Kiekens zegevierde in de wielerronde van afgekeurde artsen en tandartsen Nederlandse verliezen in Indonesië Woensdag 15 Juni 1949 SPORTWEEK 1949 De wielerwedstrijd voor amateurs in de omgeving van de Planetenlaan'begon Dins dagavond vrij kalm, maar het laatste ge deelte bracht spanning en na een felle sprint slaagde de Haarlemmer Kiekens er in de eerste prijs te verovefen. Spoedig nd het begin behaalden Van Leeuwen, Van Roon (beiden Haarlem), Koeman (Krommenie) en L. de Booy (Am sterdam) een voorsprong en toen er elf van de veertig ronden (een ronde was 1500 meter) gereden waren, was de voorsprong op het peloton zestien seconden. Later werd het verschil zelfs twintig seconden. Na vijf tien ronden deed zich in de bocht Anthony FokkerlaanOrionweg, in de kopgroep een ongelukje voor. Het gevolg was, dat Koe man en Van Roon vielen en zij moesten de strijd staken. Inmiddels had zich een groepje, dat een ronde achterstand had, bij de twee overgebleven renners Van Leeuwen en De Booy gevoegd. Op geringe afstand volgden Th. Drost en P. Pieters (beiden Haarlem) en tenslotte het peloton. De kop groep liep steeds uit. Na iedere ronde werd het verschil groter. Op een gegeven ogen blik was de voorsprong zelfs 32 seconden. Kiekens trachtte de achterstand in te halen, maar hij moest zijn poging staken. Met de koprijders reden renners, die een achterstand hadden. Toen er nog tien ron- I den afgelegd moesten worden, werden de genen, die achter waren, uit de koers ge nomen. Van Leeuwen en De Booy konden I het tempo niet meer volhouden. Hiervan maakte het peloton gebruik en na drie ronden waren de koprijders ingehaald. Alle nog op de weg rijdende renners had den een kans. Drie ronden voor het einde trokken Kiekens en Mol er tussen uit en zij slaagden er in de leiding te behouden. De sprint móest de beslissing brengen. Even voor de eindstreep was Mol nog voor, maar Kiekens spande zich extra in en met succes. Hij zegevierde in de tijd van 1 uur 34 min. 3 seconden. Tweede werd C. Witteveen; 3. J Mol; 4. J. Fleury (Amsterdam); o. L. de Booy: 6. W. Remkes (Amsterdam); 7. Th. Drosf 8. G. Gerritsen (Haarlem); 9. B. Groeneveld (Haarlem); 10. G. Timmerman (Zaandam). De nieuwelingen reden twintig ronden of 30 lc.m. Winnaar werd A. Klijn (Zaandam) in 47 min. 29 sec.; 2. A. Voorting (Haar lem); 3. F. Cornelissen (Halfweg); 4. «L Tienstra (Halfweg); 5. A. Reynder? (Am- Handbalwedstrijd. Onder de bekwame leiding van de heer J Overweter hebben de meisjes van Con cordia en Rood Zwart (Krommenie) het publiek, dat het terrein aan de Van Oosten de Bruynstraat bevolkte, een aard: ge jeugdhandbalwedstrijd laten zien. Enthou siast werd er gespeeld en uit de dikwijls goed opgezette aanvallen en de toegepaste verdediging bleek, dat de jeugdige leeftijd dezer 14—16-jarigen geen hinderpaal be hoeft te zijn voor het aanleren van dit zo bij uitstek geschikte spel voor de op groeiende jongeren. In deze ontmoeting was Concordia de meerdere. Voor de rust be haalde de Haarlemse club een 2—0 voor sprong. Na de rust wisten beide ploegen nog ieder tweemaal te scoren. De einduit slag wérd dus 4—2 voor Concordia, die hiermede een verdiende overwinning be haalde. Wedstrijd voor junioren, Tijdens het vierbondentournooi tussen juniorenploegen van Amsterdam, Noord holland, Leiden en Haarlem behaalde het elftal van Amsterdam de zege. De Haar lemmers speelden goede wedstrijden, doch in de eerste ronde waren zij na het nemen van strafschoppen minder gelukkig. Haar lem heeft de winnende ploeg Amsterdam uitgenodigd voor een revanche. De wed strijd is vastgesteld op Vrijdagavond op het terrein van „Haarlem". Een aantrekkelijke ontmoeting is te verwachten. Nationale zwemwedstrijden Vrijdagavond worden in Stoop's Bad te Over veen nationale zwemwedstrijden ge houden. Voor