Stichting tweede ambachtsschool door meerderheid op dit ogenblik niet verantwoord geacht Situatie sedert 1947 niet ingrijpend gewijzigd In de genationaliseerde bedrijven heerst ernstige vertrouwenscrisis Donderdag 16 Juni ±949 Haarlems Dagblad Haarlemse gemeenteraad vergaderde Het punt, waar Woensdagmiddag: in de Haarlemse gemeenteraad alles om draaide, was het voorstel van de Rooms-Katholieke meerderheid van B. en W. om de oprichting van een Rooms-Katholieke Dagambachtsschool noodzakelijk te verklaren. Van drie uur tot half zeven hebben voor- en tegenstanders hun standpunten, met een macht] van feiten en cijfers gedocumenteerd, verdedigd, tot de stemming tenslotte de be slissing bracht die eigenlijk bij het begin van de vergadering reeds vaststond: het meerderheidsvoorstel van B. en W. werd met 1421 stemmen verworpen. Voor waren alleen de leden van de Katholieke Volkspartij en de Anti-Revolution- nairen (de enige vertegenwoordiger van de Christelijk Historische Unie w,°° tegen de Partij van de Arbeid, de Communisten en de V.V.D. 5 afwezig); De heer M. Meyers (Arb.) wees er als eerste spreker van de oppositie op, dat het aantal aanmeldingen van nieuwe leer lingen de laatste keer nog ten achter was gebleven bij de beschikbare plaatsen, de aangifte zou zeker niet verbeterd worden door de stichting van een tweede school. Het adres van de Stichting wemelt wel van cijfers, doch daarmee wordt niets bewezen, omdat geen rekening wordt gehouden met de samenstelling van de bevolking en de economische gesteldheid van de stad. Spre ker hechtte grote waarde aan de afwij zende adviezen van de Economisch- Technologische Dienst en van het Bureau voor Beroepskeuze. Bovendien had de minister verklaard, dat het voorbereidend leerjaar op de Ambachtsscholen voorlopig niet zou worden ingevoerd. De heer Meyers voelde er trouwens meer voor de leerjaren van de lagere school uitte breiden en het algemeen vormend onder wijs beter te laten doorwerken. Voorts was hij van oordeel," dat het richtings- onderwijs, dat zijn partij zeker een volle kans wil geven, bij de ambachts scholen moeilijk te verwezenlijken is wegens de geweldige bedragen die door inventaris en outillage worden gevergd. De bestaande ambachtsschool is nog niet af gebouwd, dat zal zeker zeven tot negen ton kosten. Het is trouwens zeer de vraag of bet gebouw aan de Kamperstraat voor een moderne school nog wel geschikt is te ach ten. De heer Meyers gaf tenslotte als zijn mening te kennen, dat het voor de toekomst in gespecialiseerde scholen met een scherpe selectie van de leerlingen gezocht moest worden om vakbekwame, op de hoogte van de technische eisen staande arbeiders af te leveren. Indien de voorstellers ge wacht hadden tot de reorganisatieplannen van het Nijverheidsonderwijs hun beslag hadden gekregen en de noodzaak was aan getoond, zou de Partij van de Arbeid geen bezwaar hebben gehad. Nu leidt versnip pering tot slecht en duur onderwijs. Dringend noodzakelijk Mejuffrouw B o 1 s i u s (K.V.P.) baseerde haar tegenovergestelde opvatting onder meer op een aantal adviezen van werk geversbonden, die alle een tekort aan ar beidskrachten vaststelden, dat voorlopig bij de vele goede geleide en expansieve bedrij ven in deze omgeving wel zou aanhouden en Zelfs toenemen. Bovendien putte zij een argument uit het feit, dat bij werkloosheid de vakbekwame arbeiders minder snel op straat worden gezet dan de ongeschoolde. Wanneer straks grote objecten zullen wor den gebouwd, dan moet men toch de be schikking hebben over metselaars en an dere bouwvakarbeiders, waarvan een te kort dreigt. Datzelfde geldt ook voor de te verwachten industrialisatie. Een groot aantal geschoolde werkkrachten in deze stad zal de