4 Jaarmarkt bij de Lutherse Kerk SLOT DEFECT? y Kort en Bondig Hel huis aan de baai Woensdag 15 Juni 1949 Haarlems Öagblad Op het voorplein van de Lutherse Kerk aan de Witte Herenstraat ep op het Lu therse Hofje heerste Dinsdag een gezellige drukte. Op deze plaatsen is de jaarmarkt ingericht, waarvan de opbrengst bestemd is voor de oprichting van een rusthuis met kapel in Haarlem-Noord voor chronische zieken. Aardig zijn de tentjes gegroepeerd. De commissie van voorbereiding heeft er voor gezorgd, dat er voor de bezoekers veel te koop is en zij kunnen aan allerlei attrac ties deelnemen. Dinsdagmorgen is de jaarmarkt geopend. Ds. W. Spliethoff heette de bezoekers na mens de kerkeraad welkom, dankte allen, die hun medewerking aan de voorberei ding hebben verleend en herinnerde aan het mooie doel van de markt. De waaimemend voorzitter, de heer C. De Woningbouw De laatste gegevens In Nederland werd in het tijdvak JanuariApril de bouw begonnen van 8768 woningen. In hetzelfde tijdvak wer den er 12659 voltooid. Ultimo April 1949 waren in aanbouw 36.885 huizen. Voor' Noordholland (inclusief Amster dam) zijn de cijfers: JanuariApril be gonnen 1427 woningen en voltooid 1537. Ultimo April waren 5061 woningen in aan bouw. In April 1949 waren er 7607 werkzoe kenden in de bouwnijverheid in Nederland. Aan het einde der maand waren nog 4072 aanvragen overgebleven. Parlementsleden voor de Centrale A.R.-kiesvereniging In de vergadering van de Centrale A,R, kiesvereniging, die gisteravond in de Turn zaal van het Concertgebouw werd gehou den, sprak het Eerste Kamerlid H. Algra over de betekenis van de gemeenteraads verkiezingen. Hij richtte zich voornamelijk tot de jongeren, die hij wees op hun ver antwoordelijkheid in deze politieke strijd, die thans vooral zo drukkend is, omdat hei alles vernietigende communisme ook ons land bedreigt, al zal het er zonder hulp van buiten jxooit komen. Hij achtte voorts de nationale kracht bedreigd door de interna tionale oriëntatie van de regeringspartijen, die de Nederlandse politiek voortdurend parallel laten lopen met die van de West- Europese zusterpartijen. Voorts duchtte hij de Roomse invloed en wees op de onmoge lijkheid voor de P. v. d. A. om zich daar tegen te verzetten. Hij drukte zijn spijt uit over de gebrek kige samenwerking met de Christelijk- Historischen, waarvoor hij de schuld ove rigens bij de C.H.U. zocht. Hij riep tenslotte de jongeren op om propagandisten te zijn, niet zo zeer om de 3 zetels in de-raad te behouden, maar om de stad Haarlem te doordringen met de geest van de Refor matie. Als tweede spreker trad het Tweede Ka merlid mr. di-. E. P. Verkerk op. Hij schet ste de teleurstellingen van na de bevrijding waarvoor naar zijn mening de nationale boodschap van de A.R. de remedie kan zijn. *Hii schetste in het bijzondei- de-moeilijk heden van de middenstand die van alle kanten bedreigd wordt. Hij attaqueerde voorts de plannen van de Overheid die naar zijn mening van het gemeentebestuur een machteloos administratief apparaat willen maken. Hij waarschuwde tenslotte voor de Pro testantse atoom-splitsing" die de zo nodige gezamenlijke krachtsinspanning verdeelt. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Jac. A. Jong kind, technisch installateur, wonende te Aalsmeer, Oosteinderweg 320. Rechter commissaris: mr. C. E. Muller; curator: mr. A. J. Fibbe, advocaat en procureur te Haarlem. M. H. van den Broek, sprak een woord ter nagedachtenis van de overleden voorzitter van het Jaarmarkt-comité,, de heer C. B. W. Nordemann, die zoveel voor het comité heeft gedaan. .Eén zoon van wijlen de heer Nordemann hees de Nederlandse vlag, ten teken, dat de jaarmarkt geopend was. Kleuteronderwijs Voor de gemengde commissie voor exa mens voor voorbereidend onderwijs (kleu teronderwijs) te Rotterdam slaagden voor het diploma A de dames N. Benus, E. Cla- renburg en E. Verwayen, allen leerlingen van de Stichting tot het opleiden van Leerkrachten bij het Openbaar Voorberei dend Lager onderwijs te Haarlem. PHILIPS - ERRES - WALDORP RADIO J. G. KAASEMBROOU... Technisch groot! GR. HOUTSTR. 