Haarlem koos heden een nieuwe raad SLOT DEFECT? Eenvageherinnering De bonnenmisère is bijna voorbij Amsterdamse Beurs Kort en Bondig Betaling bij aflevering Woensdag 22 Juni 1949 Haarlems ÜagElatf 3 Publicatie van de uitslag der verkiezingen in Haarlem en andere gemeenten Vandaag kiest Haarlem evenals het grootste deel van de andere gemeenten in ons land een nieuwe raad. Om 5 uur worden de bussen in de stem lokalen gesloten en dan wordt onmiddel lijk met de telling begonnen. Wij hebben als steeds een verkiezingsdienst georgani seerd om zo spoedig mogelijk de uitslag bekend te kunnen maken. Bovendien is voor onze bureaux Gr. Houtstraat 93 en Soendaplein 37 het verloop van de telling der stemmen te volgen. Later worden ook uitslagen van de stemming in andere ge meenten bekend gemaakt. Deze publicaties worden ook gedaan voor de ramen van de sigarenhandelaar P. Schoen, Spaarnwouderstraat 97 en de boekhandel J. M. de Wit, Bloemendaalse- weg 123 a te Bloemendaal. Verwacht wordt dat de opgaven van de eerste bureaux ongeveer 6y> uur binnen komen, In Haarlem zijn in totaal 104 stembu- reaux. Het aantal kiezers is 94.751, zodat er bij elk bureau een kleine duizend kie zers zijn ingedeeld. Er is in de morgenuren in Haarlem druk gestemd. Om 10 uur waren er al verschei dene bureaux waar 35 procent der kiezers was opgekomen. Om 12 uur liep het per centage reeds tot 60. Hoe de uitslag wordt opgemaakt Onmiddellijk als het aantal stemmen, dat op de verschillende partijen is uitgebracht, bekend is, kan de uitslag worden vastge steld. Voor Haarlem evenals voor alle ge meenten met meer dan 20.000 inwoners gelden daarvoor de volgende bepalingen: Het aantal geldige stemmen wordt ge deeld door 39, het aantal raadsleden. Op die wijze verkrijgt men de kiesdeler. Dan wordt nagegaan op hoeveel zetels elke lijst aanspraak kan maken. Dat wil dus zeggen hoeveel maal de kiesdeler ver kregen is. Op die manier worden dan als regel 34 of 35 zetels onmiddellijk toege wezen. Elke partij houdt dan nog een restant aan stemmen over-. Voor de ver deling der restzetels wordt berekend welk gemiddelde een lijst zou hebben per zetel als aan haar een restzetel zou worden toe gewezen. De lijst die daarbij het hoogst ge middelde haalt krijgt die restzetel. Na de verdeling van elke restzetel wordt dan een nieuwe berekening gemaakt, want het is mogelijk (vooral bij een grote partij) dat de lijst die reeds een restzetel kreeg, voor een andere restzetel opnieuw in aanmerking komt. Zo wordt doorgegaan tot alle rest zetels verdeeld zijn. Voor gemeenten met minder dan 20.000 inwoners geldt een andere verdeling van restzetels. Daarbij wordt niet gelet op het hoogste gemiddelde, maar op het grootste overschot aan stemmen. Als eenmaal het aantal zetels, dat elke lijst krijgt, is bepaald, wordt nagegaan welke candidaten gekozen zijn. Voor Haarlem is dit gemakkelijk voor 5 van de 6 lijsten, omdat de lijsten van die partijen in de beide kieskringen gelijk zijn. De Communisten hebben wel twee ver schillende staarten aan de candidatenlijsten, maar de namen op de verkiesbare plaatsen zijn gelijk. Anders is het evenwel bij de Partij van PHILIPS - ERRES - WALDORP RADIO J. G. KAASENBSSOOD... Technisch groot! GROTE HOUTSTR. 131 SMEDESTR. 7 TEL. 10271 TEL. 11287 Betaling desgewenst in overleg (Adv.) Ons klokkenspel Reinaut Heering zal Donderdagavond tus sen 20 en 21 uur weer de klokken van de St. Bavo laten klinken over de stad. Het pro gramma luidt: 1. Allegro Rondo. J. A. H. Wagenaar 2. a. In 't Soetste van den Meije b. Waarom koken de boeren de pap zo dun c. Windeken, daar het bos af drilt Oud. Ned. Liederen 3. Menuet. G. F. Handel 4. a. Met Jan. K. Mestdagh b. Liedje van den molenaar, J. Worp c. In de smidse, B. Diamant 5. Turkse mars, W. A. Mozart 6. Andante Cantabile, Jef. Denijn 7. Lentedans, Ferd. Timmermans S. a. Slape zacht. E. Hullebroeck b. Engelenwacht, C. van Rennes - 9. Wiegelied, J. Brahms 10. Improvisatie. Technische fout