"«'IE33 4 De C. A. Banck „leeft" Afdeling van het Genootschap tot Reclassering vierde haar honderd vijf en twintigjarig bestaan EFFEN GORDIJNVELOURS Eenvageherinnering Donderdag 16 Juni 1949 Haarlems Dagblad Als het meezit vaart het schip deze maand weg U wist waarschijnlijk niet, dat een een zo op het oog dood ding als een schip, kon leven? Tóch is dat zo. Want de „C. A. Banck", net Zweedse vrachtschip, dat sinds de stormnacht van 1 Maart leek vastge- graven' in het zand van het Bloemendaalse strand, is gaan „leven" en dat is een hoop vol teken, dat voor degenen, die werkten om de boot weer vlot te krijgen, een stimu lans is, om alles op alles te zetten. Woensdagmorgen om hlaf acht toen de vloed het hoogst was, is het grote logge ge vaarte opnieuw achttien meter naar zee ge trokken door de ankertouwen, die aan de ver in zee liggende ankers bevestigd zijn. De winches hebben gedraaid wat zij konden en het succes bleef niet uit. Thans ligt de „C. A. Banck" met het achterschip op de eerste bank en kan men er óók bij laag water niet meer omheen lopen. Zelfs de grootste leek op dit gebied kan constateren, dat er schot in gaat komen, en de positie is thans zeer gunstig. We spraken met Floor Koper, de schip per van de Zandvoortse x-eddingboot, die de schipbreukelingen van boord haalde op die woeste stormdag van 1 Maax't, een man, die de zee kent als geen ander, en hij vertelde ons, dat 8 Palm (één Palm is 12 cm) water voldoende is, om het schip te doen drijven. Wij hoorden, dat,de „C. A. Banck" .een vlakke onderzijde heeft van een breedte van ongeveer 60 cm over een lengte van pl.m. 6 meter. Op dit vlakke onderdeel schuift de boot over het zand. Volgens Koper is de kans, dat de „Banck" deze maand nog los komt, heel groot. Stil weer, nog wat ruimte van onderen en als de ankers het dan houden, dan vaart ie als alles meeloopt bij het eerste springtij. „Die boot is gaan leven en dus is het ergste leed geleden. Hij werkt zichzelf wel Verder los", zei hij. Toen hebben we nog even gekeken haar die logge C. A. Banck, die nju „levend" ge worden is. Het schip ligt in een poel van water in de geul, die men er omheen ge graven heeft en met man en macht werkt men verder, want de volgende vloed moet opnieuw gebruikt worden, om de boot verder naar zee te trekken. Het kan van daag gebeuren, het kan mox-gen zijn, het kan ook nog wel een maand duren, maar deze boot, die reeds zo vertrouwd gewor den is op het strand, gaat binnenkort varen. Het schuim van de golven spoelt ook bij laag water reeds om het achterschip en het kan niet lang meer duren, of de sleep boten zullen komen om deze onfortuinlijke Zweedse vrachtboot terug' te slepen naar haar element. Inwendige zuiverheid is het behoud van Uw gezondheid. Neem eens per week één of twee Op het E.D.O.-terrein speelden Woensdag H.C.K. en Gymnasion een demonstratie wedstrijd Softballwaarvan hier een spelmoment. Bonnen voor werkkleding Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H 15 en L 15 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 15 kan men kopen: een overall of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratorium jas of een mouwschort. Op de bonnen L 15 kan men kopen: een werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen, Engels leer, manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 10 t.m. H 12 en L 10 t.m. L 12 zijn na 9 Juli niet meer geldig. De Anti Revolationnaire partij belijdt dat Christus Koning is over wereld en mensenleven. Zijn woord is leiddraad ook voor de gemeentepolitiek lijst W. C. BAKKER (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem Start