Haarlems Dagblad Koningin en Prins der Nederlanden reden door een juichend Utrecht „Nederland heeft een klein, en mobiel veldleger nodig" modern Parijse conferentie zal nog tot en met Maandag duren 6 Jaargang No. 19270 J Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver- I tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Vrijdag 17 Juni 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiata Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <®predjtc tjaacletmctye «Tourant (Hhno Directeuren: P. W. Peereboom en Ph. A. Mees Met groot enthousiasme is het Koninklijk echtpaar, dat vandaag een officieel bezoek brengt aan de stad Utrecht, door de bevol king van het oude Sticht ontvangen. Overal wapperden de vlaggen en op verscheidene I plaatsen waren versieringen aangebracht, zodat de stad een feestelijk aanzien had ge kregen. Van de zijde der burgerij werd langs de straten, die door de Koninklijke stoet werd gevolgd, zeer gTote belangstel ling getoond. Kort voor tien uur arriveerde het hoge gezelschap aan de grens van de gemeente bij het fort aan de Biltstraat. De ontvangst geschiedde door de Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, door de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz en de hoofdcommissaris van politie, de heer R. W. van Eijk. Langs een korte omweg werd gereden naar Paushuize", de ambtswoning van de Commissaris der Koningin. De Koningin en de Prins verbleven hier met hun gevolg ongeveer een half uur. Van Paushuize reed de stoet naar het Stadhuis. Gedurende df ze rit luidden de klokken van alle torens der Domstad. Op het Domplein werd namens de Ko ningin een krans gelegd bij het kortgeleden onthulde grote verzetsmonument. Voor het stadhuis, dat met een machtig baldakijn prijkte, stond de Koninklijke Utrechtse Studentenweerbaarheid als erewacht aan getreden. De gezamenlijke Utrechtse man nenkoren brachten op de stadhuisbrug, on der leiding van Hendrik Altink, de hoge gasten een-indrukwekkende zanghulde. In de raadszaal sprak burgemeester de Ranitz een welkomstwoord. Hij wees er op, hoe in Utrecht gestreefd wordt naar een actief burgerschap. „Onze burgerdag op 5 Mei, toen wij de 23-jarige kiezers in een samenkomst tot»verantwoordelijkheidsbesef hebben opgewekt, was daartoe een poging. Ons streven is ook gericht op een grotere eendracht in verscheidenheid." Daarna zeide de burgemeester nog: „Uw beider werkzaamheid voor land en volk, Uw per soonlijkheid vervullen ons jegens U gedu rig met grote warmte; een warmte welke wij ook koesteren jegens Uw kinderen, die wij dikwijls onopgemerkt binnen de stad Utrecht weten." De burgemeester besloot met de wens: „God zij en blijve met U bei den en Uw kinderen tot in lengte van dagen." Na afloop van deze toespraak werden de leden van de gemeenteraad en andere plaat selijke autoriteiten aan de Koningin en aan de Prins der Nederlanden voorgesteld. Na dit bezoek aan het stadhuis werd ver trokken voor een rit door het Noordelijke gedeelte van de gemeente, met als voor lopig einddoel het militair hospitaal. Gedu rende deze rit was er een aardig intermezzo nabij de Jacobikerlc, waar door een amateur toneelgezelschap een fragment uit Shake speare's „De getemde feeks" werd opge voerd. Gedurende deze rit, die door enkele volkswijken voerde, werd het Koninklijk echtpaar geestdriftig toegejuicht. Aartsbisschop van Praag kreeg huisarrest United Press meldt, dat voor het paleis van de aartsbisschop van Praag, mgr. Joseph Beran politic-agenten zijn geplaatst en dat de kanselier van zijn bureau Doerner en de priester Kucera gevangen genomen zouden zijn. De aartsbisschop die onlangs de bespre kingen heeft afgebroken met de Tsjechi sche regering is door deze maatregel ver plicht in zijn paleis