Voorstellen tot reorganisatie van het hoger onderwijs Grote belangstelling voor turnen en motorpolo Sport in het kort Dinsdag 74 Juni T949 Staatscommissie adviseert tot instelling van een Hoge Academische Raad en het verlenen van autonomie aan universiteiten Instelling van nieuwe rangen Aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is aangeboden het rap port van de Staatscommissie tot Reorgani- s satie van het Hoger Onderwijs. De commissie heeft zich beraden over: De vraag in hoeverre reorganisatie en vernieuwing behoren te worden aange- bracht in de opleiding, examens en promo- I ties, opdat deze in overeenstemming wor den gebracht met de eisen van wetenschap en maatschappij; De vraag in hoeverre het opvoedend ka rakter van hoger onderwijs meer dan tot nog toe tot zijn recht kan komen; De veranderingen, welke zouden kunnen, worden aangebracht in bestuur en beheey van de openbare instellingen van hoger on derwijs, opdat deze zoveel mogelijk beant woorden aan haaT roeping; De vraag in hoeverre, in het belang van de opleiding, de beoefening der weten schappen en een doelmatige besteding van krachten, veranderingen zouden kunnen worden aangebracht in de verhouding tus- sen het rijk en de gemeentelijke universi teit te Amsterdam en tussen het rijk en d< bijzondere universiteiten en hogescholen; Andere maatregelen, welke dienstig kun nen zijn aan de opleiding en aan de beoefe ning der wetenschappen. Ten aanzien van de derde vraag heejj commissie zich niét competent geacht, t t de Wet op het hoger onderwijs. Indien de adviezen van de commissie zul len worden gevolgd zal de mogelijkheid bestaan, dat in ons land vier verschillende typen van universiteiten voorkomen: de zelfstandig verklaarde (openbare) universi. teit; de rijksuniversiteit; de gemeentelijke universiteit en de bijzondere universiteit. De commissie is van mening, dat niet zal kunnen worden volstaan met het aan brengen van wijzigingen in de bestaande Hoger Onderwijswet, maar dat het gewenst is dat een geheel nieuwe wet tot stand komt. Taak van de universiteit. In de laatste tijd heeft zich meer en meer het inzicht baan gebroken, dat de taak van de universiteit niet voldoende wordt om schreven in de beperkte definitie in artikel 1 van de huidige wet, waarin noch aan de opvoedende taak van de universiteit" noch aan de ontwikkeling van de wetenschap als zodanig, plaats is gegeven. Ook de openbare universiteit steunt op een geestelijke grondslag, al is deze van andere aard dan het godsdienstig-dogmati- sche fundament, waarop (met uitzondering van de Nederlandse Economische Hoge school te Rotterdam) de bijzondere instel lingen van hoger onderwijs zijn gebouwd. Vooral op grond van de ervaringen van de laatste jaren is de commissie van mening, dat de universiteit zich in het algemeen te weinig bewust geweest is van deze tot nu toe nooit volledig onder woorden gebrachte gende resultaten zal getracht moeten wor den in de universitaire opleiding intensie ver dan tot nu toe aandacht te schenken aan de geestelijke en zedelijke vorming van de student, zonder dat hierbij het wezen van de openbare universiteit geweld wordt aangedaan. Het verblijf aan de academie moet op tal van manieren' de bouwstoffen leveren, die bij kunnen dragen tot vorming of verdie ping van eigen levensbeschouwing. Academische gemeenschap Na de oorlog, zo wordt voorts in het rap port gezegd, is de gedachte van een op' derne leest geschoeide academische ge meenschap herleefd. Deze gedachte is voort gekomen uit 't mede door gebleken tekort komingen sterker geworden besef, dat de universiteit meer behoort te zijn en in wezen ook is dan een opleidingsinstituut en een verzameling van vakspecialisten. Deze academische gemeenschap wordt gevormd door hoogleraren, leden van de wetenschappelijke staven, studenten en alle overigen die de universiteit bij haar weten schappelijke en vormende arbeid dienen. Ook de oud-studenten blijven deel hiervan uitmaken. Wil deze academische