4 Levenskracht en energie kenmerken Amsterdamse diamantindustrie HANDSCHOENEN Amsterdamse Beurs Eenvageherinnering Vrijdag 17 Juni 1949 Haarlem s Da "Mart Minister Van den Brink opende tentoonstelling Gistermiddag heeft de minister van Eco nomische Zaken, prof. dr J. R. M. van dea Brink, de tentoonstelling „Amsterdam- Diamantstad" geopend. In zijn rede gaf hij een overzicht van de historische ontwikke ling van de Amsterdamse diamantnijver heid, .waarin hij onder meer opmerkte: De oorlogsjaren waren voor de Amster damse diamantnijverheid een periode van ongekend menselijk leed en van een sys tematische roof van voorraden. Onder nemers en arbeiders werden in grote getale gedeporteerd. Velen van hen zijn nooit teruggekeerd. Onmiddellijk na de bevrijding heeft de Amsterdamse diamantnijverheid met zeer veel voortvarendheid haar taak weder op gevat. De diamantindustrie behoorde tot de eerste Nederlandse bedrijfstakken, die na afloop van de oorlog door de verkoop van haar productie naar het buitenland een belangrijk aandeel leverde aan de zo nodige versterking van het Nederlandse bezit aan buitenlandse valuta. Reeds in 1946 leverde de in- en uitvoer van diamant een zuivere devïezenwinst van 6.6 millioen gulden. In 1947 en 1948 was deze opbrengst ongeveer 10 millioen gulden per jaar. De levenskracht en de energie, die de Amsterdamse diamant-industrie kenmer ken, komen in deze tentoonstelling duidelijk tot uiting. De Nederlandse diamantairs heb ben in de afgelopen jaren getoond, dat hun ervaring en hun vakkennis de grote moei lijkheden, waarvoor zij zich geplaatst za gen, konden overwinnen. Moge deze tentoonstelling een symbool zijn van dë kracht van de Amsterdamse diamantnijverheid en moge deze kracht haar in staat stellen de positie, die zij in de loop der eeuwen heeft verworven, te handhaven en, waar nodig, te versterken. Onder hen die de erezetels bezetten, merkte men de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, de burge meester van Amsterdam en de voorzitter van het internationaal diamant syndicaat op, alsmede de consuls van de Verenigde Staten, Engeland, Argentinië, Frankrijk, België en Brazilië. Ook buiten de Diamantbeurs was de be langstelling bijzonder groot. Honderden Amsterdammers stonden voor het hoge ge bouw bijeengeschaard om een glimp op te vangen van de talrijke bezoekers. Nadat de minister de tentoonstelling had geopend, speelde een orkest van de Amster damse politie het Wilhelmus. Dit ogenblik was voor de talrijke rechercheurs waar schijnlijk het eerste, dat zij stil stonden. De taak van de recherche gedurende dè ten toonstelling is wel een zeer moeilijke, om dat de aandacht geen seconde mag ver slappen. Het indrukken van. een ruit, waar achter fabelachtige schatten zijn -geëta leerd duurt misschien één seconde en deze seconde mag de politie niet ontgaan. Dat zij op alle eventualiteiten is voorbereid biijkt wel uit het feit, dat in de kamer die ter beschikking is van de geünifor meerde politie, enkele stjenguns hangen. Donderdagmorgen heeft de burgemeester van Amsterdam de deelnemers aan de zeer fijn gehaakte handschoenen Kleuren: wit ecru bordeau blauw zwart maten: 6-7-8-9 per paar 2.75 Ca naar Jieemets KRUISSTRAAT 35 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 16 Juni 1949 GEHUWD: 16 Juni, E. P. M. Koning en A. M. Boon; W. A. J. Ditmars en M. C. Metz; H. H. Tollenaar en G. T. de Korte; E. Bou wer en T. Dubbelman', D. J. van der Heijden en G. E. van der Mark; G. E. Karst en J. A. W. Boer; P. Willemsen en M. Groen; J. de Vreugd en L. Poldervaart; W. de Wilde en E. Weber; J. W. G. de Keijzer en R. J. Schindeler. BEVALLEN van een zoon: 15 Juni, G. van der Wel—Stokman; M. C. Kok—Buskermolen. BEVALLEN van een dochter: 14 Juni, J. G. de Mol—Horsten; 15 Juni, M. Meulenbroek —Egberts; M. A. van Bentem—van den Hurk; M. Hartjes—Jansen; 16 Juni, N. Mo- leman—Schram; A. A. Konings—Noorden bos; A. Klooster—van der Steijlen; E. Heeremans—van Warmerdam; Z. Bootema— Kleine Deters. OVERLEDEN: 15 Juni. C. van der Made, 73 j.. Lange Veerstraat; D. Roggeveen, 76 j„ Jansstraat. Diamanttentoonstelling in het Stadhuis ontvangen. Mr. A. J. d'Ailly sprak de gas ten toe, waarbij hij er op wees, well? een bijzondere betekenis de diamant in onze samenleving heeft, in het bijzonder in zijn betrekking tussen kapitaal en arbeid. Zich richtende tot de vertegenwoordiger van het Diamant-syndicaat deelde de bur gemeester mede dat het gemeentebestuur heeft besloten, aan dit syndicaat de gou den medaille van de stad Amsterdam toe te kennen als bewijs van waardering voor hetgeen dit verricht heeft voor de Amster damse diamantindustrie. De heer P. D. Oppenheimer uit Londen sprak namens de deelnemers een dank woord. Hij betuigde zijn bijzondere erken telijkheid voor het kostbare blijk van waardering, bracht in herinnering hoe hij zelf gedurende de oorlog het voorrecht had gehad een tijdlang op een Nederlands oorlosschip te dienen en sprak de hoop uit, dat het de Amsterdamse diamantin dustrie in het algemeen, en de tentoonstel ling in het bijzonder voorspoedig moge gaan. Christelijk sociaal gemeentebeleid Stemt Anti Revolutionnair lijst W. C. BAKKER Gedeserteerde soldaat laten onderduiken Voor de Haarlemse rechtbank had zich de huisschilder K. B. uit Haarlemmermeer te verantwoorden, die verdacht werd in Februari een soldaat, die met de „Gróte Beer" naar Indonesië moest vertrekken, in zijn woning had laten onderduiken. Het was bij vele familieleden bekend geworden, waar de soldaat zich bevond en daarom had de huisschilder hem verzocht zich weer bij de militaire dienst te melden. De officier van justitie noemde het op treden van de militair laf en in zijn hele leven zal men hem zo beschouwen. De houding van de verdachte noemde de offi cier verkeerd. Het kwaad woekert echter zeer in Amsterdam en verondex-steld wordt, dat er zich daar driehonderd gevallen voor doen. Het is nodig, dat er streng opgetreden wordt. De maximumstraf is zes jaar in tijd van oorlog. Zijn eis luidde een gevange nisstraf van tien maanden met aftrek van voorarrest. De verdediger mr. O. H. van Wijk merk te op, dat er wel een groot verschil is, of het feit in oorlogs- of in vredestijd gepleegd wordt. In het eerste geval is de maximum straf zes jaar en in het tweede zes maan den. En zijn weinigen, die beseffen, dat wij nog in oorlogstijd leven. Gerekend wordt algemeen, dat het einde van de oorlog in 1945 was. Pleiter meende, dat hiermee bij het bepalen van de straf rekening gehou den moet worden. Mr. Van Wijk schetste de omstandigheden, waaronder het feit is gepleegd en drong op clementie aan. De rechtbank zal 30 Juni uitspraak doen. Op een motor- en autotentoonstelling in Milaan verscheen deze moderne Ben Hur een wagenrenner va,n oxid-Romeins allure doch met hypermoderne paarden voor zijn vehikel. En het geheel rééd nog ook'. Haarlems Bloei" zet actie voor „Nordkaperen" op touw De Stichting „Haarlems Bloei" schrijft ons onder meer: „Voor enige maanden geraakte het Deen se jacht „Nordkaperen" voor de Neder landse kust in moeilijkheden. Dagen lang werd voor de kust gekruist tot de beman ning, waaronder de vrouw van de kapitein eigenaar Mogens Ambech, doodmoe, na verlies van een der zeilen en de boegspriet de strijd moest opgeven. „Nordkaperen" werd geborgen en behouden in Delfzijl binnen gebracht en voor' verdere reparatie naar Amsterdam gesleept. Doch daarmede was het lot van de jeugdige wereldreizi gers die met hun in Denemarken overbe kende jacht naar Zuid-Afrika onderweg waren, als het ware bezegeld. Allerlei on voorziene uitgaven stapelden zich daarna op. In Amsterdam werd bovendien voor een waarde van bijna 2000 aan instrumenten en andere voor de uitmonstering onmisbare zaken uit het jacht ontvreemd. Thans ligt „Nordkaperen" reeds énige tijd in het Spaarne te Haarlem maar „aan de ketting", dat wil zeggen er is beslag op gelegd wegens een vordering. Gulhartige stad- en landgenoten hebben zich niet on betuigd gelaten en de bemanning tot dus verre van het nodige voorzien. Met dit al is echter de moeilijkheid voor „Nordkape ren" en haar bemanning niet opgelost. Het schip kan zolang het beslag