131 SMEDESTR. 7 TEL. 10271 TEL. 11287 Betaling desgewenst in overleg (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 14 Juni 1949 GEHUWD: 14 Juni, C. G. de Regt en C. H. Boon. BEVALLEN van een zoon: 12 Juni, A, M. W. Baasvan Beinum; J. A. Marchand Slot: 13 Juni, W. C. T. LeuvenKlumper; J. M. C. ElsingaLubbers: A. KoopmanHof man; IJ. van der VeenStam; M. S. Dauphin Flore; 14 Juni., M. HenricusBelle. BEVALLEN van een dochter: 10 Juni, M. SG. van HeugtenGerrits; 11 Juni, A. A. einekeSieuwerts; 12 Juni, I. van Dam Halderman; 13 Juni. M. M. KaateeBruneel; J. SmidsStolk; P. G. Luiten—van Schaik; J. E. HeuleRoggeveen; 14 Juni, J. M. H. Borst—van der Vring; A. P, Beij—van Eek hout. OVERLEDEN: 13 Juni, C. A. Dirks, 81 j., Ripperdapark; G. van Dijke, 1 m., Jan Steen straat; A. H. Plevier, 47 j., Wilhelminastraat; B. van Elderen, 5 j.. Hazepaterslaan. Voor de jeugd is een aantal boeken tentoon gesteld, waarvoor grote belangstelling bestaat. Bekendmaking uitslag raadsverkiezingen Vanavond worden voor onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 de uitslagen bekend gemaakt van de raads verkiezingen die heden in verschillende ge meenten plaats hebben. (De verkiezing ii Haarlem en in liet grootste deel van de ge meenten in ons land, is pas Woensdag 22 Juni). De voornaamste uitslagen worden ook bekend gemaakt te BLOEMENBAAL in de boekhandel K. L. M. de Wit, Rustenburger- weg 10, en te HEEMSTEDE in de sigaren- handel J. M. Kneijnsberg, Binnenweg 21 in ZANDVOOST in het sigarenmagazijn C. Meyer, Grote Krocht 26. Heden zijn er o.a. verkiezingen in Heem stede, Bloemendaal en Zandvoort. De resultaten van de verkiezingen in die ge meenten worden in genoemde plaatsen onmiddellijk na het vaststellen van de uit slag bekend gemaakt. Even later worden op die punten bulle tins uitgereikt, met vergelijkende cijfers van vorige verkiezingen. Gezamenlijke Protestants Christelijke groep vergaderde De Anti-Revolutionnairen en Christelijk- Historischen, die zich in Bloemendaal ver enigd hebben in de gezamenlijke Protes tants Christelijke Partijen, hielden gister avond in hotel. „Roozendaal" te Overveen een openbare vergadering. Mr. J. W. de Jong Schouwenburg vroeg zich af, hoe het kwam, dat er zo'n lauw heid heerste. Een lauwheid, waarmee alle politieke partijen te kampen hebben. Het stemmen is meer dan een rood stipje zet ten; we moeten beseffen, dat we mede- bepalen, hoe het staatsbestel zal zijn. Spre ker meende zeer positief te.kunnen ant woorden op de vraag, of er nog bestaans recht is voor een Christelijke politieke partij. Het is zelfs een plicht, om die partij te handhaven. De ordening staat omschre ven in de Heilige Schrift en zonder een Christelijke partij wordt dit over het hoofd gezien. De tweede spreker mr. Hijszeler vond het een misstand, waar in de toekomst tegen gestreden moest worden, dat er geen kostprijs-begroting werd gemaakt. Het is nu mogelijk en het geschiedt meermalen, dat'aan een openbare school bepaalde werkzaamheden worden verricht. De bij zondere school wordt naar dit bedrag, hiervoor benodigd, relatief gesubsidiëerd. Aangezien echter door foute kostprijs-be rekening dit bedrag te laag is, wordt de bijzondere school te laag bndersteund. Er was in het afgelopen jaar een voor stel van Katholieke zijde geweest, om een gebed uit te spreken, voordat de raadszit ting geopend wordt. De Christelijke-par tijen