Een R.K. Ambachtsschool te Haarlem? Nog 1 dag GLfiSGOmJNSTGF 3 95 Amsterdamse Beurs (\Kort en Bondig Hel huis aan de baai Donderdag 9 Jun! 1949 Haarlems Dagblad 4 De meerderheid van het college van B. en W. is er voor Zoals men zich zal herinneren is in 1947 door de meerderheid van de raad afgewe zen het verzoek van de Stichting tot bevor dering van het R.K. Nijverheidsonderwijs te Haarlem, voor (ingevolge artikel 25, 2e lid der Nijverheidsonderwijswet) de op richting en instandhouding van een R.K. dagambachtsschool te Haarlem Gemeend werd toen dat de bestaande gelegenheid tot het volgen van ambaehtsonderwijs te Haarlem ruimschoots voldoende was. 12 Januari 1949 heeft, zoals wij mede gedeeld hebben, het bestuur der Stichting opnieuw een verzoek ingediend, waarin nieuwe argumenten werden aangevoerd. B. en W. hebben over dit nieuwe verzoek advies gevraagd van verschillende vereni gingen en organisaties die bij dit onderwijs betrokken zijn. De meningen waren ver deeld. De pas afgetreden inspecteur van het Nijverheidsonderwijs, die twee jaar gele den nog afwijzend tegenover de stichting van een tweede ambachtsschool stond, heeft in een onlangs gehouden conferentie over deze aangelegenheid verklaard, dat hij de stichting van een tweede ambachts school te Haarlem thans als noodzakelijk ziet. Zijn gewijzigde mening is hoofdzake lijk gebaseerd op het feit, dat op een toe nemende industrialisatie in ons land moet worden gerekend, terwijl hij voorts in de naaste toekomst een grote bedrijvigheid in de bouwnijverheid verwacht. Eén en ander zal de gang van leerlingen naar het nijver heidsonderwijs bevorderen. Wanneer aan de ambachtsscholen een voorbereidend leerjaar zou worden verbonden, zou dit een belangrijke uitbreiding van het aantal leerlingen kunnen medebrengen. Hij waar schuwt verder tegen te grote ambachts scholen. Met een aantal leerlingen van 600 op één school is naar zijn mening het pla fond wel bereikt. Bij informatie bij het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is aan B. en W. gebleken, dat de invoering van het voorbereidend leerjaar nog niet vaststaat. In onderwijskringen wordt n.l. de gang naar de ambachtsschool op te jeugdige leeftijd als een bezwaar gevoeld. Het wordt voor de leerlingen beter geacht, dat zij na het doorlopen van de zesde klas se der lagere school eerst nog één of twee jaar het voortgezet gewoon lager onder wijs volgen alvorens zij tot de dagam bachtsschool worden toegelaten. Zij zou den zich gedurende deze tijd dan ook een hebt U gelegenheid om bon No, 6 van de brandstoffenkaart bij Uw handelaar in te leveren. Daarna is de bon ONGELDIG. Levert U dus beslist nog HEDEN of uiterlijk morgen de bon bij Uw handelaar in. VAKGROEP DETAILHANDEL BRAND STOFFEN Haarlem en Omstreken (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 8 Juni 1949 ONDERTROUWD: 7 Juni; J. van Duijn en P. C. M. Wijers; 8 Juni. L. Knape en C. Stol- voorf; E. Schutter en A. Broebhoff; L. H. G. van Leeuwen-en J. Buitenhuis; J. P. Was senaar en A. W. Kamp; A. T. Elzinga en E. Crew; A. Schulte en A. M. van Raaphorst; S. W. F. W. Gruner en M. de Vos; H. J. Fictoor en J. A. Wijker; A. R. de Mïjttenaere en C. J. W. de Liefde;, H. Lamboo en E Smits; C. Ro meijn en A. Schuliheiss; J. W. Matthijs en P. E. de Leeuw; J. W. Heeres en J. M, Mul; C. P. H. Verbeek en W. Kalff; T. B. A. Bosch en W. Snel; A. H. Baruch en S. G. Jonkergrouw; A. F. Kok en A. C. Kloos; T. van den Bos en T. M. Bakker; K. T. van der Eïjken en H. J. Schook; C. van Lange- raad en J. van Paasschen; W. J. Marnette en M. Hoenderdos; C. Pluim en A. van Schuppen. GEHUWD: 8 Juni. A. G. Mulder en G. van de Gevel: E. H. Remmé en H. van Es; C. de Boer en F. M, Stottelaar; J. de Vos en B. G. Pieters; C. H. L. Groen en H. Alter; W.. H. J. Robbers en A. Pel: H. G. A. de Vré en W. C. M. Snakenburg; T. J. G. Reuser en A. C. van Honsehoten; F. J. Quintus en W. A. Janssen; C. J. Zemel en M. van Dilgt; P. J. Moons en C. van Loon; A. van den Berg en K. Kik. BEVALLEN van een zoon: 2 Juni, A. Spij kerMenthen; 4 Juni, K. A. Schouten— Lotens; 5 Juni, H. J. van BerkelUiterraark; M. BlonkTelege: 6 Juni, J. Postvan der Grift; M. Butervan den Kerkhof; 7 Juni M, MolD' haene; 8 Juni, M. M. Scheppers- van Druten. BEVALLEN van een dochter: 6 Juni C. Nootenboom—van Blitterswijk; 7 Juni, C. W. Collet—'Warnaar; L. van Meeleren—van Wij