4 Ballet de Monte Carlo bracht momenten van bovenaardse schoonheid SLEUTEL WEG? Guépin van der Vlugt Predikbeurten Nog eens over devaluatie Drie candidaten van de V.V.D. aan het woord Radio Moors Ingezonden stukken Zaterdag 18 Juni 1949 Haarlems Dagblad 5 HOLLAND FESTIVAL Misschien bezit de bloeiperiode van het ballet, die wij thans beleven, slechts een relatieve betekenis: geen andere vorm van kunst komt heden tenv dage de onbetwist bare schoonheid zo nabij als een volmaakte (uitvoering van de klassieke dans. Het bal let opent in de momenten van de hoogste Izuiverheid een waarlijk metaphysisch [perspectief, het tilt de mens over de gren- izen van zijn bestaan, het schenkt de helaas kortstondige bevrijding uit de vernederen de banden van het aardse leven. Twee gebeurtenissen, beide op de ope ningsavond van het Grand Ballet de Monte Carlo in de door geestdriftige bewonde raars tot de laatste plaats bezette Stads schouwburg te Amsterdam, gaven aanlei ding genoeg tot deze ontboezeming omdat zij geheel aan de gestelde voorwaarden voldeden. In de 'eerste plaats de verschij ning van de verrukkelijke Tamara Tou- manova als de betoverde prinses in „Het Zwanenmeer" met André Eglevsky als haar voorbeeldige partner. Reeds vele buiten landse ballerinas hebben na de oorlog hier te lande hun schitterende gaven in onze (theaters ten toon gespreid, maar stellig moet Toumanova, door de macht van haar persoonlijkheid waarin de techniek volko men tot oplossing is gebracht, de grootste worden genoemd. Gedragen door de bijna steeds in walstempo geschreven kwikzil veren muziek van Tschaikowski overwon zij de absurditeit van het gegeven en ge raakte aldus tot een smetteloze uitbeelding van veredelde hartstocht, die de toeschou wers tot vervoering inspireerde. Haar dan- isen was dichten. Er straalde van haar we- „SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 M. Meyers hield zijn laatste verkiezingsredevoering De heer M. Meyers, die zoals men weet zich voor de nieuwe gemeenteraad niet neer beschikbaar heeft gesteld, heeft gis teren in café „Termolen te Spaarndam Dp een bijeenkomst van de Partij van de Arbeid afscheid genomen van de kiezers iie hem gedurende een zo lange reeks van jaren hebben gesteund. Zijn rede was een terugblik over 32 jaar jn begon bij de tijd, dat Spaarndam nog ;rotten, een tergende malariaplaag en veel e veel schoolkinderen voor een onderwij zer telde. Hij vertelde over zijn strijd in ie Haarlemse raad, waar de voorstellen ier socialisten zo vaak afgewezen werden net de vraag: „Waar halen we het geld randaan?", een vraag die thans nog wel iens gehoord wordt. Over de communisten wilde de heer Meyers alleen zeggen: ,Wij prefereren een moeizaam omhoog vorstelen in vrijheid van levensovertui- jing boven een stembiljet dat alleen maar nogelijkheid laat tot voor of tegen". „Onze propaganda is niet gericht op het zritiseren van anderen, wel op het laten zien van wat mede door ons tot stand iverd gebracht en wat onze plannen zijn", zei de tweede spreker, de heer D. J. A. Seluk, en hij voegde eraan toe: „Wij be seffen dat wij voor de uitvoering-daarvan trom moeten liggen, maar we moeten het ioen om zo spoedig mogelijk tot welvaart e komen, om te herstellen en op te bou wen. Een goed en deugdelijk onderwijs stelsel, rekening houdende met de eigen [eaardheid en capaciteiten van elk kind, taat boven aan het programma. Een spe- (iaal woord van hulde bracht de wethou- ler aan diegenen die op eigen initiatief n Spaarndam een door de gemeente over- [enomen kleuterklasse zijn begonnen. De wethouder verzekerde de Spaarndammers iat zij, indien de filialen van de stadsbi- ilioth'eek uitgebreid zullen worden, ook een dependance zullen krijgen. Voor de oorlog, zo besloot de heer Geluk, lat ik als Vrijzinnig-democraat tegenover ie heer Meyers. In de practische politiek .s er echter nooit verschil van mening ge weest. Wij zijn samengegroeid tot een lomogene fractie omdat wij samen demo cratische socialisten zijn. Daartoe heeft de heer Meyers niet weinig bijgedragen. Een rertegenwoordiger van Spaarndam zult u voorlopig moeten missen, toch zullen wij uw belangen niet verwaarlozen, zo zegde ie heer Geluk toe. En we zullen zeker nog vaak de weg naar de heer Meyers weten te vinden om te horen wat er hier op de Dam in het Spaarne omgaat. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 17 Juni 1949 BEVALLEN van een zoon: 15 Juni. M. A. A. BeetsPaardekooper Overman; 16 Juni, E. A. BeringenRuijgrok; E. Bosde Vries; G, W. de Kruif—Heijnis; C. C. Albers—de Ridder; E. B. van Rumpt—Bolhaar; B. Nees- kensZandstra; 17 Juni, C. A. van Nispen Donkers; P. H. de HaanSwart. BEVALLEN van een dochter: 17 Juni, M. DovesStaphorst. OVERLEDEN: 15 Juni, M. E. T, van der KvoftKlabou, 54 j., Karolingenstraat; 16 Juni, A. C. E. L. CaspersVlierboom. 