verkoopbaarheid van het in dustrieterrein gunstig beïnvloeden. De grote trek naar het avondonderwijs was voor mejuffrouw Bolsius juist een reden om aan te nemen, dat er behoefte was aan dagonderwijs. Zij betwistte, dat de am bachtsschool nog veel uitbreiding kan ver dragen (waarom mogen anders zo weinig leerlingen doubleren?) en herinnerde er aan, dat het gebouw geen gymnastieklokaal en geen vertrek voor de „overblijvers" be vat. Mejuffrouw Bolsius ging op het argu ment van de heer Meyers, dat het gebouw aan de Kamperstraat verouderd is, in door haar wedervraag: Dat van het Coornhert- lyceum dan niet? En hebben we bij de stichting daarvan geweten hoe het met de toeloop der leerlingen zou gaan? De Katho lieke arbeider heeft recht óp confessioneel onderwijs voor zijn kinderen en we geven j tenslotte ook ons fiat aan zoveel uitgaven voor middelbare scholen en sportterreinen, eindigde mejuffrouw Bolsius haar betoog. De heer Proper (C.P.N.) sloot zich bij de oppositie aan met de opmerking, dat zelfs indien er een tweede ambachtsschool moest komen, het voor hem de vraag was of dit dan een Rooms-Katholieke moest zijn. De heer K n a p e (K.V.P.) was niet veel wijzer geworden door de vele uitgebrachte adviezen, wel vond hij het huidige aantal leerlingen van de ambachtsschool abnor maal laag en hij verwachtte van een tweede school, dat de scheve verhouding tussen de aanmeldingen voor middelbaar en voor nijverheidsonderwijs zou worden recht getrokken. functionaris blijkbaar thans iets wilde red den van wat voor de oorlog door de inkrim- pring van het nijverheidsonderwijs ver loren was gegaan Daar de invoering van het voorbereidend leerjaar nog niet zeker was, achtte zij dit voorstel praematuur. Zij vroeg voorts of de cursussen van de bestaande school niet beter zouden kunnen aansluiten op het einde van de lagere school. Goede voorlichting bij schoolkeuze vond ze dringend gewenst. Daarna kwam er weer een voorstander aan het woord; de heer Klein Schip- h o rh t, die kort en krachtig als zijn mening te kennen gaf, dat alle ambachtsscholen verouderd zijn. 2f> wordt er in Haarlem niets gedaan aan betonconstructie en met selen. Als de aangifte voor deze school niet voldoende is, dan mankeert er wat aan, was zijn conclusie. De heer Bakker (A.R.) had lang ge aarzeld zijn standpunt te bepalen, omdat ook hij uit de stukken zich moeilijk een mening had kunnen vormen. Een informa tie bij het Gewestelijk Arbeidsbureau had hem geleerd, dat in dit gewest jaarlijks vijf- tot zesduizend arbeiders op de markt komen, in Haarlem tweeduizend, waarvan tweederde mannen, hetgeen een goede vak opleiding noodzakelijk maakt. De am bachtsscholen moeten ten hoogste zeshon derd leerlingen opnemen, terwijl in de toe komst met een school van achthonderd jongens moet worden gerekend, zodat een tweede school noodzakelijk wordt, waarbij de Katholieken natuurlijk recht hebben op een eigen instituut. f,Principe niet in geding De heer H app (Arb.) zette uiteen, dat zijn fractie van de grote waarde van de levensbeschouwing en de geloofsovertui ging overtuigd is en dat waar enigszins mogelijk gelegenheid tot confessioneel on derwijs moet worden geboden. Ook was hij van oordeel, dat het algemeen vormend onderwijs moest worden uitgebreid, doch dan door verlenging van de lagere school. De geestelijke vorming kan bij het nijver heidsonderwijs, dat nu een keer dichter bij de sfeer van de werkplaats dan van de school staat, beter buiten dan in school verband plaats vinden. Hij achtte de stich ting van een tweede school naar de door de Minister zelf gestelde normen economisch niet verantwoord. Het Katholieke lid van de Partij van de Arbeid, mejuffrouw Van Beek, ver klaarde nog, dat zij, hoewel