Parijs krijgt binnenkort weer een interessant schandaal-proces Perscommentaren op verkiezingsuitslag Bondig j Donderdag 23 Juni 1949 Haarlems Dagblad 4 Keizer der Franse voddenrapers komt voor Joanovici handelde met de Wehrmacht en financierde het Franse verzet met millioenen (Van onze correspondent te Parijs) Robert Lecourt, de Franse minister van Justitie, heeft dezer dagen in de Kamer meegedeeld, dat volgende maand eindelijk het lang verwachte proces-Joanovici zal beginnen. In het domein der zuivering is de zaak-Joanovici namelijk wel de meest geruchtmakende affaire, die in Frankrijk op de rol werd geplaatst, en zeker ook de kleurrijkste. Joanovici, ook wel monsieur Joseph of kortweg Joano genoemd, staat hier als de keizer der voddenrapers bekend en de foto's in de kranten hebben de Fran sen vertrouwd gemaakt met zijn omvang rijk postuur en zijn dikke, papperige ge zicht, slechtgeschoren, waarin achter diepe wallen verscholen een paar kleine zwarte oogjes fonkelen. Wie is Joanovici? Als zoon van een Besarabische Israëliet en een Russische moeder kwam een jaar of vijftien geleden Joano als zwerver naar Parijs. Als zovele paria's uit Midden- Europa scharrelde hij een schamele korst brood bij elkaar met het door graaien van vuilnisemmers, die de Parijse concierges 's morgens tussen zes en zeven op de trot toirs plegen te schuiven. Maar Joano zag al vrij gauw in, dat er meer dan een enkele dfoge boterham in dit bedrijf te verdienen was en hij nam het besluit deze menselijke ratten in een soort gilde te organiseren. Op zijn initiatief werd zo in de toekomst het Parijse afval efficiënter verzameld en ge zift, waarna hij voor de collectieve verkoop zorgde. Als patroon van het syndicaat der Parijse voddenzoekers had Joanovici aldus zijn positie verzekerd. De berooide emigrant was net voor de oorlog een „meneer" ge worden, die door zijn vroegere lotgenoten als „monsieur Joseph" werd aangesproken. Maar zijn wonderlijke carrière had haar hoogtepunt nog lang niet bereikt. Frankrijk stortte ineen en de Duitsers nestelden zich in alle sleutelposities van het economische leven. De oorlog rekte zich van maand tot maand en de eerste symp tomen van de gevolgen der blokkade wer den voel- en zichtbaar. Dat ogenblik had monsieur Joseph afgewacht om contact te zoeken met de Duitsers, die, dacht hij, zich mogelijk wel interesseren zouden .voor de tonnen en tonnen oud roest en ijzer, die op zijn terreinen lagen opgehoopt. Zo werd hét voddenrapersgilde, door bemiddeling van monsieur Joseph in de Duitse oorlogs machine ingeschakeld. Hij zelf klom weel een trede hoger op de maatschappelijke ladder: de Roemeense emigrant was via het directoraat van het gilde der asbakgraaiers nu ijzermagnaat geworden. Weer een tree naar boven! Maar Joano wilde meer zijn dan een or dinaire O.W.'er. Hij had al gezien, dat hij aan de toekomst moest denken, toen de Duitsers hun eerste verliezen in Rusland hadden geboekt. Zijn relaties met de Wehr macht hadden hem in contact gebracht met de Gestapo, waarvoor hij als „aanbrenger" werkte, en via de Duitse politie maakte hij kennis met de Parijse prefectuur. Hier, op het hoofdbureau der Franse politie, richtte men een persoonlijk kabinet voor de char mante monsieur Joseph in, waar hij zijn bezoekers op audiëntie kon ontvangen. Uit de gesprekken, die hij hier voerde werd het hem bij de dag duidelijker, dat het geraden was zich „politiek te dekken". Zo werd hij een der voornaamste geldschieters van het Franse verzet. Minstens acht hoge Franse politieautoriteiten reden in wagens rond, die hij, Joano, hen had geschonken en van een der leiders van de Résistance, dezelfde Robert Lecourt die thans als minister van Justitie in de Kamer de spoedige behande-' ling van Joano's dossiers annonceerde, ont ving monsieur Joseph, zwart op wit een cer tificaat, waarin zijn verdiensten in de strijd tegen de Duitsers waren vastgelegd. „Ik ontken niet," verklaarde Joano later, „zaken met de Duitsers gedaan te hebben. Maar waar zijn de winsten gebleven? Al leen de verzetsgroep „Eer der