zijn hier natuurlijk voor, maar we moeten angstvallig waken, dat hierover een politiek debat ontstaat, omdat het gebed daar te heilig voor is. Er'zal eerst overleg vmrden gepleegd buiten de raad om, zodat men zeker is van een behoorlijke meer derheid. Velen zijn gegrepen door de doorbraak gedachte en hebben daardoor gebroken met alles wat ons lief is. Er zou geen Chris telijke school, vakbeweging, of politieke partij meer overblijven, indien dit doorzet. „We moeten blijven strijden voor 'n Chris telijke politiek, voor een Christelijke ge- meenteraadspolitiek", aldus besloot de heer Hijszeler. Kleverpark krijgt weer een postagentschap De bewoners van het Kleverpark missen sedert 1 Mei hun postagentschap in de Santpoorterstraat. Wij vernemen echter, dat de directie van het Haarlemse post kantoor een gegadigde heeft gevonden om dit filiaal voort te zetten. Het wachten is nog op de goedkeuring van het Hoofdbe stuur van P.T.T. Zodra die is afgekomen, zullen de Kleverpakkers weër vlak bij huis hun poftzaken kunnen afwikkelen. SCHEEPVAART Amstelveen, Lulea—Mobile 15 Juni te Kiel. Algenib, Buenos AiresRotterdam pass. 14 Juni Finisterre. Arendskei'k, Sydney —Rotterdam 14 Juni van Genua. Bonaire, Trinidad—Amsterdam pass. 14 Juni Flores. Ceram, 15 Juni van Durban te Kaapstad. Lordias, 14. Juni van Bremen te Hamburg. Grotekerk, AmsterdamBeira pass. 14 Juni Finisterre. Java, MakassarAmsterdam 14 Juni van Port Said. Kota Inten, 15 Juni van Semarang te Batavia. .Lemsterkerlc, Rotter damCalcutta 14 Juni van Bombay. Maas haven, 14 Juni van Lagos naar Lobito. Mapia, 12 Juni van Makassar te Iloilo. Parkhaven, 12 Juni van Rio Grande te Montevideo. Phrontis, New York—Java 13 Juni te Penang. Salawati, AmsterdamJava 12 Juni te Pe nang. Tasman, 13 Juni van Makassar te Soe- vabaja. Tjipondok, 11 Juni van Batavia naar Durban. Willem. Ruys, BataviaRotterdam pass. 14 Juni Finisterre. Kedoe, JavaRot terdam 14 Juni te Suez. Amstelkerk, AmsterdamWest Afrika 15 Juni te Dakar verwacht. Helicon, 16 Juni v. New York te Curasao verwacht. Hestia, 14 Juni van Trinidad naar Puerto Cabello. Hugo de Groot, 15 Juni van Tampa te Trinidad. Kèlbergen, 15 Juni van Vlaardingen te Casa blanca. Maasland, Buenos AiresAmsterdam pass. 14 Juni Fernando. Oranje, JavaAm sterdam 15 Juni te Port Said. Papendrecht, JarrowAbadan pass. 15 .Juni Gibraltar. Rempang, AmsterdamJava pass. 15 Juni Perim. Kordaat optreden van Haarlems meisje In Amsterdam is Dinsdagmiddag om streeks kwart voor twee een D.K.W.-auto bij het Koningsplein in het water van het Singel gereden. Onmiddellijk verdrongen zich tal van nieuwsgierigen langs de wal, doch niemand deed een poging de inzit tende van de auto, te hulp te komen. Enkele ogenblikken later kwam de 24-jarige mej. Hilde Velthuis uit Haarlem voorbij, die lid is van de Bloemendaalse Reddingsbrigade en juist deze winter theoretisch en practisch was opgeleid voor het zwemmend redden van drenkelingen. Zij bracht deze lessen terstond in practijk, greep een paal van een vrachtauto en duwde deze een der toe schouwers in handen met het verzoek, haar daarmee zo nodig' te hulp te komen. Zij sprong van de steile walkant te water en zwom naar de auto, waarvan slechts de achterwielen boven de oppervlakte uitsta ken. Daar de kruk van het enig bereikbare portier afgebroken bleek te zijn, scheurde mej. Velthuis de linnen kap open. Op dat ogenblik kreeg zij assistentie van de heer J. B. Buhrs, een Amsterdammer, die, na een bijl van de inmiddels gearriveerde brand weer te hebben bemachtigd, eveneens te water was gesprongen. Hij sloeg een ruit in en-daarna gelukte het, de bestuurder van de auto uit de wagen te trekken en naar de wal te brengen. Daar heeft personeel van de G.G.D. geruime tijd getracht met