principieel voor een richtingsschool, in dit geval van de noodzakelijltheid van een tweede ambachts school niet overtuigd was. Van de zijde van het College werd het woord gevoerd door de wethouder Geluk namens de minderheid en Schreurs voor de meerderheid, vervolgens werd het voorstel in stemming gebracht met het vermelde resultaat. Van alles en nog wat De rest van de agenda bestond voor het overgrote deel uit hamerpunten. De ge meente zal een lening sluiten van een half millioen tegen 3)4 met een looptijd van vijftig jaar tot consolidatie van de vlot tende schuld, aangegaan voor de woning bouw, de leges-verordening werd gewij zigd, de R.K. school voor buitengewoon lager onderwijs aan de Nic. van der Laan straat krijgt 468,90 meer subsidie, voor de uitbreiding van het onderwijs in de dr. A. van Voorthuysenschool werd 26.300, toegestaan en voor de huisvesting van de R.K. school te Spaarndam werd 19.000, beschikbaar gesteld na lang geharrewar, want het voorstel was niet in de commissie van Openbare Werken geweest, hetgeen de heer Meyers had ontstemd. De heer Bakker toonde zich als van ouds een voorzichtig man bij het voorstel tot het verlenen van een renteloos voor- Oorschot van vijfduizend gulden om het jj1 de bedoeling van ballon-commandant gebruik van het gebouwtje de brandveilig heid van de Indische buurt gemoeid is, doch zegde uiterste clementie toe. De heer Blokdijk liet niet los en liet het op een stemming aankomen, waarbij bleek, dat vele van zijn partijgenoten zijn mening deelden, doch net niet genoeg, zodat met 18-15 stemmen een procedure tegen de smid zal worden begonnen. Vragen staat vrij Aan het einde van de vergadering moch ten vier leden vragen afvuren op het Col lege. De heren Mol en Proper (CPN) wilden weten hoe het zat met een gerech telijke uitzetting van een weduwe met drie kinderen, waarop wethouder Angenent meedeelde, dat het hier om één van de 66 ontruimingen ging. die sedert Augustus 1948 bij gerechtelijk vonnis waren gelast. In vijftig gevallen had men de getroffenen aan passende woonruimte kunnen helpen. Met zestien gevallen is men nog bezig, van zestien andere is de termijn nog niet ver streken. In slechts drie gevallen is hel tot een uitzetting gekomen, waarbij in ieder geval voor een voorlopig onderdak wordt gezorgd. Het Huisvestingsbureau verdient lof voor zijn snelle hulp in deze gevallen. Bakker Schut (Arb.) wees er op, dat hiermee werd aangetoond hoe voorzichtig men moet zijn met de overdracht van be voegdheden van de raad aan het College. Hier was op de begroting een bedrag ge voteerd doch nu heeft de raad ook verder over de uitvoering geen zeggenschap, De heren Bakker en Hooy waren het daarin roerend met hem eens. De wet houder zei dat de bezwaren eerst gerezen waren toen het werk al aan de gang was, bespreking in de commissie zou thans al leen nog op onderdelen mogelijk zijn. Nadat de heer Bakker Schut had opgemerkt, dat zo'n discussie dan maar weinig zin zou hebben, voerde de heer Angenent op het enorme belang van een speeltuin in deze buurt aan, doch zijn opponenten wezen er op, dat dat hier niet in het geding werd gebracht, wel de controle en de mede zeggenschap van de raad in deze zaken. Nieuwe exploitatie Concertgebouw Vacantietoeslag Wethouder Geluk deelde naar aanlei ding van vragen van de heer Vooren (CPN) mee, dat de voorstellen tot toeken ning van een vacantietoeslag aan het ge meente person eel in het georganiseerd over leg worden behandeld. Zij lagen reeds ge reed, toen de toestemming der Rijksbe- middelaars afkwam en het personeel kan er eeiï voorschot op krijgen. „Het venijn zit in de staart", zal wet houder Angenent wel gedacht hebben toen de heer H a p p zijn vragen over