c D Mémoires van generaal Giraud onthullen pijnlijke bijzonderheden Amerikaanse vakbond vertraagt ratificatie van Atlantisch pact VAN HOUTEN Wordt Straatsburg de wieg van Europese partijen? PANDA OP DE KERMIS Wereldnieuws J Donderdag 9 Juni 1949 RIVALITEIT IN DE FRANSE VRIJHEIDSSTRIJD Een generaaldie zijn politieke kwaliteiten overschatte (Van onze correspondent te Parijs) Het wordt terecht in het maatschappelijk verkeer als een regel van piëteit beschouwd om geen kwaad van gestorvenen te zeggen. Het is daarom een wat onverkwikkelijk dispuut, dat thans in Frankrijk rond de persoon van generaal Giraud is ontstaan, die zoals men zich herinnert, pas twee maanden geleden overleed en toen met de. hoogste nationale éer begraven werd. Rechtvaardigheidshalve dient echter di rect te worden opgemerkt dat de generaal zelf de bewuste oorzaak is geweest van dit rumoer om zijn nagedachtenis, want hij was het die aan het einde van zijn leven be schikte dat daags ha zijn dood de mémoires gepubliceerd zouden worden, waarin in het bijzonder de dramatische gebeurtenissen worden beschreven, die direct aan de Franse bevrijding vooraf' zijn gegaan. Bij die gebeurtenissen nu heeft, gelijk beleend, Giraud een hoofdrol gespeeld, waarvoor hem evenwel de capaciteiten zeer duidelijk ontbraken. Doch Giraud slaagde er bij zijn beschrij ving niet in een minimum aan objectiviteit in acht te nemen. Pijnlijk is vooral, dat men welhaast uit elke zin de persoonlijke ran cune proeft, die de consequentie van de mislukking van zijn zending was. Die ran cune welke de betrouwbaarheid van zijn verhaal wel zeer bijzonder aanvechtbaar maakt, werd natuurlijk vooral opgewekt door generaal De Gaulle, zijn grote tegen speler, die hem tenslotte elimineerde. Of schoon De Gaulle zelf verklaard heeft „met een dode niet te willen discussieren' is het boek van Giraud niettemin aanleiding ge worden tot een fel offensief van Gaullisten en voormalige verzetslieden, waartegen de schrijver zich dus nu niet meer verdedigen k"an' Stapels fouten. Giraud was een typisch generaal van de oude Franse stempel. Hij was zeer moedig, bezat een hoge opvatting van de militaire eer en hij was zonder de minste twijfel een vurig patriot, die gedurende een der meest dramatische perioden uit Frammjks jongste verleden meende de kwaliteiten te bezitten, nodig om het lot van het vader land te bestieren. Hij bezat die kwaliteiten echter niet, want, ofschoon hij als soldaat zeker grote verdiensten heeft getoond, schoot hij als staatsman, als politicus, op de pijnlijkste wijze tekort. Hij miste ieder spoor van politieke intuïtie en in het bijzonder elk inzicht in de krachten, die in Frankrijk tijdens de bezetting waren opgewekt. Zo stapelde Giraud de ene fout op de andere. Wat men hier in die dagen reeds vermoed de wordt thans uit zijn mémoires glashel der: Giraud wilde van het bevrijde Frank rijk een soort opgekalefaterde monarchie maken. Bekrompen militair. Hoe men thans ook over de politiek van De Gaulle wil denken,: vast staat dat voor het Frankrijk onder de Duitse bezetting deze generaal het symbool is geweest van het verzet, de redder des vaderlands. Giraud kon echter in De Gaulle weinig anders zieri dan een gedeserteerd officier, een generaal bovendien, die drie sterren minder op - zijn kraag had dan hijzelf. Giraud is er nimmer in geslaagd, dat wordt uit zijn boek wel zeer duidelijk, zich. te ver heffen boven het niveau, waarop Franse militairen de loop d«jr dingen om hen heen beschouwen. Waarschijnlijk, was hij ook wel te oud, toen hij tot zijn taak geroepen werd om zich nog te bevrijden van zijn vooroordelen en illusies. Ook na de Franse nederlaag bleef Giraud heilig overtuigd van de onwrikbare superioriteit van het Franse leger en men kan zijn ogen bijna niet ge loven wanneer men leest, met welke