Haarlems Dagblad Slotcommuniqué meldt accoord over een verdrag voor Oostenrijk Vandaag Verwachtingen van het Westen werden in „Palais Rose" niet vervuld De Benelux-voorunie treedt op 1 Juli nog niet in werking Aanvaring in het Noordzeekanaal Sovjet-Russische ambassadeur keert naar Belgrado terug Weerbericht 63e Jaargang Nö. 19273 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaame 12, Telefoon 12713, 10132. Directeur-Hooftfredacteur: Robert Peereboom en Opertljte Ijaarlcmsrtje Courant (3!nno i6$6j Dinsdag 21 Juni 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post I 4,75 Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeuren: P. W. Peereboom en Ph. A. Mees. Parijse conferentie geëindigd Geen oplossing voor de Duitse kwestie Leven en laten leven ff PARIJS, 20 Juni (Reuter) In een ge zamenlijk communiqué hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van de grote vier vanavond na afloop van hun laatste bijeen komst in Palais Rose meegedeeld, dat zij overeenstemming hebben bereikt over het Oostenrijks staatsverdrag en een regeling op basis van „leven en laten leven" tussen de bezettende mogendheden in Duitsland. Wat het verdrag met Oostenrijk betreft hebben de ministers hun plaatsvervangers opgedragen het werk onmiddellijk te her vatten teneinde tot overeenstemming te komen over het voltooien van een ont- werp-verdrag legen 1 September 1949. De ministers deelden mede, dat de gren zen van Oostenrijk dezelfde zullen zijn als op 1 Januari 1938, dat Oostenrijk geen herstelbetalingen zal verrichten in de vorm van goederen uit de lopende productie en dat de Sovjet-Unie 150 millioen dollar zal ontvangen in omxYisselbare valuta, in zes jaar te betalen. In de verklaring wordt verder gezegd: In September zal te New York besproken worden wanneer de vier ministers weer bijeen zullen komen. De overeenkomst van New York over het opheffen der Berlijnse blokkade en der tegenblokkade zal nage komen worden. De vier mogendheden zul len in Berlijn overleg blijven plegen en stappen zullen worden genomen voor ver betering van de handel tussen Oost en West. Geen Duitse eenheid. Aangaande Duitsland zegt de verklaring: „Ondanks het feit, dat de ministers niet In staat zijn geweest overeenstemming te bereiken over de economische en politieke j eenheid van Duitsland, zullen de ministers hun pogingen voort zetten om deze eenheid te bewerkstelligen". Bepaald wordt, dat de bezettingsautori teiten te Berlijn overleg zullen plegen op een vier-mogendhedenbasis ter bewerk stelling van de politieke en economische eenheid van Duitsland en dat zij zulle» pogen de gevolgen van de huidige ver- deeldheid te verzachten met betrekking tot j de handel tussen de Oostelijke zóne en de Westelijke zones en de handel tussen Ber- J lijn en de rest van Duitsland. Japan nog eens aan de orde Omtrent het verloop der besprekingen wordt nog gemeld dat minister Wysjinski, nadat overeenstemming was bereikt over de punten Oostenrijk en Duitsland, voor de tweede maal het voorstel deed besprekin- gen te beginnen over het treffen van voor bereidingen voor het sluiten van een vre desverdrag met Japan. I Wysjinski bracht in herinnering, dat hij 23 Mei voor de eerste maal het voorstel had gedaan besprekingen over dit onder werp te openen, waarbij hij speciaal aan dacht had gewijd aan de wenselijkheid China op te nemen bij de mogendheden, die I zullen worden belast met het opstellen van het verdrag; hij vroeg de mening van zijn Westelijke collega's hierover. Hierop volgde een bespreking, die een Leden van „katholieke actie" geëxcommuniceerd Tsjechische regering