len; C. van NordeBiere; E. GeerlingsLie- verse; J. M. T. Sallé—Buijs; A. M. van Weert Stahler. OVERLEDEN: 4 Juni, P. van Rotterdam, 11 j.. Harmenjansstraat; 5 Juni, A. J. Aan de Kerk, 76 j., 2e Zuidpolderstraat; A. Saafde Vries, 70 j., Garenkokerslcade; 6 Juni A. Gil- demeijer—Wolzak, 72 j., Gasthuisvest; J. S. Tit, 76 j„ Karei v. Manderstraat; 7 Juni, A. M. Tijssen—Bremerkamp, 78 j., Kamperlaan: M. F. Boes—Smith, 83 j., Gaelstraat; A, Zee man, 67 j., Dijkstraat. beter begrip kunnen vormen over het door hen te kiezen beroep. Een meerderheid in het College van B. en W. vindt, dat thans reeds rekening moet worden gehouden met de uitbreiding van het ambaehtsonderwijs hier ter stede in de naaste toekomst. Ten eerste bestaat er een redelijke kans, dat zij het dan nog niet in het komende jaar een voorbe reidend leeraar aan de ambachtsschool zal worden verbonden en ten tweede zal een steeds verder voortschrijdende industria lisatie de vraag naar vakarbeiders doen vergroten, waardoor ook het aantal leer lingen, dat een vak wenst te beoefenen, zal toenemen. Zij is dan ook van mening, dat aan het verzoek van adressant moet worden vol daan temeer, omdat, afgezien van de vraag of het voorbereidend leerjaar in de naaste toekomst zal worden ingevoerd, de stich ting van een tweede school een gunstige invloed zal hebben op het aantal gegadig den voor ambaehtsonderwijs. Een minderheid in het College daaren tegen vindt uitsluitend om financiële redenen dat er thans nog geen aanlei ding bestaat om het verzoek in te willigen. De meerderheid van het College van B. en W. stelt dus aan de raad voor de ge vraagde medewerking te verlenen en te verklaren dat de oprichting van en in standhouding van een R.K. dagambachts school in Haarlem nodig wordt geoordeeld. Scapino in Bloemendaal Ruim vierhonderd toeschouwers, waar van het grootste gedeelte uiteraard op kin derschoenen, genoten gistermiddag onder bijkans ideale weersomstandigheden in het Bloemendaalse Openluchttheater van de verrichtingen van Scapino, de eerste Neder landse balletgroep voor de jeugd. Er werd gedanst op het glanzend groen geverfde nieuwe plankier, dat uitstekend aan de eisen voldeed, al bracht de ongewoon grote oppervlakte wel enige moeilijkheden met zich mee. Ook de opstelling van décor stukken is lang niet eenvoudig, waarmede men bij de critische beoordeling van het programma natuurlijk rekening dient te houden, zolang er althans geen speciale werken voor deze gelegenheid zijn ont worpen. Nieuw voor deze omgeving was het sprookje „De gouden zwaan" in een wat mager uitgevallen choreografische versie van Hans Snoek en muziek van Lex van Dei den, uitgevoerd in costumes van Nico Wijnberg. Eerlijk gezegd betekende dit een lichte teleurstelling die niet door het be toonde enthousiasme van het jonge publiek kan worden uitgewist. De bezwaren komen hier op neer dat de dans, waar deze gehele onder neming toch in de voornaamste plaats om begonnen is, zo goed als voortdurend op het tweede plan staat en soms totaal ver geten wordt. Het gesproken commentaar neemt haast nog meer de aandacht in be- slag dan de taal der beweging, waardoor trouwens het gebrek aan toereikende han deling zich dubbel manifesteert. Gelukkig maakte de apotheose met de aankleve van de gehele spektakel verwekkende hofhou ding veel goed, evenals het optreden van Aart Ver steegen als de zwanenhoeder en van Greetje Donker in een komische bij-r rol. Het blijft te hopen dat men wat .meer vertrouwen gaat stellen in de zelfstandige uitdrukkingsmogelijkheden van het men selijk lichaam en de pure schoonheid in de toekomst minder verwaarloosd. Men dient gebruik te maken van de middelen die men heeft. Daarom is „De Pascha en de Beer" naar een gegeven van Scribe, dat na de pauze volgde, zo veel beter. Hier kreeg Jennifer Roders tenminste gelegenheid om te dan sen. Met dit kleurige en doorlopend amu sante werk, dat hier reeds eerder uitvoerig werd besproken, zette men tot heden de eerste stap in de goede richting. Intussen mag men wensen, dat Scapino spoedig in deze fraaie duinpan terugkeert en dat dan het amphitheater zitplaatsen te kort zal komen. Want wat de criticus er ook van zegt, de kinderen zijn er dol op. Dat bleek ook nu. DAVID KONING. Vierhonderd kinderen kunnen een boottocht maken De winkeliers, aangesloten bij de Cronjé- straatvereniging beginnen een bijzondere