l33*- dunkendheid deze generaal schrijft over de Russische, Engelse en zelfs Amerikaanse legeraanvoerders uit de laatste oorlog. Mannen als Timochenko, Montgomery, Patton en Eisenhower waren in de ogen van Giraud eigenlijk maar. tamelijk meelijwek kende amateurtjes, die er wel goed aan hadden gedaan bij hem, de Franse generaal een lesje in strategie te nemen. Toen Gi raud in November 1942 uit het onbezette Frankrijk in een duikboot naar Noord- Afrika overstak om daar de voorberei dingen mede te treffen voor de landing van het Amerikaanse leger meende hij, dat Eisenhower hem zou verzoeken de alge hele leiding der gealieerde militaire ope raties op zich te nemen. Dat dit niet ge beurde, werd de eerste verschrikkelijke De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00, 13.00, 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen, 8.15 Cor Steyn, orgel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Fragmenten uit „Faust", Gounod. 10.05 Morgenwijding, 10 20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Guus Hoekman, bas en Johan Patist, piano. 11.05 Voordracht. 11.25 Accordeonorkest. 12.00 Bioscooporgel. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Sport. 12.45 Lichte piano-klanken. 13.15 Or kest Piet van Dijk. 13.45 Platen. 14.00 Kook les. 14.30 Kamerorkest met cellist. 15.00 Boek bespreking. 15.20 Kamerorkest. 16.00 Vincen- tino. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Koor. 17.20 Wij en de muziek". 18.15 Felicitaties. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 „Denk om de bocht" 19.15 Piano-duo. 19.30 Dr. W. R. M. Noord- hoff, Haarlem. 19.50 Vrijzinnig nieuws. 20.05 Alt-mezzo en piano: liederen van Vivaldi, Mozart en Fauré. 20.30 „Vrijzinnig Pro testantse levensstijl", prof. dr. L. J. van Holk. 20.55 Boekbespreking. 21.00 Gevraagde pla ten. 21.30 „Flashback", luisterspel. 22.00 Bui tenlands overzicht. 22.15 Swing and Sweet, 22 ^0 „Vandaag". 22.4p Avondwijding. 23.15 Groninger Orkest Vereniging: Symphome no. 94 („met de paukenslag"), Haydn; „Moeder de Gans". Ravel. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00, 8.00. 13.00. 19.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Jeugdkoren. 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag", 9.0Ö José Sturbi, piano. 9.35 Schoolradio. 11.05 Lichte klanken. 11.00 Voor zieken. 11.40 Schoolradio. 12.08 Amusementsorkest. 12.33 De Bietenbouwers. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Melodieën van Franz Lehar. 13.50 „Op de korrel". 14.00 Vocaal kwartet. 14.30 „Negen heit de klok", herhaling. 15.15 Opgewekte melodieën. 16.00 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Orkest zonder naam. 17.45 Mo derne Amerikaanse poëzie. 18.00 Metropole orkest. 18.20 Actualiteiten, 18.30 Metropole orkest. 18.45 Klankbeeld voor jongeren. 19.15 „School en radio". 19.30 Brabants half uur. 20.05 Gewone man. 20.12 Radio Philharmo- nisch Orkest onder Albert van Raalte. met Jo Juda, viool; Poème voor viool en orkest en Symphonie in Bes, Ernes Chausson. 21.12 De Franse organiste Jeanne Desmessieux speelt Bach en Franck. 21.35 Gedeelten uit „La Bohème". Puccini. 22,00 „Tien geboden". 22.45 Gebed. 23.15 Platen. teleurstelling voor de generaal en met ver ontwaardiging over zoveel kortzichtigheid beschrijft hij dan in zijn boek hoe Eisen howers officieren, en later de opperbevel- heber in persoon, uren nodig hadden om hem tot een ander denkbeeld te brengén, maar tenslotte capituleerde hij toch. Nauwelijks een jaar later werd hij ver plicht te tweeden male te capituleren voor zijn grote rivaal Charles de Gaulle, in wiens ljmge schaduw hij nochtans op geen stuk ken na kon staan. De beschrijving van deze episode is wel hoogst interessant, omdat de betekenis van de machtstrijd tussen deze twee Franse militairen het belang van hun