Haarlems Dagblad m Ongekleed Koningin Juliana en Prins Bernhard Belgische troepen bezetten synthetische benzine-fabrieken Congres-commissie wenst de Marshall-hulp te verlagen „Devaluatie in Europa is onafwendbaar" 63e Jaargang No. 19267 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. brukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Dinsüag 11 Juni 1949 Uitgave 'van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Directeuren: P. W. Peereboom en Ph. A. Mees Het ROTTERDAMSE gemeentebestuur zonder burgemeester Oud, die met vacantie is heeft het bestaan, alle naak ten ter tentoonstelling vail werken van Kees van Dongen, in het Museum Boymans, te laten verwijderen. Het gemeentebestuur heeft medegedeeld dat het dit heeft gedaan wegens „ongezonde belangstelling enerzijds en ernstige bezwaren uit kringen der bur gerij anderzijds". De tentoonstelling is al twee weken geopend. Zij omvatte honderd werken, waarvan twaalf naakt-schilderijen. Van Dongen, nu zeventig jaar oud, is een geboren Rotterdammer, die sinds lang te Parijs woont. Hij heeft zich laten naturali seren als Fransman. Hij is, in zijn beste werken, een groot kunstenaar. Daarom heeft de Franse regering officiële belang stelling voor zijn tentoonstelling getoond: de ambassadeur heeft haar geopend. Bur gemeester Oud en de gemeentelijke Com missie van Toezicht op het Museum Boy mans, die met de directie van het Museum haar goedkeuring aan het houden der ex positie had gehecht, waren erbij tegen woordig. Niemand heeft enig bezwaar ge maakt. De Nederlandse kunstcritici zijn ge komen en hebben de aandacht en de be schouwingen aan de tentoonstelling gewijd, die een zo belangrijk kunstenaar verdient. Maar nauwelijks is de burgemeester afge reisd of het gemeentebestuur heeft ontdekt dat het een onfatsoenlijke vertoning is. Het heeft ernstige bezwaren uit „kringen" ver nomen. Het heeft de opkomst van het pu bliek, ofschoon die niet buitengewoon groot is, als „ongezonde belangstelling" gezien. Hoe het dat ontwaard heeft zegt het niet; misschien menen de -wethouders, dat zij diep in het innerlijk van hun goede Rotter dammers kunnen kijken en daar een op gewonden nieuwsgierigheid hébben ont waard naar de twaalf naakten, die tussen de acht-en-tachtig andere Van Dongens hingen. U meent misschien dat het de taak des burgemeesters is, te waken voor de hand having der openbare zeden en dat voorts politie en justitie daarmee belast zijn. Nu, dat is ook zo. En die hebben geen bezwaar gemaakt. Hoe kon het gemeentebestuur er zich dan mee bemoeien? De N.R.C. licht dit toe: omdat Boymans een museum van de gemeente is en de directie dus de opdrach ten van het gemeentebestuur moet uitvoe ren. „Gebruik is evenwel, dat men bij ge meentelijke musea het artistiek beleid over laat aan het deskundige beheer, dat trou wens te Rotterdam terzijde wordt gestaan door de Commissie van Toezicht, en dat het gemeentebestuur het nemen van maatrege len tegen pornografie e.d. aan de daartoe bevoegde instantie overlaat". Het blad toont zich allerminst ingenomen met het gebeurde en drukt op zijn voorpagina met kennelijk genoegen een foto af van een naaktfiguur van Mercurius, die te Rotter dam zomaar in de open lucht staat en die het publiek nu heeft aangekleed een blousje en een rokje: bij wijze van ironisch 'antwoord op de maatregel van zijn ge meentebestuur. De god van de koophandel ziet er nogal zot mee uit. Deze reactie van andere „kringen" in de Maasstad lijkt mij bij uitstek gezond. De maatregel van het gemeentebestuur daar entegen niet. En die is bepaald onhoffelijk jegens de Franse ambassadeur en de eigen Commissie van Toezicht. Waarom zo vaak sensatie door Van Dongens werk is gewekt heeft het gemeentebestuur blijkbaar hele maal niet begrepen. Die is