c D Voor het herstel van Europa moeten de economische grenzen verdwijnen De Denen hebben grote belangstelling voor voetbalwedstrijd tegen Nederland PANDA OP DE KERMIS Sport in het kort Wereldnieuws Zaterdag 11 Juni 1949 2' Prof. F. Collin: Uiteenlopende monetaire politiek van Nederland en België belemmert totstandkoming van economische unie „De Benelux moet niet beschouwd wor den als een doel op zichzelf, doch als een schakel in de toekomstige organisatie van Europa". Tot deze uitspraak kwam prof. Fernand Collin, hoogleraar aan de univer siteit te Leuven en president van de cre- dietbank te Brussel, in een te Amsterdam gehouden rede voor leidende personen uit financiële- en handelskringen. Na een inleiding door prof. mr. dr. G. H. Verrijn Stuart hield prof. Collin een uit voerig betoog over de noodzakelijkheid der economische integratie van Europa. Hij drong er op aan, dat de diepere oor zaken van het economische verval van het oude werelddeel worden opgespoord en dat de betrokken landen gecoördineerde plannen op lange termijn opstellen. Zuiver nationale oplossingen voor de economi sche en sociale problemen zouden zijns inziens tot een verdere ontreddering lei den. Het economisch verval van Europa, zo betoogde de Belgische hoogleraar, vindt zijn oorsprong in de geleidelijke afbrokkeling van de grondvesten, waarop de welvaart in de 19de eeuw was geves tigd, toen het goederen- en kapitaalver keer zo goed als onbelemmerd was. Te gen het eind van de 19de eeuw ontstond een kentering en na de eerste wereldoorlog namen de economische moeilijkheden snel toe. Nieuwe belemmeringen ontstonden bij het uitbreken van de crisis in 1929. De jongste wereldoorlog heeft het economisch overwicht van de Verenigde Staten voor goed gevestigd. Prof. Collin betoogde, dat het succes van de Amerikaanse economie grotendeels berust op massaproductie en standaardi satie, in tegenstelling tot de toestand in Europa, waar het personen-, goederen- en kapitaalverkeer door drastische maatrege len wordt belemmerd. Door de grote verscheidenheid in producten kan de Europese producent niet tot massaproduc tie overgaan. Het herstel van Europa is volgens prof. Collin dan ook niet mogelijk, zolang de economische grenzen blijven voortbestaan. De integratie van dit werelddeel acht hij een gebiedende noodzakelijkheid, want al leen wanneer een grote economische ruimte wordt geschapen zullen de onder nemingen zich rationeel kunnen ontwik kelen en een productiepeil bereiken dat hun weer toegang verleent tot de wereld markt. Prof. Collin zeide, dat in Europa wanbegrippen zijn ontstaan, die aldus kunnen worden samengevat: een overwel digende drang naar veiligheid en stabili- Heringa Wuthrich HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS (Adv.) De radio geeft Zondag HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00, 12.00, 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 8.15 Postduiven. 8.17 Platen. 8.30 Vacantie-wer- ken. 8.40 Nederlandse volksliederen. 9.10 Postduiven. 9.15 Gevraagde platen. 9.45 Gees telijk leven. 10.00 Meester-trio. 10.30 Dichters \-an deze eeuw. Adriaan Morriën. 10.50 Jonge Flierefluiters. 11.15 Triangel, cabaret. 12.15 De Sport in de muziek. 12.45 Deens-Neder lands muziekprogramma. 13.25 Reportage voetbal DenemarkenNederland. 15.50 „Even afrekenen". 16.00 Orkest Maria Zamora. 16.30 Sport. 17.00 Accordeonorkest. 17.20 Koor. 17.40 Kwartet Corduwener. 18.15 Sport. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Luisterclubs. 19.30 Bij belvertelling. 20.05 „Veilig verkeer". 20.15 "Walsen. 20.45 Laatste dagen van Pompei', luisterspel. 21,20 Omroeporkest met Erna Spoorenberg, sopraan. 22.05 Hersengym nastiek. 