een zuurstofapparaat en kunstmatige adem haling de levensgeesten op te wekken, ech ter zonder resultaat. Het slachtoffer bleek de 47-jarige etaleur C. J. W. uit Oegstgeest te zijn. - Terwijl- men met een kraanwagen de auto op de wal trok, is de kordate Haar lemse redster ,in de pastorie van de R.K. kerk aan het Singel van droge kleren voor zien. „SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 (Adv.) Afhalen distributiebescheiden Donderdag is het de beurt voor hét af halen van distributiebescheiden in de Vleeshal te Haarlem aan Vi tot en met Vy. SCHOUWBURG-PERSONEEL VOET BALDE. In Rotterdam is een voetbaltour- nooi gehouden, waaraan elftallen, bestaande uit leden van het personeel van schouwbur gen uit Rotterdam, Den Haag, Amsterdam en Haarlem deelnemen. De Haarlemmers hadden een combinatie gevormd met het personeel van het Concertgebouw. Amsterdam won de wisselbeker en zal het volgende jaar het tournooi voorbereiden. De h'oofdstedelingen wonnen in de eindstrijd met 90 van Den Haag. Rotterdam I werd derde, Haarlem vierde en Rotterdam 2 vijfde. In enkele Nederlandse dagbladen ver schijnt héden' en volgende week Woensdag een in de Russische taal gestelde bekendma king van de minister van Buitenlandse Zaken te Den Haag. Het betreft hier een bekendmaking bestemd voor Sovjetburgers die de hulp der Nederlandse autoriteiten wensen te verkrijgen om naar hun vaderland terug te keren. Kiest AntiRevolutionnairen lijst W. C. BAKKER Automobilisten die de vering en het uithoudingsvermogen van hun wagens eens op de proef willen stellen, kunnen niet beter doen dan een paar ritjes Bloemendaalse StrandZandvoort vice-versa te maken. Dit traject, dat straks iedere weggebruiker in verrukking moet brengen, is thans bijna onberijdbaar. Over een lengte van 2Vi kilometer worden twee rijbanen voor auto's aangelegd, ieder met een breedte' van 5Y2 meter. Daarnaast bevindt zich een parkeerplaats, waarvan de breedte varieert van zes tot zeventien meter, in totaal met een oppervlakte van dertigduizend vierkante meter. De fiets- en voetpaden aan de zeekant worden sameii zes meter breed. Foto: De onderlaag van de parkeerplaats wordt met de stoomwals bewerkt. Vergadering Nederlandse Banketbakkersvereniging Dinsdagochtend is de zestigste algemene vergadering van de Nederlandse Banket bakkersvereniging in hotel „De Leeuwe rik" te Haarlem voortgezet. - In overleg met 0e réclame-commissie is al eerder een voorstel te berde gekomen om over te gaan tot de stichting van een sterk reclamefonds. Het hoofdbestuur was er enigszins huiverig voor de contributie naar aanleiding hiervan te verhogen het geen enkele afdelingen voorstaan en stelde voor het fonds uit vrijwillige bijdra gen te vormen. (Dit fonds zal in hoofdzaak worden besteed, om de verkoop van ban- ketbakkersarti/kelen, speciaal voor „Moe derdag", te stimuleren). De voorzitter van de reclame-commissie en afgevaardigden van vele afdelingen gaven over deze materie hun oordeeh ten beste; die meningen,bleken overigens nogal uiteen te lopen. De voorzitter stelde voor nog dit jaar bij elkaar te komen om het vraagstuk van het reclamefonds tot een oplossing te brengen. De afdeling Amsterdam bracht des mid dags enige voorstellen ter sprake: als eerste een voorstel om te trachten de mogelijk heid te scheppen om margarine te verkrij gen op de vetcoupure, of de vetcoupure om te zetten in margarine met bijbetaling van de. regeringssubsidie. Maandag is er met de directie van het Bedrijfschap Vetten en Oliën nog" een bespreking gevoerd over dit onderwerp, waarbij enige mogelijkheid tot overeen stemming werd bereikt. Verder heeft de afdeling Amsterdam voorgesteld aan te dringen op spoedige be handeling van de winkelsluitingswet. De voorzitter deelde met