c J Dames-en Herenrijwielen Zuid-Afrika op de drempel van het Britse Gemenebest Amsterdamse Beurs Werk van Stichting Nederlandse Onderwijsfilm begint zich langzamerhand te ontplooien Flinke man gevraagd Ie auto-monteurs Dinsdag 21 Juni 1949 Haarlems Dagblad 5 Malan houdt zoveel mogelijk Engelsen buiten de deur (Van onze correspondent te Londen) Het is begrijpelijk, dat Engeland met misnoegen de pogingen gadeslaat van de regering-Malan om Britten en Afrikaan- ders van elkaar te verwijderen, vooral ook wegens de doorzichtige manier, waarop de nationalisten dat trachten te doen. De on middellijke bedoeling is overduidelijk. Malan en Havenga willen hun wankele, gecombineerde meerderheid bij de volgen de verkiezingen behouden door te voor komen, dat de onlangs binnengekomen Britse immigranten hun stem uitbrengen op de partij van Smuts. De nieuwe wet, die door de oppositie hevig wordt betwist en tot allerlei felle campagnes aanleiding heeft gegeven, be paalt, dat onderdanen van het Britse ge menebest pas na vijfjarig verblijf in Zuid- Afrika kunnen dingen naar het staats burgerschap, in tegenstelling met de oude procedure, waarbij iedereen van Britse afkomst na twee jaar in het land te heb ben vertoefd het unie-staatsburgerschap verwierf. De regering kan bovendien ver zoeken tot naturalisatie zonder opgaaf van redenen afwijzen. Er is geen beroep op een rechterlijke uitspraak mogelijk, zoals in Canada en Australië, die na de oorlog ook een eigen staatsburgerschap hebben inge voerd. Op dit voorbeeld beroept Malan zich dan ook. Hij wil echter de invloed bannen van degenen, die het met zijn rassenpolitiek van ..apartheid" niet eens zijn. Nu reeds wordt tweetaligheid vereist voor openbare betrekkingen. Het aantal Engelsen, dat Afrikaans leert, neemt als gevolg daarvan sterk toe. Ook Britten, die al hun hele leven lang in Zuid-Afrika wonen, kunnen hun staatsburgerschap weer veVliezen, in dien ze politiek ongewenst zijn. Er is in de nieuwe wet namelijk geen artikel dat hen uitdrukkelijk beschermt. Nog geen republiek. Omdat de regering in het parlement maar een meerderheid van één stem bezit, mani puleert zij zeer voorzichtig en deinst zij ervoor terug om de republiek uit te roepen. Malan verklaarde vorig jaar in zijn partij program dat een republikeinse regerings vorm, los van de Britse kroon de enige ga rantie biedt voor Zuid-Afrika om niet meer in Engelands oorlogen te worden mee gesleept. In 1942 had Malan erop aan gedrongen, dat Zuid-Afrika zich uit de oorlog terugtrok. De nieuwe wet erkent echter uitdrukkelijk de Britse kroon en eist de eed van trouw aan de Koning van Enge land. Malans selectieve immigratiepolitiek heeft in een jaar tijds het aantal Britse immigranten gehalveerd. In schrijnend contrast met Malans houding tegenover de Engelsen staat zijn behandeling van de in Zuid-Afrika wonende Duitsers, waarvan velen hand- en spandiensten aan Hitier hebben bewezen en die thans weer het volle staatsburgerschap hebben ontvangen, waarvan zij door Smuts beroofd waren. „Herrenvolk". Het is, Malans ambitie, dat Zuid-Afrika zich eens tot het „Herrenvolk" van het hele donkere werelddeel zal ontwikkelen. Zijn opvattingen inzake het kleurlingepvraag- stuk staan lijnrecht tegenover die van Technische Hogeschool wordt uitgebreid en gemoderniseerd Met alle hem ten dienste staande mid delen zal de minister van Onderwijs de modernisering en uitbreiding van de Technische Hogelschool bevorderen, zo verklaart hij in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Met medewerking van de gemeente Delft zal het mogelijk zijn de beschikking te krijgen over een terrein voor een nieuw complex gebouwen, bestaande uit labora toria voor werktuig-, scheeps- en vlieg- tuïgbouwkunde, voor technische physica en voor weg- en waterbouwkunde, een centrale werkplaats en een warmtecentrale, tevens warmtelaboratorium. Daarnaast bestaat het plan het