te blijven. In deze gebeurtenis vindt de steeds toe nemende spanning tussen kerk en staat haar climax. Vorige week deelde het nieuwe blad, dat door de regering opgericht werd voor de geestelijkheid mede, dat in alle seminaria politieke leerkrachten zouden worden aan gesteld. Op 10 Juni werd aangekondigd dat zich een groep geestelijken verzameld had die de regering ondersteunde. Sinds die dag staan in alle kranten dage lijks grote lijsten van namen van geeste lijken die hun handtekening geplaatst heb ben onder een document waarin zij hun instemming betuigen met deze groep. Tot nu toe hebben reeds 600 geestelijken hun handtekening geplaatst. Laszlo Rajk slikt de bittere zuiveringspi! Als „Trotskistische spion" uit de partij gezet Laszlo Rajk, de voormalige Hongaarse minister van buitenlandse zaken, is uit de Hongaarse communistische arbeiderspartij gestoten als een „spion en Trotskistisch agent van buitenlandse imperialistische mogendheden", aldus een officieel te Boe dapest uitgegeven communiqué. Om dezelfde reden werd uit de partij gezet dr Tibor Szonyi, lid van het hoofd bestuur en de centrale controlecommissie en kader-secretaris der partij. Rajk was ook lid van het Polit bureau der partij. Het door het hoofdbestuur en de con trolecommissie der partij uitgegeven com muniqué droeg de titel: „Ontdekking van een Trotskistische spionnagegroep". Vol gens het communiqué is in het huidige stadium der volksdemocratie penetratie in de partij het gevaarlijkste wapen van de vijand. In verband hiermee is een voortdurende en standvastige strijd tegen elke afdwaling noodzakelijk, vooral tegen alle uitingen van nationalisme, dat soms blijkt uit openlijk anti-Sovjetisme of een onderschatting of zelfs het doodzwijgen van de rol en het belang der Sovjet-Unie, aldus het communiqué. „Oranje" Woensdag in Amsterdam Het m.s. „Oranje" van de Maatschappij „Nederland" wordt Woensdag 22 Juni uit Batavia in Amsterdam verwacht. Aan boord bevinden zich 800 passagiers, waaronder de onlangs gepensionneerde Commissaris van de Kroon voor Sumatra-Timoer dr. M. Brouwer. Waarschijnlijk zal de „Oranje" Woensdagmorgen IJmuiden binnenvaren, waarna des middags te ongeveer drie uur de ontscheping aan de Javakade te Am sterdam zal aanvangen. Voor het afhalen van passagiers dienen toegangsbewijzen te worden aangevraagd bij het hoofdbureau Passagedienst van de Maatschappij „Ne derland" te Amsterdam. Passagierslijst „Sibajak" Op onze bureaux ligt ter inzage de pas sagierslijst van het motorschip „Sibajak", dat op 4 Juni uit Tandjong Priok is ver trokken en vermoedelijk op 2 Juli te Rot terdam zal aankomen. De „Sibajak" heeft aan boord leden van de Koninklijke Land macht, de Koninklijke Marine, het K.N.I.L. ea*iariniers met hun gezinnen. Soldaat bij oefening gedood Bij een oefening op de Leusderheide bij Amersfoort is gisteren een negentienjarige soldaat uit Alkmaar, die diende bij het regi ment grenadiers te Amersfoort, door een losse oefenpatroon, die op vier meter af stand van hem werd afgeschoten, in zijn buik geraakt. Het slachtoffer werd naar een ziekenhuis overgebracht waar hij enkele uren daarna is overleden. DE SYNODE KOMT BIJEEN. De generale synode der Nederlands Her vormde Kerk zal van 11 tot 16 Juli bijeen komen op „De Horst" te Driebergen. De agenda vermeldt voortzetting der be handeling van het ontwerp-kerkorde. Tevens zal in behandeling komen het verzoek van dr. J. C. Hoekendijk, die bin nenkort naar de Wereldraad van kerken te Genève vertrekt als secretaris voor de coördinatie van de evangelisatie-activitei ten der verschillende departementen, om hem te benoemen tot predikant in alge mene dienst. Generaal Kruis „Het is treurig dat het volk als geheel niet het belang der nationale reserve