VADERDAG (Reemets Sake van der Waii-paviljoen officieel in gebruik genomen VITRAGE Kort en Bondig MAIL sigaren Vrijdag 17 Juni 1949 Haarlems Dagblad 3 VAN DE STENEN STAD NAAR HET CROENE LAND Donderdagmiddag is het eerste Nazorgpaviljoen voor verstandelijk en lichamelijk misdeelden dat aan de Sclialkwijkerweg, even buiten Haarlem is gebouwd officieel in gebruik genomen. Drie maanden geleden nog kon men op die plaats slechts natte weiden en modder vinden. Sindsdien hebben twaalf jongens en mannen van de beide Haarlemse Nazorgdiensten gesjouwd of gezwoegd om van dit terrein bouwgrond en tuinen te maken en om liet centrum daarvan geschikt te maken voor de bouw van een sierlijk laag gebouwtje, dat mevrouw 3VI. van der WallDuyvendak gisteren officieel „Sake van der Wall-paviljoen" doopte. Dezelfde twaalf misdeelde jongens en mannen die dit pionierswerk verrichtten vinden in deze omgeving hun werk, dat hen geschikt jtal maken eertijds een plaats in de grote maatschappij te kunnen innemen. Dit aantal zal worden uitgebreid tot twintig, en later tot tweehonderd, als de Naaorg de beschik king zal hebben gekregen over gebouwen met een gezamenlijke oppervlakte van, 4000 m2, die naast dit 20Q m2 grote paviljoen zullen verrijzen. Zo zal dit vlakke terrein aan de oost kant van het Zuiderbuitenspaarne een an dere aanblik gaan bieden in de toekomst. Maar er is nu een tastbaar begin, de eerste stap op de lange weg, die de Nazorgwer kers nog zullen afleggen naar de verwezen lijking van hun plannen. De belangstelling vbor hun werk zal ongetwijfeld verder toe nemen, naarmate zij op die weg vorderen; al zijn er nu al velen, die meeleven met dit werk en verscheidene autoriteiten en par ticulieren, die er reeds hun geestelijke en materiële steun aan verleenden. Die mate van belangstelling „achter de schermen" kon men ook enigszins afleiden uit het getal der aanwezigen bij het offi ciële in gebruik nemen van het Sake van der Wall-paviljoen, waaronder zich onder andere mevrouw J. baronesse De Vos *@n Steenwijk-Van Rooyen, beschermvrouwe van de verb'andscommissie voor Nazorg, burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers, de Haarlemse weth. D. J. A. Geluk en A. J. M. Angenent, A. J. van Leusen van Velsen en H. Disselkoen van Heemstede, gemeen tesecretaris Th. A. Wesstra, hoofden van gemeentelijke Diensten en vele vooraan staande figuren uit kringen van maatschap pelijk werk en het sociale leven bevonden. Wethouder F. S. Noordhoff voerde als eerste het woord. Hij lichtte de betekenis en het doel van het Nazorgwerk toe aan de hand van het raadsbesluit van 3 Maart 1948 inzake de bouw van een werkplaats voor een centrale arbeidsinrichting van Nazorg. In het desbetreffende raadsstuk wordt onder andere gezegd: „In de Haarlemse Werkinrichting zijn thans vijftig zwakzinnigen (mannen en vrouwen) alsmede acht blinden werkzaam. -Gebrek aan ruimte verhindert de zeer noodzakelijke uitbreiding van deze tak van - de Nazorg, zowel wat betreft de omvang van de inrichting en de aantallen der te- werkgestelden, alsook wat betreft de ver scheidenheid van de werkzaamheden en van de onderscheidene groepen lichamelijk en geestelijk misdeelden. Een en ander heeft ernstige gevolgen. Immers zeer vele geestelijk en lichamelijk gebrekkige patiënten zijn genoodzaakt thans thuis maar wat rond te hangen of noodgedwongen in inrichtingen te verblij ven. Voorts zouden vele patiënten, die thans In gestichten vertoeven, naar huis kunnen worden gezonden, indien de overgang van het gesticht naar de maatschappij niet te groot voor hen was, doordat