gemeenschap ech ter meer zijn dan een naam, dan dient de gemeenschapszin te worden aangekweekt. De commissie verwacht, dat deze gemeen schapszin in belangrijke mate zou worden versterkt, indien overeenkomstig haar voor stellen voor elke universiteit de mogelijk heid zou worden geschapen de status van zelfstandigverklaarde universiteit te ver krijgen en daardoor ook in bestuurlijk op zicht een eenheid te vormen. De grote stijging van het aantal studen ten heeft de commissie er toe gebracht het probleem van het al dan niet gewenst zijn van een beperking van de toelating opnieuw onder de ogen te zien. De thans heersende noodtoestand was aanleiding voor de com missie om te adviseren wettelijk de moge lijkheid te scheppen op deze praktische gronden de toelating tot bepaalde takken van het hoger onderwijs tijdelijk te beper ken. De commissie is bij het ontwerpen van een regeling voor toelating tot universitaire examens uitgegaan van het beginsel, dat alle intellect, geschikt voor hoger onder wijs, zoveel mogelijk tot gelding moet ko men. Een der consequenties, die zij hieruit heeft getrokken is, dat aan bepaalde catego rieën, die aan de door de huidige wet ge stelde eisen niet voldoen, op grond van andere criteria de gelegenheid moet wor den gegeven tot het afleggen van examens aan de universiteit. Over de vraag hoe wijd de deur van de universiteit zou moeten worden geopend bestond geen eenstemmig heid. Uitbreiding van de wetenschappelijke staf. De bouw van de sluizen voor het Amsterdam-Rijnkanaal bij Tiel vordert flink. Waar twee maanden geleden nog zifnd was, ziel men nu betonconstructies (op de foto links). Op andere plaatsen is het beton reeds gestort (rechts op de foto). Op de achtergrond het nieuwe viaduct. De commissie adviseert aan de thans be staande rangen enkele toe te voegen, zoals die van toegevoegd hoogleraar, een nieuwe rang, bestemd voor degene die zelfstandig een vak doceert, dat in het kader van een bepaalde wetenschappelijke bezetting of opleiding als een bijvak moet worden be schouwd. Ook het toegevoegd hoogleraar schap is een volledige betrekking. In de toekomst dient de rang van buiten gewoon hoogleraar uitsluitend te worden verleend aan personen, die buiten de uni versiteit hun hoofdbetrekking hebben. Ook bij de lectorsrang worde de onder scheiding gewoon en buitengewoon inge voerd, met dien verstande, dat de buiten gewone lector evenals de buitengewone hoogleraar zijn hoofdbetrekking buiten de universiteit heeft. Voorts' stelt de commissie voor de rang van bijzonder lector in te voeren, opdat een instelling, die van het instituut van een bijzondere leerstoel gebruik wil maken, niet wordt gedwongen de hoogleraarstitel te verlenen. Universiteit en overheid. De commissie was eenstemmig van me ning, dat de principiële vraag of grotere bestuursvrijheid en dus meer zelfstandig heid ten opzichte van de overheid aan de universiteiten zou moeten worden gegeven, bevestigend moet worden beantwoord. De commissie sprak zich uit voor de wenselijkheid van het verlenen van auto nomie, welke echter nooit volledig zou kunnen en mogen zijn. Aangezien de open bare universiteiten in ons land voor het grootste deel door de staat zullen moeten worden gefinancierd, is alleen daarom reeds een zekere mate van regeringsinmenging onvermijdelijk. Bovendien is het gewenst, dat onder bepaalde omstandigheden de staat het algemeen belang van het hoger onder wijs boven dat van één universiteit afzon derlijk kan stellen. Het wezen van de autonome universiteit brengt naar de mening der commissie in beginsel mede, dat zij haar eigen docenten benoemt en ontslaat, volgens een in de wet voorgeschreven procedure. Instelling van een Hoge Academische Raad. De commissie adviseert over te gaan tot hét instellen van een overkoepelend inter universitair adviescollege, de Hoge Aca demische Raad. De commissie koestert de hoop, dat deze raad ook al wordt aan dit lichaam geen enkele bindende bevoegdheid