van grote ballon-race mogelijk op Zandvoorts circuit Wielerwedstrijden thans definitief op 7 Augustus De Stichting Touring Zandvoort voert op het ogenblik besprekingen met de Haag se ballon-club om de start van de Gordon- Bennett-race op het Zandvoortse circuut te doen houden. De Gordon-Bennett-race is een internationale wedstrijd voor bal lons, die voor de oorlog regelmatig werd gehouden. Omdat het evenement na de oorlog nog is uitgebleven, overwegen Ne derlandse ballonvaarders nu om deze ge beurtenis hier te organiseren. Voor de datum van deze wedstrijd wordt aan de tweede week van September gedacht. Naar wij vernemen, is één van de nade len van Zandvoort als startplaats, het on aangename feit dat men bij Oostenwind meteen een heel eind boven zee zit en een gedwongen landing op de woelige wateren van de Noordzee kan nauwelijks als een pretje bestempeld worden. Daarmee is ech ter niet gezegd dat dit bezwaar van door slaggevende betekenis zou zijn. De datum van de internationale wieler wedstrijden die door de Haarlemse wieler vereniging „De Kampioen" zal worden georganiseerd is thans definitief vastge steld op 7 Augustus. Aanvankelijk was hiervoor 14 Augustus gereserveerd. Er zullen twee wedstrijden worden ge houden,.één voor amateurs en men ver wacht hier een dikke tachtig van de beste Nederlandse renners aan de start en één voor professionals. Voor de laatste zul len 100 renners aan de start verschijnen tiaatjt™ T en daaronder zullen zich bekende Franse HAARLEM, 15 Juni 1949 en Belgische cracks bevinden. De amateur- wedstrijd gaat over tien ronden (circa 40 kilometer) en die voor de profs over 20 ronden (ruim tachtig kilometer). ONDERTROUWD: 15 Juni, G. de Wit en J. Pool; J. L. H. de Haas en H. Rijnveld; J J. de Wolf en J. P. Bijster; D. H. Melis en C, M. L de Beer; I. Witte en S. C. W. Ie Febre- P. van Beek en A. P. Meegdes; J. T. van 't Hof en M. C. de Rooij; D. Möhringer en A. W. Okkerman; J. J. van Servellen en J. Vlot; W. M. A, M. Abeling en C. W. M. Warnars; J. Riko en P. C. Grijmans; G. C. Scheffer en A. Visser; H M. Bosman en A. C. van der Nulft; P. Henneguin en J, J. Cassee; W. J. Ploeger en J. N, van der Wulp; D. J. J. Kroon en A. Slot; H. Besse en J. Schouten; H. J de Graaf en J. Ottenhof; E. Datema en D C. Konings; F. Meijer en A. C. Miezerus. GEHUWD: 15 Juni, A. G. Wilkes en M. G. Bruijns; N. F. Hesselman en T. J. J. van Doorne; A. Ruiter en A. B Matschiske; P. Venema en M. de Wolf; K. van der Wel en H. L. Dijkhuizen; J. van der Ploeg en M. Pol; F. Hoogendoorn en A. van Stijn; H. Bronk en W. C. Kwant; J. W. van Saase en J. J. M. van der Wijden; B. Jordens en M. A. Kaldenbach; H. J. M. Reckman en M. J. Prins; M. P. A. Hout en F. H, T. Koster; J. Bijl en IJ. Heesemans; J. J. Groenendaal en M. A. Schothuis; P. J. de Lang en E. M. Dreijer.; G. P. Veenhof en M. W. T. ter Metz. BEVALLEN van een zoon: 14 Juni, J. W. Fennis—Murk; F. E. Hesselman—Mulder; J. Boumanvan Zon; A. M. KolijnMudde; W. H- PrinsKroon; G. M. JacobsPardoel. BEVALLEN van een dochter: 13 Juni, J. F. WiersmaLuttik; 14 Juni P. Kostersvan Amstel. Nadat er aanvankelijk enige ongerust heid beètond over de deelneming aan de Grand Prix, de grote auto-race op 31 Juli, kan deze thans goeddeels als ongegrond worden beschouwd. Weliswaar betrachten de organisatoren de nodige geheimhouding, maar het kan als zeer waarschijnlijk wor den aangenomen dat velen van de grote cracks aan de start, zullen komen. Ons be reikte zelfs een bericht dat de Argentijnse „wonder-coureur", Fangio, mogelijk deel zal nemen. In Britse race-kringen is het animo voor het Zandvoortse evenement