Haarlems Dagblad en <Dpretijte Daatlmtctbc Courant (anno i6^6) Verkiezihg Vandaag wordt geheime zitting der Parijse conferentie voortgezet Dieseltrein in botsing met vrachtauto Ambtenarenstak i n g in Frankrijk begonnen Berlijnse spoorwegstaking gaat door Komt Mindszenty vrij? Figaro's hoogtij 63e Jaargang Nö. 19268 it Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Woensdag 15 Juni 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Directeuren: P. W. Peereboom en Ph. A. Mees Haarlems naaste omgeving is voorlijk en kiest vandaag al gemeente raden. Met een klein aantal andere ge meenten in den lande trekken Heemstede, Bloemendaal, Zandvoort en Haarlemmer meer reeds op de vijftiende ter stembus. Hun resultaten zullen belangstelling wek ken in de vele steden en dorpen, die pas over een week stemmen. Uit de mate van voor- of achteruitgang der partijen zal men voorspellingen voor het eigen district po gen te maken. Er zijn al wat kleine gemeen ten aan de orde geweest, maar die waren over het algemeen te landelijk en gaven te weinig houvast. In de uitslagen van de Haarlem omringende groep daarentegen zal men een bepaalde aanwijzing zien. Som migen beweren zelfs, dat dit vervroegen van een aantal plaatselijke verkiezingen invloed- op de overige zal doen gelden. Want er zijn altijd mensen, die geneigd zijn zich bij over winnaars aan te sluiten. Misschien geldt dat ook in dit geval, maar het lijkt een nogal onberekenbare factor. Laten wij kie zers er ons in verheugen, dat er bij ons wiskundig-doordachte en psychologisch- ondoordachte kiesstelsel nog onberekenbare factoren zijn overgebleven. Wat zal men in dit geval als een verras sing beschouwen? Niet een resultaat, dat vrij sterk afwijkt van dat der vorige ge meenteraadsverkiezingen drie jaar geleden, maar wel een dat aanzienlijk verschil toont met de cijfers der Kamerverkiezingen van verleden jaar. Aan „landslides", zoals ze dat in Engeland noemen aan ware „grondverschuivingen" zijn wij sinds de invoering van Evenredige Vertegenwoordi ging in ons kiesstelsel ontwend. Als een .fractie twee of drie zetels sterker of zwak ker wordt is dat bij ons al een hele ge beurtenis; sinds dertig jaar heeft Neder land de gewoonte gekregen, bij verkiezin gen in kleine verschillen te denken. Meer dan eens zijn op deze plaats de bezwaren tegen E. V., dat de grondfout heeft als strikt-logisch systeem een zo bewegelijk, gevoelig en niet door logica beheerst geheel als de kiezersmassa te remmen, uiteenge zet. Ik zai er ditmaal niet uitvoerig op in gaan. Naar veler overtuiging en ook de mijne is de invoering van Evenredige Ver tegenwoordiging een fout geweest, die de parlementaire democratie in de landen, waar men ertoe overging, ernstig heeft ge schaad. Vroeger of later zal men daarop moeten terugkomen; het laatste woord-in deze taak is nog lang niet gesproken. Wer kelijk bezwaar tegen een terugkeer naar het districten-stelsel - in de oude of in enigszins gewijzigde vorm is moeilijk aan te voeren. Maar de gevoels-overweging die zich verzet tegen iedere terugkeer naar het oude, ook al was dat beter, doet zich hier bij gelden. Dit soort bezwaar is in de prac- tijk altijd moeilijk te overwinnen. Onlangs is er hier op aangedrongen dat degenen, die de bekwaamheden en de ka raktereigenschappen hebben om de open bare zaak tè dienen, geen candidaturen voor gemeenteraden zouden weigeren. Later is in meer algemene zin aangespoord tot groter actieve belangstelling in de openbare zaak. Daaraan hapert in ons land op het ogenblik heel veel. Het blijkt in deze dagen ook weer uit de schaarse opkomst bij ver- kïezïngs-vergaderingen. Wij zullen op dit tekort blijven hameren, want het is- een van de ernstigste en bedenkêlijkste verschijn selen die in de na-oorlogse