personen verre overtroffen heeft. De rol, die Giraud gedurende een aantal maanden heeft kunnen spelen zijn macht over het bevrijde Franse imperium was, op papier althans groter dan zelfs Napoleon bezeten had is namelijk te enenmale onverklaarbaar, wanneer men verzuimt het spel der internationale'krachten in de gezichtskring te betrekken. De onhandel bare De Gaulle, groot en gevaarlijk in zijn trots van gekrenkte patriot, had in Lon den, doch vooral in Washington, een slechte pers. Generaal Smuts verklaarde die dagen in een redevoering, die hier toen zeer veel kwaad bloed heeft gezet, dat Frankrijk zijn rol van grote mogendheid na zijn ne derlaag voor goed had uitgespeeld, en of schoon men in Amerikaanse regerings kringen zeker te voorzichtig was om dat oordeel openlijk te onderschrijven, was het niettemin zeker, dat velen in Washington in hun hart dachten gelijk de toenmalige Zuid-Afrikaanse premier. Bovendien vrees de men het kan verkeren dat De Gaulle, in zijn streven naar Franse onaf hankelijkheid, bij Rusland een tegenwicht tegen' de Amerikaanse invloed zou zoeken. Om dit gevaar af te wenden zocht Wash ington dus naar een figuur met een mee gaander karakterdan dat van de autori taire De Gaulle, en die figuur dacht men in Giraud gevonden te hebben. „Zure verzoening". Toen echter al spoedig bleek dat De Gaulle's bevrijdingscomité in Londen onder het Franse volk krachten had gewekt, of althans gestimuleerd, die door een Giraud niet meer te bedwingen waren, nam Roose velt het initiatief tot de conferentie van Casablanca, waar hij samen me.t Churchill de beide Franse generaals hoopte te ver zoenen. De poging mislukte. Maar een door Roosevelt handig geënsceneerd tafreel, waarop men Giraud en De Gaulle, beide met gezichten zo zuur als azijn, elkander de hand ziet drukken, werd door een batal jon persfotografen vast gelegd en hun plaatjes wekten in de hele wereld de in druk dat die handdrukde herstelde een heid van Frankrijk had bezegeld. Kort na de conferentie installeerde De Gaulle zich met zijn medewerkers inderdaad in Algiers, waarna'beide generaals zich uit lieten roe pen tot presidenten der voorlopige Franse regering. Maar daarmee was hun strijd niet beslecht. Eerst maanden later werd Giraud via de totaal fictieve functie van opper bevelhebber der Franse troepen (die toen alleen op papier als een onafhankelijke macht bestonden) van het toneel verwij derd. Diep gedesillusionneerd trok Giraud zich in een eenzame villa terug, om pas na de bevrijding van het Franse moederland weer in de openbaarheid te treden als can- didaat voor het Kamerlidmaatschap van de uiterst rechtse P.R.L. Doch ook in het par lement heeft de generaal nimmer enig be wijs van staatsmanskunst afgelegd. Hij heeft er zelfs nimmer een woord gesproken. Binnenlandse politiek gaat voor (Van onze correspondent in New York) Enkele dagen geleden liet de democra tische senator Scott Lucas, na een confe rentie op het Witte Huis, weten dat er twee agendapunten waren die in ieder geval door het Congres behandeld zouden worden vóór de verdaging op 31 Juli a.s.: namelijk de ratificatie van het Atlantisch pact en de vernieuwing en versteviging van de handelsverdragen-wet van Cordell Huil. De laatste hangt nauw samen met het handvest voor internationale handel. Uit Parijs stuurde. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, telegrammen naar Washington, aandringend op spoed bij de ratificatie van het pact door het Congres, aangezien dit ten zeerste zijn positie zou versterken bij de onderhandelingen met de Russen. Toen begon ineens de lange arm van de Amerikaan sche arbeidersbeweging (de CIO) te werken. De heer Philip Murray, president van de C.I.O., reeds lang ont stemd omdat er in het 81ste congres nog niets bereikt is om de Taft Hartley- arbeidswet geschrapt te krijgen, schreef een brief aan Scott Lucas het hoofd van het democratische Senaatscomité dat de agenda vaststelt waarin hij te ken nen gaf dat de arbeidersbeweging niet ge sticht is over de traagheid waarmede aan de arbeidswet gewerkt wordt. Het hoofd gebogen. De heer Lucas besloot om de heer Mur ray terwille te zijn (de C.I.O. heeft 7 mil- lioen aangesloten leden, die Truman bij de laatste verkiezing in het zadel geholpen hebben) en daarmede verdween zowel het Atlantisch pact als de handelsverdragen- wet de eerste een politieke en de tweede een economische krachtinjectie voor de Westelijke wereld van de agenda, om plaats te maken voor de wensen van de heer Murray, Het Nederlandse merk met Wereldreputatie Ui Links en rechts contact over de grenzen (Van onze correspondent te Londen) Na veel aarzeling heeft de Britse regering thans de delegatie benoemd, welke Enge land vertegenwoordigen zal op de einde Augustus te Straatsburg te houden histo rische eerste bijeenkomst der consultatieve assembléé van de Raad van Europa. Het heeft lang geduurd voördat de La- bourregering het met zichzelf eens kon worden over het Europese samengaan, maar tenslotte is zij dan toch gezwicht voor de feiten. Het officiële standpunt van de Labour- partij was, dat deelneming aan de Europese beweging diende te worden ontraden, om dat deze niet democratisch zou zijn samen gesteld en allerminst representatief zou zijn vo&r de publieke opinie. De enkele Labour- par^pentsleden, die het Haagse congres bijwoonden, deden dat tegen het advies van de eigen partij in. Het is begrijpelijk, dat Labour enigszins huiverig was om zich achter zijn felste politieke tegenstander, Churchill, te scharen. De Engelse regering was bovendien van opvatting, dat Bevin's belangrijke initiatieven ruimschoots vol doende waren. Men zag daarbij echter over het hoofd, dat de ambtelijke samenwerking tussen regeringen nooit in staat zal zijn de idee der Europese eenheid tot het bewust zijn der volken te doen doordringen. De bittere noodzaak dwingt thans ook de Engelsen hun insulaire positie op te geven. Hugh Dalton, de ex-kanselier van de schat kist, thans minister zonder portefeuille, die één van de belangrijkste Britse gedelegeer den is, is een sterke voorstander van een socialistisch Europa. In de gezamenlijke „planning", zoals deze thans in een begin stadium verkeert, ziet hij de verwerkelij king van een oud-socialistisch denkbeeld, ook al wordt dat door niet-socialisten uit gevoerd. De Britse regering is nog steeds van mening, dat het meest kan worden be reikt door regerings-activiteit en zij wil niets weten van opneming in de delegaties van willekeurige personen. Het liefst had men daarom een regerings delegatie naar Straatsburg gezonden, maar tenslotte deed men water in de wijn en werden ook oppositieleden benoemd. Het zou ook al te dwaas zijn om in de campagne voor een Verenigd Europa Winston Chur chill thuis te laten, want het is zo goed als zeker, dat hij als voorzitter van de vergade ring zal worden gekozen. De libex-alen, die Engelands derde partij vormen, voelen zich neergeslagen Tramconducteur en beroofd In de nacht van Dinsdag op Woensdag omstreeks 12 uur is 'n 30-jarige conducteur van de Amsterdamse tram op de Ringdijk nabij de Kruislaan overvallen, neergesla gen en beroofd. De daders veronderstelden waarschijnlijk, dat de conducteur juist van zijn dienst kwam en met de dagopbrengst op weg naar huis was. Dit was evenwel niet het geval. De conducteur maakte een avondwandelingetje. Hij had niet meer dan een paar gulden en een horloge bij zich, waarvan hij is beroofd. De aanranders hebben hem ernstig mishandeld, zodat het noodzakelijk was hem in een ziekenhuis op te nemen. ernstig gegriefd, omdat zij gepasseerd zijn. Weliswaar is de liberale Lord Layton in de delegatie opgenomen, maar