Door een technische fout, die wij betreu ren, is in een (gelukkig klein) gedeelte van onze oplage van gisteren een pagina van onze IJmuider Editie niet vervangen door een pagina bestemd voor de Haarlemse op lage. Daardoor heeft een zeer beperkt deel onzer Haarlemse lezers een courant ont vangen, waarin twee pagina's gedeeltelijk dezelfde inhoud hadden. de Arbeid. Daar zijn alleen de eerste 10 namen gelijk. Worden er meer dan 10 ze tels aan de partij toegewezen, dan wordt later aan het hoofdstembureau uitgemaakt welke candidaten gekozen zijn. Daarbi wordt geloot. Deze zitting van het hoofdstembureau zal vermoedelijk pas a.s. Dinsdag worden gehóuden. ..SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 FEUILLETON door NATALIE SHIPMAN 7) De woonkamer van de Haskeths een lange kamer met diepe stoelen en gor dijnen van verschoten crétonne was nog verlaten, toen Jim er kwam binnen lopen. Hij was vroeg voor het diner, want hij was regelrecht van kantoor hierheen gekomen. Een ogenblik later gingen de openslaande deuren, die naar de tuin voer den, open. en kwam zijn schoonmoeder binnen. Een oude tweed cape was om haar schouders geslagen en zij had haar handen vol met gele tulpen. De wind sloeg ze eenvoudig tegen de grond, zei zij. Steek de haard aan, Jim, terwijl ik ze in het water zet. Zij kwam terug en stond voor het vuur haar handen té wrijven sterke han den, die een beetje ruw waren van het tuinwerk en van de arthritis. Hij was nooit in staat geweest, om ook maar de geringste gelijkenis te ontdekken tussen haar en haar dochterr. Helen was lang en slank en blond geweest; Emily Hasketh was kort en gezet. Haar ogen waren bruin en met haar een beetje verwarde grijze haar, had zij net het uiterlijk van een Airedale terrier, verstandig en schrander en vriendelijk. I Na Helen's dood had Jim zich afge vraagd, of hij en haar ouders uit elkaar zouden gaan; maar het was juist andersom geweest. Op volkomen natuurlijke wijze en Amateurtoneel „Een Zomerzotheid" Dom de Gruyter's toneelbewerking van de vrolijke meisjes-roman „Een Zomerzot heid" door de betrekkelijk kort geleden gestorven Cissy van Marxveldt heeft in de loop der laatste tientallen jaren reeds wïe- zal-zeggen-hoeveel keren met nimmer uit blijvend succes geprobeerd de mensen voor enkele uren tot andere dan met zorg over goten gedachten te brengen. Gisteravond waren de leden en donateurs van het en semble „De Spaarnespatters" een wel varende afdeling van de Haarlemse Ha- waiïanmuziek Vereniging zo gelukkig zich bij de grote schare van althans kort stondig opgemonterden te mogen voegen. Al direct na het eerste van de vele tafe relen werd het duidelijk dat men zich uit bundig met deze voorstelling zou amuseren. Natuurlijk komt het merendeel van deze verdienste aan de beide auteurs toe. Hun frisse typeringen en malle vondsten, de keuze van het milieu en de vaart der ge beurtenissen maken het de spelers gemak kelijk om de lust tot lachen in de toe schouwers gaande te houden. Maar dit be hoeft geen reden te zijn om het aandeel van het elftal medewerkenden te onder schatten. Speltechnisch bezien ontbrak er soms veel aan de geboden prestaties. Daar stond echter als doorslaggevende factor tegenover, dat zij eensgezind en met aan stekelijk plezier dit pretentieloze geval tot ontwikkeling brachten. Zelden heb ik de geschiedenis van de jonkheer, die zijn ware identiteit onder de livrei der dienstbaarheid verbergt en een roodharige boerenzoon in zijn plaats met adellijke gunsten laat strooien om een be lachelijk hoogdravende juffer eens gevoelig de les te lezen, door amateurs zo leuk en met zoveel pit zien vertolken. Al die bak vissen met hun lichtvaardige romantiek en die studenten met hun onbezonnen schelmenstreken waren tenminste werke lijk jong en opgewekt. Zij handhaafden voortdurend de juiste temperatuur. Aan regisseur Jan van Dongen de eer van dit welslagen en aan het personeel van de schouwburg een compliment voor de snelheid en de