namelijk niet veroorzaakt door de naakten, die hij ge schilderd heeft, maar door de vinnige spot, waarmee hij eën aantal van zijn portretten vooral van bekende figuren uit de Pa- rijse society heeft behandeld. Zonder de bitterheid van een Toulouse Lautrec, die een halve eeuw geleden te Parijs opschud ding wekte door zijn meedogenloze uitbeel dingen (en die eveneens een groot kunste naar was) heeft de spotter in Van Dongen zich toch in vele portretten doen gelden. Onze medewerker L. H. H. Schutte acht in zijn beoordeling van de tentoonstelling, die wij gisteren plaatsten, dit overigens niet zijn beste werk. Onder de hoogtepunten dei- tentoonstelling, die hij noemt, is wel een der naakten. Dat kunstwerk is nu ook ver wijderd. Misschien is het de nadering van de ge meenteraadsverkiezingen, die het Rotter damse gemeentebestuur wat nerveus heeft gemaakt. Laat ons dat hopen. Anders zou den wij moeten vrezen dat het zijn totale uitbanning van naakten ook öp andere schilders en op de beeldhouwers gaat toe passen en Mercurius voorgoed aankleedt. Nu, dat zou wel wat erg zijn. („Nu" is het Woord, want zo heet „naakt" in het Frans.) Mensen die geen naaktfiguren op kunst tentoonstellingen kunnen aanschouwen zon der er ongezond van te worden, zoals dat officieel in Rotterdam heet, moeten liever weg blijven. Zij hebben er alleen maar na righeid van met al die zorg voor hun mede mensen. Maar die zorgen wel voor zich zelf. Niemand is trouwens gedwongen er heen te gaan en het kost nog entréegeld ook. Ik geef toe dat dit niet beschermt tegen die Rotterdamse Mercurius en tegen zoveel andere scheppingen der beeldhouwkunst, die zich zelfs in dit land in groten getale ongekleed in de buitenlucht ophouden. Wie dit ongezond acht voor zichzelf kan het hoofd afwenden als hij ze voorbijgaat. En zich herinneren dat reeds een jaar of der tig geleden een schilderij van de Rotter dammer Van Dongen van een Amsterdamse tentoonstelling verwijderd werd. Maar dat was een gekleed. Wat de schilder zelf aangaat: ik geloof niet dat hij zich beledigd zal achten. Even min als dertig jaar geleden. Hij zal erom lachen. Zo zijn die kunstenaars. R. P. Italiaanse politie slaags met landarbeiders Politie, gesteund door carabinieri, heeft te Crevalcore in de provincie Bologna een vuurgevecht geleverd met naar schatting 2,000 stakende landarbeiders, die een boer derij hadden omsingeld. De stakers waren met automatische wapens en jachtgeweren gewapend en hadden tevoren een 20-tal niet-stakers aangevallen, die daarop hun toevlucht in de boerderij hadden gezocht. Elf personen werden gewond alvorens de aanvallers aftrokken en er werden 48 arrestaties verricht. Intussen zijn te Rome de onderhande lingen om de staking der landarbeiders te doen eindigen, tot morgen verdaagd zon- 1 der dat men tot overeenstemming kwam. bezoeken 19 en 20 Juli Haarlem en Velsen Officiële aankondiging van het bezoek door de Commissaris der Koningin In de vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland heeft de Commis saris der Koningin, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de volgende verklaring afge legd: „Alvorens onze werkzaamheden aan te vangen, heb ik U een gewichtige en ver heugende mededeling te doen. Hare Majesteit de Koningin heeft mij verwittigd, dat zij voornemens is op 19 en 20 Juli a.s., vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard, een officieel bezoek te brengen aan de hoofdstad van onze provincie en tevens aan de zo zwaar beproefde gemeente Velsen. Hare Majesteit heeft daarbij de wens te kennen gegeven de leden van de Provin ciale Staten te ontmoeten. Het College van Gedeputeerde Staten 'stelt zich voor, dat aan deze wens gevolg gegeven zal kuhnen worden op een avondreceptie, welke op de 19e Juli in deze zalen