onderwijs in de elec- trotechniek, behalve over het tegenwoor dig gebouw, de beschikking te geven over het vrijkomende laboratorium voor tech nische physica. Overwogen wordt voorts het bestaande laboratorium voor technische botanie uit te breiden, opdat de vakken technische botanie, biochemie en micro biologie daar een behoorlijke huisvesting kunnen vinden. De noodzakelijke vergro ting van Ijet scheikundig laboratorium is mogelijk door het optrekken van een ver dieping. Met dit werk wordt zeer binnen kort een begin gemaakt. Intussen zal bij het gereedkomen van nieuwe laboratöria steeds worden bezien, welk gebruik in het kader van de gemoderniseerde Technische Hogeschool zal kunnen worden gemaakt van de bestaande gebouwen. Het ligt voor de hand, dat gedurende enige tijd in som mige instituten een overgangstoestand zal bestaan. Dele omvangrijke voorzieningen zullen geruime tijd vergen. Naar een zeer globale schatting zal voor nieuwe bouwwerken en voor uitbreiding de eerste vijf jaren in totaal f 30 millioen en voor inrichting in totaal 15 millioen nodig zijn. Van de voorzieningen zal de voorrang dienen te worden gegeven aan de bouw van een nieuw laboratorium voor wërktuig-, scheeps- en vlïegtuigbouwkunde, een cen trale werkplaats en' een warmtecentrale. Vervolgens zal het bouwen van een nieuw laboratorium voor technische phy sica aan de orde komen. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 297 298 Unilever 256% 261 Philips 230# 230# A. K. U. 163# 163J4 128 Nederlandse Ford 268 Nederlandse Kabel 256 v. Berkei's Patent 108 Scheepvaart-Unie 161# Holl.Amerika Lijn 145 2=| Deli Maatschappij 146% 147# H. V. A 152% 153# A'dam Rubber 133 135# Ned. Handel Mij. 152# N.-I. Handelsbank 112# Billiton Mij. II 342 Engeland, dat streeft naar zoveel mogelijk gelijkgerechtigheid. Volgende week komt Charles Tewater, Zuid-Afrikaans ambassadeur in algemene dienst, naar Londen om de Britse regering te polsen over een Afrika-pact tussen de Unie en de Europese landen, welke be langen in Afrika hebben. Het belangrijkste punt in dit pact zou zijn de gezamenlijke strijd tegen het communisme en de alge mene defensie. Verder zou het pact vorm moeten geven aan een gemeenschappelijke politiek tegenover de inboorlingen, die volgens Zuid-Afrika in geen enkel geval wapens zouden mogen dragen. Het be schouwt de anti-Franse revolte op Mada gascar als een veelzeggende waarschuwing. Het is zéér te betwijfelen of Engeland zich in de huidige omstandigheden achter een dergelijk initiatief van Zuid-Afrika zal willen scharen. Woordenlijst der Nederlandse taal Er wordt met de meeste spoed aan gewerkt Bij de invoering van de nieuwe spelling heeft de regering medegedeeld, dat er nog een woordenlijst zou verschijnen. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen deelt minister Rutten thans mede, dat deze woordenlijst nog steeds door een Nederlands-Belgische commissie van deskundigen wordt voorbe reid. Zij zal te zijner tijd vanwege de Nederlandse en de Belgische regering wor den uitgegeven. In de inleiding tot die woordenlijst zijn uiteengezet de algemene beginselen van de schrijfwijze der Neder landse taal, de richtlijnen voor de spelling van bastaardwoorden en de tussenklanken in samenstellingen, het gebruik van hoofd letters, van koppel- en deeltekens en wat verder tot de spelling kan worden gere kend. Voorts legt die inleiding verantwoor ding af van de wijze, waarop ten aanzien van het voornaamwoordelijk gebruik de gewenste mate van eenheid tussen Neder land en België, alsmede de aansluiting aan de in Nederland bestaande schrijftaaltra ditie kan worden gewaarborgd. Over dit laatste punt, dat door de commissie als een zeer belangrijk, zo niet het belangrijkste deel van haar taak wordt beschouwd, heeft zij reeds in Mei van het vorig jaar een uitvoerig rapport bij de beide regeringen ingediend. Dit rapport zal van de inleiding een hoofdstuk