86 j., wagenweg; P. van Putten, 68 j., Wilsons- plein; A. C. Dorlandt, 7 j., Fabriciusstraat Een betrouwbaar advies Wilt U een solide stofzuiger kopen (eventueel tok in huurkoop) of huurt U liever een goede machine voor f 4.60 per maand, reparaties Cratis. Ga dan naar: De Stofzuigercentrale HAGEMAN Ged. Onde Gracht 52 Vo de Kerk Tel. 12762 (Adv.) Agenda voor Haarlem ZATERDAG 18 JUNI Rembrandt: ..Huwelijk in de schaduw", 18 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Passa- ïiers in de nacht", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 'ur. Luxor: „Schaduw over het huis", 18 j., -00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Till we meet »gain", 14 j.. 2.15. 4.30. 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Diamantendieven van Arizona", j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: .Saigon", 18 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. ZONDAG 19 JUNI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. MAANDAG 20 JUNI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. zen een soms huiveringwekkende ontroe ring uit. Slechts bij zeldzame uitzondering zag men in haar attaque het harde van de virtuose en eiste zij teveel aandacht op voor de aan het acrobatische grenzende prestatie, doch onmiddellijk daarna ver vloeiden telkens weer haar glanzende pirouettes en sierlijke balanshoudingen op één voetspits tot zwevende onstoffelijkheid. Tussen de enkele danseressen, die mogelij kerwijze haar vormbeheersing en charme evenaren, kan Tamara Toumanova gelden als een scheppende kunstenares. „Concerto Barocco" van George Balan- chine bij het concert voor twee violen van Johann Sebastiaan Bach vormde het twee de evenement. Dit choreogi-afisch meester werk maakt als het ware de geest der muziek zichtbaar. Men vindt er zowel in hoofdzaken als in onderdelen gemakkelijk de kenmerken van het barok in terug: de elastisch en elegant gebogen lijnen, de door diagonalen gebonden verwarring van motieven en de grillige verkortingen. Doch geen ogenblik maakte deze abstracte com positie de indruk van een koelbloedig ver zonnen nabootsing, want de uitwendige bewegelijkheid komt merkbaar uit een innerlijke bewogenheid voort. Het orde nende spel van Balanchine met licht en schaduw doorbreekt het oppervlak der verbeelding en suggereert een emotionele diepte achter de verstandelijke structuur. Hierin kon Rosella Hightower, die voor de in het programma aangekondigde Ethery Pagava in de plaats kwam, haar technische hoedanigheden tot een sensa tionele perfectie opdrijven. Tevoren had zij reeds met haar verbijsterende variaties in de pas de deux uit de derde acte van „Het Zwanenmeer" een applaus van in dit theater ongekende duur ontketend. Met haar zelfbewuste allure, vorstelijker nog dan Toumanova, schudde zij daarin schijn baar moeiteloos de zwaartekracht van zich af. De door de balletmeester John Taras op een trio van Tschaikowski gestelde „Des sins pour les six" vormden een prettig divertissement zonder veel artistieke span ning, doch met mooie dansgelegenheden voor de twee eerste solisten Marjorie Tallchief en George Skibine. Het Utrechts Stedelijk Orkest verzorgde de niet bepaald ideale begeleiding DAVID KONING. Afhalen distributiebescheiden Maandag is het de beurt voor het afhalen van distributiebescheiden in de Vleeshal te Haarlem aan Wo tot en met Z. POST VOOR DE „KOTA INTEN". Aan de opvarenden van het troepen transportschip „Kola Inten", op weg van Indonesië naar Rotterdam, kan te Port Said post uitgereikt worden, mits deze uiterlijk op 26 Juni op de bus wordt ge daan. Hoogovenarbeider liep schouderfractuur op Vrijdagmiddag was de arbeider J. A. de G. uit Heiloo bezig met het opduwen van een wagon in het kolenbreekhuis van de Hoogovens, toen een andere wagon hem van achteren naderde. Doordat de remslof van de rails gleed, stopte deze wagon niet op tijd. De G. raakte met zijn linkerschou der tussen de buffers bekneld. Met een fractuur aan het linkerschouderblad werd hij in het Rode Kruisziekenhuis te Bever wijk opgenomen. Anti Revolutionnaire Gemeentepolitiek lijst W. C. BAKKER Anno 1804 Spaarne 56 - Telefoon 11896 Effecten - Safe Assuranties ZONDAG 19 JUNI 1949. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. Zaterdag 7.30: Brouwerskapel, ing. Klokhuisplein, Avondgebed. Ds. Boeke. Zondag 10: Ds. S. H. J. Voors. 7: Bijzondere dienst: Ds. B. van Ginkel, A'dam. Organist: D. J. Zwart .Delft. 15 min. voor aanvang: Zangdienst. Dinsdag 7.30: Liturgische gods dienstoefening voor Doofstommen en Slecht horenden in de Consistoriekamer. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein, 10: Ds. F. Boer lage. Uitgeest. Noorderkerk, Velserstraat. 