gehouden zal worden en waarbij ook een aantal andere autoriteiten de gasten van het provinciaal bestuur zullen zijn. Ik vertrouw uit Uw aller naam te spreken, wanneer ik uiting geef aan de gevoelens van eerbied en dankbaarheid waarmede dit bericht ons vervuld heeft. Dat Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid na de inhuldiging die in Amsterdam plaats had door een officieel bezoek aan de provinciale hoofdstad een blijk van hun belangstelling willen geven ten opzichte van deze provincie als zodanig, stemt ons tot vreugde. Dat Velsên, hetwelk zo krachtig streeft naar het herstel van de zware wonden die er geslagen werden, met een speciaal bezoek wordt bedacht, zal even eens ieder kunnen toejuichen. Zodra de nadere bijzonderheden van het Koninklijk bezoek zijn vastgesteld, zullen nadere inlichtingen verstrekt worden." Ceen overeenstemming in Berlijn United Press meldt dat de vier comman danten in Berlijn hun onmacht hebben erkend om eeno vereenstemming te berei ken inzake het Berlijnse probleem en de zaak weer verwezen naar de ministers van buitenlandse zaken te Parijs. Economische experts van de Verenigde Staten, Groot-Britannië, Frankrijk en de Sovjet-Unie besloten gisteravond hun vierde bijeenkomst in de laatste 48 uur zonder een oplossing gevonden te hebben. „We zijn op de conferentie geen stap voorwaarts of achterwaarts gekomen", al dus de Amerikaanse gedelegeerde. Een Franse vertegenwoordiger deelde mede dat de zitting verdaagd was zonder dat er enige hoop v/as dat in de nabije toekomst een nieuwe bijeenkomst gehouden zou Rvorden. Herziening van het „proces-Wilhelmstrasse" Het is mogelijk dat de vonnissen, uitge sproken bij het proces tegen vroegere Duit se ambtenaren van het ministerie van bui tenlandse zaken1* en gewezen diplomaten, herzien zullen worden, zo meldt het Duitse nieuwsbureau D.P.D. Een secretaris-generaal van het Neuren- bergse militaire tribunaal heeft de verde diging opgeroepen voor een heropening van de berechting. Minister van Maarseveen naar Indonesië Mr. I R. H. van Schaik neemt tijdelijk Binnenlandse Zaken De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt in een officieel communiqué mede, dat dezer dagen de benoeming is te verwachten van minister van Binnenlandse Zaken en minister van Overzeese Gebiedsdelen ad Interim, mr. J. II. van Maarseveen, tot mi nister van Overzeese Gebiedsdelen. H.M. de Koningin zal de minister zonder portefeuille mr. J. R. H. van Schaik tijde lijk het beheer opdragen van het departe ment van Binnenlandse Zaken. Het ligt in het voornemen van de minis ter van Overzeese Gebiedsdelen zeer spoe dig naar Indonesië te vertrekken, ten einde zich op verschillend gebied een algemene indruk te kunnen vormen. De minister zonder portefeuille de heer L. Götzen zal tijdens de afwezigheid van minister Van Maarseveen als minister van Overzeese Gebiedsdelen ad interim op treden. Meerderheid in Triest der pro-Italiaanse partijen De zeven pro-Italiaanse partijen, die-de terugkeer van Triest tot Italië voorstaan, hebben 63 procent van de stemmen gekre gen bij de gemeenteraadsverkiezingen, die gisteren zijn gehouden. De drie partijen, die onafhankelijkheid voor het gebied willen, kregen 11 procent, de pro-Kominform communisten 21 pro cent en pro-Tito communisten 2 procent. Prins Bernhard onthulde ge denkplaten op oorlogsbodems „Een klinkend antwoord op de argumen ten van sommige theoretici, die menen dat de marine zich slechts zal kunnen bepalen tot een regionale taak" noemde Prins Bern hard Maandagochtend de acties van de Nederlandse marine in oorlogstijd. De Prins onthulde Maandagochtend aan boord van Hr. Ms. Kanonneerboot „Soem- ba", die thans tezamen met Hr. Ms. „Flores" aan de marinewerf te Amsterdam is ge meerd, een gedenkplaat waarop