beschuldigt mgr. Beran Het Vaticaan heeft de excommunicatie i bevolen van alle leden van de onlangs door de Tsjecho-slowaakse regering georgani seerde „Katholieke actie". In het betrokken decreet, dat de congre- gatie van het heilig officie heeft uitgevaar digd, wordt gezegd: „De tegenstanders van de Katholieke kerk in Tsjechoslowakije hebben een zogenaamde „Katholieke actie" in het leven geroepen, ten einde daardoor de Katholieken in dat land aan te sporen de Katholieke kerk de rug toe te keren, en de wettige kerkelijke overheid ongehoor zaam te worden. Een zodanige actie is des te onrechtvaardiger, daar de propagan disten er van er niet voor terugdeinzen vele personen met geweld of bedrog- er toe te brengen zich bij clie actie aan te sluiten. Zij hebben zelfs op de openbaar gemaakte toetredingslijsten de namen van talrijke geestelijken en andere personen gezet, die nooit hun instemming hebben betuigd, doch integendeel hadden geweigerd". In een door de Tsjechoslowaakse rege ring uitgegeven officiële verklaring wordt de aartsbisschop van Praag, monseigneur Josef Beran, ervan beschuldigd „misbruik te maken van godsdienstige plechtigheden, teneinde de regering aan le vallen". In de .verklaring wordt gezegd: „Tijdens de op 19 dezer in de Sint Vitus-kathedraal gehouden plechtigheden ter ere van het sacrament, heeft aartsbisschop Beran ge poogd de godsdienstplechtigheid te mis bruiken, door de regering enk de „Katho lieke actie" aan# te vallen. De opmerkingen van de aartsbisschop ontmoetten protest uit het midden der aan wezige gelovigen, die zijn poging veroor deelden". Brits schip met bommen bestookt Onbekende vliegtuigen hebben het 8.287 ton metende Britse passagiersschip „An- chises" van de „Blue funnel" hedenmorgen vroeg met bommen bestookt en gemitrail leerd. Het schip bevond zich voor de ingang van de haven Woesoeng, aan de mond van de Whangpoe ten Noorden v.an Sjanghai. Het bericht, dat afkomstig is uit Sjang hai, bevat geen gegevens over de schade of verliezen. De „Anchises" en het Amerikaanse pas sagiersschip „Generaal Gordon" werden beide vandaag in Sjanghai verwacht. De toegangen tot Sjanghai van zee uit werden onlangs naar mijnen afgezocht, die de na tionalisten met vliegtuigen zouden hebben Uitgeworpen. juridisch karakter droeg. Wysjinski hield staande, dat de raad van ministers van Bui tenlandse Zaken bevoegd was een beslis sing in deze aangelegenheid te nemen, het geen door zijn collega Acheson werd be streden. Tenslotte namen de vier ministers het besluit deze aangelegenheid via de nor male diplomatieke kanalen verder te doen bespreken. De conferentie eindigde met een algemeen handschudden. Op voorstel van minister Bevin begaven de vier ministers zich naar het buffet van Palais Rose, waar zij op elkanders gezondheid dronken. Het is zomer, vrienden, zo maar, Wat 'n waarlijk knods idee, Met de zomerwarmte, ho maar, Die doet vooralsnog niet mee. Veeleer is in deze dagen Het gesprek van het seizoen: Zullen we vandaag eens wagen 't Zonder kacheltje te doen? Warm is 't in Parijs en Londen Meldt men met een soort vertoon, Ik heb altijd wel gevonden, Men doet daar zo echt gewoon. Nee, dan wij, wij Nederlanders Geven zoiets graag cadeau, Wij doen 't lekker nou eens anders, Ruige noordenwind en zo. Als het nu plots warm zou worden, Bleven wij daar koeltjes bij, Het zou flauw zijn als wij morden, Maar - geen wo-rd van dank van mij. Als de zon, na al die koude Straks nog in de. brand gaat staan, Zeg ik, d' eer aan mij gehouden: Het is goed, je kunt wel gaan. P. GASUS - -i Wmm Inderdaad, vandaag begint de zomer. Van daag