c Keiler Macdonald 3 ELEVOX ELECTRIC CALL De ramp van Pompeï en Herculanum schonk de wereld een rijke historische kennis (Wereldnieuws Woensdag 15 Juni 1949 DE ROMEINSE OUDHEID HERLEEFT Een eeuwenoude tragedie verstard teruggevonden (Van onze correspondent te Rome) Er zijn rampen in de geschiedenis der mensheid, die het nageslacht moeilijk meer als zodanig kan beschouwen. Het beste voorbeeld daarvan is wel de uitbarsting van de Vesuvius in 79 na Chr. Zonder de tragische ondergang der beide stadjes Pom pei en Herculanum zou Napels thans niet het rijkste museum ter wereld voor Grieks- Romeinse oudheden bezitten en zouden wij over het leven der oude Romeinen heel wat minder weten. Sedert precies 200 jaar wordt thans te Pompeï gegraven. Drievijf den der stad zijn blootgelegd en het gevolg is, dat wij over het dagelijks leven in die provinciestad negentien eeuwen geleden heel wat meer weten dan over het leven in enige soortgelijke, historisch onbelangrijke, plaats twee eeuwen terug. De huisinrich ting kunnen wij ons niet alleen voorstellen, maar we zien ze voor ons. Naam e$ beroep van honderden burgers uit alle standen zijn ons bekend. Wij weten, wie de burgers van Pompeï met de zorg voor de openbare zaak wilden belasten en welke ambtenaren zij ongewenst achtten. Wij kennen veel van de intiemste gedachten der bewoners, daar zij meer nog dan de tegenwoordige Italianen de gewoonte hadden alles wat in hen op kwam op de muur te schrijven. Wij heb ben niet alleen hun. portretten, maar vol maakte afgietsels van hun lichamen, hun kleding en hun huisdieren, de planten, die ze in hun tuinen kweekten, de prijzen van verschillende levensmiddelen of van de fontein, die Enaeus Aper in het jaar 3 na Chr. aan het badhuis bij het forum schonk. De schade, aangericht door enkele bom bardementen uit de lucht, kon gelukkig voor het grootste deel hersteld worden. Met liefdevolle toewijding en oneindig geduld hebben Italiaanse restaurateurs ook de kleinste schilfertjes van wandschilderingen, die door de luchtdruk van de wand waren gevallen, bijeengegaard, ze als een enorme legkaart aan elkaar gepast en weer op de oude plaats bevestigd. Van het museum, dat door een voltreffer werd geraakt en waarvan de inhoud totaal verloren scheen, werd drie kwart van de voorwerpen uit het puin te voorschijn gehaald en weer her steld. Een nieuw museumgebouw, doel matiger dan het oude en meer systematisch ingericht, werd voor kort in gebruik geno- men. De opgravingen gaan voort. In tweehon derd jaren werd drie vijfde der stad opge graven. Thans werkt men vrijwel zonder onderbreking, doch het tempo is langzamer dan vroeger. De oude methode immers kwam hierop neer, dat men naar kunst werken zocht. De bronzen en marmers, de van de muren genomen wandschilderingen, het ging allemaal naar het museum in Na pels. Wat na de opgraving overbleef waren werkwijze, die onder leiding van prof. naakte bakstenen muren. De tegenwoordige Maiuri nog steeds verder wórdt ontwik keld, is wel geheel anders. Het personeel is natuurlijk gespeciali seerd. De tijd dat men er met de spade op los groef, tot men op een muur of enig vast voorwei'p stuitte,, is voorbij. Ih de archeo logische laag wordt met kleine schopjes gewerkt. Alle afgevoerde aarde, of juister as, wordt zorgvuldig gezeefd en geen voor werp, als is het riog zo klein, gaat verloren. De graankorrels, waar een Romeins kind; mee heeft gespeeld, komen, aan het licht zo goed als de verdroogde purperen kleurstof, waarmee in een van de talrijke ververijen de stoffen werden gekleurd. Wordt er een gaatje in de grond gezien, dan giet men daar vloeibaar gips in tot het gevuld is. Straks zal een gipsen vorm te voorschijn komen, die ons weer iets leert over het leven in de oudheid, Immers dat gat be tekent meestal, dat op die plaats