daarop door een minnelijke schikking of rechterlijke uit spraak niet is opgeheven zijn reis niet vervolgen. Juist omdat niet alleen de tegen spoed deze zeilvaarttocht overviel, doch ook het gerucht zich daaraan als een kwade makker kwam toevoegen, werd het wense lijk geacht een nader onderzoek in te stel len, waaruit is komen vast te staan dat op 1 Juni de overheid te Kopenhagen een schriftelijke verklaring kon afgeven, dat. de heer Mogens Ambech zowel strafrech terlijk als in politiek opzicht een blanco strafregister heeft. Men heeft zich van verschillende zijden tot „Haarlems Bloei" gewend om een hulp actie te organiseren. Zelfs is reeds geld toe gezonden. „Haarlems Bloei" is gaarne be reid de gevraagde medewerking te ver lenen. Hier wordt de gelegenheid geboden goed te maken wat het geboefte, dat in Amsterdam kans zag uit dit Deense jacht alles wat grijpbaar was en waarde had, te stelen, heeft bedorven. Men kan de gelden storten op de rekening van „Haarlems Bloei" bij de Twentse Bank te Haarlem (giro no. 4000) onder vermelding van „steunverlening Nordkaperen". Wanneer deze oproep weerklank vindt, kan het drama „Nordkaperen" spoedig een blij slot vinden". Bemanning van de „ianck" vierde verjaardag van haar k©ning Velen hebben uit de vrolijke vlaggetjes waarmee de „C. A. Banck" gisteren was gepavoiseerd opgemaakt, dat dit een vreug debetoon was die werd. veroorzaakt door het naderende tijdstip" van vertrek. Maar zover is het nog niet, de beman ning wilde slechts uiting geven aan haar vreugde over" de 92ste verjaardag van de vitale Zweedse koning'. Wanneer dan wel? „We zullen het wel zien", zei een wijs gerig, politieman op z'n post aan de Zee weg. Tja, daar is het ons nu juist om te doen Motorbootje legt het loodje Op het Spaarne kwam Donderdagmid dag een Rijnaak, die gesleept werd, in aanvaring met een motorbootje, dat bij de fabriek Hilarius lag. De oorzaak was, dat de kapitein bij het draaien van de aak naar stuurboord moest uitwijken voor een uit de richting van Spaarndam komende sleep, waarbij de bóót mede door de wind naai de Oostelijke wal werd gedreven. Het motorbootje moest het afleggen in deze ongelijke strijd en zonk. Hans Brinker-monument voor Spaarndam Als hulde aan de goede gewoonte van alle Nederlandse jongetjes om bij voor komende overstromingen hun duimpjes in de aanwezige gaatjes in de dijk te stoppen, teneinde de massale ondergang .yan het lieve vaderland te* voorkomen, zal in de lente van het volgend jaar een Hans Brin ker-monument in Spaarndam worden ge plaatst. Het verhaal, dat in alle Amerikaanse kinderboeken over Holland voorkomt, maar daarom nog niet waar is, houdt in dat de kleine Hans Brinker enige eeuwen geleden na een bezoek aan zijn grootouders een gaatje in de Spaarndammerdijk ontwaarde, waar water doorheen siepelde. Hij stak er terstond zijn nietige duim in en bleef de hele nacht in die ongemakkelijke positie zitten, aangezien er geen voorbijgangers kwamen, die doeltreffender maatregelen konden nemen. Het monunffent dat opgedragen zal wor den aan de Amerikaanse jeugd, die van dit verhaal gesmuld heeft, zal een geschenk worden van de Algemene Nederlandse ver eniging voor Vreemdelingenverkeer. De ge meente Haarlem zal voor het voetstuk zor gen. Gedeputeerde Staten hebben het daar voor uitgetrokken bedrag van 1500 in middels goedgekeurd. Het beeld dat een knielend jongetje zal voorstellen dat zijn duimpje in een gaatje houdt, zal worden vervaardigd door de Haagse beeldhouwster Greta Rueb. Alles heeft zijn grens. Ook het aantal Groentjes dat per jaar in Haarlems Dagblad geplaatst kan worden. Want het aantal inwoners van Haarlem en Omstreken heeft zijn grens. Maar voorlopig kunnen er nog Groentjes bij, dus verzuim bij gelegenheid miet, hiervan gebruik te maken. Jeugdhuis in Haarlem-Noord De Stichting „Jeugdhuis" der Nederlands Hervormde Gemeente „Schoten" te Haar lem-Noord heeft het perceel grond mét wo ning op de hoek van de Schoterweg-Pijn- boomstraat, groot 2420 m2, in eigendom verkregen. De vroegere eigenaresse, de fa milie Lauwerse, symphatiserend