22.35 Willem Andriessen en Paul Niessing, piano: Sonate in G, J. C. Bach; Scherzo, Saint-Saëns. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M. 8.00, 9.30, 13.00, 19.30, 23.00 uur Nieuws. 8.15 Platen, 8.25 Hoogmis. 9.45 Dr. Anthon van der Horst speelt orgelwerken van Bach. 10.30 Kerkdienst. 12.15 Beantwoording van vragen. 12.40 Amusementsorkest. 12.55 -Zonnewijzer. 13.20 Orkest. 14.00 Cor van. Boven, piano. 14.30 Omroepkamerorkest met Robert Irwin, zang: Werken van Ph. E. en J. S. Bach; 15.10 Voordracht. 15.20 Kamerorkest. 15.40 Orgel- sonates van Bach. 16.10 Sport. 16.25 Vespers. 17.00 Kerkdienst uit Haarlem. 18.30 Geeste lijke liederen. 19.15 „Kent gij uw Bijbel?", 19,50 Boekbespreking. 20.05 Gewone man, 20.12 „Uit en thuis", gevarieerd programma. 22.37 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.15 Sym- phonisch concert. BLOEMENDAAL, 245,4 M. 10.30 en 15.45 Kerkdiensten uit de Geref. Kerk te Bloemendaal. Voorganger: dr. J. L. Maandag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.40 Orgel. 9.00 Kamermuziekconcert. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw, 10.45 Voor zieken. 11.20 Piano-recital. 11.40 Voordracht. 12.00 Accordeola. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Platteland. 12.38 Squire Celeste Octet. 13.20 Orkest Malando. 14.00 Kamermuziek. 14.30 „Tussen hemel en aarde", causerie. 14.45 Requiem, Mozart. 15.45 „Huwelijk in de schaduw", luisterspel. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Piano-duo. 17.45 Overzeese kroniek. 18.20 Liedjes van Louis Davids. 18.30 Strijd krachten. 19.00 Algemeen Belgisch Vakver bond. 19.30 Koor. 19.45 Landbouw. 20.05 Mr. L. A. Kesper over koperen bruiloft Koningin Juliana en Prins Bernhard. 20.10 Nationale Reclasseringsdag. 20.15 Aansluiting met Wenen: Johann Strauss-concert. 20.50 Duc- dalf. 21.10 Radip Philharmonisch Orkest onder A. van Raalte, met Jos. D'Hondt, kla rinet: Sinfonia in Bes, J. C. Bach: Klarinet- concert, Mozart; Tijl Uilenspiegel, R. Strauss. 22.10 Benelux. 22.25 Cabaret: actuele kanttekeningen. 23.15 Dansmuziek. HILVERSUM H, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Platen, 8.40 Kwartet „De Dood en het meisje", Schubert. 9.15 Voor jonge zieken. 9.45 Zesde Symphonie („Pastorale"). Beet hoven. 10.30 Morgendienst. 11.00 Muziek van Scarlatti. 11.20 Boekfragment. 11.40 Zang recital. 12,10 Promenade-orkest. 12.30 Land en tuinbouw. 13.15 Mandolinata. 13.45 Walsen. 14.00 Schoolradio. 14.35 Symphonie in d, Bruckner. 15.30 Pianowerken van Bartok. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Etienne Pasquier. cello, met orkest. 17.00 Voor kleuters. 17,15 Voor de jeugd: zangwedstrijd. 18.15 Sport. 18.30 Orgel. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Actueel geluid. 19.45 Platen. 20.15 Gevraagde platen. 21.10 Betekenis gemeenteraadsver kiezingen. 21.25 Sans Souci. 22.00 Hollands Strijkorkest speelt Purcell, Handel en Bach. 82.45 Overdenking. 23.15 Platen. teit. Alle klassen der samenleving zijn er op uit, om vast te holiden aan wat nog is overgebleven van vroegere rijkdom of welstand. Hij betreurde het, dat door de Europese ondernemers meer en meer wordt gestreefd naar het bezetten van monopolistische posities en dat de natio nale regeringen deze politiek min of meer openlijk steunen. Hierdoor is een verstar ring van de Europese economie ontstaan, want naarmate een economische bedrij vigheid beschermd is, zullen haar beoefe naars weinig lust gevoelen zich grote in spanning te getroosten en de risico's te lo pen, die aan elke vernieuwing verbonden zijn. Het zul een geweldige inspanning vergen om de voorsprong van de Verenig de Staten in te halen. De oplossing van het probleem ziet prof. Collin in een