inzinking zijn blijven gelden. Nederland zal deze malaise te boven moeten komen: zij schaadt en ver zwakt ons zeer bepaald. Het is een kort zichtige redenering die zich alleen om direct materieel herstel bekommert. Dat trouwens zichzelf ook weer geremd wordt door gebrek aan belangstelling voor de gemeen schappelijke zaak. Onze bewindsvorm ver eist, om haar beste uitwerking te bereiken zeer bepaald, dat al degenen clie daartoe de, qualiteiten bezitten zich niet beperken tot hun persoonlijke arbeidstaak en de zorgen voor hun gezin. Het ligt voor de hand daarop te antwoorden, dat die zorgen in deze tijd extra-groot zijn. Dat valt niet te ontkennen. Maar het is niet de eerste maal dat een periode als deze zich voordoet. Het geen gevergd wordt in een zware tijd is inderdaad dat wij onze belangstelling, toe-: wijding en arbeidsprestatie tot het hoogste punt opvoeren. Een aantal mensen in veler lei kringen heeft dit begrepen.en handelt ernaar. Men kan vaak bewondering gevoe len voor hetgeen door hen belangeloos en met de grootste volharding verricht wordt. Maar hun aantal is nog steeds te klein. Laten wij dat wel begrijpen, want zo is de toestand. Er leeft niet genoeg interesse voor de openbare zaak in het huidige Nederland. Mogen degenen, die weigeren lastige, tijd rovende baantjes in besturen te aanvaarden en die steevast thuisblijven als zij tot ver gaderingen worden opgeroepen, dat van daag eens overdenken. Niet voor het plezier van de krant, die er hun aandacht op ves tigt. Maar in het Nederlandse belang, waar toe zij hun steentje behoren bij te dragen. Geeft trouwens werk, dat niet betaald wordt, niet vaak de grootste innerlijke vol doening? r. p. „C. A. Banck" schoot weer zeventien meter op Gisteravond is men er in geslaagd de „C. A. Banck" wederom een eindweegs zeewaarts te slepen, ditmaal ongeveer zeventien meter. Evenals in de nacht van Zaterdag op Zondag kwam het schip vrij Ie liggen in de geul, die de bergingsmaat schappij gegraven heeft. De leden van de vacht hebben het gevaarte met behulp van de aangebrachte winches over de vrij res pectabele afstand van zeventien meter ver plaatst. Vanavond bij vloed, om ongeveer zeven ar, zal men trachten de „Banck" nog maals een eindje op weg te helpen. Britse havenarbeiders weer aan het werk De 2000 havenarbeiders te Bristol en Avonmouth, die reeds een maand lang in staking zijn uit sympathie met de stakers "an de Canadese zeeliedenbond, hebben 'oesloten heden weer aan het werk te gaan. Mr. VAN MAARSEVEEN VRIJDAG NAAR INDONESIë Het ligt in het voornemen van minister Van Maarseveen, Vrijdag naar Indonesië te vertrekken. Beperkte economische overeenkomst is het enige wat nog te verwachten valt PARIJS, 14 Juni (A.N.P.). Na drie weken ziet het er hedenavond naar uit dat de vier ministers ten minste een basis ge vonden hebben waarop zij met kans op succes kunnen overleggen over een zeer beperkte overeenkomst tot het polijsten der wrijvingsvlakken in Duitsland. De ministers spraken gedurende drie uren in strikte af geslotenheid en slechts bijgestaan door één adviseur en tolk over de Westelijke plan nen tot regeling der Berlijnse situatie en tot een economische uitwisseling tussen beide helften van Duitsland. Wysjinski heeft hier zijn eigen voorstellen tot rege ling dezer kwestie tegenover gesteld. De besprekingen waren hedenavond, toen de ministers moesten heengaan teneinde aan te zitten aan een door Schuman aange boden diner, nog niet/beëindigd. Zij waren nog in zodanig stadium dat generlei communiqué kon worden verstrekt en zullen morgen worden voortgezet. Tege lijk circuleren in de Parijse avondbladen berichten als zou ook in het Oostenrijkse vraagstuk tijdens de Zondag begonnen ge- heimg conferenties enig licht zijn gekomen. Volgens