bijF.P.vanRiinipt, f Oranje Gevel Storm in een glas troebel water Predikbeurten Foto-Engel °~H Te koop Schilderwerk Zaterdag 11 Juni 1949 Haarlems Dagblad Regering en RPF beschuldigen elkaar „Pinkster-complot" te hebben geënsceneerd (Van onze correspondent te Parijs) Het zogenaamde „complot van Pinkster- Zondag" brengt de gemoederen in Frank rijk nog steeds in beroering, wat echter niet betekent dat men het belang van deze zaak heel erg hoog aan zou moeten slaan. De Fransman spreekt en leest nu eenmaal graag over samenzweringen en passie moorden en het nieuws over het Pinkster complot bevredigt daarom zijn gevoel voor romantiek. De kranten gaan dus voort er spannende verhalen over op te dissen, de autoriteiten en politici voelen zich dien tengevolge verplicht eveneens een duit in het zakje te doen eri zo wordt dan een minuscuul geval weer eens tot onherken bare proporties opgeblazen. Men heeft nu zoveel sensatie rond het „complot" gewekt, dat iedereen verzuimt aan dè nuchterste feiten ook maar een sobere aandacht te besteden. Men laat bui ten rekening dat Frankrijk niet in Zuid- Amerika ligt, en dat men hier een staat dus niet omver werpt met tien man, vier revolvers en een paardekop, dat de be trekkelijk rustige atmosfeer en de even eens betrekkelijk gunstige conjunctuur zich momenteel weinig voor paleisrevolu ties lenen, en tenslotte dat het befaamde blauwe plan, waarover een jaar of twee geleden iedereen de mond vol had, bij nader inzien toch wel erg weinig om het lijf bleek te hebben. Dilettanten. Wanneer men met enige nuchterheid het Pinkster-complot dan ook tot zijn oorspronkelijke gedaante herleidt, dan komt het hele geval hierop neer, dat een kolonel wiens titel hem bovendien be streden wordt een plan had ontworpen om op 18 Juni, de datum waarop in 1940 De Gaulle zijn befaamde oproep tot het Franse volk richtte, de residentie van de president alsmede enkele ministeries te bestormen, de- regering gevangen te ne men, om daarna De Gaulle op een presen teerblaadje de macht over Frankrijk aan te bieden. Voor de uitvoering van zijn fan tastisch project had hij de medewerking verworven van hoogstens enkele tientallen heethoofden, waaronder een paar Gaul listische functionarissen, en een „wapen depot", bestaande uit wat revolvers en twee mitrailleurs georganiseerd. Alle druk te om dit „complot" valt dus moeilijk an ders te karakteriseren dan als een storm in een glas troebel water. Troebel, omdat het momenteel nog lastig uit te maken is, of men hiér te maken heeft met een dilet tantistisch initiatief uit Gaullistische lerin gen, dan wel met een provocatie van re geringszijde. Voor beide lezingen worden namelijk wederzijds argumenten aange voerd, die op dit ogenblik gezien de dei ning om het geval niet gemakkelijk op him juiste waarde zijn te toetsen. Wie deed het? De officiële versie van de regering luidt, dat de politie er in geslaagd is, een complot in de kiem te onderdrukken. Dank zij zijn voortreffelijke informatiedienst had name lijk de minister van binnenlandse zaken van de samenzwering lucht gekregen, waardoor hij in staat was op Pinksterzon dag in te grijpen toen er juist 'n „generale repetitie werd gehouden". Een stuk of wat auto's werden in de nacht aangehouden, wapens in beslag genomen, verdachte figu ren gearresteerd, waaronder enkele Gaul listische gemeenteraadsleden, die inder daad hebben erkend een illegale actie te beramen. Door de RPF-leiding worden zij echter gedesavoueerd, terwijl deze er bo vendien op wijst, tevoren de autoriteiten gewaarschuwd te hebben. Deze feiten wor den door de regering niet ontkend. Wel wordt echter opgemerkt, dat generaal De Gaulle bij verschillende gelegenheden de wettelijkheid van de regering heeft bestre den en met „directe actie" gedreigd. Wan neer men de RPF in dit speciale geval dus niet feitelijk aansprakelijk kan stellen, dan bezit, zo redeneren regeringsorganen, de beweging wel een morele verantwoor delijkheid. Inderdaad kan men niet ont kennen, dat er in een dynamische bewe ging als de RPF krachten werkzaam zijn die door de leiding soms moeilijk in be dwang zijn te houden. Daar staat tegenover dat De Gaulle in het verleden verschillen de kansen om „een slag te slaan" onge bruikt heeft laten passeren en op critieke momenten, bijvoorbeeld toen de commu nisten 'n pre-revolutionnaire situatie had- Dronkenschap nam in 1948 toe De heer J. H. Varekamp, directeur