met het doel der Stichting, heeft het ouderlijk huis met grond daartoe aan de Stichting willen verkopen. Het ligt in de bedoeling het be staande huis voorlopig te restaureren en geschikt te maken voor wijkcentrum voor Wijk West der Ned. Hervormde Gemeente „Schoten", alsmede het in gebruik te ne men als Jeugdhuis. De beschikbare ruimte laat deze combinatie zeer wel toe. Ge hoopt mag worden, dat nog dit najaar een en ander in gebruik kan worden genomen. De bekende hoek Schoterweg-Pijnboom- straat zal dan een geheel ander aanzien krijgen. De Stichtingscommissie acht zich geluk kig, dat zij beslag heeft kunnen leggen op dit zo gunstig gelegen perceel, gezien de bevolkingsaanwas in het Noordelijk stads deel en de uitbreiding van het jeugdwerk. Zij hoopt dat over enige jaren een prach tig jeugdhuis,*annex wijkcentrum, met een grote zaal voor 500 a 600 personen en klei nere vergaderruimten e© zo mogelijk een kerkelijk kantoor zal kunnen verrijzen. De Stichtingscommissie meent hierdoor de jeugd in haar Godsdienstige maatschappe lijke en culturele vorming te kunnen die hén en leiden. mr. T. A. M. A. van Löben Seis Vandaag viert mr. T. A. M. A. van Löben Seis zijn 25-jarig jubileum als advocaat. Uiteraard kwamen velen hem gelukwen sen aanbieden, onder andere de President van de Haarlemse Arrondissementsrecht bank, mr A. W. baron van Tuyll 'van Serooskerken, de oud-president, mr. G. Sluis, verscheidene leden van de rechter lijke macht en tal van confrères. Mr. Van Löben Seis werd toegesproken, -^oor de oudste compagnon, mr. J. H. J. Simons. EXAMEN HANDENARBEID Voor de bevoegdheid handenarbeid slaag den aan de Rijkskweekschool te Haarlem de dames: W. v. Abs, T. Dernison, H. Dijkstra, E. Hedlund, G, Hofmeyer, J. Pietersen te Haarlem; M. Dienaar, L. v. Dillewijn te Santpoort; L. Hessels, L. v. d. Hoonaard te Heemstede; G. Kelderhuis te Badhoevedorp. Afgewezen geen. SCHEEPVAART Amstelveen, LuleaMobile pass. 16 Juni Cuxhaven. Averdijk, 16 Juni van Hamburg te Bremen. Kamerlingh Onnes, Rotterdam Java 16 Juni van Aden. Kertosono, New York —Java 16 Juni van Aden. Maaskerk, 16 Juni van Lagos te Port Harcourt. Muiderkerk, AmsterdamWest-Afrika 16 Juni van Ant werpen. Ossendrecht, 16 Juni van Lulea n. Emden. Rempang, AmsterdamJava pass. 16 Juni Kaap Guardafui, Salawati, Amster damJava 16 Juni van Singapore. Sibajak, BataviaRotterdam 17 Juni te Aden verw. Van 't Hoff 16 Juni van Lorenzo Marquez naar Beira. Waterman, BataviaRotterdam pass. 17 Juni Finisterre. Willem Ruys, 17 Juni, van Batavia te Rotterdam. Zuiderkruis, Rot terdamJava 16 Juni van Aden. Almdijk, HoustonRotterdam 17 Juni te Antwerpen. Dalerdijk, VancouverRotterdam 16 Juni van Londen naar Avonmouth. Drente, Rotterdam Java pass. 16 Juni Kaap del Armi. IJssel, AmsterdamParamaribo 17 Juni te Madeira. Verkiezingsvergadering C.H.U. Op de; verkiezingsvergadering die de af deling Haarlem van de Christelijke Histo rische Unie gisteravond in het wijkgebouw van de Nederlands Hervormde gemeente aan de Gedempte Oude Gracht hield, sprak het Tweede Kamerlid F. H. van de Wete ring in plaats van de heer H. A. Lunshof, die door een plotselinge ziekte verhinderd was. De heer Van de Wetering bracht zijn gehoor de betekenis van het stemmen on der het oog, waarbij hij de staf brak over de tienduizenden Haarlemmers die bij een vorige verkiezing verstek lieten gaan en die volgens hem „lauwe Protestanten" moe ten zijn geweest. Het weerzien van Nederland na een ver blijf van dertig jaar in Indonesië was spre ker trouwens niet meegevallen, hij consta teerde verroomsing en verwereldlijking beide. Ook de huidige economische politiek der regering beviel hem niet, hij meende, dat er werd potverteerd op de Marshall hulp. Daarom riep hij op bij de verkie zingen een principieel geluid te laten horen, waaronder hij overigens geen „Bijbeltek- stengeloof" wilde verstaan. „Uw stem moet zijn een protesterende stem tegen het col lectivisme", aldus spreker, die voorts be toogde, dat het communisme alleen van het hart van het Evangelie uit valt te bestrij den. De heer Van de Wetering wekte de aanwezigen op te stemmen op principiële mannen, die hun verantwoordelijkheid vin den in het woord van God. VERZOEK JUSTITIëLE POLITIEDIENST. De commissaris van politie, chef van de justitiële politiedienst te Haarlem, ver zoekt de heer, die op Maandag 13 Juni omstreeks twee uur op de markt op de Gedempte Oudegracht, nabij de Boter markt, te Haarlem aan een dame inlichtin gen heeft gevraagd over geld dat op straat gevallen was, zich zo spoedig mo gelijk bekend te maken of zich te mel den aan zijn bureau, Smedestraat, ka mer 14. 