deze berichten zouden de Weste lijken zich bereid hebben verklaard de Rus sische aanspraken op voormalige Duitse bezittingen in Oostenrijk tot een bedrag van honderd vijftig millioen dollar te er kennen. Daartegenover zou Rusland heb ben toegezegd zijn steun aan de Joegosla vische grenseisen ten opzichte van Oosten rijk te onthouden. Alhoewel het bekend is dat zowel Acheson als Bevin in de laatste twee dagen hun gezanten in Belgrado heb ben ontvangen, worden deze Franse berich ten hier nog met de grootste reserve be schouwd. Economische band. De besprekingen op de geheime zitting van heden waren gebaseerd op de nieuwe Westelijke voorstellen die tijdens het week eind aan de Russische minister zijn over handigd. Ofschoon over deze voorstellen officieel niets is medegedeeld, is uitgelekt dat zij in hun betekenis uitgaan boven een regeling van het Berlijnse probleem op zich. Zij omlijnen veeleer het reeds vóór de aan vang der conferentie door velen als enige reële mogelijkheid gestelde doel van een versterkte economische band tussen de bei de delen van een Duitsland dat in de hui dige omstandigheden nog gescheiden zal moeten blijven. De eerste drie weken dei- conferentie hebben tenminste dit negatief resultaat opgeleverd dat men het erover eens werd dat voor het ogenblik slechts op lossingen op basis van scheiding van Duits land mogelijk waren. De ministers hadden uit Berlijn een ge combineerd Westelijk en een afzonderlijk Russisch rapport ontvangen. Het is volgens deze rapporten niet mogelijk geweest in Berlijn, waar de dingen door de spoorweg- Treinbestuurder gedood, leerling ernstig gewond Dinsdag heeft de uit het Noorden ko mende Diesel-electrische trein op de on bewaakte overweg even voorbij het station Meppel een met stenen geladen vrachtauto aangereden. De chauffeur van deze vracht auto, L. uit Zwolle, had gewacht voor een uit de richting Zwolle komende stoom trein, maar heeft, toen hij na het passeren van deze trein doorreed, de Diesel blijkbaar niet gezien. De vrachtauto werd in het midden getroffen, L. werd uit de cabine geslingerd maar liep geen ernstig letsel op. Ernstiger waren de inzittenden van de stuurcabine van de Dieseltrein er aan toe. Met behulp van snijbranders moesten zij uit de geheel ingedrukte cabine bevrijd worden. De treinbestuurder, de heer K. R. Stuut uit Utrecht, werd zeer ernstig, zijn collega M. J. A. Achterberg uit Utrecht, die meereed om het traject te leren ken nen, ernstig gewond. Beiden werden in het Diaconessenhuis te Meppel opgenomen. Daar is de heer Stuut later overleden. De om 12.22 uit Meppel in de richting Zwolle vertrekkende stoomtrein is over verkeerd spoor geleid en heeft op de plaats van het ongeval de passagiers van de Die seltrein opgenomen. De Dieseltrein is naar het station Meppel gesleept. staking extra gecompliceerd zijn, volledige overeenstemming te bereiken over het her stel van de toestand van vóór de blokkade, doch er wordt hier op gewezen dat de rap porten nochtans voldoende punten gemeen hebben om te kunnen dienen als deugde lijke basis waarop de ministers overeen stemming zouden kunnen bouwen. Bij de Berlijnse besprekingen is blijkbaar ook de mogelijkheid van een clearing-overeen- fcomst onder ogen gezien. Aan het Westelijk voorstel en de Berlijnse rapporten heeft Wysjinski op de zitting van heden nog twee stukken toegevoegd: een eigen tegenvoor stel en Moskou's antwoord op het Weste lijke plan. Er waren dus over het toch reeds zo ge compliceerde probleem zovele stukken op tafel dat het niet behoeft te verwonderen dat de ministers er heden hun besprekin gen niet over konden beëindigen. Er is geen enkele betrouwbare aanwijzing over het verloop dezer discussies, doch het feit dat zij op dezelfde voet worden voortgezet, doet