goede zorg waarmee het toneel telkens van aankleding wisselde. Er is eigenlijk geen beginnen aan om de uit voerenden stuk voor stuk in deze lofprij zing te betrekken. Met enkelen moet wor den volstaan: Mies FabelPriester, Coby van KleefJore en Jan Donker, die de hoofdrollen voor hun rekening namen. De eerstgenoemde zou voortaan gerust met iets minder gebaren kunnen volstaan. In het algemeen dient men er trouwens voor te zorgen alleen die bewegingen met armen en handen te maken, waarmee men iets tot uitdrukking wil brengen of onderstrepen. Verder ging de verstaanbaarheid van het gesproken woord door onzuivere articulatie te vaak in het tumult verloren. Doch dat zijn kleinigheden vergeleken bij de uiter mate prettige indruk, die het geheel heeft achtergelaten en waaraan allen, niemand uitgezonderd, het hunne bijdroegen: het enige volop zomerse aan deze langste dag van het jaar. DAVID KONING Afhalen distributiebescheiden Donderdag 23 Juni wórdt een na-uïtrei- king van distributiebescheiden gehouden in het gebouw Haltestraat te Zandvoort en in de Hartenlustschool voor de bewoners van Bloemendaal en Overveen. Beroep tegen vrijspraak van Schreieder verworpen De Bijzondere Raad van Cassatie ver wierp heden het beroep van de procureur fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden tegen de sententie van dat Hof, waarbij Schreieder werd vrijgespro ken, respectievelijk ontslagen van rechts vervolging. Aan Schreieder was ten laste gelegd dat hij opdracht gegeven had tot de représaillemoorden te Dronrijp en de func tie van „Kriminaldirektor" bij de S.D. had bekleed. Door deze uitspraak heeft de Bij zondere Raad van Cassatie de vrijspraak en het ontslag van rechtsvervolging van he't Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden bevestigd. Bijna zestig gegadigden voor dirigentschap van de H.O.V. Toen op 18 Juni'de termijn tot het in dienen van sollicitaties voor de functie van eerste en tweede dirigent van de Haarlem se Orkestvereniging was verstreken, had den zich niét minder dan 58 candidaten aangemeld. Onder hen bevonden zich de heren Marinus Adam en Kees Hartvelt en ook de vroegere eerste dirigent van de H.O.V. Toon Verhey. Het bestuur zal in de komende weken naar beste vermogen een keuze uit de can didaten doen. Het zal zich daarbij laten voorlichten door een commissie van drie deskundigen waarin dr. Sè'ra Dresden en Ferdinand Helmann reeds zitting hebben en het derde lid spoedig benoemd zal wor den. Bestuur en Commissie zullen gezamen lijk een eerste schifting maken en de vraag onder de ogen zien welke candidaten een proef zullen moeten afleggen. Paul Th. Jansen Een bekend stadgenoot is van ons heen gegaan, de heer Paul Th. Jansen, in leven oud-hoofd ener openbare opleidingsschool voor het middelbaar onderwijs te Haarlem, in de leeftijd Van 82 jaar. Als onderwijsman genoot hij de achting van zijn autoriteiten, van zijn collega's en van zijn talrijke oud-leerlingen. In vele examencommissies had hij zitting wegens zijn grote deskundigheid op het gebied der moderne talen, der wis- en natuurkunde en der biologie. Als bijzonderheid mag wel vermeld worden dat hij een bijzondere studie had gemaakt van bloed- urine- en faecesonderzoek. Hij was de medewerker van vele vooraanstaande medici, die hem preparaten voor onderzoek toezonden. In zijn woning aan de Verspronckweg 47 had hij een uitgebreid instrumentarium op dit gebied, hetgeen hem in staat stelde uit gebreide en grondige rapporten aan zijn opdrachtgevers te doen toekomen. Haarlem verliest in hem een zeer ver dienstelijk paedagoog en een bekende wer ker op het gebied der volksgezondheid. N.V. Haarlemse Hypotheekbank keert vier gulden per aandeel uit Aan het verslag over 1948 van de N.V. de Haarlemse Hypotheekbank ontlenen wij: De hypotheekportefeuille kon wederom worden uitgebreid: tot een bedrag van f2.656.480 werden nieuwe leningen gesloten; aan aflossingen is f2.097.720 ontvangen, zo dat de toeneming f558.760 (f534.6651 be droeg. De 3L pandbrieven zijn niet ge converteerd. De directie vraagt zich af. hoe lang men zal (kunnen) blijven vasthouden aan de politiek der lage rente. Per ultimo 1948 stond f 13.671.710 aan hypo theken uit, de gemiddelde rente bedroeg 4.024 (4,107). Aan pandbrieven was per 31 December 1948 f 13.823.400 in omloop. De marge bedroeg 0.524 Vt (0,607). De bruto winst bedraagt f 132.996 (127.126). waaruit na diverse voorzieningen een dividend van f 4 (5) per aandeel wordt voorgesteld. Op de onverplichte stortingen wordt 3L rente vergoed. BANKBÏLJETTENCIRCULATIE BEREIKT LAAGTERECORD. De banlcbiljettenomloop is, blijkens de verkorte balans van de Nederlandse Bank per 20 Juni, wederom met 20 millioen gul den verminderd en daarmede gekomen op 2941,5 millioen, hetgeen een laagterecord voor dit jaar is en tevens een peil dat sinds 21 Juni 1948, dus een jaar geleden, toen de circulatie 2909 millioen gulden groot was, niet meer bereikt is. Sinds de jongste maandwisseling, toen de omloop nog juist iets boven de 3 milliard uitkwam, is voor 64 millioen gulden bankbiljetten aan de circulatie onttrokken. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 21 Juni 1949 GEHUWD: 21 Juni, A. D. Craïg en J. Alma. BEVALLEN van een zoon: 18 Juni, G. P. van BemmelTip; A. ReijndersSmit. BEVALLEN van een dochter: 19 Juni. C. A. E. Sensvan Warmerdam; 20 Juni. H. C. Rutgers—Smid; G. M. van Erp—Holleboom; 21 Juni, G. van der VlugtJanssen; M. Elfe rinkVredenberg. OVERLEDEN: 18 Juni. C. de Cock. 18 j„ Garenkokerskade; G. H. Voerman, 51 j.. Jan Haringstraat: 19 Juni, M. M. Warmerdam Warmerdam. 76 j., van 't Hoffstraat: J. ShaeferHakkenbroek, 39 j.. Parklaan: 20 Juni, C. J. A. Cramer von Baumgarten— WentHolt, 86 j., Kleine Houtweg. EEN UITGESTORVEN VLEESHAL GETUIGT ERVAN: Het is dan zover: de laatste levensmid delenbonkaarten zijn goeddeels uitgereikt en in de Haarlemse Vleeshal werd de laat ste dagen minder gemopperd en meer ge lachen dan ooit, sinds het sierlijke renais- sancegebouw tot distributielokaal werd gedegradeerd. Veel gegadigden waren er zeker niet vandaag, de laatste na-uitrei kingsdag, vooral als men weet dat 'er nog 11.000 kaarten moeten worden afgehaald. Hetgeen het typische gebrek aan belang stelling voor de bonnen nog eens illustreert, dat steeds is toegenomen naarmate de om vang van de kaarten afnam. Maar omdat de Distributiedienst toch niet graag met die 11.000 niet-afgehaalde kaarten wil blijven zitten, zijn er nog twee na-na-uitreikings- dagen vastgesteld. Op 29 en 30 Juni kan men daarom en onherroepelijk voor de laatste keer nog in de Vleeshal terecht om zijn laatste ver maledijde bonnen te halen. Daarna krijgen de uitreikers hun ontslag en wordt de Vleeshal gesloten. De Distributiedienst van de kring Haar lem (die ook de randgemeenten omvat) ziet daarmee haar personeelssterkte tot veertig man dalen. Deze veertig man zijn de laatsten van ruim driehonderd amb tenaren in totaal, en zij zullen zich met het liquideren van de Dienst nog enige tijd bezig houden. Plet nog maar matig van naamkaartjes voorziene overzichtsbord op de afdeling personeelszaken bewijst het: enige honderden distributiemensen moes ten elders emplooi zoeken. Merkwaardiger wijs (en gelukkig genoeg) is dat de mees ten gelukt: slechts een klein percentage, en dan vooral de mensen op leeftijd, is niet meer in het arbeidsproces opgeno men. Dertien millioen kaarten. Naar ruwe schatting is in de tien jaren distributie in de kring Haarlem het respectabele aantal van dertien millioen levensmiddelenkaarten uitgereikt, bijzon dere kaarten dus niet meegerekend. Als men nagaat, dat een stapeltje van 500 kaarten tien centimeter hoog is, komt men dus in totaal op een hoogte van 2600 meter, wanneer men die dertien millioen kaarten alle op elkaar zou kunnen leggen meer dan dertig maal de hoogte van de toren der Grote Kerk! Er is in die tien jaren veel veranderd sinds in 1939 de allereerste bonkaarten op het kantoor aan de