enige or ganische substantie vergaan is: een voor werp uit hout, een lijk van mens of dier, een plant. Op deze wijze ontstaan nauwkeu rige afgietsels van deuren, vensters, meu belen, maar ook van de slachtoffers zelf en hun huisdieren, van de wortels der bo men en kruiden, die zij in hun tuin hadden. Dat alles wordt weer precies zo op de oude plaats hersteld. De afdrukken van de bal ken van een ineengestort plafond en de schilfers van de kalkbekleding van dat plafond met daarop nog resten van de Een Eltenaar uit de „Correctie" Zei: Als ik straks mijn vriend Lex zie, Dan zeg ik heel groots Ich trink nur TIP VAN BOOTZ, Voor de goede Hollandse connectie. 'n TIP VAN BOOTZ Inz. de Hr. B. W. te A'dam ontv. 1 fl. TIP (Adv.) De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 17.30, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15' Gymnastiek. 7.30 Walsen van Joh Strauss. 7.50 Dagopening. 8.15 Lichte klan ken. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen.-10.50 Voor kleuters. 1100 Orgelconcert. 11.45 Voor dracht. 12.00 Deense muziek. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Spionnetje. 12.38 Pierre Palla en Trio Melodia. 13.20 Aan sluiting met de B. B. C.. lichte muziek 13.50 Bing Crosby. 14.00 Zuiderzeemuseum. 14.15 Kamermuziek. 15.00 „Klimop". 16.00 „Assortimento". 17.00 Voor de jeugd. 17.20 „Welle dier?". 17.45 Platen. 17.55 Reportage Finland—Nederland. 19.50 Platen. 20.05 Toe spraak minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. 20.15 Holland Festival: Con certgebouworkest onder Pierre Monteux. 22.30 Platen. 22.40 Viool en piano. 23.15 Pro menade-orkest. 23.45 Dansmuziek. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00. 8.00, 13.00. 19.00. 20.00. 23.00 uur Nieuws. 7.15 Alain Romans, piano. 7.45 Gebed. 8,15 Trio in D, Haydn. 8.25 Hoogmis, 9.50 Concert voör hobo en orkest. Corelli. 10.00 Engelse suite. Bach. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gees telijke liederen. 11.00 Voor zieken. 11.40 Pla ten. 12.03 Zang en piano. 12.30 Land- en tuin bouw. 12.33 Metropole-orkest. 12,53 Zonne wijzers. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Voor de vrouw: 14.00 Sextet Johnny Kroon. 14.40 Voor de vrouw. 15 00 Kamerorkest. 16.00 Bijbelle zing, 16.45 Children's Corner, Debussy 17.00 Jeugdjournaal. 17.30 Jeugd zingt en draagt voor 17.50 „Tussen licht eri duister". 18.00 Leger des Heils, 18.15 C. N. V. 18.30 Koor. 19,15 Nederlandse organisten. 19.30 Actueel geluid. 19.45 Platen. 21,00 Betekenis ge meenteraadsverkiezing. 21.15 Lichte orkest werken. 21.30 Opgewekte klanken. 22.15 „Vaart der volken". 22.45 Overdenking, 23.15 Pianoconcert, no. 2 in f, Chopin. 23.50 „Pavane pour une infante défunte", Ravel. schildering, maken het mogelijk precies zo een plafond te maken en het te bekle den met de resten der oude decoratie. Dé schilderingen der wanden, meetal vrij goed bewaard, prijken in al hun kleurengloed. In de kamers ziet men de meubelen in gips afgietsels, bronzen of andere metalen voor werpen in origineel. In de keuken vindt men de terracotta-vaten voor olie en wijn en de haard of de bronze driepoot, waar boven pot of ketel staat. De sterke muur Buiten zijn de muren der huizen met stucco bekleed en vaak geheel bedekt met inscripties, die voor het grootste deel be trekking hebben op verkiezingen men ziet: er is niets nieuws onder de zon) Maar ook zijn er de „graffiti" door schoolkinderen of leeglopers met een spijker'in het stucco gegrift en die de dingen plotseling zo levend maken. Op de muur van een kamer ziet men de tekening, waarmee de eigenaar of een architect het plan heeft geschetst voor een uitbreiding vaa het huis. Elders gebruikt een waard de muur öm'de kosten van het gelag te berekenen. Op drie plaat sen leest men: „Ik bewonder je, o muur, dat je