zeer groot. Meisje overreden Vanochtend omstreeks half negen is op de Herensingel te Haarlem een zevenjarig meis je door een auto overreden en ernstig ge wond. Zij was met enige andere kinderen aan het spelen achter een paard-en-wagen, welke van de kant van de Amsterdamse Poort kwam. Juist toen een uit tegenover gestelde richting komende personenauto de wagen passeerde, liep het meisje achter die wagen de straat op, waarbij zij met de auto in botsing kwam. Zij is in de Maria-Stichting opgenomen. Attracties in Zandvoort Het programma voor deze zomer .In de heden gehouden persconferentie, uitgeschreven door de stichting Touring- Zandvoort, zijn diverse speciale attracties voor inwoners en badgasten gedurende het komende seizoen bekend gemaakt. Zandbouw-wedstrijden voor kinderen en volwassenen zullen worden georganiseerd. Voorts lampion optochten langs het strand en door het dorp, een harddraverij met to- talisator, een kinder-ballonwedstrijd waar aan verbonden is een kinder-sportdag in samenwerking met de plaatselijke sportver enigingen, model vliegtuigwedstrij den, volksdansuitvoeringen en zo mogelijk de Gordon Bennett-wedstrijd op 10 en 11 Sep tember, waarover besprekingen gaande zijn. Het circuit zal tussen 26 Juni en 29 Juli van een nieuw wegdek worden voorzien. De grote motor evenementen op 26 Juni, 31 Juli en 28 Augustuszullen plaats vin den op vrije rij-Zondagen. Gedurende het winterseizoen zullen diverse lezingen wor den georganiseerd, beroepstoneelgezel schappen zullen optreden, en ook een amateur toneelwedstrijd onder leiding van Zandvoortse toneelverenigingen zal door de stichting worden vóórbereid. Het informa tiebureau op het Stationsplein zal thans gedurende de gehele week de gehele dag geopend zijn. Tenslotte kan nog worden meegedeeld, dat de grote wielerwedstrijden op 7 Augus- gustus, georganiseerd door „De Kampioen" pioenschappen in Denemarken op 14 Au- gusus, georganiseerd door „De Kampioen" in Haarlem, internationaal kunnen zijn en dat reeds diverse bekende internationale profs voor deze wedstrijd hebben inge schreven. A.S. ZONDAG 19x JUNI VADERDAG Verwen Vader eens met een prima sigaar Sinds 1881 FaJ.P.STAM H. Roeland voor uitsluitend betere kwaliteit-sigaren Pracht collectie merk-sigaren Nog enkele luxe kisten a f 1T «ïfj (een welkom geschenk) l/.OU ZIJLSTRAAT 45, hoek Nassaulaan GED. RAAMGRACHT 9 Tel. 11635 12727 (Adv i Bond voor Staatspensionnering vergaderde in Leeuwarden De algemene vergadering van de Bond voor Staatspensionnering werd gisteren te Leeuwarden gehouden onder voorzitter schap van de heer L. Steenhuis, burgemees ter van Zuidbroek. Het jaarverslag van de secretaris waaruit blijkt dat het het hoofdbestuur nog niet ge tukt is zendtijd voor de Bond te verkrijgen, werd goedgekeurd, evenals het financieel verslag van de penningmeester, wiens re kening sloot met in ontvangst 55.485 en in uitgaaf van 41.557. De begroting 1950 werd goedgekeurd met in ontvangst en uitgaaf een bedrag van f 53.025. Het ledental bedraagt thans 160.000. Hierna ging men over tot de behandeling "an diverse voorstellen. Het voorstel-Epe om te trachten meer contact te krijgen met het N.V.V. en andere vakbonden en met de Stichtingen voor de Arbeid en de Landbouw werd aangenomen. Naar aanleiding van het voorstel-federa- tie Noordholland, om door middel van re clame in de bioscoop meer bekendheid te geven aan het streven van de Bond, werd besloten, dat het hoofdbestuur in het eerst volgende maandblad een nadere toelichting voor de afdelingen zal plaatsen. De afdeling Deventer gaf het hoofd bestuur in overweging de Bond te concen treren