c J Grote veldmeerderheid na rust leverde drie doelpunten op Finland-Nederland 1-4 Tumdemons tra ties op openbare piemen HAARNETTEN ets „3uü&%iet" Minister Rutten ieidt tentoonstelling Jeugd van Nederland" bij publiek in a^Dietaar PANDA OP DE KERMIS Wereldnieuws Vrijdag 17 Juni 1949 Haarlem's Da'gSIatl 2 De gehele nacht en dag had het in Helsinki gestortregend. Het gevolg was, dat het veld In het Olympisch stadion doorweekt was. Om even over zessen kwamen de elftallen het veld op. De Finnen in blauwe shirts, die genummerd waren. De oranjehemden had den de zwarte broek van Kopenhagen ver wisseld met een wittè. Onmiddellijk bleek hoe zwaar het veld te bespelen was. Men had de grootste moeite om zich staande te houden. Het was aan vankelijk een verkennen aan weerszijden, waarbij na vier minuten Van der Tuyn een hoekschop kon nemen, welke keurig door stopperspil Pylkkoenen werd weggekopt. Trouwens, de Finnen bleken meesters in het kopwerk te zijn. een groot voordeel onder deze moeilijke omstandigheden. Er volgde een kleine veldmeerderheid van oranje, maar het schieten op dit zware veld leverde zulke grote problemen op, dat de meeste schoten van de voorhoede naast of over doel gingen. Door het gladde veld steeg het peil niet tot grote hoogte. Kort voor rust kopte Van Roessel uit een hoge voorzet van rechts onhoudbaar voor de Finse doelverdediger de bal in het net (01) Met een 1—0 voorsprong voor Nederland werd aan de tweede helft begonnen. Direct na de hervatting plaatste Faas Wilkes het leder keurig voor doel, waar Van Roessel, die drie meter van de doellijn stond, de bal maar voor het intrappen had. Hij was zo verrast door deze kans, dat hij de bal half raakte en het schot ging naast. De oranje- hemden begonnen met een offensief, dat tien minuten duurde. Met snel open spel werd de Finsewerdediging zwaar op de proef gesteld, maar het schieten van de voorhoede bleef slecht. Een schot van Van Roessel vlak onder de lat werd door de doelverdediger prachtig tot corner verwerkt. Deze hoekschop, de eerste na de rust en de zevende in totaal, werd door Van der Tuyn uitstekend voor gezet. Een van de achterspelers van Finland kopte het leder het veld in, Schaap kreeg de bal voor de voeten en zijn schot ging langs vele benen heen onhoudbaar in het Finse doel (0—2). x e Het Nederlandse overwicht bleef en scho ten van Wilkes, Schaap en ook van Van Schijndel vlogen over de lat. De meerder heid van het Oranje-elftal, dat kennelijk het veld was ingekomen met de bedoeling de doelcijfers zo hoog mogelijk op te voeren, werd zo groot, dat Schijvenaar, Terlouw en Everse tot op de middenlijn kwamen. Toch bracht dit gevaren voor onze achterhoede mee want bij een uitval van de Finse voor hoede kon Saris slechts redden door ver uit zijn heiligdom te lopen. Na 25 minuten viel er van een prachtig spelmoment te genieten. Van der Tuyn zette de hal schuin voor doel, juist op het hoofd van Van Roessel, die in volle vaart en val lend langs de uitgelopen Finse doelwachter kopte, helaas, enkele centimeters naast. Deze kans werd direct gevolgd door een tweede, maar het schot van Van der Tuyn belandde juist in de handen van Sarnola, die wonderen in zijn doel verrichtte. Toen Van Roessel, na ruim een half uur spelen, het leder kreeg toegespeeld, was hij met een handige beweging de achterspeler Martin snel voorbij en .van zeker dertig meter afstand loste hij een scherp schot, dat via de binnenkant van de paal doel trof (0—3). Het laatste kwartier ging met een veilige voorsprong van de oranjeploeg in en met nog steeds de Nederlanders in de meerderheid. Een vierde doelpunt liet. niet lang op zich wachten. Nadat doelman Sarriola enkele prachtige schoten van het binnentrio keurig bad gestopt, trof een kopbal van Van Schijn del, die in het