nog niet bent ingestort, terwijl je de last van al dit dom geschrijf moet dragen". In de kleine tuintjes zijn de oude fon teinen weer in ere hersteld en dezelfde waterstraal als 2000 jaar geleden besproeit de bladeren van een plant, gelijk aan die welke op dezelfde plaats vroeger stond. Alle gebruiksvoorwerpen liggen om ons heen op de plaats, waar zij werden gevon den of op de plaats waar zij zich bevonden, toen onder de druk van de as het dak ineen stortte. Men komt het huis binnen over het mozaiek, dat waarschuwt voor de boosaar dige waakhond. Men ziet het altaar, door geschilderde slangen omkronkeld, waar de huisheer aan de Penaten offerde. Ginds staat de ijzeren geldkist met het gecom pliceerde slot nog intact en van kamer tot kamer wandelt men door het gehele huis als bezocht men een gemeubileerde woning, die te huur staat. Als men moe is van het bezoek is in de naaste omgeving altijd wel een „thermopolium" (gaarkeuken), waar men een koele drank schenkt. Helaas is de barkeeper de laatste 1870 jaar afwezig, maar zijn spulletjes zijn nog intact. Door tot nog toe onbekende oorzaak brak in het Zwitserse dorp Selva brand uit. Het vuur werd door de hevige wind dusdanig aangewakkerd, dat het hele dorpje binnen twintig minuten was afgebrand. Er vielen gelukkig geen mensenlevens te betreuren. Door deze brand zijn 100 personen dakloos geworden. Een overzicht van het iferbrande dorp. Schout bij nacht Willinge naar de vlootmanoeuvres De bevelhebber van de aan de geallieerde vlootmanoeuvres deelnemende Nederlandse oorlogsbodems, Schout bij Nacht J. J. L. Willinge, zal in de ochtend van 24 Juni met zijn staf te Nieuwediep aan boord van Hr! Ms. „Tromp" gaan. Als chef-staf zal optreden luitenant ter zee 1ste klasse H. A. W. Goossens. De manoeuvres zullen ook worden bijgewoond door de oudste jaars adelborsten. De Marine-luchtvaartdienst neemt aan de oefeningen deel met 9 Fireflies, 3 Sea- furies en 5 Mitchells. TIJDELIJKE INVOER VAN RIJWIELEN IN FRANKRIJK VRIJ De A.N.W.B. deelt mede, dat met ingang van 15 .Juni bezoekers van Frankrijk hun rijwiel kunnen meenemen zonder dat daar voor grensdocumenten nodig zijn. Deze tijdelijke invoer is vrij, zowel over de weg als over zee en per spoor. Zij, die in het bezit van een grensdocu- ment (zogenaamde Carte de passage) dat, nog niet voor uitvoer is afgestempeld, moe ten dit bij terugkeer üit Frankrijk alsnog laten doen, daar anders betaling der in voerrechten van hen zal worden geëist. T LUIDSPREKENDE TELEFOON INSTALLATIES INLICHTINGEN EN PROSPECTUS BU: JANSWEG 42, HAARLEM - TEL. 11828-18626 Lonen en arbeidsvoorwaarden van zeevarenden De Raad van Bestuur voor de Zeevaart, vertegenwoordigende de Nederlandse Re dersgemeenschap (met uitzondering van de K.P.M., K.J.C.P.L. en de rederijen, beho rende tot de Koninklijke Shell-groep) en de Contactcommissie van Organisaties van Werknemers ter Koopvaardij, waarbij zijn aangesloten de centrale van kapiteins en officieren ter koopvaardij en de Centrale Bond van Transportarbeiders (Unie van Zeelieden) hebben sedert Februari onder handelingen gevoerd over door de contact commissie in Nevember 1948 bij de raad van bestuur ingediende voorstellen tot wij ziging van de geldende loon- en andere arbeidsvoorwaarden der Nederlandse zee varenden. Deze onderhandelingen hebben tot over eenstemming tussen partijen geleid. Op het resultaat hiervan is inmiddels de goedkeu ring van het College van Rijksbemiddelaars verkregen. De wijzigingen, welke met terugwerken de kracht 1 Mei in werking zijn getreden, betreffen ten aanzien van de lonen een correctie in de vorm van verhogingen vol gens volbrachte vaartijd op de huidige gages der gezellen. De gages der kapiteins en officieren zijn in een beter onderling verband gebracht. Die der hoofdwerktuig kundigen zijn niet