4 Kort en Een vage herinnering Dinsdag 21 Juni 1949 Haarlems Dagblad Tekort aan docenten Ex-politielce delinquenten werkzaam als tijdelijk leraar Minister Rutten deelt in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer mede, dat naar de toestand op 16 Januari 1949 167 onderwijzersvacatures niet waren ver vuld. In 241 gevallen van afwezigheid we gens ziekte, militaire dienst waren geen plaatsvervangers aanwezig. Uit deze cijfers kan naar de mening van,de minister wel de conclusie worden getrokken, dat van een eigenlijk tekort aan onderwijzers op' dit ogenblik niet kan worden gesproken. Voorts deelt de minister mede, dat het gezamenlijk aantal geslaagden van het kweekschool-eindexamen 1949 en van het staatsonderwijzersexamen 1949 aanzienlijk groter zal zijn dan het aantal direct te vervullen betrekkingen. Dat de jaren 1952 en volgende voor wat het ver-vullen van vacatures bij het lager onderwijs betreft zorgelijk zullen zijn, mag wel als vast staande worden aangenomen. Het tekort aan docenten vervult de mi nister met zorg. Hoewel hij de problemen van financiële aard ook in de leraarsgezin nen niet onderschat, acht hij dit tekort- niet uitsluitend, zelfs niet hoofdzakelijk, een gevolg van de bestaande salarisrege lingen. In de geringe belangstelling voor het leraarsambt ziet hij ook een na-oor- logs vérschijnsel, waarvan hij verwacht, dat het niet blijvend zal zijn. Aan de vraagstukken van geldelijke beloning zal de minister desalniettemin nauwgezet aan dacht schenken. Hij merkt hierbij op, dat de principiële beslissing, waarbij zes-en- twintig wekelijks^ lesuren als een volle dige weektaak werden aangemerkt, door het geven van extra-uren niet aan beteke nis inboet.' Met betrekking tot de uitbetaling der gedragen, die de leraren nog toekomen 'tengevolge van de zogenaamde „ontluiilt- Iung", treft de minister maatregelen om deze te doen geschieden. De definitieve beslissing omtrent de leraarssalarissen werd pas enkele weken geleden genomen. Bij het voorbereidend hoger en middel baar onderwijs zijn thans op een totaal aantal van 5859 docenten 38 ex-politieke delinquenten als tijdelijk leraar werkzaam. De aard van het hun ten laste gelegde is verschillend. Het vormde weliswaar soms reden tot ernstige aarzeling, doch bij uit voerige overweging echter geen blijvend beletsel voor een aanstelling in tijdelijke dienst. Bijzondere aandacht wordt aan de betrokkenen bij hun werkzaamheden ge schonken, opdat het tijdelijk dienstverband van deze leraren, indien daartoe aanleiding mocht bestadn, terstond kan eindigen. De Anti Revolutionnaire partij belijdt dat Christus Koning is over wereld en mensenleven. Zijn woord is leidraad, ook voor de gemeentepolitiek lijst W. C. BAKKER Arnhemse Orkestvereniging wordt Gelders Orkest De reorganisatie van de Arnhemse Or- kerstvereniging heeft thans een defini tieve oplossing gevonden in de vorming van een „Stichting het Gelders Orkest", die de lopende vorderingen en verplichtingen van de AOV overneemt. Het stichtingsbe stuur wordt gevormd door een stichtings- raad. In de stichtingsraad zijn vertegen woordigd de provincie Gelderland en de ge meenten Arnhem, Nijmegen en Apeldoorn, ieder door twee leden. Andere gemeenten, waar het orkest tenminste drie concerten per jaar geeft, zullen één lid afvaardigen. Voorts zullen zitting hebben twee leden, voor het eerst aangewezen door het hui dige bestuur der AOV. Het dagelijks be stuur bestaat uit tenminste vijf leden, van' wie de provincie, Arnhem, Nijmegen en Apeldoorn ieder een lid aanwijzen uit hun vertegenwoordigers in de stichtingsraa'd. De provincie en voornoemde gemeenten zijn bereid de subsidies zodanig te verhogen dat het doel, een hechte financiële basis, kan worden bereikt. De subsidies zouden beperkt zijn tot het totaal bedrag der sala rissen en sociale lasten van dirigenten, or kestleden en overig personeel, verminderd met de rijksbijdragen in deze uitgaven. De reorganisatie zal, naar men verwacht, zich nog vóór het muziekseizoen 1949/1950 heb ben voltrokken. VERTREK TROEPENSCHIP „GROTE BEER". Het troepenschip „Grote Beer" zal Woensdag 22 Juni met detachementen van het Kon. Ned.,Jnd. Leger, de Koninklijke Marine en de Koninklijke Landmacht uit Amsterdam naar Indonesië vertrekken. Minister Ruften is tegen een staatsomroep Nog dit jaar een wetsontwerp inzake het omroepbestel? In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen maakt minister Rutten ook enige op merkingen over het omroepvraagstuk. De