van het Medisch Maatschappelijk Consultatie bureau voor Alcoholisme, deelt in het jaar verslag over 1948 mee, dat de werkzaam heden niet onaanzienlijk zijn toegenomen, zodat het meer en meer een dringende eis wordt een adjunct-directeur aan te stellen. Het drankgebruik en daarmee het drank misbruik bewegen zich nog steeds in stij gende lijn. 165 personen (in 1947 104) be zochten het spreekuur. Van deze waren 25 reeds in 1947 in behandeling, 14 waren reeds uit vroeger jaren bekend en 126 (63) waren nieuw. In 1948 ontving het bureau over 278 (230) personen bericht, dat zij een bekeuring voor openbare dronkenschap hadden gekregen, daaronder begrepen degenen, die onder invloed van drank een auto, motor of rijwiel bestuurden. Een aan tal van 278 geeft een gemiddelde van 23 per maand: Het hoogste aantal was in Mei, namelijk 39. het laagst in Augustus name lijk 10. De heer Varekamp merkt op, dat voor de personen, die onder drankinvloed achter het stuur worden aangetroffen ab solute geheelonthouding noodzakelijk is. Zij toch zijn niet alleen een gevaar voor zichzelf, doch ook voor de gemeenschap. Voor hen is ook „matig" gebruik een ge vaar. Van de 278 personen, die bekeurd werden, waren 18 beneden de 20 jaar, boven de 70 jaar, het hoogst aantal was tussen de 40 en 50 jaar, namelijk 79. Voor de justitie en de reclasseringsraad werden 102 (45) rapporten uitgebracht. In 64 gevallen luidde het advies gunstig, in 32 ongunstig en in 6 gevallen werd geen be paald advies uitgebracht. Einde 1948 ston den onder toezicht 47 personen (19). De jonge Franse organiste Jeanne De- messicux zai op Dinsdag 14 Juni een concert in de Grote Kerk van Haarlem geven. Dit recital staat onder patronaat van Les Con férences Frangaises en komt in de plaats van de gebruikelijke orgelbespeling door George Robert, die hiertoe welwillend medewerking verleende. De heer J. Beerman is heden 25 jaar als schilder werkzaam bij de heer A. Strijbis te Heemstede. den geschapen, alles na heeft gelaten wat tot een explosie had kunnen voeren. Natuurlijk beroepen de Gaullisten zich op dit laatste feit. Ze verklaren dus hun onschuld in de opzet doch beschuldigen bovendien de regering, dat de samenzwe ring van A tot Z door haar ontworpen zou zijn. Volgens de RPF heeft men hier dus te doen gehad met een provocatie van de socialistische minister Jules Moch, het zwarte schaap van linkse en rechtse extre misten, die bewust de RPF wilde compro- mitteren en een gelegenheid zocht de be weging van De Gaulle te ontbinden. Een uitgewerkt project in deze geest zou hij in zijn bureau hebben liggen. Rechtbank behandelde een geval van meineed De Haarlemse rechtbank besteedde Don derdagmiddag enige uren aan een zaak tegen drie Haarlemmers, die verdacht werden van meineed en het uitlokken van meineed. Een echtpaar was in Januari 1945 gescheiden by vonnis van de Haar lemse rechtbank en de goederen, waarvan een gedeelte Joods bezit was, werden ge deeld. Later ging de man failliet en de curator was van mening, dat de echtschei ding was aangevraagd, om te trachten de goederen in veiligheid te stellen. Volgens de curator zou het echtpaar geweten heb ben, dat het Joods bezit niet behouden mocht worden. Hij vroeg aan de Raad van rechtsherstel de echtscheiding onge daan te maken. Toen de "zaak bij de Raad, welke in Amsterdam gevestigd was, in Maart van het vorig jaar behandeld werd, was de vrouw aanwezig en zij had een vriendin meegenomen, die verklaarde, dat zij in de oorlogsjaren omgang had gehad met de man van haar vriendin. Een derge lijke verklaring legde zij onder ede af. Later is vermoed dat zij meineed had ge pleegd. De Haarlemse recherche stelde een on derzoek in en hield behalve de vrouw, die de meineed gepleegd zou hebben, ook het paar aan dat vroeger getrouwd was ge weest, verdacht van uitlokking van mein eed. Donderdag stonden de twee vrouwen en de man voor de Haarlemse rechtbank te recht. De vrouw, verdacht van meineed, bekende. Tegen haar luidde de eis een ge vangenisstraf van zes maanden. De ver dediger, mr. L. J. Venhuizen betoogde, dat- verdachte de dupe is geworden van het geval en verzocht de onmiddellijke invrij heidstelling. Aan dit verzoek werd voldaan. De vrouw, die zich te verantwoorden had wegens uitlokking van meineed, zeide, dat haar vriendin op eigen verzoek was meegegaan naar Amsterdam. Zij moest een verklaring afleggen over de bezittin gen, doch deed mededelingen