de „Ko ninklijke vermelding bij dagorder", die aan dit schip en aan de „Flores" op 10 November 1948 werd verleend staat ver meld. De adjudant van de Prins, luitenant ter zee le klasse F. Steinmetz, onthulde op hetzelfde ogenblik een gedenkplaat op de „Flores". „Uit de staat van dienst valt op, dat de beide oorlogsbodems op ver uiteenliggende gebieden acties hebben gevoerd", zei de Prins voorts bij de onthulling. „Dit be wijst weer eens de wereldomvattende taak van de marine in oorlogstijd. De schepen zijn in actie geweest in Indonesië, in de Indische Oceaan, in de Perzische Golf, zij opereerden aan de kusten van Italië en bombardeerden de stranden van Norman- dië. De sleutel tot het succes in Normandië was de loyale samenwerking tussen alle mannen op alle schepen, tussen de ver schillende wapens. Het doet leed, dat het niet allen gegeven is geweest terug te keren naar hun vaderland. Eerbiedig gedenken wij hen, die gevallen zijn in de uitvoering van hun plicht". Na de onthulling der gedenkplaten deco reerde de Prins een vijftal marinemannen, die zich gedurende de oorlogsjaren bij de acties in Indonesië hebben onderscheiden. De bemanning van de beide kanonneer boten telt thans geen enkel lid meer, dat in de oorlog op de boten diende. De oor logsbemanning stond bijna voltallig, deels in burger, voor de schepen aangetreden, terwijl de huidige bemanning op de ge- pavoisseerde schepen was aangetreden. De onthulling werd bijgewoond door een groot aantal autoriteiten, onder wie de Ameri kaanse en Britse marine-attachés. Ontmanteling gaat door Generaal Bishop is het wachten moe Driehonderd man Belgische troepen, uit gerust met machinegeweren en tanks, heb ben gisteren op verzoek van de Britse autoriteiten de fabriek .van synthetische benzine te Bergkammen in het Ruhrgebied bezet, nadat de Duitse arbeiders de ont- mantelingsploegeu verhinderd hadden hun werk te doen. Te Londen legde men er de nadruk op, dat het ontmantelingsprogram voor ver boden industrieën in de Britse zóne ondanks de Duitse protesten ten uitvoer zal worden gelegd. Volgens gezaghebbende bron liggen de plannen gereed om in de komende 12 maan den negen fabrieken van synthetische Men nam aan dat de ontmantelingswerk- benzine te ontmantelen. zaamheden hedenochtend zouden beginnen. Intussen is in de „Gewerkschaft Viktor" te Castrop Rauxel een staaldraadomraste ring om de te ontmantelen machines ge plaatst, om de mannen van de ontmante- lingsploegen bij hun werk te beschermen. In een derde fabriek, de parafine-fabrie- ken te Dortmund, toonden de arbeiders zich zo vijandig, dat één man van de ontman- telingsploeg de fabriek verliet, en in de synthetische benzïnefabrieken van Krupp te Wanne-Eickel dreef de zwijgende blik van de arbeiders een twintigtal ontman telaars terug. Generaal-majocr Bishop, de regionale commissaris van Noordrijn-Westfalen, ver klaarde, dat het militaire bestuur zijn steun zal verlenen aan dé plannen voor nieuwe industrieën, die werk kunnen ver schaffen aan de arbeiders, die door de ont manteling werkloos zijn geworden. In de oorlog produceerden deze fabrieken ongeveer de helft van de door Duitsland gebruikte benzine. Bijna de gehele pro ductie vari synthetische benzine in Duits land is als oorlogsmaatregel begonnen en zij wordt door Britse deskundigen volsla gen oneconomisch geacht. AANKLACHT VAN Dr. BEEL TEGEN „DE WAARHEID". Naar het ANP verneemt, zal dr. L. J. M. Beel wegens een artikel „Geruchten over Dr. Beel" in het dagblad „De Waarheid" van Zaterdag 11 Juni bij de justitie een aanklacht indienen. Het woord is aan Arthur Schnitzler: In elk tijdperk ontwikkelt zich een letterkundige manier, die ook de kleinere talenten min oj meer handig te baat weten te nemen en die de stijl van dat tijdperk onvrijwillig