betrekking tot dit punt mede, dat de behandeling van de wet in 's lands vergaderzaal dit jaar vermoe delijk niet meer aan de orde zal komen. Op een derde voorstel van Amsterdam om te bevorderen dat strenge straffen zul len worden toegepast tegen diegenen, die na. de vastgestelde'sluitingstijd gebak en der gelijke verkopen, antwoordde de heer Wijers dat deze materie reeds in de wet is vastgelegd en dat het Jxier dus slechts aan komt op het naleven van deze regels. Er is echter geen wet zonder mazen, aldus de voorzitter. Overtredingen zullen eerst goed voorkomen kunnen worden, wanneer de nieuwe Vestigingswet en Winkelsluitings wet van kracht zullen zijn, waarbij dan. een afzonderlijk controle-apparaat geschapen dient, te worden. De aandrang tot spoedige behandeling van de winkelsluitingswet gaat echter alleen uit van de banketbakkers; de algemene middenstand verzet zich met kracht tegen Zondagssluiting. Een vierde voorstel van de Amsterdamse afdeling betrof een trachten het prijsaaii- duidingsbesluit opgeheven te krijgen. De voorzitter dezer afdeling was van mening, dat veel processenverbaal worden gegeven in gevallen waar prijsaanduidingen in éta lages zonder enige opzet zijn vergeten of onvoldoende zichtbaar zijn opgesteld. De heer Wijers zeide dat er op aangedrongen zal worden aan de verordening tot prijs aanduiding een eind te maken. Hij zag ech ter in dit systeem toch wel iets goeds: vooralvoor vf èémdelingèn ishet - prettig als zij een gemakkelijk overzicht, van de prijzen der verschillende artikelen hebberi. Voor de dames en de niet-deelnemers aan de vergadering was er 's middags een auto tocht door de omgeving van Haarlem en een thee-uurtje in „Dreefzicht". Tocht en thee werden aangeboden door de directie van een cacao- en chocoladefabriek hier ter stede. Tenslotte kwamen de congressisten des avonds in' restaurant Brinkmann bijeen voor een diner en een gezellig soirée- dansante. Hoofddorp CONCERT „LÜCTOR ET EMERGO". Het dameszangkoor „Luctor et Emergo" zal op .Zaterdag 18 Juni in hotel „De Beurs" onder leiding van de heer B. Kee- reweer een concert geven. Medewerking aan deze avond verleent de toneelvereni ging' „Gezellig Samenzijn". Nieuw Vennep Meer dan 80Q donors De afdeling Nieuw-Vennep van het Ne derlandse Rode Kruis heeft in samenwer king met de EHBO een prachtig resultaat bereikt. Op de gehouden avonden voor de Bloedtransfusiedienst hebben meer dan 800 donors htm bloed afgestaan. Dit is bijjle afdelingen Hoofddorp, Badhoevedorp "en Aalsmeerde'rdijk vergeleken, die slechts in totaal driehonderd donors opleverden, een resultaat dat alle verwachtingen verre overtrof. Tot laat in de nacht is de Bloed transfusiedienst bezig geweest alle gega digden te helpen. Een woord van waar dering aan alle doktoren, helpers(-sters), alsmede aan de ambtenaren van de Distri- butiedienst, die tot laat in de nacht' hun medewerking hebben gegeven, is hier zeker op zijn plaats. BINNENLAND De K.L.M.-diensten op 'Frankrijk zijn vandaag gestaakt wegens de 24-uursstaking der Franse ambtenaren. P.T.T. neemt geen telegrammen voor Frankrijk aan. HAARLEM EN OMGEVING De heren M. Meyers en D. J. A. Geluk spreken Vrijdag 17 Juni op een verkiezings bijeenkomst van de Partij van de Arbeid in café „De Toerist", te Spaarndam. De voorzitter van de E. V. C., de heer Berend Blokzijl, heeft hoger beroep aange tekend tegen het vonnis van de Amsterdamse politierechter, waarbij hij wegens overtreding van het Deviezenbesluit 1945 was veroor deeld tot f 1000 boete. Mevrouw T. KerkhoffPet spreekt mor gen, Donderdagavond, op een meeting, die de Partij van de Arbeid op het Kastanjeplein ih Haarlem-Noord houdt. Op Zondagavond 19 Juni wordt in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat te Haarlem een, jeugdbijeenkomst gehouden, waarop de evangelisten H. v. d. Brink en L. J. Pasman, welke laatste pas van een evangelisatie campagne in Duitsland is teruggekeerd, zul len spreken over het onderwerp: „Waar gaan We heen?". De mandolineclub „De Tokke laars" uit Santpoort verleent medewerking. Verder is er solozang en declamatie. De afdeling Haarlem van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie houdt op Vrijdagavond 17 Juni in Restaurant Brink mann, Grote Markt, Haarlem een openbare vergadering. Als sprekers zullen optreden de eerste drie candidaten van de lijst der V.V.D. voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing te Haarlem n.l. mevrouw mr. E. A. J. Schel- témaConradi en de heren Jac. Klerk en ir. A, Stoffels. De Arbeidersmuziekvereniging „Excel sior" geeft a.s. Zondagmiddag een concert in Spaarndam op de Kolk, van 2.30—4.30 uur. Dinsdagavond 21 Juni geeft „Excelsior" een concert in het Bloemendaalse Bos van 810 uur. Tijdens dë te Haarlem gehouden wed strijden om het kampioenschap van Neder land klaverjassen heeft „Vriendschap" uit Beverwijk de titel behaald. De tweede prijs werd gewonnen door „Onder Ons" uit Haarlem. Lisse kal goe del rijl a. I uit ter: beë gel ziji: de het ker doe SCHAAKKAMPIOENSCHAP. In hotel „De Witte Zwaan" zijn Dinsdag avond de prijzen uitgereikt van de wed strijden om het plaatselijk kampioenschap. De voorzitter de heer B. Hooijer sprak een kort openingswoord, waarin hij in het bij zonder welkom heette de heer L. Prins, de bekende schaker, die deze avond een simul- taan-partij speelde, alsmede de heren Mod derman en Galjaard, vertegenwoordigers van de Leiclse Schaakbond. Hierna reikte de heer Modderman de prijzen uit onder een toepasselijk woord aan de kampioenen. Eindstand van de wedstrijd om het dal: schaakkampioenschap van Lisse: le klasse: kampioen P. Koetsheid, 2. C. van der Lip, 3. Past. de Groot. 2e klasse: kampioen: A. "Philippo, Staring, 3. G. Vermeij. 3e klasse: kampioen A. Staring, 2. N. Kuypers, 3. J. Kamps. Vei'liezerswedstrijden: le klasse A: le die: prijs G. Scholtes, 2e N. van der Meij. le klasse B: le prijs Th. Brouwer, 2e P, Boogerd. le klasse C: le prijs H. van Diëhien, 2e F. van Dijk.- 2e klasse A: le prijs M. van Ruiten, 2e B. Smit. 2e klasse B: le prijs M. Vermeer, 2e H. van Wamel. 3e klasse A: le prijs P. Boot, 2e J. Pon- sioen. 3e klasse B: le prijs A. Boot. 3e klasse C: le prijs A. Drost. Troostprijzen, uitgeloofd door G. Scholtes voor de beste resultaten behaald met zwart: le klasse: H. Simons, 2e klasse: B. L. Hooyer, 3e klasse: A. Langelaan. De heer Prins speelde hierna simultaan tegen 40 spelers. Wegverbetering Maandag a.s. heeft de aanbesteding plaats van de bouw van een winkelhuis voor de heer Rhijnsburgef aan de Kanaal straat. Wanneer dit nieuwe pand gereed is, zal het oude woon- en winkelhuis met het belendend gebouw gesloopt woorden ten be hoeve van het verkeer, daar dan de Oranje- laan aansluiting krijgt met de Kanaalstraat en Gladiolenstraat. Heemstede DE HEER W. E. PRINS JUBILEERT. Heden herdenkt de heer W. E. Prins, chauffeur bij de Stoomwasserij Rhee te Heemstede, de dag waarop hij voor 2^ jaar aldaar in dienst kwam. In de feestelijk Versierde cantine werd de jubilaris toegesproken door een der firmanten, de heer A. C. M. Rhee, die hem prees om zijn uitstekende werk, en hem een gouden horloge met inscriptie en gouden ketting overhandigde. Mevrouw Prins kreeg bloemen. Van het personeel ontving de jubilerende chauffeur een fraaie huiskamerlamp. Het jongste personeelslid, Trineke Wiebes, ver eerde hem met een bloemstuk. FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE vertaald uit het Engels. 