verwachten dat thans in alle ernst ge tracht wordt nog tot zaken te komen. Meditatie in het hos. De zitting van heden heeft een ongewoon verloop gehad. Op verzoek van Wysjinski vond zij in het geheim plaats en op zijn verzoek werd zij voor twee uren onder broken teneinde hem in de gelegenheid te stellen contact met Moskou op te nemen. Een deel van deze tijd gebruikte de Rus sische minister om met een zijner naaste medewerkers in het Bois de Boulogne te mediteren. Ofschoon pas morgen zal blijken of de ministers op dit beperkte terrein tot over eenstemming zullen kunnen geraken, her leeft hier de hoop dat de conferentie in de laatste dagen het effect van het échec der besprekingen over de grote vraagstukken enigszins zal goed maken. Een overeen komst die de Westelijke positie te Berlijn ei'kent, de economische banden herstelt en voor de studie van de grote vraagstukken het contact tussen de grote vier in stand houdt is het beste wat uit de diepte der meningsverschillen nog gered schijnt te kunnen worden. Millioen staatsdienaren werken 24 uur niet De eerste groep van naar schatting een millioen Franse ambtenaren ging in de af gelopen nacht in staking ora kracht bij te zetten aan de eis tot onmiddellijke loons verhoging, niettegenstaande de regering zich sterk tegen de aangekondigde 24-uurs- proteststaking had gekant. - Bestuurders van de bij de staking be trokken vakbonden, die kort voor midder nacht in vergadering bijeen waren, keur den de waarschuwing van het kabinet, dat de stakers zich blootstellen aan strenge straffen, ten zeerste af. Zij zeiden dat de regering door die waarschuwing ae stakers slechts heeft gesterkt in hun strijd en noemden de waarschuwing „in strijd met de grondwet". Zij kondigden aan dat zij zich zouden verzetten tegen de'bedreiging van de regering dat alle stakers een dag loon zullen derven en dat hoofdambtenaren en onmisbaar personeel, zo zij ook zouden staken, zich blootstellen aan schorsing en zelfs ontslag. De eerste ambtenaren die het werk neerlegden waren de meteorologen en de telegraafbeambten. Te middernacht werden geen telegrammen meer geaccepteerd. Klokslag middernacht werd op alle meteo rologische stations het werk neergelegd en op dat tijdstip verdween ook de Franse omroep uit de aether. De staking wordt gesteund door de Chris telijke vakbond en de niet-communistische „Force Ouvrière". De communistische CGT heeft haar houding nog niet bepaald. Beverwijk? Aardbeien! De blozende,rijpe vruch ten die momenteel bij sloffen vol van de Be- verwijkseveiling uit over het gehele land gaan, hebben de naam Bever wijk tot ver over de grenzen bekend gemaakt Wie aan Beverwijk denkt, denkt aan de ver leidelijke aardbeien van diverse speciale soort, en tegelijk aan de zomer en de zon. De jeugd met haar fijne intuïtie voor de gezonde en smakelijke versnape ring weet een dikke, sappige aardbei met sui ker te'waarderert, zoals op bijgaand plaatje over dadig gedemonstreerd wordt. Verloren vertrouwen Russen trokken op het critieke moment hun garantie in BERLIJN (United Press) De VVest- Berlijnse spoorwegstakers besloten gis teren na een normale stemming niet op het door de Westelijke geallieerden voorgestelde compromis in te gaan en hun staking die reeds vier en twintig dagen duurt, voort te zetten. Tegen het voorstel stemden 12.626 stakers en er voor 2.085. Heinz Bracht, de voorzitter van de sta kende spoorweg-vakvereniging, kon digde aan, nadat de stemmen geteld waren, dat de staking voortgezet zou worden. De resultaten van de stemming spre ken duidelijke taal. De arbeiders heb ben geen vertrouwen in de toezeggin gen die door de Sovjets worden gedaan. Westelijke geallieerden en enige vakver enigingsleiders hadden de stakers aange raden op de voorstellen