de normale nummers 100 meter borstcrawl, 100 meter rugslag en 200 meter schoolslag komt steeds maar een serie van acht dames of heren aan de start. Daardoor wordt het zwemprogramma niet te uitgebreid en blijft er tijd over voor schoonsprïngen en waterpolo. In ieder zwemnummer starten nationale cracks en bijna alle kampioenen 1948 komen uit. Waarschijnlijk zal het nummer 100 meter rugslag dames met Geertje Wielema, Dicky v. Ekris en Greet Gaillard zeer fraaie prestaties opleveren. De 200 méter school slag dames is met Janny de Groot, Mary Lavèn, Tony Hom en Nel Garritsen ook best bezet. Het starten van Nel van Vliet is nog niet definitief. Op de 100 meter borst crawl is de Nederlandse kampioenê Hannie Termeulen favoriet. Nadat zij vele maan den weinig aan de start is gekomen traint zij nu weer regelmatig en is in goede vorm. De Haarlemse meisjes Margot Marsman en Jenny van Waard zullen het tegen haar opnemen met Willy Langerveld en Thea Snoeks. Bij de heren zal het op de 200 meter schoolslag spannen tussen Bonte en Hans Kelder; de jeugdige Hilversummer sloeg gisteren nog Bonte in Brussel. Op de 100 meter rugslag heren start Kees Kievit, Ne derlands kampioen en recordhouder. Frits Maus en Cees Rol zullen vermoedelijk zijn grootste concurrenten zijn. De 100 meter borstcrawl wordt waarschijnlijk een Haagse Programma Sportiveek. WOENSDAG 15 JUNI 19.45 Boksen, jiu-jitsu, krachtsport in het Concertgebouw. 18.45 Softbaldemonstratie en korfbal wedstrijd Haarlem-Den Haag op j het terrein van E.D.O. 19.30 Propaganda-zwemfeest in Sport- fondsenbad. 19.30 Roei- en kanowedstrijden Zuider Buiten Spaarne. DONDERDAG 16 JUNI 19.Gymnastiekdemonstraties Zaanen- j laan (Bato), Theemsplein (Con cordia), Schotersingel (GIOS). 19.30 Badminton- en tafeltenniswed strijden in de HBS b (ingang Ged. Voldersgracht). aangelegenheid met Bollen, Buijze, Witter- mans en v. d. Berg. Het starten van de Haarlemse favoriet Tjebbes is niet zeker. Andere Haarlemmers komen ook aan de start, o.a. de dames X. Wisker, J. Spoor en de heren J. Lablans, A. Bijkerk, F. Pieters. Tot slot volgt schoonspringen. Zo zullen de dames Floor, Keller en v. d. Horn, het ver boven de andere Nederlandse spring- sters uitkomende trio, elkaar bekampen in een wedstrijd. De 9 Muzen Herkeuring voor de militaire dienst Leeftijdsgrens omstreeks 45 jaar Uit de oude doos. j- Hel laatste filmwerk van Willy Mullens. „Uit de oude doos", dal in 1948 in de Nederlandse theaters werd ver toond, zal mededingen op het filmfestival te Knocke. Deze film is inmiddels nog aanga- vuld met originele opnamen uit 1896, 1897. en 1898. o.a. van Paus Leo XIII, Paul Kruger en de oud-president Teddy Roosevelt. De vertoning van deze film is vastgesteld op Donderdag 23 Juni. Bekend Egyptisch acteur overleden. Op 68-jarige leeftijd is in een ziekenhuis te Cairo overleden Naguib Rihani Bey, een prominent Egyptisch acteur. Rihani bewerkte vele Franse comedies voor het Arabisch toneel. Hij vervulde ook een rol in de Franse film „Yacout" en verwierf zich een bekende naam in Europa. Koning Faroek gaf hem twee jaar geleden de titel van Bey wegens zijn verdiensten voor de Egyptische kunst. Louis Borel bij A B C-cabaret. De Nederlandse toneel- en filmspeler Louis Borel, zal na een langdurig verblijf in Engeland en Amerika in ons land terugkeren. Van 1 Augustus af zal hij als gast optreden bij het A B C-cabaret. dat op die datum in de „Kleine Komedie" in Den Haag de pre mière geeft van een nieuw cabaretprogramma getiteld „Meester A B C" en als ondertitel: „Des levens leesplankje in veertien lesjes met voor- en naspel". Auteur van dit pro gramma is Wim Kan, de composities zijn van Cor Lemaire, die tevens aan de vleugel de muziek verzorgt. Verdere medespelenden zijn: Cory Vonk, Sophie Stein, Pam