minister is geen voorstander van een staatsomroep. Hij is van mening, dat de radio nationaal dient te zijn en wel in deze zin, dat' de organisaties, welke de uitzen dingen verzorgen, er ieder het hare toe moeten bijdragen om in samenwerking een beeld te geven van de eenheid in verschei denheid, welke ons volle kenmerkt. Daarnaast zijn zij zowel afzonderlijk als tezamen geroepen om de nationale cultu rele belangen, welke zo zeer door de om roep kunnen worden bevorderd als een belangrijk en onmisbaar deel van haar verantwoordelijke taak te beschouwen. De overheid moet er voor waken, dat de vrijheid der particuliere initiatieven op verantwoorde wijze wordt uitgeoefend. Zo nodig zal de overheid met inachtneming van de vrijheid in gebondenheid de voor waarden scheppen, waardoor het nationaal en cultureel karakter der uitzendingen qieer tot zijn recht zal komen. De minister is van oordeel, dat reclame in de omroep op een wijze, die een on billijke concurrentie betekent voor onder nemers, voorkomen dient te worden. Onder dit voorbehoud bestaat er bij hem geen bezwaar tegen, dat de omroepverenigingen in haar uitzendingen van tijd tot tijd enige reclame maken om leden te werven en om abonnés op de programmabladen te win nen. Omtrent het tijdstip van indiening van een ontwerp-omroepwet verklaart de mi nister, dat getracht zal worden in het kalenderjaar 1949 dit wetsontwerp in te dienen.Of dat gelukken mag, zal van te plegen overleg afhangen. Ook naar de mening van de minister behoort tegen verstarring van het omroepbestel te worden gewaald;. In het nieuwe ontwerp zal aan dit vraag stuk aandacht worden geschonken. ir zijn weer bananen En zij zullen spoedig zonder bon worden verkocht Er zijn weer bananen in het land. In grote met touwen omwoelde bundels wor den ze, groener dan. gras, uit het Neder landse motorschip „Coolhaven", een 500- tonner van Van Uden, die Zaterdag arri veerde, gelost, om gedeeltelijk te worden doorgevoerd, gedeeltijk na het rijpings proces invNederland te worden gesavou reerd. In de eerste plaats komen daarvoor in aanmerking de mensen, die hun betreffen de bon nog niet gehonoreerd zagen. Dit betreft voornamelijk het Noorden van het land en een deel van Utrecht. De banaan was voor de oorlog een zeer belangrijk product. Er werd per jaar ongeveer 35.000 ton ingevoerd, hetgeen neerkwam op 5 a 6 kg per hoofd. De meeste bananen, de Fyffes, kwamen uit West Indië, slechts 15 procent kwam van de Canarische eilanden. De nu aangevoer de zijn Canarische, wel wat kleiner, maar volgens 'deskundigen iets geuriger. Men is zeer blij met een redelijk kwan tum Canarische bananen. Er is een trans actie afgesloten voor 1800 a 2000 ton voor de eerstkomende twee maanden. Van dit kwantum vormen deze 250 a 300 ton de' eerste zending. De volgende boot wordt .aan het eind van deze maand verwacht. ^Gehoopt" wordt echter, dat het met deze transactie niet afgelopen zal zijn. Wat er nu de komende twee maanden wordt aangevoerd is een uitvloeisel van het Spaans-Nederlandse handelsverdrag. Men behoeft niet in dollars te betalen, maar in peseta's. Het verdrag schept onzer zijds de mogelijkheid van uitvoer van poot- en consumptieaardappelen, Philips- artikelen, paarden, enz. Zoals gezegd zal eerst de laatste bon worden gehonoreei'd. Hiervoor denkt men een kwantum van 250 ton nodig te heb ben. Er blijft dus nog een hoeveelheid van ongeveer 1600 ton over, die zonder bon zullen worden verkocht. In beide gevallen bedraagt de prijs 1.82 per kg. Een kg wordt op 11 a 12 vruchten geschat. Zoals we de bananen nu zagen hangen, kunnen ze nog niet geconsumeerd worden. Zij gaan naar de rijperijen of stokerijen van de groothandel die over het gehele land verdeeld zijn. Het duurt van drie tot acht dagen eer zij voldoende geelgerijpt en zacht zijn om als dessert op het menu te worden geplaatst. OPEN BRIEF AAN MINISTERRAAD OVER BELANGEN P.R.A.