inzag" Voor het departement Oost-Brabant van de Nederlandse Maatschappij voor Nijver heid en Handel sprak Donderdagmiddag te Eindhoven generaal mr. H. J. Kruis over ,De militaire aspecten, voortvloeiende uit het West-Europese pact". Generaal Kruis begon met te zeggen, dat er op de vraag of wij thans kunnen spreken van een directe oorlogsdreiging geen antwoord mogelijk is. Men kan hoogstens zeggen, dat er zich be paalde verschijnselen en spanningen voor doen, die ons nopen rekening te houden met de mogelijkheid van een oorlog en die ons dwingen niets na te laten om die oor log te voorkomen. Daar is het concrete feit, dat Rusland met name beschikt over een sterke parate krijgsmacht en als er ergens ter wereld zo'n parate macht aanwezig is, die ieder moment gebruikt kan worden, dan is er steeds een zekere mate van oor logsgevaar. De gevarenkans wordt geringer als er evenwicht wordt geschapen in de krachts verhoudingen. In begin 1948 hadden de spanningen hun hoogtepunt bereikt en de omwenteling in Praag in Februari 1948 was hiervoor van grote betekenis. Het beproef de recept van penetratie en infiltratie was voor hét Westen een grote waarschuwing en men realiseerde zich, dat men iets moest gaan doen. Praag werd de stimulans tot een ver snelde internationale samenwerking. Kort daarna kwamen dan ook de West-Europese Alliantie en het Atlantische pact tot stand. ,Maar met al deze voorbereidende werk zaamheden houden wij geen oorlog en geen vijand tegen", aldus generaal Kruis. „Wij moeten strijdkrachten hebben. Er is wel eens betoogd dat wij ons, ge zien de moderne aanvalsmiddelen, toch niet meer verdedigen kunnen. Dit is principieel onjuist, verdediging is zeker mogelijk, maar niet in de zin van vroeger. Wat moeten wij in, Nederland gaan doen in verband met die West-Europese ver dediging: welke verplichtingen hebben wij ons opgelegd door deelneming aan het West-Europese pact? Wij hebben nodig: een klein, modern en mobiel veldleger, dat in staat is in inter nationaal verband te werken, dat niet in stellingen of linies ligt, maar dat overal kan optreden waar dit nodig is. Verder luchtstrij dier achten, die tactisch een geheel vormen met het veldleger. Een sterke lucht verdediging, ook voor het achterland en waarschuwings-radarsystemen. De marine zal haar taak hebben langs de kust en de' toegangswegen tot de zeehavens en overal ter wereld waar maritieme belangen te be veiligen zijn, ook om de koopvaardijvloot mede te beschermen. Tenslotte moeten wij beschikken over middelen voor de territoriale verdediging, waarbij men in de eerste plaats moet den ken aan de inwendige veiligheid bij drei ging van oorlog of bij oorlog. Voor deze betrekkelijk eenvoudige ge dachten is de nationale reserve zeer be langrijk. Het is treurig en beschamend, dat het Nederlandse volk als geheel niet het belang van de'nationale reserve heeft in gezien," aldus spreker. „De tekenen zijn gelukkig de laatste tijd beter." Natuur en leger. „Kunnen wij de op ons genomen verplich tingen aan?" aldus generaal Kruis. „Uit personeelsoogpunt zeker: Indonesië heeft ten overvloede bewezen, dat Nederlanders goede soldaten zijn. De band tussen krijgs macht en volk moet- zo hecht mogelijk zijn. Men moet het leger zien als het deel van het volk dat wapens draagt, dan komen wij misschien nog wel eens zo ver dat wij in zien, dat een straffe training van soldaten minstens zo belangrijk is als het bewaken van bijzondere grassprieten en vogels, zo dat het leger zijn oefenterrein kaft krijgen. Dit leger van materiaal voorzien kunnen wij uit eigen krachten zeker niet. Wij heb ben daarvoor de steun van anderen nodig. Maar dit betekent niet, dat wij niets zelf moeten doen. Wij kunnen zeker een deel der uitrustingen zelf