Henning en Chris Baav. Filmfestival. Aan het internationale filmfestival te Marianske Lazne, dat van 23 Juni tot 7 Augustus wordt gehouden, nemen Frankrijk, Italië, Engeland, Amerika, Rus land en nog tien andere landen deel. „Kapitein" Harry Truman marcheerde aan het hoofd van batterij D, tijdens de parade van de 35ste divisie te Little Rock (Ark.). Met zijn breedgerande stetson zwaaide hij vrolijk naar de menigte, die de parade gadèsloeg. Links van hem liepen de minister van Oorlog Louis Johnson en de gouverneur van Arkansas Sid McMath en rechts generaal-majoor Harry Vaughan. Cricket Eerste testmatch eindigde in een draw De eerste testmatch EngelandNieuw Zee land is in een draw geëindigd. De innings van Nieuw Zeeland sloot op 341 runs. De bowlingcijfers der Engelsen waren: Balley 6 voor 118, Bedser 0 voor 98, Edrich 2 voor 18, Young 1 voor 52, Hollies 0 voor 57 en Comp- ton 1 voor 23. Voor de-Engelsen was het een onaangename verrassing, dat Hutton in de tweede innings uitgevangen werd door Mooney op het bowlen van Cave zonder dat er een run gescoord was. Edrich en Washbrook zetten een flinke stand op en later voegden Comp- ton, Wharton en Mann runs aan 't totaal toe. Bij de stand 267 runs voor vier wickets werd gestopt. Washbrook 103 not out, Edfich 70. Compton 26, Wharton 13 en Mann 49 not out. Nieuw Zeeland moest 299 runs scoren om te winnen. De batsmen zetten er alles op, om een zege te behalen. Het begin was veelbelo vend, maar de tijd was te kort en er werd een totaal van 195 runs voor het verlies van twee wickets behaald. Sutcliff en Scott wer den beiden op het bowlen van Young ge vangen door Bedser respectievelijk voor 82 en 43. Smith bleef met 54 en Hadles met 13 not out. Het resultaat was een draw. Athletiek Nationale wedstrijd te Hilversum Bij de gisteren gehouden avondwedstrijd te Hilversum zijn er door de Haarlemse athleten goede prestaties verricht. Bij de heren op de 1000 meter hardlopen wérd de HAV Haarlem athleet W. van Gog tweede achter de kampioen op de 800 m. Kist van G.A.C. in 2.40.2 voor Myborg en Lataster. Vijfde werd W. van Deursen in 2.48.2. Bij de meisjes eindigde D. Taams van Gita op de 80 m. 'gelijk met de kampioene A. Basch van Sagitta in 10.7 sec. Op de 100 m. dames werd W. v. d. Velden vierde in 13.8. De estafetteploeg van Gita Werd derde in 54.8 op de 4 x 100 m. achter Sagitta, Amsterdam en G.A.C., Hilversum. Ageodsi voor IHasirlem WOENSDAG 15 JUNI Rembrandt: „Mijnheer, de gouvernante' alle leeft.. 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Are de TriompheA 18 j., 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „De zaak Paradine", 18 j., 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur City: ..Een huis in de Dulcimerstraat". 18 j.. 2.15. 4.30. 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Het goud van Canada' 14 j„ 2.30. 7 00 en 9 15 uur. Frans Hals: „Het stond in de sterren", 18 j., 2.30, 7.00 en 9.15 u, DONDERBAG 16 JUNI Grote Kerk, Orgelconcert. 3 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Damnieuws Limburg tegen Luik. Op 19 Juni zal te Maastricht in Benelux-verband een wedstrijd worden gespeeld tussen de sterkste vijftien Limburgse dammers tegen een vijftiental der sterkste dammers uit het Luikse district. NederlandFrankrijk. Plannen bestaan om een landenwedstrijd te organiseren tus sen een Nederlands en een Frans tiental. Promotor is de heer P. C. Bais. voorzitter der Beverwijkse Damclub. De directie van Hoogovens verleent aan de uitvoering dezer plannen medewerking. Guignard kampioen van Zwitserland. De nog jeugdige A. Guignard, die reeds in 1944 en 1946 nationaal kampioen van Zwit serland was en van wie men grote verwach tingen heeft, heeft de titelhouder Rostan onttroond. De eindstand van dit tournooi luidt: 1. A. Guignard: 