-PERSONEEL. De Bond van Personeel van de Politieke Recherche-Afdelingen in Nederland heeft zich in een open brief tot de Ministerraad gericht. In deze brief verzoeïct de Bond de medewerking van de Ministerraad voor een spoedige afdoening van de urgent ge worden kwestie, de belangen van het voor malige PRA-personeel betreffende. Bezwaren tegen loonpolitiek voor het bouwbedrijf Congres van Bouwarbeiders- bond in Arnhem In Arnhem wordt een congres gehouden van de Algemene Nederlandse Bouwar- beidersbond. In zijn openingsrede besprak de voorzitter, de heer G. Klein, enige be zwaren tegen de loonpolitiek voor het bouwbedrijf. Hij zeide dat deze bezwaren niet slechts het College van Rijksbemidde laars betreffen, doch ook de Stichting van de Arbeid en andere organen, die met de uitvoering^ van de loonpolitiek hebben te maken en'soms ook de vertegenwoordigers van de eigen vakcentrale in deze organen. Spreker kon zich niet onttrekken aan de indruk, dat fouten en verkeerde beslis singen hadden kunnen worden vermeden, indien wat meer vertrouwen werd geschon- ken aan de bedrijfsorganen zelf. Ook is men er van overtuigd, dat het bouwbedrjf, in verhouding tot andere be drijven, ondergewaardeerd wordt. De lan delijke collectieve arbeidsovereenkomsten voor de burgerlijkeen utiliteitsgebou wen, voor water-, spoor- en wegenbouw en die voor de nevenbedrijven zijn na drie jaren besprekingen en overleg met veler lei instanties nog steeds niet tot stand ge komen, omdat zowel de Stichting van de Arbeid als het College van Rijksbemidde laars een loonsysteem willen, dat zowel door de werkgeversbonden als de werk nemersorganisaties funest wordt geacht, aldus de heer Klein. Bovendien weigerde het College van Rijksbemiddelaars het advies van de Stich ting van de Arbeid, een zeer kleine verbe tering in de loonpositie van de groepen ge- oefenden aan te brengen, uit vrees voor consequenties voor het landbouwbedrijf. Rede minister In 't Veld. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting hield op het conbres een rede over de woningbouw. Voor 1949 wordt een productie van 40.000 nieuwe woningen ver wacht. De Communisten zijn van mening, aldus minister In 't Veld, dat het best mogelijk zou zijn nog meer woningen te bouwën, als wij maar minder zouden uitgeven voor militaire doeleinden. Nu is dit nog zeer de vraag, omdat men op betrekkelijk korte termijn de bouwnijverheid niet tot elke willekeurige hoogte kan bpvoeren. De pro ductie van bouwmaterialen moet daarop worden ingesteld en men dient te beschik ken over een zeker aantal geschoolde bouwvakarbeiders. Daarbij komt nog, dat wij niet alleen worstelen met het probleem van de woningnood, maar dat er ook een belangrijke achterstand is op het gebied van scholenbouw, ziekenhuisbouw en boerde rij enbouw. Bovendien moet ons land sterk industri aliseren, willen wij de toenemende bevol king blijvend werkgelegenheid kunnen ver schaffen. Dit betekent dus boUw van nieuwe en uitbreiding van bestaande fa brieken op grote schaal. Overigens moet hierbij in het oog worden gehouden, dat wij de militaire uitgaven niet voor ons ge noegen voteren, maar door de bittere nood zaak gedwongen. Wij voelen er nu eenmaal weinig voor, aldus de minister, het lot van Tsjechoslowakije te "delen en dan is het zeker niet aan de communisten om ons een verwijf te maken, want de militaire uit gaven in Rusland zijn, uitgedrukt in een percentage van het nationale inkomen, al tijd nog belangrijk hoger dan in ons land. Thans levenslang geëist tegen ex-„!nselkommandant" De 36-jarige Duitser E. Schermuly, een majoor van de Duitse weermacht, was tijdens de bezetting „Inselkommandant" van Voorne en Putten. Het Bijzondere Ge rechtshof in Den Haag veroordeelde hem onlangs tot twintig jaar gevangenisstraf omdat hij illegale werkers gevangen geno men had, die daarna zonder vorm van proces waren doodgeschoten. De procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie heeft thans tegen de voormalige „Inselkommandant", die zich beriep op ambtelijk bevel, levenslange ge vangenisstraf gerequireerd. Deventer, Emmen en Onstwedde stemden Gisteren hebben drie gemeenten met meer dan 20.000 inwoners een nieuwe ge meenteraad gekozen, namelijk Deventer, Emmen en Onstwedde. De zetelverdeling in Deventer is nu als volgt: Partij van de Arbeid 11 (1946 10); CPN 5 (8); KVP 5 (5); CH en AR, beide 1 (in 1946 gecombineerd 2); VVD 4 (2). In Emmen werd de raad als volgt samengesteld: Partij van de Arbeid 9 (8); WD 4 (5); KVP 5 (5); AR 5 (4), CH 5 (4); en CPN 3 (4). „Overige partijen" hadden in 1946 nog één zetel. De resultaten in Onstwedde luiden: Partij van de Arbeid 5 (6); KVP 2 (2R CH 5 (4); AR 4 (4); CPN 2 (2); Vrijzinnig- Democraten 1 (0). In 1946 hadden de ove rige protestantse partijen een zetel. „Man met de pijp" gearresteerd Roofde portefeuilles uit kleedkamers De politie uit diverse plaatsen van ons land heeft sinds Februari een klopjacht gehouden op een man, die kleedkamers van sportvelden en tennisbanen met ongewen ste aandacht vereerde. In Venlo, Laren, De Bilt, Schiebroek, Rijswijk, Delft, Den