dat is gebeurd, omdat hij voorzitter der Europese Beweging is. Volgens Attlee was de samenstelling der delegatie een hachelijke onderneming, waarbij niet met alle wensen Tekening kon worden gehouden, gezien het beperkte aan tal leden. Blokvorming? Het is nog niet bekend, of de Britse dele gatie als één gesloten geheel zal optreden of dat de leden ervan zich zullen assoeiërén met geestverwanten uit andere landen. In dat geval zou de vergadering inderdaad het karakter van een werkelijk parlement aannemen. De heterogene samenstelling der natio nale afvaardigingen is hiervoor echter waarschijnlijk een bezwaar. De socialisten hebben zich enkele weken geleden op dë conferentie van Baax-n tegen blokvorming uitgesproken, zulks op aandrang van de En-' gelsen, die er niets voor voelen op deze manier in een minderheidspositie te komen. Dat was ook een van de redenen, waarom zij zich tegen Churchill's actie verzetten. Zij betichtten hem er van dat hij langs een omweg Labour in een hoek wilde drukken. Wel zullen de socialistische assemblée-leden die onderling nog genoeg van mening ver schillen, zoveel mogelijk overleg met elkaar plegen. Zij hopen daarbij ook op de steun' van de Scandinavische liberalen, jn welk geval zij op het ideologische slagveld toch nog een .meerderheid zouden bezitten. Als gevolg van het internationaal socialistisch contact polsen de conservatieve gedelegeer den op het ogenblik eveneens verwante po litieke groepen op het continent. Er begin nen zich dus Europese politieke partijen af te. tekenen. Rotterdammer ging er met sleepboot vandoor Wilde in Frankrijk eigen sleepdienst beginnen In Tongeren (België) is.op verzoek van de Nederlandse politie een 19-jarige jonge man uit Rotterdam gearresteerd, die een niet alledaagse diefstal op zijn kerfstok had. Uit de Zalmhaven had hij een sleep boot gestolen en daarmee was hij over de grens gegaan, met de bedoeling naar Frankrijk uit te wijken en daar zelf een sleepdienst te beginnen. - Op Zaterdag 28 Mei was de motorsleep boot „Zwaluw" van de N.V. Stoomsleep- dienst „Maas" een waarde vertegen woordigend van 35.000 uit de Zalm haven verdwenen. Eerst werd veronder steld, dat deze of gene ermee aan het spelevaren was, maar toen na enige dagen de boot nog niet was teruggekeerd werd aangifte van diefstal gedaan. De recherche kwam er spoedig achter, dat de 19-jarige J. G. van der H., die vroeger in dienst was geweest van de „Maas", kort voor de verdwijning in de omgeving van de Zalmhaven was gesig naleerd. De verschillende sluiswachters in dén lande werden gewaarschuwd, maar de opsporing werd bemoeilijkt door het feit, dat de sleepdienst enkele dagen te voren de naamborden van de boot, die wat opgeknapt moest worden, had laten ver wijderen. Toch kwam de recherche te weten, dat de sleepboot onder de naam „Dirk" de richting van Limburg had ge kozen. Zodra echter de grenspost Smeer maas was gepasseerd en Belgisch gebied bereikt was, werd de naam „Zwaluw" weer „in ere hersteld". Een speurtocht in België leidde ertoe, dat de boot bij het Belgische plaatsje Eijsden werd teruggevonden, echter voor zien van een ander kleurtje. Na lang zoe ken werd Van der H. te Tongeren op een andere boot aangetroffen, waar hijdoor de Belgische politie werd gearresteerd. Zijn uitlevering zal worden gevraagd. De sleep boot is inmiddels vrij gegeven en reeds naar Rotterdam onderweg. Het was of de stoel onder Acheson werd uitgetrokken en de Europese naties, die met zoveel enthousiasme samen kwamen voor het pact en wier gedelegeerden zoveel hoopvolle woorden spraken bij de parafe ring van het pact, enkele maanden geleden in Washington, komen volkomen iin de kou te staan. De Trufnan-regering geeft voor de zo veelste keer te kennen dat een wenk van de C.I.O. niet veronachtzaamd mag worden en dat, als puntje