Politie" heb ik. al 50 millioen francs toentertijd een millioen Hollandse guldens ter hand ge steld." Maar ondanks de scheutigheid, waarmee hij het verzet? subsidieerde en de virtuositeit, waarmee hij de kunst van het dubbel-spel bedreef, kwam het Joano, toen de bevrijding begon te dreigen, toch wel raadzaam voor zijn valiezen te gaan pak ken. Hij gaf dus zijn chauffeur opdracht zijn Rolls in de richting van het Oosten te dirigeren en toen de débacle der Duitse legers een feit was geworden, arriveerden monsieur Joseph en zijn protégés, met inbe grip van enkele Franse politieautoriteiten en een aantal vriendinnen, juist te Berlijn, waar hij zich zo comfortabel mogelijk tus sen de ruïnes installeerde. Ofschoon hem hier, volgens zijn zeggen, een aanbod van Stalin bereikte zijn persoonlijk, adviseur voor economische zaken te worden, trok hij niettemin verder naar de Amerikaanse zóne, omdat hem in Frankfort „belangrijke zaken riepen". „Gentlemen's agreement" einde hem tot terugkeer naar Parijs te be wegen. Een soort „gentlemen's agreement" kwam inderdaad tot stand en ongeveer twee jaar geleden werd op een goede avond monsieur Joseph aan de Duitse grens op gewacht door een hoge Parijse magistraat, die hem, ogenschijnlijk in de vriendelijkste verstandhouding, naar de Franse hoofdstad vergezelde. In de Santé, de centrale gevan genis van Parijs, had men een cel in een vrij geriefelijke salon getransformeerd, waar Joano regelmatig zijn drie advocaten en verscheidene vriendinnen kon ontvan gen. Ook de pers kwam veelvuldig op be zoek, want monsieur Joseph wist wat pu bliciteit in het leven van een avonturier, die de dingen groot ziet, kan betekenen, Genereus als hij van nature was, zorgde hij voorts dat geen van zijn medebewoners het aan Amerikaanse en andere kleinig heden, die het leven zoeter kunnen maken, ontbrak. Hij verzuimde niet de journalisten op dit trekje te wijzen. Heel Frankrijk is dan ook van zijn warme hart overtuigd en van deze publieke goodwill hoopt Joano bij zijn proces vruchten te kunnen plukken. Sedert een maand of wat schijnt Joano vici echter aan een wat strenger régime te zijn onderworpen en volgens sommige be richten zou hij nu zelfs, als een ordinaire bandiet, een kale cel bewonen. De Franse regering heeft haar gentlemen's agreement geschonden was een der laatste alarmeren de verklaringen die de buitenwereld van monsieur Joseph vernam. Het is alleen maar jammer voor Joano, dat niet het gedrag van de Franse rege ring maar het zijne binnenkort in hét open baar behandeld zal worden. Het Franse publiek, dat tuk is op schandaalprocessen, smult nu al van de onthullingen, die het te wachten staat. Want zeker is, dat Joano, die lezen kan ncfch schrijven, geen domme jongen is, zijn huid duur zal verkopen en niet op zijn mondje is gevallen. Vandaag niet, dan morgen wel I-Iebt u op het moment geen aanleiding een Groentje in Haarlems Dagblad te plaatsen, dan morgen toch wel, of over morgen. In elk geval, als de aanleiding er is, ver zuimt het dan niet. Van „zeer verheugd7' tot „geen commentaar voorhanden" ANJERDAG 1949 Met collecte steunt u zes Haarlemse instellingen Op Woensdag 29 Juni zal ook te Haarlem de jaarlijkse Anjerdag-collecte ten bate van het Prins Bernhard Fonds worden ge houden. Dit fonds heeft tot cfoel mee te werken aan de geestelijke opbouw van ons volk, en verstrekt daartoe financiële steun aan instellingen, die het cultureel belang dienen en voornamelijk op het gebied van de volksontwikkeling en jeugdzorg werken. Te Haarlem werden uit dit fonds reeds subsidies verstrekt aan de Volks universiteit, de RK Openbare Leeszaal, de Haarlemse Kunstgemeenschap, het Fanfarecorps Arti et Religione, het Verbond van Haarlemse Speeltuinver enigingen en het Nederlandse Padvind- stersgilde. Daar de subsidies vopr Haarlem verleden jaar veel meer hebben bedragen dan de op brengst van de Anjerdagcollecte in deze gemeente, zal het zonder meer duidelijk zijn dat de collecte dit jaar zeker moet slagen. Daartoe zullen zich echter in de eerste plaats collectanten moeten opgeven. Col lectanten, die de leeftijd van 14 jaar heb ben bereikt, kunnen zich aanmelden bij de UW op het Stadhuis. Zij worden verzocht daarbij de hun beschikbare tijd (79 uur 's morgens bij station en Tempeliersstraat, 9—13 uur of 13-^-17 uur) op te geven. Eindexamen H.B.S.