Haag en Haarlem kwamen geregeld klachten, dat portefeuilles uit kleding van spelers waren verdwenen. En steeds weer kwamen signalementen van verdachte personen in zoverre overeen, dat men „een onbekende man die een pijp rookte", had gezien. Men kreeg door centraal verzamelde gegevens een steeds duidelijker beeld van de dief. Dit werd een eindweegs gecompleteerd nadat hij een- tegoedbon uit een gestolen portefeuille in eenwinkel trachtte in te wisselen, hetgeen hem niet gelukte. Dezer dagen heeft men de „man met de pijp" te Voorburg gearresteerd. Het is de 21- jarige A. J. W. B., die in een paar maanden tijds voor 1700 tot 2000 gulden uit porte feuilles roofde. Hij zal nu wel een zeer zware pijp roken. Vrouw vermoord in een woonschuit aangetroffen In een woonschuit liggende in de Vliet te Leidsendam heeft zich Maandagmiddag een bloedige tragedie afgespeeld. Toen de gewaarschuwde rijkspolitie ter plaatse kwam, vond zij aan boord van de schuit het lijk van de 64-jarige vrouw M. Haar ongeveer 10 jaar jongere echtgenoot werd aangetroffen in zodanige toestand van overspanning, dat een verhoor niet moge lijk was. Het stoffelijk overschot van de vrouw is naar Sint Antoniushove te Voor burg vervoerd. INBREKERS GEGREPEN. Twee van de drie daders van een in braak in een kantoor aan de Van Zaeck- straat te Den Haag zijn gearresteerd, toen zij door een agent bij nacht en ontij op een tennisbaan werden ontdekt. Bij een poging tot ontvluchting werd een der mannen in een been geschoten. Hij werd licht gewond. De agent, die de twee mannen greep, om dat zij in de kleedtent van de tennisbaan inbraken, vond op het grasveld voor 1300 gulden bankpapier, dat van de inbraak in het kantoor afkomstig was. Men zoekt thans de derde' man. Weinig schade bij brand in postzak te Amersfoort Het onderzoek naar de explosie in een postzak op het station te Amersfoort, die zich Zaterdagmiddag voordeed, is thans in handen van de P.T.T.-rècherche. Deze deelde over de stand van het onderzoek mede, dat in ieder geval vaststaat dat van misdrijf geen sprake is. Bovendien staat vast dat de brand, die in de postzak ont stond, geen waardezendingen verloren heeft doen gaan.. De schade beperkt* zich tot enkele brieven en postpakketjes zonder waarde. Nederlandse artist maakt ernstige val De Nederlandse circus-artist Antonius Verkerk, die met twee partners zou uit komen op de wereldsporttentoonstelling welke deze week te Stockholm Wordt ge houden, is Maandagavond ernstig gewond door een val van een hoogte van zes meter bij de training voor zijn balanceernummer op een motorfiets. Verkerk werd in bewus teloze toestand naar het ziekenhuis ver voerd. Men acht zijn toestand zeer ernstig. NATIONAAL VOCALISTENCONCOURS. Na het concours van Maandagavond, dat de nationale zangwedstrijd, welke in Den Haag van 13 tot 20 Juni werd gehou den, besloot, maakte de jury de einduitslag bekend. De beoordelingscommissie, welke onder praesidium stond van Berthe Seroen, en verder bestond uit Theo Bayle, Eduard Flipse, Paul Hupperts, Kor Kuiler, Frans Vroons en Herman Schey, ken.de drie eer ste, vijf tweede en twee derde prijzen toe. De eerste prijs voor de categorie „Opera en lied" ging naar Maria van Veen-Muller (Landsmeer). De eerste prijzen voor de afdeling „Ora torium en lied" werden toegekend aan: Leo Ketelaars (Vaals, Limburg) en Clementine Oomes (Hilversum). DE BOESMANS VLOGEN MET HUN BALLON OVER AMERIKA. De ballonvaarders de heer en mevrouw Boesman en de heer De Vos Klootwijk zijn gisteren te Nijmegen opgestegen met de „Henri Dunant". Door middel van post duiven zonden zij elk uur berichten naar Nijmegen. De ballon koerste over Gennip en Box meer, en daarna over Oostenrijk naar Amerika. Tot, goed begrip diene, dat de plaatsen Oostenrijk en Amerika in de Lim burgse gemeente Horst liggen. Tenslotte landden zij tussen Venlo en. Roermond, vlak bij de Duitse grens. Krachtsport Het nieuwe record van Charifé Bij de naweging' is gebleken dat Bram Charité Zondag te Haarlem piet 132,i kg., maar 133 kg. heeft gedrukt. Het record voor tweehandig drukken in de zwaargewicht klasse staat dus nu op 133 kg. Cricket Flamingo's—Yorkshire Gentle men eindigde in een draw Dank zij een schitterende innings van A. Terwiel van 84 en zeer fraai batten van Klim mer, die 56 maakte, is het de Flamingo's gelukt in de tweedaagse wedstrijd tegen de Yorkshire Gentlemen een draw te behalen. Zondag scoorden de Engelsen 234 runs voor 8 wickets, waarna de Flamingo's nog