produceren. De eigen industrie kan worden, ingeschakeld, anders lopen wij de kans, dat wij te zijner tijd veel grotere bedragen op andere wijze aan de drbeiders als steun moéten uitbetalen." Na zijn lezing werd aan generaal Kruis door de voorzitter van het departement, de heer C. van Lanschot, de penning van het departement aangeboden. Haagse burgemeestersvacature (Van onze parlementaire redacteur) In aansluiting aan het reeds gedemen teerde bericht als zou jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, thans burgemeester van Utrecht, gepolst zijn om burgemeester van Den Haag te willen worden, kan ik nog het volgende mededelen: In de bevoegde overheidskringen denkt men er op het ogenblik niet aan om jhr. mr. De Ranitz, die pas een half jaar geleden tot burgemeester van Utrecht is benoemd, te vragen om de vacante post in Den Haag te gaan bekleden. Wanneer sommige indi viduele personen uit Den Haag eventueel bij hem zouden hebben aangeklopt, kan men dit moeilijk polsen van regeringszijde, noch direct noch indirect, noemen. Vaderdag Vaders, zing naar beste krachten Met mij mee, als 'k vragen mag: Wat 'n heerlijke gedachte, Zondag is het Vaderdag' O, wat zullen wij genieten Op die grootste dag van 't jaar, Ieder op zijn klein gebied.en In de geest ook met elkaar. Heerlijk, heerlijk om te voelen, Hoe geliefd je toch wel bent, Hoe je altijd goed bedoelen Ook als nobel wordt erkend. Wie heeft het toch uitgevonden, Vast geen (steeds bescheiden) pa, Ik denk eer op goede gronden Aan een dankbaar milde ma. Of misschien zijn het die schatten Van 'n kinderen geweest, Die het hebben aangevat en Dan natuurlijk wat bedeesd. Enige gewoonte vin ik, Typisch sympathiek geval, Onder ons gezwegen zin ik Al op wat het worden zal. Maandag zullen w'ons beroemen Op wat men ons al niet gaf, Wat een trots om 't op te noemen, Wacht u ook vol spanning af? Vader, je moet moeder zeggen, Dat ze dit eens lezen moet, Zonder 't verder uit te leggen, Vaders, (ssst!) voelumegoed? Ai denkt iemand soms hardvochtig, Dat 'k een wenkje geven wil, Mensen zijn soms achterdochtig, Goed dan maar, ik ben al stil. 'k Wou alleen maar memoreren, (Dat is toch iets dat wel mag) Medevaders, broeders, heren, Zondag is het Vaderdag. P. GASUS. Minister Van Maarseveen: „Realistisch aan de optimistische kant" Minister Stikker in Luxemburg gearriveerd De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. D. U. Stikker, en de Nederlandse ambassadeur te Brussel, baron Van Harinxma thoe Slooten, zijn gisteren in Luxemburg aangekomen, waar zij zul len deelnemen aan de bijeenkomst van ministers van Buitenlandse Zaken der lan den van het pact van Brussel, die heden middag zou worden geopend. De bijeen komsten der ministers van Buitenlandse Zaken der bij het Brusselse pact aange sloten landen worden om de drie maanden gehouden. De agenda van de conferentie te Luxem burg wordt geheim gehouden. De bespre kingen worden gevoerd aan de hand der rapporten, welke opgesteld zijn door de subcommissies van het. permanente comité te Londen. In kringen van de conferentie wordt verklaard, dat de agenda slechts weinig punten bevat en de besprekingen waarschijnlijk Zaterdagmiddag geëindigd zullen zijn. Over het resultaat der onder handelingen zal een communiqué worden gepubliceerd. Zaterdagavond worden de ministers van Buitenlandse Zaken op net paleis van de Groothertogin ontvangen. Spanning in Midden-Oosten Hoes ni Zaim spreekt van oorlogsdreiging De spanning in het Midden-Oosten is zeer gestegen sinds Syrië Irak er van beschul digd heeft, dat het 5000 mauschappen bij de Syrische grens heeft samengetrokken. Kolonel Hoesni Zaim, die drie maanden geleden door een staatsgreep in Syrië de macht in handen kreeg, heeft thans ver