-A Voor het eindexamen aan de H.B.S.-A aan de Raaks slaagden: De dames: D. Plas, E. Ran, P. Loven, I. v. d. Mije, W. Wessels en de heren H. Spronk, C de Groot, B.'Vallenduuk, K. R. Jonker. P. v. d. Have, L. v. Luipen, W. Holster, B. Companjen. De examens zijn afgelopen. Van de 84 wer den 15 candidaten afgewezen. De nieuwe verkeersbrug over de Lek bij Vianen is zo goed als gereed. De Baileybrug (links), welke het verkeer nog verwerkt-, zal dra verdwenen-zijn. Men hoopt de nieuwe brug op 1 Juli voor het verkeer open te stellen. Een overzicht. Rechts de nieuwe brug, waarvan het rijdek in gereedheid wordt gebracht. De aard dier zaken vormt momenteel nog om tot de raad een der vele duistere punten in Joano's bewogen levensgeschiedenis, die het proces tot klaarheid zal moeten brengen. Waar schijnlijk is echter, dat van dit zelfde ogen blik af de Franse justitie in contact met de voormalige voddenraper is getreden, ten- G. Oversteegen was candidaat voor de Utrechtse raad Het zal de Haarlemmers wellicht inte resseren, dat George Oversteegen, de man die omtrent de dertiger jaren die burgers in de Haarlemse raad vertegenwoordigde dje hun voorkeur voor de Rapaljepartii hadden uitgesproken, dit jaar in Utrecht een kansje heeft gewaagd om in de vroed schap te komen. Hij stond als tweede op de lijst van de Bond van Wereldburgers, een formatie die aangevoerd wordt door Tante Lien van Cauteren zoals met vette letters op de af fiches en in de advertenties stond vermeld. Wat deze Bond van Wereldburgers in de gemeentepolitiek beoogt, wist niemand in Utrecht ons precies te vertellen, maar we zijn ervan overtuigd, dat zij, evenals iedere andere groepering, alleen maar het.goede il. In totaal voelden 566 burgers zich fot de Bond van Wereldburgers aangetrokken, hetgeen bij lange na niet voldoende is om het tot één, laat staan twee zetels te bren gen, zodat de Utrechtenaren niet getuige kunnen zijn van de triomfale intocht van zodat de Utrechtenaren niet getuige kun nen zijn van de triomfale intocht van George Oversteegen, die al geruime tijd in Utrecht woont en daar een tweedehands boekwinkel drijft, in de vroedschap. Zoals ouderen zich zullen herinneren verscheen de leider van de Rapalje-partij op 27 Jiili 1927 te paard op de Grote Markt "te worden toegelaten, Jeugdige Utrechtenaar beroofde taxichauffeur Thans drie jaar geëist Op 21 April beeft de Haarlemse recht bank de 21-jarige A. J. van B. uit Utrecht tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij met een vriend in Zaandam een taxichauffeur had neergeslagen en van zijn geld beroofd. Deze zaak werd Dinsdag in hoger beroep door het gerechtshof te Am sterdam behandeld. De procureur-generaal wilde rekening houden met de jeugd van de verdachte en requireerde drie jaar gevangenisstraf, door te brengen in een jeugdgevangenis, het geen de verdediger, mr. J. H. Junge uit Haarlem, had verzocht. fv verdachte was ook in beroep geko- rne.tegen een vonnis van de rechtbank in Utrecht, waarbij hij wegens het ver duisteren van rijwielen tot een jaar ge vangenisstraf was veroordeeld. De procu reur-generaal requireerde in deze zaak verlaging van de straf tot vier maanden, houden. waarin hij gedurende twee perioden zit ting had. Het was hem wel toevertrouwd voor afwisseling tijdens de vaak lang durige vergaderingen te zorgen. Zo ver scheen hij eens bij de behandeling van de gemeentebegroting, die voortduurde terwijl de maan reeds hoog aan de hemel stond, in pyjama en met een kaars in de hand in de deuropening van de raadzaal met de woorden: „Ik wens de dames en heren wel te rusten!" De Utrechtenaren weten niet wat ze mis sen Opbrengst collecte reclassering De collecte op Reclasseringsdag (18 'Juni) heeft in Haarlem. Heemstede en Spaarndam in totaal f4647.87 opgebracht. Een mooi