bij paaltje komt, binnen landse „politiek" voorrang krijgt, boven de grote constructieve internationale politiek, daarbij uitgaande van de stelling dat er veel meer ldezers warm lopen voor ar beidsverhoudingen dan voor internationale afspraken. Hoe het departement van buitenlandse zaken zich hieronder voelen moet, laat zich raden. Ook al komt er dan een heel laco niek communiqué van het Witte Huis dat de agenda-verandering de instemming had van alle betrokken partijen. Bij al deze teleurstelling voor het buiten land blijft er een klein lichtpuntje over. De plaatsvervangende minister van buiten landse zaken, James Webb, deelde name lijk mede dat de vertraging in de ratifi catie van het pact niet betekent dat de herbewapening van de Europese bondge noten eveneens vertraagd zal worden. In tussen moet het betreffende wetsvoorstel nog haar het Congres toe en de leiders weten tot op heden niet wanneer het ge reed zal zijn om gepresenteerd te worden. Reacties. De reactie in de Amerikaanse pers is ge- méngd. Noemen sommige bladen het uitstel een blijk van gebrek aan besef van de waarde van het Atlantisch pact en een onbegrijpelijke tactloosheid, andere jui chen het toe en verklaren „hoe langer het uitstel hoe beter, want het is een dienst aan het Amerikaanse volk als het huwelijk met de Europese oorlogsmakers zo lang mogelijk wordt uitgesteld". Zo ziet men: Amerika is nog lang niet in alle gelederen doordrongen van de be tekenis van internationale saamhorigheid, ook waar deze in laatste instantie uiter mate belangrijk is voor zijn eigen veilig heid. Voor - velen betekent de Atlantische Oceaan nog een onoverkomelijke hindernis. Anderen beschouwen de Europese naties echter als een groep aan lager wal geraakte familieleden, waarmede men zich maar zo weinig mogelijk moet ophouden. Een poli tiek huwelijk, ook al is het met een tijds- duus van 20 jaar, zoals het Atlantisch pact. geldt voor hen als het toppunt van dwaas heid. Geschenk voor koperen huwelijksfeest Dezer dagen is een begin gemaaid: met de inzameling van gelden voor het ge schenk van het Nederlandse volk aan de Koningin en Prins Bernhard ter gelegen heid van hun koperen huwelijksfeest. Het uitvoerend comité deelt mede dat het door de burgerij bijeen te brengen bedrag ge heel aan het geschenk zelf ten goede zal komen. Alle persoonlijke medewerking geschiedt volkomen belangeloos. Onvermijdelijke kosterr, zoals bijvoorbeeld die van het be nodigde drukwerk, zullen uit enige daar toe speciaal beschikbaar gestelde bijdragen worden bestreden. Op verzoek van het uitvoerend comité heeft de voorzitter van de Algemene Re kenkamer, de heer Th. Sanders, zich met de controle op de financiële administratie van het comité belast. Even de spaarpot nakijken! Nu na 15 Juni die gelegenheid tot inwis seling van -buiten omloop gestelde waarde loze halve guldens, halve stuivers en halve centen wordt gesloten, raad't het ministerie vain Financiën aan zich nogmaals terdege te vergewissen of men dergelijke munten nog onder zich heeft. Bijzondere aandacht verdient daarbij de inhoud van spaarpotten, collectebussen, offerblokken en dergelijke. Na 15 Juni aangeboden munten kunnen onder geen voorwaarde meer worden aan genomen. EEN EUROPESE JAARBEURS IN 1950? Een uit drie leden bestaande commissie is uit Parijs naar de Verenigde Staten ver trokken teneinde de mogelijkheid te bestu deren om in 1950 een Europese jaarbeurs te organiseren. Deze commissie bestaat uit mr. J. Milius, directeur van de Utrechtse jaarbeurs, M. de Smaele, oud-minister van Economische Zaken van België, Michael Franci, secretaris-generaal van de O.E.E.S. (Organisatie voor Europese Economische Samenwerking) te Parijs. Zij zal in de Ver enigde Staten optreden voor de 19 Europese landen, die aan de O.E.E.S. deelnemen. De commissie zal verscheidene steden in de Verenigde Staten bezoeken en een voorlo pig onderzoek instellen naar de practische en technische vraagstukken, die aan een jaarbeurs, die tot doel heeft de export van de O.E.E.S.