Nederlands elftal uitblonk, doel (0—4). Drie minuten voor het einde maakten de Finnen nit een doelworsteling een tegenpunt, door de rechtsbuiten Rytkoenen. Het was een doelpunt, dat de Nederlandse achterhoede njin of meer cadeau gaf. Met een 41 over winning voor Nederland kwam het einde. Nabeschouwing. In de rust, toen het Nederlands elftal met 1o voor stond en het vertoonde spel dui delijk liet zien, dat de Oranjemannen deze ontmoeting beslist moesten winnen, keken de leden van het kleine groepje Nederlandse supporters elkaar een tikje sip aan. Daar was reden voor. Zou het weer een benauwde, een in cijfers uitgedrukt kleine overwinning worden? Zouden wij nu niet eens met stevige cijfers kunnen zegevieren, zodat men zou kunnen constateren: Daar zit nog steeds kracht in de oranjeploeg, het Nederlandse voetbal mag er zijn? De tweede helft bracht de beslissing. De betere techniek van Nederland kwam na de rust, op het zware terrein, dat overigens uit- Begin de dag met IVOROl Tanden blank en rein; adem fris als morgendauw. De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 18.00, 20.00 23.00 uur Nieuws, 7.15 Gymnastiek. 7,33 Walsen. 8.15 Dansorkest Ray Ventura, 9.05 Symphonie „The Airborne" Blitzstein. 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Feuilleton. 10.35 Continubedrijven. 11.35 Humoreske opus 20, Schumann; Gerard Hengeveld, piano. 12.00 Accordeola. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Cor Steijn, orgel. 13.00 Strijdkrachten. 13.30 Omroeporkest. 14.00 A. J. C. 14.20 Omroep orkest. 15.00 Streekuitzending. 15.25 Kamer- oi;kest o.a. Divertimento no. 17 in D. Mozart. 16.25 Amsterdams Kamerkoor. 16.45 Sport. 17.00 Platen. '17.30 Om en nabij de twintig. 18.15 Lichte piano-klanken. 18.30 Strijdkrach ten. 19 00 Artistieke staalkaart, 19.30 „Lezen in de Bijbel". 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland. 20.05 Reportage. 20.20 Amster damse Politiekapel. 20.45 Bont zomer-pro- gramma. 21.45 Socalistisch commentaar. 22.00 Stradiva-sextet. 22.25 Flitsen uit het leven. 22.40 Kwartet Corduwener. 23.15 Ensemble Marcel Thielemans. 23.25 Dansmuziek, HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00. 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 23,00 uur Nieuws. 7.15 Preludes van Debussy. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag" 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Residentie-orkest: Sym phonie no. 2 in d, Orthcl. 9.35 Viool en orgel, lichte klanken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Bioscooporgel, 1T.00 Voor zieken. 11.45 School radio. 12.15 Piano-potpourri. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Amusementsorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13,20 Orkest. 13.50 Film en toneel. 14.10 Cello-recital: Sonate opus 36, Grieg. 14.40 Boekennieuws. 14.50 Lichte pianomuziek. 15.10 Muziekeursus. 15.30 Gees telijke liederen. 16.00 R.K. Blindenwezen. 16.10 Dansmuziek. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Wigwam. 18.00 Amusementsorkest. 18.30 Journalistiek overzicht. 18.45 Orkest. 19.15 Actualiteiten. 19.25 Piano-duo De Raaff Schutte. 20.05 Gewone man. 20.12 Gedeelten uit „Aïda", Verdi. 20.20 Lichtbaken. 20.45 Platenpuzzle. 21.00 Muzikaal zomerprogram- ma. 21.45 Puzzle. 22.00 Promenade-orkest met zangsolisten. 22.30 Gewijde muziek en gebed. 