ver schuiving van de economische factoren, voornamelijk kapitaal en arbeid, naar nieuwe producties, waarvan de afzet wordt, mogelijk gemaakt door verhoogde lonen en een verbeterde levensstandaard. Ook de arbeiders achtte hij mede verantwoor delijk voor de practijken, die in Europa geleidelijk burgerrecht hebben verkregen. In economisch opzicht is Europa uitermate behoudend geworden. Nodig zijn een gTote soepelheid in de productie, een stijgende rendabiliteit per man-uur, een relatieve verlaging van de productieprijzen en een streven naar steeds nieuwe en betere producten. Het drin gendst achtte prof. Collin een snelle terug- kèer naar een gezond monetair evenwicht. Pas daarna zal men kunnen denken aan de geleidelijke vermindering" van de an dere- handelsbelemmeringen. Voor het scheppen van een grote West-Europese economische ruimte moet gebroken wor den met de monopolistische practijken en moeten de arbeidersorganisaties medewer ken om de grootst mogelijke productivi teit van de werkkrachten te bereiken. De Beneluxlanden hebben hierin een uiterst belangrijke taak. De ogen van de gehele wereld zijn op hen gevestigd en het experiment, waarmede zij begonnen zijn, zal in menig opzicht tot voorbeeld strekken bij de verdere integratie van Europa. De grootste hindernis voor het tot standkomen van de economische unie is de uiteenlopende monetaire politiek van Ne derland en België, die de vrije inwissel baarheid van de valuta's onmogelijk maakt. Slaagt men er niet in dit vraagstuk vrij spoedig op te lossen, dan zijn de voor uitzichten voor de West-Europese integra tie weinig bemoedigend. Wil men zich echter de vereiste inspanningen getroosten, zo besloot prof. Collin, dan zal de basis gelegd zijn voor een economische opleving van de oude wereld, die tot werkelijke welvaart kan leiden. Meer nog dan Ame rika kan Europa dan het land worden van de onbegrensde mogelijkheden. Korfbal Zondag speelt Nederland tegen België "in Antwerpen Zondagmiddag wordt de Jcorfballanden- wedstrijd BelgiëNederland te Antwerpen gespeeld. Enkele weken geleden behaalde Nederland in Amsterdam een verdiende, zij het dan ook een zeer moeilijke 65 over winning. Meer dan ooit zal de komende wed strijd voor de Nederlandse ploeg grote moei lijkheden met zich medebrengen. Men kan er van overtuigd wezen, dat de Belgen er naar zullen streven om revanche te nemen. De keuzecommissie van de K.N.K.B. heeft in het 12-tal, dat te Amsterdam speelde, twee wijzigingen aangebracht. In de eerste plaats is speler P. Doeven van Koog Zaandijk uit de eerste aanval verdwenen, en vervan gen door H. Koper van Westerkwartier, zodat de aanval thans geheel uit spelers (sters) van „Westerkwartier" bestaat, waardoor de homogeniteit en daaraan ontbrak het in Amsterdam nogal eeps is toegenomen. Koper is altijd nog één der beste technische spelers. De speelster mej. L..Vlietman (Wes terkwartier) is vervangen door haar club genote mej. M. Tit. De Nederlandse ploeg met officials ver trekt reeds Zaterdag naar Antwerpen en komt Zondagavond terug. Stedenwedstrijd Haarlem—Den Haag Ter gelegenheid van de Sportweek wordt Woensdagavond op het EDO-terrein de ste- denkorfbalwedstrijd HaarlemDen Haag gespeeld. De samenstelling der Haarlemse ploeg luidt als volgt: Aanval, heren: T. Luikel, J. Starink. Da mes: G. BakkerStarink, J. Kloos, allen Oosterkwartier. Midden, heren: K. v. Dijk, G. Deen (beiden Aurora). Dames: R. Tjeertjes (Aurora), J. BoxmanWesseling (Nieuw Flora). Verdediging, heren: S. Ritburg (Sport Vereent), D. Starink (Oosterkwartier). Da mes: A. Schornagel Oosterkwartier), E. Ritburg (Sport Vereent). Reserves, heren: H. v. Asselt (Sport Ver eent), W. Vink (Sport Vereent). Dames: M. Koper (Aurora), Th. PoelgeestHandgraaf (Oosterkwartier) In tegenstelling met andere SPOPT jaren zal de wielerwed- i lêfl strijd in de Haarlemse lN WEE KJ, Sportweek niet op de Delft- ii -^ojUHi laan worden gehouden, om- jyjgH dat deze weg opgebroken is. pWÊ Binnenkort is de Delftlaan Jpïïyj een hoofdverkeersweg en daarom hebben de wiel- HAARLEM renners hun trainingscen trum naar elders moeten verplaatsen. Dinsdag is het parcours: Planetenlaan, Mr. Jan Gerritslaain, tegelpad, Anthon ie Fok kerlaan, Orionweg. Deze afstand bedraagt 1500 meter. De wielrenners leggen dus in een ronde minder af, doch het publiek zal de deelnemers meermalen zien voorbij trekken. Aan de wedstrijden nemen nieuwelingen en amateurs deel. De nieuwelingen starten om half zeven. Zestig renners hebben in geschreven, waaronder enkele, die in andere ronden een eerste prijs hebben ge wonnen. Zij rijden twintig ronden. De amateurs starten om kwart voor acht voor een wedstrijd van vijf en veertig ron den. Vijftien Haarlemmers hebben inge schreven. Onder hen is Tonny Peters, die vorig jaar de zege behaalde. Programma. Evenals vorige jaren is.een programma van de Sportweek verschenen, dat een over zicht geeft van de vele sportgebeurtenissen' van do komende dagen. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers schrijft een openings woord, waarin hij geluig't, dat het ge meentebestuur een bijzonder grote belang stelling heeft voor de sport en stellig hoopt, dat dc sportweek 1949 moge slagen. „Moge het aantal bezoekers aan de demonstraties van jaar tot jaar toenemen en moge jaar lijks een steeds groter aantal meisjes en jongemannen zeggen „Dat ga ik oök doen, i'k wil blij zijn en gezond". De voorzitter van het Sportweekcomité, de heer D. J. A. Geluk merlct in een artikel op, dat het programma zo veel mogelijk een beeld geeft van alles, wat op sport gebied in Haarlem te beleven is. Haarlem heeft een goede en oude naam op dit ge bied en gaaf m vele opzichten aan de spits. Laat ons zorgen, vervolgt de heer Geluk, dat Haarlem aan de spits blijft staan. Dat is de eer van onze stad. De belangstelling voor de dertiende landenwedstrijd tussen Denemarken en Nederland, welke Zondag in Idrottspar ken te Kopenhagen wordt gespeeld, is buitengewoon groot. De capaciteit van dit Sportpark bedraagt maximum 42.000 toe schouwers, maar dan moet het publiek ook wel als haringen in een ton zijn opeen gepakt. Tijdens een bezoek aan Idrottsparken bleek de toestand van het terrein maar zeer matig te zijn. Bij de doelen geen sprietje gras, ook het middengedeelte ziet er graüw en troosteloos uit en alleen in de hoeken van het veld tiert het gras welig. Toen wij de hoofdopzichter vroegen hoe dat nu mogelijk was, vertelde hij ons, dat de zeven eerste klassers van Kopen- Opening Sportweek Zaterdag 11 Juni: 19.1 5 Vaandeldéfilé, gevolgd door offi ciële opening op de Grote Markt. 20.Officiële ontvangst op het Stad huis en Sportvariété op de Grote Markt. Zondag 12 jJuni: 13.Sportmiddag op het terrein van E.D.O. (athletiek, handbal, rugby en gymnastiek) Maandag 13 Juni: 19.Ticrndemonstraties op het Theems- plein (Hercules), Schotersingel (Kracht en Vriendschap)Zaanen- laan (Leonidas) en Frederikspark (Tumlust) 19.Voetbalwedstrijd tussen D.l.O. en Haarlems Politie-elftal op het ter rein aan de Muiderslotweg. 