reclame-actie. Zij stellen bij aankoop van goederen en artikelen bonnen beschikbaar. Een bepaald aantal bonnen geeft aan een kind recht op het deelnemen aan een boot tocht naar Schoor], Als er 400 kinderen zijn aangewezen eindigt de actie. MOHËEN begint tie verkoop van een nieuw aange komen partij katoenen Een prachtige M&nQUISETTE 90 cm breed per Meter KRUISSTRAAT 11 HAARLEM Protestants christelijke partijen van Heemstede vergaderden In een gecombineerde vergadering van de Anti-Revolutionnaire en Christelijk-Histo- rische Kiesverenigingen te Heemstede be antwoordde mr. dr. J. v. Bruggen de vraag „Waarom één protestants-christelijke lijst?" na hulde gebracht te hebben aan het af tredende raadslid jhr. A. van de Poll voor wat hij voor de gemeente en voor de C.H.U. gedurende een lange reeks van jaren heeft Help Uw darmen bij hun zo belangrijk werk. Neem eens per week 1 of 2 T (Adv.) Spreker herinnerde eraan, dat het ge scheiden'optrekken van A.R. en C.H.U. bij de gemeenteraadsverkiezingen van 1946 tot gevolg had, dat een zetel voor de protes- tants-ehristelijken verloren ging en aan de communisten toeviel. Ook de samenstelling van hei College zou dan anders geweest kunnen zijn. „Laten wij toch bedenken, dat A.R. en C.H. Groen van Prïnsterer tot gezamenlijke grootvader hebben en verbonden zijn in de overtuiging, dat het gezag van de Overheid moet wortelen in de Heilige Schrift", aldus mr. dr. Van Bruggen, die voorts betoogde, dat de samenwerking in één politieke groe pering positief gericht moet zijn, in het bij zonder waar het gaat om de bestrijding van het communisme, waarbij geen halfslachtig heid geduld kaïi worden. Protestant zijn, aldus mr. dr. Van Bruggen, betelcent geen anti-papisme, wel een getuigen, dat wij ons zelf willen zijn en als protestantse christe nen die invloed willen hebben, die ons toe komt. In het verleden, aldus spreker, is er te veel versplintering geweest, de tijden zijn thans te ernstig en de spanningen te groot, dat we hierin zouden kunnen volharden. Mr. H. van Wijk gaf vervolgens enkele toelichtingen pp het gemeente-programma van de protestants-christelijke combinatie. De bijeenkomst werd met het Wilhelmus gesloten. Afhalen distributiebescheiden Vrijdag 10 Juni is aan de beurt voor het afhalen van distributiebescheiden in de Weeshal te Haarlem S tot en met Sch. SCHEEPVAART Alderamin, 8 Juni v. Duinkerken te Dakar. Algorab, Porto Alegre—Rotterdam pass. 8 Juni Dover. Almdijk, Houston—Antwerpen pass. 8 Juni Bermuda. Amsteldijk. Rotter damJapan 8 Juni van Port Said. Averdijk, New YorkAntwerpenRotterdam 8 Juni dwars Scïllies. Bali, 9 Juni van New York te Baltimore. Beverwijk, 8 Juni van Algiers n. Casablanca.'Drente, Rotterdam—Java pass. 8 Juni Gibraltar. Jacob Cats, 9 Juni van Rot terdam te Lulea. Jupiter, 8 Juni van Lissabon naar Rotterdam. Kota Agoeng, 10 Juni van Singapore te Batavia verwacht. Kota Baroe, 8 Juni van Singapore naar Pangkalpenang. Lombok. 8 Juni van Cebu naar Tarakan. Leopoldskerk, RotterdamCalcutta 9 Juni te Genua. Mariekerk, Colombo—Rotterdam 8 Juni van Alexandrië. Marken, Makassar Rotterdam 9 Juni te Suez. Merwede, Calcutta Rotterdam 9 Juni te Colombo. Nestor, 8 Juni van Beiroeth te Alexandrië. Oranje, Batavia—Amsterdam pass. 8 Juni Minicoy. Phrontis, New YorkJava pass. 7 Juni Mini coy. Oranjefontein, 9 Juni van East London te Port Elisabeth. Rempang, Amsterdam- Java pass, 8 Juni Malta. Sibajak, JavaRot terdam 8 Juni van Sabang. Tegelberg, 10 Juni van Manilla te Hongkong verwacht, Garoet, 9 Juni'van Batavia naar Cheribon. Java, MakassarAmsterdam pass. 8 Juni Aden. Kedoe, JavaRotterdam 8 Juni van Aden. Kota Inten, 8 Juni van Semarang te Soerabaja. Slamat, 7 Juni van Makassar te Soerabaja. Waterman, BataviaRotterdam pass. 8 Juni Port Soedan. Weltevreden, Java New York pass. 8 Juni Malta. Willem Ruys, Java—Rotterdam 9 Juni tè Suez. Zuider kruis, RotterdamBatavia pass. 8 Juni Kaap Bon. Heemsteedse raadscandidaten aan 't woord Op een Woensdagavond in het restau rant van de Heemsteedse Sportparken gehouden vergadering der afdeling Heem stede van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie hebben de candidaten voor de gemeenteraad mr. R. G. Bakhuizen van den Brink en de heer O. A. Brink uiteen gezet, welke werkzaamheden zij in de af gelopen jaren in het college van B. en W. en in de raad hebben verricht. Mr. Bakhuizen van de