Gedempte Oude Gracht werden uitgedeeld. De Distributiedienst is technisch steeds meer vervolmaakt, de con trole werd scherper, en de hele bonnen geschiedenis werd langzamerhand tot een sleur, waaraan wij na veel moeite bijna waren gewend maar die we nooit zouden hebben kunnen verdragen, als we het einde ex-van niet in het verschiet hadden geweten. Het heeft tien lange jaren ge duurd, maar dat einde is er nu en de Vleeshal zal spoedig eeix betere en meer normale bestemming krijgen. Strandschapsbepalingen Ambtenaar van het O.M. trok hoger beroep in Naar aanleiding van het door ons gepu bliceerde uittreksel van het verslag van de verrichtingen van het bestuur van het Sti'andschap Zandvoort vernemen wij van de zijde van het Openbaar Ministerie, dat de ambtenaar van het O.M. oorspronkelijk van het vonnis, waarbij de Kantonrechter plaatsvervanger de bepalingen van het Strandschap onverbindend verklaarde, in appèl is gegaan bij de Hoge Raad en niet, zoals in het verslag van het Stirandschap staat vermeld, in cassatie. Nadat het Strandschap evenwel het gehele strand voor 't vertoeven in badcostuum of zwem broek had vrijgegeven, heeft de ambtenaar het hoger beroep ingetrokken. Het bestuur van het Strandschap behoeft dus niet meer „belangstellend uit te zien naar de uit spraak van de Hoge Raad", zoals het schrijft. Het wegdek en de autobussen te Haarlem In de laatste tijd waren de straatmakers van Openbare Werken aan de Dreef en in de binnenstad bij de asfaltering aan het werk. Dit is de reden dat aan de buiten wijken niet veel aandacht kon worden besteed. Intussen bleven de autobusen rijden met het gevolg dat in verschillende straten en wegen, o.a. in het Haarlemmer houtpark, weei* flinke kuilen gekomen zijn. Deze zullen nu in de komende dagen weer weggewei-kt worden. Het blijft voorlopig herstelwei-k. Het is nodig verschillende wegen en straten ter dege onder handen te nemen, om ze blij vend geschikt te maken voor het zware autobussen verkeer. Daarvoor zou de be strating met een puinbed versterkt moeten worden. Deze verbetering kost evenwel veel geld en dat kan niet uit de gewone begroting van Openbare Werken gehaald -orden. De raad moet daarvoor een af zonderlijk creaiet beschikbaar stellen. Haarlemse jongeren exposeren bij AaJderink De groep H 47, die voor het grootste deel uit Haarlemse jongeren bestaat, exposeert op het ogenblik in de Kunsthandel Aalde- rink aan de Spiegelgracht te Amsterdam. Van de rijperen in dit gezelschap trekt mij Huysser het meest aan. Zowel zijn kleurige sub-ti-opische landschappen, als zijn décoratieve stilleven, vertonen zonder enige gewildheid een sterke eigen aard. Van de jongeren komen ook hier weer Damave en. Spierenburg als de soliedste talenten voor de dag. Van Damave is er een goed zelfportret en een zeer gevoelige en knappe aquarel van een danseresje. Spie renburg, die ik op een recente Haarlemse expositie voornamelijk als goed illustrator leerde kennen, is hier ook met zuiver schilderkundig werk vertegenwoordigd. Zijn „meisje in atelier" (No. 14) is een heel mooie studie en ook zijn manspoi'tret (no. 15) vertoont bij alle vlotheid een goed ge voel voor bouw. Loglenberg is ditmaal minder irreëel dan ik hem wel eens zag en ik gelool', dat deze zijde van zijn talent meer ontwikkelingsmogelijkheden heeft. Zijn „Artiste" (no. 6) is wel fascinerend van expressie'en interessant van kleur. Op een soortgelijke wijze boeiend is ook het grote schilderij „de Glip" van Rusman, al weet ik niet, of zijn temperament altijd door een voldoende mate van gevoel wordt gedragen. Knap is het interieur (no. 22) van Maria Rompelman. Toch zijn mij 'n paar kleine aquarellen, die van haar in portefeuille aanwezig zijn, liever. Vooral een gezicht op Vianen (no. 24) is een heel fijn ding, ook haar „visstilleven" heeft goede kwaliteiten van toon. Tot slot noteer ik nog „de Schoven" (no. 1) en de Zee (no. 2) door Verpoorten, een Turnerachtige visie op de Zwitserse Alpen door Roest en een studie van Sevendal bij de Piasmolen door Julia Giesberts. On danks alle verscheidenheid een tentoon stelling die een harmonische indruk maakt. L. H. H. SCHUTTE. Tot commodore van de vloot van de Hol land Amerika Lijn en tot gezagvoerder van het vlaggeschip „Nieuw Amsterdam" is be noemd kapitein C. H. P. Coster. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 298-% 299% Unilever 2601/2 262 'A 229% 229% 164 165K Fokker 120 Nederlandse Ford 265 Nedex-landse Kabel 260 v. Berkel's Patent 106 Scheepvaai-t-Unie. 161K Holl.Amerika Lijn 145 Deli Maatschappij 148 149% H. V. A 154 152.tf A'dam Rubber 135 Yi 135-yj Ned. Handel Mij. 152 X N.-I. Handelsbank 1121/2 Billiton Mij. II 343 Het m.s. „Tabinta" zal Vrijdagmiddag uit Amsterdam met emigranten naar Canada vertrekken. Op de thuisreis zal de „Tabinta" 750 Amerikaanse studenten meenemen, die een bezoek aan ons land en enige andere landen zullen brongen. Op 2 September zul len deze studenten met de „Tabinta" naar New York terugreizen. HAARLEM EN OMGEVING Zaterdag 25 Juni houdt de Ring Haar lem en Omstreken van de Christelijke Jonge- mannenverenigïng een ringdag in „Meer en Bos" te Heemstede. Medewerking verlenen: de mondharmonicaclub der C. J. M. V., Haarlem-Oost, het tamboers- en pijperskorps der C, J. M. V., Haarlem cn dc afdelingen Bloemendaal, Bennebroek en Halfweg. Om half zeven zal een mars door Heemstede worden gemaaktF Er wordt één collecte ge houden, ten bate voor de militairen in In donesië. De Haarlemse recherche heeft de daders van de in de nacht van Zondag op Maandag gepleegde inbraak in het theetentje op de tennisbanen aan de Spanjaardslaan opge spoord en gearresteerd. Het bleken de jeug dige Haarlemmers J. V,. F. P. S. en M. G. de V. te zijn; de laatste twee zijn 16 jaar oud. Zij hadden uit het theehuisje een partijtje chocoladerepen gestolen. Een vrachtauto reed Dinsdagmiddag om vijf uur van de Zonnebloemlaan naar de Boe- kenrodeweg in Aerdenhout. Op deze weg reed in de richting van Aerdenhout een auto niet geheel rechts, waardoor een aani-ijding ontstond. De bestuurder van de personen auto wilde, nadat zijn wagen aangereden was, ïxaar links uitwijken en botste tegen een boom. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De personenauto werd ernstig beschadigd. alléén tegen die conditie kan Uw brand- stoffenhandelaar de kolen bij U bezorgen. Werkt mede en houdt er vóóraf rekening mee. Vakgroep Detailhandel Brandstoffen Haarlem en Omstreken. (Adv.) Verplaatsing automarkt te Haarlem Wegens ernstige bezwaren, welke van de zijde van de handel zijn gerezen tegen het houden van de automarkt op het Leid- seplein, heeft het gemeentebestuur beslo ten, deze met ingang van Vrijdag 24 Juni te verplaatsen naar de Botermarkt. De dag, dat deze zal worden gehouden, blijft Vrij dags. De plaats van het Coornhertlyceum Ter verbetering van ons bericht over het uitbreidingsplan „Zuid-West" delen wij mede, dat het terrein op de grens van Haarlem en Heemstede, waar het nieuwe Coornhertlyceum is geprojecteerd, niet het eigendom is van de firma Van Tubergen, zoals wij schreven. Cricket N.C.B-elftalYorkshire Gentlemen Vanmorgen is op het terrein van Rood en Wit de tweedaagse cricketwedstrijd Neder lands Cricketbondselftal—Yorkshire Gentle men begonnen. Tegen halftwee, even voor de lunch, hadden de Nederlanders 100 runs gescoord voor het verlies van vijf wickets. De score luidde: L, Borrani c. Cummlng b. Holderness 5 Bousquet c. Ronton b. Holderness 6 A. v. d. Ende b. Holderness 29 H. J. v. d. Bijl not out 40 H. J. van Weelde b. Moore 14 R. van Katwijk b. Moore 0 Wenneker not out 2 extra's 4 Totaal voor vijf wickets 100 Heemstede Commissie Huishoudelijke voorlichting De leden van de Commissie voor Huishou delijke Voorlichting maakten Dinsdag per touringcar een tocht naar Rotterdam. Daar werd eerst de tunnel onder de Maas bezocht en vervolgens ging het naar Diergaarde Blijdorp. Indische Buurtvereniging De Indische Buurtvereniging houdt op Maandag 27 Juni een vergadering in „Het Wapen van Heemstede" ter bespreking van het jaarlijks uitstapje voor dc kinderen van de leden. Opgeruimd staat netjes Hebt u iets op te ruimen? Hebt u iets te vragen? Maak het u gemakkelijk. Plaats een Groentje in Haarlems Dagblad. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 22 JUNI Rembrandt: „Huwelijk in de schaduw", 18 j., 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Passa giers in de nacht", 18 j.. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Schaduw over het huis", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Till we meet again", 14 j„ 2.15, 4.30. 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Saigon", 18 j„ 2,30, 7.00 en 9.15 u. DONDERDAG 23 JUNI Grote Kerk: Orgelconcert, 3 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. zonder enige sentimentaliteit, schenen zij hem meer te zien dan vroeger. Hij vond dat prettig, want hij mocht hen beiden heel graag, maar het verbaasde hem een beetje, net als hun genegenheid voor hem, hem altijd verbaasd had. Hij was zo ge heel en al de man, waarmee zij nooit ge dacht hadden, dat hun dochter trouwen zou. Veeleer zou dat een van die prettige rijke jongelui van de Yale-Universiteit geweest moeten zijn, waarmee zij naar partijen en voetbalmatcb.es ging en die al verliefd op haar waren, toen zij nog maar dertien jaar was. Hij was de zoon van een winkelier uit een kleine stad en voor hen, was hij iemand uit het Westen; hij was niet naar Yale of naar Pinceton ge weest, of naar Harvard, maar naar een Staats-Universiteit. Hij was als een vreemdeling naar Craigford gekomen en was verliefd geworden op hun enige doch ter en zij hadden hem geaccepteerd met een warmte en een edelmoedigheid, die alles, wat hy wel eens over New England gehoord had, volkomen te niet deed. Wat een wind! Mrs. Hasketh streek haar haar glad. Moeder's haar regent, placht Helen te zeggen. Het valt niet, of raakt niet los, maar het regent eenvoudig naar beneden en zij wil maar geen permanent nemen, zodat er niets aan te doen is Nu glimlachte Helen's moeder tegen Jim en wees naar een blad op de tafel. Maak eens en coktail voor ons, wil je? Henry is laat. Ik zag vanmiddag je spruiten, ging zij voort. Zij speelde ge woonlijk met de kinderen op de middag, dat de kindermeid wij had. Emily had een boze bui Mark kan haar snel ler boos maken, dan iemand of iets an ders en zonder enige reden. Jim grinnikte tegen haar. U bederft Mark. Ik kan het niet helpen, bekende zij. Hij lijkt zo op Helen. Maar hij is veel koppiger dat moet hij van jou hebben. Of van mijn Zweedse grootmoeder. Hij bracht haar een glas. Dat smaakt zeer goed, merkte zij op, toen zij het geproefd had. Henry doet er te veel bitter in. Zoals zij daar stond in haar gedrukte katoenen jurk, die veel te kleurig was voor haar verweerde gezicht, zag zij er soliede en verstandig en gemoedelijk uit. Jim hield veel van haar. Hij herinnerde zich zijn eigen moeder niet, die gestorven was, toen hij nog maar een baby was, maar hij kon zich niet voorstellen, dat hij met haar beter zou hebben kunnen op schieten dan met Emily Hasketh. In sommige cocktails moet je nu een maal bitter doen, zei haar man, binnen komend. Hallo Jim hoe gaat het? Hij ging zijn eigen borrel mengen een lange, slanke man met zilverwit haar, fijn getekende gelaatstrekken en blauwe ogen, net als Helen. Henry Hasketh was advocaat en adviseur van een grote assu rantie-maatschappij. Jim hield veel van Helen's vader, maar hij vroeg zich toch wel af, of hij ook zoveel succes in het leven zou hebben gehad, als hij niet zo buitengewoon knap van uiterlijk was ge weest. Naar Jim neende, was zijn vrouw evenveel waard als een half dozijn van zijn soort. Maar hij was vriendelijk, edelmoedig en had een warm hart. Helen's dood had hem hevig geschokt, veel meer nog dan zijn vrouw en evenals zij keerde hij zich met een nogal treffende aanhankelijkheid tot Jim. Hun enige zoon, Charles, die