23.15 Symphonie no. 26 in E, Mozart; Piano concert in a, Schumann, stekend bespeelbaar was, volledig tot uit drukking. Het werd een grote veldmeerder heid voor oranje, dat zijn bekroning vond in drie doelpunten van uitstekend gehalte. Wij zouden slechts een bezwaar willen opperen, nl. dat het 71 of 81 had kunnen worden, indien de voorhoede maar iets rustiger en zuiverder had geschoten. In het kopwerk ontliepen de spelers elkaar niet veel, maar wat het „grondwerk" betreft, het onder controle krijgen van de bal en het snel weer afgeven, dat was een onderdeel dat onze landgenoten veel beter beheersten. Een tweede oorzaak van deze grote over winning moet worden gezocht in het ver rassend grote uithoudingsvermogen van de oranjehemden. Er was een verschil met Ko penhagen. Daar een volkomen gebrek aan lichaamsbeheersing bij de meeste spelers van de voorhoede, thans een zich aanpassen aan de terreinomstandigheden, welke wer kelijk niet gemakkelijk waren, maar welk probleem door allen keurig werd opgelost. Ten slotte noemen wij nog een derde factor, welke een groot gewicht in de schaal heeft gelegd, Na een aarzelend begin paste Van Roessel. de debuterende midvoor, zich goed aan. Hij ontwikkelde zich als een doortas tende veldspeler. Verder wist Schaap zich, dank zij zijn voortreffelijke techniek, be hoorlijk aan te passen. Van der Tuyn speelde bovendien een klasse beter dan in Kopen hagen en Wilkes was weer de grote man in de voorhoede, alheefi hij zelf geen doelpunten gemaakt. Maar kansen heeft hij dan genoeg gehad. Men kon aan zijn af en toe 'n tikje zelfzuch tige spel zien, dat hij er erg op gebrand was ook een doelpunt te scoren maar juist daar door lukte het wellicht niet. De vleugelspelers der Nederlandse voor hoede waren inderdaad zeer actief. Van der Tuyn zette herhaalde malen goed voor, zijn passes waren zuiver geplaatst en talrijk wa ren de kansen, welke het binnentrio kreeg. Het werk van Clavan was iets minder pro ductief. De middenlinie van het Nederlands elftal was het beste deel van de ploeg. Terlouw als altijd een rots in de branding, maar ditmaal niet feilloos, omdat hij, als een der „zwaar gewichten" van het elftal, het te kwaad had met het zware terrein, waardoor herstel bij passeren minder vlot ging, De Vroet en Van Schijndel waren de stuwers van de voor hoede en waren ook in de achterhoede steeds te vinden. De binrienspelers van ons elftal behoefden niet de bal te komen halen. In de achterhoede speelde Schijvenaar te nonchalant, hetgeen bij de EDO'er spoedig gebeurt als hij weet, dat hij zijn tegenstan ders gemakkelijk aan kan. Everse was zeker niet zijn mindere en doelman Saris heeft geen fout in doel gemaakt. Zijn debuut was niet gemakkelijk, een moeilijk veld, een zware glibberige bal en een modderig doel. Maar hij heeft zich uitstekend geweerd en het doelpunt, dat hij door moest laten, was zeker niet zijn schuld. Bij de Finnen was aanvoerder Asikainen de beste, tezamen met de linksbuiten Lehtovirta, de eerste was in de tweede helft de held van de Finse verdediging, een der weinigen van het elftal, die in technisch opzicht zich met de Nederlandse spelers kon meten. Lehtovirta was voor de rust gevaar lijk, een snelle handige buitenspeler, die enkele malen het gevaarlijke wapen van de switch toepaste en niet zonder succes, waarbij hij bovendien over een goed en zuiver schot bleek te beschikken. De meeste schoten, welke Saris kreeg te verwerken, kwamen van hem. Een zeer sterke indruk maakten de Finse voetballers niet en het meest heeft ons ver wonderd de uitspraak van vele Finnen, als zou het Nederlands elftal tenminste zo sterk moeten worden geacht als het Engelse b-elftal, dat enige tijd geleden met 4—0 van de blauw witten won. Dat dit niet het geval is weten zij, die de ontmoeting tussen de Engelsen en de Nederlanders in het Olym pisch Stadion hebben gezien. Er valt slechts een conclusie te trekken: in Finland speel den de Engelsen „vacantievoetbal', in Am sterdam het beste wat zij in hun mars hadden met de onverzettelijke wil om te winnen. Heden keren de spelers van het Nederlands elftal vergezeld van de officials per vlieg tuig naar Nederland terug, waar zij in de middaguren op Schiphol worden verwacht. Boksen La