Brink sprak in het bijzonder over de belangrijke functie van B. en W. Dit college heeft onder andere tot taak de voorstellen voor de gemeente raad voor te bereiden. In de afgelopen drie jaar. hebben de raadsleden geen voorstellen ingediend. Van die van B. en W. zijn er slechts twee verworpen. De raad wilde geen bijdrage verlenen voor een concours hippique en wenste de beslissingen over het rooien van bomen niet aan het college over te laten. De invloed van het bestuur van de gemeente ligt dus practisch bij B. en W. Daarom is het van belang, dat de VVD in het college zitting heeft. Indien de wethouders van verscheidene fracties ge kozen worden, dan bevordert dat de goede gang van zaken. In de raden van "Haarlem en Velsen bijvoorbeeld wordt veel meer gediscussieerd dan in Heemstede, omdat de raadsleden eldersjninder goed op de hoogte zijn. Wat de werkzaamheden van de afge lopen jaren betreft, herinnerde mr. Bak huizen van den Brink aan de woningbouw, aan de aankoop van een gedeelte van „Meer en Berg" en de opening van de openbare bibliotheek met een R.K. afdeling. Smekende over de mogelijke resultaten van de verkiezingen zeide spreker te ver wachten, dat nu de lijsten van de CH en AR gecombineerd zijn, de communist v moedelijk niet zal terugkeren. Door de lijst van ontevreden katholieken verwacht spreker een achteruitgang bij de KVP. Vol gens hem behaalt de nieuwe partij minstens één en mogelijk twee zetels. De positie van de Partij van de Arbeid noemde spreker vrij .onzeker. Mogelijk speelt de populariteit van de lijstaanvoerder een rol. Spreker hoopte, dat de resultaten voor de VVD gunstig zullen zijn; dan heeft de partij weer een goede kans bij de verdeling der wethouderszetels. De heer O. A. Brink besprak eerst het belang voor de middenstand een vertegen woordiger in de raad te hebben. Het is niet nodig een middenstandspartij op te rich ten, omdat de middenstanders dan te veel oog hebben voor eigen belangen. In een politieke partij kan een middenstander nieer bereiken. Spreker zeide, dat binnen kort het belangrijke vraagstuk van de win kelsluitingswet aan de orde komt. De in zichten lopen sterk uiteen. Voor Heem stede is spreker een voorstander van langer open zijn der winkels dan zeS uur. In de gemeente wonen vele forensen, die niet in de gelegenheid zijn inkopen te doen. Dat is nadelig voor de middenstand en voor de gemeente. Het plaatselijk bestuur moet invloed kunnen uitoefenen op de uitvoe ring der wet. Een landelijke regeling achtte spreker daarom niet juist. 'De heer Brink hoopte, dat de particuliere bouwers inge schakeld zullen worden bij de woningbouw en dat uitbreiding gegeven wordt aan het aantal" ééngezlnwoningen. Spreker ver heugde zich over de plannen om de ener gietarieven voor bedrijven en winkeliers te wijzigen en hij betreurde het, dat de ge- j meenteraad besloten heeft geysers te j leveren. Dat behoren de winkeliers te doen. De heer G. Ritmeester, lid van de Tweede I Kamer en burgemeester van Den Helder, j sprak na de pauze over „De komende raadsverkiezing". Uit de schoei geklapt Een zonderlinge uitdrdkking, want wat in de school geleerd wordt, verdient zo wijd mogelijke bekendmaking. Evenals het feit, dat een Groentje in Haarlems Dagblad het zekerste en een voudigste middel is om iels te verkrijgen of op te ruimen. Brandje in fotografisch atelier Woensdagmiddag omstreeks één uur brak brand uit in een woning aan de Grote Hout straat te Haarlem, waar een fotografisch atelier is gevestigd. De brand is ontstaan in een „loze" ruimte tussen het plafond van de keuken en de vloer van het daarboven ge legen atelier, waarin een hoeveelheid papier aanwezig was. De brandweer heeft het vuur met behulp van een snelblusser gedoofd. Het triplex-plafond van de keuken en enkele planken en balken in het atelier zijn gedeel telijk verbrand en geschroeid. Het brandje is waarschijnlijk ontstaan, doordat vonken van een sigaret door de kie ren van een in de vloer van het atelier aan gebracht luik zijn gevallen. -— Midden Juni zal een aantal oud-leden van de 101e Amerikaanse Airborne Division naar Nederland komen teneinde een bezoek te brengen aan de verschillende plaatsen, waar deze divisie in de afgelopen oorlog ge streden heeft. Deze divisie behoorde tot de Amerikaanse troepen, die 18 September 1944 Eindhoven bevrijdden en daarna aan de luchtlandingsoperaties bij Nijmegen