62) Het was me niet mogelijk, Bob, je ook maar de geringste aanwijzing te ge ven, zei hij. Ik maakte een opmerking, over de lucht, die in de kamer hing, maar verder kon ik niet gaan, want dc grote waarde van je hulp lag juist hierin, dat je onbevangen in het Huis aan de Baai kwam, zonder in welk opzicht ook blijk te geven van verdenking tegen een van hen. Ik liet je zo goed mogelijk bescher men, speciaal in dat geval, toen ik hoorde, dat je alleen in het Huis aan de Baai bij de kolonel was, nadat je dat avontuur in het East End had meegemaakt. Geloof je, dat de kolonel toen iets tegen me ondernomen zou hebben? vroeg ik Daar bon ik zeker van. Terwijl je daar was, kreeg .hij de mededeling, dat jij daar gespionneeyd had. Bedenk, dat we je identiteit geheim hadden gehouden. Als'ik toen niet geweten had, dat jij daar was en een politieauto had gezonden om je te halen, zou je al veel eerder verdwenen zijn. Wat betekende die dreigbrief, die de kolonel zelf toch ook ontving? Die schreef hij eigenhandig. Hij was toen langzamerhand in een min of meer overspannen toestand geraakt. En die verwonding aan zijn hoofd was ook een schijn-manoeuvre? vroeg ik. Precies, de bloedvlekken werden met rode inkt aangebracht. Het is alles ongelofelijk! riep de dominee uit. Het is geen wonder, dat die man niet gemakkelijk te pakken te krij gen was. Iedere stap. die hij deed, was gedekt. Maar waarom liet hij al die brieven, waaruit hij het materiaal voor de chantage putte, daar in die kamer liggen, waar ieder lid van de beweging, die dé toegang ken de, een en ander zou kunnen vinden? Ik geloof niet, dat hij daar gewoon lijk deze zaken bewaarde, antwoordde Brannigan. Het is waarschijnlijker, dat hij deze ergens in de geheime gang, die naar zijn werkkamer in het huis voerde, placht te bewaren. Maar hij heeft tenslotte alles in die betimmerde kamer gebracht om als lokaas voor ons te dienen. Zo nu en dan moet hij ook wel eens in zijn wex-kkamer aan de chantage gewerkt hebben. Dit werd bewezen, toen Johnny Barnes dat blauwe papier daar vond. Daarom had de kolonel het dus zo gearrangeerd, dat jij en de politieagenten allen tezamen in zijn werkkamer waren, riep ik uit. Precies. Hij wachtte totdat we het geklop op de muur hoorden, daarna vond hij als door een wonder de geheime veer, waardoor de muur openging. Toen we eenmaal allen goed en wel in die be timmerde kamer waren, terwijl de ope ning, die naar het huis terugleidde, weer op geheimzinnige wijze verdwenen was, kon zijn hele plan in vervulling gaan. Juffrouw Clitherwood kwam binnen met de thee. Ik had er een vermoeden van, dat ze het grootste deel van het ver haal van Brannigan achter de deur afge luisterd had. Maar ditmaal hinderde haar nieuwsgierigheid me niet. Het is dus mijn oom geweest, die ik gezien heb 'die nacht, dat Johnny Barnes werd vermoord? vroeg Judith. Ongetwijfeld. Job moest verdwijnen om het aannemelijk te maken, dat hij de dader was. Hij werd de vorige week in Durham gearresteerd. Ik twijfel er nu niet meer aan, dat hij niet verantwoordelijk voor deze moord is geweest. Stilzwijgend en in gedachten verzonken, dronken we onze thee. Zijn er nog meer vragen? vroeg Brannigan tenslotte. De misdaad gaat voort en er wacht me nog heel wat werk in Londen. Ja, zei Judith. Wat was de bedoeling van die extra brieven van groot formaat, die zo nu en dan tussen onze uitgaande post verzeild raakten? Dat heb ik een van de handlangers gevraagd, antwoordde Brannigan, In die brieven zat een brief in een speciale blau we enveloppe, die gepost moest worden aan een van de slachtoffers. Ik geloof, dat de kolonel speciaal papier koos, vanwege het psychologische effect op het slacht offer. Er werd. eveneens een 'briefje met instructies voor de tussenpersoon bijge voegd. Op bepaalde tijdstippen placht de kolonel, die