9 10.45: Ds. J. v. Dorp. Heemstede. Oosterkerk Zomerkade. 10: Ds. E, Dijkhuis. Bakenesser- kerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Dhr. G. Germans. Kapel Bethesda Sarepta, Haze- paterslaan. 9.30: Kinderkerk. Ds. E. Pot. 10.45: Ds. H. L. Lieve, Heemstede. Diacones- senlxuis, Hazepaterslaan. 4.15: Ds. S. H. J. Voors, Rusthuis, 'Jansstr. 10.30: Dienst. Be gijnhofkapel 8.30: Ds. Waardenburg Jeugdka- pel. Noord: Wijkhuis Molenaerstr. 10.30: Dhr. J. v. Epen. Oost: Wijkgebouw Oosterkerk 10: Dhr. N. Groen. West: Wijkgeb. Leidse- slraat 10: Mr. J. H. Ekering. Centrum: Con sistorie Gr. Kerk 10: Dhr. A. Kloek. Ver. van Vrijz. Hervormden, Jacobstraat 6. 10.30: Prof. Dr. W, Banning. Eglise Wallonne, Be gijnhof 30. Dïmanche 19 Juin a 10 h, 15: Ser vice présidé par le pasteur M. Jospin. Church of England. Sunday, June 19. 3 p. m. at the Oud-Katholieke Kerk. Kinderhuis singel. Haarlem. Evening Service. Rev. R. O. Tasker. Stads Evangelisatie, Lange Heren straat 6. 10: J. Kal, Haarlem. 7.30: W. Akse, Beverwijk. 6.30: Openlucht Kruisweg-Park laan. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. L. J. Pasman, Evangelist te Haarlem. 5: De zelfde. Evangelisatiesamenkomst. 7.45: Jeugd- bijeenkomst. Spr. H. v. d. Brink en L. J. Pasman; Herman v. Brummelen, zangleider mandolineclub ..De Tokkelaars". Zang, ge tuigenissen, declamatie. Opwekkingssamen komsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Ds. W. Teeuwïsse, Grand Rapids, Amerika. Ned. Herv. Evangelisatie, Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. J. v. d. Heuvel, v. Schoonhoven. Vrüe Evangelisatie. 9.30 en 5: Ds. du Fossé. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 7: Ds. Schutz. O. R. G^ Centrum, Westerhoutpark l A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Hoekema. Remonstr. Gereform. Ge meente. 10.30: Dr. W. R. M. Noordhoff, Ge- reform. Kerk. Viering H. Avondmaal. Klop persingelkerk. 10 en 5: Ds. J. A. van Arkel. Wilhelminakerk 10 en 5: Ds. J. W. Siertsema Zuid-Oosterkerk. 10 en 5: Ds. A. M. Boeyin- ga. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds. L. Doekes. Geref. Gemeente onder 't Kruis, Bakenessergracht 63. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink. van Rotterdam. Oud-Geref. Gemeen te, Ged. Oude Gracht 47. Maandag 7.15: Ds. E. van Dijk, van den Haag. Baptiste Ge meente, Parklaan 34. 9.30: Dhr. G. Planting. 5: Dhr. F. Goèzinne. 8: Jeugdsamenkomst (gob. Salem). Leger des Hcils, Schagchel- straat 26. 10: Heiligingsdienst, 8: Verlossings samenkomst olv. Majoor en Mevr. Bosveld, Ned. Clir. Gemeenschapsbond, Linnaeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst, Pinksterge meente, Nieuwe Kruisstr, 14, 10 en 7.30: Sa menkomst. Pinkster Evangelisatie, Wolstr. 7 Zaterdag 8: Openluchtsamenkomst Parklaan hoek Kruisweg. Zondag 10 en 7: Volle Evan gelieprediking. Vergadering vaq Gelovigen Jansstraat 85. 10: Samenkomst (Broodbre- ken). Bijbellezing, Jansstr. 85. Vrijdag 8: K. Rozendal. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5. Gemeente Gods, Jansstr. 85. 10: Samenkomst. Christian Scicn-, ce, Jansstr. 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost, Zendingskerk, Wilhel- minastr. 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendingsgemeente. Jaco- bijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-beweging. Nassauplein. 11: Dienst. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", Jans straat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Ds. W. J. F. Meiners. Amsterdam. HAARLEM-N OORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10:_Ds. G. Koch. Immanuëlkerk 10 en 7: Dr. H. v. d. Loos. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 9 en 10.30: Ds. G.H. v. d. Woord Voorber. H. Avondmaal. Nïd. Prol. Bond, Berkenstraat 10. 1C.30: Ds. H. J. D. R. Thee- sing. te Middelie Geref. Kerk. Noord-Scho- terkerk. 8.30. 10.30 en 5: Ds. L. Hoorweg Jr., H. Avondmaal. Christ. Geref. Kerk, Flores- straat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. Effecten- en Geldmarkt Het wordt langzamerhand eentonig om over devaluatie te schrijven, maar dit vraagstuk blijft helaas aan de orde, gelijk uit tal van berichten én beschouwingen blijkt. Niet alleen de effectenbeurs, maar ook de goederenhandel, met name voorzover die op het buitenland is georiënteerd, is uiter aard bij dit vraagstuk betrokken, om niet te spreken van de particuliere kapitaalbe zitters, gepensioneerden, enzovoort. Het staat dan ook wel vast dat de vrees voor devaluatie op de ontwikkeling van het bedrijfsleven een stagnerende invloed heeft en dat daarom een spoedige beslissing uiterst gewenst is. Het heet nu dat er geen beslissing zal vallen alvorens Camille Gutt, de direc teur van het Internationaal