behoort een deel der mensheid ergens lui te liggen soezen, ergens bergen te be klimmenergens niets te staan, te liggen of te zitten doen. Zoals deze man, die onder een blauwe hemel, waartegen wat lang zame wolken drijven, zijn dobber bekijkt tot hij in slaap valt. Vandaag behoort het mooi weer te zijn, tot September toe. Met dit vacantieplaatje wensen wij dat alle vacantiegangera Geschilpunten over Duitsland zijn thans weer onder hoede der plaatselijke geallieerde functionarissen PARIJS, A.N.P. In kringen der Ame rikaanse delegatie verheelt men niet, dat' men met zekere verwachtingen naar Parijs gekomen was, die niet zijn vervuld. Bezien tegen de achtergrond van deze verwach tingen, aarzelde men niet de conferentie te bestempelen als een volkomen mislukking. Daar staat evenwel tegenover dat in be paalde opzichten een vrees gekoesterd werd die eveneens niet in vervulling ge gaan is. Wat Duitsland betreft, op dit „front" is volgens Amerikaanse kringen geen terrein verloren, doch evenmin ter rein gewonnen. Hoewel de hoop op een open en internationaal gecontroleerde toe gang tot Berlijn niet is vervuld, bestaat tcch zekere voldoening over de wijze waarop het recht van toegang tot de stad thans is vastgelegd. Wat het plan voor het bestand in Duits land aangaat kan men zeggen, dat dit voor een groot deel erop neer komt, dat de ge schilpunten weer naar de autoriteiten ter plaatse worden verwezen. Dit geschiedt zonder een gedetailleerde instructie, doch met een zeer algemene aanbeveling. De autoriteiten der vier zullen te Berlijn weer op vierzijdige basis beraadslagen. Het eerste punt, dat zij daarbij op te lossen zullen krijgen, is de Berlijnse spoorweg staking. In het bijzonder ook de wijze waarop de Duitsers uit Oost en West zullen worden ingeschakeld in het overleg over economi sche aangelegenheden is uiterst vaag om schreven. De bezetting kan Duitse experts raadplegen en deze kunnen, indien zij het samen eens kunnen worden, voorstellen doen die dan de vierzijdige goedkeuring zullen moeten ontvangen. In het algemeen zullen de bezetters ook de hun onderhorige Duitse economische organen aanbevelen de interzóne handel te bevorderen. Men acht het hier duidelijk dat zulke aanbeve lingen, alsmede de oproep aan de bevel hebbers om te trachten onderlinge wrij vingen zoveel mogelijk te voorkomen, een wissel op een onzekere toekomst zijn. Het enige sblide houvast, dat de over eenkomst inzake Duitsland biedt, zo meent men hier, is de regeling van het verkeer naar Berlijn. Zij baseert zich op de New- Yorkse overeenkomst, die naar men zich herinneren zal, door de bezetting in Duits land als onvoldoende werd beschouwd. Niettemin geeft zij een geschreven verze kering, dat het de Russen moeilijk zal ma ken nog eens terug te grijpen naar het blokkademiddel. Zware last voor Oostenrijk Wat Oostenrijk betreft meende men Maandagavond in Amerikaanse kringen een werkelijke stap voorwaarts gedaan te hebben, die „misschien" in September of October tot een verdrag zou kunnen leiden. Men was het er evenwel in kringen der Westelijke delegaties over eens, dat de plaatsvervangers geen gemakkelijke taak zullen hebben in het ontwerpen van dit verdrag vóór September. In het algemeen is het Westen in vér gaande mate tegemoet gekomen aan Rus- iands economische verlangens in Oosten rijk en men beseft, dat het nieuwe Oosten rijk zijn leven zal moeten beginnen met een zware belasting door de economische positie van de Sovjet Unie 'in de olie industrie en de Donauscheepvaart. De Rus sen zullen zestig procent der olievelden kunnen exploiteren en het gehele bezit