voor het einde van de eerste dag 61 runs maakten voor het verlies van drie wickets. Maandag zetten Terwiel en Kummer hun innigs voort, doch al verloren de Flamingo's de wickets van Kummer (4), Leef tink (12) en Klink (1), met kalm spel bracht Terwiel de 100 op, maar toen hij op 123 voor een hoogst nuttige 40 uit was, kwam spoedig het einde op 134, juist eën run te weinig om de follow-on te ontlopen. Kolderness met 3 voor 25, Gillespie met 3 voor 34, Encollins met 3 voor 7 namen de wickets voor de Yorkshire Gentlemen. In de tweede innings gaven de Flamingo's beter partij, dank- zij een grote stand van 135 runs voor het derde wicket tussen Terwiel en Kummer, die het totaal van 2 voor 19 tot 154 voor 3 opvoerden, toen Kummer op de slowbowler Collins voor een fraaie 56 (8 vieren) uit was. Nadat Terwiel op 180 yoor een 84 door Holderness op eigen bowlen werd gevangen, kwam spoedig het einde op 185. Terwiel speelde met een eindeloos geduld, doch vergat niet de slechte ballen af te straf fen. Zijn kansloze innings bevatte 10 vieren. Holderness bowlde 4 voor 26 en Collins 4 voor 56. De Yorkshire Gentlemen kregen tot taak om in 25 minuten 86 runs te scoren. In deze poging slaagden zij niet, want toen de tijd was verstreken stond de score van de Yorkshire Gentlemen op 46 voor 5. De totalen waren: Yorkshire Gentlemen: 234 voor 8 gesloten en 46 voor 5 (tijd). Flamingo's: 134 en 185. WIMBLEDON Van Swol en Beernink winnen teWjmbledon Maandag begonnen de wedstrijden om de Wimbledonkampioenschappen te Londen. Drommen mensen stonden reeds uren van te voren te wachten op de opening der loketten. 20.000 toeschouwers woonden de eerste herenenkelspelen bij, die op de 15 banen verwerkt werden. In de eerste ronde zijn o.a. gespeeld: Parker si. Weiss 60, 61, 62; Bromwich sl Cardle 61, 61, 60; Washer sl. Coombe 6—3, 6—1, 6—0; Cucelli sl. Huber 6—3, 6—1, 6—4; Puncec sl. Choy 64, 62, 60; Fal- kenburg sl. Mitic 62, 26, 86, 6—4; R. Delbello sl. Sale 63, 6—4. 46, 61; Ampon sl. Mansell 60, 62, 62; Cernik sl. Paish 8—6, 62, 36, 16, 62; Coen sl. Hessen 6—4, 06. 63, 6—4; Matous sl. Ford 36, 64, 62, 63; Van Swol sl. Walton 46, 75, 61, 63; Hanna sl. Egan 63, 64, 36, 63; Drobny sl. Cater 60, 62, 62; Brown sl. Wallis 60, 63, 61; Gonzales sl. Brichant 63, 62, 63; Vad sl. Ellmer 6—2, 62, 0—6, 8—6; Beernink sl. England 06, 75, 46, 75, 60; Sedgman sl. Leyton 61, 63. 62; Stolpa sl. Ducos 63, 6—1, 5—7, 6—4; Kemp sl. Meredith 6—2, 6—0, 62; Peten sl. Kalman 64, 63, 61; Har per sl. Samaai 61, 64, 63; Cockburn sl. Hunter 61, 62, 60; Mottram sl. Ta verne 61. 61, 61; Levy (Z.A.) sl. Sohish 6—0, 6—2, 6—0; Patty sl. Kizlink 6—1, 6—4, 6—3; Schroeder sl. Mulloy 3—6, 9—11, 6—1, 60, 75; Warthington sl. Van Meegeren 6—0, 6—1, 8—6. Softballcompetitie Dat goed slaan, vangen en lopen niét vol doende zijn om een wedstrijd te winnen, bleek Zondag bij HCKDEC. Beter spel inzicht en grotere wedstrijdroutine bracht-de Haarlemse dames een 194 overwinning op de Amsterdamse, die in technisch opzicht lang niet voldoende waren. Voor de eerste klasse competitie werd ver der nog gespeeld Gymnasion 'IGymnasion II. Het aanzienlijk versterkte tweede, dat zeer enthousiast speelde zorgde bijna voor een grote verrassing. Eerst in de laatste inning werd Gymnasion -I winnaar. De ver dere uitslagen zijn: DEC—Catchers 16—1; HCK III—Gymna sion III 923; Lorentz LyceumHCK III 29—14. Voetbal T.H.B. vierde feest De .bekende Haarlemse Sportclub „The Haarlem Boys" herdacht dezer dagen haar vijf en dertig-jarig bestaan en dit feit is in het gebouw van de H. K. B. gevierd. Dat T. H. B. zich in een grote populariteit mag verheugen bleek op deze avond, want van de gelegenheid om de jubilerende ver eniging geluk te wensen werd door vele sportverenigingen gebruik gemaakt. Bloem stukken werden T. H. B. aangeboden, o.a. door TYBB, TDO, Heemstede, Spaarnevo- gels, DSK, Vliegende Vogels en van de EHBO, verder geschenken onder enveloppe van EDO en Halfweg, een voetbal van Zand- BINNENLAND Zes opvarenden van een Engelse coaster, die in de Amsterdamse haven ligt, zijn aan gehouden toen zij met een taxi ruim 13.000 sigaretten en negen flessen jenever, die zij van boord hadden gesmokkeld, naar de stad wilden brengen. Een statenloze, die een jaar geleden over de grens was gezet maar die clandestien in ons land terugkeerde, heeft in Amster dam een auto gestolen om de aandacht op zich te vestigen. Hij kon hier-namelijk geen werk vinden. De man, die een ver van blanco strafregister heeft, zal