verleend door zijn moreel gezag grote invloed zal kunnen uitoefenen op het gebied van hoger onderwijs en wetenschap en tevens een schakel zal vormen tussen de universiteiten enerzijds en de maatschappij anderzijds. Als coördinerend orgaan zal de raad ad viserend behoren op te treden bij al die vraagstukken, die het hoger onderwijs in zijn geheel raken. Dit zal in het bijzonder moeten gelden voor wijzigingen in de Hoger Onderwijswet en in het Academisch Sta tuut. Aangezièn het adviseren over deze onderwerpen tot nog toe behoort tot de taak van de eerste afdeling van de Onder wijsraad, is de commissie in meerderheid tot de conclusie gekomen, dat aanvaarding van haar voorstellen op dit gebied zal moe ten leiden tot het opheffen van deze af deling. Tenslotte ligt voor de hoge academische raad een belangrijke taak in het verrichten van researchwerk op hoger onderwijsge bied, waaraan naar het oordeel der com missie grote behoefte bestaat. Hierbij zou een aan de Hoge Academische Raad ver bonden en ondergeschikt lichaam het eigen lijke researchwerk moeten verrichten. meer of minder zelfstand ige*eenheden te maken, heeft de commissie op principiële gronden afgewezen. Een onbelemmerde groei van de weten schappen zal slechts mogelijk zijn wanneer naast de faculteit nog andere vormen van universitaire organisatie worden in het leven geroepen. Op grond hiervan wordt voorgesteld in de wet te bepalen, dat bij algemene maatregel van bestuur interfacultaire organen kunnen worden ingesteld, be last met de behartiging der studie- belangen en het afnemen der examens in die studierichtingen of gedeelten daarvan welke de grenzen van een faculteit overschrijden. De subfaculteiten Ook wordt voorgesteld in de wet te be palen dat subfaculteiten kunnen worden ingesteld, die belast zullen zijn met de be hartiging van de studie en de examens in een of meer studierichtingen binnen een faculteit of een interfaculteit. Naast handhaving van het huidige stel sel van de eenheid van het doctoraat per Programma Sjwrticeek DINSDAG 14 JUNI 18.30 Wielerwedstrijden nabij de Pla- netenlaan. 19.Handbalwedstrijd tussen de meis jeselftallen van Concordia en Rood l Zwart op het terrein aan de Van i Oosten de Bruijnstraat. WOENSDAG 15 JUNI 19.45 Boksen, jiu-jitsu, krachtsport in het Concertgebouw. 18.45 Softbaldemonstratie en korfbal- wedstrijd Haarlem-Den Haag op het terrein van E.D.O. 19.30 Propaganda-zwemfeest in Sport- fondsenbad. 19.30 Roei- en kanoivedstrijden Zuider Buiten Spaarne. faculteit werden nog twee andere moge lijkheden door de commissie overwogen, namelijk: het invoeren van afzonderlijke doctoraten voor iedere studierichting, althans voor iedere inter- en subfaculteit. Aan dit stel- dat tot op zekere hoogte een terug keer zou betekenen tot het in 1921 verlaten systeem, bleken echter zoveel bezwaren verbonden te zijn, dat de commissie van een advies in deze richting heeft afgezien; het invoeren van een niet-gedifferen- tieerd doctoraat, het verlenen van de doc torstitel zonder enige nadere aanduiding. De meningen bleken op dit punt zo ver deeld te zijn, dat de commissie geen'voor stel in de een of andere richting heeft ge daan. De commissie wenst voorts bescherming van na een met goed gevolgd afgelegd uni versitair examen verkregen titels. Zij was van oordeel dat naast de be staande titels (dr., mr., ir.) behoefte be staat aan enkele nieuwe titels, die even eens beschermd zouden moeten worden. Met het oog op de betekenis die in de maat schappij aan een academische titel wordt gehecht acht zij het gewenst dat aan ieder, die een doctoraal examen met goed gevolg heeft afgelegd, de mogelijkheid wordt ge boden zijn academische opleiding in een titel te doen uitkomen, zodat niet, zoals thans, uitsluitend juristen en ingenieurs het voorrecht hebben een titel te voeren vóór de promotie. Behalve de aan bepaalde universitaire examens verbonden titels komt ook de titel professor in aanmerking om te worden beschermd. Deze dient