2. I. Gédance; 3. R Bücher; 4. G, Rostan en 5. G. Cheperon. Malfray kampioen van Parijs. De eind stand van het tournooi om het kampioen schap van Parijs 1949 luidt: 1. Malfray; 2. Blum; 3. Roger Serf; 4. Pérot; 5. Dionis; 6. Abel Verse: 7. Henri Chiland; 8. Aubier 9. King. JUBILEUM-ADSPIRANTENTOURNOOI H. K. C. „HAARLEM" De H. K. C. „Haarlem" houdt Zondag op het Gem. Sportterrein aan de Kleverlaan ter herdenking van het 35-jarig bestaan een adspirantentournooi. Er zijn drie afdelingen gevormd: Afd. A: Animo Ready a, Haarlem a. Sport Vereent a en Watervliet b. Afd. B: Haarlem b. Haarlem c. Nieuw Flora b, Oosthoek en Oosterkwartier c. Afd. C: Haarlem d, Haarlem e, Oosterkwar tier d en Sport Vereent b. Er wordt gespeeld van half 10 tot half 5. Van 2.15 tot 3.30 uur wordt een veteranen- wedstrijd gespeeld tussen de verenigingen „Haarlem" en „Sport Vereent". BESLISSINGSWEDSTRIJD STADS EDITIE-BEKER De beslissingswedstrijd tussen Haarlem en Oosthoek om de Staas-Editie-beker wordt Zaterdagavond om zeven uur op het terrein van „Sport Vereent" gespeeld. BESLISSING KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Zaterdagavond wordt de wedstrijd Blauw Wit—Het Zuiden gespeeld op het terrein van „Rohda" te Amsterdam. Deze wedstrijd moet de beslissing brengen, welke club het lands kampioenschap behaalt. Op het ogenblik heeft Blauw Wit een voorsprong van één punt op Het Zuiden. Krijgt Italië een binnentrio Wilkes-Nordahl-Lenstra? Het is niet onwaarschijnlijk, dat het Nederlands elftal behalve Faas Wilkes ook Abe Lenstra aan Italië zal kwijt raken, aldus meldt De Volkskrant. Wilkes heeft Lenstra verzocht, met hem naar Milaan te gaan, de club, die ook de Fries een aanbieding gedaan heeft. Abe ,aat niet over ijs van één nacht en hij be seft, dat de Italiaanse voetbalatmosfeer voor hem bijzonder moeilijk zal zijn. Daar om zijn Wilkes en Lenstra overeengekomen, dat Faas in Italië poolshoogte zal gaan nemen en eventueel voor Abe de weg zal plaveien. Derhalve heeft Lenstra de Italiaanse aanbieding in beraad gehouden en is het toch mogelijk, dat Milaan volgend seizoen het binnentrio WilkesNordahl Lenstra zal kunnen opstellen. Een vermoeide, geblesseerde en een beetje geïrriteerde Abe Lenstra, zojuist teruggekeerd uit Kopenhagen, onthulde deze Italiaanse plannen met een enkel woord. „Faas Wilkes is voornemens te gaan trouwen en dan met zijn vrouw naar Italië te gaan." En Abe voegt er zakelijk aan toe, dat het salaris van Faas in dollars zal wórden uitbetaald, waarvan deze, na zijn terugkeer in Nederland, vijf procent rente zal trekken. Lenstra heeft de laatste tijd nog enige aanbiedingen van Britse clubs ontvangen, die hij terzijde gelegd heeft. VOETBALLERS VOORWAARDELIJK GESCHORST In de Sportkroniek deelt het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond mee. dat het zich heeft bezig gehouden met overtredingen van amateursbepalingen, door dat bekende voetballers aan derden hebben toegestaan reclame te maken met gebruik making van hun naam en foto. Daar niet is gebleken, dat de betrokkenen financieel voordeel hebben gehad van hun medewer king, heeft het bondsbestuur gemeend dit maal nog met een voorwaardelijke schorsing met een langdurige proeftijd, te kunnen vol staan. Bij ae Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp inzake hei-keuring van afge- keurden. In de Memorie van Toelichting wordt gezegd, dat bij de voorgestelde voor ziening de regering allereerst het oog heeft op artsen en tandartsen. Zoals bekend is, zijn maatregelen getroffen om de verplich tingen welke in deze tijd op de tot militaire dienst geroepen burgerartsen en burger tandartsen rusten over zoveel mogelijke hoofden te verdelen. Daarloe zijn of wor den. ook de artsen en tandartsen die tot buitengewoon dienstplichtigen werden be