7 Gemeenteraad van Heemstede Donderdagmiddag vergaderde de gemeente raad van Heemstede. Bij de ingekomen stukken was een brief van het lid van de raad de heer Beelen (K.V.P.) inzake de tarieven voor electriciteitsbedrijven. De heer Beelen gaf in zijn mondelinge toelich ting zijn ontstemming te kennen over het feit dat de inlichtingen van .Haarlem, als zouden na de bevrijding aan wasserijen geen speciale tarieven meer worden bere kend, onjuist zijn en noemde daarbij als bewijs het geval van een wasserij te Haar lem, welke op 10 September 1945 nog een concept-contract aangeboden kreeg. Wethouder Disselkoen (P.v.d.A.) deelde mede, dat het college aan de kant van de heer Beelen stond. De verklaring van B. en W. was inderdaad gegrondvest op de mededelingen van Haarlem, zodat B. en W. geen verwijt treft. De heer Beelen was het hiermede eens, doch bleef het onjuist vinden, dat bedrij ven die 50 tot 75.000 kw per jaar gebrui ken evenveel moeten betalen als mensen die 500 kw over datzelfde tijdvak afnemen. Het antwoord van B. en W. was dat bij de volgende begroting deze zaak pas onder de ogen gezien kan worden. Bij het voorstel, om medewerking te ver lenen, aan de uitbreiding der Nicolaas Beetsschool, sprak mr. Van Wijk (A.R.) er zijn verbazing over uit, dat er geen be dragen bij dit voorstel waren genoemd. Overigens was hij het met de .voorgestelde oplossing, het gebruiken van het gebouw voor Christelijke Belangen ais noodmaat regel zeer wel eens. De heer De Ronde (C.P.N.) verklaar de zich tegen het voorstel, omdat hij voor stander is van openbaar onderwijs. Wethouder Dissel koen (Arbeid) antwoordde, dat B. en W. op hun hoede zijn voor wat een mogelijke devaluatie betreft en de heer De Ronde kreeg ten antwoord dat de wethouder een overtuigd voorstan der is van openbaar onderwijs, maar daar naast ook van ieder ander goed onderwijs. Er is thans nog een openbare school waar geen afzonderlijk lokaal voor handenarbeid is en waarschijnlijk zal in Juli de aanbe steding geschieden. Het openbaar onderwijs kómt dus niets te kort. Met de stem van de heer-De Ronde tegen werd het voorstel aangenomen. Het voorstel tot wijziging loontabellen der werklieden in gemeentedienst was voor de heer Zegwaart (K.V.P.) aanleiding op te merken, dat ook bij de vorige vast stelling de stemming niet uitbundig was en hij constateerde, dat voor nieuw personeel de eerste vier loonklassen een bepaalde achteruitgang en de twee overige een kleine vooruitgang betekenen. De heer De Ronde meende dat hier sprake was van een loonsverlaging en daar tegen moet'men zich met kracht verzetten. Wethouder D i s s e 1 k o e n, die namens wethouder Bakhuizen van den Brink sprak, antwoordde de heer Zegwaart, dat B. en W. loyaal zullen optreden. Aan de heer De Ronde deelde hij mede, dat er geen sprake is van loonsverlaging. Slechts zullen zij, die na het aannemen van dit besluit in dienst van de gemeente treden, iets minder ver dienen. LAMPEN welke nog niet bij Uw kennissen te vinden zijn. „INTIMA" KRUISSTRAAT 42 TELEFOON 10311 (Adv.) Het voorstel werd daarna aangenomen, met de stem vall de heer De Ronde tegen. Het punt herziening uitbreidingsplan werd zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Bij de rondvraag deelde de heer D e Ronde mee, dat hij tot zijn spijt verhin derd was, op 29 Juni aanwezig te zijn bij het afscheid van de burgemeester. Hij nam daarom nu het woord, om hem te huldigen voor het vele en uitstekende werk dat jhr. Van Doorn in de 32 jaar van zijn burge meesterschap had