der voormalige Donau-scheepvaartmaatschap- pij in het Oosten van Oostenrijk voor zich behouden. De exploitatierechten der olie concessies zullen zich over een periode van langer dan dertig jaren uitstrekken. Even wel is naar de mening van Westelijke dele gaties deze belasting niet zodanig, dat Oostenrijks economische en politieke onaf hankelijkheid erdoor in gevaar wordt ge bracht. Ware dit het geval, dan zouden zij deze overeenkomst niet hebben aangegaan, zo Werd verklaard. AMERIKANEN VERLATEN ZUID-KOREA. Een derde van de in Zuid-Korea achter gebleven Amerikaanse troepen onge veer negenhonderd man zou heden naar Honoloeloe vertrekken. Men schat het aantal in Zuid-Korea nog aanwezige manschappen op ongeveer drieduizend. Nog geen vijfhonderd hiervan zouden ach terblijven om deel uit te maken van een militaire adviesgroep. Rapport over de Haagse ministersconferentie De Nederlandse, Belgische en Luxem burgse regeringen hebben een rapport gepubliceerd betreffende de Beneiux- ministersconferentie, welke van 10 tot met 13 Maart in Den Haag werd ge houden. Verwacht wordt, dat voor einde 1949 alle distributiemaatregelen voor con sumptiegoederen in de drie landen zullen zijn opgeheven. Daarbij werd van Nederlandse zijde een voorbehoud gemaakt voor steenkool. Naar gelang van de behoefte zullen echter beperkende maatregelen in geza menlijk overleg kunnen worden gehand haafd ten aanzien van goederen uit de dol- larzöne of uit landen waarmede verdrags contingenten zijn vastgesteld. In bijzondere gevallen kunnen ook na December 1949 nog subsidies op in het binnenlartd ver vaardigde goederen in gemeenschappelijk overleg worden verstrekt. Voorzover importprijzen tijdelijk hoger zijn dan de prijzen van gelijksoortige in het binnenland vervaardigde goederen kunnen in gemeenschappelijk overleg eveneens im portsubsidies worden verleend. Het meer- endeel van de prijsregelingen, voortvloeien de uit de na-oorlogse schaarste zal medio 1950 zijn opgeheven. Algemene of beperkte verstoringen op prijspolitiek gebied kunnen ook na de unievorming aanleiding geven tot handhaving of wederinstelling van be paalde prijsregelingen, dóch steeds in ge meenschappelijk overleg. Zeer belangrijke structurele verschillen tussen de drie lan den, welke aanleiding geven tot grote prijs- verschilllen voor vitale producten, kunnen leiden tot speciale gemeenschappelijke regelingen ter verzachting dier verschillen. De regeringen besloten de maatregelen voort te zetten, welke zullen leiden tot een zeker evenwicht in de drie Tanden op budgetair, fiscaal, financieel en mone tair gebied. Voorunie op 1 Juli nog niet in werking Gedurende de periode van de voorünie (welke echter nog niet op 1 Juli 1949 in werking zal treden, aangezien de bespre kingen te Parijs over het inter-Europees betalingsverkeer nog niet geëindigd zijn)., zullen de partnerlanden de spanningen op het gebied van de vraag naar bepaalde goederen in Nederland en de spanningen in België, verband houdende met de werk loosheid in bepaalde bedrijfstakken, tot een gecoördineerde oplossing brengen met be hulp van daartoe door België te verstrek ken credieten. In deze periode zullen tevens de handels-technische en monetaire relaties met derde landen worden geco ördineerd, waartoe een ministeriële com missie werd ingesteld. Indien de huidige factoren op economisch gebied behouden blijven en een globaal evenwicht in de internationale betalings balansen is bereikt, zullen de drie regerin gen per 1 Juli 1950 de periode van „voor unie" laten overgaan in een werkelijke economische unie, 'waarin een gemeen schappelijk