vormen, behoudens onder geschikte wijzigingen, die nodig mochten blijken bij het uitwerken van de in het rapport uiteengezette beginselen in de eigenlijke woordenlijst, Ook de overige hoofdstukken van de inleiding zijn zo goed als voltooid. Aan de woordenlijst zelf wordt met de meeste spoed gewerkt. Het is niet gewenst deze hrbeid te overhaasten of een deel van het werk i-eeds thans te publiceren, aldus de minister. Aantal haringdrijfnetten vrijgegeven Naar wij vernemen is met ingang van deze week besloten dat de haringloggers vrij zijn in het gebruik van hun aantal netten. Dit komt er in de praktijk op neer, dat er per'schip voortaan honderd of meer netten in zee zullen staan. Bij goede vis serij zal men deze uitbreiding van het aantal netten binnenkort aan de aanvoeren kunnen merken. De thans uitvarende log gers nemen reeds netten mee om deze in zee over te geven aan andere schepen. Studiebijeenkomst Europese federalisten Het bestuur van de Beweging van Euro pese Federalisten heeft een studiebijeen komst gehouden in huize „Beukenstein" tb Driebergen. Verschillende sprekers belichtten het standpunt van de beweging van interna tionale, economische e'n culturele zijde. De algemeen gedelegeerde der Europese fede ralisten, drs. J. Schiphorst, had de leiding der conferentie. De heer J. Broekhuyzen, lid van de Nedei-landse Raad der B.E.F., besprak het algemeen-internationaal as pect, waarvan de Benelux, de Westelijke Unie, en het Atlantisch Pact exponenten zijn. De Europese raadgevende vergadering, die in Straatsburg gehouden zal worden, kan als een begin van de Euroese consti tuante gezien worden. Het Tweede Kamerlid, drs. G. M. Neder- horst, sprak over do economische aspecten- van het federalisme. Volgens spreker moet gestreefd worden naar cén „binnen-Euro- pese markt", alsmede één betalingsbalans, één herstelbank en één munteenheid. Ds. O. Hylkema besloot de conferentie met een rede over de geestelijk-culturele achtergronden van het federalisme. Kamer van Koophandel Nederland-Israel Te Amsterdam is opgericht de Kamer van Koophandel Nederland-Israel. Het voorlopig bestuur is als volgt samen gesteld: mi'. N. E. Rost Onnes, hoofddirec teur van de Hollandse Bank-Unie, voor zitter, mr. J. Nolen, vice-voorzitter, mr. M. H. de Jong, directeur Scheepvaartvereni ging Noord, penningmeester, en de heer Chs. Nijveen, lid. In de oprichtingsbijeenkomst spraken mr. A. J. d'Ailly, burgemeester van Am sterdam, de heer Rost Onnes en de han delsattaché van Israel bij het Israëlisch gezantschap te Parijs, de heer Gerzon, die de moeilijkheden van de nieuwe staat uit eenzette. Men is voorlopig nog niet bij machte vele producten naar Nederland t£ exporteren, doch hoopt binnen enkele jaren over een grotere keus van export artikelen te kunnen beschikken. De heer D. Heymans hield een inleiding over de economische situatie van Israel en over de problemen, waarvoor de Neder landse ondernemer, die zich op de nieuwe staat wil gaan oriënteren, komt te staan. Israel worstelt met een groot kapitaal tekort en de massale immigratie van 20- tot 25.000 personen per maand stelt het land voor een bijna bovenmenselijke taak. De gehele opbouw van het economisch leven in Israel staat of valt met een snelle, doelmatige kapitaalvoorziening. Aan alle soorten van kapitaalgoederen bestaat een voorlopig onverzadigbare behoefte en een zeer aanzienlijk deel van de vereiste in vesteringen zal van de ^ijde der particu liere ondernemers moeten komen, zowel uit het buitenland als uit Israel zelf. 5e 9 Muzen Gieren. Een Amerikaans toneelgezel schap heeft een gemoderniseerde opvoering van „Hamlet'' in Stockholm gegeven. „De geest" van Hamiet s vader verscheen daarbij niet ten tonele, maar dtens stem werd hoorbaar gemaakt door middel van een gra- mofoonplaat met gejammer en gegier. De krijgslieden waren niet gewapend met zwaarden, doch met pistolen en de medespe lenden