over een verhouding met haar gewezen echtgenoot. Tegen haar luidde de eis een gevangenis straf van één jaar. De verdediger mr. B. W. Stomps was van mening, dat er van uitlokking geen sprake was en pleitte vrij spraak. De man verklaarde, toen hij zich te ver antwoorden had wegens uitlokking van meineed, dat hij wel een verhouding heeft gehad met de vrouw in de oorlogsjaren. Enkele getuigen deelden echter mee, dat de kennismaking van Mei 1945 dateert. Voorts zeide verdachte de vrouw niet ver zocht te hebben een meineed te plegen. Ook tegen deze verdachte eiste de officier van justitie een gevangenisstraf van één jaar. Mr. O. H. van Wijk merkte op, dat de vrouw, toen zij voor de Raad van rechts herstel een verklaring aflegde, zich niet voldoende gerealiseerd heeft, dat zij onder ede stond. Daarom komt de uitlokking volgens pleiter op losse gronden te staan. Mr. Van Wijk verzocht vrijspraak. De rechtbank zal in deze zaken op 23 Juni uitspraak doen. Jaarvergadering Christian Science In Boston, Massachusetts, werd dezer dagen de jaarvergadering gehouden van De Moeder-Kerk, The First Church of Christ, welke door ettelijke duizenden Christian Scientists werd bijgewoond. In hun boodschap wezen de directeuren op de beroering, die over de gehele wereld in het menselijk bewustzijn valt waai- te nemen, waarbij het stoffelijke wordt op- gegeven voor het geestelijke. Daarnaast hebben opmerkelijke fundamentele begrips veranderingen op de gebieden van weten schap, theologie en geneeskunde bijgedra gen tot een groeiende achting voor Chris tian Science en de geestelijke genezing, waarvoor zij staat. Volgens de nieuwe presidente, Miss Em ma C. Shipman, uit Brooklyn, Massachu setts, zou Mary Baker Eddy, de ontdekster en grondlegster van Christian Science, ware zij thans in ons midden, de tekenen zien van de groei, waarnaar zij het meest heeft verlangd tekenen, die voortkomen uit een meer standvastig bewustzijn van de almacht en alomtegenwoordigheid van God. Als opbouwende factor tegenover vrees campagnes verleent De Moeder-Kerk haar medewerking aan de uitzending van gods dienstige programma's, die door ongeveer 450 omroep-zenders worden gebruikt en naar voorzichtige schatting iedere week door tien millioen mensen worden beluis terd. De secretaris deelde mede, dat evenals voorafgaande jaren door de Moeder-Kerk grote hoeveelheden voedsel en kleding wer den verzonden aan Christian Science-lcer- ken en verenigingen in verschillende lan den, waaronder ook Nederland, ter ver deling onder behoeftige aanhangers. Jaarmarkt Lutherse Kerk Ook dit jaar zal op het kerkplein en het hofje bij de Evangelisch Lutherse Ge meente aan de Witte Herenstraat jaarmarkt worden gehouden ten bate van de oprichting van een rusthuis voor chro nische zieken met kapel in Haarlem-Noord. Dinsdag 14 Juni wbrdt de jaarmarkt ge opend en is tot en met Donderdag des middags en des avonds te bezoeken. Het comité van voorbereiding heeft de afge lopen maanden hard gewerkt en het on dervond van vele zijden blijken van be langstelling. Daardoor is er op de jaar markt veel te koop. Aan attr,acties wordt eveneens aandacht besteed. Een theeschen- kerij is ingericht. Voor Woensdagmiddag staan kinderspelen op het hofje op het programma. Voorstellen voor de raad der gemeente Bloemendaal Donderdag' 16 Juni komt de gemeente raad van Bloemendaal in een openbare vergadering bijeen. B. en W. hebben de volgende aanbeveling voor de vacature van directeur van Publieke Werken aange boden: 1. Y. E. Dijkstra, waarnemend directeur van Publieke Werken; 2. Th. M. vander Eerden, directeur van Openbare Werken te Lisse; 3. S. P. P. de Man, hoofd van Gemeentewerken te Naaldwijk. Om een goede uitvoering te verkrijgen inzake de bevordering van een billijke en doelmatige verdeling van woongelegenheid over de bevolking, wil het B. en W. voor komen, dat het nuttig is, wanneer voor diegenen, die de bevoegdheid tot het ver huren van woongelegenheid hebben, een plicht in het leven geroepen wordt, om vrij komende woonruimte aan te geven. B. en W. stellen de raad voor een verordening te maken, om deze gang van zaken te be vorderen. B. en W. stellen de gemeenteraad voor deel te nemen aan de te stichten voor- en nazorgdienst voor geestelijk en lichamelijk misdeelden in het district Haarlem. De kosten voor de gemeente bedragen 2000 per jaar. Getracht wordt de dienst met in- ;ang van 1 Januari 1950 te