een Nazorg- arbeidsinrichting hen in deze overgang zou kunnen helpen. Van een hereniging met de gezinnen kan dientengevolge geen sprake zijn. Ook komen verscheidene patiënten, voor wie de directe overgang van de buitenge wone school naar de maatschappij te zwaar is, thans naast de arbeid te staan; zij zullen straks gaan behoren tot de groep van blij vend behoeftige en armlastige lieden. Tenslotte blijven vele a-socialen zonder werk, omdat door het gemis van voldoende arbeidsinrichtingen niets aan hun vorming is kunnen worden gedaan. In de bestaande toestand kan verbetering worden gebracht, indien alhier een nieuwe centrale arbeidsinrichting zou worden ge sticht. Deze inrichting zou plaats moeten kun nen bieden aan 200 a 250 patiënten. Groeps gewijs zouden zij dan in aparte paviljoens moeten kunnen worden ondergebracht. Onmisbaar voor een dergelijke inrich ting is een afdeling luinarbeid: tuingrond piet kassen en gebouwen voor binnenarbeid ^aar zwakzinnigen en ontslagen gestichts- fatlénten tewerkgesteld worden. Haarlem zou bij deze uitbouw van de Werkinrichting begin tevens van een aan redelijke eisen voldoende nieuwe cen trale arbeidsinrichting kunnen beginnen met een groep van bijvoorbeeld twintig mannen. Daarvoor is tuingrond nodig met kassen en een werkplaats, waar arbeid kan wor den verricht bij slecht weer, of indien er weinig buitenwerk is." Wethouder Noordhoff zei verder dat voor uitbreiding voor 1949 een bedrag van 25.000,is uitgetrokken en dat een aan- Mannenkoor Proza en Poëzie Voorbereiding van het 60-jarig bestaan In het gebouw Cultura vond de 59ste j aarvergadering plaats van het mannenkoor „Proza en Poëzie", dirigent Jan Booda. Uit de verslagen van secretaris en pen ningmeester bleek dat de vereniging gezond is; de kas wees zelfs een stevig batig saldo aan. De heer W. Struys werd als voorzitter herkozen: verder werden als nieuwe be stuursleden gekozen de heren W. Cijs, J. v. d. Kuyl, W. v. d. Heuvel, C. W. Roosloot, Joh. de Jager en J. Petrie. De voorbereiding voor het 60-jarig be staan zal door dit nieuwe bestuur met kracht ter hand genomen worden. speciale verkoop .90 cm breed per meter 2.65 Ga naar KRUISSTRAAT 35 Pseudo-jonkheer uit Lisse lichtte hotelhouder op Door de politie van Vlissihgen is een 18- jarige manufacturiersbediende uit Lisse aangehouden. Deze jongeman had in Mid delburg kennis gemaakt met een jonge dame, aan wie hij zich voorstelde als jhr. de R. van V. De jongelui besloten het er een paar dagen van te nemen. In een hötel te Vlissingen reserveerde de jongeman op zijn adellijke naam enkele kamers. Hier hebben de jongelui twee weken vertoefd. Zij be stelden diners van 9 per persoon, waarbij ook sterke drank werd gedronken. Toen het op betalen aankwam, gaf de man zijn juiste naam op: het bleek dat hij geen cent op zak had. Zijn enige bezittingen beston den uit twee spoorkaartjes, een regenjas en een tandenborstel. Er zal een vervolging wegens oplichting tegen hem worden ingesteld. De „jonkheer" is aan zijn ouders teruggegeven en de ad- spirant-jonkvrouwe heeft haar werkzaam heden als dienstbode hervat. Burgemeester Cremers verzocht mevrouw M. van der Wall-Duy vendak het naambord voor het nieuwe Sake van der Wall-paviljoen te willen onthullen. ..een herinnering voor een ieder die hierbinnenkomt, dat de naam Sake van der Wall en het begrip Nazorg onafscheidelijk verbonden zijn". Foto: Burgemeester Cremers bedankt mevrouw Van der Wall voor de onthulling; rechts de heer E. P. Schuyt, directeur van Nazorg. wage voor een „Zweedse" barak is inge diend. In groter