droegen costuums uit verschillende perioden van de geschiedenis. Rozenkranz en Gildenstern verschenen in het livrei van particuliere chauffeurs. Madonna der rotsen. Kunstvrienden zijn dezer dagen in grote getale naar National Gallery te Londen getogen, om te zien of het schoonmaken en restaureren aan de „Ma donna der rotsen" licht had gebracht in een van de grote strijdvragen op kunsthistorisch gebied. Kunstkenners hebben, na de beschouwing van het schilderij, verklaard, dat er geen twijfel bestond dat de Londense „Madonna van de rotsen" het echte werk van Leonardo da Vinci was, wat Parijs er dan ook over mocht denken. Want ook het Louvre te Parijs heeft een „Madonna van de rotsen" van Da Vinei. Jarenlang hebben experts discussies gevoerd, welk van beide schilderijen nu het authentieke was. Het schoonmaken van het Londense doek heeft geen grote bijzonderheden aan het licht, gebracht, maar enige merkwaardige veranderingen aan de linkerhand van de maagd weggenomen, die blijkbaar door een latere schilder waren aangebracht. Ook zijn daarbij vele détails op de achtergrond aan het licht gekomen. Het schilderij is nooit afgemaakt. Da Vinei kreeg er in 1483 de opdracht voor en het werd in 1499 in onvoltooide toestand afge leverd aan de kerk van Saint Francesci Grande. In 1506 werd het weer aan Da Vinei ter hand gesteld om het af te maken. Première van „Rubaiyat". Op 25 Juni zal het Nederlandse kamerkoor onder lei ding van Felix de Nobel in het kader van het Hollandfestiva! de première van het in October 1948 door de gemeente Amsterdam bekroonde werk „Rubaiyat" van Lex van Delden ten gehore brengen in de kleine zaal van het Concertgebouw te Amsterdam. Het werk is geschreven voor twee piano's, drie slaginstrumenten, gemengd koor. so praan en tenor. De pianopartijen worden gespeeld door Nellie Wagenaar en Johan van Boogert. Op 3 Juli wordt de „Rubaiyat" in het Kur- haus te Schevenigen -herhaald. De tekst bestaat uit negen kwatrijnen van de elfde eeuwse Perzische dichter Omar Khayyam in de Engelse vertaling van Edward Fitzgerald. Amerikaanse bezwaren tegen Brits-Argentijns verdrag Het protest van de Verenigde Staten te gen het Brits-Argentijnse handelsverdrag is in grote mate te wijten aan „misver stand". zo verklaarde een Britse woord voerder te Washington. De ondertekening van de overeenkomst, die aanvankelijk op 21 Juni was vastgesteld, is verdaagd, zon der dat verdere uitleg is verstrekt. Groot-Brittannië erkent nochtans, dat bilaterale overeenkomsten zoveel mogelijk dienen vermeden te worden, daar zij een ernstige hinderpaal vormen voor de her vatting van het vrije ruilverkeer. De ^rits-Argentijnse overeenkomst zal vijf jaren van kracht blijven, ondanks het aandringen van de Amerikanen, maar daartegenover zal Engeland zich verplich ten, dat de contracten voor de aankoop in Argentinië elk jaar zullen vernieuwd wor den, ten einde te verhinderen'dat de over eenkomst voor de Amerikanen een blij vende hinderpaal zou zijn bij het verove ren van een afzetgebied op de Argentijnse markt. Fusieplannen in Amerikaanse textiel-industrie De raden van commissarissen van de North American Rayon Corp., de Ameri can Bemberg Corp. en de Beaunit Mills Inc., hebben hun goedkeuring gehecht aan een plan inzake het combineren van de be drijven en eigendommen der drie onder nemingen. De maatschappijen staan reeds onder een gemeenschappelijke leiding se dert 21 December 1948, toen Beaunit Mills de aandelen kocht van 'North American Rayon en American Bemberg. Het plan is de activa van North Ameri can Rayon en American Bemberg te ver kopen aan Beaunit Mills door het ver strekken van twee aandelen van Beaunit's cumulatief preferente converteerbare aan delen, aflosbaar tegen 25,00 dollar per aan deel, voor ierier aandeel van het uitstaande gewone aandelenkapitaal der North Ame rican Rayon, en een preferent aandeel van Beaunit voor ieder gewoon aandeel