deel namen. De oud-strijders worden op 15 Juni te Eindhoven en op 16 Juni te Nijmegen verwacht. Amateurtoneel „De twee oorvijgen" Rokato bracht op de vierde en laatste donateursavond die besloten werd met het jaarlijkse balin De Leeuwerik het kluchtige spel „De twee oorvijgen" door een zekere Peter Vogel ten tonele met een op het. eerste, gehoor niet te miskennen succes. Waarom de vele toeschouwers nu zo geweldig moesten lachen blijft min öf meer een raadsel, want het is per slot van rekening een vaak kinderachtig en als geheel onzinnig stuk van geen betekenis, schap. Ten aanzien van de voorstelling splitst het oordeel zich ten goede en ten kwade. De beste kracht van deze groep is zonder enige twijfel, hoe ook de uitslag van het onderzoek naar de opinie van het publiek moge luiden, de heer C. A. Bouwmeester, welke echter pas in het laatste bedrijf daar in dit geval het overtuigend bewijs van leverde. Hij verkeerde dan ook in het na deel dat zijn voorkomen slecht was te rijmen met het onderdanige karakter, dat zijn rol hem voorschreef. Ondanks haar niet altijd even verzorgde uitspraak verschafte mevrouw Ria Zomer Warmerdam hem doorgaans precies het gev/enste tegenspel. Vooral haar hautaine terechtwijzingen en haar koddige activiteit als opportunistische koppelaarster ver dienden met ere genoemd te worden. De andere dames voldeden in het alge meen minder goed, hetzij door gebrek aan techniek, hetzij door verregaande afwijking- van het bedoelde type. Zo kon men bijvoor beeld over echte vrolijkheid gesproken op een bepaald moment de volgende zin horen zeggen op één ademtocht en ononder broken toonhoogte: „Een leuke jongen is dat, ha, ha!" De heren Joop Warmerdam en Anton Jansen daarentegen brachten hun inspan ning tot verdienstelijke resultaten. Eerst genoemde was de schuchtere tandarts, die gedurende enkele uren het genoegen smaakt door het voorwerp zijner dromen voor een held te worden aangezien. Hij dreef de onnozelheid soms wat ver, zodat hij eerder aan een dronkeman deed denken. Merk waardig is dat hij van de scène, waarin hij werkelijk onder de in vloed van sterke drank verkeerde, juist vrij zwak gebruik maakte om zijn talent te tonen. De ander wint bij iedere voorstelling aan beheersing, hetgeen zijn optreden zeer ten goede komt. Ook het tafereel in de herberg aan de grens mocht gezien worden. Mij dunkt dat dit gezelschap voorlopig speciaal jnet sterk naturalistisch gekleurde stukken de meeste bevrediging zal kunnen bieden. Vermoedelijk doet men er boven dien'verstandig aan bij wijze van nuttige afwisseling eens een ander en zo mogelijk een beroepsregisseur piet de leiding van de repetities te belasten. Al warè het slechts ter versterking van de fundamentele be grippen van het toneelspel. DAVID KONING. Ouden van dagen genoten van een prachtige autotocht Ongeveer 115 ouden van dagen uit de complexen gemeentewoningen (onder an dere bij het Junoplantsoen en" de Regge- straat) hebben Woensdag in drie autobus sen een tocht dóór Utrecht en Gelderland gemaakt. In Soestdijk hebben de oudste twee van het gezelschap aan Koningin Ju-' liana enkele fraaie planten aangeboden, die beschikbaar waren gesteld door de diefist Hout en Plantsoenen te Haarlem. De vertegenwoordigende oudjes werden ontvangen door een hofdame van de Ko ningin. Even later werd Prinses Marijke op de arm van haar gouvernante binnengedra gen. Zij gaf de twee oudjes een hand en mocht daarna op het grasveld spelen, het geen de overige ouden van dagen met veel plezier gade sloegen. Vervolgens is men naar Garderen op de Veluwe gereden, waar de deelnemers van een prachtig uitzicht konden genieten. In Uddelermeer werd feestelijk gedineerd en daarna deed men Oud-Valkeveen nog aan. 's Avonds om negen uur was het gezelschap weer in Haarlem terug. De organisatoren hebben de oudjes al met al een bijzonder prettige dag bezorgd. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 295J4 294% 259 J/2 "258% 230 23014 A. K. U 167% 166% 144 i Nederlandse Fórd 271 Nederlandse Kabel c. Berkei's Patent 108% Scheepvaart- Unie. 160 160% Holl.Amerika Lijn 146 Deli Maatschappij 149% 148% H. V. A lol A'dam Rubber 136 Ned. Handel Mij. 1524 N.