-landen naar het dollargebied te vergroten, zijn verbonden. 12. Panda stond verbaasd naar het loterij briefje te kijken, dat hij van Joris Goed- bloed had gekregen. Hij kon het nog niet geloven maar in de verte hoorde hij de loterij-ondernemer nog eens roepen: Ze- ven-en-dertig! De hoofdprijs! Wie heeft zeven-en-dertig? Wie is de gelukkige die deze schitterende prijs gewonnen heeft?" Toen kgerde Panda zich om en riepzo luid als hij kon: „Ik! Ik, meneer! lit heb zeven-en-dertig!" Hij vergat Joris Goed- bloed. Hij vergat zelfs de rijksdaalder die deze hem afhandig had gemaakt, en snelde hij dan stralend van vreugde tussen de. mensen door naar het verhoginkje voor het Rad van Avontuurwaar de directeur hem met een gulle lach opwachtte. „Har telijk gefeliciteerd!" riep de directeur. „Jij hebt geluk, jongeman! Je moet maar bof fen! Iedereen zal je benijden, maar be denk, dames en heren, dat er nog meer van die schitterende prijzen zijn en laat u niet ontmoedigen en beproef straks nog maals uw geluk! Eerst zullen wij nu deze overgelukkige jonge held de hoofdprijs uitreiken. Ziehier ziehier, mijn beste jongen.is het niet schitterend? Een prachtige, solide, eerste kwaliteits kin derwagen, geschikt voor alle weersgesteld heden! In één woord schitterend! Gefeli citeerd!" Maar toen Panda de kinderwagen zag, sloeg hij haast achterover. Beroep van Van der Waalj verworpen Overwegingen van Bijz. Raad van Cassatij De Bijzondere Raad van Cassatie heefj zoals reeds gemeld is, het door Anton vaj der Waals ingestelde beroep tegen de sen tentie van het Bijzondere Gerechtshof t Den Haag, waarbij hij tot de doodstraf ws veroordeeld, verworpen. Het enige tijdig ingediende cassatiemidj del heeft de Raad ongegrond geoordeeln Evenmin als het Hof heeft de Raad geloa geschonken aan de bewering van Van dö Waals als zou hij op gezag' van een agens verbonden aan de Britse Inlichtingendiensj zich met de Duitse contra-spionnage heb ben afgegeven. De Raad acht nog minde aannemelijk, dat Van der Waals zulks zoj hebben gedaan op gezag van een agent, cü| volmachten had om Van der Waals ui] naam van die dienst te dekken voor dj gedragingen, die Van der Waals zich ij opdracht van Schreieder veroorloofd heefj De Raad is geneigd de figuur van John (c Emile) Verhagen, volgens Van der Waalj de bedoelde Engelse agent, naar het riji der fabelen te verwijzen. De vraag of Vaj der Waals zich gerechtigd kon achten tcj het plegen van de bewezen verklaarde mis drijven wordt door de Raad ontkennen beantwoord. Het verweer van Van der Waals heeij mede gesteund op de stelling, als zou dl leider der Duitse contra-spionnage in Ne derland, Schreieder, zich tegenover herj hebben voorgedaan als iemand, die in wer kelijkheid de geallieerde belangen voor stond. Deze bewering acht de raad in strijj met al hetgeen omtrent de figuur vaj Schreieder is gebleken. Er is door Van de] Waals geen enkel steekhoudend 'argumen aangevoerd dat twijfel zou kunnen wekkej aan Schreieders werkelijke gezindheid. 1 De Raad is voorts van oordeel, dat hej Hof terecht betekenis heeft ontzegd aan d nog niet opgehelderde achtergronden vaj het „England Spiel". De Raad kan ooj daarom Van der Waals' goede trouw nie aanvaarden, aangezien hij gelegenheid heef gehad om in rechtstreeks contact te tredej met de Intelligence Service, tijdens zijj verblijf in Zweden in 1943. Het is onver klaarbaar, dat hij dit laatste heeft nage laten indien zijn voorstelling van zaken o]! waarheid zou berusten. Van der Waals heefj beweerd, steeds naar Engeland te hebbej willen gaan, doch daartoe nimmer de gel iegenheid te hebben gekregen. Deze gef