onbelangrijk verhoogd. In de arbeidsvoorwaarden werden ver beteringen van technische en van sociale aard aangebracht. Wegens het verstrijken van de termijn van drie jaren, waarvoor de Koopvaardij - stichting 1946 op 4 April 1946 in het leven was geroepen, werd overeengekomen haar voor onbepaalde tijd voort te zetten. Deze instelling waarborgt aan officieren en gezellen, die tijdelijk zonder werk ge raken, onder bepaalde voorwaarden uit keringen van 100 procent van de laatstge noten gage gedurende maximaal 3 weken en aansluitend daarop tot 80 procent van de laatstgenoten gage gedurende maxi maal 26 weken. Twintig jaar voor verraders van cle Stijkelgroep Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Graven- hage heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen W. S. van D. en J. van W. beiden uit 's-Gravenhage. Deze mannen Werden ervan verdacht de Haagse „Stijkelgroep", een der eerste Néderlandse verzetsorganisaties, aan de Duitsers te hebben uitgeleverd. Dit ver raad had ten gevolge, dat de leider van de groep, drs. Stijkel en 32 zijner medewer kers, te Berlijn na een proces van 14 dagen ter dood veroordeeld werden. Een groot aantal van hen werd op 4 Juni 1943 te rechtgesteld. De overigen kregen gevange nisstraffen. De procureur-fiscaal eiste veer tien dagen geleden de doodstraf tegen beide verdachten. Het Bijzonder Hof veroordeel de hen tot twintig jaar gevangenisstraf. Gratificatie voor rijkspersoneel Naar het A.N.P. verneemt is te verwach ten, dat met betrekking tot het geven van een gratificatie aan rijkspersoneel de re- gering dezelfde gedragslijn zal volgen als verleden jaar, dat wil zeggen, dat aan hen, die een salaris hebben van minder dan 4560 over 1949 een gratificatie zal wor den toegekend van 2 procent, van het sa laris, met een maximum van 50 gulden per persoon. Middenstandscongres van de Partij van de Arbeid In Utrecht heeft de dr. Wiardi Beekman- stichting in samenwerking met het partij-' bestuur van de Partij van de Arbeid een middenstandscongres gehouden. Voorzitter, prof. mr. R. Kranenburg was van oordeel dat „de sanering van de middenstand niet mag worden overgelaten aan het vrije spel der maatschappelijke krachten, dat overi gens geen spel maar harde werkelijkheid De heer P. Bi:inckman sprak over „De noden van de middenstand en dé noden van het land". Hij betoogde dat. de middenstand niet verwijnen zal, zoals/vroeger wel eens is verondersteld. De moeilijkheden voor de middenstand staan echter'weer voor de deur. De socialisten kennen daarvoor slechts één uitweg: ordening en geleide economie. Deze weg zal ook internationaal moeten worden gekozen. Tot nu toe zo zeide spreker is er nog geen sprake geweest van feitelijke ordening en geleide economie. De regeringen hebben tot nu toe slechts hier en daar ingegrepen in het vrije spel der maatschappelijke krachten. Thans zal er gesaneerd moeten worden in de midden stand, maar met medewerking van die mid-"" den stand zelf. Bij de vestigingseisen zal rekening gehouden moeten worden met het behoefte-element, opdat de middenstand welvarend worde. Dr. E. J. Tobi, die „De gevaren der con currentie" besprak, zeide dat de P. v. d. A. niet tegen het behalen van winst is, wel tegen overmatige winst. De gevaren der concurrentie zijn volgens dor. Tobi drievoudig: voor de middenstan der, voor de maatschappij en voor de con sument. Een der door hem gewenste maat regelen is de vaststelling van minimum prijzen, teneinde moordende concurrentie te voorkomen. Tenslotte gaf oud-minister ir. H. Vos een samenvatting van het besprokene. Extra toelagen voor opleiding .tot onderwijzer De regering heeft besloten een aantal extra toelagen voor de opleiding tot onder wijzer beschikbaar te stellen. Deze toela gen, welke niet behoeven te worden terug betaald, zijn