weer over de grens worden gezet. Sinds 17 Juni zijn ook snijworst, boter hamworst en kookworst verkrijgbaar waarin overwegend paardenvlees is verwerkt. De hoeveelheid van deze artikelert welke men op een bon voor 100 gram vlees kan kopen be draagt: 150 gram paarde-snijworst of 300 gram paarde-boterhamworst of kookworst. De „Commissie Nationale Herdenking" deelt mede, dat de nationale vlag, die tot voor kort dag en nacht halfstok op de Waals- dorpervlakte woei, is ingehaald. Men heeft de vlag verwijderd op grond van de over weging, dat de nationale driekleur krachtens traditie en gebruik slechts bij nationale ge beurtenissen wordt gehesen en slechts tussen zonsopgang en zonsondergang ontplooid mag zijn. Op Schiphol is een aantal Turkse oud ministers en Kamerleden voor een kort be zoek aan ons land aangekomen. Het gezel schap zal vijf dagen in Nederland blijven en op 25 Juni weer naar Frankrijk vliegen^ Twee zoontjes van een Amsterdamse schoenmaker, die door hun vader wegens hun lastigheid in een berghok waren opgesloten, dachten met brand stichten een middel te hebben gevonden om de vrijheid te herwin nen. Zelf wisten zij door een luik te ont snappen. De brandweer was er gelukkig vlug bij en wist het vuur met een paar em mers water te blussen. De kinderpolitie heeft zich over de twee belhamels ontfermd. Op de kermis te Ruisqjiersbrug (Gronin gen) ontstond twist fifcver politieke zaken tussen een bewoner van Groningen en een ingezetene van Kolham (gem. Slochteren). Tijdens deze twist greep de eerste een dolk en stak zijn tegenstander hiermee in de hart streek. Het slachtoffer is bijna onmiddellijk overleden. Te' Eindhoven is een vrachtauto, toen de bestuurder op de noodbrug over het Beatrixkanaal moest uitwijken voor een fiet ser, van de brug afgereden. De chauffeur verdronk; een 62-jarige mede-inzittende wist uit de wagen te komen en werd gered. De gemeenteraad van Groningen heeft met 21 tegen 12 stemmen besloten het tap- verbod voor sterke drank, dat sinds jaren gedurende de kermis gold, op te heffen. Een 23-jarige vrouw, die de keuken ramen op de eerste étage van haar woning in de Govert Flinckstraat te Amsterdam stond te lappen, geraakte met een van haat benen in de voor de vensterbank gespannen waslijnen verward en viel naar beneden. Zij is aan de opgelopen verwondingen overleden. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, zal van 23 tot en met 26 Juni een bezoek brengen aan het Schwarzwald, teneinde de houtaankap, die daar onder auspiciën van zijn ministerie geschiedt, in ogenschouw te nemen". By de jaarlijkse herdenking van het ont zet van Verdun in Juni 1916 is dezer dagen het monument „La Defense", een werk van Rodin, dat in 1920 als huldeblijk van Neder land aan de stad Verdun werd aangeboden en dat in de laatste oorlog door dè Duitsers moedwillig werd beschadigd, opnieuw ont huld. Een Nederlands comité nam Jiet initia tief tot het herstel en het aanbrengen van een nieuwe inscriptie. HAARLEM EN OMGEVING Voor het candidaatsexamen in de ge neeskunde aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam zijn geslaagd mej. M. J. M. Michels te Overveen en de heren L. G. van Haeringen en C. K. J. van Sambeek te Heemstede. In de theetent bij de tennisbanen aan de Spanjaardslaan is ingebroken. Ongeveer vijftig chocoladerepen zijn gestolen. Uit de gang van een woning aan de Maerten van Heemskerkstraat te Haarlem zijn drie regenjassen gestolen. Van de lcap- Uit de gang van een woning aan de Saenredamstraat verdwenen twee dames mantels. Aan de Opleidingsschool der N. S. te Utrecht slaagde voor het eindexamen de heer F. van de Velde te Overveen, oud-leerling van het Kennemer Lyceum (HBS B). De Part. synode van Noordholland heeft als secundi-predikanten naar de generale synode benoemd de predikanten ds. A. M. Boeijinga te Haarlem en ds. Y, v. d. Zee te Nieuw-Vennep. Als primi-ouderling werd gekozen de heer A. v. Driel te Haarlem en als secundi-ouderling de heer J. Feitsma te IJmuiden. Voor het examen Lichamelijke Opvoe ding M. O. zijn geslaagd de heren: H. Beeke laar, J. Hos en D. de Groot uit Haarlem. voortmeeuwen. Voorzitter Van Leeuwen had de bijeenkomst geopend, waarna de heer Geurts, namens de KNVB afdeling I gele genheid kreeg de jubilerende club geluk te wensen. De heer H. Spierdijk, de zo bekende secre taris van THB, die zijn zilveren jubileum vierde werd gehuldigd. Spierdijk en THB, THB en Spierdijk, het zijn in Haarlem onaf scheidelijke woorden geworden. Dit