van American Bemberg. Dit plan zal op 1 Augustus worden voor gelegd aan de aandeelhouders van North American Rayon en American Bemberg. Cineasten raken vertrouwd met de instructiefdm De Stichting Nederlandse Onderwijs film heeft in de jaren 1945 en 1946 per jaar drie films uitgebracht, in 1947 veer tien films uitgebracht en vijftien vervaar digd en in N)48 negen films vervaardigd. In de jaren 1946, 1947 en 1948 werd aan de Stichting ongeveer een millioen gulden aan subsidie verleend waarvan mede aan plus minus 2400 scholen voor het vierde, vijfde en zesde leerjaar filmcopieën en een pro jector voor filmlessen werden verstrekt, aldus de voorzitter der stichting', prof. 'dr. M. J. Langeveld. De „Nederlandse Onderwijsfilm" be schikt niet over een eigen filmfabriek, doch verzorgt alleen de montage der rolprenten in eigen huis. De Stichting beschikt over vijf districtskantoren voor de distributie van films in den lande. In de nazomer van 1946 ontving de Slich ting van de toenmalige minister van Onder wijs de opdracht om de inkomsten der Stichting in een zo snel mogelijk tempo te verhogen, mede door de exploitatie van bewerkingen van films als „documentaires" voor bioscoopgebruik, en vervaardiging van gelijksoortige films. Ter uitvoering van die opdracht moest de Slichting een appara tuur voor 35 mm-opname aanschaffen en bij de productie-afdeling twee ploegen van cineasten aanstellen die voor het voor hen nieuwe werk van het maken van voor 'net onderwijs bruikbare films, eerst een vrij langdurige voorscholing dienden te volgen. Terwijl deze arbeid gaande was, kwam van hogerhand instructie, dat de stichting zich strikt moest bepalen tot onderwijsfilms. Het.gevolg was, dat de aangeschafte 35 mm apparatuur weer van de hand moest wor den gedaan en de opnemingsploegen ont slagen. De verkoop der apparatuur heeft getraineerd, aldus de mededelingen, door dat de Regerings-Voorlichtingsdienst alle filmmateriaal voor voorlichting in één „pool" zou brengen. Ten slotte duurde dit zo lang, dat er door het gemakkelijker wor den van de import dezer toestellen en ver anderde omstandigheden in de economische situatie, niet meer zo veel vraag was naar deze apparatuur. De hoge opbrengst dié bij dadelijke verkoop mogelijk was geweest, ontging de Stichting daardoor. Een goede samenwerking bestaat tussen de Stichting en de Inspectie van het Onder wijs, onder andere blijkende uit het ^be- stuurslidmaatschap der Stichting van de hoofdinspecteur Lager Onderwijs, de heer P. van Nes Czn., en het lidmaatschap resp. plaatsvervangende lidmaatschap van di recteur en onderdirecteur der Stichting in de door de minister van Onderwijs uit de inspectie samengestelde Keurings-com- missie van zogenaamde „Film-schoolver- loningen", dat wil zeggen filmvertoningen, die niet het karakter dragen van het ge bruik van de film als leermiddel door de onderwijzer, en die dus als zodanig buiten In- en uitvoer in Mei Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopige cijfers zonder pakketpost en diamant had de invoer in Mei 1949 een waarde van f427,3 millioen (Aoril 1949 f438,2 millioen!. en een gewicht van 1.681.000 ton (v. m. 1 770000 ton!. Enkele belangrijke importen waren (in f mill.»: sinaasappelen 5,0 (1.2). tarwe en bloem 26.0 (2.9). mais 4,6 (8.9>, copra 13.9 (18.2». suiker 6,5. tinerts 4.7 (17.7). steenkolen 15,9 (16.9). minerale oliën 15,8. kunstmest 9,1 (10,6), hout 12,8 (14,7). ongesponnen wol 11,7 (9,6), ongesponnen katoen 14,0 (4,8). plaatijzer en staal 9.6 (8,6), staaf- en profiel ijzer en staal 10,9 (8,3). ruw lood 4,8 (5,8), auto's en autochassis 7,8 (9,2), vliegmachines 5 (12,6). De uitvoer had in Mei 1949 een waarde van f272,6 millioen. (v. m. f255.9 millioen) en een gewicht van 722.000 ton (v. m. 684.000 t.) het werk der Stichting vallen. Wat de op neming van de film in het leerplan der on derwijzersopleiding betreft heeft het over leg met