stemd binnen zekere leeftijdsgrenzen daar bij ingeschakeld. Er zijn echter ook nog velen die als ingeschrevene voor de dienst plicht werden afgekeurd doch onder hen zal zich ongetwijfeld een niet onbelangrijk aantal bevinden van wie kan worden aan genomen dat de ongeschiktheid inmiddels is opgeheven hetzij door verbetering van de lichamelijke toestand hetzij doordat bij de tegenwoordige methode van keuring, waarbij veel meer dan vroeger rekening wordt gehouden met het verschil in eisen tussen de onderscheidene diensten, menige afwijking die voorheen werd geacht onge schiktheid met zich te brengen alleen maar leidt tot een beperking van de indelings mogelijkheden. De regering acht het billijk ook aan deze afgekeurden voor zoveel zij bij een nader onderzoek blijken thans geschikt te zijn, gelijke verplichtingen op te leggen. Dit is ook om een andere reden van belang. Het valt namelijk te voorzien dat de stremming die de universitaire studie in de bezettings jaren heeft ondervónden, gedurende enkele jaren een verlaging van het aantal afstu- derenden te zien zal geven. Dit zou voor de militaire geneeskundige en tandheelkun dige dienst nog extra-moeilijkheden kunnen veroorzaken. Dit alles pleit er voor de artsen en tand artsen, alsmede de aanstaande artsen en tandartsen, die als ingeschrevene voor de dienstplicht werden afgekeurd, opnieuw te keuren en hen, die geschikt blijken te zijn, aan gelijke dienstverplichtingen te onder werpen als hun collega's, die al dadelijk werden goedgekeurd, reeds korter ^>f langer tijd hebben te dragen. Wat thans ten aanzien van artsen en tandartsen nodig is kan ook nodig wor den voor ingenieurs en andere technici, voor juristen en meer groepen van per- sonen van verschillende leeftijden. Daarom verdient het aanbeveling, aldus de regering, een algemene bevoegdheid tot herkeuring van afgekeurden te scheppen om als de nood aah de man mocht komen op korte termijn over de nodige krachten .te kunnen beschik ken. Voor de lichtingen van de jaren 1944. en volgende is de keuring reeds naar de nieuwe frnethode geschied, zodat daarvoor althans voorshands, weinig behoefte aan herkeuring bestaat. Van de drie vooraf gaande lichtingen zijn slechts enkele kleine groepen gekeurd. De voorgenomen herkeuring zou daarom voornamelijk moeten gelden voor lichtingen ouder dan die van 1941. Het is de bedoeling de gelegenheid tot herkeuring open te stel len tot ongeveer de normale leeftijdsgrens die er bestaat voor de dienstplichtigen met de rang van officier, dus tot omstreeks 45 jaar. Bij de oproep in werkelijke dienst wordt in het algemeen de regel gevolgd dat jon geren voorgaan. Ten opzichte van sommige groepen en ook ten aanzien van artsen en tandartsen blijkt echter hoe langer hoe meer dat ook de ouderen voor oproeping aan de beurt moeten komen, wil men de jongeren niet een overmatig zware last op leggen. Dit geldt zowel hen die reeds bui tengewoon dienstplichtige zijn, als degenen die na herkeuring alsnog dienstplichtig zul len worden. Het getal afgekeurde artsen en tandartsen kan naar ruwe schatting worden gesteld op 50 a 60 per lichting. "Indien een derde, misschien de helft van hen, alsnog zou wor den goedgekeurd, zou dat een winst geven van rond 300 artsen en 150 tandartsen. Ook BFO gaat deelnemen aan besprekingen in Batavia De UNO-commissie voor Indonesië heeft aan Sultan Hamid II een uitnodiging ge zonden om met vijf andere vertegenwoordi gers van de BFO deel te nemen aan de onderhandelingen die op het ogenblik tus sen Nederland en de Republiek in Batavia worden gehouden. Deze uitnodiging is het gevolg van het desbetreffende besluit van 18 Juni van de Nederlandse en republi keinse delegaties. Hamid II heeft verklaard dat nog niet bekend is wie de andere vijf vertegenwoor digers ter conferentie