-I. Handelsbank 109 Biliton Mij. II 340 BINNENLAND Woensdagmiddag meerde het troepen transportschip „Groote Beer" aan de Java- kade te Amsterdam. Ongeveer 1200 militairen, de eersten na het afkondigen van de ver snelde demobilisatie, zijn daarmee in het vaderland teruggekeerd. De heer J. Vorrink heeft vandaag het ziekenhuis te Nuköping verlaten. Zijn 82- jarige moeder vergezelde hem naar Kopen hagen, waar hij voor herstel van krachten enige tijd zal blijven alvorens naar Neder land terug te keren. De 50-jarige Duitser J. F. Stöver, die van Augustus 1941 tot Januari 1943 „Schutzhaft- lagerführer" in het kamp te Amersfoort is geweest en later als commandant van een vuurpeloton is opgetreden, is door het Bij zondere Hof in Amsterdam tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Tegen hem was de doodstraf geëist. De pryzen voor inlands mynhout, in lands gezaagd hout, geïmporteerd loofhout met uitzondering van rond populieren- en wilgenhout en het zagen van hout, behalve het verder zagen van bekantrecht naaldhout en het zagen van Amerikaans grenen- en Oregon pine, zijn vrijgegeven. De prijsrege lingen voor inlands en buitenlands rond populieren- en wilgenhout worden ongewij zigd gehandhaafd. Dr. H. N. Boon is bevorderd tot buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister. Met ingang van 1 Juni 1949 is dr. Boon tevens aangewezen om op te treden als waarnemend secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Als waarnemend chef der directie politieke zaken van het ministe rie treedt op de heer M. F. Vigeveno, ge- zantschapsraad, tot dusverre sous-chef dezer directie, voordien consul-generaal te Sin gapore. In Amsterdam is een zevenjarig jonge tje dat op een schuit in de Brouwersgracht speelde, in het water gevallen. De jongen geraakte onder het roer van een schip en zou verdronken zijn als niet de werkloze expeditieknecht J. Zentveld, die aan de Brou wersgracht woont, in de gracht was gespron gen. Het gelukte hem het jongetje op de wal te brengen, Hierbij vernielde hij evenwel het enige costuum en overhemd dat hij bezat. Een adjudant van politie heeft onmiddellijk een ander stel kleren ter beschikking van de redder gesteld. Zentveld volbracht met zijn moedige daad zijn tweeëntwintigste redding. Br. Ph. J. Idenburg, directeur-generaal van de statistiek, is benoemd tot grootofficier in de Orde van Leopold II van België. HAARLEM EN OMGEVING De heer D. J. Spaling Jzn., theologisch eandidaat te Heemstede ontving een beroep van de Ned. Hei-vormde Gemeente van Ter- horne (Fr.). Op de Wagenweg verleende Woensdag middag' een 48-jarige wielrijdster, toen zij uit de Zomerluststraat kwam, aan een vrachtauto geen voorrang. Zij reed tegen het achterspatbord van de auto aan en viel. Met een schedelbasisfractuur is zij per zie kenauto naar het Diaconessenhuis over gebracht. Het programma dat Reinout Heering hedenavond om acht uur op het carillon ten gehore zal brengen, luidt als volgt: 1. Allegro, A. Schepers; 2. a. Zij vrolijk, groot en klein, b. Wat voor vijand durft ons naken, c. 's Nachts rusten meest de dieren, Oud Ned. Lied; 3. Rondeau, F. Reylof; 4,a. Een tromme laar met vooden mond, M. v. d. Cheijn; b. Ze wisten het wel, J. Worp; c. Van Pier den mandenmaker, J. Opsomer; 5. Menuet, W. A. Mozart; 6. Thema met variaties, Staf Nees; 7. Rondo over ,,'t Patertje langs de kant", Jac Bonset; 8. a. De drie broerkens, J. de Bom; b. De bloemenkroon, J. de Bom; c. Mei liedje, J. de Bom; 9. Ballade, Staf Nee's. Voor het maken van een gelegenheid voor het plaatsen van een radio-installatie in het politiebureau aan de Smedestraat stellen B. en W. van Haarlem de gemeente raad voor een crediet van f350 beschikbaar te stellen en voor het aanschaffen van zes afsluitbomen voor het regelen van het ver keer op de groentemarkt een crediet van f250. PHILIPS - ERRES - WALDORP RADIO J. G. KAASENBROOD... Technisch groot! GR. HOUTSTR. 131 SMEDESTR. 7 TEL. 10271 TEL. 11287 Betaling desgewenst in overleg (Adv.) ACHT MAANDEN VOOR ONEERLIJKE BOEKHOUDER De Arrondissementsrechtbank te Haarlem veroordeelde hedenmorgen 9e voormalige boekhouder van het Beheersinstituut D. G. P., die zich veertien dagen geleden te ver antwoorden had wegens diefstal van een tapijt uit .een opslagplaats van die instel ling, conform de eis tot acht maanden ge vangenisstraf. Bloemendaal BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: U. H. Niehorster—Christen- sen, z.; M. A. F. M. Wiersde Bruijn, d.; W. J. M. BraunSweerts, z.