verband. Niet alleen plaatselijk in de grote steden, maar ook districtsgewijs zal men moeten komen tot een deskundige verzorging van de vele ernstige zorggevallen onder de on- volwaardigen, aldus de heer Noordhoff. Zo ontstaan naast districtsorganisaties voor de Psychiatrische Voor- en Nazorg- dienst met een sterk medische inslag, de Nazorgdistricten voor de maatschappelijke verzorging van onvolwaardigen met een sterk sociaal-paedagogische inslag. Ook alles wat uit het particulier initiatief op dit terrein is voortgevloeid, zal alsdan districts gewijs uitgebouwd en samengebundeld moeten en kunnen worden. Tenslotte sprak de wethouder er zijn voldoening over uit, dat op deze x dag een mijlpaal was geplaatst in het leven van de volijverige en toegewijde directeur van Nazorg, de heer E. P. Schuyt. Een naam en een begrip. Bij die voldoening sloot burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers zich aan en hij richtte in zijn openingsrede nog eens een bijzonder woord van dank tot de directeur van Nazorg. Burgemeester Cremers legde er de na druk op, dat belangstelling van autoritei ten en particulieren de levensvoorwaarde is voor het voortbestaan van de tere plant, die men zo graag tot eeii boom zou willen zien uitgroeien. Voor de totstandkoming van het paviljoen bedankte hij namens het gehele gemeentebestuur de directeuren van Openbare Werken en Hout en Plantsoenen. Vervolgens sprak burgemeester Cremers over de naam van het paviljoen. Nazorg en Sake van der Wall. dat begrip en die naam zijn onafscheidelijk, zei hij. Welk een werk heeft mr. Van der Wall niet voor de Nazorg verricht; bovendien was hij het, die met het voorstel kwam dit werk districts gewijs te bundelen. Daarop verzocht de burgemeester me vrouw M. van der Wall-Duyvendak het naambord te willen onthullen, dat aan de voorzijde van het gebouw is aangebracht. Cijfers. Tenslotte richtte de heer E. P. Schuyt zich tot het gezelschap, dat hij' een diepere indruk wilde meegeven dan de louter vi suele van een aardig, fris gebouwtje. Hij schetste de geweldige moeilijkheden, die men bij de bouw had ondervonden. De di recteur gaf verder cijfers, die dubbel en dwars aantonen van hoeveel belang en hoe noodzakelijk het Nazorgwerk is. In ons land zijn op het ogenblik 3 a 400.000 ver standelijk en lichamelijk misdeelden dat wil zeggen dat meer dan een millioen Ne derlanders dag in dag in dag uit met dit vraagstuk zitten. In Haarlem bedraagt het aantal onvolwaardigen vijfduizend. Hoe goed Nazorg het nieuwe paviljoen kan gebruiken bewijst, aldus de heer Schuyt, het geweldige enthousiasme van de twaalf die hier reeds werken, en de vreug de, die daardoor in twaalf gezinnen is ge komen. EeA maquette illustreerde de moeilijk heden waarvoor de gemeente zich geplaatst ziet, wat betreft de bouw van meer pavil joens. Het Nazorg-terrein zal in het stads uitbreidingsplan moeten passen; maar tege lijkertijd moeten ook de terreinen voor Na zorg uitbreidingsmogelijkheden bezitten. Bijzetting symbolische urn van Buchenwald te Loenen De Dienst „Identificatie en Berging" j heeft kort geleden uit Duitsland overge bracht een symbolische urn, bevattende een gedeelte van de as van in Buchenwald veraste Nederlanders en deze urn overge dragen aan de Oorlogsgravenstichting. Deze stichting heeft het voornemen op 14 Juli de urn te doen bijzetten in de rouw kapel op de centrale begraafplaats der Oor logsgravenstichting te Loenen op de Veluwe. Wegens gebr-ek aan gegevens is het de Stichting niet mogelijk de nabestaanden tot bijwoning dezer plechtigheid uit te no digen. Hun wordt