parodieert. In een rapport van de „waakhond"-com- missie van het Amerikaanse Congres, dat gisteren bij de Senaatscommissie voor de toewijzingen is ingediend, wordt een ver laging van de Marshall-hulp wat betreft de te leveren hoeveelheden voedsel en grondstoffen aan Europese landen voorge steld. De „waakhond"-commissie is ingesteld om toezicht te houden op de uitgaven van de Marshall-hulp. Senator McCarran verklaarde in de com missie voor de toewijzingen, dat de com missie geen speciale aanbevelingen deed, doch hem had gemachtigd haar rapport te gebruiken ter ondersteuning van zijn eis tot verlaging van de hulp. McCarran stelt een verlaging van 740 millioen dollar voor, namelijk van 4.198.200.000 dollar tot 3.458.200.000 dollar. Dé in het rapport neergelegde conclusies zijn: de Britse voedselimporten kunnen worden verminderd met 108.800.000 dollar, aangezien Engeland thans meer voedsel zonder dollars kan verkrijgen. De Britse import van grondstoffen kan met 124 mil lioen dollar worden verminderd, hetgeen Engeland dezelfde mogelijkheden zou laten als in 1948-'49, zonder dat het genoodzaakt wordt die importen te verlagen die voor een verhoging van de industriële en land bouwproductie van belang zijn. België en Luxemburg kunnen de indus triële importen met 13.400.000 dollar ver minderen. De voedselimporten van Frankrijk kun nen met 8 millioen dollar worden verlaagd en de invoer van industriële en verbruiks- goederen met 20 millioen dollar. Ierland zou voor een millioen dollar min der aan voedsel kunnen invoeren en „nog even veel te eten hebben als in 1948-'49" en voor 3 millioen dollar minder aan in- Senator Mc Carran noemt man en paard verbruiksgoederen Langzaam-aan-staking van Londense spoormannen Gedelegeerden van 60.000 man Londens spoorwegpersoneel hebben besloten om op 4 Juli een langzaam-aan-staking te be- ginnen, wanneer de onderhandelingen over een loonsverhoging van -10 shilling j per week niet worden hervat. De secretaris van de Londense vakver- I enigingsafdeling verklaarde, dat na ach- tïen maanden nationalisatie „overal" geld aan .vermorst wordt, terwijl de arbeiders gebrek lijden. De staking van tweeduizend havenar beiders te Bristol, die weigerden schepen met Canadese bemanning te lossen of te Laden, duurt voort. Na een bijeenkomst van de stakers verklaarde een woordvoer der: „De hervatting van het werk door de arbeiders te Liverpool zal ons niet in de war brengen". De „C. A. Banck" is veertien meter dichter gekomen bij de plaats, waar hij thuis hoort: de zee. Tijdens de vloed in de nacht van Zaterdag op Zondag dreef het Zweedse schip vrij in de geul, die de bergingsmaatschappij heeft gegraven en drie man die de wacht hielden zagen hun kans schoon de „Banck" een eindje op weg te helpen. Op de foto ziet men de zuigersdie het zand wegwerken. De afstand txissen de zandzakken links en de dam werd door de boot afgelegd. Amerikaanse opinie Zal Engeland het eerst de sprong wagen? „Voor functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van financiën en het in- ternationele monetaire fonds, is het niet langer de vraag, of de belangrijkste Euro pese landen hun valuta's zullen devalueren, maar hoe en hoe spoedig" zo schrijft de Washingtonse correspondent van het „Wall- street Journal". De Amerikaanse autoriteiten zouden gaarne zien, dat het internationale mone taire fonds tot aanpassing van de te hoog Prins Bernhard onthulde Maandagmorgen aan boord van de „Soemba" een gedenk plaat, als dank voor hetgeen dit schip in de oorlogsjaren heeft gepresteerd. Zijn adjudant, luitenant ter Zee eerste klasse F. Steinmetz, deed hetzelfde aan boord van de „Flores". Prins Bernhard tijdens de onthulling. gewaardeerde valuta's, een plan zou uit werken, dat vrijwel gelijktijdig voor de aangesloten