verricht. De voorzitter dankte voor de vriendelijke woorden die hij zo onverwacht van de heer De Ronde mocht vernemen. De heer Hopstaken (K.V.P.) vroeg naar de aanleg van een pad tussen twee buitenplaatsen bij de Herenweg, dat reeds meer dan een jaar geleden was toegezegd. Wethouder Van Lent (K.V.P.) zegde toe, dat, zodra het pad doorgetrokken kan worden, d,e aanleg spoedig een feit zal zijn. De heer Zegwaart verklaarde zich tegen de ingevoerd eenmansbussen op lijn 2. De voorzitter antwoordde dat dit vermoe delijk een proef is, die het voordeel heeft dat de bussen veel lichtèr zijn en dus min der schade aan de wegen en de woningen zullen veroorzaken. De zaak zal echter worden onderzocht". p Rimboekisten-actie NIWIN Van 22 tot 25 Juni zal door de NIWIN een collecte worden gehouden teii behoeve van de rimboekisten-actie. Aan deze actie werken mede zowel het Protestants-inter kerkelijk Thuisfront als het Katholiek Thuisfront.'Hét doel van de actie is, de jon- geils in Indonesië die op eenzame posten in de rimboe dienst moeten doen de zo nodige ontspanning te verschaffen. Op 22 Juni zullen van een vliegtuig' uit strooibiljetten worden afgeworpen terwijl voorts een rij dende tetoonstelling zich in de straten van Heemstede 'zal vertonen. Eventuele giften kunnen reeds nu gestort worden op giro 11001 van de Twentse Bank te Heemstede onder vermelding „NIWIN-actie". Katholiek Gemengd Koor Het Katholiek Gemengd koor zal op 22 Juni een uitvoering geven in het R.K. Ver enigingsgebouw. Uitgevoerd zullen worden fragmenten uit de operette „Dreimadel- haus" en uit de opera's „Faust" en „Aïda". Aan de uitvoering zullen medewerking verlenen: José Candel, sopraan; Jos. Plem- pers, bariton} Louk Nelissen, piano en het geheel staat onder leiding van de heer Evert Haak. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: T. J. Brouwer en E. Le- bret; B. van der Putten en C. H. Mense; A. M. J. Broekman en W. J. van Gelder. GETROUWD: M. J. van den Akker en B. Bouma; D. Jacobs en G. F. Luklcien; H. Brokke en E. Ingwersen.' GEBOREN: Wilhelmus Corhelis Johannes, z. van C. J. van der Weiden en van C. J. van der Peet; Anthonius Jozef, z. van H. A. Bakel en van J. C. Daniëls. Overleden: A. P. Versluijs, 80 j.; H. W. Lucking, 74 j.; B. P. Koeleman, 79 j. Zandvoort Bekend Zandvoorts ingezetene tijdens autorit overleden Vanmorgen omstreeks negen uur is een personenauto, bestuurd door mevrouw H. D. WeeninkHeida, in de Haarlemmer straat in Zandvoort met matige snelheid tegen een boom gereden. Te hulp gesnelde voorbijgangers en om wonenden vonden mevrouw Weenink over leden achter het stuur. Naar het oordeel van de artsen C. J. Tichelaar en C. A. H. Gerke Jr. is zij vlak voor het ongeval door een hartverlamming getroffen. Mevrouw Weenink, een algemeen geziene figuur in Zandvoort, was mede-directrice van de wasserij „Hollandia", die mede door haar grote energie tot bloei kwam. Voor de oorlog had de thans ontslapene enige jaren zitting in de Zandvoortse raad, als vertegenwoordigster van de liberale staatspartij „De Vrijheidsbond". Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 295% 295 Unilever 255 254%' 228% 230% A. K. U 164% i 128 Nederlandse Ford 267 Nederlandse Kabel i— t - v. Berkel's Patent IO8I/2 Scheepvaart-Unie. 161 Holl.Amerika Lijn 1491/a Deli Maatschappij 1461/2 147% H. V. A 152% 153% A'dam Rubber 135% 136% Ned. Handëï Mij. 151% N.-I. Handelsbank 113 112% Billiton Mij. II ,330 FEUILLETON door NATALIE SHIPMAN 2) Zij werkte bij een assurantiemaat schappij en wilde iets hebben, dat meer met de oorlogsproductie te maken had. Hij keek Jim even met een van zijn schijnbaar onschuldige blikken aan. Ben je v^n plan haar bij mij weg te lokken? Jim lachte. Ut zou er niet aan denken. Dat was tenminste waar. Maar toen hij weer op zijn kantoor terug was. viel het hem moeilijk zich te concen treren. Hij voelde zich net, als toen hij nog op de universiteit was en in de lente op college moest zitten, uit het raam sta rend naar het. gouden zonlicht en hel prachtige gazon van het plein der univer siteit. Ongeduldig