echter verzocht, indien zij daarbij tegenwoordig wensen te zijn, zich tot het verkrijgen van een uitnodiging te wenden tot het secretariaat der Oorlogs gravenstichting, Nieuwe Parklaan 14 te 's-Gravenhage. Rectificatie In de verkiezingsuitslag voor Heemstede is gisteren een foutieve regel geslopen, waardoor de cijfers voor de V.V.D. niet juist werden gegeven. Deze cijfers moeten luiden: V.V.D. 2661 (22.37) 2146 (19.8) 2704 (22.0). Afhalen distributiebescheiden Zaterdag is het beurt voor het afhalen van distributiebescheiden te Haarlem (Vleeshal) aan Wi. „De Kringloop der belangen" Zuid-Nederlands Toneel in het Openluchttheater De ongeveer dertig jaar geleden met de Nobelprijs voor letterkunde vereerde Ma- drileense auteur van enkele bundels brie ven en gedichten benevens meer dan hon derd toneelstukken in'sterk verschillende genres, genaamd Jacinto Benavente y Mar tinez veroverde zich buiten zijn vaderland vooral vermaardheid met zijn geestige har lequinade „De kringloop der belangen" uit 1907. waarvan men gisteravond een opvoe ring kon zien in het Bloemendaalse Open luchttheater. Deze bewegelijke klucht met een vaak ongemeen cynische inslag is opgebouwd in de trant van de oude Italiaanse commedia dell' arte: de daaruit bekende, enigszins bijgeschaafde standaardfiguren bedrijven met vernuft gepaard aan schaamteloosheid het wisselvallig spel van 's levens poppen kast ter illustratie van de stelling dat de mensen worden gedreven door hun eigen belang'. Slechts de macht van een hartver heffende liefde zou deze kringloop kunnen doorbreken. Benavente bereikte niet meer dan een vrij onschuldige of liever gezegd oppervlakkige satire. Hij moge een pessi mistische kijk hebben op het gedrag van de bewoners der aarde en sceptisch denken over iedere poging om daar verbetering in te brengen, zijn aristocratisch gevoel voor humor leerde hem zich glimlachend neer te leggen bij een betreurenswaardige stand van zaken. Althans in dit geval, dat zich trouwens geheel voltrekt in het nadrukke lijk omlijnde rijk der fantasie. De oplichte rijen van de schelmse Crispijn, die zijn deelgenoot in de armoede Leander aan de rijke erfdochter van meneer Polichinel weet te helpen, blijven aan het einde der verwikkelingen ongestraft, omdat het be lang van alle betrokkenen er mee samen hangt dat deze zich schikken in het complot. Helaas bleef de vertoning door het Zuid- Nederlands Toneel met in de hoofdrol de regisseur Pierre Balledux, ver beneden het peil dat men wan een beroepsgezelschap mag eisen. Een combinatie van de beste amateurs uit deze omgeving zou er naar alle waarschijnlijkheid meer van hebben terecht gebracht. Dat de gemakkelijk tel bare bezoekers naar schatting waren het er honderd zich zo naar hartelust amu seerden, moet dan ook in de eerste plaats aan de schrijver worden gedankt, wiens critische zin weliswaar weinig positieve resultaten voortbracht, doch wiens vinding rijke verbeeldingskracht en heerschappij over de taal deze comedie van marionetten tot een vrolijk en onderhoudend schouwspel maakten. Ondanks de slechte bezetting van het amphitheater klonk het gesproken woord uitstekend verstaanbaar. Het om ringend natuurschoon in grillige belichting, overkoepeld door een schilderachtig wol kendek, droeg er niet weinig toe bij de sfeer van onwerkelijkheid te scheppen, waaraan dit extravagante stuk zijn beteke nis moest ontlenen.Zelfs de anachronstische muziek op ongehoorzame gramofoonplaten kon die niet verstoren. DAVID KONING. SYDNEY E. CLARK: „Hel ga je goed" Paul de Groot sprak over de eerste uitslagen Op een