zullen zijn. De hui dige delegatie van de BFO, die aanvan kelijk voor de besprekingen was aange wezen, bestond uit de voorzitter, Sultan Hamid, en zes leden. „Merdeka" meldt dat de UNO-commissie er bezwaar tegen heeft wanneer Abbas van Tapanoeli zitting in de delegatie zou heb ben, omdat Abbas geen lid is van de BFO. maar als waarnemer zitting heeft. Tegen Abbas, die een vroegere republikeinse hoofdambtenaar op Sumatra is, bestaan ook in republikeinse kringen bezwaren. Fabrieksbranden in Raalte en Venlo Dinsdagavond werd brand ontdekt in de timmerfabriek van de firma Douma te Raalte. Het vuur woedde in een loods ter grootte van 30 bij 15 meter, welke loods veel meubelen bevatte. De brandweer van Raalte vroeg assistentie van de brandweer uit Deventer die dadelijk hulp verleende. Men is er in geslaagd een deel der meu belen tijdig uit de loods te halen. De overige fabrieksgebouwen bleven dank zij het krachtig optreden der brandweren behou den. Het vuur is vermoedelijk ontstaan door een weggeworpen sigaret in de spuitafde- ling. De fabriek was verzekerd tegen brandschade. In de afgelopen nacht is brand uitgebro ken in de aardewerkfabriek „Keramica" te Venlo. Het gezin van de bedrijfsleider, woonachtig in hetzelfde gebouw, had nog niets gerrfferkt toen de rook reeds tot de slaapkamers doordrong. Een spoorwegbe ambte alarmeerde de familie en de brand weer. Deze laatste stond voor een moeilijke taak omdat het vuur reeds een grote om vang had aangenomen. De fabriek brandde bijna geheel uit. De totale schade beloopt 40.000. Mr. Phaff benoemd tot gemeentesecretaris van Delft De gemeenteraad van Delft heeft zich Maandagavond geruime tijd bezig ge houden met de benoeming van een gemeen tesecretaris in de vacature mr. G. Engberts. B. en W. hadden voorgedragen 1. mr. H. E. Phaff te Heemstede, 2. dr. S. O. van Poelje te 's-Gravenhage. Daar de katholieke fractie een katholieke candidaat benoemd wilde zien stelde zij voor de aanbeveling terug te nemen. De voorzitter weigerde dit echter. Na uitgebreide discussie ging men over tot stemming. Mr. Phaff kreeg 15 stem men, 12 stemmen waren blanco. Mr. Phaff is referendaris ter Provinciale Griffie van Noordholland. Nico Hermans tweede dirigent van Maastrichts orkest Tot tweede dirigent van het Stedelijk orkest van Maastricht is benoemd de Maas trichtenaar Nico Hermans, dirigent cellist en componist. Nico Hermans ontving zijn eerste muzikale opleiding aan het stedelijk muzieklyceum van Maastricht in de cello- klasse. Hij studeerde na de oorlog aan het conservatorium te Kopenhagen waar hij o.a. de vrogere solocellist van het Berlijnse Philharmonisch orkest Paulus Backe tot leraar had. Nico Hermans componeerde werken voor kooi-, cello, piano, orkest en kamermuziek. Zijn „divertimentd piccolo" werd ter gele genheid van het Nordisk Musikfest 1948 te Oslo uitgevoerd en door de radio uitgezon den. In 1948 componeerde hij een synfonia breve welke hij in Februari 1949 op een door hem zelf geleid concert door het Maas trichts Stedelijk Orkest liet uitvoeren. Koning Gustaaf van Zweden zal op 16 Juni zijn 92ste verjaardag vieren. Dit is de meest recente foto van de krasse Zweedse vorst en werd in het stadion te Stockholm genomen. De kleine Wereld Frans Dat oude uitspanninkje ligt daar in het groen van struiken verscholen alsof het zich verbergen wil in zijn rust. Zijn gevel is gerimpeld door de ouderdom, maar het zijn de rimpels van een glimlach waarmee het lange jaren over dat stille land heeft uitgezien. Het is een vriendelijk huis uit vroeger eeuwen, hier moet in voorbije jaren de postkoets een halte hebben gehad. In die scheefgezakte drinkbak van bruin- vermolmd hout hebben dampende paarden hun neuzen diep in het koele putwater ge stoken, zij hebben geslorpt met de ogen