te worden beperkt tot hoogleraren aan universiteiten en ho gescholen en aan speciaal aan te wijzen onderwijsinrichtingen. Voetbal Nederlands elftal voor Finland Voor de wedstrijd tegen Fipland. welke Donderdagavond 16 Juni te Helsinki wordt gespeeld, is het Neaerlands voetbalelftal als volgt samengesteld: Doel: De Munck. Achter: Van Bun en Schijvenaar. Midden: Van Schijndel, Terlouw en De Vroet. Voor: Van der Tuvn, Schaap, Van Roessel, Wilkes en Clavan. Behalve Lenstra is ook Timmermans naar Nederland vertrokken. EHS—ADO eindigde gelijk Iin de eindstrijd om de HVB-beker is geen beslissing gevallen. De ontmoeting EHS ADO eindigde in 2—2. Zondagavond zal op nieuw op het terrein van ,,De Kenncmers" te Beverwijk gespeeld worden. Honkbal SPORTWEEK 1949 grondslag en van haar daaruit voortvloeien- de taak in eigen en in ruimere kring. Een I dergelijke verklaring zal moeten worden verstaan als een appèl tot alle leden van de I academische gemeenschap om de hoge roe ping der universiteit als een der belangrijk- ste cultuurcentra getrouw te blijven, ech ter niet als een credo dat bij een kerk behoort -r- noch als een criterium voor universitaire leertucht. De wettelijke erkenning van de beoefe ning der wetenschap als primaire taak van de universiteit leidt tot de logische, conse quentie, dat zo gunstig mogelijke voorwaar den moeten worden geschapen om de uni versiteit in staat te stellen deze taak naar behoren te vervullen. Practische maatregelen. De commissie beveelt als practische maat regelen aan: Het uitbreiden van docerend en ander personeel, opdat de in veel gevallen door hun onderwijstaak zwaar bezette hoog leraren en de leden van de wetenschappe lijke staf meer tijd ter beschikking zullen krijgen om zich aan hun wetenschappelijk werk te wijden; een goede salariëring, teneinde te voor komen, dat de beste krachten zich om fi nanciële redenen niet meer voor het vervul len van dergelijke functies beschikbaar stellen; zorg te dragen voor een aan de eisen der wetenschap aangepaste materiële outillering in de vorm van goed uitgeruste laboratoria, ziekenhuizen en instituten; de mogelijkheid te geven, dat iedere we tenschappelijke werker aan de universiteit op eigen verzdek op gezette tijden voor een bepaalde periode van zijn onderwijstaak kan worden ontheven ten bate van weten schappelijk onderzoek. Een volledige scheiding van de onder- wijs- en de wetenschappelijke taak van de hoogleraar, acht de commissie principieel onjuist. Wensen van wetenschap en maatschappij. In het rapport volgt een aantal voor stellen, die naar de mening der commissie voor een groot deel aan de desiderata van wetenschap en maatschappij tegemoet komen. Déze voorstellen betreffen onder andere: het invoeren van een baccalaureatsstudie; het opnemen van een aantal tot nu toe bui ten de universiteit staande opleidingen; het bevorderen^van de mogelijkheid, dat stu derenden in het algemeen naast de kennis van het eigen vak. ook enig inzicht verkrij gen in vraagstukken op wijsgerig, sociaal, economisch en psychologisch gebied. Met betrekking tot het opnemen van een aantal tot nu toe buiten de universiteit plaats hebbende opleidingen worden ge noemd de opleiding voor belastingconsulent en hogere ambtelijke functies bij het belas tingwezen, de opleiding tot actuaris en tot wetenschappelijk archiefambtenaar le klas. Geestelijke en zedelijke vorming. De vorming van de toekomstige maat schappelijke mens behoort van oudsher mede tot de roeping der universiteit. De opleiding tot bepaalde maatschappelijke beroepen en de wetenschappelijke funde ring van de leidende ideeën der cultuur vereisen mede de erkenning van een wereld Nederlandse houthakkers nellen in het Zwarte Woud de bomen die voor Nederland van geestelijk gezag. d,e de zedelijke ver- zin. bestemd. De stammen worden met Nederlandse vrachtautonaar Karlsruhe Kaai?" verantwoordelijkheidsbesef gebracht en daar overgeladen in Nederlandse Rijnschepen, die het hout nair ons Sp