openbare vergadering van de C.P.N. in de Concertzaal sprak gisteravond de secretaris van de partij, Paul de Groot, over de gemeenteraadsverkiezingen. Hij zeide dat te oordelen naar de uit latingen van de P. v. d. A. de communis ten verpletterend verslagen zijn. Deze uit latingen zijn echter onbetrouwbaar, want de leiders van het Parool en Het Vrije Volk bijvoorbeeld zijn agenten van de Britse en Amerikaanse Geheime Diensten geweest, verklaarde hij. Zij hebben de opdracht aldus de heer De Groot om Nederland rijp te maken voor een derde Wereldoorlog. Zij gebruiken deze alleen van plaatselijk belang zijnde raadsverkiezingen voor hun misdadige opzet. Door broodroof en laster tracht men de communistische opmars te stuiten. Maar ondanks dat is de partij sinds '48 niet ach teruit" gegaan bij deze verkiezingen, zei de spreker. Met allerlei lokmiddelen, zoals de opheffing der tabaksdistributie, tracht men het volk van de C.P.N. af te houden. Maai de regering vertelt niet dat er pog meer troepen naar Indonesië moeten, dat er 30 pet. huurverhoging zal komen, dat de arbeiders aan de werklozenkas zullen moe ten betalen, dat er 400 millioen van de subsidies op de levensmiddelen zullen gaan, zo zeide spreker. De heer De Groot betoogde dat wij aan de vooravond van een ernstige economische crisis staan. De C.P.N. verliest liever stem men dan haar eer zoals de P. v. d. A., die deze dingen verzwijgt. De strijd wordt echter niet in Koegras beslist; de grote steden komen nog. De partij is jong en edel en moedig. De tijd is niet ver meer dat de communisten ook in Nederland in het of fensief zullen gaan. Wanneer de oorlogs hitsers slagen zullen de arbeiders de zege vierende Russische legers met de rode vlag voorop binnenhalen. Mr. Proper over de raad Tevoren sprak de lijstaanvooerder van de partij in Haarlem, mr. Proper. Hij be toogde dat de Haarleme raad in feite slechts twee partijen kende, de pluimstrijkers en de communistische fractie, djf het enige actieve element in de raad vormde. Hij voerde aan dat dit element tóch wel iets bereikt heeft met haar oppositie, zoals het schrik aanjagen van huiseigenaren, die hun huizen niet bewoonbaar wensten te maken en het voorkomen van verdere „mi litaire lessen" op de scholen. Maar de meeste communistische initiatieven zijn ge torpedeerd, zei hij, met de dooddoener „Er is geen geld voor". De kwestie van de wo ningbouw noemde hij schrikbarend. Het aantal „krepeergevallen" is verviervoudigd. Hij riep zijn toehoorders op om te zorgen voor een sterke 'C.P.N.-fractie in de raad. De vergadering die met declamatie, sneltekenen en muziek werd opgevrolijkt, vond haar slot in de Internationale. Fokker S-l 1 neergestort Een Nederlands één-motorig lesvliegtuig van de N.V. Nederlandse vliegtuigenfabriek Fokker, type S-ll, dat ter beschikking van de Zweedse luchtmacht was gesteld, is in Zweden neergestort. Twee Zweedse piloten kwamen om het leven. Scène uit „Tramlijn Begeerte" in televisie-programma Voor Philips' expêrimentele televisie werd Donderdagavond opgevoerd een scène uit „Tramlijn Begeerte" met Ank van der Moer als Blanche en Guus Oster als Mitch. De experimentele uitzendingen van Phi lips zullen aan het einde van deze maand voor de zomermaanden worden stopgezet. Wel heeft men het voornemen voor de slui ting van het seizoen enige eenvoudige bui tenscènes met de televisie-camera op te nemen. Alleen PRIMA merken STOFZUIGERS H.E., Erres, Excelsior, Electro-Lux J. G. KAASENBROOD... Technisch groot! t Betaling desgewenst in overleg GROTE HOUTSTR. 131 SMEDESTR. 