de inspecteur der opleiding geleid tol het inzicht, dat de tijd daarvoor nog niet rijp is, en dat het daarom beter is, dat ge deelte der opleiding voorshands nog in hajiden te laten der districtshoofden en hun assistenten, in samenwerking met de kweekscholen die dit wensen. De Stichting Nederlandse Onderwijsfilms is een afdeling van het Ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen en be staat uit drie zorgvuldig van elkaar ge scheiden afdelingen. De onderwijs-afdeling stelt vast, voor welke onderwerpen een film gewenst is, zij treft de noodzakelijke voorbereidingen en bepaalt de inhoud van elke film. De Stichting heeft voorts een eigen op- namedienst, waarvan het voordeel is, dat de cineasten specialisten worden op het gebied van de instructiefilm. De derde af deling is de organisatie-afdeling, die ver antwoordelijk is voor het brengen van films op de daarvoor in aanmerking komende scholen in Nederland. Zij stelt tevens pro jectoren 4er beschikking voor die scholen, welke deze nodig hebben. Santpoort T.V.S. naar Haarlem De turnvereniging TVS is voornemens om met een grote jeugdgroep oudere meis jes deel te nemen aan de in Juli te houden athletiekwedstrijden in Haarlem. Santpoort-dorp Vierjarig meisje moet pink en deel van ringvinger missen Op de Schuitstraat in Santpoort-dorp had een aantal kinderen, waarvan de oudste 5 jaar was, een putdeksel door mid del van een touw geopend. Plotseling sloeg het deksel dicht en ongelukkigerwijze raakte het 4-jarig meisje W. M. met haar rechterhandje tussen de deksel en de sluit- rand bekneld. Het kind werd onmiddellijk per rijwiel naar Dr. D. Mansholt vervoerd, waar bleek, dat de gehele pink en een ge deelte van het ringvingertje volkomen af- gekneld waren. Op advies van genoemde geneesheer werd het slachtoffertje per taxi voor verdere behandeling naar het zieken huis „St. Joannes de Deo" in Haarlem over gebracht. Bloemendaal Openluchttheater in de zomer Het openluchttheater blijft geregeld be zoekers trekken. Het sombere weer van de laatste tijd deed het bezoek wel minder zijn, maar Zondags is er altijd een vrij be hoorlijk aantal bezoekers. In de komende weken zullen heel wat attracties in het openluchttheater plaats hebben. Zondagmiddag 26 Juni is er een voor stelling voor de leden van de Algemene Nederlandse Grafische Bond. Op Donder dag 7 Juli zal de Koninklijke Liedertafel Zkng en Vriendschap onder leiding van Jack P. Loory een concert geven van in ternationale volksliederen. Dan volgen de uitvoeringen van de (Engelse) Yoöng Vic Company van ShakesDeares „As you like it", op 14, 15, 16 en 17 Juli. Op Vrijdag 22 Juli wordt het festival van politïemuziekverenigingen gehouden en op 23 en 24 Juli het concours van harmo nie- en fanfarecorpsen, alles georganiseerd Hoofddorp Concert „tuctor et Emergo" Het dameskoor „Luctor et Emergo" gaf Zaterdag een concert in hótel „De Beurs" De nummers, welke onder leiding van de heer Bert Keereweer werden gezongen ston den op een hoog peil. Speciaal vermelden wij „Motet" van Ant. Lotte en de ..Zee" van W. Hespe. De solist van deze avond de heer G. Rabbi zong onder meer het Panis Ange- licus van C. Franck waarvan de aanwezigen ten volle hebben kunnen genieten, een prachtig vol geluid Dc toneelvereniging „Gezellig Safrien- zijn" bracht ten tonele het mysteriespel „Rus sische eieren Het spel was uitstekend, maar het stuk niet aantrekkelijk. Tot slot zong het dameskoor „De Zwaluw" van G. J. Heinse. Langdurig applaus heloonde dirigent en dames voor de goede prestaties. BAZAR TEN BATE VAN DE NEDER LANDS HERVORMDE GEMEENTE. Op Vrijdag 24 en op Zaterdag 25 Juni zal in Hótel de Landbouw te Hoofddorp een bazar worden gehouden ten bate van de Nederlands Hervormde Gemeente. Hierop aansluitend wordt Maandag 27 Juni in de Hervormde Jeugdkapel een rookwedstrijd gehouden. Halfweg Belangrijke posten bij de uitvoer waren:door de Haarlemse Politie