systeem voor het betalingsver keer met het buitenland zal heersen. De hieruit voortvloeiende vraagstukken, als onderlinge inwisselbaarheid van de betaal middelen, evenwichtsverstoringen tussen de Beneluxlanden onderling dan wel tussen Noors schip ramde kleine Nederlandse stomer Vanmorgen om viif uur vijfendertig heeft het Noorse stoomschip „Skotaas" van 8190 brt. in het Noordzeekanaal nabij de Velser- brug het Nederlandse schip „Zaanstroom" van dc Hollandse Stoomboot Mij. aange varen met het gevolg, dat van de „Zaan stroom" vijf huidplaten ter hoogte van de voorbolder ernstig werden beschadigd. De „Skotaas" kwam uit de Noordersluis, om naar Amsterdam op te stomen, waar het schip zou moeten dokken en ter hoogte van de voor de Velserburg liggende hout boot „Dagmar" botste zij tegen de stuur boordzijde van de „Zaanstroom", die op weg was van de Oostelijke binnenhaven naar de Hoogovenhaven. De 1519 ton metende „Zaanstroom" werd in de flank geraakt, maar persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. De Noor kon naar Amsterdam doorvaren en de Nederlandse boot heeft bij de mid- densluis ligplaats gekozen. De scheepvaart-inspectie heeft de zaak in onderzoek. De beschadigde ,fZaanstroom de Beneluxlanden en derde landen, vormen het onderwerp van studie van de com missie voor monetaire vraagstukken van de raad van de economische hulp. Bij hun beschouwingen hebben de mi nisters zich laten leiden door de bestaande verwachtingen ten aanzien van de Marshall-hulp en de doeleinden van de organisatie voor de Europese samenwer king. Op het gebied van de landbouw is over eenstemming bereikt betreffende een aan tal richtlijnen, welke voorzien in een ge leidelijke harmonisering van de landbouw politiek in de drie landen. Op sociaal gebied werd, evenals op ver schillende andere gebieden, volledige unificatie overbodig geacht voor de vor ming van een economische unie. Intake de sociale zekerheid geven de regeringen de voorkeur aan een globale gelijkmaking van de lasten, voortvloeiende uit de sociale verzekeringen boven een harmonisering per soort van verzekering. Op het gebied van de loonpolitiek viel het accent op verschillen in loonpeil in de belangrijkste takken van bedrijvigheid, welke de concurrentieverhoudingen kunst matig zouden kunnen beïnvloeden. Deze verschillen vereisen nadere studie. Nog geen unificatie der Omzetbelasting Op fiscaal gebied is technische overeen stemming bereikt over de unificatie der nog resterende accijnzen (suiker, alcohol, benzine, lucifers en aansteektoestellen). De voorgestelde unificatie van de omzet belasting was voor België vooralsnog fi nancieel onaanvaardbaar. De deskundigen zullen voor dit laatste een oplossing trach ten te vinden door zekere verschillen dus danig te verzachten en desnoods tijdelijk te handhaven dat na de vorming van de economische unie de concurrentieverhou dingen en het vrije goederenverkeer hier door niet worden benadeeld. Overige punten Besloten werd bij het verkeer tussen Nederland en de Belgisch-Luxemburgse economische unie de te verrichten douane formaliteiten zoveel mogelijk te vereen voudigen. Ten einde het bedrijfsleven beter te be trekken in de voorbereidende werkzaam heden voor de economische unie werd be sloten tot de instelling van nationale ad viescommissies, welker leden uit werkge vers- en werknemerskringen zullen wor den gekozen. Het woord is aan Charles Dickens: Als er geen slechte mensen waren zouden er geen goede advocaten zijn. (Uit: Old Curiosity Shop). Britse regeringscommissie bepleit geboorte-regeling In een gisteren te Londen gepubliceerd revolutionnair