19.Motorpolo op het terrein aan de Schalkwijkerweg. Biljarten Hoofdklasse klein biljart De uitslagen van de Vrijdag gespeelde partijen voor de vierde ronde om het kam pioenschap hoofdklasse klein biljart 57/2 luiden: Kruythof 300 14 75 21.43 Trimbos 204 14 51 14.57 v. Kessel 300 16 91 18.75 v. Lieshout 220 16 76 13.75 Mol 300 27 44 11.11 v. Oosterhout 272 27 45 10.07 Eichelsheim 300 14 50 21.42 Kasteleyn 226 14 68 16.14 Kruythof heeft de leiding door het beste algemene gemiddelde (25.45). Deze, Eichels heim en Mol zijn nog ongeslagen. J. POPPEN KAMPIOEN EERSTE KLASSE. De wedstrijden om het persoonlijk kam pioenschap van. het district Kennemerland hebben dit jaar langer geduurd dan anders, omdat na de voorwedstrijden een herkamp moest gespeeld worden. In de finale is J. Poppen er in geslaagd de eerste plaats te veroveren, op één punt gevolgd door Rump en Blom, die een herkamp van drie wedstrij den zullen spelen om de tweede en derde plaats. De eindstand luidt: J. Poppen 6 pnt.; D. Rump 5 pnt.; N. Blom 5 pnt.; Ph. Rost 4 pnt.; P. Mul 0 pnt. Handbal West speelt tegen Zuid Als onderdeel van het programma, dat Zondag ter gelegenheid van de Sportweek wordt uitgevoerd op het EDO-terrein, zullen er twee handbalontmoetingen worden ge speeld, welke interessant beloven te worden. De dames- en herenploegen van District West-A komen n.l. in het veld tegen die van District Zuid, Gezien de tot nu toe geleverde prestaties van de distrietsploegen is er van de dames van West-A een meerderheid te verwachten, al kunnen de in leeftijd jongeren van Zuid wel eens voor een verrassing zorgen. Bij de heren verschillen de krachten maar zeer weinig, zodat dit een gelijkopgaande strijd kan geven met alle spanning van dien. De stand der Districts-halve-competitie is thans: dames: 1. West B 4 ont. uit 2 wedstrijden; 2. West A 3—2; 3. Noord 3—3; 4. Oost 2—3; 5. Zuid 02. Heren: 1, Noord 43; 2, Zuid 2—2; 3. West-B 2—2; 4. West-A 2—2; 5. .Oost 23. Voor Dinsdagavond staat er een ontmoeting op het programma tussen de junior-dames teams van Concordia^ en Rood Zwart (Krom menie). Deze wedstrijd wordt gespeeld op het terrein aan de Van Oosten de Bruynstraat. WEDSTRIJDEN TE BELFAST. Te Bel fast heeft Fanny Blankers—Koen de 100 yards voor dames gewonnen in 11,3 sec. met 4% meter voorsprong op het Britse meisje S. Cheeseman. 14. De familie Appelveld woonde niet eens bijzonder ver van de kermis, maar het was toch nog altijd net zo ver, dat de zieke Kareltje het niet had kunnen wan delen en dat de fijne mevrouw Appelveld- Bolpiep hem er niet heen kon dragen. Maar Panda, sterk en rap als hij mi eenmaal is, had er niet de minste moeite mee. Hij duwde fiks zijn flinke kinderwagen naar het aangegeven adres, e?i daar hielp hij mevrouio Appelveld nog met het uitladen van het nog steeds draaimolen-zieke ven tje. „Mijn beste wensen met Kareltje, me- vrouw!" zei hij beleefd, terwijl hij zijn gulden in ontvangst nam. Mevrouw be dankte hem. en ging naar binnen, en Pan da.ja, wat denk je dat Panda deed? Nu dat is nogal duidelijk! Hij had een gulden verdiend, en dat had hem op een zeer goed denkbeeld gebracht. Hij keerde zich om en rende terug naar het kermis terrein, met een snelheid als hij tevoren nog maar zelden bereikt had. Daar aan gekomen richtte hij een bord op met het opschrift, dat je hierboven ziet.en hij had onmiddellijk succes. Het was opval lend, zoveel kinderen als er op deze kermis misselijk toerden van de snelle draaimo lens en de ingewikkelde achtbaan. In rijen stonden de bezorgde moeders met hun onpasselijk kroost op Panda's diensten te wachten, en hij bracht de een na de ander met grote snelheid huiswaarts. En een geld dat hij verdiende1. hagen hun wedstrijden in Idrottsparken spelen, dat er per jaar talrijke represen tatieve ontmoetingen en ook enkele lan- denwedstrijden worden georganiseerd, zo dat hij, wanneer hij het aantal wedstrij den optelde, in een jaar tot honderd kwam, een gemiddelde van twee per week. Het veld komt als het ware nooit tot rust, het heeft ontzettend veel te lij den van het intensieve gebruik. Deense