landen in werking zou kunnen treden. De directeur van het fonds', Camille Gutt, brengt op het ogenblik bezoeken aan de Europese hoofdsteden. Men neemt als vaststaand aan dat hij de aangesloten re geringen polst in hoeverre deze bereid zijn toe te staan, dat het fonds haar valuta's herziet. Een Europese directeur van het fonds gaf voor de tegenwoordig^ toestand de volgen de vergelijking: Elke Europese regering is als een man, die tracht te beslissen, of hij van een lekke boot op de vaste wal zal overstappen. Hij weet, dat hij dan op een of ander moment zal moeten springen, maar het water tussen de boot en de kade is diep en onstuimig. Hij wacht dus af, of mis schien een andere reiziger, die zich in de zelfde moeilijkheid bevindt, niet het eerst de riskante stap zal doen". Deze directeur zegt, dat hij vele continentale regeringen er van verdenkt, dat zij graag zouden zien. dat Engeland het eerst springt. Zij vrezen, dat wanneer zij hun valuta's het eerst zul len devalueren, Engeland misschien daarna de koers van het pond niet langer zal hand haven op 4.03 dollar en dat zij dan mis schien voor de tweede keer zullen moeten devalueren, om het hoofd te kunnen bieden aan de Britse concurrentie. De Amerikaanse ambtenaren zijn er ech- ter op het ogenblik vrij zeker van, dat de Europeanen niet zonder meer een wedloop van devaluaties zullen beginnen, ondanks hun handelsmoeilijkheden. Een functionaris van het ministerie van financiën verklaarde er zeker van te zijn, dat niets zal worden ondernomen, alvorens Camille Gutt tegen het einde van de maand uit Europa zal zijn teruggekeerd. in Roemenië Zwitserse gezant naar Bern De Zwitserse gezant in Roemenië, Von Salis, is „voor overleg teruggeroepen" naar aanleiding van de arrestatie van dertig Zwitserse burgers in Roemenië, zo wordt te Bern vernomen. Tien der dertig gearresteerde Zwitsers worden nog vastgehouden, zo wordt ver nomen. Zwitserse functionarissen te Bern verklaarden, dat de voormalige voorzitter van de Zwitserse vereniging in Roemenië en voormalige directeuren van Zwitserse bedrijven in Roemenië zich onder de ge arresteerden bevinden. Zij zeiden verder, dat meer dan honderd van de vier honderd in Roemenië verblijvende Zwitsers reeds twee jaar op uitreisvisa wachten. De Zwit serse regering overweegt représaille- maatregelen tegen Roemenen in Zwitser land te nemen, zo zeiden zij. Heden wellicht beslissende conferentie te Parijs De Parijse pers meent over gegevens te beschikken, die steun geven aan de me ning dat de drie Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken Zondagavond op hun geheime zitting Wysjinski een gemeen schappelijk plan voor Duitsland hebben voorgelegd. Dit plan zou voorzien in mid delen om de spanning te Berlijn te ver minderen, in toekomstige viermogend- hedenbesprekingen en geleidelijke hervat ting van de handel tussen Oost en West in Duitsland. Wysjinski zou op deze zitting zijn eigen denkbeelden over de voorwaarden voor een handelsovereenkomst uiteengezet heb ben. De agenda -van de zitting van heden is nog niet bekend, doch men verwacht dat de ministers zullen beslissen of zij het eens kunnen worden over een regeling voor Duitsland of de mislukking en liet einde van de Parijse conferentie dustriële en verbruiksgoederen nodig hebben. Noorwegen heeft voor 8.200.000 dollar minder aan voedingsmiddelen en voor 6 millioen dollar minder aan industriële en verbruiksgoederen nodig. In het rapport wordt geen vermindering voorgesteld voor de „crisis"-landen Oosten rijk, Griekenland, Duitsland en Italië en evenmin voor Denemarken, IJsland, Neder land, Zweden, Portugal, Triëst en Turkije. Sovjets doorkruisen stakers-referendum De stakende Berlijnse spoorwegmannen gaven hedenmorgen bij het uitbrengen van hun stem over