daarbij achter een gordijn zat en zijn stem onherkenbaar maakte door een versterkingsapparaat, het geld, dat ingezameld was, in ontvangst te nemen en een bepaald percentage aan rijn helpers terug te betalen. Het hele schema was keu rig uitgedacht, en ilc ben nog nooit zo iets vernuftigs tegen gekomen. Laten we dankbaar zijn, dat die man dood is, riep de dominee uit. Het spijt me juffrouw Taylor, ik dacht er niet aan, dat het tenslotte uw oom was. We zijn juffrouw Taylor heel wat dank verschuldigd, merkte Brannigan op. Haar navorsingen hinderden Fellowes der mate, dat hij een poging deed haar uit de weg te ruimen. Geloof je, dat Fellowes, die eerste keer, dat ik het Huis aan de Baai bezocht, dat schot op Judith loste? vroeg ik. Daar is geen twijfel aan. Hij haatte haar. In een zolderkamer van zijn huis vonden we het dienstgeweer, waarmee dat schot werd afgevuurd. Maar ik geloof niet, dat hij aansprakelijk is voor het gespook met de maskerkap rondom het huis, be halve die laatste avond, toen hij de dood vond en hij gebruik van de kap maakte om iedereen, die hij eventueel tegen .zou komen, een doodschrik te bezorgen." En hij öf de kolonel legden de kap •in de stu deerkamer van de dominee, om deze erin te betrekken voor het geval de politie op de pastorie een onderzoek in zou stellen. Ik denk wel, dat de kolonel dit heeft gedaan, merkte de dominee op. Hij kwam mij zo nu en dan opzoeken onder het voorwedsel een boek van me te willen lenen, en als ik uit was, liet mijn huis houdster hem altijd in mijn studeerkamer. Dan zal het inderdaad de kolonel geweest zijn, stemde Brannigan toe. Tus sen haakjes, hij schijnt nooit geweten te hebben, dat Fellowes in het geheim ge huwd was met zijn zuster, hoewel hij het waarschijnlijk wel vermoed heeft, toen ze samen verdwenen. Ik geloof dat mijn oom's .liefde voor zijn verwanten "de enige eigenschap is, die hem gunstig aangerekend kan worden, zei Judith langzaam. Misschien is het maar een geluk, dat hij verdronken is. De ver nedering en de publiciteit van een px'oces worden ons hierdoor gespaard. Ons? vroeg Brannigan. Judith en ik zijn van plan zo spoedig mogelijk te trouwen, lichtte ik hem in. Maar dat is schitterend, riep Branni gan uit, terwijl hij ons hartelijk de hand drukte. Ik vermoedde al zo iets. Maar wacht eens even. Kan ik wel mijn goed keuring aan dit huwelijk geven? Wat bedoel je? Bob heeft bewezen een onschatbare speurhond te zijn. Als hij ons niet gehol pen had, was het mysterie van het Huis aan de Baai niet opgelost. Wanneer hij nu van plan is voortaan een keurig ge trouwd leven te gaan leiden, zal ilc in het vervolg altijd ook aan zijn vrouw permis sie moeten vragen, als ilc weer eens zijn assistentie nodig heb voor het een of ander. Ik vroeg me af, of Brannigan's woorden een voorspelling inhielden. Dat zou de toekomst moeten leren. Nadat onze gasten vertrokken waren, zaten Judith en ik gedurende lange tijd in de vlammen van het haardvuur te kijken, denkend aan het leven samen, dat voor ons lag. Even gingen zelfs toen mijn gedachten nog terug naar de ruïnes van het Huis aan de Baai. Waar denk je aan? vroeg Judith, terwijl ze haar hoofdje behaaglijk tegen mijn schouder aanvleide. Ik dacht aan alles, wat er gebeurd is, voordat wij elkaar gevonden hebben, bekende ik. Maar al die ellende is nu voorbij, We beginnen éèn nieuw leven. Judith antwoox'dde niet. Er waren ook geen woorden nodig. Het geluk, dat be gonnen was, toen we elkaar onder zo sinistere omstandigheden in de donkere keldergewelven van het Huis aan de Baai onze' wederzijdse liefde hadden bekend, straalde ons tegemoet. EINDE. seli De sloi Uitj doe 's a Ros I tnu „hé hee troi tui kor. dat Oo: enii

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6