voetbalproblemen. In een onderhoud met de president van de Deense Voetbalbond, ir. P. Middelboe, verklaarde deze, dat de oude vriendschap tussen Denemarken en Nederland op voet- balgebied van voor de oorlog eigenlijk de reden is geweest, dat het Nederlandse elf tal thans de jubileumswedstrijd speelt te gen Denemarken ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van zijn bond. Boven dien, zo voegde de heer Middelboe er aan toe, vinden wij het prettig tegen de ver tegenwoordigers van de K.N.V.B. te spelen, omdat Nederland en ook Noorwegen en tenslotte Denemarken zelf de enige landen zijn, die het voetbalamateurisme nog ge handhaafd hebben. Dit amateurisme bracht de heer Middel boe direct op het grote probleem, waar mede Denemarken op het ogenblik heeft te worstelen, het vertrek van verscheidene uitblinkers naar het buitenland om daar voor een club als professional of als gast uit te komen. Karl Aage Hansen speelt thans voor Huddersfield maar niet als prof, doch als gast'omdat hij in deze En gelse stad leraar in de lichamelijke op voeding is geworden en daarmede zijn brood verdient. John Hansen en Ploeger, evenals de gymnastiekleraar, twee uitne mende voorhoedespelers, zijn naar Italië vertrokken en spelen voor Juventus in Turijn.' Viggo Jensen komt voor Huil City uit. De heer Middelboe zeide niet geweten te hebben, dat het Nederlands elftal voor de landenwedstrijden speciaal wordt voor bereid, door middel van centrale training en van gezamenlijke besprekingen. In Denemarken doet men dat niet. De bond heeft geen bondstrainer. Als wij op stap gaan met het Deense elftal wordt aan een van de clubtrainers gevraagd of hij de zorg voor de spelers op zich wil nemen. Bij een thuiswedstrijd komen de spelers niet van tevoren bij elkaar. Trouwens, waarom zouden zij? Negen van de elf wonen in Kopenhagen en pas in de kleedkamer, vlak voor de wedstrijd zien zij elkaar. Dat is het ogenblik waarop één van de leden van de keuzecommissie een paar woorden zegt. Radio-uitzending' begint 1.25 uur. De wedstrijd begint om half twee. De AVRO verzorgt een uitzending en om 1.25 uur wordt daarmee begonnen. Aad van Leeuwen staat voor de microfoon. Honkbal Programma voor Zondag Zondag worden de volgende honkbalwed strijden gespeeld: le kl.: 10 uur SC Haarlem —Blauw Wit; 2 uur HCKO VVO. Overg.kl. A: 10 uur HFC HaarlemCeleritas; 2.30 uur HHC 2Spartaan. Overg.kl. B: 10 uur Ajax 2EDO, 2e kl. A: 10 uur Schoten 2Laak kwartier; 2 uur Neptunus—HCK 2; 2.30 uur; SchiedamSparta. 2e kl. B: 12 uur TYBB 2 Spartaan 2; 12 uur Schoten 3RCH 2; 10 uur ZandvoortmeeuwenCatchers; 11 uur AHC '31—THB. Cricket Hermes speelt in Bloemendaal Haarlem ontvangt Zondag Hermes DVS en zal er vermoedelijk niet in slagen meer runs te verzamelen dan de gasten. Rood en Wit 1 heeft vrij. Het verdere programma van de eerste klas luidt: ExcelsiorQuick; HBS— Kampong; PWHCC 2; Sparta—HCC 1, VRA—VOC; VW-ACC. In de tweede klas krijgt CVHW bezoek van VUC en Rood en Wit 2 speelt in Amsterdam tegen ACC 2. Voor de derde klas zijn vastgesteld. CRIC Haarlem 3 en Rood en Wit 3—ACC 4. Tennis Om de Daviscup Na de eerste enkelspelen van de wedstrijd Italië—Chili (kwart finale Europese zóne) is de stand 11. Hongarije verwierf te Boedapest een be slissende 30 voorsprong in de - wedstrijd tegen Zwitserland. Hongarije komt nu in de halve finale van de Europese zóne uit tegen de winnaar FrankrijkTsjechoslowakije. Waterpoloprogramma Het programma van de in de week van 12 tot en met 18 Juni te spelen waterpolo-com- petitie wedstrijden luidt: Maandag, dames, le klasse: ODZDWR. Dinsdag, dames, 3e klasse G: Oosterbad 1 -Haarlem. Heren, reserve le klasse: DJK 2 Haarlem 2. 