Monetair Fonds van zijn reis in Europa is teruggekeerd. Men kan dus wel aannemen dat er bij de verschillende regeringen over het mone taire vraagstuk zwaar wordt geconfereerd. De zaak heeft een nieuw aspect gekregen door de recente prijsdaling op de goede renmarkt in de Verenigde Staten die van tamelijk grote omvang is, al vreest men geen economische crisis. Maar een feit is dat de vraag naar goederen in brede krin gen der V.S. is afgenomen, hier en daar zelfs van een koperstaking gesproken wordt en de productie van verschillende bedrij ven derhalve moet worden ingekrompen. De scherpe koersdaling op de Nw-Yorkse effectenbeurs houdt hiermede natuurlijk verband. Welke ook de oorzaken van de depressie in de V.S. mogen zijn, het is duidelijk dat de exportmogelijkheden van Europa daar door niet worden vergemakkelijkt. Een feit is trouwens dat deze de laatste tijd eerder gedaald dan gestegen is. Wanneer het prijspeil in Engeland en andere Euro pese landen tot dusver een belemmering voor de uitbreiding van export was, dan moet zij het thans in dubbele mate zijn. Van die kant bezien is dus een devalutie van de Europese valuta tegenover de dol lar urgenter geworden, ook al staat hier tegenover dat de Europese betalingsbalans een gunstige invloed ondergaat van de lagere prijzen, welke voor de Amerikaanse import moet worden betaald. Men voelt wel hoe ingewikkeld het vraagstuk is. Het wordt echter nog moeilijker, wanneer, gelijk thans het geval is. in de V.S. slem- men opgaan tegen een devaluatie van de HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op hel Wilhelminaplein. 10: Ds.. J. W. van Nieuwenhuijzen. 3: Ds. Adr. Oskamp, intrede Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. A.' Os kamp. Bussum. (Bev. Ds. Adr. Oskamp). Chr. Lyceum (ing. van Merlenstraat) 10.45: Ds. W. J. van Elden, Haarlem. Prinsesse- kade 3: 10.30: Jeugdkapel Jeugdgebouw a. d. II. Dreef 10: Jeugdkapel Mej. A. J. Jansen. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. J. J. Thomson. N.P.B.. Baarn. Geref. Kerk. Vie ring H. Avondmaal. Chr. Lyceum. 9 en 5: Ds. P. de Ruig. Kocdiefslaan. 10 en 5: Ds. A. Dondorp. Camplaan 10 en 5: Dr. P. J. Richel Geref. Kerk, Herenweg 111 9.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze, BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. H. Stelma. Ned. Prot. Bond. Pötgieterweg 4. 10.30: Ds. W. Mackenzie, Rem. Amsterdam. Opwekkingssamenkomst op Schapenduinen, Brederodelaan 57. Don derdag 8: H. v. d. Brink. Ger. Kerk. 9. 10.30 en 3.45: Dr. J. L. Koole. Vrije Katholieke Kerk. Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woens dag 19.30: Vespers en Lof. Soefi-beweging. Popellaan 1. 2: Dienst. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10: Ds. A. K. Straatsma. van den Haag. Relig. Kring Eikenlaan 5. 10.30: Prof. Dr. L. J. van Holk, Hoogleraar, Leiden. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. M. Maas. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. 19.45: Zondagavondstilte voor Prot Overveen, voorafgegaan door Zang bijeenkomst. aanv. 19 uur i. d. Kerk a. d. Ramplaan. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. W. Fijn van Draat. H. Avondmaal. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. van der Berg, IJmuiden. H. Doop. De Toorts. 10: Ds. G. J. Waardenburg. Haarlem Ned. Herv. Kapel. 5: Ds. D. G. van Wijn gaarden. IJmuiden Prov. Ziekenhuis 10.30: Ds. Mudde. Christ. Geref. Kerk. Geen dienst. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10 en 7: Ds. J. Kroon. West. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 9 en 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord. Voorber. H. Avondmaal. „Een schaduw over het huis" (Luxor). Een nieuwe vondst uit de porceleinwin- kel van de psychologie waarin Hollywood pleegt rond te dartelen met de gretigheid van een kind,.dat vol vuur probeert er een speelgoedserviesje mee samen te stellen. Dat in overdrachtelijke zin althans de soepterrien daarbij nog al eens als fruit schaal wordt gebruikt, mag de pret niet drukken. In dit geval komt een fragiel we zentje dat achter haar allerschattigste ma niertjes en uiterlijk een psychopathische inborst verbergt, die een slang zou doen blozen, het huwelijksgeluk van een aller- zonnigste schilder en zijn vrouw bederven. Zij komt daar als logé en men slaat met waarlijke vei'bazing de naïeve goedmoedig heid gade, waai'mee het echtpaar-des-hui- zes de doorzichtige capriolen van de jonge dame als de gevolgen van een hartkwaal beschouwt. Mogelijk is de spreekwoorde lijke Amerikaanse gastvrijheid hier schuld aan, want in ons werelddeel waar Freud al weer uit de mode is, zou men reeds na een half uur beleefd maar veelbetekenend de voordeur voor haar hebben opengehou den. Gelukkig