in het centrum des lands een bonds- bureau in te riekten, waaruit de Bond in derdaad bestuurd wordt en indien moge lijk daarbij een landelijke propagandist te benoemen. De hogere kosten zullen door groei van de bond worden gedekt. Het hoofdbestuur besloot deze kwestie in onder zoek te nemen. Het hoofdbestuurslid R. Zegering Had- ders hield een rede over het onderwerp „Waarom toch nog altijd premievrij staats pensioen". In de middagbijeenkomst sprak de heer G. J. van Lienden, lid van de Tweede Kamer, een propagandistisch woord. De aftredende hoofdbestuursleden, me vrouw Ter MaatGeerlings te Winterswijk en de heren R. Zegering Hadders te Emmen en J. Wiarda te Heerenveen werden her kozen; in de vacature M. van Veen en G. van Roekei werden gekozen de heren R. Terpstra te Akkrum en L. H. Veld'huyzen te Hengelo (O.) De volgende algemene vergadering wordt te Arnhem gehouden. Vcm links naar rechts de heer J. H. Varekamp, voorzitter van de commissie van voorbereiding van het 125-jarig bestaan der afdeling van het Nederlands Genootschap tot Reclassering, mr. M. E. Tjaden, inspecteur der reclassering en vertegenwoordiger van de minister van Justitie, mr. Th. F. Raedt, voorzitter der jubilerende afdeling, mr. B. van der Burg, substituut-officier van justitie en mr. A. W. baron van Tuyll van Serooskerken, president van de Haarlemse rechtbank. Complete WomlngSnrlehtJng Barteljorisstraat 13-17 Tel. 13915 128 cm. breed, per meter 6.60 Huisarrest voor lid Algemeen Bestuur Nederlandse Antillen Verdacht van geknoei met candidatenlijst WILLEMSTAD, 15 Juni (A.N.P.). Heden heeft de rechter-commissaris op vordering van de Officier van Justitie de voorlopige aanhouding bevolen van W. R, P., die wordt verdacht van valsheid in ge schrifte ten aanzien van de candidatenlijst van de kieskring Sint Maarten voor de jongste Statenverkiezingen. Het bevel van de rechter-commissaris komt neer op huisarrest onder politiebewa king. P. had tevoren op zijn verzoek met ingang van 14 Juni ontslag gekregen als lid van het College van Algemeen Bestuur. Naar vernomen wordt, blijft het resultaat der verkiezingen onaangetast, zodat Bun camper gekozen blijft in de vacature-P., die ontstond door diens benoeming tot lid van het College van Algemeen Bestuur. Competitiewedstrijd FEYENOORD-TIJGERS tegen VLIEGENDE HOLLANDERS versterkt met buitenlandse renners. Sensationele Sterrenrace - Speciale attractie. Speedway in Engeland nog populairder dan voetbal. Een ieder moet met deze interessante sport kennis maken. SPEEDWAY Olymp. Stadion Aanvang 2.30 uur ZONDAG 1? JUNI onder ausp. K.N.M.V. „Op 15 Juni 1824 des middags om twaalf uur kwamen enkele Haarlemmers bijeen en besloten tot oprichting van de afdeling Haarlem van het Nedexdands Genootschap tot Zedelijke Verbetering der gevangenen". Deze herinnering had de tegenwoordige voorzitter mr. Th. F. Raedt ontleend aan de notulen van honderd vijf en twintig jaar geleden en hij besprak haar Woensdagavond in hotel „De Leeuwerik", waar het jubileum der afdeling gevierd werd. Mr. Raedt haal de nog meer herinneringen op uit de ge schiedenis. In 1842 bijvoorbeeld zag het er naar uit, dat de werkzaamheden gestaakt moesten worden, omdat er geen gevange nen in Haarlem waren. Later steeg de cri minaliteit en het bestuur kwam weer in actie. Wat er honderd jaar geleden gedaan is voor het onderwijs, voor het verrichten van werk en ontspanning werd ook in her innering gebracht, om er de aandacht op te vestigen, welke werkzaamheden de afde ling in de loop der jaren verricht heeft. Sedert enkele jaren is de naam veranderd in Nederlands Genootschap tot Reclasse