Motta wereldkampioen In de wedstrijd om het wereldkampioen schap middengewicht heeft Jake la Motta, geheel tegen de verwachting in, de Franse titelhouder Marcel Cerdan door technische knock out in de tiende ronde overwonnen. Hiermede verwierf hij het wereldkampioen schap in de middengewichtsklasse. Wielrennen H.S.V. „De Kampioen" De H.S.V. „De Kampioen" hield haar eerste rit voor de recordcompetitie voor amateurs en nieuwelingen, over vier ritten totaal. De amateurs reden om de Staphorstbeker, geschonken door de heer W. Staphorst, oud lid van H.S.V. „De Kampioen" thans wo nende in Zuid-Afrika. De nieuwelingen reden om de Du Nordbeker. De uitslagen luiden: Amateurs 50 km.: 1. Adri Voorting 1 uur 21 min. 2 sec.; 2. P. van Roon 1 uur 23 min. 2 sec.; 3. H, Kramer 1 uur 23 min. 51 sec.; 4. B. van Dijk 1 uur 24 min. 36 sec.; 5. P. Duijns 1 uur 26 'min. 1 sec.; 6. B. Fennis 1 uur 27 min. 51 sec.; 7. P. Pieters 1 uur 29 min 19 sec. Nieuwelingen 35 km.: 1. A. v. 't Hof 58 min. 32 sec.; 2. P. de Vries 59 min. 29 sec.; 3. W. Rustman 1 uur 0 min. 57 sec.; 4. C. Kroezen 1 uur 1 min. 51 sec.; 5. M. Storkhart 1 uur 2 min. 14 sec.; 6. J. Steenbakker 1 uur 2 min. 21 sec. Zwemmen Wedstrijden van D.W.R. In de zweminrichting aan de Kleverlaari werden enige watevpolo-wedstrijden gespeeld voor de competitie van de KNZB. Het eerste dameszevental van DWR speelde met enkele invalsters tegen de Robben en verloor met 70. Het tweede dameszevental van DWR verloor van Meeuwen 2 (13). De heren van DWR speelden tegen GZC. De rust ging in met 2—4. Na de hervatting werd het 34 en GZC voerde haar voor sprong op tot 3—6. Doordat de doelman van GZC de bal achter de doellijn haalde, kreeg DWR een doelpunt cadeau. Het werd spoedig 6—6, GZC nam nog de leiding, doch het einde kwam met 77, DWR 2 verloor met 68 van GZC 2. Avondvierdaagse 194,9 De deelneming aan de avondvierdaagse zal dit jaar groter zijn dan vorige jaren. Tot op heden zijn reeds honderden deelnemers ingeboekt, waaronder zeer velen voor de 5de en zesde maal. Een teken dat deze jaarlijkse wandeltochten zeer in de smaak vallen van liefhebbers van wandelsport. Programma Sportweek. VRIJDAG 17 JUNI 19.Voetbalwedstrijden tussen junio ren der afdelingen Haarlem en Amsterdam van de KNVB op het terrein van „Haarlem". 19.30 Nationaal zwemfeest in Stoop's j Bad. 20.Singelrace voor kanovaarders. ZATERDAG 18 JUNI 13.30 Wandeltocht (start gebouw Rose- j haghe") 14.Cricketwedstrijd HCB-elftalFla mingo's op het terrein van Rood en Wit. 14.30 Mars door de gymnastiekvereni- ging GIOS van de Klaas de Vries MULO-school, gevolgd door turn- I demonstratie op de speelplaats van de J. P. Coenschool. 16.Bosloop in de Haarlemmerhout. 19.Sluilingsfeest op het terrein van „Haarlem" (basketball, athletiek, voetbalioedstrijd Haarlems elftal RCH en turndemonstratie) SPORTWEEK 1949 De belangstelling tijdens de demonstra ties van Donderdagavond was nog groter dan Maandag, vooral op het Theemsplein en aan de Zaanenlaan waar respectievelijk CONCORDIA en BATO een demonstratie gaven. En dit, ondanks voor gymnastiek wel zeer ongunstige weersomstandigheden! Bij talrijke nummers was duidelijk te mer ken, dat de deelnemenden hinder hadden van de wind, waardoor, vooral later op de avond, de oefeningen minder vlot werden uitgevoerd. Aan het geheel heeft dit echter geen af breuk gedaan en het publiek heeft dan ook met genoegen en met grote aandacht naar het gebodene gekeken. Bij Concordia zagen wij een vrije oefe ning van de jongens, een knotsoefening van de meisjes en enige baloefeningen van de rhytmische afdeling, welke goed werdén uitgevoerd. Bij ringen werden door de De gymnastiekvereniging Concordiagaf Donderdagavond een turndemonstratie op het Theemsplein. Meisjes lieten een uit stekend openingsnummer zien, Schaken