doen function- neren. B. en W. stellen de gemeenteraad voor aan de Vereniging „Christelijke Nationale Werkmansbond, afdeling Bloemendaal" tegen een som van 12000 te verkopen een strook grond ter oppervlakte van 1760 m2, gelegen aan de Boslaan. Op 'het ogenblik is de grond-in huur aan de vereniging ge geven voor dertien jaar, eindigend 12 Juli 1949. Voor het bouwen van een dubbelwoon- huis aan de Vogelenzangseweg, nabij de zestien woningen, welke bijna gereed zijn, stellen B. en W. voor te verkopen aan de heer E. W. van Tent te Aerdenhout een strook grond van ongeveer 240 m2 en aan de Sint Reinilda-stichting een strook grond van 260 m2 tegen een prijs van 6.70 per vierkante meter. Vier leden van de Commisise van Toe zicht op het Middelbaar onderwijs hebben in December meegedeeld, dat. zij met in- ;ang van 1 Januari 1949 hun ontslag namen als lid der commissie. Het vijfde lid, dat per 1 Januari aan de beurt was, om perio diek af te treden werd door de gemeente raad niet herbenoemd, terwijl het in diens plaats benoemde lid. verklaarde de benoe ming niet te zullen aanvaarden. Pogingen, om de afgetreden commisise alsnog te be wegen haar werk voort te zetten, hebben gefaald. B. en W- hebben de volgende dub beltallen aan de raad aangeboden: a) 1. Mevrouw M. S. ten CateOud, 2. Mevrouw E. VlugterHartog; b) 1. S. A. Wilson; 2. dr. A. Kroon; c) 1. mr. A. S. van Nierop, 2. mr. J. Bierens de Haan; d) 1. dr. W. H. C. Esveld, 2. mr. P. J. Prinsen Geerligs; e) 1. drs. W. L. Beynes, 2. mr. A. Bos. Benoemingen bij het onderwijs B. en W. stellen de gemeenteraad voor aan de Gemeentelijke avondschool voor handelsonderwijs te benoemen tot leraar in vaste dienst de heren L. Alles, Tj. Bakker, J. W. Fossen en J. van Veller te Haarlem, en C. van Baaren en D. R. J.'Koster te Heemstede. De voordracht ter benoeming van een hoofd der Christiaan Huygensschool (Chris- tiaan Huygensplein) luidt: 1. N. Kuipers te Neck; 2. A. Wever te Vriezenveen; 3. J. H. Marwitz te Haarlem. De voordracht voor hoofd van de Anslijnschool (Friese Var kenmarkt) luidt: 1. B. Rijpstra te Heem stede; 2. P. A. Teerling te Hummelo; 3. D. G. Hoekstra te Haarlem. De voordrachten ter benoeming van twee leerkrachten aan de J. P. Coenschool (Gys- brecht van Aemstelstraat 118) luiden: (eer ste voordracht): 1. Ph. Spier te Zaltbo.m- mel; 2. mejuffrouw C. C. van Gessel te Haarlem; 3. mejuffrouw E. L. Brandt te Woudenberg. (Tweede voordi'acht)1. me juffrouw C. C. van Gessel; 2. Ph. Spier; 3. mejuffrouw E. L. Brandt. Onderwijzersexamens Voor de akte Nuttige Handwerken slaag den de volgende leerlingen van de Da Costakweekschool te Bloemendaal: M. Krimp, A. W. Meijers, F. Botti, G. C. J. van Es, A. P. M. van Gent, C. Th. Kühle- meier, te Haarlem; T. Bruitsman te Benne- broek; A. G. Mennes te Heemstede: J. de Wijer te Bloemendaal en W. A. Smeding te Velsen. Alle candidaten slaagden. Voor dezelfde akte slaagden van de Rijks kweekschool te Haarlem alle vier candida ten: de dames E. Hedlund te Haarlem; L. Hessels en J. G. Reijnhart te Heemstede en L. Keessen te Aalsmeer. De regeling van het vrijaf geven op 5 Mei „Bedrijfsleven gaf niet tijdig advies" Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van Thiel (KVP) betreffende de aan het particuliere bedrijfsleven verleende vergunning om op de nationale feestdag aan het personeel gedurende de middag vrijaf te geven heeft de minister van Sociale Zaken, mede namens de minister van Economische Zaken geantwoord dat de beschikking van het College van Rijks- bemiddelaars van 2 Mei 194.9 in zake het vrijaf geven op de nationale feestdag pas op een zo laat tijdstip tot stand kon kamen aangezien het georganiseerd bedrijfsleven in gebreke is gebleven tijdig een duidelijk advies uit te brengen. De Stichting van de Arbeid heeft- 28 Februari en 18 Maart medegedeeld, dat de meningen verdeeld waren. In dezelfde vergadering van het college, waarin moest worden vastgesteld, dat elke kans op het alsnog door hel. be drijfsleven bereiken van overeenstemming uitgesloten was te achten, heeft het college zelfstandig zijn, standpunt bepaald en daar aan terstond publiciteit gegeven. Deze gang van zaken valt te betreuren, doch kan niet aan het college worden verweten. Het is de ministers bekend, dat r in een aantal bedrijven ontstemming en verwar ring hebben geheerst met betrekking tot de regeling van het vrijaf geven op de natio nale feestdag. Het lijkt «echter minder juist om het optreden van deze verschijnselen uitsluitend toe te schrijven aan de desbe treffende beschikking van het College van Rijksbemiddelaars. De-oorzaak is ge^gen in het niet tijdig door het georganiseerde bedrijfsleven indienen van bruikbare voor stellen. De vraag of de ministers het niet ge wenst achten, dat bij de bepaling van een standpunt ten opzichte van de viering van nationale feestdagen ook rekening moet worden gehouden met de nationale econo mische belangen wordt bevestigend beant woord. Ook hier geldt, dat daarmede in het verleden reeds rekening werd gehouden, mede door het bedrijfsleven in de gelegen heid te stellen tot het uitbrengen van advies. Radio-Bloemendasl in het zilver Radio-Bloemendaal, de zender van de Gereformeerde kerlc van Bloemendaal, viert zijn Zilveren jubileum. Op 15 Juni zal hét 25 jaar geleden zijn, dat ds. J. C. Brussaard, thans te Oegstgeest, zijn eerste preek voor de microfoon hield. Wijlen mr. J. H. Mon nik nam het initiatief tot de bouw van deze „kerktelefoon", zoals radio-Bloemendaal officieel wordt genoemd. De Duitsers na men de in de dertiger jaren aangeschafte 1000 Watt sterke Western Electrie-instal- latie in beslag, doch na de oorlog werden onmiddellijk pogingen in het werk gesteld tot een nieuwe apparatuur te komen. In 1948 werden deze met succes bekroond. De tegenwoordige predikant, ds. J. L. Koole, zal in de morgendienst van Zondag 12 Juni dit jubileum herdenken. Zijn preek zal in gedrukte vorm aan de drieduizend bekende luisteraars van Radio-Bloemen daal worden toegezonden. Men hoopt ook in de toekomst deze, reeds door ds. Brus saard gevolgde, methode toe te passen. De Jeugdorganisatie van de Gerefor meerde kerk biedt hierbij de behulpzame hand. In een in de loop van de volgende week te houden gemeenteavond zal het heugelijke feit eveneens herdacht worden. De zender wordt op het platteland tot op grote afstand ontvangen, zoals uit de omvangrijke correspondentie met de luiste raars blijkt. Zelfs in Scheemda werd Radio- Bloemendaal gehoord. In de grote steden heeft men echter veel moeilijkheden door de geringe veldsterkte van de zender en de aanwezigheid-van hoogspanningsnetten. De. technici zoeken nog naar middelen om hier verbetering in te brengen. ZONDAG 12 JUNI 1949. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. Zaterdag 7.30: Ds. G. W. v. Deth, Avondgebed in de Brouwerskapel, ing. Klokhuisplein. Zondag. 10: Ds, G. J. Waardenburg. H. Doop. 5: Dezelfde, H. Av. in 't koor. 7: Ds. Joh. Bronsgeest. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds, W. J. van Elden. Noorderkerk, Velserstraat. 9: Ds. A. J. v. Rhijn. 10.45: Ds. G. v. Rhijn, Em. pred. te Lochem. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. E. Dijkhuis, H. Av. Bakenesserkerk, Vrou westraat. 9.30: Dhr. A. v. d. Hoef, Kinderkerk 10.30: Ds. P. J. Mackaay, Jeugddienst. Ka pel Bethesda Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30 Broeder A. Veenhof, Kinderkerk. 10.45: Ds. H. L. Lieve, Diaconessenhuis, Hazepaters laan. 4.15: Ds. S. H. J. Voors. Rusthuis, Jans- straat. 10.30: Dienst. Jeugdkapel: Oost Wijk- gebouw Zomerkade 10: Dhr. A.__J. v. Houwe- lingen Rijkhoek. Ver. van Vrijz. Hervorm den. Jacobijnestraat 6. 10.30: Ds. J. de Graaf Stads Evangelisatie, Lange Herenstr. 6. 10 en 7.30: W. Staalman en J. F. Snoeks. 6.30: Openlucht Kruisweg-Parklaan Zaterdag 8: Openlucht Thorbeckestr. Zuiderkapel, Zui derstraat 15. 10: Dhr. J. Sevensma, Evange list te Amsterdam, Kinder-opdracht. 5: De zelfde. H. Avondmaal, vrij voor alle gelo vigen. 7.45: Jeugdbijeenkomst o.l.v. Sidney Wilson. Hilversum. Opwekkingssamenkom- sten, Zuiderkapel, Zuiderstr. 15. Donderdag 8: Ds. S. Zijlstra, Eindhoven. Maranathapre- diking. Ned. Herv. Evangelisatie, Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. P. J. Dorsman, v.an Schelluinen. Vrije Evang. Gemeente, Bake- nessergracht 65. 9.30 en 5: Evangel. Jac. de Graaff, van Amsterdam. Evang. Lutk. Ge meente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. C. H. Brandt, Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Ds Leendertz Remonstr. Gereform. Gem. 10.30: Dr. W. R. M. Noordhoff. Geref. Kerk. Kloppersïngelkerk. 10 en 5: Ds. J. A. van Arkel. Wilhelminakerk 10: Ds. J. W. Siert- sema. 5: Ds. P. de Ruig. Zuid-Oostcrkerk. 10 en 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Geref. Kerk, Be gijnhofkapel. 