rapport van een regerings commissie wordt gepleit voor geboortere geling en deskundig advies daartoe. Dit rapport van de vijf jaar geleden door de kroon ingestelde commissie voor bevol kingsvraagstukken zal waarschijnlijk stormachtige critiek ontketenen van de zijde der Rooms-Katholieke kerk en enkele medische kringen, aldus Reuter. De commissie -acht het een taak van de nationale gezondheidsdienst, te bevorde ren, dat het ouderschap steeds vrijwillig is. Zij acht voorbehoedsmiddelen en ophef fing van de beperkende bepalingen over adviezen dienaangaande één van de mid delen om dit doel te bereiken. Verder wordt meer sexuele voorlichting o? -ie scholen en onderzoek en behandeling der onvruchtbaarheid in dit rapport aanbe volen. Aan dit 260 bladzijden tellende rapport is een arbeid van vijf jaar voorafgegaan. In de commissie, die onder voorzitterschap stond van Sir Hubert D. Henderson, pro fessor in de politieke economie aan de universiteit te Oxford, hadden 14 personen zitting, onder wie vijf vrouwen. Onder 1.400.000 gehuwde vrouwen is een enquête gehouden. De algemene conclusie der commissie is, dat nergens blijkt, dat geboorteregeling als immoreel wordt beschouwd of dat gehuwde» vrouwen zwanger zouden moeten worden, zo vaak de natuur dit bepaalt. Wel hebben sommigen, vooral vertegenwoordigers der Rooms-Katholieke kerk, religieuze, aesthe- tische of psychologische bezwaren tegen mechanische en chemische methodes. Vol gens de commissie is er geen werkelijk be wijs voorhanden voor de mening van me dische vertegenwoordigers dezer kerk, dat deze methodes physiek en psychisch scha delijk kunnen zijn en de vruchtbaarheid van de vrouw kunnen beïnvloeden. OVERSTROMING IN ANATOLIë Het stadje Tokat in Noord-Anatolië (Tur kije) is overstroomd ten gevolge van een stortregen, die zestien uur aanhield. Veer tig personen zouden zijn verdronken en tachtig gewond. Vijfduizend personen zijn dakloos. Grote gebieden bouwland staan blank. Joegoslaven vermoeden nieuwe Cominform-actie De Russische ambassade in Belgrado, deelt mede, dat ambassadeur Anatole Lavrenliev Zaterdag ua een afwezigheid van bijna vier maanden te Belgrado is te ruggekeerd. Zijn aankomst valt samen met een hernieuwd Cominform-offensief tegen Joegoslavië en waarnemers geloven, dat deze diplomatieke veteraan speciaal naar Belgrado is teruggezonden om persoonlijk de leiding over té nemen van de actie om Tito uit het zadel te lichten. Men verwacht dat deze verrassende ge beurtenis slechts tien dagen voor de eerste verjaardag van de Cominform-breuk snel door belangrijke ontwikkelingen gevolgd zal worden. In regeringskringen werd geen ophelde ring over de komst van de ambassadeur gegeven en de meeste diplomaten gaven er de voorkeur aan om de volgende stap af te wachten. De Russen voeren iets in hun schild nu zij een man terugsturen die bij de Joego slaven zo onpopulair is, merkte een waar nemer op. Nu de Cominform-resolutie een jaar oud en een volledige mïslukkig is, moeten zij iets doen om de scherpe kant van de verjaardag af te nemen. Wat dat is zullen we wel spoedig genoeg weten, zo voegde hij hier aan toe. De meeste diplomaten zien verband fus- sen Lavrentiev's terugkeer en de Comin- formbijeenkomst in Warschau, het opzeg gen van het handelsverdrag met Joegosla vië door Hongarije, de Tsjechische maat- V.S. betreuren Britse angst voor devaluatie De voornaamste vrees van de Ameri kaanse regering is niet, dat Engeland niet tot devaluatie van het pond sterling zal overgaan, doch dat het hiertoe te laat zal besluiten, aldus schrijft de Washingtonse correspondent van de „Journal of Com- merce". Het zou Engeland nog meer van zijn leiderschap in internationale aangelegen heden kosten, indien het in gebreke bleef bijtijds de economische werkelijkheid on der ogen te zien, zo voegde hij hieraan toe. Een dergelijk prestïge-verlies zou niet alleen voor Engeland, doch naar de mening der Amerikaanse autoriteiten ook voor Amerika ernstig zijn en dit is de reden, waarom Amerika via het internationale monetaire fonds blijft aandringen op spoe dige maatregelen ter herziening van de waarde van het pond sterling. Het schijnt thans Engelands politiek te zijn allerlei oplossingen te proberen, uitgaande van het standpunt, dat alles beter is dan deva luatie. Men is te Washington van oordeel, aldus vervolgt de correspondent, dat de valuatie eerder laat dan vroeg zal komen, doch dat Engeland waarschijnlijk niet langer dan tot September zal kunnen wachten. De correspondent merkt tenslotte op, dat September de maand is, waarin de jaarlijkse conferentie van het internatio nale monetaire fonds zal worden gehou den en dat deze maand een zeer geschikte tijd zou zijn voor de Britten om tot deva luatie over te gaan. regelen tegen de handel met de regering- Tito en het toenemend aantal incidenten langs de Joegoslavische grens. Bevoegde waarnemers stelden twee theo- riën omtrent Lavrentiev's terugkeer op, doch betwijfelden of ze er veel waarde aan mochten hechten. De mogelijkheden die zij zien zyn: De ambassadeur moet ter plaatse eventu ele nieuwe Cominformplannen leiden om Tito uit het zadel te lichten. Hij is alleen maar teruggekomen om een formeel vertrek te ensceneren. Volgens deze theorie zou Lavrentiev aan het hoofd van zijn Cominform-collega's Joegoslavië de rug toekeren. In feite, zo merken diplo matieke kringen op. is hier zulk een on officieel embargo al enige maanden van kracht. Telefonische informaties bij de missies van andere Cominformlanden wezen uit, dat de gezanten van Tsjechoslowakije, Hongarije en Albanië nog niet naar Bel grado zijn teruggekeerd. Een Roemeense woordvoerder zeide in antwoord op de vraag, of de ambassadeur reeds op zijn post was teruggekeerd: „Nog niet officieel, over een aantal dagen zal hierover een communiqué worden gepu bliceerd". Militaire voorbereidingen? Volgens de te Berlijn verschijnende „Sozial-Demokrat" zou in het gebied bij de Joegoslavische grens een bedrijvigheid heersen, die „doet denken aan militaire voorbereidingen". De berichten hieromtrent zijn afkomstig van een functionaris van het Sovjet-Russische bestuur in Duitsland, die een inspectiereis in de Balkan heeft ge maakt. Hij verklaarde in Albanië in het grensgebied zeer veel Sovjet-Russische, Poolse en Hongaarse officieren te hebben aangetroffen. In de Albanische havens Durazzo en Valona zouden in de laatste tijd grote zendingen Sovjet-Russische wa penen zijn aangekomen. Tussen 7 en 10 Juni zouden ook in de Bulgaarse havens Varna en Burgas vijf Sovjet-Russische schepen met pantserwagens, geschut en munitjp gelost zijn. WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Nu en dan overdrijvende wolken velden, maar overdag voornamelijk in het Zuidoostelijk deel van het land ook perioden van zonneschijn. Over wegend droog weer. Matige, langs de Waddenkust af en toe vrij krachtige Noordelijke wind. Weinig verandering van temperatuur. 22 Juni: Zon op 4.20 uur. onder 21.04 uur Maan op 1.41 uur. onder 17.15 uur Hoogwatertijden: Dinsdag 21 Juni: 12.06 uur Woensdag 22 Juni: 0.33—13.06 uur Laagwatertijden: Dinsdag 21 Juni: 7.19—19.57 uur Woensdag 22 Juni: 8.16—20.51 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1