grond van de niet volkomen bevredi- Technische- en Landbouw hogeschool. De commissie heeft ook de verhouding van de universiteit tot de Technische Hoge school en tot de Landbouwhogeschool in haar beschouwingen betrokken. De meer derheid der commissie betreurt, dat des tijds voor het technisch en landbouw hoger onderwijs een aparte organisatorische vorm, los van de universiteit, is gekozen. De sindsdien plaats gehad hebbende ontwik keling en uitbreiding van de hogescholen maken het echter naar het oordeel der com missie onmogelijk en zelfs niet meer ge wenst deze opleidingen thans nog in het kader der universiteit op te nemen. Wel dient er naar gestreefd te worden, de hoge scholen te laten delen in de op wetenschap pelijk en cultureel gebied bestaande voor delen, die aan het runner milieu van de universiteit verbonden zijn. Daarnaast ware het gewenst aan de universiteit de moge lijkheid te scheppen, dat de studenten enig inzicht krijgen in de problemen van tech niek en landbouw en de daarmede samen hangende toepassing der wetenschap. Wanneer, zoals de commissie gewenst acht, het „onderwijsdeel" van de univer siteit meer dan tot nog toe de eigen be stuurskracht zal moeten opbrengen, zal dei taak van de senaat belangrijk in omvang! toenemen en bovenal de rector magnificus meer verantwoordelijkheid krijgen. De meerderheid der commissie is van mening, i dat het thans geldende systeem van een één jarig rectoraat volgens anciënniteit behoort te worden vervangen door een stelsel, waarbij de senaat uit zijn midden een voor deze functie bijzonder geschikt lid aanwijst en waarbij tevens een grotere continuïteit in het rectoraat regel wordt. Evenals het rectoraat zal ook het voor zitterschap van de faculteit een belang rijker functie moeten worden. Ook bij de faculteiten zou het rouleersysteem op basis van anciënniteit dienen te worden vervan gen door een stelsel, waarbij de faculteit zelf een hiertoe bij uitstek geschikt geacht lid tot voorzitter benoemt. De gedachte om de indeling in faculteiten geheel op te heffen en daarvoor in de plaats verschillende studierichtingen, die in de thans bestaande faculteiten voorkomen, tot „Schoten-tournooi" Vanavond wordt op het terrein van „Scho ten" de eerste wedstrijd van het jaarlijks tournooi van deze club gespeeld. Schoten bindt de strijd aan tegen HFC „Haarlem". Donderdag speelt S.C. „Haarlem" tegen „The Gleaners" (Amerikanen, die in ons land stu deren) en voor Dinsdag 21 Juni is vastge steld RCHTYBB. De winnaars cn de ver liezende club, welke het beste resultaat heeft geboekt, komen in de halve eindstrijd. Boksen Europese kampioenschappen In tegenwoordigheid van 5000 toeschou wers. onder wie zich kroonprins Olaf bevond, zijn te" Oslo de Europese amateur bokskam pioenschappen begonnen. Vier Nederlanders nemen -aan het tournooi deel, te weten Van der Zee, Amsterdam (vliegewicht). Boeyen, Eindhoven (bantamgewicht), Veldhuis, En schedé (vedergewicht) cn Schagen, Amster dam (halfzwaargewicht). De eerste partij, tegen de Brit Marshall, is voor Boeyen een succes geworden. Hij won door technisch k. o In de eerste ronde van de vedergewicht klasse heeft Veldhuis het tegen Bulat (Zuid Slavië) niet tot een over winning kunnen brengen, al was het punten- verschil tenslotte niet erg groot. Kampioenschappen gewichtheffen Zondag 19 Juni houdt de H. K. V. Achilles in de grote zaal van Hötel De Leeuwerik de kampioenschappen van Nederland gewicht heffen. Aan deze wedstrijd zullen de beste twintig gewichtheffers van Nederland deel nemen. Uit deze twintig deelnemers worden de besten uitgezocht, om deel le nemen aan de wereldkampioenschappen, welke op 5, 6, 7 September te Scheveningen gehouden zullen worden. Charïté, Smeekens en Spiero zullen trach ten hun records stoten, trekken en drukken te verbeteren. De wedstrijd vangt aan om 13 uur. De opzet van het Sportweekcomité, om het publiek kennis te laten maken met lichamelijke opvoeding en met een groot aantal takken van