komt alles op zijn pootjes terecht, behalve de jongedame dan, die op haar hoofd neerkomt, nadat een begrijpen de tante haar een afgrond in heeft gesai'd. Een afdoend middel. Gezegd moet echter worden dat in tegenstelling tot het eerste deel van deze zeer lange rolprent waarin de handeling zich traag en zonder verras singen afspeelt, het laatste stuk inderdaad meer overtuigingskracht en élan bezit dan men op grond van het gegeven zou hebben verwacht. W. L. B. „Diamantdieven van Arizona" draait tot en met Zondag inSpaame. Een nieuwe geschiedenis van het eeuwige gevecht tus sen wit en zwart, tussen sympathieke cow boys en niets ontziende bandieten in de barre zandvlakten van het wilde Westen Het lijkt langzamerhand wel, of de halve bevolking dier streken het steeds vóór en de andere helft het tegen de wet pleegt op te nemen, maar dat de laatsten het toch al tijd maar weer af moeten leggen. Ook dit maal. Niet één, maar twee grote benden verdwijnen van het tapijt door toedoen van een drietal detectives zonder vrees of blaam. Maar de politiemannen worden in dit geval geholpen door het kleine jongetje Johnny en een onderwijzeresje, dat heel wat mans blijkt te zijn. In het voorprogramma neemt de toe schouwer nog een kijkje op het Engelse departement van Oorlog (of althans op het geen daarvoor moet doorgaan), waar men juist hevig ontstemd is over de diefstal van hoogst belangrijke geheime gegevens, die een sensationele vinding op luchtvaartge bied betreffen. H. J. E. C. „Saigon" (FransHals). Een avon turenfilm, wier makers aanvankelijk heb ben getracht het probleem van de aanpas sing van de frontsoldaat aan het normale leven nog eens te belichten pogingen, die zij in de loop van de rolprent hebben op gegeven. De geschiedenis vertelt van drie ex-leden der Amerikaanse luchtmacht, die dolblij zijn een behoorlijke cent te kunnen verdienen door een rijke importeur van Sjanghai naar Saigon te vliegen. Het woi'dt echter een verre van rustige tocht, niet al leen omdat er smokkelarij in het spel blijkt te zijn, maar ook omdat er tussen twee der piloten en de secretaresse van hun opdracht gever een rampzalige driehoeksverhouding gaat ontstaan. Elementen genoeg voor veel (dikwijls nogal geforceerd) sentiment en een even grote hoeveelheid spanning. Spanning heeft „Saigon" inderdaad, soms geladen en on heilspellend uitgedrukt en dat is de factor, waar de film voornamelijk op drijft. Alan Ladd eix Veronica Lake, die in dit soort werk hun sporen wel hebben verdiend, spelen er de hoofdrollen in. H. J. E. C. „Till we meet again" (City) is een voor-oorlogs Amerikaans product, waarvan het verhaal zich grotendeels op een luxueu ze oceaanstomer afspeelt, een welkome ge legenheid om champagne en cocktails zon der tal. avondjaponnen en onberispelijk gesneden smokings op het doek te brengen. Dit schip voert de hoofdpei'sonen bijeen. „Hij" is een gentleman-boef, die een moord op zijn geweten heeft en voortdurend onder bewaking van een rechercheur staat; „zij" zal het niet lang meer maken, want een on geneeslijke ziekte gunt haar nog slechts enkele maanden, die zij bestemd heeft voor een zeereis rond de wereld. Een idylle dus onder wel zeer droeve omstandigheden, al verzwijgen de gelieven hun lot hardnekkig voor elkaar, zelfs als zij langs een omweg de waarheid te weten komen. Wil een-dergelijk gegeven nog enigszins verteerbaar zijn, dan dient het gedragen te worden door uitermate bekwame acteurs. George Brent en Merle Oberon kan men hoogstens spelers van middelmatige kwali teit noemen, en zij brengen er hier dan ook niet veel van terecht. Waarbij echter direct moet worden opgemerkt, dat zij weinig steun ondervonden van hun regisseur (die men niet van onbeteugelde originaliteit kan betichten) en van de dialoogschrijver (die kennelijk ook maar wat in de oude doos heeft gerommeld). De manier waarop de hoofdpersonen af en toe met verheven ge zichten derderangs-levenswijsheden staan te verkondigen, maakt de film er trou wens niet boeiender op. Toch is de rolpi'ent in één opzicht een unicum voor Hollywood: zij heeft géén „happy ending". H. J. E. C. „Passagiers in de nacht" (CïnemaPa- lace). Humphrey Bogart en Lauren Bacall vormen een merkwaardig filmduo. ogenschijnlijk voorbestemd om veel succes te hebben in een bepaald soort film. waar voor zij beiden bij uitstek geschikt zijn. Het soort film dat in Frankrijk bijvoorbeeld Jean Gabin beroemd maakte: Een duister, boeiend verhaal dat zich aan de zelfkant van het leven afspeelt, met veel rauwe mis dadigheid en tragische ontwikkelingen, maar doorregen met een helderrode draad van romantiek. „Avontuur op Mai'tinique" was zo een film en „Passagiers in de nacht" heeft weer datzelfde karakter. Bogart en Lauren Bacall passen helemaal