10.30 en. 5: Ds, A. Bos. Geref. Gemeente onder 't Kruis, Bakenessergracht 63. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink, van Rot terdam. Qud-Geref. Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. Maandag_ 7.15: Ds. E, van Dijk, van den Haag. Baptiste Gemeente, Parklaan 34. 9.30 en 5: Ds. J. W. Weenink. 8: Jeugd- samenkomst (geb. Salem). Leger des Heïls, Schagchelstraat 26. 10: Heiligingsdienst. 8: Verlossingssamenkomst o.l.v. Majoor Bos veld. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Lin- naeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstr. 14. 10 en 7.30: Samenkomst. Pinkster Evangelisatie, Wolstraat 7. Zaterdag 8: Openluchtsamen komst Parklaan hoek Kruisweg. Zondag'10 en 7: Volle Evangelieprediking. Vergadering van Gelovigen, Jansstr. 85. 10: K. Rozendal (Broodbreken)Gemeente Gods, Jansstr. 85 10: Samenkomst. Christian Science, Jans straat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse taal. Hersteld Apost. Zendingskerk, Wilhelmina- straat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Her steld Apost. Zendingsgemeente. Jacobijne straat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi beweging, Nassauplein. 11: Dienst. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83. Spr H, C L. v. d. Laan, Haarlem. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 10.45: Dhr. Frankena. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv, Kerk. .Tulianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. M. v. d. Voet, H. Doop. 7: Dr. H. v. d. Loos. Bijz. dienst. Immanuëlkerk. 10: Ds. Joh. Bronsgeest, van Haarlem, Jeugd dienst Kon. Emmaschool, Raafstr 9: Ds. J. Kroon. 10.30: Dezelfde. H. Doop. 5: Dezelfde. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10 10.30: Ds. P. v. Wijnen te Dronrijp, Evang. Luth. Ge meente, in de Noorderkapel. Miriahassastr. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Geref. Kerk. Noord- Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. A. M. Boeyinga 5: Ds. J. W. Siertsema. Christ. Geref. Kerk, Floresstraat, 10 en 5: Prof. G. Wisse. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. H. Bartlema. Kapel Nieuw Vredenliof. 10.30: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen. Chr. Lyceum (ing, van Merlenstraat) 10.45: Dr. J. H. Stelma, Bloe mendaal. Prinsessekade 3: 10.30: Jeugdkapel Jeugclgebouw a. d. H. Dreef: 10: Dhr. J. Smalen, Jeugdkapel. Ned. Prot. Bond., Post laan 16. 10.30: Ds. P. v. d. Veer, Hv. Amster dam, Doopsgezinde Kring, geb. Volksbond, H. Dreef 32. 10.30: Ds. C. P. Hoekema, D.G. pred. uit Heemstede. Geref. Kerk. Chr. Ly ceum. 9: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M Boeyinga Koediefslaan ;10: Ds A. Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds A, Dondorp. Geref. Kerk, Herenweg 111 9.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel, Leeu weriklaan. 9: Ds. E. Saraber, uit Zandvoort. 10.30: Ds. J. E. Drost, H. Doop. Relig. Kring, Eikenlaan 5, 10.30: Ds. A. Braakman. Ned. Herv Pred. te Amersfoort. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. M. Maas. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Dr J-. H. Stelma. 10.30: Ds. E. Pot, te Haarlem. Ned. Prot, Bond, Potgietenv-ag 4. 10.30: Ds. E. Frater Smid. Dg., Amsterdam. Geref. Kerk. 9. 10.30 en 3.45: Dr. J. L. Koole. Op wekkingssamenkomst op Schapenduinen. Brederodelaan 57. Maandag 8: H. v. d. Brink Vrije Katholieke Kerk, Popcllaan 1 10.30: Gez. H. Mis. Donderdag 19.30: Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds H. J. Voors. uit Haarlem. Gemeenschap Zon dagavondstilte. 7.45-8.15 in de Herv. Kei-k a. d. Ramplaan. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. W. Fijn van Draat. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. G. H. Vunderink, Amsterdam. De Toorts, 10: Ds. C. Mulder, Amsterdam, Jonge Jeugdkerk dienst, bovenzaal Jeugdhuis (14-18 j.) 10: Dhr. A. Vennik, Driehuis. Ned. Herv. Kapel 5: Ds. G. H. van de Woord, Spaarndam. Prov. Ziekenhuis 7: Ds. Mudde. Christ. Geref. Kerk geen dienst SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk, 10: Ds. van Wijngaarden, IJm. Jeugddienst. West. Kon. Emmaschool. Raaf straat. 9: Ds. J. Kroon. 10.30: Dezelfde H. Doop. 5: Dezelfde. Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk. 10: Dhr. A. Donker, van Zaandijk Voor de Verenigde Protestantse groep te Bloemendaal (A. R. en C. H.) zullen op Dinsdagavond 14 Juni in Hotel Roozendaal te Overveen spreken de lijstaanvoerders, mr. J. W. de Jong Schouwenburg en mr. J. C. C. W. Hijszeler. De afdeling Bloemendaal van de V. V. D. houdt Maandag 13 Juni een vergadering in het Jeugdhuis te Bloemendaal, waar zullen spreken mevrouw A. Fortanierde Wit te Amsterdam, lid der Tweede Kamer, en mr. H. B. de Wildt Meyboom, voorzitter van de Raad van Arbeid te Haarlem. Bloemendaal Het Postkantoor Het heeft wel een tijd geduurd, maar thans is het postkantoor gemoderniseerd. Er is een telefooncel naast het kantoor geplaatst en de telefooncel in het kantoor is weggebroken. Er is nu een flinke ruimte voor het publiek gekomen en er zijn vijf loketten, die wel niet alle dagen gebruikt worden, maar die toch gebruikt kunnen worden, als het erg druk is. Een moderne draaideur geeft nu toegang tot het kantoor en binnen bij de loketten is alles gias, zodat men alles kan overzien. Vergadering van de V.V.D. De Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie hield gisteravond een vergadering in hotel Roozendaal te Overveen. Volgens de spreker, de heer J. Meyer, is het voor Bloemendaalnoodzakelijk de autonomie te handhaven. Fusie met de Haarlemse V.V.D. zou schadelijk werken voor de belangen van de gemeente. „We kunnen met optimisme de aanstaan de verkiezingen tegemoet zien", aldus de heer Meyer. „Het Nederlandse volk heeft drie jaar lang gezien, hoe het niet moet en het is aan ons de taak, om het ver trouwen te winnen". Gelukkig is het niet gèlukt de ambtenarij verder uit te breiden en op het ogenblik hebben we een flinke steun aan de Belgische vrienden. Bij hen leeft de V.V.D.-g'edachte sterk, ondanks het feit, dat België overwegend katho liek is. De V.V.D. moet gaan werken op de basis, zoals die was in het liberale tijd perk voor 1914. Volgens de heer Meyer is deze V.V.D.-gedachte verantwoordelijk voor de sociale wetgeving, „Wij waren hier al mee bezig, voordat enige socialist er aan dacht iets te doen in deze rich ting". Spreker hoopte, dat de aanwezigen zijn woorden en suggesties zouden uitdragen. „Ik ben overtuigd, dat dan de V.V.D. met winst uit de verkiezingsstrijd komt". Heemstede „STEUN WETTIG GEZAG". Vrijdagavond hield de plaatselijke com missie „Steun Wettig Gezag" een bijeen komst in het R.K. Verenigingsgebouw, Onder de aanwezigen waren de burgemees ter van Heemstede jhr. J. P. W. van Do on: en de hoofdinspecteur van politie de heet A. Berentsen, alsmede vertegenwoordiger!) van de gemeenteraad en verscheidene be volkingsgroepen. Overste Duran gaf een uitgebreide tech nische uiteenzetting omtrent doel en stre ven van dit instituut. Hij lichtte de voor waarden ook van sociale aard dit voor de vrijwilligers gelden toe en beant woordde een groot aantal vragen. De tweede spreker was de heer M. V Schakel, burgemeester van Noordeloos, dit een pleidooi hield voor een zeer sterkt legermacht, teneinde de vele gevaren dit ons volksbestaan volgens hem zeer con creet bedreigen, te kunnen weerstaan Spreker achtte het een groot geluk, dat dt Westerse vrije landen, zij het dan ook o; het laatste ogenblik de lessen van ds his torie hebben verstaan, zodat een Atian tisch Pact en een West-Europese verdedi ging tot stand konden komèn. „Wie de vrede wil, bereide zich tot di strijd" zo stelde spreker vast. Vervolgens werden een aantal films ove het leger en de kleurenfilm van Henk Al sem over de intocht van Koningin Julian: en de opening van de Staten-Generaal ver toond. ALS ER ZIEKEN ZIJN De Zondagsdiensten voor artsen wordei waargenomen door dr. A. J. v. Ravenswaay .Zandvoortselaan 70, tel. 27913; dr. W. v. Linde, Heemst. Dreef 253, tel. 16850; dr. A. G Degenaar, P. de I-Iooghstraat 11, tel. 19920. Wijkverpleging: Zuster P. Mantz, v. Mer lenlaan 25 tel. 28305. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98. tel. 28197; Aerdenhou Anotheek. Zandvoortselaan 164, tel. 26772. ASSEKI HOOG HALE N-J Spaarnwouclerstr. 103, H'lem Tel. K 2500—13127 en alle kantoren van Lissone-Lin- deman. Int. School voor Es. Wijsbegeerte Het Rozekruisers Genootschap Hoofdkwartier te Haarlem. Tel. 14557 Wat is, Wil en Doet het Rozekruis Inlichtingen over de Geestes- school van het Rozekruis worden gaarne schriftelijk en mondelïng-na-afspraak ^verstrekt. Aanvragen schriftelijk of te lefonisch aan het Hoofd kwartier. De trekking' van de verlo ting ten bate van het JEUGDWERK der tied. Her». Gem. te Overveen zal gehouden worden ten overstaan van Notarissen J. de Reede en J. Brants Kzn„ te Haarlem op 15 Juni a.s. des middags om 15 uur in Wijkgebouw Irene Elswouts- laan 1, Overveen. HAAGS KUNSTOGEN LABORATORIUM Inlichtingen v. Haar lem en omgeving Fa. KEI P GR. HOUTSTR. 