Muziekvereni rundvee 4,9 (3.0), bacon 3.0 (2,4), geconden- j ging. leerde melk 12.4 (7,4!. boter 11.6 (9.8). kaas 11.0 (10.3), eieren 3.9 (2.9». verse groenten 11.9 (7.6), aardappelmeel 3.3 (3.3). cokes 5.4 (3,8), minerale olieën 7,1 (8,0), kunstzij den garens 7,4 (4.8). wollen weefsels 2.8 (4,3). katoenen weefsels 13.5 (12.4). ruw ijzer 4,4 (3.9), tin in blokken 4,0 (12,9), electrische lampen 3,2 (2,8), radioartikelen 8,3 (5,7). In Augustus zullen voorstellingen gege ven worden door het Ballet der Lage Lan den en'het Nederlands Volkstoneel en een concert door de Kon. Militaire Kapel. In Juli en Augustus zal Zondagsmiddags tij dens de bezichtiging zo mogelijk een concert worden gegeven. TURNDEMONSTRATIE IN HALFWEG. De op Hemelvaartsdag uitgestelde turn- demonstraties ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van S.S.S. te Halfweg zullen worden gehouden op 2 Juli. De gemeente raden van Haarlemmermeer en Haarlem- merliede en Spaarnwoude hebben reeds hun financiële steun toegezegd. Lisse „DE BLAUWBAND" De postduivenverenging „De Blauwband" hield een vlucht van Creil (Frankrijk). In concours vlogen 76 duiven. De uitslag was: H. v. Kiebert 1. 14: A. Eist 2; J. Meeuwisse 3. 10, 15: P. C. Baartman 4. 5, 6. 16; H. Krom 7: J. L. Drost 8. 9. 11: J. Haver 12: W. Buur man 13: G. P. Rodeburg 17; C. Algera 18: C. de Zwart 19. De snelheid bedroeg 706 meter per minuut. ANTI REVOLUTTONNAIRE PARTIJ. Maandagavond hield de afdeling Lisse van de Anti Revolutionnaire Partij een openbare vergadering in gebouw „Rehoboth". Dr. Th. Ruys behandelde het onderwerp „niet schip peren" waarin hij afkeurde het hedendaagse geschipper van passen eo- plooien Er moet sprake zijn van een principieel „Recht door zee". Ds. H. W. Eerland sprak over „Koers houden" en belichtte de verschillende poli tieke „schepen" om tenslotte uiteen te zet ten waarom de A. R. thans alleen staat. Zij wenst de antithese niet te aanvaarden. De A. R. wil slechts met de kruisvlag in top, en varen op het kompas van Gods woord. Als laatste spreker sprak de heer D. Algera over „Alle hens aan dek" waarin hij op merkte dat elk zijn plaats aan dek moet innemen welke de Grote Vlootvoogd hem oplegt. Dan zal op alle terrein het schip een goede vaart hebben, doch alleen in gehoor zaamheid aan de Kapitein en trouw aan de vlag tot in de dood. Bennebroek Gemeenteraad vergaderde Maandagavond kwam de gemeenteraad onder voorzitterschap van de burgemeester mr. K. Baron van Hardenbroek in openbare zitting bijeen. De voorzitter deelde mede een onderhoud gehad te hebben met de directie van de Noord Zuidhollandse Vervoer Maatschap pij. Van een doortrekken der buslijn tot de Glip te Heemstede zal voorlopig niet veel komen. Wachthuisjes kunnen geplaatst worden, mits déz*-op gemeentegrond staan, voor gezamenlijke rekening worden ge bouwd en door de gemeente worden onderhouden. Naar aanleiding van het eerste optreden van de brandweer bij een onbeduidend brandje vroeg de heer Elgersma (Prot. Groep) naar de beloning van de brand weerlieden. De voorzitter antwoordde, dat hij dit met de wettiouders zal bespreken. Na mededeling van de voorzitter, dat thans ook aan de vereniging „Gereformeerde Zusterhulp" een subsidie zal worden ver leend, werden enige wijzigingen in de be grotingen over 1948 en 1949 aangebracht. De voorgestelde salarisverordening voor het gemeentepersoncel.die een aanzienlijke algemene verbetering betekent, wordt na enige discussie zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een regeling zal getroffen worden met Heemstede over de lichame lijke opvoeding en sport. Het voor stel tot medewerking volgens artikel 72 der Lager Onderwijswet het betrof hier het aanschaffen van leermiddelen ten be hoeve van de R.K. Meisjesschool werd goedgekeurd. Eveneens werd aanvaard het voorstel tot aansluiting bij voor- en nazorg- dienst voor lichamelijk en geestelijk mts- deelden van Haarlem