liet voorzitter Van Leeuwen, die de jubilaris toe sprak, nog eens duidelijk uitkomen, Namens zijn medebestuurders bood hij de jubilaris een actetas aan. Mevrouw Spierdijk deelde in de hulde. Na dit officiële gedeelte verzorg den leden van de Haarlemse Hawaiian ver eniging een cabaretprogramma. FEUILLETON 6) door NATALIE SHIPMAN Neen, vandaag niet, Misschien in de lente. Terwijl hij sprak, kreeg hij meteen heimwee naar de ruime velden van Wis consin, de meren, de blauwe hemel, die zoveel hoger en* helderder leek, dan de hemel in de omtrek van Chicago. Vertel mij er eens wat van, zei het kind. Hij keek de verpleegster aan en deze knikte. Als Honora haar ogen sluit, kunt u vertellen, zei hij. Gehoorzaam ging hij zitten en begon. Het zal warm zijn, als ik daar weer kom en het gras en de klaver zullen zoe tig ruiken in de zon. De schuren ruiken op dezelfde manier, omdat de koeien die din gen gegeten hebben. De mellcerij zal ruim en koel zijn.... Zij stak haar hand uit en hij nam die in de zijne. Ga door, zei zij. Voor hij nog drie minuten gesproken had sliep zij met haar donkere hoofdje zijdelings op het Kussen en haar dikke wimpers op haar bleke wangen. Hij legde haar hand zachtjes neer en liep op zijn tenen de kamer uit, terwijl de verpleeg ster hem volgde. Een beetje onhandig zei bij: Is zij denkt u, dat zij hier goed doorheen zal komen? Dat zegt de dokter tenminste Zij beet zich op de lippen; zij was nog erg jong en blozend. Toen barstte zij los: Dat lieve kleine kind En zweeg plotseling weer Jim zei: Laat het mij weten, als Honora iets nodig heeft, wilt u? Hij gaf haar zijn baartje met zijn naam en telefoonnummer en liep de hall door, zich er een beetje verlegen van bewust, dat zij hem stond na te kijken. Zij was een knap meisje en onder gewone omstandig heden zou hij niet geaarzeld hebben hanr te vragen, eens met hem uit te gaan, als zij vrij van dienst was, maar vandaag voelde hij daar niets voor. Hij voelde zich die avond nog ellen diger en verliet de krant met een zware verkoudheid. Die zette zich om in influen za en gedurende een week lag hij rillend en zwetend i'n zijn pension, overgelaten aan de genade van zijn hospita en zijn kamergenoot. Toen hij weer zo'n beetje kon rondlopen belde hij het ziekenhuis op en vernam daar, dat Honora Brayle de vorige dag heengegaan was. De telefoniste wist haar adres niet. Misschien de dokter of haar verpleegster? De verpleegster bleek naar een ziektegeval buiten het ziekenhuis te zijn en de dokter was eveneens afwezig. Zijn influenza vervloekend en zichzelf, omdat hij die opgelopen had. ging hij zich op zijn krant melden. Daar bevond hij, dat de zaak-Brayle, zoals alle sensaties, bijna even snel in het vergeetboek was geraakt, als dat zij was opgevlamd, en dat een her opende moordzaak in New Jersey nu de voorpagina's in beslag nam. Jim bracht een bezoek aan de flat in Lentworth, om daar te horen, dat Mrs. Brayle naar het Oosten was gegaan. Haar dochter was bij familie óp bezoek. Hij deed nog een poging om de dokter te bereiken en toen hij daar eindelijk in slaagde scheen deze het een beetje ver velend te vinden, weer aan dat schandaal herinnerd te worden. Ik weet niet, waar het kindis, zei hij kortaf. Maar ik hoor, dat zij in goede- handen is. Het werd door een vriend van de familie gearrangeerd. Ik ben ook niet haar gewone huisdokter. Ik kwam er toe vallig op in net als u. Hij keek Jim een ogenblik scherp aan. Vanwaar overigens deze belangstel ling? Meer koppen voor de krant? Neen. Jim kreeg een kleur van woede. Zij was een wonderbaarlijk kind. Ik zou haar grar.g nog eens terugzien. Ik ook. Maar zo is het leven nu een maal. Men ontmoet mensen en raakt ze weer kwijt. Ik. zou zeggen, dat u dat in uw werk nog beter moest weten dan ik. Ja, zei Jim. Dat doe ik ook onge lukkig genoeg. Het was hem naderhand eigenlijk nooit goed duidelijk, hoeveel deze zaak er mee te maken had, dat hij bij de krant zijn ontslag nam. Hij wist alleen, dat naar mate de winter voortschreed, de oude op-, vinding over Chicago en de kranten wereld scheen te vervagen. Misschien, dacht hij een beetje bitter, was hij er niet tegenop gewassen. Misschien was hij in zijn hart toch nog maar een boerenjon gen. In de lente nam hij zijn ontslag en ging terug naar de boerderij van zijn, oom. Het was; alsof hij ging doen, wat hij het meisje verteld had, dat hij doen zou. Het was alleen maar gedurende de zomer, maar het was een goede zomer. Naarmate de jaren voorbij gingen, dacht hij, dat