geoloog was, diende in het leger bij de genie en zij schenen zich zeer eenzaam te voelen. Er waren maar twee kinderen bij de Hasketh's geweest en hij had er ook twee. Hij vroeg zich af, of hij over twintig jaar ook alleen zou staan, als Emily getrouwd was en Mark misschien in een andere oorlog gewikkeld Na het diner ging Henry Hasketh naar een vei'ga dering en Jim speelde trictac met zijn schoonmoeder. Zij versloeg hem volkomen en toen zij na het derde spel de dobbelstenen weer opraapte, keek zij hem even scherp aan. Je denkt aan iets anders. Lentekoorts, zei hij luchtig. Hij kon haar de waarheid niet vertel len dat hij aan het meisje dacht, dat misschien Honora Brayle was. Hij had zich de vorige avond half en half verbeeld, dat zijn gevoel voor haar niet meer dan een stemming was een glorificatie van een jongensachtige ervaring en dat die weer vervagen zou in het licht van een doodgewone dag. Maar het gevoel was sterker dan ooit; het had hem de gehele dag op alle mogelijke ogenblikken over vallen toen hij naar de stad reed, toen hij alleen voor zijn lessenaar zat, wachtend op een doorkomend telefoongesprek zelfs terwijl hij met cliënten zat te praten Mrs. Hasketh bleef hem aankijken. Denk je er wel eens over om weer te trouwen? Haar vraag deed hem opschrikken en hij antwoordde: Zoudt u daar bezwaar tegen hebben? Zij keek even in het vuur en de sterke lijnen van haar gezicht verzachtten zich. Neen, zei zij, dat zou ik niet. Maar uw man wel. Dat zou hij misschien denkeix. Henry I is nu eenmaal conventioneel. De meeste mannen zijn meer conventioneel dan vrou- I wen, speciaal als het hun dochters be- I treft. Zij keek hem even glimlachend aan. I Maar je hebt mij niet geantwoord. Ben I je van plan. Niet van plan, zei Jim. Denk er zelfs i niet aan. Het was waar ook het idee was voor dit ogenblik nooit bij hem opge- 1 komen. Maar somshij zweeg plot- j seling. Je krijgt het eenzaam, zei Emily Has- i keth. Natuurlijk. Je bent nog maar negen- en-dertig. Je kunt je leven niet als afge- lopen beschouwen, omdat je weduwnaar bent exx bovendien ben je nogal aantrekke- I tijk. Daar heb je Tony Brabrey. Die was 1 al verliefd op je voor jij en Helen verloofd waren. Hij voelde, dat hij een kleur kreeg. Tony is een zorgenkind, zelfs nu zij al dertig jaar is. Dat is die hele familie. Maar zij is een aantrekkelijk persoontje. Hij schudde het hoofd. Ik houd niet van zure vrouwen. Zij zou lief genoeg zijn. als zij ge- j lukkig was. Dat vroege huwelijk en haar scheiding en het terugkomen om dat eeuwige dat-heb-ik-je-wel-gezegd te ho ren. was ook niet vrolijk, bit is maar een klein stadje, Jim. Het was nu zijn beurt om een beetje verbaasd te kijken. Is dit bedoeld als een waarschuwing? i Helemaal niet, zei zij. Ik wilde alleen maar, dat je wist, dat ik veel van Tony houd. Hoor eens, Em hij noemde haar soms zo, als zij alleen waren, omdat Helen dat ook wel gedaan had het is Tony niet, waar het om gaat. Ik zou nog in geen honderd jaar met haar trouwen. Maar hij keek haar recht aan als ik met iemand zou trouwen niet dit jaar, en ook niet het volgend jaar, maar op een zekere dag, zou je het dan niet erg vinden? Ben je daar zeker van? Daar ben ik zeker van, Jim. Haar bruine ogen keken hem rustig en vast aan. Je kunt op mij rekenen. HOOFDSTUK IV. Hij wachtte drie dagen en moest zich zelf toen bekennen, dat het hopeloos was. Hij moest haar terug zien. Hij kon haar eenvoudig niet uit zijn gedachten vel bannen; haar beeld bleef daarin hangen, vaag als een half vergeten melodie, of een onopgelost accoord, dat leidt lot ja, tot wat? Dat wist hij niet. Hij wist alleen, dat hij moest uitvinden, of zij Honora Brayle was, of niet. Als zij die niet was, kon hij haar vergeten. Als zij die wel was, schiep dat weer een ander probleem, dat hij la ter onder ogen kon zien. Voor het ogen blik was het enige, waar hij aan denken kon, dat hij haar moest weerzien. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3