137 Te koop: het Winkel-Woonhuis aan de Oranjestraat no. 188, te Haarlem. Ontruimd te aanvaarden 1 Juli e.k. Te bevr.: J, W. Heuperman, Jansweg 21, Haarlem. VOOR PASFOTO'S KLEVERPARKWEG 7 SPAARNWOUDERSTR. Ter overname aangeboden: Een zaak in Aardapp., Groenten en Fruit met woningruil. Omzet 1948 f 45.000. Boeken ter inzage. „Zonder erkenning". Koop prijs billijk. Br. no. 3429. Arts met klein gezin, zoekt Woonruimte in Haarlem, ongem,, ongest. geen prakt!, W aan huis. Br. no. 3432. LEERT AUTORIJDEN HAARL. AUTORIJSCHOOL Erkend Gedipl. Instructeur MENTAWISTRAAT 20 (by het Soendaplein) Tel. 14786 Vraagt gratis prospectus en lesprogramma ein) j ima I D. en H.rijwiel, Weckinstallatie met glazen, kinderstoel, reiswieg, wringer, 2 p. bedstel, 1 p, Eng. ledikant, 1 pers. spiraal, 1 ovale eik. tafel, 1 r. tafel eiken, 1 nachtkast, 1 ronde tafel antiek, 1 dyn. luidspreker, haardroogkap, 2 p. Gasstel, gr Ned. vlag, ijzeren regenton m. kraan, 1 trap, 1 windschor, autobanden '140-40, 2 en 3 d. konijnenhokkens div. kisten. Tel. 17747. Krijg ik een extraatje? Door uw antiek, koperwerk, goud, zilver enz. te verko- Fa. T. KROON Sr. Riviervismarkt 5 b.d. Gr.Kerlc Tel. 14911. Typen Steno PITMANSCHOOL WILHELMINASTRAAT 4; Tel. 18441. Bekw. Fries schilder vraagt Brieven no, 3422. PRO JUVENTUTE Ledenvergadering Maandag 27 Juni 8 uur, Morinnesteeg 7. Agenda: Statutenwijziging' IE KOOP GEVR. AUTO van' partic., 4 pers. in prima st. zuinig in olie en benzine, geen handel. Vooroorl. geen bezwaar. Br. no. 3430. VERKOPING Op Donderdag 16 Juni a.s. aanv. des v.m. 10 uur in het Gebouw „De Nijverheid" te HaaiTem aan de Jansstraat no. 85 zullen door Deurw. v. d. STEENHOVEN (Kant. Kinderh.sing'el 108, tel. 16855) in het openbaar worden ver kocht diverse goederen w.o. slaapk.ameubl., tafels, stoelen, kasten, electr. wasmachine, vleessnij machine, div. glas- en aardewerk. Iepels en vorken, fototoest. „Agfa" enz. enz. Te bezichtigen Woensdag- midd. vanaf 1-4 uur. SCilMIR'S en j~fl£2 HoudCRAMA voor OGEN Opticien Diploma Vakschool Zonnebrillen In grote sortering Ook in voordeliger prijzen! KLEINE HOUTSTRAAT 7 Op 't juiste adres letten a.u.b. Burgemeester en Wethouders van Bloemendaal maken be- kend, dat Gedeputeerde Sta ten van Noordholland bij Besluit van 25 Mei 1949 no. 189 goedkeuring hebben ver leend aan het Besluit van de Gemeenteraad van Bloe mendaal d.d. 22 Januai-i 1948 om aan het openbaar ver keer te onttrekken het bos pad, ongeveer evenwijdig lo pende aan de Bóvenweg, van de Oosterduinweg hoek Wes terlaan tot het Duinvliets- pad. Dit door Gedeputeerde Sta ten goedgekeurd Raadsbe sluit, met daarbij behorende tekening no. 4956, ligt ge durende de maand Juni 1949 ter inzage van een ieder tel gemeente-secretarie te Over- HUWELIJK Als U werkelijk een gelukkig huwelijk wenst aan te gaan, wendt U dan in vol vertrou wen tot: „HENTOR" Bemiddelingskantoren In Den Haag, Pomonalaan 80, Telef, 393848; - Amsterdam-Z., Beethovenstr. 18, Tel. 21747 en Deventer, Hooge Hond- straat 74, één der grootste en meest betrouwbare organisaties op dit gebied, met zeer vel» relaties in alle beschaafd» kringen door het gehele land. Mensenkennis en ervaring, ge paard gaande met uiterst zorg vuldige individuele behande ling, waarborgen U de grootst» kans op succes. Koslel. inl. worden U gaarne, onder strikt» geheimhouding in blanco cou« vert, toegezonden, Spr.uren dag. 9.30-12.30 beh. Zat.; 's av. Ma., Di„ Wo. 7-9 en volgens afspraak. Voor Deventer uitsl. na voorafgaan de schrift, tijdsbepaling. Geen bemiddeling aan her#n ronder positie of inkomen. Veilinghouders en ?2j Beëd. Taxateurs Sinds 1909 gj Nieuwe Gracht 74, Haarlem g- Parklaan 22. Bijz. Inboedelveiling j® Donderdag a.s. waar- bij o.m,: zeer fraai notenh. Eetkamcram. met Boekenkast en Se- 0 cretaire, bl. eikenh. Eetkamer. Gothische 13 e.a. Salonameubl., pg Fauteuils, Markiezen gj Brandkasten etc. p Gelegenheid tot bij- g, voeging van Kunst, rË "Antiek en Meubilaire Goederen t/m. Dins- dag a.s. M Kijkdag: Woensdag a.s. E van 10 tot 15 uur. ES Afrekening vindt als g immer plaats op de jg tweede dag na veiling, ongeacht grootte van het bedrag. iifisa

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 8