bestemd voor jonge vrouwen en jonge mannen, die een gymnasium, een hogere burrgerschool met vijfjarige cursus, een handelsschool met vijfjarige cursus of een middelbare meisjesschool volledig en met goed gevolg hebben doorlopen en die mét ingang van 1 September in de derde klasse van een vier leerjaren tellende kweekschool willen beginnen met hun op leiding tot onderwijzer. De grootte der toelagen is afhankelijk van de financiële draagkracht der ouders of verzorgers. Het maximum bedraagt f 300,per jaar. Bovendien wordt een be perkt -.aantal toelagen van maximaal f 800,per jaar beschikbaar gesteld voor hen, die op een zodanige afstand van de door hen gewenste kweekschool wonen, dat' zij gedwongen zijn elders in pension te gaan. Een deel van deze laatste toelagen moet later worden terugbetaald- De leerlingen, aan wie een toelage is toegekend, zijn vrijgesteld van het betalen van schoolgeld. De regeling der aanvragen is in handen van het bureau voor rijksstüdietoelagen van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. College van Algemeen Bestuur in Suriname De formateur, de heer Van der Schroeff, heeft de volgende voordracht gedaan voor het College van Algemeen Bestuur voor Suriname: Mr. dr. J. de Miranda. Justitie en Econo mische Zaken; A. Brakke, Openbare Wer ken; J. Zaal, algemeen gewestelijk bestuur en Sociale Zaken; W. Hewitt, Landbouw; Lou Lichtveld, Onderwijs en Geneeskun dige Dienst en J. Drielsma, Financiën. De heer Van der Schroeff, die zelf staten lid is, heeft geen portefeuille genomen. Lou Lichtveld, die meer bekend is als de schrijver Albert Helman, is enige weken geleden uit Nederland gearriveerd. De heren De Miranda, Brakke en Zaal zitten in het aftredend College van Alge meen bestuur. „Simon knapt het op!" Eenmanstriomf voor Wim Rijke „Simon knapt het op!" van Bernauer en Osterreicher is één van de sporadisch voor komende kluchten, waarin de vermakelijke elementen niet alleen uit de situaties ont staan, doch tevens men kan eigenlijk wel zeggen: vooral uit de letter en de geest van de tekst. Vandaar ook dat het succes zich uitstrekt door alle lagen der bevolking. Louis de Bree en Johan Kaart, respectieve lijk als de boekhouder en de woekeraar, speelden dit bijzonder amusante stuk jaren geleden met hun toenmalig ensemble over al in den lande voor stampvolle zalen en gisteren dook het weer eens op uit de on verdiende vergetelheid om het afwisse lende, maar zeer geslaagde seizoen van de letterlievende vereniging „Cremer" een vro lijk besluit te verschaffen. Aan het navertellen der intrige behoeft hier geen ruimte verspild te worden. Deze dient er immers slechts toe om gelegen heden te scheppen tot het ventileren van die onnavolgbare Joodse humor, een paro distische beschouwing van het meest eige ne, gekozen uit zelfbehoud, welke met goedmoedige spotzucht de werkelijkheid tot op het been doorzichtig maakt. Een zo danige raillerende levensvisie blijft echter in laatste instantie een privilege van een- der-denkenden. Daarom was het weinig tactisch, om niet te schrijven: betreurens waardig, dat men de zinsnede over „de rijke Joden die zich Israëlieten noemen" niet achterwege 'heeft gelaten. Het daarop vol gende applaus van enkelingen uit het pu bliek klonk bepaald als een dissonant. Ook de vertaling verdiende wel enige correctie. Een opmerking bijvoorbeeld als „het geeft in het leven somtijds verzoekingen" mag men niet anders dan een afschuwelijk ger manisme noemen. Dit evenwel terzijde. De zoals altijd pri ma doorwerkte voorstelling werd een grote persoonlijke triomf voor Wim Rijke, die na afloop van ieder bedrijf en eenmaal zelfs bij open doek een applaus oogstte als men zélden of nooit op avonden van amateurs verneemt. Hij gaf meer een volkomen te goeder trouw, opgezette, maar daardoor tevens