7 TEL. 10271 TEL. 11287 (Adv.) Onze goede stad herbergt op het ogen blik een gast binnen haar poorten, die een wel bij uitstek nuttig doel voor ogen heeft, Het is de Amerikaanse auteur Sydney Clark die een'boek gaat schrijven, dat „All the best in Holland" gaat heten, wat vrij in het Nederlands vertaald „Het ga je goed., in Holland" betekent. Dat boek heeft naast het doel om in grote oplaag verkocht te worden het oogmerk ons land bekend en bemind te maken bij Amerikaanse touris- ten, een streven waar ons land en ook onze stad slechts wel bij kunnen varen. Overigens is het niet het enige aardige van 's heren Clarks bezoek, want hij is een beminnnelijke man, die van een even be minnelijke echtegenote vergezeld wordt en die met grote smaak allerlei aardige anec dotes weet op te dissen. Dat is geen won der, want hij heeft zo ongeveer de hele wereld rondgereisd en heeft daar trouwens een serie boekjes over geschreven, waarin verhaald wordt hoe men de diverse landen met slechts vijftig dollar op zak kon be zoeken, zonder daarbij van honger om te komen. Dat was echter voor de oorlog en bovendien gebiedt de eerlijkheid de heer Clark om te zeggen, dat in al die boeken een „geheim hoofdstuk" voorkwam, waarin duidelijk werd gemaakt, hoe veel meer ple> zier men in die landen kon hebben, wan neer njen vijfduizend dollar in de porte feuille had. Ook het boekje over Holland maakt deel uit van 'n serie, waarin tot dusver reeds de heilwensen aan het adres van Amerikaanse toeristen werden uitgesproken voor Enge land, Hawaii,.Zuid-Amerika en Scandina vië. Aanvankelijk had de heer Clark een boekje willen schrijven over „All the best in Benelux", maar hij liet dat plan weer varen, omdat hij vreesde dal dit zou worden aangezien als een referaat over de kwali teiten van een zeepmerk. De heer Clark, die eerst leraar, toen ma kelaar en eerst op 45-jarige leeftijd schrij ver werd, verhaalt vol trots dat zijn hele fa milie bij zijn boeken betrokken is. „Mijn vrouw typt ze", zegt hij, „mijn dochter maakt de landkaarten en mijn zoon ver vaardigt de omslagen. Alleen de poes doet nog niet mee", .verklaarde hij bedrukt. Over vier weken gaat het echtpaar Clark ons land weer verlaten om naar Zwitser land te gaan, waarzij weer stof gaan op doen voor een boekje dat ..Het ga je goed in Zwitserland" zal heten. Wij wensen hen dat van harte toe. RIJWIELEN Ruime keuze Dames- en Herenrijwielen, diverse merken, modellen en kleuren. ZIET DE ETALAGE! RIJWIELMAGAZIJN VERPOORTEN Kamperstr. 7, b.d. Kampersingel, Tel. 12929 (Adv.) Gemeenteraad Bloemendaal Nieuwe directeur Publieke Werken benoemd In de Donderdagmiddag onder leiding van jhr. mr. C. J. A. den Tex gehouden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal is benoemd tot directeur van Publieke Werken de heer J. E. Dijkstra, inspecteur van het Bouw- en Woning toezicht. Bij het voorstel tot vaststelling van een verordening houdende aangifte woonruim te, zeide mr. De Jong Schouwen burg (C.H.), dat het voorstel drastisch te noemen is. Een bepaling is echter op het ogenblik wel nodig. Hij meende, dat de ter mijn van twee maal 24 uur voor aangifte te kort is, vooral voor erfgenamen, die buiten de gemeente wonen en bovendien niet op de hoogte zijn van de verordening. De heer Pinster (K.V.P.) gaf in over weging de termijn vast te stellen op veer tien dagen. Mr. Vliegen (Arbeid) was van mening dat het moeilijk is een termijn te bepalen. De heer N ij dam (Comm.) merkte op, dat als een inwoner overlijdt en hij is huur der dat dan de ambtenaar van dê'burger lijke stand aangifte doet. De heer D a a m s (V.V.D.) wilde