Om de Haarlemse titels De tweede ronde van de finale om het persoonlijk kampioenschap van Haarlem bracht in de hoofdklasse slechts een uitslag: J. NijmanJ, H. Marwitz (beiden H.S.G.) -Vi. Lange tijd had Marwitz de beste kan- i, doch een minder goede afwikkeling bracht de balans weer in evenwicht en remise als resultaat. In dé eerste klasse gaat C. A. Lukaart (Rolland) rechtstreeks op het doel af: hij. behaalde overwinningen op J. E. Wielinga en P. Rotteveel. P. Rotteveel behaalde zijn eerste punt tegen J. E. Wielinga en J. J. H. Bauer zorgde voor een verrassing door voor. de tweede maal te Verliezen, thans van zijn clubgenoot J. E. Strerigers.' In de tweede klasse schijnen C. Korthuys en A. Schmitz grote planen te hebbeó". Eerst-' genoemde won van P. J. Verhoeff en Schmitz won van N. J. H. Hoogland en van P. J. Ver hoeff, N. J, H, Hoogland won van G. v. d. Stoop, welke prestatie geëvenaard werd door R. Mol. H.S.G. en Heemstede leiden in de strijd om de De Tellobeker Het is al min of meer de gewoonte gewor den, dat Heemstede in de wedstrijden om de De Tello-beker een sensationeel succes boekt, Ook dit keer is deze gewoonte gehandhaafd. Thans werd de Schaakclub „Haarlem" de dupe van deze sensatielust. Na de arbitrage van enkele afgebroken partijen wijst de eindstand een 14%15% overwinning voor de Heemstedenaren aan, welk succes zij in hoofdzaak danken aan het uitstekende spel aan de eerste tien borden. Volgens verwachting won H.S.G. van Bloe- mendaal en bleef daardoor in de running. De definitieve uitslag werd: 181êIIVj. Het Oosten revancheerde zich voor de in de eerste ronde geleden nederlaag en won met 13—7 van Kennemerland, nadat laatstge noemde club het grootste deel van de avond de leiding had gehad. De stand is thans: 1. en 2. Heemstede en H.S.G.: 2 gewonnen; 3. ep 4. Haarlem en Het Oosten: 1 gew. en 1 verl.; 5. en 6. Bloemendaal en Kennemerland: 2 verloren. In de B-groep maakt Spaarndam tot dus ver een zwakke indruk: het verloor met 12%2% van De Torens. Rolland gaat kam pioen worden en demonstreerde deze plan nen door een 10Va4% overwinning op Het Oude Slot. De grootste concurrent zal Het Witte Paard zijn, dat zijn tweede overwin ning boekte door 't-Schouwtje met 9%5'/a te kloppen. De stand is hier: 1. en 2. Rolland en I-I.W.P.: 2 gew.; 3. en 4. De Torens en 't Schouwtje: 1 gew. én 1 verl.; 5. en 6. Het Oude Slot en Spaarndam: 2 verl. De wedstrijden zullen in September worden- voortgezet. Haarnetten extra fijn 10 ct. Haarnetten dubb. geweven 10 ct. Bolnetjes 10 ct. Sportnetten extra zwaar 25 ct. Watergolf netten driehoek model 50 ct. Ca naar KRUISSTRAAT 35 (Adv.) Belangrijke subsidies voor amateurtoneel In een te Utrecht gehouden vergadering van de algemene raad der Nederlandse Amateur Toneel Unie (N.A.T.U.) heeft de voorzitter, mr. P. Cleveringa uit Leiden, belangrijke mededelingen gedaan. Ter ver hoging van het spelniveau en verbetering van het répertoire werd door de N.A.T.U. in 1948 scholingswerk begonnen in de vorm van toneelkampen en weekendcur- sussen, welke met succes werden bekroond. Ten aanzien van de vorming van een landelijke toneelbibliotheek kon worden meegedeeld, dat hiervoor uit het Prins Bernhardfonds een bedrag van 18.000, ter beschikking is gesteld; te verdelen over enige jaren. De dan gévormde bibliotheek zal in eigendom overgaan aan de N.A.T.U. en de K.W.A., de organisatie van Katho lieke amateur-toneelspelers. De van de regering ontvangen subsidie ad 7000 werd geheel besteed aan het scholingswerk en de bibliotheek. Voor het lopende jaar werd een subsidie verleend van 8000,Voor 1950 is een rijkssub sidie van 10.000,in uitzicht gesteld. Een subsidie uit het Prins Bernhardfonds groot 2000,werd besteed voor de in richting van een centraal bureau. Men wil de arbeid van