niet bij elkaar, zo op het oog. Maar zij hebben een onbestemde, niet te beredeneren verbon denheid in stem en gebaar, in mentaliteit en opvattingen, maar vooral in hun min achting voor het theatrale en uiterlijke. Dit alles drukt een stempel op hun vertolking; het geeft deze spannende avonturenfilm een indrukwekkende sfeer, een soort drei gende soberheid, die het accent vormt van alles wat zich afspeelt. Het verhaal vertoont de onvermijdelijke feilen van alle onwaarschijnlijke filmver halen, maar de wijze waarop het in beeld gebracht is, maakt veel goed het boeit sterk van begin tot eind. J. L. „Huwelijk in de schaduw". (Rem brandt). bespraken wij twee weken ge leden reeds uitgebreid. Wij schreven toen onder andere, dat deze film in meer dan een opzicht verschilt van verzetsfilms als „De rode aarde" (Denemarken), „De regen boog" (Rusland) of „La bataille du rail" (Frankrijk). „Huwelijk in de schaduw" behandelt het onderwerp: de Jodenvervolging in Duits land, niet van buitenaf door een min of meer geslaagde weergeving van de kinder achtige plagerijen eerst, de systematische uitroeiing later, doch door te vertellen van de angsten en de troosteloze zielsverwar ring van de partners, een acteur en een actrice, in een „gemengd huwelijk". Van de eerste meter van de film af voelt de toe schouwer, dat hier geen plaats voor opti misme kan zijn, omdat er ook geen sprake is van een noemenswaardig verzet. Zorg vuldig hebben regisseur Kurt Matzig en zijn staf vermeden te betogen of een schuld vast te stellen. Matzig richtte zijn lenzen niet bij voorkeur op ruïnes, op executies of op razzia's, hij had aan twee naar de on dergang gedreven mensen met hun naaste omgeving genoeg. Een aangrijpende film. J. H. B. Europese valuta of een verhoging van de dollar, omdat men daarvan een verscher ping van de economische depressie vreest. Minister Van den Brink kan. in navolging van de Amerikaanse Minister Acheson, wel zeggen, dat er in de V.S. nog grote af zetmogelijkheden voor de Europese indus trie zijn en het is ongetwijfeld juist, dat we die ook in Nederland zoveel mogelijk zullen moeten gebruiken, maar een be kend Amerikaans econoom heeft er dezer dagen op gewezen, dat om in de V.S. grote wei'kloosheid te voorkomen, de Ameri kaanse bevolking moet beginnen met voor circa 10 milliard dollar meer te consume ren. Nu is dat voor de Amerikaanse bur gers niet zo een grote prestatie, want het zou slechts 6 a 7 procent meer zijn dan in 1948, thans valt echter een daling te constateren en wanneer door een devaluatie van de Europese valuta nu ook de import uit Eu ropa nog wordt gestimuleerd zal dus het vermogen van de Amerikaanse bevolking nog in sterkere mate moeten worden ge bruikt om te voorkomen dat het Ameri kaanse bedrijfsleven de productie verder zal moeten inkrimpen. Men weet dat ook het Marshallplan niet enkel Amerikaanse philantropie was, doch dat men hiermee zeer zeker ook bedoeld heeft het Amerikaanse bedrijfsleven voor een dreigende depressie te behoeden. De valuatie van Europese valuta betekent een vergemakkelijking van de Europese ex port naar Amerika en een rem op de im port uit Amerika en het kan daarom niet verwonderen als daar thans de vraag ge steld wordt of men zich met zulk een deva luatie van de Europese valuta in eigen (Amerikaans) vlees snijdt. Tot op zekere hoogte staat het met de monetaire verhouding; België-Nederland evenzo. Het tekort op de Nederlandse be talingsbalans met België bedraagt nog al tijd 300 millioen en het gaat er nu maar om dit te overbruggen. Al weer geen won der dat de Belgische professor Guchteneere op een onlangs gehouden vergadering geen voorstander is van de devaluatie van de gulden tegenover de Belgische Franc. Lie ver zoekt men het in een geleidelijke aan passing der niveaux van priizen en lonen en van rentestand, waarbij de laatste in Nederland dan iets zal moeten stijgen, al behoeft ze niet geheel aan die van België gelijk te zijn. Maar wanneer het obligatie rendement in België thans nog altijd 4.75 bedraagt tegen 3.25 in Nederland is bijvooi'beeld een belegging van Belgisch kapitaal in Nedei'land, waardoor een over brugging van het tekort op de betalings balans zou kunnen worden verkregen niet attractief. Dit is echter de normale en meest gezonde manier om landen met een tekort op hun betalingsbalans te helpen. Zo hebben Nederland en Engeland vroeger Noord- en Zuid-Amerika geholpen, name lijk door kapitaalexport, welke toen echter door een hoge rentestand aantrekkelijk werd gemaakt. De V.S. zijn in staat en ver moedelijk uit eigen belang bereid de kapi taalarme landen „cadeautjes" te geven (Marshallhulp, Marshallcredieten, enzo voort) en als men op die wijze in eigen land werkloosheid kan voox-komen, zal men