ring. Ook besprak mr. Raedt de hervormin gen in het gevangeniswezen, waarvan een gedeelte reeds tot stand is gekomen. Tenslotte eerde mr. Raedt de nagedach tenis van de heren mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, W. P. J. Overmeer en H. Kroo- nenberg, die in deze eeuw veel belangrijk werk hebben verricht en dankte het erelid, de heer S. Rijkes en de secretaris mr. C. Blankevoort voor hun arbeid. Op deze herdenkingsavond, welke onder leiding' stond van de heer J. H. Varekamp, voerde mr. M. E. Tjaden het woord namens de minister van Justitie, die in een telegram zijn gelukwensen had aangeboden. Spreker herinnerde er aan, dat de ambtenaren meer en meer bij de reclassering worden inge schakeld. De consequente ontwikkeling zou met zich meebrengen, dat de hulp der vrij willigers steeds zou rpoeten verminderen. Ware dat, dan moest spreker op deze avond uit respect voor de ouderdom der afdeling spreken en haar danken voor 't vele werk. Maar zo ligt de zaak gelukkig niet.'Spreker stelde er prijs op te verklaren, dat het par ticuliere initiatief zeer gewaardeerd wordt door de overheid. Zonder de steun van de bevolking zou er minder gedaan worden voor hen, die gestruikeld zijn. Juist bij het aanpassen in de maatschappij is de steun van particulieren van groot belang. Mr. Tjaden sprak er zijn vreugde over uit, dat de afdeling een bloeiende is, zeer actief is en veel doet voor de reclassering en het gevangeniswezen. Namens het departement van Justitie sprak mr. Tjaden woorden van dank. Mr. A. W. baron van Tuyll van Seroos kerken, president van de Haarlemse recht bank zeide, dat de rechter zich vroeger in het bijzonder bepaalde tot de straf. De persoonlijke omstandigheden werden ver waarloosd. Daarin is verandering gekomen. De tegenwoordige rechtgr staat open voor de omstandigheden van de verdachten. Deskundige voor-lichting is nodig en de Haarlemse rechtbank stelt het werk van de reclassering op hoge prijs. Zij deelt in de vreugde der afdeling. Spreker wenste het bestuur geluk en sprak de hoop uit, dat er nog veel voor de misdadige mensen gedaan wordt. Mr. B. van der Burg, substituut-officier van Justitie, merkte op, dat de rechter en de vervolgende ambtenaar vroeger te zor gen hadden, dat de wettelijke voorschriften werden nageleefd.- Het vonnis was spoedig neergeschreven, omdat alles volgens recept ging. Spreker Vergeleek die toestand met de hedendaagse. De rechter is gedwongen grote aandacht te besteden aan de strafmaat. In de praktijk is dat geen gemakkelijke taak. Hij heeft behoefte wat te weten over de persoonlijke omstandigheden. Daarbij wordt hij voorgelicht door de reclassering. Deze vorm van menslievendheid heeft velen op de been gehouden. Gelukkig bestaat zij en uit ervaring weet spreker, dat er goed ge werkt wordt. Mr. C. G. Bijleveld, voorzitter van d« afdeling Haarlem van de Protestants Chris telijke Reclasserlngsvereniging, bracht de gelukwensen over namens deze afdeling en roemde de prettige samenwerking. Door middel van foto's, welke op het doek geprojecteerd werden, kregen de bezoekers een indruk van het gevangeniswezen. Te zien waren afbeeldingen van Leeuwarden, Haarlem en Amerika. De heer G. H. Saveu? gaf daarbij een interessante toelichting. Aan het einde van de avond bood mn. Raedt aan de heer S. Rijkes een oorkonde aan ter gelegenheid van zijn benoeming tot erelid van de afdeling. Een muziekensemble verleende op ver dienstelijke wijze zijn medewerking. TRINITEITSLYCEUM Bij de eindexamens van de afdeling Gymnasium van het Triniteitslyceum slaag* den van de derde groep voor diploma Ai Joop Roeland, Kees