klaard dat Syrië de „noodzakelijke voor zorgen om zijn grenzen te beschermen" heeft genomen. Kolonel Hoesni Zaim heeft in een inter view met de correspondent van Reuter te Damascus de huidige verhouding tussen Syrië en Irak „ongetwijfeld gespannen" ge noemd. Hij uitte de waarschuwing, dat een uitbreken van vijandelijkheden in het Mid den-Oosten en eventueel een wereldconflict het gevolg hiervan zou kunnen zijn, daar de grote mogendheden hier niet zonder be langstelling kunnen toezien. Hij verklaarde, Gezicht op Berlijnde stad die nu al sinds jaren het brandpunt vormt van het telkens weer mislukkend overleg tussen de mach ten van Oost en West. De Parijse conferen tie lijkt nu weer tot een compromis te zullen leiden, doch intussen zijn de plaat selijke moeilijkheden nog in genen dele opgelost. Op de foto: De Brandenburger Poort, grens tussen de Russische en Engel se sector, met omgeving. Voor zijn vertrek naar Indonesië heeft minister mr J. H. van Maarseveen vanmor gen de pers op Schiphol te woord gestaan. ou „Mijn reis heeft geen andere bedoeling dat°de Syrische troepen volkomen paraat dan mij te oriënteren over de toestand in j zijn de onafhankelijkheid van het land te de Oost. Ik blijf twee-en-een-halve week i verdedigen. In geval van een samentreffen weg. Ik zou wel langer willen, doch datmet Irak hebben Egypte en Saoedi-Arabië is niet mogelijk wegens de aanstaande j morele en materiële steun beloofd aan Rondetafelconferentie en de voorbereiden- j Syrië, aldus kolonel Hoesni Zaim. de werkzaamheden," antwoordde de be- Irak heeft officieel ontkend, dat het troe- windsman op de hem gestelde vi'agen. -Mr. I pen naar de Iraaks-Syrische grens zou heb- Van Maarseveen zeide voorts noch te op- j ben gezonden. Van de zijde van het Iraakse limistisch, noch te pessimistisch te zijn 1 ministerie van Buitenlandse Zaken zijn de omtrent de kracht van het republikeinse j berichten uit Damascus, als zou de premier gezag de order tot staking der vijandelijk- j bevel hebben gegeven tot mobilisatie van heden te doen nakomen, doch was „rea- j troepen, ..louter fantasie" genoemd. De be- listisch aan de optimistische kant". 1 trekkingen tussen Syrië en Irak zijn nor- Op de vragen wat hij wist van wrijvin gen in de Republikeinse regering en over de kans op Marshall-hulp voor Indonesië, kon de minister van Overzeese gebiedsde- i trekkingen tussen Syrië en Irak zijn nor- maal „en zullen dat blijven". Besprekingen met Israël. Na het afbreken der wapenstilstands besprekingen een maand geleden, zijn ge ien de nieuwsgierigeit -niet wijzer -maken rcretegeeröen van Israël en Syrië in nie- en over een mogelijke hervatting van de luchtverbinding met Indonesië wilde hij zich niet uitlaten. Dit is de tweede luchtreis van de minis ter en de eerste keer dat hij een bezoek aan Indonesië brengt. mandsland in Noord-Gallilea bijeen geko men om deze te hervatten. De gedelegeer den bespraken een nieuw voorstel van de vroegere UNO-bemiddelaar dr. Bunche, om de betwiste gebieden in Noord-Palestina te demilitariseren, Goede hoop op overeenstemming ten aanzien van Oostenrijks vredesverdrag Parijs, 17 Juni (Reuter). Gistermid dag zijn de vier ministers van Buitenland se Zaken opnieuw bijeen gekomen. Na een pauze van een half uur, tijdens welke de ministers zich op hun bureaux in het Palais Rose terug trokken, hervatten zij de mid dagzitting, die vijf uur en een kwartier .in beslag nam. Wysjinski verliet enige tijd voor de aanvang der pauze de zaal. Laat in de avond kwamen zij wederom bijeen. Reuter meldt, dat Zondag wederom een geheime zitting gehouden zal worden, waarna Maandag de ministers in openbare vergadering bijeen zullen komen. In Franse kringen liet men zich zeer optimistisch uit. Men zeide, dat „definitieve overeenkomst" bereikt was over een „werkovereenkomst" inzake de kwestie-Berlijn en de handel tussen Oost en West. Met het Oostenrijkse vredesverdrag zouden goede vorderingen gemaakt zijn en er zouden nog slechts punten van minder belang ter behandeling overblijven. De zitting werd een half uur na middernacht beëindigd. Volgens welingelichte kringen is reeds besloten, dat Oostenrijk de grenzen van 1938 zal herkrijgen. De plaatsvervangers zouden opdracht ontvangen per 1 Septem ber een ontwerp-verdrag gereed te heb ben. Een woordvoerder der Franse delega tie zeide, dat het debat over de Sovjet- Russische aanspraken op Duitse activa in Oostenrijk nog niet beëindigd was. Bovendien werd vernomen, dat de mi nisters hun plaatsvervangers in Berlijn opdracht hebben gegeven van hun collec tieve diensten gebruik te maken bij het zoeken van een oplossing voor de Berlijnse spoorwegstaking. Hedenochtend zouden Bevin en Schu- man Parijs per trein verlaten voor bijwo ning der conferentie van de West-Europese Alliantie te Luxemburg. In een officiële verklaring wordt gezegd, dat de besprekingen het Oostenrijkse vre desverdrag en een modus vivendi inzake Duitsland tot onderwerp hebben gehad. Volgens Franse kringen wordt de confe rentie opgehouden door het Oostenrijkse vraagstuk. Een Amerikaanse woordvoerder zeide na afloop van de zitting, dat de bijeenkomst van Maandag de laatste van de conferentie zou zijn. Vliegende tentoonstelling arriveerde op Schiphol Dat het vliegtuig géschikt is als mon sterkamer ten dienste van de internationale handel kon men Donderdag constateren bij de aankomst op Schiphol van de „Atlas Sky Merchant", een D.C. 4 toestel, dat een tiental Amerikaanse zakenlieden naar veertien landen in1 Noord-Afrika en Europa vervoert. Het vliegtuig, dat eigendom is van de „Atlas Supply Company" is ">p vernuftige wijze ingericht als toonkamer van de „Atlas" artikelen, als banden, batterijen en autotoebehoren. De president van de maatschappij, de heer F. H. Bedford Jr., die de gehele tocht meemaakt, hoopt ook in Nederland tot zaken te komen en daar toe thans contacten te kunnen leggen. Met de vliegende monsterkamer zijn reeds twee internationale tochten gemaakt, namelijk naar Zuid-Amerika in 1947 en een wereldvlucht in 1948. Donderdag kwam het toestel uit Brussel en Zaterdag reist het door naar Kopenhagen om op 30 Juni weer op La Guardia terug te keren. Het woord is aan Moore: Deze nauwe landengte tussen twee grenzeloze zeeën: het ver leden en de toekomsttwee eeu wigheden. (Uit: Lalla Rookh). Ernstige toeneming van guerilla-activiteit BATAVIA (United Press) In een Nederlands militair communiqué wordt melding gemaakt van een „ernstige toe neming" van de guerilla-activiteit in ver scheidene sectoren van Java. Verder wordt gezegd dat „toenemende communistische druk zich duidelijk voelbaar maakt". Het communiqué maakt melding van toe genomen guerilla-activiteit op Centraal- en West-Java, en voegt hier aan toe dat de spanning groot is in Djokjakarta waar zich 's nachts en soms ook overdag incidenten voordoen. De activiteit van sluipschutters aan de strategische hoofdweg DjokjakartaMage- lang neemt eveneens toe. Men neemt aan dat het Nederlandse leger deze hoofdweg zal gebruiken wanneer het zich uit Djok jakarta terugtrekt. In het communiqué wordt gezegd dat het republikeins verzet ook groter wordt aan de Westelijke grens van Midden-Java, speciaal in de buurt van Poerwokerto, Poer- balingga en Keboemen. De Nederlandse troepen brachten zware- verliezen toe aan groepen die in dit gebied opereren. „Intensief patrouilleren in geheel Oost- Java had tot gevolg dat een groot aantal guerilla's buiten gevecht werd gesteld", zo wordt in het communiqué medegedeeld en over