erkende woningbureaux inschakelen. De Voorzitter achtte de bepaling over de termijn van aangifte juist. Voorts vestigde spreker er de aandacht op, dat het Huisvestingsbureau geen woningbureau is. Toekomstige bewoners moeten zelf zoeken, eventueel in samenwerking met een make laar. Het voorstel van B. en W. werd daarop goedgekeurd. Besloten werd in principe toe te treden tot de districts voor- en nazorgdienst voor geestelijk- en lichamelijk misdeelden te Haarlem. Alvorens de raad overging toi het be noemen van leden van de commissie van Toezicht op het middelbaar onderwijs deelde wethouder Rohling (K.V.P.) in antwoord op een vraag van de heer N ij dam (Comm.) mee, dat de commissie afgetreden is, omdat de gemeenteraad mr. Th. F Raedt niet herkozen heeft. Nu moet eer :"mwp commissie worden samen- Op Zondagavond 19 Juni om 19 uur Nederlandse tijd zal de Canadese omroep in de 16 en 19 meterband een uitzending wijden aan het congres van de Internationale fede ratie van landbouwproducten tlFAP). In deze uilzending zullen spieken de heren H. D. Louwes en J. Lageveen, beiden hoofd bestuurslid van de Stichting voor de Land bouw en lid van de Nederlandse Ifap- delegatie. In Leeuwarden is een tweedaags land- huishoudkundig congres gehouden, dat ge heel was gewijd aan het vraagstuk van het verhogen der Nederlandse bodemproductie. Een Nederlands-Ethiopische Kamer van Koophandel zal Donderdag in een vergade ring te Utrecht worden opgericht. De heer W. Dijkstra, handelssecretaris bij het Neder landse gezantschap in Cairo (dat ook de Nederlandse belangen in Ethiopië behartigt), zal op deze vergadering voorlichting geven. HAARLEM EN OMGEVING Een 43-jarige werkster stak Donderdag morgen zonder op "het verkeer te letten bij de Raaksbrug de weg over. Zij werd door een bus van de N.Z.I-LV.M. aangereden en kwam te vallen, waarbij zij ontvellingen aan beide handen opliep. Verder klaagde zij over hoofdpijn. Voor het candidaatsexamen geneeskun de aan de Rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd de heren C. H. G. Botermans en J. Foudraine te Haarlem. De Kring van Gereformeerde Vrouwen verenigingen in Haarlem en omstreken houdt zijn jaarvergadering op Woensdag 22 Juni in de Gereformeerde Kerk te Vijfhuizen. Mevrouw C. Kempv. d. Blom zal een inlei ding houden over he{ onderwerp: „Huwelijk en ge*n". De kerkeraad der Ncd. Herv. Gemeente van Haarlem heeft besloten aan ds. Boeke te Heemstede te verzoeken de geestelijke ver zorging op zich te nemen van de bewoners van het Noodziekenhuis aan de Hazepaters- laan. Mej. Van Scymonsbcrgen uit Hoogeveen heeft de benoeming tot Evangeliste van de Gereformeerde Kerk van Haarlem aangeno men. In September hoopt ze haar dienstwerk te aanvaarden. B. en W. van Haarlem zullen op Vrijdag 24 Juni om vier uur officieel ten Stadhuize ontvangen de afgevaardigden naar het op 24 en 25 Juni 1949 in deze gemeente te houden congres van het Centraal Genootschap voor Lijkbezorging. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland zal op Donderdag 23 Juni geen audiëntie verlenen. De toneelgroep van Feike Boschma geeft Zaterdagavond 25 Juni een opvoering van Goethe's Marcnen: „Von der Grünen Slange und der Schonen Lilie" in de Kroon zaal van Brinkmann, Grote Markt voor deel nemers aan het week-end der Open Reli- gieuse Gemeenschap en andere belangstel lenden. Voor de pauze zal ir. J. v. Wettum uit Den Haag een inleiding over dit sprookje houden. Voor de gemengde commissie voor examens voor voorbereidend onderwijs (kleuteronderwijs) te Rotterdam slaagden voor het diploma A de