in te gaan en had den er op gewezen dat deze voorstellen het resultaat waren van onderhandelingen van de Amerikaanse commandant Howley met Sov j et-autoriteiten. Gistermorgen deelden de Sovjets echter ter elfder ure mede dat aan Howley geen enkele garantie was gegeven. Het onder Sovjet-controle staande radio station beweerde zelfs dat er helemaal geen onderhandelingen tussen de Sovjets en Howley hadden plaats gevonden. In Britse kringen wordt er op gewezen dat deze houding ongetwijfeld de oorzaak is geweest dat de arbeiders het vertrouwen in het voorstel verloren hebben. Howley immers had gezegd dat de Russen garandeerden dat de spoorwegdirectie geen maatregelen zou treffen tegen de arbeiders die gestaakt hadden, wanneer zij weer aan het werk gingen. Op de onbewaakte overweg te Laüilchorst nabij Meppel in de spoorlijn MeppelZwolle is een vrachtauto uit Zwollerkerspel in botsing gekomen met een Dieseltrein GroningenDen Haag. De treinbestuurder werd gedood. De vrachtauto werd totaal vernield, de trein ernstig beschadigd. Howley deelde gisteravond mede dat toen hij op 10 Juni een conferentie met de Rus sen had gehad over de staking, dezen zich zeer verlangend hadden getoond om aan de staking een einde te maken. „De Russen hebben te Lake Success ver klaard dat zij de blokkade opgeheven heb ben, maar dat hebben zij niet gedaan. Dezë spoorwegstaking komt precies in hun kraam te pas", zei hij. Howley die kennelijk woedend was dat de Russen te elfder ure nog een spaak in het wiel hadden gestoken, verweet de Rus sen openlijk dat zij een voorstel ter be ëindiging van de staking verworpen had den, nadat dit door hem en generaal Kvasjnin was goedgekeurd. Volgens de Amerikaanse commandant had generaal Kvasjnin zijn volmondige in stemming gegeven aan het voorstel voor de opheffing van de staking. Volgens de be richten in de Russische pers is deze hou ding blijkbaar gewijzigd. „Houd de arme Kvasjnin er buiten. Hij wil graag genoeg een einde maken aan de hele zaak, maar hij kan niet door zijn superieuren", zei hij. Howley was het niet met andere ge allieerde autoriteiten eens dat het wellicht lag aan radicale elementen in de vakver eniging dat het voorstel niet aangenomen was. „Het ligt aan de verwerping van de Rus sen. Gelukkig waren zij zo beleefd het te verwerpen voordat de stakers teruggekeerd waren naar hun werk. Ik zou een afschu welijk figuur geslagen hebben wanneer zij mij op mijn woord geloofd hadden en weer aan het werk waren gegaan om dan dooi de Russen opgepikt te worden", zei hij. Rakosy: „De man is niet gevaarlijk meer" Een hooggeplaatste Katholieke dignita ris deelde gisteren in Wenen mede, dat de Hongaarse communistenleider Matyas Rakosy onlangs te kennnen heeft gegeven dat hij „in principe" bereid was kardinaal Mindszenty in vrijheid te stellen en hem in ballingschap naar het Westen te laten vertrekken^ De dignitaris zei dat Rakosy onlangs aan enkele van zijn .vertrouwelingen onder de leden van het parlement heeft mede gedeeld: „In principe zijn wij niet gekant tegen de vrijlating van kardinaal Minds zenty uit de gevangenis om hem in de naaste toekomst in de gelegenheid te stel len naar een sanatorium of zelfs in bal lingschap naar het Westen te gaan". Rakosy zou die plotselinge edelmoedigheid heb ben verklaard door op te merken: „De man betekent voor ons niet langer een gevaar en zijn vrijlating kan ons misschien bij onze propaganda te stade komen". De zegsman zei dat volgens berichten van Katholieke vrienden van de moeder van de kardinaal, de Hongaarse primaat lichamelijk zowel als geestelijk een ge broken man is. De dignitaris zei, dat een communistisch dreigement met executie van de moeder van de kardinaal, Minds zenty er in Februari toe heeft gebracht tijdens het tegen