de kregelige dokter toch wel gelijk had gehad. Het leven bestond nu eenmaal in het ontmoeten van mensen en ze weer kwijt te raken. Hij kreeg een kans om in dienst te gaan bij een maatschappij, die bouwmaterialen fabriceerde en die zich in de voorspoedige tijd van president Coolidge*uitbreidde. Hij bleef er ook bij, gedurende de beursdéb&cle en twee jaar later kreeg hij een positie in Craigford, waar hij Helen ontmoette en met haar trouwde. Hun kinderen werden daar ge boren en zijn leven kwam in vaste banen. Hij ging slechts eenmaal naar Wisconsin terug en wel bij het overlijden van zijn vader. Hij was nu een deel van Craigford geworden, een gevestigd en populair lid van die «gemeenschap en van de clubs, een goed vriend en een toegewijd echtgenoot. Maar door al die jaren had hij Honora Brayle nooit vergeten. Zij bleef in zijn geest en dat zou zij ook altijd blijven;, klein en onverwoestbaar als een fijn fi guurtje, dat uit het zuiverste kristal ge sneden was een slank kind met een mooie ernstige waardigheid en een sterkte van geest, die dichterbij adeldom was, dan iets, wat hij nog ooit -had meege maakt. En wanneer hij ook aan haar dacht, scheen er iets, in zijn bloed te tril len, als het 'geluid van trompetten in de verte; iets dat het beste in hem wakker riep en zijn hart scheen te beroeren. HOOFDSTUK III. Jim legde het plakboek langzaam neer en nam zijn borrel op. Zijn keel scheen droog en strak. De herinnering aan dat kind had hem feller bewogen, dan hij ge meend had, dat mogelijk zou zijn. En als dat meisje Honora Brayle was. Maar natuurlijk was zij het niet. Er was niet de minste kans op. Het feit, dat zij donker haar en dezelfde ogen had en het zelfde ovale gezichtje, betekende nog niet, dat zij dat kind was. Zij was een bepaald type, dat was alles een type, dat zo wel in Connecticut als in Illinois te vin den was. Maar hij antwoordde zichzelf koppig: „Zij is geen type. Zij is verschil lend van ieder ander. Het is niet alleen een kwestie van uiterlijk het zijn eigenschappen, die zij al had, toen zij nog maar acht jaar was. Ik voelde dat vandaag in dat meisje dat weet ik zeker. En als zij alleen op de wereld was en werken moest, is het best mogelijk, dat zij naar het Oosten gekomen is, spe ciaal als zij zo ver mogelijk van dat oude schandaal verwijderd wilde zijn. Zijn voorhoofd voelde klam van het zweet, ofschoon het in de kamer koel genoeg was. Hoe zou hij dat kunnen uit vindén? Hij kon Reed niet opbellen, om hem te vragen, of zijn secretaresse in wer kelijkheid Honora Brayle was; dat kind, dat !n 1926 in die moordzaak in Chicago betrokken was geweest Dat bracht hem met een ruk tot zich zelf. Als zij het werkelijk was, zou zii toch liever niet herkend willen worden, Zij had haar naam gewijzigd; zij had het Westen verlaten en een nieuw leven voor zichzelf geschapen en was een andere persoonlijkheid geworden. Neen, dat nu niet helemaal, maar zij was toch een meisje geworden, wier achtergrond ver verwijderd scheen van Rita en Leighclif Brayle. Het verleden was afgesloten; het zou mischien wreed zijn, om het weer te openen. Het zou misschien zelfs onmoge lijk zijn Hij stond plotseling op en zette zijn glas neer. Ik haal me hersenschimmen in het hoofd, zei hij hardop. Zij kan Honora niet zijn. Dit is. New England en niet het Mid den-Westen, waar ik verwachtenmocht haar aan te treffen. En bovendien, waar zit haar "moeder dan. Rita Brayle was nog jong en waarschijnlijk is zij nog in leven. Haar dochter is misschien bij haar in het een of andere paleis in San Francisco of Seattle, of in het een of andere ultra moderne appartement. Of misschien is zij getrouwd en leeft zij net als haar ouders vroeger Maar hij wist, dat dat niet waar was. Dat kind zou nooit het leven kunnen lei den, zoals haar ouders dat gedaan hadden. Dat was een vari de dingen, waar hij abso luut zeker van was. En toch, toen hij de lichten uitdeed en de hond naar buiten liet en 'n ogenblik onder de sterren van de 10 April hemel bleef staan, voelde hij zich van niets zeker. Zijn eigen leven, dat zo geregeld was geweest, zo prettig verze kerd, scheen nu zonderling verward. En later, toen hij de ogen sloot, zag hij Honora Brayle zoals hij haar de laatste maal in het ziekenhuis gezien had, met haar bleke gezichtje naar het kussen ge keerd, haar donkere wimpers op haar wangen en voelde hij weer ae vertrou wende druk van haar handje in de zijne. (Wordt vervolgd 4

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6