pressie, die bij een Rooms-Katholieke wo ningbouwvereniging zou zijn uitgeoefend op de keuze van de vakvereniging der leden, niet nader toelichtte. Na enig tasten, zoeken en hoofdknikken bleken de. heren toch wel hetzelfde geval op het oog te hebben. Doch inmiddels was de heer Happé een tweede geval ter ore gekomen. Be gangbare opvatting in Haarlem is, dat een „modern" georganiseerde geen kans heeft op een woning bij een Rooms-Katho lieke woningbouwvereniging ook al werd hij als lid geaccepteerd. Deze gang van za ken deed zijn fractie ernstig overwegen voor te stellen in het vervolg een groter kwantum verenigingswoningen ter beschik king van het Huisvestingbureau te stellen. Raad wil niet nakaarten Bij de ingekomen stukken kwam het adres van de bewoners van de Schalk- burgergracht over de inrichting tot speel tuin van hun plantsoen ter sprake. De heer i Naar aanleiding van het feit, dat B. en W. de pachter van het Gemeentelijk Con certgebouw per 1 September met moge lijkheid van verlenging tot 1 Januari - hebben opgezegd, vroeg de heer S p e (A.R.) of er een mogelijkheid bestond waardoor de H.O.V. voor de repetities de beschikking zou krijgen over de bovenzaal en een kantoorruimte. Wethouder Geluk antwoordde dat B. en W. binnenkort nadere voorstellen over de nieuwe exploitatievorm hopen te doen. De H.O.V. gaat daarvan enig voordeel genieten, omdat de zaal voor volksconcerten gratis en voor ledenconcerten voor vijftig gulden beschikbaar zal worden gesteld. De dooi de heer Spek gevraagde faciliteit zou hij eens overwegen. De heer Geluk gaf vol mondig toe, dat de tegenwoordige repetitie gelegenheid beneden het peil ligt, waarop een instelling als de H.O.V. aanspraak kan maken. Personalia Met dankbetuiging voor de vele uitste kende diensten gedurende 46 jaar aan het gemeentelijk onderwijs bewezen werd eer vol ontslag verleend aan de heer P. C. de Jongh, als leraar aan H.B.S. A. Eveneens onder dankbetuiging werd eer vol ontslag verleend aan de heer J. B. J. van der Haar als Hoofd van de Klaas de Vriesschool voor Mulo. De heer D. J. Roorda en mejuffrouw A. Otto werden resp. tot leraar en tot tijdelijke lerares aan het Lorentzlyceum benoemd, de heren L. Alles, C. van Baaren, Tj. Bak ker, J. W. Fossen, D. R. J. Koster en J. van Veller krijgen een aanstelling bij de Han delsavondschool. Tot hoofd van de Christiaan Huygens- school werd de heer N. Kuipers en tot hoofd van de Anslijnschool de heer B. Rijpstra benoemd. Aan de J. P. Coenschool werden de heer Ph. Spier en mejuffrouw C. C. van Gessel aangesteld. Naar aanleiding van een opmerking van de heer Proper zette wethouder Geluk uiteen met hoeveel zorg bij de benoeming van een schoolhoofd te werk wordt gegaan. Om iedere subjectiviteit van de zijde van inspecteur en wethouder uit te schakelen, is een speciale commissie ingesteld, die de candidaten uitvoerig test, niet alleen op hun kennis, doch ook op hun persoonlijk heid. Bij de samenstelling van deze com missie wordt het oordeel van de Neder landse Onderwijzers Vereniging gevraagd. BRITSE STAKINGSGOLF (Van onze correspondent tc Londen) Zoals ook in Blackpool is gebleken, zit men wat het arbeidersvraagstuk in de Britse genationalisëerde bedrijven betreft voorlopig met de handen in het haar. Het opvallendste verschijnsel van nagenoeg alle conflicten die Engeland sinds de oorlog heb ben geteisterd, is dat zij zich afspelen in bedrijven met een sterk onpersoonlijk karakter. Door de nationalisering is dit nog toegenomen. Wat de betrekking tussen lei ding en personeel betreft, werden in de mijnen en bij de spoorwegen de dingen er niet beter op. Door de verregaande centra lisatie werden de locale verhoudingen eer der slechter. Labour voelt niets voor