de N.A.T.U. nog meer ontplooien. Een commis'sie werd be noemd om de financiële mogelijkheden in dit verband te onderzoeken. In enige vaca tures in het hoofdbestuur werd voorzien door de verkiezing van de heren dr. P. de Vletter te Den Haag, J. Klok te Hooge- zand, mr. H. Meiboom te Diever en J. Glas te Enkhuizen. Het congres van de N.A.T.U. zal in 1950 te Den Haag worden gehouden. Dit jaar komt men in Hengelo bijeen. Door het provinciaal bestuur der Ne derlands Hervormde Kerk in Zuidholland is ..tot de Evangeliebediening toegelaten de heer D. J. Spaling Jzn. te Heemstede, candidéat aan de Rijksuniversiteit te Leiden. meisjes zeer goede oefeningen gedemon streerd; ook het tafelspringen bood vele goede sprongen. Bato had de zeer te loven maatregel ge nomen, de jongste adspiranten niet te laten deelnemen wegens het koude weer. Hoewel het aantal deelnemers (sters) daardoor minder groot was, stond het gebodene ech ter op een zeer behoorlijk peil. De alge mene vrije oefening van alle gymnasten werd correct uitgevoerd, hetgeen ook ge zegd kon worden van de vrije oefening van de dames van de afdeling Haarlem-Noord en van de grond gymnastiek van de heren. Maar ook do toestelnummers en het sprin gen kregen een welverdiend applaus. Bij de Van Ostadestraat trad GIOS voor het eerst in het openbaar op. Zoals de lei der dezer vereniging ook opmerkte, ston den de leden nog vreemd tegen een derge lijke demonstratie, waardoor de organisa tie niet zo vlot liep als gewenst was. Toch kon geconstateerd worden, dat voor deze demonstratie serieus geoefend was. Daar door is de eerste kennismaking zeker niet tegen gevallen. Resumerende kan als vaststaand worden aangenomen dat tijdens de beide avonden de gymnastiekverenigingen door hun op treden een zeer belangrijke propaganda hebben gemaakt voor de beoefening van de gymnastiek als middel tot alzijdige lichaamsontwikkeling. Eerst even kijken bij BARTELJORISSTRAAT 27 Gebloemd Zwitsers linmen in 6 kleuren, 90 cm breed, wasecht per meter f 3.99 Gebloemde katoen f 2.05 wasecht 80 cm breed Deze artikelen zijn zeer geschikt voor de tropen. Felle brand in Gronings meubelmagazijn Om ruim een'uur hedenmorgen brak brand uit in de meubelopslagplaats van een Gronings meubelhuis in de Steentilstraat. Het vuur, dat gretig voedsel vond in de op geslagen goederen, greep snel om zich heen en in een minimum van tijd stond het ma gazijn in lichter laaie. Ook de belendende percelen,een opslagplaats voor medische instrumenten en een rijwielwerkplaats, werden door het vuur aangetast. De Gro ningse brandweer wist deze panden echter te behouden. Dóór de compacte bebouwing werd het blussingswerlc zeer belemmerd. Na twee uur werken rukte de brandweer EEN APPèl AAN ONS VOLK De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft gisteravond in een radio-rede de tentoonstelling „Jeugd van Nederland", die op 19 Augustus in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam wordt ge opend, bij het publiek ingeleid. De minister zei onder meer: „Sedert het begin der schepping zijn de ouders de na tuurlijke beschermers en opvoeders hunner kinderen. Zij hebben daardoor een grootse taak maar ook een grote verantwoor delijkheid. Door de ontwikkeling op aller lei gebied, door ingrijpende veranderingen in de maatschappelijke verhoudingen, is de taak der ouders in de loop der tijden veel omvattend en zeer samengesteld ge worden. Alléén kunnen de ouders hun taak niet meer aan, zij hebben hulp nodig. De kerken, de overheid, onderwijskrachten, artsen, jeugdleiders en nog vele anderen moeten thans hulp verlenen en de ouders bijstaan ter vervulling van hun taak. De tentoonstelling zal ,dit in beeld brengen. Yoor de oorlog::. Goede Jeugdzorg. Voor de oorlog stond ons land op ver scheidene terreinen der jeugdzorg