2e klasse C: de ZijlHaarlem. Reserve 2e klasse B: Haarlem 3—HVGB 2. Woensdag, dames, le klasse: DWR-Robben. 3e klasse F: DWR 2Meeuwen 2. Heren, reserve hoofdklasse: HPC 2UZSC 2. le klasse A: DWRGZC; HPCMerwede. Reserve le klasse Ar DWR 2—GZC 2; HPC 3 —Merwede 2. Donderdag, 2e klasse A, dames: 'Nereus 1— VZV 1; DWT 1ADZ 1. 3e klasse G, dames: Hoofddorp 1DWT 2. Reserve 3e klasse, he ren: VZV 2—DWR 3. Vrijdag, dames, 2e klasse C: HPC 1— HDZ 2. Heren, le klasse A: AZ 1HPC 1. Reserve le klasse A: HPC 3DWR 2. Zaterdag, dames, 2e klasse A: HVGB 1 ADZ 1. Heren, 2e klasse D: DWT 1—VZV 1. MIDDELKAMP'S SCHORSING THANS VOORWAARDELIJK. Blijkens het mede delingenblad van de N. W. U. heeft de Sport- commissie, naar aanleiding van een door Theo Middelkamp ingediend verzoek, beslo ten de hem opgelegde straf met ingang van 7 Juni om te zetten in een voorwaardelijke schorsing met een proeftijd van een jaar en een geldboete van 250 gulden. Middelkamp zal kunnen starten in het wegkampioenschap van Nederland op Zondag 19 Juni op het parcours van Valkenburg. NIEUWE VOETBALCLUB. Opgericht is de voetbalvereniging 1949. Het bestuur is als volgt samengesteld: J. Westbroek, voor zitter, L. Jonker, Archipelstraat 72, I-Iaarlem, secretaris, R. Kuiper, tweede secretaris, G. Blom, penningmeester, H. Spoor, tweede penningmeester, J. van der Ham, J. van Duf felen en ,T. yan der Linden, commissarissen, U bent nu wel uitgerust van die mooie Pinksterdagen, waarop u zich natuurlijk niet vermoeid hebt door in stampvolle treinen heen en terug naar stampvolle limonade-gelegenheden te gaan. U bent nu zo helemaal bestand tegen narigheden'1 en schokken, dat ik het best kan wagen u iets te vertellen over een boek dat zo juist in Engeland is uitgekomen. Het heet eenvoudig „1984" en is geschreven door George Orwell, de man die het beroemde Animal Farm heeft geschreven, een boek over een dierenboerderij, die eigenlijk een menselijke beestenboel was. George is niet erg optimistisch in zijn nieuwe boek. Het behelst een voorspel ling, hoe het er in 1984 in de wereld zal uitzien en voor blijmoedigheid laat die niet veel ruimte. Drink maar rustig uw kopje koffie en trek er u niets van aan. Orwell ziet in 1934 Engeland alleen nog maar als vliegveld Nummer Eén. Het is dan, met het ganse Britse Imperium, overgenomen door de Verenigde Staten als een grensstrook van de Macht genaamd Oceania. Er is een andere wereldmacht: Eurasia, die gevormd werd toen Rusland Europa overnam en de derde is Oostasia: China, Japan, Mantsoerije, Mongolië en Thibet. De oorlog, of het voornemen tot en be dreiging met oorlog, is dan een perma nente toestand geworden: de enige ver binding tussen deze drie grote machten. Neemt u nog een kopje koffie en ga rus tig in uw makkelijkste stoel zitten. Al die drie machten hebben een voorraadje atoombommen, maar ze maken daar geen gebruik van want en dat is het prettige ze willen elkaar helemaal niet verove ren. Oorlogen worden in 1984 alleen ge voerd om de productie van de fabrieken te stimuleren en de arbeiders eronder te houden. Het is dan de domme Macht, die over de wereld en de mensen heerst. De Macht zonder meer, alleen om haar zelfs- wil en het volle van de wereld is overal heel eenvoudig in tweeën verdeeld: partij leden en proles of werkers. Natuurlijk zijn de partijleden aan een onbegrijpelijk- strenge discipline onderworpen. Televisie schermen zijn overal aangebracht. Overal. Buiten op het land, maar ook in de stra ten en in de huizen. Geen badkamer of er is een televisie-scherm. En die worden geregeld en onophoudelijk gecontroleerd. Ergens zetelt een man, die door Orwell „The Big Brother" wordt genoemd De Grote Broeder en die zendt door die televisie ook zijn bevelen rond. Nelson staat