de vraag of het werk hervat moet worden, te kennen, dat zij zich on zeker voelden en wel tengevolge van een hedenmorgen door het onder Sovjetcontróle staande Duitse nieuwsbureau verspreide bericht „uit welingelichte bron", volgens hetwelk de Sovjet-autoriteiten te Berlijn alle verantwoordelijkheid voor het com promisvoorstel, waarover de stemming gaat, van de hand wijzen. Te acht uur plaatselijke tijd had ongeveer twintig procent van de stakers zijn stem uitgebracht. De verwarring werd nog vergroot door een artikel in de onder Sovjet-controle staande „Tagliche Rundschau", waarin het bericht van het nieuwsbureau werd beves-? tigd. Van deze editie werden vele exempla ren gratis uit auto's uitgereikt aan stakers, die op weg waren naar de stembureaux. Sommige stakers verklaarden, dat het bericht een doorgestoken kaart was van communistische zijde om de staking te doen voortduren. Voorwaarden der republikeinse noodregering op Sumatra De republikeinse zender „De stem van Sumatra" heeft gisteren in een uitzending melding gemaakt van een inmiddels uit gegeven verklaring van de republikeinse noodregering ten aanzien van de verkla ringen van dr. Van Roy en en Moh. Roem. De noodregering zou op de volgende voor waarden instemmen met de gesloten over eenkomst: Aan de strijdkrachten van de republielc moet worden toegestaan de thans ingeno men posities te blijven bezetten. Het Nederlandse leger moet geleidelijk worden teruggetrokken uit de huidige posi ties. De terugkeer van de republikeinse rege ring naar Djokja moet onvoorwaardelijk zijn. De souvereiniteit van de republiek over Java, Sumatra, Madoera en de omliggende eilanden moet overeenkomstig het ver melde in de overeenkomst van Linggadjati door Nederland erkend worden. Bulgaarse ex vice-premier maakte „grove fouten" Kostof uit communistische partij gezet Het centrale comité van de Bulgaarse communistische partij heeft medegedeeld, dat het de voormalige vice-premier Traicho Kostof uit de partij heeft gezet. Kostof werd tot voor kort beschouwd als de belangrijkste Bulgaarse communist na Georgi Dimitrof. Begin April wercl hij van zijn functies als vice-premier en voorzitter van het nationale comité voor economische en financiële kwesties ontheven, onder be schuldiging van „nationalistische afwij kingen." De minister van Buitenlandse Zaken, schreef twee weken geleden in het blad van de Cominform, dat Kostof „de beslis sende rol van de Sovjet-Unie" had onder schat, en „de wet op de staatsgeheimen, die bedoeld is als bescherming tegen Anglo- Amerikaanse en andere spionnen, heeft gebruikt als excuus om de Sovjet-Russische vertegenwoordigers geen mededeling te doen omtrent de prijs waarvoor Bulgarije goederen heeft verkocht aan kapitalistische staten." In een communiqué verklaart het comité, dat Kostof is geroyeerd wegens zijn „grove politieke fouten en tegen de partij gerichte uitingen" en omdat hij ..geweigerd heeft tot ernstige en eerlijke zelfcritielc over te gaan." ETSEN VAN REMBRANDT GESTOLEN. In het afgelopen wec-kend zijn uit het museum te Princeton (V.S.) 3 etsen van Rembrandt en een pentekening van Degas gestolen, die een totale waarde van 16,800 dollar vertegenwoordigen. yxeooocococfterjaoooooooooiaxQooococcooaaocioccioeoowvvo^' AANHOUDEND VRIJ KOEL Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond; (opge maakt te tien uur): Overwegend droog weer met wisse lende bewolking. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Aanhoudend tame lijk koel weer. 15 Juni: Zon op 4.19 uur. onder 21.01 uur Maan op 0-20 uur, onder 8.46 uur Hoogwatertyden: Dinsdag 14 Juni: 5.55—18.23 uur Woensdag 15 Juni: 6.4319.09 uur. Laagwaterttjden: Dinsdag 14 Juni: 1.3413.54 uur Woensdag 15 Juni: 2.1814.37 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1