Salman, Gerard Spie* rings te Haarlem, Niek Waasdorp te Hoofd dorp, Martin de Weijer te Beverwijk. Voor diploma B slaagden: Piet Lans te Haarlem en Rudi Pielage te Beverwijk. Met één can* didaat wórdt het examen voortgezet. Afge*- wezen één. Geen okapi voor Artis Een attaché van de Nederlandse ambas sade te Brussel vertrok gisteren naar Ant werpen om een van de meest zeldzame die ren ter wereld in ontvangst te nemen, een okapi. Hij kwam echter een uur te laat. Het dier dat bestemd was voor de die rentuin te Amsterdam stierf een uur voor dat de attaché arriveerde. Twee andere diplomaten namen wel hun okapi's in ontvangst. Een lid van de Britse ambassade en een van het Zwitserse ge zantschap ki*egen voor hun respectievelijke landen een exemplaar van het meest zeld zame dier ter wereld. De okapi lijkt het meest op een giraffe maar heeft een iets kortere nek. De dieren leven in de binnenlanden van de Belgische Congo. (U.P.) Rheumatische Pijnen schieten U als een me« in de leden. Maar ze vallen niet van de ene dag op de andere weer van U af. En toch.... als ge met morgen te beginnen een bloedzuiverende kuur met Kruschen be gint, zult ge verbaasd staan, hoe gauw de weldadige werking zich demonstreert in een allengs wijken van Uw pijnen, in een groei end gevoel van welbehagen. Dat doen de zes minerale zouten, waaruit Kruschen is sa mengesteld. Die geven Uw bloedzuiverende organen weer het élan van de jeugd, de krachtige werking, nodig om onreinheden uit het bloed, die zich nu ophopen en vast zetten, los te maken en af te voeren tot wel zijn van Uw hele gestel. Dus spoedig Kru schen nemen, iedere morgen steevast. Het is een goede gewoonte van millioenen man nen en vrouwen, overal in de wereld. En helemaal geen nare gewoonte. Maar wel regelmatig! Als eten en drinken! Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Dro gisten. (Adv.) FEUILLETON door NATALIE SHIPMAN HOOFDSTUK I. De zon scheen warm op Jim Thurmar's schouders, toen hij uit zijn wagen stapte en het halve huizenblok langs liep naar zijn kantoor. Het was een van die dagen, zoals die soms in Connecticut voorkomen, hetzij laat in April of vroeg in Mei en die dan alles wat groeit tot haastige bloei brengen. Gisteren waren de bladeren aan de bomen nog maar trillende kleine wezens geweest en nu scheen het wel, of zij zich in volle overgave tot bossen geelachtig groen vormden, die schitterend tegen de blauwe hemel afstaken. Jim woonde nu al tien jaar in New Eng land, maar de lente bracht hem daar nog altijd in verbazing. Hoe langzaam die ook kwam, toch was er steeds iets onverwachts in het ogenblik, waarop zij werkelijk merkbaar werd; een uitgelatenheid, die hem deed denken aan een Puritein, die plotseling al zijn principes van zich af werpt, om in het zonlicht en de warmte te gaan dansen. Twee jaar geleden had het hem onaangenaam getroffen; deze bloeiende schoonheid scheen een bespot ting van zijn verdriet. Maar dat was nu voorbij. Dit was een ander jaar niet zo goed als de vroegere jaren, maar toch vol hoop voor de toekomst. Do hall van het stenen gebouw scheen koud in vergelijking met de straat en de lift was bepaald kil. Maar het kantoor I van Reed Warlon baadde in het zonlicht. I Mr Warlon komt dadelijk terug, zei j het meisje van de reception tegen Jim. j Hij heeft gevraagd, of u binnen op hem wilt wachten. Jim liep door naar de laatste deur aan 1 zijn linkerhand. Deze stond gedeeltelijk open en hij liep zonder kloppen naar bin nen. Toen bleef hij plotseling met enige verlegenheid staan. Aan een kleine lesse naar in een hoek van de grote kamer zat een meisje een in het grijs