\ L. P. C. Eicholtz Frangois, z.; G. A. v. d. SchalkKonings, d;. H. v. MeeterenStinne, d. ONDERTROUWD: W. M. Berrevoets en M. Schutte; I. v. Iwaarden en J. Cop; H. de Wijs en G. Schuijt. GEHUWD: W. D. T. van Werkhoven en W. Sieverts. OVERLEDEN: W. E. F. M. Francken, 57 j.; Wed. A. HolstBoerlage, 93 j. FEUILLETON 57) door ANDREW MACKENZIE vertaald uit het Engels. Die mysterieuze figuur heeft zijn ver momming hier achtergelaten, merkte hij op. Dit is een bewijs, dat die verhalen over een man met een maskerkap bij het Huis aan de Baai juist waren. Ik heb altijd wel gedacht, dat die geschiedenis waSrschijnlijk juist zou zijn, merkte Brannigan op. Wat mij bezig hield was de identiteit van de man, die de kap droeg. Ik dacht, dat het die verschrikkelijke dominee was, mompelde de kolonel. Wat is er eigenlijk met hem gebeurd, vroeg ik. Toen ik mijn huis verliet, had hij huisarrest in de pastorie. Had ik hem maar dadelijk in een cel opgesloten, zei Brannigan ontstemd. Rey nolds, die bij de pastorie op wacht stond, hoorde op een gegeven moment een geluid, alsof iemand een raam opende en ging erop af om te kijken. Het raam was inder daad open. De dominee sloeg hem van binnen uit met een of ander zwaar voor werp op zijn hoofd en ontsnapte. Sinds dien zoeken we alles af om hem te vinden. Hij zou dus de afperser kunnen zijn! riep ik uit. Daar is geen twijfel aan, blafte de kolonel. Ik overhandigde Brannigan de brief van de gravin, die ik gevonden had. Aan de uitdrukking van zijn gezicht, terwijl hu deze las, kon ik zien, dat hij tot dezelfde conclusie kwam als ik. Hij knikte me veel betekenend toe. Wie die meester-misdadiger ook mag zijn, hij moet erop rekenen, dat hij bin nenkort in onze handen zal zijn, zei de inspecteur grimmig. Geloof je, dat hij hier ergens in deze keldergewelven kan zitten? Ik kon zien, dat Brannigan vurig ver langde met een grondig onderzoek van de gewelven te beginnen, maar ik wist ook, dat onze mensen niet voldoende waren om de uitgestrekte kelders geheel uit te kam men. Je zou een heelU'egiment soidaten nodig hebben voor een onderzoek in de gewelven, verzekerde ik hem. Als we er rond gaan wandelen zonder de juiste voor zorgsmaatregelen, en vooral zonder vol doende licht, dan zullen we er verdwaald raken. De man, die we zoeken, zal boven dien naar alle waarschijnlijkheid wel ge wapend zijn. Brannigan zag de juistheid van mijn opmerking in. Ik zal zo spoedig mogelijk reserves aan laten rukken, besloot hij. Intussen zullen we deze brieven netjes verzamelen. Naderhand zullen we die kunnen gebrui ken als bewijsmateriaal. Allen hielpen we mee om de brieven van de grond op te rapen, met uitzonde ring van de kolonel, die verdiept scheen te zijn in een onderzoek van de houten panelen. Een scherp klikgeluid deed ons allen opkijken. De opening in de betim merde wand, die naar hel Huis aan de Baai voerde, was verdwenen. Ik wreef even met mijn hand langs het houtwerk, toen opeens die deur terug sprong, legde de kolonel uit, terwijl zijn ogen groot van verbazing waren. Wij staarden naar de plek, waar de opening was geweest. Hier had een meester op technisch gebied de zaak in elkaar gezet, want thans was er geen spoor van een deur meer te bekennen. Hoe hebben jullie het van de andere kant open gekregen? vroeg ik. We waren bezig op de muur te slaan, toen het opeens vanzelf openging, ant woordde Brannigan. Ik vermoed, dat we de geheime veer raakten. Waar had u uw hand, kolonel, toen de zaak zich weer sloot? Hier ongeveer, antwoordde de kolo nel, op een volkomen gaai' effen paneel wijzend. We voelden met onze vingers over deze plek zonder enig resultaat. Daarna probeerden we dejzaak te forceren. Maar de geheime deur weigerde zich weer te ontsluiten. Allemachtig, we hebben onze bijlen aan de andere kant laten staan, riep Bran nigan vol woede uit. Een opgewonden kreet van één van de politieagenten, die de brieven bijeen had gepakt, deed ons verschrikt opkijken. Meneer, kijkt u hier eens, bloed! Brannigan knielde op de grond om de grote rode vlekken, die met het opruimen van de brieven zichtbaar waren geworden, te bekijken. Het is vers bloed, mompelde hij. Van wie kan dat bloed In 's hemelsnaam zijn? Van Fellowes, antwoordde de kolonel, als was de vraag aan hem gesteld. Brannigan keek verrast op. I-Ioe.weet u dat.begon hij. De kolonel keek mij aan en opeens zag ik de hele verbazingwekkende waarheid voor ogen. Hij weet het, omdat hij hier aanwe