dames G. Graven- stein, O. Keijser. E. Kluft en C. Koopen, allen leerlingen van de Stichting tot het opleiden van Leerkrachten bij het Openbaar Voorbe reidend Lager Onderwijs te Haarlem. gesteld. Gekozen werden mevrouw M. B. ten Cate-Oud, de heer S. A. Wilson, mr. A. S. van Nierop, 'dr. W. H. C. van Esveld en drs. W. L. Beynes. Wethouder Rohling sprak een woord van grote erkentelijkheid aan het adres van de afgetreden commissie, die haar werk met ambitie vervuld heeft. Met acht tegen zeven stemmen verwierp de raad het advies van B. en W. om een ■adres van de onderwijzersverenigingen, in zake het verlenen van toelagen aan nagela ten betrekkingen van personeel van open bare en bijzondere lagere scholen in deze gemeente af te wijzen. In de volgende ver gadering zullen B. en W. met een nieuw voorstel komen, waarbij rekening gehouden zal worden met het besluit van de ge meenteraad. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mee, dat een politieke partij het gemeente wapen heeft gebruikt op propaganda-mate- riaal voor de verkiezingen hetgeen straf baar is. Wethouder Van Geluk (V.V.D.) voegde er aan toe, dat een vervolging tegen een partij is ingesteld. De heer N ij d a m vroeg waarom de toe gangsprijs van 0,25 voor het Openlucht theater gehandhaafd blijft. Wethouder Van Geluk deelde mee, dat het bestuur der stichting met algemene stemmen besloten heeft de prijs van 0,25 te handhaven om te voorkomen dat er te veel kinderen onder geleide van een jongen of meisje komen spelen. Zij, die het Open luchttheater regelmatig bezoeken, kunnen een jaarkaart kopen. DE WONINGNOOD In Amsterdam drieduizend urgente gevallen Van 1 October af zullen in Amsterdam niet meer, zoals tot nu toe het geval was, twintig doch vijftig procent der vrijko mende woningen ter beschikking komen van het Centraal Bureau voor Huisvesting. Dit is noodzakelijk geworden omdat op de lijst van „urgente gevallen" reeds meer dan drieduizend gezinnen staan geplaatst. Moesten de huiseigenaren en de woning bouwverenigingen voorheen telkens de eer ste van elke vijf vrijkomende woningen ter beschikking stellen, na 1 October zullen zij dus krachtens de nieuwe bepaling de eerste van elke twee woningen niet meer aan een zelf gekozen gegadigde kunnen verhuren. De nieuwe bepalingen houden tevenfc in, dat de vrijkomende huizen van de woning bouwverenigingen bij voorkeur aan de leden dezer organisaties, mits zij op de ur- gentielijst voorkomen, kunnen worden toe gewezen. Over smaak valt niet te twisten, maar onze verkoop van houdt stand. 20 ct. p. st. Alleen kistverkoop. TEL. 20178 POSTBUS 243 HAARLEM (Adv.) Leden van de Amerikaanse luchtmacht krijgen in een cursus van twee weken onder richt in het blussen van vliegtuigbranden, die hel gevolg zijn van noodlandingen, motorstoringen of neerstortingen. Foto: Enige cursisten trachten met een brandblus- apparaat een brandend vliegtuig te redden. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 17 JUNI Rembrandt: „Huwelijk in de schaduw" 18 j., 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Passa giers in de nacht". 18 j.. 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Schaduw over het huis". 38 j„ 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur City: ..Till we meet again". 14 j„ 2.15. 4.30. 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Diamantendievcn van Arizona", !4 j.. 2.30. 7.00 cn 9.15 uur. Frans Hals: „Saigon". 18 j., 2 30. 7.00 en 9.15 uur. ZATERDAG 18 JUNI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen*

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5