gekleed j meisje, het glad gekapte donkere hoofdje over een schrijfmachine gebogen. Zij keek even op en hij had een vage indruk van 1 een ovaal gezichtje en tamelijk wijd uit i elkaar staande ogen grijs of groen daar was hij niet zeker van. Komt u binnen. Haar stem klonk zacht en een beetje langzaam. Mr Warlon verwacht u. Hij moest even naar de teken- i kamer, maar hij zal zo dadelijk wel terug zijn. Dank u. Jim liep naar het raam, zich afvragend, wie zij wel zou zijn. Zij moest naar hij meende de nieuwe secretaresse zijn hij had Reel vaak horen klagen over die oude juffrouw, die hij bij het overlijden van zijn vader mede geërfd had maar zij had niets van die efficiënte aggressieve manier van doen, die tegenwoordig alle meisjes eigen scheen, die naar een baantje als secretaresse solliciteerden. Reed had geluk gehad, dacht hij. Waarschijnlijk zat zij daar, omdat de typekamer al overbe zet was; Warlon Thorndike, net als j iedere andere organisatie in Craigford, die, j evenals Jim's eigen fabriek, ook maar inl de verte met oorlogsproductie te maken had, werkte onder hoge druk. Hij stond bij het raam en keek naar beneden in het kleine Victoriaanse park, dat hier nog altijd was gebleven, ondanks het feit, dat het hier in het centrum van de stad volledig door hoge gebouwen was ingesloten. Het was een dwaas parkje, met een klein kronkelend riviertje, een eendenvijver en een lelijk stenen gedenk teken uit de Burgeroorlog. Maar in het lentezonlicht zag het er netjes en vrolijk uit als een deel van een speelgoedstadje voor kinderenmet groene verf voor het gx-as en een spiegel als vijver. En terwijl Jim er naar keek drong het tot hem door dat hij het niet werkelijk zag. Integendeel hij had de eigenaardige sensatie dat hij iets anders zag. Het was, alsof hij even over een „tweede gezicht" beschikte en alsof zijn onderbewustzijn op iets heel anders gericht was, dan op het toneeltje daar beneden hem. Hij zag het niet in werkelijkheid en wist ook niet, wat het was, maar het scheen net even buiten zijn bewustzijn te blijven hangen; vaag, maar toch zeer nabij; mysterieus, maar toch eigenaardig belangrijk. Hij keerde zich om. Het meisje achter de machine tikte regelmatig voort en van waar hij stond, kon hij alleen maar haar donkere hoofd zien, dat op fraaie wijze op vierkante slanke schouders was ge plaatst, en het profiel van haar fijn gete kende wang. Zij scheen zijn tegenwoor digheid geheel vergeten te zijn. Hij stak een sigaret op en ging in een gemakke lijke stoel bij het bureau zitten met een vage glimlach om zijn eigen dwaze ge dachten. Hij was niet het soort man, waar meisjes naar keken. Jim Thurmar had nooit enige illusies over zijn uiterlijk schoon gehad. Hij was te lang en te mager, om werkelijk g'oed gebouwd genoemd te kunnen worden en zijn gezicht was te grof, om hem knap te kunnen vinden. Maar hij was slank en gehard en behalve wanneer er een rimpel van vermoeienis tussen zijn wenkbrauwen verscheen, zag hij er jonger uit dan zijn negen-en-dertig jaar. Zijn haar was nog dik en lichtbruin Zweeds haar had zijn vrouw, Helen, het genoemd. „Het soort, dat vlasblond is, zolang je nog klein bent en stoffig bruin, als je groter wordt", zei zij. Hun zoon, Mark, was ook blond, maar hij had Helen's gouden blond heid geërfd. Jim bleef stil zitten, terwijl een diepe rimpel zijn voprhoofd ploegde. Hét scheen onmogelijk, dat Helen al meer dan twee jaar dood was. De gedachte aan haar bracht nu geen pijn meer alleen een gevoel van ongeloof. De pijn was voor bij en het leven ging voort, zoals het nu eenmaal voort moest gaan, zoals het ook deze lente