daartoe straks na expiratie van de Mar shallhulp allicht bereid blijven. Maar België, oxidanks de wederkerige toenadering in de Benelux, doet dat niet. Vandaar dat zich tussen de „partners" af en toe wel enkele moeilijkheden voox-doen. Op de verkiezingsbijeenkomst van de afdeling Haarlem van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, die Vrijdagavond in „Brinkmann" werd gehouden, voerde als eerste spreker de heer Jac. Klerk het woord, die zeide als aannemer de overtui ging te zijn toegedaan, dat men met idealen alleen geen huizen bouwt. Spreker weet het niet op toeren komen van de bouwerij aan het verloren gaan van de gemoedelijke verhouding tussen wei'kgcver en werkne mer, zoals die naar zijn mening vroeger bestond, aan het vasthouden van een af zonderlijk bouwvolume voor iedere ge meente, aan de overheidsbemoeiing en aan de uitvoering van de sociale wetten. Ten aanzien van het derde punt af, achtte spreker het onjuist, dat de Gravestenen- brug nog niet herbouwd was en bepleitte hij aanleg van ee- snelverkeersweg van de binnenstad naar Schiphol. De uitvoe ring van de sociale wetten vond de heer Klerk te omslachtig en te duur. Verder hekelde hij het in eigen beheer uitvoeren van openbare werken door de gemeente. Ir. A. Stoffels bracht de wordingsge schiedenis van de Partij van de Arbeid en de Volkspartij voor Vrijheid en Democra tie in herinnering en* wees op de stijging met ongeveer 45 proc. van de stemcijfers tussen de verkiezingen van 1946 en die dit jaar reeds zijn gehouden. Ir. Stoffels zei, dat meer ruimte voor industrie en bedrijf, meer arbeiderswo ningen, meer sportterreinen, parken, plant soenen en andere recreatiegebieden op het verlanglijstje staan van de V.V.D., die hij omschreef als een „vooruitstrevende partij voor heden en toekomst, overtuigd van de waarde der christelijke beschaving en der erdraagzaamheid". Na de pauze sprak de lij staan voerster, mevrouw mr, E. A J. Scheltema-Conradi, die. zoals zij schertsend opmerkte, de nestor van de nieuwe i-aad zal zijn. Er wacht nog geweldig veel werk. vooral op het gebied van de volksgezondheid. Hoofddoel moet zijn de mensen weer sterk te maken, opdat zij het moderne veeleisen de leven aan zullen kunnen. Wat de ver schillende vox-men van jeugdzorg en cul tureel werk betrof, was zij van oordeel, dat hel gemeentebestuur hier vooi-al de zelfwerkzaamheid van de bui-gerij moet bevorderen. In het algemeen gaf mevi-ouw Scheltema het parool uit: Harder wei-ken en zuiniger beheren. De gemeente moet alles doen om de bloei van het bedrijfsle ven te bevorderen, al heeft deze te dien opzichte in haar opvatting geen grote taak. Zij juichte de activiteit van „Haarlems Bloei" toe en zij was er op tegen, dat de gemeente haar ingezetenen met hun eigen geld ging beconcurreren. Wilde men de in dustrialisatie bevorderen, dan moest de risicodragende ondernemer ook een be hoorlijke winstmogelijkheid gelaten wor den. Mevrouw Scheltema verklaarde zich voorts tegenstandster van progressieve ta rieven bij de bedrijven en bij de personele belasting omdat dit een verzwaring van de lasten voor hen die buiten iedere sociale maatregel vallen, zou betekenen. Zij was trouwens van oordeel, dat de gehele so ciale wetgeving op de helling moest om BINNENLAND Het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit heeft voor cocosnoten maximumver koopprijzen vastgesteld, die gebaseerd zijn op de aankoopprijs van de legaal uit Suriname geïmporteerde en nog te importeren noten. Aan de consument mag ten hoogste 8 ct. per 100 gram worden berekend. Onder goedkeu ring van de overheid hoopt het Bedrijfschap door deze import en deze prijsvaststelling de handel in gesmokkelde cocosnoten, welke tegen uitermate „zwarte" prijzen worden verkocht, te beteugelen. Het bestuur van de Landbouwvakgroep heeft besloten haar werkzaamheden met in gang van 1 Juli volledig stil te leggen. Het in dienst zijnde pei-soneel is tegen die datum ontslag aangezegd. De strekking van dit be sluit is, dat de vrije organisaties op het ter rein der landbouwambachten voortaan uit sluitend met de behartiging der bedrijfs belangen belast gullen zijn. De Volkshogeschool „All&rdsoog" te Bakkeveen (Friesland) organiseert van 15— 27 Augustus een cursus voor studenten, arbeiders, ambtenaren en plattelanders over het onderwerp: „Nederlands weerbaarheid". Tegelijk met deze cursus is er een interna tionaal studentenkamp waaraan hoofdzake lijk Amerikanen en Duitsers deelnemen. Op de aandeelhoudersvergadering van de Koninklijke Nederlandse Grofsmederij te Leiden werd besloten een dividend uit te keren van 6 procent op de prioriteitsaandelen en 7 pet. op de gewone aandelen. Als voor zitter werd herkozen mr. A. van de Sande Bakhuyzen. Een internationale