en omgeving. Het voorstel tot aansluiting bfj de Volkscrediet- bank te Haarlem, werd na zeer lange dis cussies waarbij vooral de vrees tot uitdruk- king kwam dat de gemeente financiële risico's ging lopen, ter nadere bestudering aangehouden. Bij de rondvraag bracht de heer Breek opnieuw het hondenvraagstuk ter sprake. Wethouder Dubbis (Prot Groep) merkte op. dat een bewoner van de Schoollaan een hond heeft, die iedere voorbijganger aan valt. Hij vroeg of er niets aan te doen is. De voorzitter merkte op dat hij reeds enige malen heeft geadviseerd, met getuigen naar de politie te gaan, dat is de zaak meteen afgelopen. Daartegen schijnen verschillen de inwoners bezwaren te hebben, doch de politie kent nu eenmaal alle honden en hun eigenaars niet. Waar het mogelijk is, wordt reeds streng opgetreden. VH 78-0221 WONINGRUIL Te huur modern benedenhuis Kribbestraat 13 huis te Am sterdam-Zuid, bev. 3 kamers, douchecel. keuken, tuin, huur: f 37.50 p. m. voor in ruil woning in Haarlem. Inl. Niephaus en Blansert, Ma kelaars. Kruisweg 68 A. tel. no. 10269. Te koop: eiken SLAAPK.- AMEUBLEMENT m. Auping f 150. Br. H 1099 Adv. bur Vernout, Warmoesstr. 10 Gemeufe. woning 2 kamers, keuken, slaapka mer. schuur en tuin) te huur vanaf 1 Juli a.s. gedurende pl.m. 10 maanden, f 100 p. m. Brieven no. 3484. Idiale watervacantie Gelegenheid tot het maken van dag- (4 pers.) o£ week- tochten (3 pers.) m. mod. ka juit zeiljacht (8 m.) met eig. Nadere inl, no. 3485 Gevraagd te Aerdenhout een Huishoudster zeer goed kunn. koken en werken, goed sa!, hulp voor ruw werk aanw. Zandvoor- I terweg 48. tel. 26145. Huize Houtrust, Westerhout- park 20, Haarlem, vraagt in tern VERPLEEGHULP en juffrouw voor hulp keu ken-huishouding. SCHRIJVER ten belastingkantore zoekt in beschaafd milieu andere werkkring, ook halve dagen. Brieven no. 3487. WOLLEN DEKENS Ontvangen fabriekspartij zw. 2 pers. wollen dekens met kl. fouten f 11.25, f 11.95. ex tra grote maten f 17.95 en f 21.90. Alleen voor inrich tingen en particulieren (niet v. d. handel). Bedstellen 3 delig f 49. Verkoop Woensd. Donderd. Vrijd. van 10—5 u. TAPIJTHANDEL „MARO" N.V., Gebouw St. Bavo, Smedestraat 23, Haarlem. GEMEENTE HAARLEM JONGELUI met einddiplo ma Gymnasium of H.B S. of met hoofdacte L.O. kunnen per 1 September a.s. als Ieerling- leeszaalassistent(e) voor een 2-jarige opleiding geplaatst worden aan de Stads-Bibliotheek. Aanmel den bij de Directeur Prin senhof 7. voor de rijwielstalling voor direct. Terwal, Rozenstr. 24. Garage Verbeek vraagt voor direct Bovac diploma strekt tot aanbev. Aanm. voor 7 uur Bloemend.weg 57. GR. HOUTSTRAAT 94 t. o. Haarl. Dagblad Tel. L7.0.7.7. Dat blokken moei beloond worden Na z'n geslaagd eindexa men breekt er een nieuw tijdperk aan. dan speelt de tijd een grote rol. Geef hem een ARBOR, dan heeft hij iets goeds voor z'n leven, onverwoest baar, dat is de juiste tijd meter, Prijs f 62.50. dt P. HOOGEVEEN Z N. Veilingmeester en beëd. Taxateurs sinds 1909 Nieuwe Gracht 74 - HAARLEM - Parklaan 22 BIJZONDERE PUBLIEKE VERKOPING Wegens totale reorganisatie van een grote meubelindustrie in het centrum des lands, is ons de verkoop opgedragen van een groot aan tal, uitsluitend eerste klas. NIEUWE AMEUBLE MENTEN en LOSSE MEUBELSTUKKEN, waar- vSn de veiling zal plaats vinden op 30 Juni a.s. Nadere mededeling volgt. Bijvoeging van KUNST. ANTIEK en MEUBI LAIRE GOEDEREN voor onze eerstv. INBOE DELVEILING is dagelijks mogelijk. TEL. 13845. Geheel nieuwe condities. Een kleine vooruitbetaling en f 2.50 p. w. en U komt voor uw vacantie in het bezit van een pracht Centra-rijwiel. Autopeds m. spaakwielen f 10.— vooruit, restant f 1-— p. veek Driewielers f 5.— vooruit - beit of schrijft, wij komen Handelsonderneming „CENTRA" KENNEMERPLEIN 1, HAARLEM - TELEFOON 19373 Geopend van 912 en 25.30 uur SMEDESTRAAT 31 TELEFOON 21012

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3