er zeer goed voor. Dat was aan vele factoren te danken: aan het welvaartspeil, aan de goe de woningtoestanden, aan de grond van ontwikkeling van ons volk, aan de chris telijke geest van onze samenleving en niet in het minst aan onze nuchtere en vlijtige volksaard. De toestand is nu, vier jaar na het einde van de oorlog;- niet. verblijdend. De wereld is :vol dreiging, eh onzekerhe den, het leven is moeilijk, en wordt mis schien nog moeilijker; er is een tekort aan huizen, aan scholen, aan leerkrachten, aan ziekenhuizen, aan geld en aan goederen. Anderzijds zijn in deze laatste drie jaren ongeveer 300.000 kinderen meer geboren dan in de drie -jaren- die aan de oorlog, onmiddellijk voorafgingen. Zij vormen thans met onze kleine en grote kinderen de jeugd van Nederland: 40 proc. van ons volk is nog geen 19 jaar oud. Die jeugd moet aan steeds hoger eisen voldoen, zij zal moeten opgroeien gezond naar lichaam en geest. Meer dan ooit vraagt die jeugd onze zorg, niet alleen terwille van haar zelf, maar ook terwille van ons, terwille van een betere toekomst van ons nageslacht. „Cost gaat voor de baet uit". In geld uit te drukken directe voordelen of besparingen zijn aanlokkelijker dan „de cost die voor de baet" uitgaat. Zo komt het, dat, hoewel de opvoeding in de belangstel ling der mensen vooraan staat, goede op voeding toch altijd achter de nood der tij den aankomt. Naar de géést van de woor den van de Koningin bij haar inhuldiging moge ik verklaren dat de tentoonstelling „Jeugd van Nederland" bedoeld is als een appèl aan ons volk dm in goede samen werking te streven naar 100 procent zorg voor onze jeugd. Voor de opvoeding is ware liefde voor het kind het allerbelang rijkste, maar ook zijn noodzakelijk: kennis en inzicht in de kinderlijke aard. Dat begrip te vermeerderen is het doel der tentoon stelling. De opzet van de expositie. Na de toespraak van minister Rutten vertelde de voorzitter van het bestuur van de tentoonstelling „Jeugd van Nederland", Speciaalzaak Baby- en Kleuterkleding WA&ENWEG 9 (HOUTPLEIN) (Adv.) 19. „Heel Heel Heel" sprak de Brigadier Broos bars en daarvan schrok natuur lijk Panda op. Hij sliep juist lekker en was alles vergeten. Hoe naar is het dan niet om met een drieioerJ Hee gewekt te wor den! Maar Brigadier Broos was er niet de man naar om met dergelijke zachtere ge voelens rekening te houden. Hij deed zijn plicht, en daarmee uit. „Dit gaat niet," sprak hij dus. „Verboden! Men mag hier niet parkeren! Je bent in overtreding „Ja, maar.dat wist ik niet.begon Panda. „Onzin" besliste de brigadier Broos. „Dat wist je wel! Iedereen wordt geacht de wet te kennen, en wegens het verboden parkeren leg ik je dus een boete op vayi een rijksdaalder, onmiddellijk te gen kwijting te voldoen, en bovendien moet ik het gewraakte en in overtreding verkerende transportmiddel in beslag ne men, Uit! Laat dit een les zijn en laat dit nooit weer gebeuren, want dan worden er bij kracht van wet veel ingrijpender maatregelen opgelegd!" Panda had dus niets meer in het midden te brengen. Nil was hij ook het restant van de kinderioa- gen nog kwijt.en zijn rijksdaalder. „Hoe kon ik nu weten dat er in een park niet geparkeerd mag worden?" vroeg hij zich mistroostig af, toen hij nu verder liep. „En wat zal er nu weer komen?" Weldat zullen we dan spoedig zien! ch'. G. G. J. Mettrop, dat het denkbeeld voor deze tentoonstelling twee en een half jaar geleden is gegroeid bij een kleine groep werkzaam op verschillende terreinen van zorg voor de jeugd. Er kan gezegd worden dat duizenden personen van veler lei richting' in het hele land aan het tot standkomen hebben medegewerkt. De ten toonstelling is bestemd voor iedereen die iets met jeugd te maken heeft. De jeugd van 14 jaar af zal er veel te zien hebben, het jongere