West-Java meldt het dat de guerilla- activiteit in de gebieden van Garoe en Tasik ten Zuidoosten van Bandoeng is opgeleefd. In het Soekaboemische namen de aanvallen tégen de ondernemingen toe. Betreffende de situatie op Sumatra wordt in het communiqué opgemerkt dat het ver loop van de militaire situatie daar in het algemeen gesproken gunstig is. Guerilla's hebben het water-reservoir voor Medan voor de tweede maal binnen een maand op geblazen, doch öe Nederlanders hopen het binnen enkele dagen hersteld te hebben. Trein beschoten In het communiqué wordt voorts gezegd dat guerilla's op Centraal-Java een passa- gierstrein onder schot hebben genomen, waarbij twaalf personen gedood en „velen" gewond werden. Het incident vond plaats op drie kilometer ten Zuiden van Poerwo kerto, op 82 kilometer ten West-Noordwes ten van Djokjakarta. De locomotief van de trein liep op een barricade en kantelde, waarna de guerilla's een kogelhagel op de trein afzonden. Veiligheidsraad vergadert over adspirant-UNO-leden De Veiligheidsraad is bijeen gekomen om de verzoeken om het UNO-lidmaat- schap van Albanië, Mongolië, het Hasje- mietische koninkrijk, Eire, Portugal. Hon garije, Roemenië, Bulgarije, Finland, Oos tenrijk en Ceylon weder in overweging te nemen. De voorzitter, Aarne Sunae (Noor wegen), zeide, dat het van belang zou zijn te vernemen, of de met het recht van veto gepriviligeerde landen van hun recht ge bruik wensten te maken bij het uitsluiten van bepaalde landen, of dat zij het Britse voorbeeld zouden volgen door bij stemming over toetreding tot de UNO af te 2ien van dit recht. Simde verwees naar een uit spraak door het internationale gerechtshof, volgens welke het toelaten van een land niet afhankelijk zou mogen worden ge steld van de toelating van een ander land. (De Sovjet-Unie heeft de toelating van Italië, Eire, Portugal, Finland, Oostenrijk en Transjordanië bij vorige gelegenheden afhankelijk gesteld van de toelating van Mongolië en andere landen, die onder haar protectie staan). Tsarapkin (Sovjet-Unie) stelde voor, dat, indien men inderdaad overging tot behan deling der verzoeken om lidmaatschap van de UNO, men volgens de chronologi sche wijze te werk diende te gaan, be ginnende met Albanië. Arce (Argentinië) zeide, dat de uiteindelijke beslissing bij de algemene vergadering ligt. Daar de beslis sing over het lidmaatschap niet uitsluitend bij de Veiligheidsraad berust, behoort men dit onderwerp als een procedurekwestie te behandelen, waarbij dus niet het recht van veto gebruikt mag worden. Hij stelde voor Portugal, het Hasjemietische koninkrijk, Italië, Finland, Eire, Oostenrijk en Ceyïon tot de UNO toe te laten. Alle genoemde landen verkregen bij een eerdere gelegen heid een meerderheid, bestaande uit zeven stemmen. De zitting werd tot Dinsdag verdaagd. BURGEMEESTER VAN BUSSUM BENOEMD. Met ingang van 1 Juli is benoemd tot burgemeester van Bussum de heer J. C. Haspels, die sedert 1 November 1935 bur gemeester van Enkhuizen is. De heer Haspels, die tot de Anti-Revolu- tionnaire partij behoort, is 1 October 1910 geboren. Vóór zijn burgemeesterschap be kleedde hij de funptie van secretaris der gemeente Enkhuizen. xcoaemoixijixosaaxiiasoeccoixicccoocoooccocoooooooof' WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond opge maakt te 10 uur: Over het algemeen veel bewolking, maar overwegend droog weer. Meest matige wind tussen Wesr en Noord. Aanhoudend koud weer. 18 Juni: Zon op 4.19 uur. onder 21.03 uur Maan op 1-00 uur. onder 12.27 uur (Laatste kwartier) Hoogwatertijden: Vrijdag 17 Juni: 8.1020.43 uur. Zaterdag 18 Juni: 9.06—21.35 uur. Laagwatertüden: Vrijdag 17 Juni: 3.45—16.07 uur. Zaterdag 18 Juni: 4.30—16.55 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1