hem gevoerde proces zo geredelijk alles te bekennen. (U.P.). Sultan tevreden over bezoek aan Batavia Maar niet over uitwijzing van ambtenaren Op een gisteren te Djokja gehouden pers conferentie heeft de sultan van Djokja ver klaard, dat zijn bezoek aan Batavia en Banka bevredigend was. Vermoedelijk zal deze week bekend worden, waneer de over dracht van het bestuur zal geschieden. De overkomst van Soekarno, Hatta en andere prominenten naar Djokja zal waarschijn lijk geschieden twee of drie dagen na de formele overdracht. Deze overkomst hangt voornamelijk af van de toestand in de residentie Djokjakarta. De sultan van Djokjakarta heeft voorts een verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd dat ongeveer 100 republikeinse autoriteiten en particulieren met hun ge zinnen door de Nederlanders uit Magelang naar Djokja zijn uitgewezen. Het transport begon op 10 Juni en een gedeelte, waar onder ir. Saksono, vice-minister van Land bouw in het kabinet-Sjahrir, kwam 11 Juni in Djokja aan. Als reden voor een en an der werd van Nederlandse zijde mondeling opgegeven dat deze personen gevaarlijk worden geacht voor de openbare rust en orde. Verder was van Nederlandse zijde aan andere republikeinse autoriteiten ge zegd, dat zij door de republikeinse regering naar Djokja waren geroepen. Later bleek dat zij helemaal niet waren opgeroepen, noch door de republikeinse regering, noch door de republikeinse delegatie. Volgens mededeling van betrokkenen hadden zij slechts twee dagen tijd om hun vertrek voor te bereiden. De voorzitter van de re publikeinse delegatie is, zo wordt in de ver klaring van de sultan gezegd, van deze kwestie op de hoogte gebracht mei het ver zoek door bemiddeling van de UNOI een sterk protest aan te tekenen tegen de uit wijzing. Bij bevoegde Nederlandse zijde te Batavia was over het voorgaande niets bekend. „Merdeka" meldt, dat de sujtan van Djokja candidaat zal worden gesteld voor de portefeuille van Wederopbouw en Jeugd zaken in het kabinet-Hatta, in welke functie de sultan te aanvaarden is voor de linkse en rechtse groeperingen van de Pemoeda- organisatie. Wederopbouw en Jeugdzaken is onbeheerd na de dood van Soepeno. Ge- hoopt wordt, dat de sultan de portefeuille zal aanvaarden. Kort geding inzake verboden verkiezingsleuze R.C.P. in het ongelijk gesteld De president van de Amsterdamse Recht bank, mr. C. W. Thöne, heeft hedenmorgen uitspraak gedaan in het kort geding tussen de Revolutionnair Communistische Partij, als eiser, en de burgemeester van de hoofd stad, mr. Arn. J. d'Ailly als gedaagde. De R.C.P. werd in het ongelijk gesteld en veroordeeld lot het betalen van de kosten van het geding. Mr. Thöne concludeerde, dat het hier in wezen een niet burgerlijke zaak was, dat het eigendomsgeschil uiterst beperkt en te onbelangrijk en de eiser in beperkte mate benadeeld was. De burgemeester is krachtens de gemeen tewet bevoegd dergelijke bevelen uit te vaardigen. De R.C.P. had de burgemeester gedag vaard naar aanleiding van diens bevel de leuze „Indonesië los van Holland nu" van de verkiezingsborden op de Amsterdamse grachten te verwijderen. Het woord is aan Lichtenberg: Het op later leeftijd niets meer trillen leren hangt samen met het zich op later leeftijd niet meer willen laten bevelen, en dat wel zeer nauw. Eerst was 't de kapper van dorp Een, dn 't hoog en droge Noorden, Van wie wij worid'ren, als voorheen Nog niet vernomen, hoorden. Zijn kale koppen medicijn Verwekte veel bombarie, Rond die eenling in de woestijn Genaamd de Kalehari. Nu doet de kapper van dorp twee, Het Zeeuwse Arnemuiden, Met een nieuw soort mysterie mee, In 't meer romantisch Zuiden. Wanneer hij met bedreven hand, Na zeer zorgvuldig wetten, De stoppelig gebaarde klant 't Mes op de keel