legenheid deed zich 'te Stockholm voon maar hij heeft daarvan geen gebruik gel maakt, hetgeen de leugenachtigheid van zijn beweringen nog meer in het licht stelt De Raad spreekt ten slotte als zijn oor] deel uit, dat Van der Waals, verondersteld dat'hij op deugdelijke gronden had kunj nen aannemen, dat zijn handelingen de inj stemming hadden van de leiding van dj Britse Intelligence Service, dan nog aai niets het recht had mogen ontlenen om o; grond van vei'zekeringen, afkomstig vat een agent, in dienst van een vreemde mol gendheid zich in slaafse gehoorzaamheid ei met gebruik van niets ontziende middelei van bedrog en misbruik van vertrouwen ii te dringen in Nederlandse verzetsorganisa ties en op grote schaal slachtoffers onder dé leden dezer organisaties te maken door heit aan de vijand over te leveren. Zelfs bij aanvaarding van de feitelijk! grondslagen, waarop het verweer .is ge bouwd, is de Raad tot de slotsom gekomen dat Van der Waals op schandelijke wijzf en met gebruikmaking van de meest kwa lijke middelen onrechtmatig beschikt heef over de levens en de vrijheid van vele tien tallen landgenoten. In die gedachtenganf zou de Raad, zelfs afgezien van de bewezei verklaarde weerzinwekkende moord oj Van der Meer, die reeds op zichzelf eer zeer ernstige vergelding vordert, opleggins van de zwaarste straf geboden voorkomen Will/ Lagps zal in Juli terechtstaan De 47-jarige voorvnalige chef van dé Amsterdamse Sicherheispolizei, „KrimimaL rat" Willy Lages, die nu bijna vier jaai lang in talloze zaken als getuige inlichtingen heeft verstrekt, zal volgende maand zei voor het Amsterdamse Bijzonder Gerecht: hof terechtstaan. De behandeling van de zaak zal vermoedelijk drie a vier dagen in beslag nemen. Prof. mr. J. A. van Hamel zal het ho: presideren, mr. C. van Rij is advocaat fiscaal en mr. O. G. Veenstra zal de ver dachte als raadsman bijstaan. Kunigunde bij de voetballers. Op een voet balveld te Schnaittach bij Neurenberi ontdekte een archeoloog dezer dagen al) poortversiering een verweerd stuk steen dat bij nader onderzoek een afbeeldin! van de Heilige Kunigunde uit het jaa 1320 bleek te zijn. De afbeelding was ja renlang een van de bezienswaardighede: uit het museum van Schnaittach. D archeoloog heeft de afbeelding voor 21 pfennig van de voetbalclub gekocht es Kunigunde heeft haar plaats in hei museum teruggekregen. Vraag. Nadat John Lewis, de Amerikaans! mijnwerkersleider die er uit ziet als eei leeuw met ongekamde haren, onlang!' een groep zakenvrouwen had toegespro ken, zo vei'telt Newsweek, informeerdi hij of iemand hem nog een vraag ti stellen had. Er kwam er één: „WelLi brilliantine gebruikt u?" vroeg dame. Antwoord. En in hetzelfde nummer vafl dat blad staat een vex-haal over de be* kende Amerikaanse dichter Robei't Frost, aan wie gevraagd werd waaraan hij zijn succes te danken had. „Toen ik twaall jaar was", antwoordde hij, „werkte il bij een schoenmaker eix zat de hele da! met spijkers in mijn mond. Ik dank alle) aan het feit, dat ik ze nooit heb inge* slikt". Monster. Na een jaar is het monster val het Stöx-sjomeer (Zweden) weer gezien zo vex-klaart radio-Stockholm. De pas sagier-s en de piloot van een vliegboo' zagen aan de oppervlakte een visachtiê begroeid, mex-kwaardig vervormd mon ster van ongeveer dertig meter lengte De beschijvingen van de passagier! kwamen overeen met de notities in logboek van de piloot. "Marcherend land. Het nieuwe Hongaars! parlement is gisteren voor de eerst! maal bijeengekomen. Karoly Olt, com munist en voormalig minister van open baar welzijn, werd tot voox-zitter ge kozen. In zijn openingsx-ede zei Olt, dat Hongarije langs dezelfde weg als da Sovjet-Unie zou marchex-en en dat hel nieuwe parlement een nieuw Hongarijf zou helpen stichten.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2