het thans door de spoorwegbond geëiste syndicalistische systeem om het bedrijf in dienst te stellen van de arbeiders. Het doel van de nationa lisering is juist, dat de ondernemingen niet ten behoeve van een groepsbelang werken, doch voor de gemeenschap. Wel is de rege ring bereid mettertijd de arbeiders een groter aandeel dan thans in het beheer van genationaliseerde bedrijfstakken te [even. Niet veel veranderd. De arbeiders beschouwen hun nieuwe meesters met dezelfde ogen als zij het hun vroegere „bazen" deden. Zij voelen, dat zij mijlen ver verwijderd zijn van de toplei dingen. In de lagere leiding zien zij prac- tisch nog overal dezelfde gezichten als voor heen. Daarbij komt, dat zij zich al evenzeer verwijderd voelen van de eigen vakbonden, wier vrijheid van handelen hun onder de Labourregering geringer toeschijnt dan eer tijds. In de havenstakingen is er sprake van slechts een half dozijn communisten, die een rol speelden, maar dat zij het hebben kunnen doen is weer een gevolg van de verwarring, veroorzaakt door de onover zichtelijkheid van het vakbewegingsappa raat. te stakingen is, dat zij bijna steeds gaan over dingen van secundair belang, zoals het ontslag van een kraandrijver, dc invoe ring van een nieuwe machine en overnach ting van locomotiefpersoneel buiten de eigen woonplaats. Het nieuwe in de situatie is, dat er nu voor het eerst een ouderwets loonconiiiiit dreigt, want de botsing met Cripps is be gonnen. De economische lessen die hij koud-verstandelijk pleegt uit te delen lap pen de meeste arbeiders aan hun laars. Hun eigen huishoudboekje achten zij be langrijker dan het nationale budget. Zij willen de regering allerminst in gevaar brengen doch vinden dat deze wei tegen een stootje kan. Het zal moeten blijken of de spoorman- nen voldoende verantwoordelijkheidsgevoel bezitten om een ramp voor het land te voorkomen. De kwetsbare export kan geen dag arbeid ontberen. Extra - koffie „ZWARTMERK' 11 10per! ^pond FMSia.iHttnT „De mooiste ogen van de wereld" De zeer aparte kwaliteiten van de auteur (en acteur) Jean Sarment hebben buiten de grenzen van Frankrijk betrekkelijk laat erkenning gevonden. Hij schreef in het be gin van zijn succesrijke loopbaan enkele hart en ziel vertederende toneelstukken, waarvan in het bijzonder ,.De Forcllenvis- na zes weken kwam minister I sers" en meer nog „De mooiste ogen van de Isaacs voor de radio om de arbeiders te vertellen, dat zij het slachtoffer werden van communistische opruiing en meteen stroom den zij naar hun werk terug. Had men deze informatie niet eerder kunnen geven? In feite wordt hier echter ook de onmacht van de „eigen mensen" geïllustreerd, dreigt een tekort aan goede plaatselijke vakbondsleiders, nu velen hogerop in par lement of genationaliseerde industrie ge roepen zijn. Kleinigheden. Een ander kenmerk van de meeste recen- H.H. Winkeliers! De Driekleur-Producten zijn verkrijgbaar bij de Firma D. W. Koopen Zn., Nwe Groenmarkt 1 De „Henri Dunant" opnieuw de lucht in Het luchtvaartfeest, dat door de Natio nale Padvindersraad georganiseerd werd ten bate van het internationale kamp voor gebrekkige padvinders, „Agoon", en dat op Hemelvaarsdag te Nijmegen werd ge houden, zal op Zondag 19 Juni in het Gof- fertstadion te Nijmegen'worden voortgezet. De „Henri Dunant" is thans van de ge volgen van zijn ontijdige ontvluchting be komen. Het echtpaar Boesman en de heer De Vos Klootwijk hopen nu van Nijmegen aan de regenten van het Hofje van j uit een nieuw record te vestigen. Het ligt hot van vijfduizend eulden nm het in de bedoeling van ballon-commanriant Geen zwaarwichtige redenen Mevrouw S c h e 11 e m aC o n r a d i (V.V.D.) betoogde, dat er wel zeer zwaar wichtige redenen moesten