toegeknepen van plezier om de verfrissing. Hoe zal die uitspanning geheten hebben toen dames in hoepelrokken uit de koets werden geholpen door galante jongeman nen in zijden kuitbroeken? Niemand weet meer hoe zij toen geheten heeft, maar nu hangt een bord in een smeedijzeren arm boven de deur te wiegen in de wind, daarop staat: In De Oude Bar rier. En daaronder is ter verduidelijking een tolboom geschilderd, wie in de geschie denisboeken van de streek gaat neuzen zal wel uitvinden dat hier vroeger een tol ge weest is. Betaal of ge komt er niet door. Daar in De Oude Barrier is het jarenlang stil en stoffig geweest, er kwamen niet veel gasten behalve een eenzame wandelaar, die van ergens ver weg het zandpad had ge volgd om te zien waar hij belanden zou. Maar nu is er een betonweg langs gekomen, daar ritsen dag en nacht de auto's en mo torfietsen over in hun vaart van stad naar stad. Er komen nu veel mensen rusten en vragen hoe ver het nog is. Zij vragen dat bij voorkeur aan de dochter van de her bergier, dat is een frank en vrolijk meiske geworden de laatste jaren. Zij neemt haar vader al heel wat werk uit handen, zij kan met haar negentien jaren al wat werk ver zetten. De klanten vinden het schuimende blonde bier koeler als zij het getapt heeft, zij lacht en knipoogt er bij, dat schijnt een goede uitwerking op bier te hebben. De herbergier krijgt langzamerhand wat met zijn dochter te stellen, zij heeft van die voorbij razende auto's en die stadse heren zeker een bevlieging gekregen. Zij vindt De Oude Barrier te dorps en te antiek, zij houdt van moderne dingen en moderne mensen. Zij wil sierlijke gepolitoerde stoelen in de gelagkamer inplaats van die simpele bescheiden zetels, waarop mis schien nog sanskulotten hebben zitten zin gen. En zij wil de uitspanning herdopen met een moderne naam. De kastelein moet er niets van hebben, hij heeft genoeg op die betonweg zitten foeteren. Hij is een man van het stille land, hij houdt van de ouderwetse rust en hij heeft de ouderdom van zijn taveerne lief. Hij slaat met zijn vuist op tafel en ik zeg dat het niet gebeurt en dit en dat; maar er komen gepolitoerde stoelen en een pathe- foonkast en er komt een schilder uit de stad om het uithangbord over te verven. Die schilder heeft een motor met een duo en hij vertelt schone dingen van het moderne ver tier in de plaats waar hij woont. Hij zal „Café Royal" op het uithangbord schilde ren. Dat is Frans, dat is indrukwekkend en modern. En het meisje kijkt haar ogen uit naar die knappe schilder, die in het Frans verven kan. Hij kan nog meer dan in het Frans ver ven, want 's avonds neemt hij het meisje mee op zijn motorduo, zij laat een briefje achter: Ik wil er uit. het is me te klein en te ouderwets daar bij u, ik zal in de stad gelukkig worden met mijn schilder. Dat is een slag voor de kastelein, daar zit hij met zijn Café Royal en zijn gepoli toerde stoelen. Hij slaat er een paar van tegen de muur aan splinters, hij keilt zijn nieuwe uithangbord de betonweg over de sloot in. Wat helpt hem dat. Hij kan zijn hele Café Roval plat slaan, hij zal er niet verder mee kernen. Zijn "dochter heeft de grote wereld geroken. Zij is er ingespron gen. gelijk een kikvors in het water. Na jaren komt zij terug, de oude gevel heeft tegen haar geglimlacht als vanouds, maar zij lacht niet. Zij heeft haar vrolijk heid en haar frisheid ergens achtergelaten op haar weg door de grote wereld, zij komt terug in de uitspanning om lang cn innig te rusten. Zij zegt haar vader dat er een nieuw uithangbord komen moet. de smeed ijzeren arm is leeggebleven sinds zij ver trok. En er komt op het bord te staan: In de Kleine Wereld. Want in het klein is hier alles wat ik verlang, zegt zij moe, die grote wereld daarbuiten is nog kleiner dan deze, er is geen ruimte