sport lukt dit jaar beter dan vorig jaar. Toen was het koud en regenachtig en enkele nummers moesten van het programma worden afgevoerd. Tot heden werkt het weer mee en het gevolg is, dat velen kennis maken met een der onder delen van het programma. De turndemon- straties trokken Maandagavond enige hon derden belangstellenden, het aantal toe schouwers bij de wedstrijd motorpolo werd op ruim tweeduizend geschat en de belang stelling voor de voetbalwedstrijd in Haar lem-Noord was groot. Motorpolo. De Amsterdammers, die deelnamen aan de wedstrijd motorpolo og het terrein aan de Schalkwijkerweg, hebben goede propa ganda voor deze sport gemaakt. E- n grote drukte heerste er in de omgeving van del Buitenrustbrug. Velen wilden kennis maken met de nieuwe tak van sport, welke in Haarlem nog onbekend is. Metoren op de baan of op een veld brengen altijd sensatie. Misschien ziet het publiek gaarne een motomlder vallen, maar bij motorpolo valt dat mee De Amsterdamse motorclub, welke tegen „De Rode Duivels", eveneens uit Amsterdam, speelde, was soms bijzonder fel, maar dat betekende niet, dat er on besuisd gereden werd. Slechts éénmaal schoot een rijder door. maar het publiek had ruimte voor hem gemaakt en zonder ongelukken liep het af. Snel waren de leden der motorclub en zij hadden het spel beter onder de knie dan hun tegenstanders. Af en toe trok er een renner tussen uit, maar het maken van een doelpunt was niet altijd ge makkelijk. Aanvankelijk was de motorclub steeds bij het doel der tegenpartij en het overwicht leverde twee doelpunten op. Daarna ging de strijd een tijd lang gelijk op. De motorclub drukte tenslotte de tech nische .meerderheid in drie doelpunten uit. (5—0.) DIO versloeg politie-elftal. DIO speelde op eigen terrein tegen het Haarlemse politie-elftal een voetbalwed strijd. Er werd vrij aardig spel vertoond. DIO nam door toedoen van Smit en Vons (uit een strafschop) de leiding, maar Prent zorgde er voor, dat de rust met gelijke stand inging. Korevaar bracht de stand op 32, en opnieuw maakte Prent gelijk. Ten slotte doelpuntte Smit nog eenmaal, waar door DIO met 43 won. De turnJemonstraties op de openbare pleinen. Het is te begrijpen, dat na de demonstra ties van Zaterdag op de Grote Markt en van Zondag op het EDO-terrein, die beide door zeer veel belangstellenden werden bij gewoond, ook Maandag de demonstrerende verenigingen Hercules, Kracht en Vriend schap. Leonidas en Turnlust op een be hoorlijke belangstelling konden rekenen, indien het weer meewerkte. Het weer werkte helaas niet geheel mede, doch des ondanks stonden bij alle demonstraties de belangstellenden rijen dik rondom de werkruimten en zij hebben kunnen genieten van hetgeen door de adspïranten en de vol wassenen werd geboden. Het is ons onmogelijk van iedere demon stratie alle nummers te vermelden, wij moeten volstaan met hier en daar een „greep" er uit te doen. Zo zagen wij van Leonidas behendigheidsoefeningen en springen van de jongens, een aardig boe- rendansje van de meisjes alsmede toestel- turnen van heren en meisjes. Ook Hercules vertoonde behenaigheids- gymnastiek voor jongens, springen door jongens en meisjes, een springrietoefening en een aardige baloefening door dames. Bij hoogbrug van de heren werd door som migen te hoog in de oefenstof gegrepen, waardoor enige mislukkingen ontstonden en minder correcte afwerking der oefe- ningen. I VelDrhRndTriïL%$ tussen de ploegen van de Motorclub Amsterdamen „De Rode Duivels uit Amsterdam, die een wedstrijd motorpolo speelden Een aanval op het doel der Rode Duivels. Kracht en Vriendschap had enige „oude bekenden" op het programma geplaatst, nummers, welke ook reeds tijdens de zaal- uitvoering werden gedemonstreerd. Het brugturnen van de dames was zeer behoor lijk, evenals haar rhythrnische oefening. Het dansje van de meisjes werd vlot uitge voerd, evenals het springnummer van de jongens. Ook het programma van Turnlust bevatte vele nummers, zoals de dans. de knotsoefe