fyreef hij zich over het voorhoofd, boog zich weer over de pagina's en vroeg zich af, waarom hij er niet in slaagde' Reed's secretaresse uit zijn ge dachten te zetten. De manier, waarop haar haar groeide hgar manier van opkijken. Met een schok kwam hij weer tot zich zelf. Ik begin zeker aan hersenverweking te Lijden, dacht hij. als een enkele blik op een vreemd meisje mij allerlei dingen doet gaan verbeelden. Maar het andere deel van zijn geest, zijn onderbewustzijn, antwoordde hem. Zij is niet zo maar een vreemd meisje. Zij is iemand van belang. Iemand, die iets betekent. Het klokje op zijn bureau wees vijf minuten over vier. De kinderen zouden nu wel uit school thuis zijn. Hij stopte Reed's papieren in zijn actetas en liep naar buiten, het gouden zonlicht in. De zevenmijlsrit naar zijn huis waar aan hij nog steeds dacht als aan Helen's huis, want het was een huwelijksgeschenk van haar ouders geweest was altij^' prettig, maar vandaag voelde hij zich schuldig als een spijbelende schooljongen. Het was net, of hij weer zeventien jaar was en hij de winkel van zijn vader uitliep, waar hij verondersteld word na schooltijd te werken, om de oude gedeukte auto naar buiten te rijden naar de boerderij van zijn oom Fred. Het landschap hier in Connecti cut was lang niet zo ruim, als de grote velden, die hij zich van vroeger herinner de, maar toen hij aan de helling kwam, die altijd „de berg" genoemd werd en het volgend ogenblik naar beneden ging de groene tabaksplanten, was het net, of hij vallei in, waar omgeploegde bruine vier kanten afwisselden met plekken jonge weer twintig jaar terug gegaan was. Hij zou nu wel spoedig de grote melkboerderij bereiken en Anna, de vrouw van zijn oom -— hij had haar nooit Tante genoemd, om dat zij jaren lang voor haar huwelijk de huishoudster van zijn oom was geweest zou hem Zweedse koffie geven met dikke room en lekkere broodjes en dan zou hij naar de koele schemerige schuren gaan, j om te kijken naar de nieuwe landbouw machines, die zijn oom gekocht had speelgoed noemde vader dat die het ene jaar na het andere Fred's gehele winst opslokten...I Hij was nog altijd diezelfde persoonlijk heid, die hij als jongen geweest was, maar hij was nu in Connecticut en reed langs een gebaande weg en draaide het hek in van een laag, stenen met leien gedekt huis een prettig huis om te zien en dat er niet zoals een voorstadshuisje uitzag, pre cies gelijk aan de huizen van de buren. Helen had er op gestaan, om die beschil derde planken van het dak af te halen en er natuurlijke leien voor in de plaats te leggen. Het is wel een slechte reclame voor jou, schat, had zij gezegd, maar ik voel er niets voor om van mijn huis een adver tentie voor bouwmateriaal te maken. Vind je het erg? Jim had het helemaal niet erg gevonden. Zij konden het best samen vinden heel wat beter, dan de meesten van hun jonge getrouwde vrienden. Helen was een ge makkelijke persoonlijkheid om mee om te gaan, zonnig en koel en rustig. Jim had vaak gedacht, dat zij alle bekende uitspra ken over de opvoeding van enige kinderen logenstrafte. Zij was het enige kind van liefhebbende en zeer welgestelde ouders en ofschoon deze haar altijd veel toegege ven hadden, scheen zij nooit bedorven te zijn. „Zij is zo kalm en gelukkig en lief, omdat zij nooit geleden heeft", dacht hij. „Zij is precies het tegenovergestelde van het product uit de school van wie-de-roede- spaart-haat-zijn zoon. Zij heeft nooit voor de dingen behoeven te vechten en dus heeft zij nooit vechtmethodes geleerd. Zij is nooit klein of gemeen of wreed, omdat zij niet weet, dat de wereld zo zijn kan. Het is verbazingwekkend en werkelijk wonderbaarlijk". Zijn eigen leven was niet bepaald on gelukkig geweest, maar hij had al vroeg genoeg geleerd dat de wereld wel degelijk klein en gemeen en wreed kan zijn en zijn twee jaar dienst bij een krant in Chicago had veel tot die kennis bijgedragen. Hij zette de wagen weg en liep om het huis heen naar de achterkant. Geleid door het geluid van stemmen ging hij naar de beek, die alleen maar in het voorjaar en