en geen rust. De oude kastelein moet erover peinzen, dan zegt hij tevreden: In De Kleine Wereld, ja, dat kan, daar heb ik niets op tegen. Want daar is nu eens geen woord Frans bij. J. L. In tegenwoordigheid van de Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda en andere autoriteiten, heeft Prins Bernhard Dinsdagmiddag te Amersfoort het nieuwe Research Laboratorium van de Erdal-fabrieken geopend. De duur van eventuele herhalingsoefeningen Ter aanvulling van de berichten om trent de duur van eventuele herhalings oefeningen voor uit Indonesië gerepa trieerde dienstplichtigen verneemt het ANP nog van bevoegde zijde, dat de leger leiding het houden van herhalingsoefenin gen noodzakelijk acht omdat bij onver hoopte moeilijkheden in West-Europa zal moeten worden opgetreden op een geheel andere wijze dan die welke de uit Indone sië teruggekeerde militairen gewend zyn. Er zal daarbij geoefend moeten worden in het optreden in groter verband op welk gebied de militairen in Indonesië geen er varing hebben opgedaan. Bovendien wordt het noodzakelijk geacht om voor alle on derdelen die betrokken worden in een eventuele mobilisatieopkomst een mobili satie oefening te houden. Hoewel nog geen definitieve beslissing is genomen wordt het onwaarschijnlijk geacht dat de duur van herhalingsoefenin gen de drie weken te boven zullen gaan. Eén week zou voldoende zijn voor de mobilisatieoefening en het optreden in kleiner verband. Een a tu'ee weken zouden gemoeid zyn met een oefening in groot verband. De herhalingsoefeningen voor kader zouden wellicht van iets langere duur moeten zijn. Ten aanzien van deze kwestie wordt er aan herinnerd dat de oproeping van de lichtingen 1941-1944 niet voor be doelde herhalingsoefeningen in de plaats kan worden gesteld daar deze lichtingen een volledige opleiding van ten minste een jaar zouden moeten ontvangen waartoe naast de opleiding der ge wone lichting door gebrek aan kader en opleidingscapaciteit geen mogelijk heid bestaat. Tenslotte wordt opgemerkt dat het in het voornemen van de legerleiding ligt om de herhalingsoefeningen slechts dan voortgang te doen vinden wanneer de om standigheden zodanig zijn dat zij er het gewenste resultaat van kan verwachten. DEN HAAG, 14 Juni. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn ge rapporteerd: Koninklijk Ned. Ind. Leger: Gesneuveld 16 Mei: vrijwill. d.pl. sold. 2e kl. Djailan; Amb. sold. Ie kl. inf. J. Lopulalan; Jav. sold. 2e kl. inf. Simin; overleden ten gevol ge van oorlogsverwondingen op 17 Mei: Tim. sold. 2e kl. inf. C. G. Volkerts; ge sneuveld 17 Mei: Amb. korp. inf. O. B. Pelupessy; gesneuveld 18 Mei: Amb. sold. 2e kl. inf. Huwae; gesneuveld 19 Mei: mil. serg. inf. A. L. Lindehovius; Jav. sold. Ie kl. Ngadino; Jav. sold. Ie kl. inf. Senen; Chin. mil. sold. Ong Bok Siang; overleden ten gevolge van oorlogsverwonding op 20 Mei: Amb. sold. Ie kl. Riupassa, allen ui* Indonesië. Ons klokkenspel Reinout Heering bespeelt morgen. Donder dag. van 20—21 uur n.m. weer de klokken van de St. Bavo te Haarlem. Zijn programma luidt: 1. Le Tambourin, J. Ph. Rameau. 2. a. Daar zou een meisje gaan halen wijn; b. Wel man, gij moet naar huis toe gaan; c. 't Ros Beyaard, Oud. Ned. liederen, 3. Jesus, joy of man's desiring. J S. Bach. a. Hij, die geen liedje zingen kan, Hullebroeck. b. Voor 't kantklossen. E. Hullebroeck. c. Wat ze zeggen. Ph. Loots. Moments musicaux III. F. Schubert. Suite Archi'que. Géo Clément. a. Rigaudon. Géo Clément. b. Pavane, Géo Clément. c. Menut. Géo Clément. Menuet, W. Créman. 8 a. Mij spreekt de blomme een tale, C. van Hennes. b. Ne keer dat ik achter de baan kwam gegaan, C. van Rennes. c. Wiegedeuntje, C. van Rennes. 9. Cantonetta, Jef van Hoof. 10. Improvisatie,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5