ontwapenend belachelijke naboot sing van het type, dan dat hij er in slaagde daarin volledig door te dringen. Zijn tong val, van nature enigszins slepend, bleek kennelijk en nogal onnauwkeurig aange leerd, als gevolg waarvan hij soms even uit zijn rol gleed. Doch over het geheel geno men deed zijn optreden als de bediende, die slimmer uitpakte dan hij er uitzag, on weerstaanbaar komisch aan, niet in het minst dank zij .een uitzonderlijk goede grime, waarvan hij de uitwerking nog ver sterkte door een kostelijke gelaatsmimiek. Zijn houding was een negen, zijn gesticu latie een acht waard. De hoogte van het begin bereikte hij later helaas niet meer, al kon men dikwijls schateren om zijn raak gelanceerde woordspelingen en om de zotte telefoongesprekken. Door ontoereikend tegenspel van Johan van Doorn als de zwendelbankier kon hij de kansen der slot scène niet helemaal uitbuiten. Al met al een voorbeeldige prestatie. Fons Cornet, hoewel misschien iets te oud voor deze partij, vertolkte met uit nemend gemak een tweede grote rol, die van de uit liefde edelmoedige advocaat. Tien anderen zorgden voor aardig bijwerk, speciaal Cor Visser, Henpy Boon en. Kees Crombouw. Gezegd moet echter worden, dat Ans Drenth, die stellig geen slechte in druk achterliet, meer aandacht besteedde., aan een keurige uitspraak dan aan een bij het gewenste karakter' passende inhoud van haar tekst en dat zij er verstandig aan zal doen voortaan haar gebaren met ten minste de helft te kortwieken. Ook in dit genre bevestigde „Cremer" haar reputatie. DAVID KONING. rEr Is één middel, dal MUGGEN VLIEGEN radicaal uitroeit D.D.T.-POEDER in de pfacfische, voordelige stuif zak 65 cent Vaarweg Sneekermeer-Lemmer wordt 12 kilometer korter Als Donderdagmiddag de boot met het provinciaal bestuur van Friesland een bij Spannenburg gespannen lint zal „door varen", zal de vaarweg Sneekermeer Lemmer met ongeveer 12 km zijn bekort. Dit betekent voor de scheepvaart een be langrijke verbetering, want zij behoeft dan niet langer de grote, omweg over Oude- horne, Langweerder Wielen en Tjeukemeer te maken, maar kan nu via Uitwellin'gerga en Spannenburg het IJselmeer bereiken. Ter gelegenheid van de officiële opening van deze nieuwe vaarweg zullen de direc teur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir. W. J. H. Harmsen, de directeur-hoofdinge nieur van de Rijkswaterstaat in het district Groningen, Friesland en Drente, ir. A. Kloppers, de hoofdingenieur van de Rijks waterstaat in het arrondissement Leeuwar den, ir. C. de Groot, de colleges van Ge deputeerde Staten van Friesland en Gro ningen, de hoofdingienuers van de provin ciale waterstaat in die provincie en het hoofd van de Friese kanalendienst, ir. A. Burger, een boottocht maken, waarbij ook de Friese kanaal- en sluiswerken bij Ter- horne en Lemmer zullen worden bezichtigd. Film van Y. Brusse bekroond De jury, die in overleg met het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en de Nederlandse Bioscoopbond is samen gesteld ter beoordeling van de door dit de partement uitgeschreven prijsvraag voor de vervaardiging van korte films, heeft aan de heer Ytzen Brusse de uitgeloofde prijs van twee duizend gulden toegekend voor zijn film „Parlevinkers". Zoals bekend waren indertijd uit de tien ingeleverde scenario'^, „Parlevinkers" van de heer Y. Brusse en „Napoleon contra Ve nus" van de heer R. Hornecker uitgekozen. Beide films zullen in wereldpremière gaan tijdens de filmvoorstellingen, die ter gelegenheid van het Holland festival te Scheveningen en te Amsterdam worden ge geven. Zij zullen te zijner tijd in de biosco pen worden vertoond. ZES JAAR VOOR „DE JORDANER". Het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof veroordeelde de 51-jarige G. P. S. uit Am sterdam, (de radiospreker „De Jordaner" in