voortging, ondanks het feit, dat er een wereldoorlog aan de gang was. De deur ging open en Reed Warlon kwam binnen. Spijt me, dat ik je moest, laten wach ten, Jim. Die lui op de Remblefabriek weten zelf niet, wat zij eigenlijk willen we hebben de blauwdrukken nu al drie maal veranderd. Ik zal die brieven nu tekenen, Miss Blanshaw en dan kunt u gaan lunchen. Jim stond naar hem te kijken, toen hij zich over de lessenaar van zijn secretaresse boog en dacht, dat maar wenig mensen zouden weten, dat dat dikke onbetekenen de mannetje met zijn bruine ogen achter zijn dikke brilleglazen, een van de meest succesvolle aannemers van New England was. Nu de oorlog alle fabrieken van oor logsmateriaal moesten uitbreiden, was hi; bezig met suppletoire gebouwen voor de twee grote nieuwe fabrieken in Ci-aigford en werkte tevens nog aan een project voor arbeiderswoningen. Voor Jim, die uit' Wis consin kwam, had dat Yankee-tempera ment met zijn mengsel van goedmoedige humor en sluwheid altijd iets amusants. Op dat ogenblik zei Warlon tegen het meisje achter de lessenaar: Ik had er geen idee van, dat het al zo laat was. U moet wel ongeveer uitge hongerd zijn. Oh, neen! Zij nam de stapel brieven en enveloppen op. Toen zij zich naar Reed wendde, kreeg Jim een ogenblik volledig haar gezicht te zien. Het was slechts een snelle blik, maar het was voldoende om dat gevoel weer bij hem wakker te roepen, dat hij al eer der had gehad. Ditmaal was het geen „tweede gezicht", maar een gevoel in zijn onderbewustzijn de sensatie van wat de Fransen noemen: dèjè vu. Ergens had iemand op precies dezelfde manier naar hem opgekeken; iemand met een ovaal gezichtje, dat de kleur had van warm ivoor en met donker haar, dat als een weduwekap op het voorhoofd lag en met dezelfde snelle blik uit grijsgroene ogen. Het riep een echo in zijn binnenste wakker, als de trillingen van een verbor gen bel. Het was niet enkel een physieke gelijkenis, die hem getroffen had; het ging veel dieper dan dat en was veel belang- rijker. Het was de onontkoombare over tuiging, dat hij dit meisje kende, of ten minste iemand, die buitengewoon sterk op haar leek. Het was niet alleen maar, dat hij haar vroeger ergens gezien had, hij kende haar. Nu ging de deur achter haar dicht en Reed liep op zijn lessenaar af. Wel, zullen we eerst gaan lunchen, of willen we eerst die prijsopgaven eens doornemen? Jim zei, dat hij meende, dat ze dat beter eerst konden doen, maar hij sprak op af wezige toon, want hij luisterde nog altijd naar die echo in het diepst van zijn geest. Met moeite concentreerde hij zijn aandacht op het werk en zij waren er in een half uur door heen. Hij had gehoopt, dat het langer zou duren zodat hij haar nog terug zou zien. Maar zij zou toch waax-schijnlijk niet binnen gekomen zijn, terwijl Reed en hij in conferentie waren Er was geen spoor van haar te beken nen, toen zij door het voorkantoor liepen op hun weg naar buiten, om te gaan lun chen. Hij kwam in de verleiding Reed naar haar te vragen, maar hij wist niet goed, hoe hij dat moest aanpakken. Het was een delicate kwestie en dubbel delicaat, omdat zij bij zijn vriend in dienst was. Maar toen hun lunch op de club ten einde liep, zei hij achteloos: Hoe ben je die oude, Miss Hoe-heet- zo-ook-weer kwijt geraakt? Haar zuster heeft haar heup gebro ken. Zal niet meer herstellen ook zij is al tachtig. Dit meisje is goed getraind en rustig en zij hoort tenminste alles, wat ik zeg gelukkig! Waar heb je haar gevonden? Het is moeilijk om tegenwoordig een goed ge trainde typiste te krijgen. Wordt vervolgd}

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6