderen, waarbij de oude staten een echt volk konden worden en de onderdanen van het absolutisme vrije burgers. Op deze 100-jarige gedenkdag van de Grondwet van 5 Juni 1849 kan gezegd wor den. dat de hoop van de samenstellers van de Grondwet niet ijdel is gebleken. Onder de druk der verantwoordelijkheid, uitgeoefend door de democratie op alle jagen van de bevolking, maar ook onder de indruk van de krachten, welke deze rege ringsvorm de gewone man biedt, is het Deense volk gedurende de laatste 100 jaren politiek actief geworden tot in de wortelen der bevolking misschien juist daar wel het meest. Voorts heeft de toestand in Denemarken onder de vrije Constitutie zich zodanig ont wikkeld, dat naarmate de ene groep na de andere van de samenleving haar politieke en constitutionele bevrijde krachten heeft georganiseerd, daarbij sociaal vooruitgaan de, de oude slagbomen zijn afgebroken door een politiek, economisch en cultureel pro ces van gelijkschakeling, zijnde het resul taat van de democratie bij ons tot dus verre wellicht meer nog dan in enig ander democratisch land. De arbeiders en boeren van het hedendaagse Denemarken hebben honderd jaar 11a 1849 een totaal andere sociale toestand dan op het tijdstip, dat de Grondwet werd ingevoerd en dit niet uit sluitend wegens de algemene Europese nei ging daartoe, maar absoluut ook als resul taat van een bewuste politiek, tot stand gebracht door deze groepen zelf. De econo mische en culturele gelijkschakeling van de velschillende klassen, zelfs al blijft er nog veel te doen, is waarschijnlijk een der grootste resultaten door de Deense demo cratie in deze voorbijgegane eeuw ver kregen. Vanuit een Deens standpunt vormt een ontwikkeling zoals deze, het tot elkander brengen van de verschillende groepen der bevolking, een belangrijk aandeel in de morele weerstand van het land. Dat het" de Duitsers niet gelukte tijdens de bezetting het Deense volk onderling te verdelen, was gedeeltelijk te danken aan de omstandigheid dat de sociale verschillen zich in Denemarken langzamerhand hebben verkleind. Hetzelfde feit verklaart ook, waarom, gedurende afgelopen jaren, onze democratie meer en meer het karakter heeft aangeno men van een samenwerkende regerings vorm, dat is een samenwerking tussen de politieke partijen onderling, welke vele huidige omstandigheden wenselijk, ja in vele gevallen zelfs noodzakelijk hebben gemaakt. In 1949, het Gedenkjaar van de Grond wet van Juni, waarvan de gehele latere geschiedenis van het Deense volk een uit vloeisel is, hoop ik boven alles dat Dene marken zijn onafhankelijkheid moge be waren en in de nu volgende eeuw, evenals in het verleden, zal mogen blijven één van die grote Scandinavische en Angelsaksische familie van democratische samenlevingen." Belgische waarnemer gewond Te Bojolali (20 km ten Westen van Soe- rakarta) is de Belgische militaire waarne mer van de UNO-commissie voor Indonesië kapitein Ch. Jonckheeren uit Brussel, licht aan het been gewond tijdens een beschie ting van een lokaal, waar een voorstelling werd gegeven door de N.I.W.I.N. Zijn toe stand is gunstig. Hij kreeg scherfwonden aan de rechterknie en het onderbeen. Het woord is aan F. de Sinclair: Een aristocratische geest gedoogt niet dat een gemoedsstemming een demonstratie wordt; zelfbe heersing noemt men dat. Republikeins kabinet gereed voor terugkeer naar Djokja De republikeinse ministers, die sedert de aanvang \an de tweede politiële actie bij de guerilla's verblijven, zijn thans gereed voor de terugkeer naai- Djokja, zo ver neemt de correspondent van Aneta te Djokja uit betrouwbare bron. Het zijn de minister van Justitie, mr. Soesanto, de mi nister voor de Voedselvoorziening Kasimo en de minister voor Eredienst, Kijai Hadji Maskoer. In dit gezelschap bevindt zich voorts een aantal hoge republikeinse auto riteiten, onder wie de republikeinse pro cureur-generaal, mr. Tirtawinata. De zegs man van de Aneta-correspondent weigerde hun verblijfplaats aan te duiden en sprak slechts van „ergens in de residentie Djokja" Verwacht mag worden, dat aanstonds na de terugkeer van Soekarno en Hatta een dan bijeen te roepen zitting van het kabinet voltallig zal kunnen zijn. Met betrekking tot de republikeinse legercommandant, Soedirman, vernafn de correspondent van Aneta van officiële zijde te Djokja, dat een af te kondigen order tot staking van het vuren door hem zal ge schieden na een daartoe verkregen bevel van Soekarno. In tegenstelling met ge ruchten die de ronde doen, meldt de cor respondent te hebben ver-nomen, dat Soe dirman niet is gewond, doch een operatie heeft ondergaan wegens een enige tijd voor de tweede politiële actie acuut geworden longaandoening. Hij heeft thans nog slechts één long. Soedirman, die steeds door twee lijfartsen wordt vergezeld, zou eveneens gereed zijn om zich elk ogenblik naar Djokja te kunnen begeven. Radiorede Prinses Wilhelmina Ten vervolge van haar Paasboodschap zal Prinses Wilhelmina op Donderdag 9 Juni des avonds half acht over beide zenders een toespraak houden ter gelegenheid van de Pinkstertijd. Deze rede zal worden ge volgd door een vertaling in het Hebreeuws. De wereldomroep zal de rede uitzenden in het Nederlands, Engels, Frans en He breeuws. H.K.H. zal de rede persoonlijk uitspreken in het Nederlands, Engels en Frans. Engelse spoormannen staakten ook op Pinksteren Het ongenoegen van de vacantïegangers en de oproepen van de Britse regering en vakverbondsleiders ten spijt, heeft het spoorwegpersoneel van Noordoost-Enge- land op Pinksterzondag opnieuw gestaakt. Van de 981 man gingen slechts 106 aan het werk en de treinenloop voor de vacantie- gangers was daardoor ten zeerste belem merd. Het locomotiefpersoneel heeft reeds drie Zondagen gestaakt als protest tegen de nieuwe dienstregeling, die het niet langer mogelijk maakt, dat het de nacht altijd thuis doorbrengt. Volgens een verklaring van de spoor wegen hebben Zondag slechts 13 tremen gereden in het. Noord-Oosten van Enge land. Bijna 40 treinen van de hoofdtrajec ten en ongeveer 250 plaatselijke treindien sten konden niet functioneren. Locomo tiefpersoneel te Hull en Carlisle, dat aan de staking van de vorige week niet deel nam, staakte Zondag wel. Achthonderd man, die op de lijnen naar Wales en Cornwall werken, hebben be sloten volgende Zondag in staking te gaan en het depót Bristol, waar 1000 man per soneel werkt, zal in de nabije toekomst een conferentie beleggen om de nieuwe dienst regeling te bespreken. De stakers hebben uitdrukkelijk ver klaard, dat hun actie geen politieke be tekenis heeft, doch voor de Labourregering, die de spoorwegen 18 maanden geleden heeft genationaliseerd, is de staking een onaangename verrassing. Vliegramp bij Porto Rico Een transportvliegtuig van de maat schappij „Strato" is met 81 personen aan boord in de Caraibische Zee bij Porto Rico neergestort. De kustwacht heeft 22 over levenden op een nabijgelegen eiland waar genomen. Het toestel, dat van San Juan, de hoofd stad van Porto Rico, op weg was naar Miami, had 57 volwassenen en 18 kinderen als passagiers aan boord. De bemanning bestond uit 6 personen. Kotters van de kustwacht en vliegtuigen van de Ameri kaanse luchtmacht zijn met de reddings werkzaamheden begonnen. Volgens nog onvolledige berichten zyn 25 personen gered, van wie een aantal ern stig gewond is. Het toestel zonk binnen zes minuten na dat het het water had geraakt en men vreest dat degenen, die niet onmiddellijk eruit konden komen, mee naar de diepte zijn gegaan. Het schijnt, dat de 18 kinderen allen omgekomen zijn. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: (opge maakt te 10 uur) Meer bewolking met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Lagere tem peraturen. 8 Juni: Zon op 4-21 uur. onder 20.56uur Maan op 18.25 uur, onder 2.35 uur Tloogwatcrtijden: Dinsdag 7 Juni: 0.09—12.42 uur Woensdag 8 Juni: 1.06—13.37 uur. Laagwatertyden: Dinsdag 7 Juni: 8.05—20.46 uur Woensdag 8 Juni: 9.00—21.39 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1