de herfst die naam verdiende. Twee kleine gestalten en een cockerspaniel waren zo druk bezig met graven aan de waterkant, dat zij zijn voetstappen óp het dikke gras niet hoorden. Hij stond naast hen, neer kijkend op die twee gebogen hoofdjes, goud en licht bruin van kleur en de stevige blote beentjes, die in kleine bruine schoe nen eindigden. Emily zei: Ik geloof, dat het kikkerrit is, maar we zullen het Daddy vanavond vragen. Laten we ze hier laten. B4ark schudde zijn blonde hoofdje, de kluit kikkerrit in zijn hand geklemd.' Neen, ik wil het hebben. Ik heb het gevonden. Leg het onmiddellijk weer neer. Emily's stem begon gevaarlijk luid te klinken. Je moet, Mark. Wacht op Daddy. Laten wë het eens bekijken, stelde Jim voor en de beide kinderen draaiden zich, nog steeds op hun knieën liggend, om. Emily's gezicht was versierd met een paar modderstrepen, evenals, haar jumper en haar korte blauwe rok. Haar lichte bruine haar, dat dezelfde kleur had, als dat van Jim, was samengenomen in dikke korte vlechten, die nauwelijks haar schou ders raakten. Haar grijs-blauwe ogen wa ren groot en keken met veel belangstelling de wereld in. Nu, op achtjarige leeftijd, was zij nog geen knap kind, maar later zou zij misschien een schoonheid kunnen worden. Jim was nooit in staat geweest iemand te zeggen, wat zijn gevoelens tegen over het kind waren zelfs niet tegen Helen. Zijn vrouw was teleurgesteld ge weest, omdat het een meisje was. Ik had een jongen willen hebben, die er net uitzag als jij, beklaagde zij zich. Toen glimlachte zij. Enfin, zij lijkt ten minste op jou. Zij raakte het kleine ge fronste voorhoofdje even aan. Zij kijkt zelfs net zo "grimmig als jij. Het arme kind, zei hij. Maar toen hij op de baby neerkeek, kwam er een eigenaardig gevoel in zijn borst op. Hij had het niet tegen Helen gezegd, maar hij had een meisje willen hebben Mark was een dik goudblond jongetje met een engelachtige glimlach, een zon nig humeur en een eigenaardig verras sende stijfhoofdigheid. Hij was juist het tegenovergestelde van Emily, wier ernstig gefronste voorhoofdje een gevoelig en onzeker natuurtje verborg. Jim dacht wel eens, dat hij zich over Mark nooit onge rust zou behoeven te maken, maar van Emily was hij niet zo zeker. Laten we het eens bekijken, herhaal de hij en aarzelend opende de kleine jon gen zijn natte vuistje en deponeerde de kluit kikkerrit in de hand van zijn vader. Ja, het zijn eitjes, zei hij in antwoord op Emily's vragen. We zullen ze hier laten. Het is in huis te warm voor ze. Je zult ze waarschijnlijk niet zien uitkomen, maar misschien zul je later de kleine kikkertjes zien. Hoeveel later? Emily was altijd onverbiddelijk. Dat weet ik.niet. Dat zou ik moeten opzoeken. Hij bukte zich en liet de trillende massa op een blad glijden en Emily maakte er zorgvuldig een walletje van modder om heen. Walter, de spaniel kwam aanlopen ter wijl al de haren aan zijn poten en zijn oren dropen van de zwarte modder. We zullen hem moeten wassen, zei Emily met een gelukkig gezicht. Is hei- niet fijn, dat Daddy zo vroeg thuis geko men is? Na zijn eenzame dine/ zat hij die avond, nadat de kinderen naar bed waren ge gaan, in zijn studeerkamer de kleine kamer, die hij nu bijna alleen nog ge bruikte en dacht er over, dat hij eigen lijk volkomen gelukkig behoorde te zijn. Hij had zijn vrouw verloren, maar dat hadden anderen ook; hij had twee ge zonde, intelligmite kinderen en een huis, dat hem bijna melachelijk luxieus scheen; hij hield van zijn werk en hij had genoeg geld. En toch was hij niet gelukkig. Voor het eerst" sedert maanden scheen het huis die avond dreigend stil. Het gegons van de auto's op de straat bereikte hem slechts vaag; dichter bij hoorde hij de meid naar boven gaan; de spaniel bewoog zich in zijn slaap en toen heerste er stilte dieper en drukkender, dan hij die in lange tijd gekend had. Wel, hij hoorde aan het werk te gaan. Daar waren toch Reed's prijsopgaven, die hij moest doornemen. En toen dacht hjj weer aan dat meisje op Reed's kantoor. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6