de bezettingstijd), tot .zes jaar gevange nisstraf met aftrek, ontzetting uit de bur gerrechten voor het leven en ter beschik kingstelling van de regering. PANDA OP DE KERMIS 17. Panda was zó verbaasd en verschrikt toen hij Joris uit zijn kapotte kinderwagen zag komen, dat hij niet wist wat hij zeg gen moest. Maar Joris wist het best! Die was natuurlijk met vooropgezette bedoe lingen in de wagen geslopen, toen Panda zijn limonade dronk, en hier,- in het een zame park, durfde hij nu wel weer te voorschijn komen. Hij stapte uit de wa-' gen, en met dezelfde beweging griste hij Panda het beursje uit de hand, waarin deze zijn vele, zelf-verdiende geld bewaar de. „Is dit uw geldbuideltje, vrind?" vroeg hij. Héél goed! Laat ons dan eens even rekenen. Gij hebt al dit geld verdiend met deze fraaie kinderwagen, die gij gewonnen hebt met het loterij-briefje dat ik u gaj nietwaar? Dan is dus dit geld voor mij dat is heel logisch, dat zult ge 'zelf inzien en beamen. Juist. Het zal u opluchten dat ge nu uw schulden hebt voldaan, waar, braaf ventje? Maar dan toil ik ook de kwaadste niet zijn. Hier hebt ge dus die I rijksdaalder terug, die ik van u leende. J En de lekkere taart, dat leuke ritje in de J achtbaan en deze sierlijke kinderwagen schenk ik u. Zijt gij goed uit? Maar ge behoeft me niet te danken. Daar houd ih ■det van. Vaarwel manneke!" En met die voorden stapte hij weg, Panda volkomen verbluft achterlatend, Het gekke is dacht Panda verward, „dat het tiet klinkt alsof hij gelijk heeft. Het klinkt heel eer- li ijk, maar toch.,,,". 1^1 ieiiwe Dc radioavonturen van handige Bob (De Muiderkring.Bussum) Het diep-verguisde beeldverhaal heeft in zoverre iets goeds tot stand gebracht, dat et van verschillende kanten „tegengif" is gefa briceerd waarmee aangetoond wil worden dat er ook nog wel iets anders met een beeld roman te bereiken is, dan een handvo moorden en een serie verleidelijke „vamps" De Muiderkring, die met haar publicaties of radio-technisch gebied onder de Nederlandse amateurs een puike naam heeft gekregen bracht een radio-bouwschema in beeldver haal op de markt, dat door zijn opzet te waarderen is. „Handige Bob" knutselt in 31 bladzijden een kristalontvanger in elkaar oir er gedurende de resterende 31 pagina's eei smokkelaarsbende mee te vangen. Deze veredelde beeldstrip is vooral voor ds kleine technicus prachtlectuur en het enigs bezwaar, dat we tegen de uitgave hebben is de weinig vlotte manier waarop de tekenaai zich van zijn taak gekweten heeft. De Driemaster. Maandblad van de Jongeren-organisatie Vrijheid en Democratie. De Jongeren-organisatie Vrijheid en Demo cratie is met een maandblad op tafel gekomei waarvan de eerste aflevering naast eet aantal woorden ten geleide, waarin met dank baar gebruik van de naam een aantal krach tige woordspelingen met scheepstermei worden gelanceerd, oen aantal zeer lezens waardige artikeltjes bevat. De typografischs verzorging is uitstekend en de inhoud heef de vaart, die men in een politieke jongeren organisatie zo graag ziet. Het aardigst; stukje is een persiflage op het dagelijkss radio-programma, waarmee de omroep-ver- enigingen, die van scherts nu eenmaal eet heilige afschuw hebben, wel eens hun voor deel" konden doen. Heringa Wathrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Prachtig orgelspel van Jeanne Demessieux De orgelbespeling op Dinsdagavond was ditmaal toevertrouwd aan een jeugdige organiste uit Parijs, mej. Jeanne Demes sieux. Zij bracht een klassiek programma ten gehore (Bach, Haendel, Buxtehude Couperin en Clérambault), allemaal be kende stukken. En toch, 't klonk als 't ware alles nieuw, door de klare, persoonlijke soms machtig muzikale visie van de ver tolkster op de gespeelde werken. Bij in tuïtie men kan het anders haast niet verklaren had de