gaat zetten: Dan toont dit mes zo af en toe De vreemdste stakingsnukken, Waar hij de baard ook krabt en hoe, Het wil dan maar niet lukken. Al gaat hij nog een keer om zeep, Zet het op haar en snaren, Slijpt weer het mes dat hij al sleep, Hij kan het toch niet klaren. De arme krijgt er haarpijn door, Dat laat zich ook wel horen, Want als zijn mes de klant niet schoor, Zat hij er mee geschoren. Zijn vak is de haarkloverij. Hij haalt er dus als 't ware Van alles met de haren bij, Om 't raadsel te verklaren. Naar wat ik ervan heb gehoord En hier en daar gelezen, Zou ik haast zeggen, 't moet een soort Van mes-merisme wezen. De kapsies een- en andermaal, Zijn in ons land merkwaardig, De kop (het Noorden) blijkt te kaal, De Zuider-kin te baardig. P. GASUS. Personenauto en vrachtwagen in botsing bij Hoofddorp Een dode, drie ernstig gewonden Dinsdagavond omstreeks half acht zijn op de grote verkeersweg AmsterdamDen Haag nabij het viaduct van de Vijfhuizer- weg een personenauto en een vrachtwagen met elkaar in botsing gekomen. De bestuur der van de personenwagen werd door deze botsing op slag gedood, drie mede-inzitten den werden allen vrij ernstig gewond. De vrachtwagen, bestuurd door W. v. d. p. uit Haarlemmermeer, kwam van de rich ting Schiphol en reed juist onder het via duct door, toen een personenauto, van Am sterdam op weg naar Leiden, met grote snelheid de afrit van de hoge weg afreed. De bestuurder was waarschijnlijk van plan in plaats van over het viaduct er onder langs te rijden (aldus de weg die door het viaduct overbrugd wordt, kruisend), het geen daar ter plaatse meermalen voorkomt, soms in een „wedstrijd" met een andere wagen, soms om de hoge „klim" over het viaduct te vermijden. De bestuurder van de vrachtwagen dacht uiteraard dat de weg vrij was en werd door de personenauto volkomen verrast. Door de kracht van de botsing die volgde schoot de vrachtwagen de weg af en be landde in een sloot ernaast. De bestuur der en een mede-inzittende kwamen er vrij goed af, doch met de inzittenden van de ernstig beschadigde personenwagen was het ernstiger gesteld. Vóór in deze auto zaten de 26-jarige be stuurder J. H. Brummer uit Den Haag die vrijwel onmiddellijk dood was en zijn 22- jarige broer L. A. Brummer uit Leiden, die zeer ernstig werd gewond. Achter in de wagen zaten mejuffrouw A. S. Brummer, 21 jaar oud en de echtgenote van L. A. Brummer M. G. Meerts. Beide dames hadden eveneens ernstig letsel op gelopen. De gewonden werden per ziekenauto naar het Wilhelminagasthuis te Amsterdam vervoerd. Het stoffelijk overschot Van de bestuurder is naar de rijkspolitiepost te Hoofddorp overgebracht. Tabaksdistribufie wordt 1 Juli opgeheven De minister van Economische Zaken deelt mede, dat met ingang van 1 Juli de distributie van tabaksproducten wordt op geheven. Dit is mogelijk door een ruimere aanvoer van grondstoffen en een daarmede gepaard gaande uitbreiding van de productiemoge lijkheden. Teneinde de opheffing van de rantsoene ring bevredigend te doen verlopen en een geregelde voorziening na 1 Juli te ver zekeren, is' het noodzakelijk dat men zich tot 1 Juli stipt aan de bestaande distributie- voorschriften houdt. AANHOUDEND KOEL WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I. te-De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselende bewolking met voorname lijk in het Noordoosten van het land nog enkele verspreid optredende lichte buien. Meest matige Noordelijke wind. Koel weer. 16 Juni: Zon op 4.19 uur. onder 21.02 uur Maan op 0.37 uur. onder 10.03 uur Hoogwatertyden: Woensdag 15 Juni: 6.43—19.09 uur. Donderdag 16 Juni: 7.30—19.53 uur Laagwatertijden: Woensdag 15 Juni: 2.18—14.37 uur. Donderdag 16 Juni: 3.00—15.22 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1