zig was, riep ik uit. Kolonel Simpkins, u was de man daar achter dat paneel, die Fellowes aanschoot! In een fractie van een seconde was het gezicht van de man, tot wie ik deze be schuldiging richtte, veranderd. Een mas ker scheen verwijderd te zijn en de .ware persoon stond voor óns. Zijn lippen waren vertrokken in een onaangename lach en in zijn ogen zag ik wreedheid. Ik moet zeggen, dat dit voor een onnozele hals als jij bent, Arlen, nog niet zo'n gekke gevolgtrekking is, zei de kolo nel. En blijf nu allemaal staan, waar je staat, en verroer geen vin. In de rechterhand van de kolonel was opeens een revolver zichtbaar, terwijl' hij met zijn andere hand Judith bij haar pols vastgreep. Alles is precies zo gelopen, als ik het voorbereid had, zei hij, terwijl hij achterwaarts naar de deur liep, die naar de keldergewelven voerde. Jullie zijn hier nu allen tezamen verenigd en zult sterven. Ik zal een mechanisme in werking stellen, dat tegen de tijd dat ik veilig en wel hier weg ben, het dynamiet, dat ik hier heb liggen, zal doen ontploffen, waardoor jul lie je einde zult vinden.O nee, probeer dat niet....! Een revolverschot klonk. En één van de politieagenten, die een poging wilde doen om hem te overmeesteren, viel op de grond in elkaar met een kogel in zijn hoofd. Jij duivelse moordenaar! riep Bran nigan. De kolonel hief zijn revolver weer op, en ik was ervan overtuigd, dat hij op nieuw zou gaan schieten, doch dan liet hij het wapen zakken. Het lijkt me indrukwekkender de dood langzaam tegemoet te zien, spotte hij, ik zal aan u denken, inspecteur, als u allen met het huis de lucht in vliegt, En de tegenstribbelende Judith met ge weld met zich meeslepend, verdween de kolonel door de deur in de gewelven. We hoorden de sleutel in het slot omdraaien. HOOFDSTUK XXII. Brannigan rende naar de deur. Door het traliewerk glurend, hjef hij zijn revolver omhoog om te schieten, maar het was klaarblijkelijk te donker om te kunnen mikken. Hij stak het wapen weer in zijn zak. Laten we het slot trachten te force ren, stelde ik voor. In de beperkte ruimte van het vertrek daverde het schot, dat Brannigan op de deur richtte, in onze oren. Ik probeerde het handvat te bewegen, doch zonder resultaat. De inspecteur ging enige passen achteruit en liep met zijn hele gewicht tegen de deur aan, maar met evenveel resultaat had hij tegen een stenen muur op kunnen botsen. Arlen, dit is iets, dat ik me zelf nooit zal vergeven, zei hij op bittere toon. Ik had argwaan tegen hem, maar het leek me te fantastisch. Wat bedoelde hij met dynamiet? vroeg één van de politiemannen op ietwat bezorgde toon. Brannigan knikte in mijn richting. Arlen, jij hebt in die kelders rondge zworven. Geloof je dat zijn opmerking over dynamiet of iets dergelijks bluf is? Nee, antwoordde ik. Er liggen ergens enige vaten, die heel goed éxplosieve stof fen zouden kunnen bevatten. Ik begrijp nu ook de bedoeling van die brief, die hij mij liet ondertekenen. Hij wilde ons alle maal hier hebben, om ons samen te laten sterven. Brannigan knielde naast de politieagent, die was neergeschoten. Hij moet onmiddellijk dood zijn ge weest, merkte hij op. De arme kerel! Kon den we maar iets doen om hem te wreken. Als we hieruit willen komen, moeten we snel iets ondernemen, waarschuwde ik de anderen. Ik denk niet, dat Simpkins er 24 uur over zal doen om ons op te bla zen. Dat zou ons te veel tijd laten voor ontsnappingspogingen. Het meeste, waarop we mogen hopen, is een uur, welke tijd hij nodig zal hebben om zichzelf in veilig heid te stellen. Ik ben het volkomen met je eens, zei Brannigan. Als we niet door de deur weg kunnen komen, dan moeten we dat geheime paneel zien te vinden om door die opening te ontsnappen. Laten we met ons allen op die betimmering gaan slaan. Met Brannigan als aanvoerder sloegen en stompten we zo hard als we konden. Maar 'zonder enig resultaat. Toen we ophielden, stroomde het zweet over onze gezichten en waren onze han den tot bloedens toe kapot geslagen. Op dat moment bewees Brannigan wederom eens, welk een superieure leider hij was. Als hij iets gezegd had van dat we het maar op moesten geven en op ons einde moesten wachten, dan zouden we verloren zijn geweest. Maar dat lag niet in zijn lijn. Vooruit jongens, nog een keer. Deze keer zal het lukken. Met z'n allen,nul [(Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6