ning en de rhythrnische oefening van de dames, de vrije oefening van de dames en meisjes en het nummer grondgymnastiek van de heren. Ook zagen wij nog spring- tafel van de heren, die bij hun aanloop blijkbaar hinder hadden van het gladde veld. Dit euvel deed zich ook bij andere num mers voor en het is daarom te hopen, dat a.s. Donderdag de weersomstandigheden gunstiger zullen zijn. Door de demonstrerende verenigingen moet er wel naar gestreefd worden, dat op tijd wordt begonnen. Als aanvangstijd is vermeld zeven uur en het publiek rekent er op, dat omstreeks dit tijdstip er iets te zien zal zijn. Bosloop op Zateidag. Tijdens de atletiekwedstrijden op het EDO-terrein gaven zich nog enkelen op voor de bosloop, welke Zaterdagmiddag in de Hout gehouden wordt. Hel aantal in schrijvingen kan nog opgevoerd worden. Men kan zich melden bij de heer F. Koe horst, Muiderslotweg 188. De afstand var. het parcours bedraagt voor KNAU-leden 3000 -meter voor C- en D-klassen. 1500 meter voor junioren A; voor niet-Ieden 1500 meter voor 18- en 19-jarigen cn 3000 meter voor personen van 20 jaar en ouder. Wandeltocht. Zaterdagmiddag kunnen Haarlemmers deelnemen aan een wandeltocht in Haar lem en omgeving. Met zorg is een parcours van ongeveer dertien kilometer uitgezet. Iedere wandelaar(ster) is in staat deze af stand af te leggen. De start is bij gebouw „Rosehaghe", Hoofmanstraat tussen -wee en drie uur. Een zeer fraaie herinnering wordt aan hen, die de tocht volbrerffee i, uit gereikt. Softball-demonstratic. Ter gelegenheid van de sportweek wordt Woensdagavond op het EDO-terrein in het Noordersportpark een softball-demonslratie gehouden. Na enige selectiewedstrijden werden hiervoor gekozen -de volledige negentallen van H.C.K. I (Haarlem) en, Gymnasion I (Heemstede). j TENNIS KAMPIOENSCHAPPEN VAN WEST-ENGELAND. De finales van de kampioenschappen van West-Engeland ga ven de volgende resultaten: Heren enkelspel: Ampon iPhilippijnen) si. Levy (Zuid-Afrika) 61. 62, 61. Dames enkelspel: Joan Curry (Groot Brittannië) sl. mevr. Dawson Scott (Groot Brittannië) 3—6, 63, 97. Heren dubbelspel: Cockburn en Levy (Zuid-Afrika) sl. Malous (Tsjecho Slowakije) en Ampon 62, 3—6. 63. Dames dubbelspel: Joan Curry en mevr. Dawson Scott (Groot Brit tannië) sl. mej. Tuckey en mej. Coles (Groot Brittannië) 60. 63. ZWEMFEEST TE HEEMSTEDE. De Heemsteedse Poloclub zal op Zondag 19 Juni een zwemfeest geven in de Gemeentelijke Zwemvijvers te Heemstede, dat voor een groot gedeelte gewijd zal zijn aan de kam pioenschappen van Kring Haarlem Bovendien wordt een waterpolowcöstrijd gespeeld "tussen Het Haarlemse Jcugdwater- polozevental en dat van kring Den Haag. WATERPOLOWEDSTRIJDEN TE HEEM STEDE. Woensdag 15 Juni zal het eerste zevental van HPC voor de competitie het eerste zevental van Merwede uit Dordrecht in Groenendaal ontmoeten. Daarvoor speelt het tweede zevental van HPC tegen de resevves van UZSC, terwijl ook HPC 3 te water zal gaan voor een wedstrijd tegen de Merwede-reserves. DODELIJK ONGEVAL BIJ ENGELSE TT. Tijdens de juniorwedstrijden om de Engelse TT op het eiland Man viel de mo torrenner Drinkwater en overleed kort daarna. HAAGS ELFTAL—WIENER SPORTKLUB 25. De Wiener Sportklub heeft gister avond op het VUC-terrein met 52 van het Haagse voetbal-elftal gewonnen. De rust stand was 22. Agenda voor Haarlem DINSDAG 14 JUNI h„„rS!e Orgelconcert. 8 uur. Rem- brandt. ..Mijnheer, de gouvernante" alle leeft.. 2.00, 4.15. 7.00 er. 9.15 uur. Palace: „Are de Triomphe 13 y. 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 dV-' nn°r:" n' 2aak paraQ'ne". 13 j,. 2.00 4-la. 7.00 en 9.1o uur. City: „Een huis in de Dulcimerstraat 18 j„ 2.15. 4.30. 7.00 en 915 9*n 7 na31"" o ,'iHel ?OUd van Canada", 14 j., 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het stond in de sterren". 13 j„ 2.30. 7.00 en 9.15 uur WOENSDAG 15 JUNI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. I

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5