zijn, wilde de raad op zijn besluit van 1947 terugkomen. Uit de stukken blijkt dat geen verandering is gekomen in de bezetting van de school en in de mening van het bedrijfsleven; wel in de mening van de betrokken inspecteur voor het Nijverheidsonderwijs de heer Meyers had hierover al gezegd, dat deze MODERNE VERLICHTING? Vraaet vrij advies bij G. KAASENBROOD... Technisch groot! opschilderen van dat historische complex mogelijk te maken. Hij wilde weten of nu de andere hofjes ook met dergelijke ver zoeken zouden komen en of er waarborgen voor het geld bestaan. In dat laatste had wethouder Noordhoff wel vertrouwen, de consequenties zal het College nog eens bezien. De heer B 1 o k d ij k (Arb.) nam het op voor een smid aan de Preangerstraat, die een brandspuithuisje van de gemeente heeft gehuurd, doch nu met uitzetting wordt be dreigd omdat de brandweer beweert het hok "If nodig te hebben. r' mrzitter suggereerde, dat met het Boesman om enige postduiven aan boord van de ballon mee te nemen en deze ge durende de vlucht van tijd tot tijd te doen uitvliegen met het bericht waar de ballon zich bevindt. Onmiddellijk na aankomst (sVan de postduiven bij de eigenaar dal deze de plaats doorgeven, en zal op een aan plakbord in de-gemeente Nijmegen de plaats van de „Henri Dunant" bekend gemaakt worden. Afhalen distributiebescheiden Vrijdag is het de beurt voor het afhalen van distributiebescheiden in de Vleeshal Haarlem aan W tot en met We. GROTE HOUTSTR. 131 TEL. 10271 (Adv.) I Agenda voor Haarlem DONDERDAG 16 JUNI Rembrandt: „Mijnheer, de gouvernante" alle leeft2.00, 4.15. 7 00 en 9.15 uur. Palace: „Are de Triomphe", 18 j„ 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „De zaak Paradine" 18 j„ 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. City: „Een huis in de Dulcimerstraat". IS i 2.15. 4.30, 7.00 en 9.15 uur Spaarnc: ..Het goud van Canada" 14 j„ 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het stond in de sten en", 18 j„ 2 30. 7.00 en 9.15 u VRIJDAG 17 JUNI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. ievolgd door de beide Prinsessen en andere leden van de Koninklijke familie, reden de koning en koningin van Engeland in een open rijtuig naar de paardenraces te Ascotwaar zij een ronde over de baan maakten. Dit zullen zij ook de overige drie dagen, die de races nog duren, doen. De koning en koningin bij aankomst op de Ascot-baan. HOLLAND FESTIVAL Openingsconcert in de Scheveningse Kurzaal Woensdagavond werd in de Kurzaal te Scheveningen het openingsconcert gegeven van het groots opgezette Holland-Feslival- 1949. Het was de feestelijke start van een lange reeks artistieke zomer-aantrekkelijk- heden, die een hele maand zullen vullen en zich zowel in Amsterdam als in de resi dentie en haar badplaats zullen afspelen. Het internationale karakter van het festi val trad bij het openingsconcert reeds dui delijk aan het licht: het Residentie-Orkest speelde onder leiding van de beroemde Zwitserse dirigent Ernest Ansermet en de Franse violiste Ginette Neveu was soliste. Het is duidelijk dat de Nederlandse kun stenaars in de loop van de feestmaand ruim hun aandeel zullen mogen leveren, maar met dal al wil het Holland-Festival toch een demonstratie zijn op internationaal plan en peil. Koningin Juliana én Prins Bernhard, die respectievelijk Beschermvrouwe en Be schermheer van de Stichting zijn, zonden een telegram van verhindering, met hun beste wensen voor het welslagen van de feestmaand. Met het Wilhelmus liet Ausermet het Residentie-Orkest de gala-avond openen. De grijze, maar steeds nog vitale, lenige en accurate dirigent interpreteerde vervolgens op verrassende wijze de 2e Leonore-ouver- ture van Beethoven; het was een