tentoonstelling van brood- en banketbakkerij te Breda is officiéél geopend door de burgemeester, mr. dr. Cl. Prinsen. Voor deze tentoonstelling zullen extra treinen uit België rijden. HAARLEM EN OMGEVING De federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid houdt haar laatste bijeenkomst voor de verkiezingen op Maandagavond op de binnenplaats van de Stadsdoelen aan de Gasthuisstraat. Het raadslid E. F. Albreeht zal spreken, mevrouw T. Kerkhof—Pet déclameren en verder is er cabaret en mu ziek. Na afloop wordt eventueel een optocht geformeerd. De burgemeester van Haarlem zal in plaats van Vrijdag 24 Juni op Donderdag 23 Juni zijn gewone spreekuur houden. De heer D. J. Spaling. candidaat te Heemstede, heeft het beroep naar de Neder lands Hervormde gemeente van Hooger- smilde aangenomen en dat naar Gaasp en Ferwouae en Terhorne bedankt. Aan de Vrije Universiteit te Amster dam promoveerde tot doctor in de wis- en natuui-kunde. op het proefschrift „Filosofie en techniek", de heer Hendrik van Riessen te Bloemendaal. Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid, op het proefschrift „De vrijwillige zaakwaarneming, enige theo retische en practische beschouwingen", de heer Gerhardus Verburg, geb. te Amsterdam. De Haarlemse Toneelvereniging „Door Inspanning Uitspanning" geeft Donderdag avond 23 Juni in de Stadsschouwburg een voorstelling van „Komediespelen" door Joh. W. Broedelet. De regie is in handen van Willem van der Veer. Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Phllips-reparateur Kruisstraat 38 Haarlem (Adv.) een herverdeling der lasten mogelijk te maken. Inzake de woningnood herinnerde me vrouw Scheltema er aan, dat zij in de raad had gepleit voor een groter beschikkings recht van de gemeente over de vereni gingswoningen voor de urgente gevallen. Ook bepleitte zij voor het laten deelnemen aan het Georganiseerd Overleg van een vierde vakcentrale, die mogelijkheden zou bieden voor hen, die zich niet tot een der Unie-bonden voelen aangetrokken. Mevrouw Scheltema wijdde tenslotte nog enkele beschouwingen aan de verhouding van de ^.V.D. tot de protestants-christe lijke partijen en vond het noodzakelijk, dat bij de komende samenstelling van het college van B. en W. teruggekeerd werd naar de vooroorlogse traditie, waarbij iedere groepering een vertegenwoordiger had. Overigens, zo zei zij aan het begin van haar toespraak, wil ik van de K.V.P. en de P. v. d. A. geen kwaad spreken, want de samenwerking in de raad is aller prettigst. Blijde tijding Telkens weer bericht men ons. met een Groentje in Haarlems Dagblad goed succes te hebben gehad. Telkens verblijdt dat ons weer, maar het verwondert ons niet. Deze advertenties hebben reeds vele jaren lang hun waarde bewezen. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Het kader zwaar getroffen Een sergeant-fourier in Indonesië schrijft: Ik vraag mij af welke instantie de belan gen behartigt van de (procentsgewijze wel kleine) groep van oudei'e dienstplichtige onderofficieren. Thans ben ik voor de derde maal aan het burgerleven onttrokken. Mijn totale actieve diensttijd bedraagt öVa jaar. te weten: A. voor mijn nummer 1 jaar (19371938); B. vóórmobilisatie en mobili satie 19391940 (1 jaar en *2 maanden): C. van 7 Januari 1946 af tot heden (3 jaar en 4 maanden). Ik behoor tot de 2e Divisie (nog niet in het demobilisatieschema opgenomen) en zal nog ruim 1 jaar moeten dienen. Als dan zal het 6'i jaar zijn geworden. Wat men vóór 1940 reeds gediend heeft, telt blijkbaar niet meer mee. Ik ben er van overtuigd dat onze categorie lasten torst die zeker billijker verdeeld hadden kunnen worden. Talloze onderoffi cieren van mijn lichting zijn in 1946 niet eens opgeroepen, anderen, die wel opgeroepen zijn, weiden niet naar Indonesië uitgezonden en zijn reeds lang terug in de burgermaat schappij. Wegens onze verplichtingen tegenover de West-Europese Unie heeft men bovendien medegedeeld, dat de troepen die uit Indonisië terugkeren een zesweekse herscholing zullen ontvangen. De vraag is nu of het kader van vóór 1940 'dus niet alleen zij die met de troepen uit Indonesië terugkeren) ook voor één of meer herscholingen in aanmerking komt. Zeker heid hieromtrent kan men mij nog niet "erschaffen. Ik hoop dat door middel van pers of ver enigingen ook voor de belangen van oudere diensplichtige onderofficieren gewaakt zal "'orden. Heemstede ALS ER ZIEKEN ZIJN De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door: J. G. M. v. Walsem. Bronsteeweg 32. tel. 28377; A. C. L. v. Lier P. Aertzlaan 6. tel. 29875. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 31, tel. 29818. Geopende Apotheek: Apotheek Schotsman. Binnenweg 206. tel. 28320.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7