grut kan indien gewenst on der deskundig toezicht gaan spelen, of gaat naar het kindercircus door en voor kin deren, dat als voorbeeld van goede va- cantie-bezigheid in de grote stad, aan de tentoonstelling is verbonden. Het laatste grote werk van de een maand geleden gestorven architect Paul Brom berg, wordt door zijn medewerkers mejuf frouw Erna van Osselen en de heer Ber- teux in samenwerking met vele andere kunstenaars, met veel toewijding voltooid. De tentoonstelling is verdeeld in de af delingen: het gezin, kinderhygiëne, onder wijs, kinderbescherming, vorming, buiten schoolverband, de jeugd in het arbeidspro ces en jeugd en sport. Een batig saldo van de tentoonstelling komt de zwakke en misdeelde jeugd ten goede. 'n Maag, die klaagt, vraagt niet. Maar met een maag, die brandt, raakt ge van kwaad tot erger. Blus daarom dat zuurbranden op Uw maag! Met Digestif RennieVan de ene. minuut op de andere, prompt en zonder dat afwach ten in onzekerheid, dat zo menigeen er lang van weerhoudt de proef met, een medicijn te nemen. Rennies geven verlichting aari de zwaarste aanvallen van brandend maagzuur binnen een of twee minuten. En zo eenvoudig om in te nemen. Een of twee tabletten" laten smelten op de tong, zonder water of wat ook. U kunt Rennies nemen zonder dat iemand het opvalt. Steek een paar Rennies bij U - regelmatig - om altijd en overal op alles voorbereid te zijn. Ze smaken nog lekker ook! Voorradig bij alle Apothekers en Dro gisten. (Adv.) Begrip. Op een vijfdaagse conferentie „van Duitse en Franse burgemeesters is be- sloten te Bern een permanente burge meesterscommissie in te stellen om we derzijds begrip tussen Frankrijk en Duitsland te bevorderen. De commissie zal bestaan uit twee Franse en twee Duitse burgemeesters. Genadebrood. De Bristol Beaufighter, een der meest succesvolle vliegtuigen, die de RAF in oorlogstijd heeft gehad, zal uit de operatieve dienst worden terugge trokken en nog slechts als lesvliegtuig worden gebruikt, aldus heeft het Britse ministerie van luchtvaart heden mee gedeeld. De Beaufighter, die vooral' als nachtjager bekend was, werd beroemd, toen een vliegtuig van dit type in Juni 1942 laag over Parijs vliegend boven de Are de Triomphe de Franse vlag uit wierp. Belangrijker. Garry Davis kan zijn plan om in Engeland van een helicoptère uit een toespraak te houden, niet ten uit voer brengen, daar het door hem ge huurde toestel moet deelnemen aan de bestrijding van de coloradokever in Frankrijk. Compensatie. De advocaat van een Engelse jonge dame, die bij een verkeersonge val ernstig letsel aan heup en knieën opliep, eist van de eigenaars van de vrachtwagen, die haar aanreed, een schadevergoeding van ruim 5400 pond sterling als compensatie voor haar ver minderde huwelijkskansen. Tegen-zuivering. Op zijn wekelijkse pers conferentie heeft president Truman de huidige rage van spionnage-onderzoek „na-oorlogse hysterie" genoemd. Dit doet zich na elke oorlog voor, maar ver dwijnt wel weer, aldus Truman. Hij zou zijn bestuur „zuiveren" van elke functionaris die door de „anti-commu nistische hysterie" bevangen zou wor den. Zwakke houding. Bane Andrejef, lid van de Joegoslavische ministerraad en voor aanstaand lid van de communistische partij, heeft meegedeeld, dat het hem spijt pro-Cominform te zijn gewèest. Andrejef verklaarde, dat de „beginsel loze lastercampagne" van de Comin- form en de „onsocialistische dadej\ van de Sovjet-Russische communistische partij tegen de Joegoslavische commu nisten" hem thans overtuigd hebben van de „juistheid onzer-partijpolitiek". Hij dankte de Joegoslavische communisti sche partij voor de „kameraadschappe lijke hulp en het begrip, hem getoond om zijn zwakke houding te overwin nen".

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2