merk waardige demonstratie van wat een mees- ter-dirigent uit een partituur halen kan en een orkest dwingen dit naar zijn inzichten te laten klinken. Ansermet had zich qpk volkomen inge leefd in het werk van de Hollandse compo nist Rudolf Echer. „Musique pour l'esprit en deuil", een stuk dat deze avond voor de zoveelste maal van zijn eerlijke kracht ge tuigde en niet alleen de uitvoerders, maar ook de aanwezige componist een schitte rende ovatie bezorgde. Maar Ansermet was als dirigent wel het merkwaardigst in de 2e Suite uit „Daphnis et Cloé" van Ravel, muziek die hem. als pionier van de moderne orkestmuziek, als het ware in het bloed gevaren en een deel van hem zelve geworden is. Hij wist het orkest zich te doen overtreffen bij het in terpreteren van deze zeer lastige partituur. Fluit en piccolo leverden verbazend mooi werk. Ginette Neveu in het Concert van Brahms, dit betekent een geladen vertol king, die markante rhythmiek en viriele kracht paart aan gezonde lyriek, en alles met alles de super-klasse van de technische vaardigheid vertegenwoordigt. Voeg daarbij Amateurtoneel „Onder een dak" Henk v. d. Eijkhof Sr. stond voor het laatst op de planken Met de vertolking van de mannelijke hoofdrol in het ook vroeger reeds door hem gespeelde plattelands-drama „Onder één dak" van Jan Fabricius nam de heer Henk v. d. Eijkhof Sr. gisteren in de Haarlemse schouwburg afscheid als werkend lid vai „Vriendschap zij ons doel", omdat de ver slechtering van zijn gehoor de uitoefening van zijn dierbaarste liefhebberij tezeer be moeilijkt. Als voorzitter van de thans wel varende vereniging, die hij een kwart eeuw geleden heeft helpen oprichten, blijft hij echter in functie zolang zijn krachten hem dat toelaten. Uit het applaus van de dona teurs, dat op deze mededeling volgde, bleek duidelijk dat men hoopte hem als zodanig nog vele jaren te mogen behouden. „U bent altijd een vriend en een vader voor ons geweest, een toonbeeld van ijver en vitaliteit", zei de heer Leo van Leeuwen als zijn oudste medewerker uit naam van de spelers tijdens de korte huldiging, die op de voorstelling volgde. Ook de voorzit ter van de plaatselijke afdeling van de Natu. de heer H. H. Rraneveld, voerde het woord. Deze spreker greep van harte de gelegen heid aan om een persoonlijkheid te eren, die met hart en ziel de toneelspeelkunst wist te dienen als weinig andere amateurs en kenschetste hem niet alleen als een fidele en joviale collega, doch prees hem tevens als een trouw en rechtschapen mens. Tot mijn spijt heb ik slechts een klein gedeelte van de avond kunnen bijwonen. Gevoegd bij vroegere ervaringen geeft het geziene mij niettemin het recht om te ver klaren, dat de vereniging één van haar beste krachten verliest, die men moeilijk zal kunnen vervangen. Hij maakte van de stijfhoofdige boer, die zich pas openstelt voor de genegenheid van zijn stug miskende schoondochter als zijn liefste zoon hem verloochend heeft terwille van diens heb zuchtige vrouw, een geloofwaardig en ten slotte ontroerend karakter. Onder regie van Theo Dammiaans steun de het verdere gezelschap hem naar beste kunnen en behoren. DAVID KONING. het Residentie-Orkest met zijn ongeëve naarde hoboïst Jaap Stotijn, het geheel onder leiding van de waakzame bezieler en „moderator" Ansermet, en men zal zich enig idee kunnen vormen van deze énige Brahms-vertolking. Zo begon het Holland-Festival 1949 op veelbelovende wijze zijn omvangrijke campagne. JOS DE KLERK. wereld" de langdurigste bekendheid ver wierven. Deze werken dateren respectie velijk uit 1921 en 1925, doch werden hier te lande pas kort voor en direct na de oorlog opgevoerd. Cor van der Lugt Melsert intro duceerde het laatstgenoemde en Comedia bracht