jonge organiste de rijke klankmiddelen van -het- geweldige orgel feilloos in de hand, alsof zij er reeds jaar en dag mee omging. Zij haalde de zeldzaamste schakeringen uit rugpositief om ze evenwichtig met andere timbres te combineren. Er viel niets uit de toon; de kleur paste steeds bij de lijn en bepaalde mede het sentiment dat in eerste instantie sprak uit muzikale doorleving en speel wijze. Alles werd correct dienend onderdeel van een zeldzaam interpretatievermogen uit een fijn gevoel voor stijl en zuiver be grip van een reeks geniale composities Merkwaardig was het bijvoorbeeld, hoe Jeanne Demessieux het Concertin Bes 'van Haendel in bescheiden registratie hield, en toch het pompeuze karakter van hef stük wist weer te'geven, alleen door de manier van spelen. Couperin en Cléram bault leefden in hun karakteristieke, mix tuurtimbres. De speelsheid van Buxtehudi werd gehuld in klare fluittimbres en Bach werd gediend door de rijkste niet de zwaarste en meest daverende klanken van het orgel, maar steêds zo dat zijn mach- tig muzikaal betoog klaar, duidelijk en welsprekend was. In rustige beheersing, gelijkmatig, maar zonder dat men'een ogen blik de indruk kreeg van een star noten- spel, doch steeds zo dat de stuwende kracht van een levendig interpreteren voelbaar bleef, vertolkte Jeanne Demessieux, als hoogtepunten van,. haar programma Fantasie, en Fuga in g, de Prelude en Fuga in a, twee koralen, waaronder het merk waardige „Jesus Christus, unser Heiland" en ten slotte als een verheven apotheose, de Toccata én Fuga in d. - Er klonk na afloop spontaan applaus in de kerk, dat hebben wij hier nog nooit be leefd. JOS. DE KLERK Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk op Donderdag 16 Juni des namiddags van drie tot vier uur door George Robert luidt: 1. Preludium en Fuga in g, D. Buxtehude; 2. Sonate III d kl, t., J. S. Bach; 3, Deux Versets de 1'hymne: Ave Maris Stella, M. Dupré; 4. Allegro vi vace (uit de le symphonie), L. Vierne; 5, Fantaisie A majeur, C. Franck; 6. Gavotte, J. B, de Pauw; 7. Fête-Dieu, H. Andriessen, Zelfs de voorzitter. Volgens „Der Tag" zijn in de Sovjet-zóne alleen al te Cottbus in verband met het hoge percentage „neen"-stemmen bij de verkiezingen van verleden maand voor bet „Volkscon gres" 21 personen gearresteerd, onder wie het voormalige hoofd der politie, de directeur van het stadsziekenhuis, en de voorzitter van de vereniging voor de studie der Sovjet-cultuur. Order. Het geallieerde hoofdkwartier te Tokio heeft het communistische blad „Akahata" (Rode Vlag) order gegeven, de volledige tekst te publiceren van generaal MacArthurs verklaring, waarin de Sovjet-Unie beschuldigd wordt van aanstichting van sociale onrust in Japan. Niet liberaal. Tegen de premier van New foundland Joseph Smallwood zijn vier dagvaardingen wegens intimidatie van kiezers uitgevaardigd. Smallwood had in een kiesdistrict verklaard dat daar gedurende 4 jaar geen cfiensten door de overheid verricht zouden worden als men niet liberaal stemde. Okapi. Van de okapi's die kortgeleden met het Belgische schip „Kapitein Vostér- mans" te Antwerpen zijn aangekomen, zal er één aan de Nederlandse diploma tieke vertegenwoordiger worden over dragen, die bestemd is voor de Amster damse Artis. Verder is er "één bestemd voor de Londense en één voor de zelse dierentuin. De okapi is een op de giraffe gelijkend zoogdier, echter met kortere nek, dat in 1901 in de Belgische Congo werd ontdekt. 'gerstaking. Garry Davis, Wereldbur ger no. 1, heeft gedreigd in hongersta king fee gaan, indien hij volgende week niet zonder pas in België wordt toege laten. Davis wil de proefverkiezing die te Nivelles zal worden gehouden, om de openbare mening over een wereld regering-te peilen, bijwonen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2