niet meer op zijn hoge' zuil in Londen. Daar staat dan De Grote Broe der. En iedereen, die niet precies doet wat De Grote Broeder beveelt, wordt gewoon gevaporiseerd verstoven op de wind. Weg'. Niemand mag anders zijn dan iedereen. Uit alle talen is het woord „vrij heid" verwijderd. Voedsel is schaars, wo ningen zijn niet om te beschrijven. Er is geen kunst meer. Kunst is -vrijheid van uitdrukking. Vrijheid bestaat niet. En kunst dus vanzelf ook niet meer. Neemt u een biskwletje bij de koffie, we zitten nèt zo gezellig. Er is één vermaak: de staatsloterij. Ik kan u niet alles over dit boek vertel len maar er komt toch nog een liefdesge schiedenis in voor; die brengt ten minste nog een beetje menselijkheid in die grau- we profetie. En gaat u nu maar een wan delingetje maken, want ten eerste is het nog geen 1984 en in de tweede plaats ko men voorspellingen meestal niet uit. - Geniet van uw vrijheid. Kijkt wantrouwig naar ieder televisie scherm. En weest, voorlopig, een beetje anders dan iedereen. Doe vandaag maar eens wat geks. Steek de tong uit tegen die grote broeder, uw baas. En breng een tuiltje bloemen me^, als symbolen van de vrijheid van 1949. Veel plezier! ELIAS. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST. Naar Indonesië kan zeepost worden ver zonden met het s. Langkoes, dat op 18 Juni vertrekt. Ev\. ..eens op 18 Juni vertrekt het m.s. Hydra naar de Nederlandse An tillen. Correspondentie, welke met deze schepen vervoerd moet worden, dient uiter lijk 16 Juni gepost te zijn. Naar Suriname vertrekt op 24 Juni het m.s. Bonaire, dat post meeneemt welke uiterlijk 22 Juni gepost is. Het kan verkeren. Radio Tirana meldt, dat oud-premier Kotsji door het Albanese Hooggerechtshof ter dood veroordeeld is wegens samenwerking met maar schalk Tito. Djodja Kotsji was, tot hij het voxüg jaar ontslagen werd, secre taris-generaal van de communistische partij. Pandi Kristoe, de vroegere lei der van het politbureau in Albanië, werd tot 20 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Eindelijk. De ministers-presidenten van de elf West-Duitse staten hebben gister besloten, dat de verkiezingen voor het eerste parlement van de „BondsrepuJ bliek Duitsland" op 14 Augustus zullen worden gehouden. Het zijn de eerste algemene verkiezingen in Duitsland sinds 16 jaar. Culturele commissie. „Sedert kort maakt de Sovjet-Unie atoombommen", zo heeft professor Klemperer van de universiteit te Halle (Sovjet-Russische zone van Duitsland) verklaard in een rede die hij heeft uitgesproken op een vergadering van de culturele commissie der Duitse communistische partij in Beieren. Voorts zei hij nog dat voor hem „iedere pant serwagen in de Sovjet-zöne een symbool van de vrede is". Bevenisme. Konni Zilliacus, Brits parle- lementslid voor Gateshead, die onlangs door de Labour-party geroyeerd is, heeft deze partij er te Oxford van be schuldigd „de communistische opvatting van discipline over te nemen om' haar conservatieve buitenlandse politiek aan de partij op te leggen". Zilliacus zei, dat hü zijn campagne tegen het „Bevi- nisme" zou voortzetten. Explosief geval. In de tuin van het huis van mevrouw Soekarno in Djokja werd gisteren door een onbekende dader een handgranaat geworpen. Raden Poer- bojo, de secretaris van mevrouw Soe karno, vernam enig gerucht in de tuin, doch vond niets. In de loop van de mor- gen werd de niet-ontplofte handgranaat ontdekt. De militaire waarnemers van de UNO-commissie voor Indonesië werden hiervan in kennis gesteld. Deze stelden in samenwerking met Neder landse militairen een onderzoek in. De handgranaat werd door Nederlands^ mjlitairen onschadelijk gemaakt,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2