er ruim drie jaar geleden een reprise van. Dit gezelschap gaat er over enkele weken mee op tournee door de tropen. In dit dichterlijke spel blijft de uiterlijke actie beperkt tot een noodzakelijk mini mum. Het behelst het aandoenlijke drama van drie mensen, twee mannen en een meisje, die allen hun eigenlijke bestemming mislopen, althans hun beste beloften niet waar maken. Het weemoedige verhaal laat een schrijnende nasmaak achter, die men slechts langzaam weg kan slikken. Toch is het geen ogenblik zwaar op de hand of buitensporig sentimenteel. Eerder zou men het tegendeel mogen zeggen. Een drome rige stemming, doortrokken van een me lancholieke onrust, geeft voortdurend de ondefinieerbare toon aan, welke deze tra gische idylle de macht der ontroering ver leent. De vertolking van de bijna muzikaal af gestemde dialogen stelt eisen, waaraan vrijwel geen ensemble van amateurs bij benadering kan voldoen, al ware het slechts omdat de daarin onder delicate woorden gebrachte gevoelens zich bewegen op een voor hen vreemd terrein, waarheen zij zich niet onbelemmerd genoeg kunnen verplaat sen. Dit bleek ook gisteravond bij de voor- stelling door de vereniging „St. Genesius" in hotel Vreeburg te Bloemendaal. die Vrij dag in de Haarlemse Schouwburg onder uiteraard veel gunstiger omstandigheden herhaald wordt. Deze poging getuigde van een grote toewijding en ernstige studie. Doch men slaagde er niet in om de poëzie als het ware spelenderwijze op te wekken. Men ging juist omgekeerd te werk, door de emoties van buiten af aan het gesproken woord op te leggen. Daardoor ontstonden theatrale effecten, die niet in het stuk thuis horen. Deze natuurlijke beperkingen in aanmer king genomen mag men de medewerkenden een compliment niet onthouden. In de vrouwelijke hoofdrol leverde Corry -Smits een verrassende, soms zelfs opvallend goede prestatie. Haar reacties in het eerste bedrijf waren springlevend en straalden een wezenlijke blijheid uit. Tijdens haar blind heid kon men haar blijven waarderen, al erried haar doen meer een tasten naar voorwerpen dan een hunkeren naar men selijke warmte. Jan Sassen en Jules v. d. Veldt voldeden in het algemeen tamelijk vel als de twee tot ver uiteenlopende karakters opgroeiende jeugdvrienden met kunstzinnige aspiraties. Zij behandelden echter te nadrukkelijk hun tekstregels als diepzinnige litteratuur in plaats van als vervoermiddel van gevoelens. Mede als ge- olg daarvan heerste er vaak een merk waardige incongruentie tussen woorden en gedrag. De admiraal was te jong en veel te melodramatisch. Overigens had regis seur Kraay zijn mensen goed in de hand en stuurde hij in de juiste richting. Hulde verdient vooral het streven naar veredeling van het répertoire. Maar het mag niet voorkomen dat de naam van de schrijver tot driemaal toe foutief in het programma gespeld staat. DAVID KONING Waarschuwing tegen oplichter Dg laatste dagen hebben enkele Haarlemse gezinnen bezoek gehad van een man, die hen zogenaamd de groeten kwam overbrengen van hun zoon. broer of neef in Indonesië. Hij deed daarbij een beroep op de mensen om hem een bijdrage te geven voor „het reisgeld, dat hy nodig had gehad" De politie verzoekt ons tegen deze man te waarschuwen, aangezien het hier een geval van doodgewone oplichterij betreft. De man noemt zich gewoonlijk J F Prins en geeft voor marconist bij de K.L.M. te zijn! Hij is _8 a 30 jaar oud. heeft een slank figuur hlnnWg0VeKÜ 170 nv, lang en heeft donker blond achterovergekamd haar. Hij heeft verder een bleek gelaat, een gaaf wit gebit en draagt gewoonlijk een bril. Hy gaat ge kleed m een witte regenjas en een door blauw costuum met witte streepje*.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5