be drag, dat de vele collectanten tot eer strekt. De rondleidingen in het Frans Halsmuseum Hoewel het experiment van de Woens dagavond-rondleidingen in het Frans Hals museum wat opkomst betreft een succes is gebleken, zal het toch niet mogelijk zijn dit tijdstip van rondleidingen te handhaven. Niettegenstaande de lange dagen, is het avondlicht toch onvoldoende om de schil derijen naar waarde te genieten. De Woens dagavond-rondleiding wordt daarom ver plaatst naar Zaterdagmiddag. Te beginnen met Zaterdag 25 Juni zullen dus des namiddags om 2.30 uur en 2.45 uur rondleidingen voor het publiek worden ge- Burgemeesfer jhr. Van Doorn neemt afscheid De gemeenteraad van Heemstede zal Woensdagmiddag om vier uur bijeenkomen, om afscheid te nemen van zijn voorzitter, burgemeester jhr. J. P. W. van Doorn, die op 1 Juli aftreedt. Donderdagmiddag zal hij namens de in gezetenen gehuldigd worden en van vier uur tot halfzes houdt hij een afscheids receptie op het Raadhuis. Wèg die afïalstoüen^ die Uw. ingewanden verstoppen! Zacht en toch snel werken Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 22 Juni 1949' ONDERTROUWD: 22 Juni. C. Steeman en E. M. van Kuijeren; H. G. C. Essenberg en M. G. Nieuwenbroek; J. G. van Zanten en M. H. Steenken: P. G. H. Vader en A. Com mandeur; T. van Slooten en C. M. de Jong; H. Grift en J. C. Halewijn; J. van der Meule en H. J. C Boelhouwer; G. F. W. Ruckert en C. J. Hagenaar; K. E. van Dekken en J. W. van der Vooren; P. J. W. Doudorff en A. F. Kemmer; P. M. Gubbels en H, A. Krans; J. P. van Buggenum en K. Hartmann; J. Koning en P. van Scheppingen; J. W. Coene en A. Hofmans; G. Bijlsma en B. de Groot; J. G. Baljet en M. C. Cats; A. J. Oud en G. Kunst; J. P. Laan en J. Beljaards; J. C. Boon en H. J. van Nieuwmegen; J. Lasschuit en W. Hangjas; P. J. van der Drift en A. E. Tra'k- sel; J. R, Hofman en H. Weert; B. A. Meij.er en G. Bel; G. van den Berge en C. J. Imanse; R. Roosje en E, M. J. Gelaudie; J. J. van Lint en M. Walet; J. K. J. Gerritsen en E. M. Flipphi; A. van Bommel en J. M. Kaptijn; A. W. Molenaar en T. T. G. van Gemert. GEHUWD: 22 Juni. J. H-. Wennink en F. Hartman; A. T. Elzinga en E. Crew; A. R. de Mijttenaere en C, J. W. de Liefde; A. Schulte en A. M. van Raaphorst; G. J. Meir- mans en J Fenne; M. J. M. Mooren en J. C. van der Heijden; H. J. Fictoor en J. A. Wij- ker; J. J. Glas en'C. S. Kooring; G. van der Wal en C H van den Domhof; F. Zwart en M. E. M. IJsselmuiden; H. Lamboo cn E. Smits; C. Romeijn en A. Schultheiss; C. Pluim en A. van Schuppen. BEVALLEN van een zoon: 21 Juni, J. PI, LaanLouwen; A. de BoerDraaijer; 22 Juni, C. A. Folmer—Fontein; T. Noordhoeb. Elderbroek; C. H. FictoorLasschuit; R.. Breetvelt—Jelsma. BEVALLEN van een dochter: 19 Juni. G. F. Riekel—Urazek; 20 Juni, C. A. Both— Vellekoop; H HoekBrinkman; 21 Juni, K. E. EllenbroekEkel. OVERLEDEN: 20 Juni, E. Polderman- Berkhout. 70 j., van 't Hoffstraal; J. J Bre- gonje, 50 j., Rozenhagenplein; T. Kok, 60 j„ Rijksstraatweg; II. Goetseltje, 35 j„ Kamper laan; 21 Juni. M. J. SminkBeukers, 70 j., Kinderhuisvest.; P. T. Jansen, 82 j., Ver- spronckweg; C. J. M. Visser, 1 d., G. v. Aerostelstraat. De uitslag van de gemeenteraadsverkie zingen heeft vanmorgen in de extra-edities van vele landelijke dagbladen tot commen taren geleid, die door een „rode" draad verbonden worden: de algemene vreugde over de grote nederlaag der communisten. Maar op de winst der middenpartijen wordt natuurlijk gereageerd in overeen stemming met de politieke geloofsbelijde nis van het commentariërende blad schrijft de Nieuwe Rotterdamse Courant (lib.): „De verheugendste winst heeft echter de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie behaald. Door deze gemeenteraadsverkie zingen heeft de V.V.D. zich .als een levens krachtige middenpartij geconsolideerd. Dat thans slechts één partij de politiek-vrijzin nigen onderdak biedt, in tegenstelling' tot vroeger, is een gelukkige omstandigheid, ook in de gemeentepolitiek". En over het resultaat, dat de Partij van de Arbeid be reikte, zegt het Rotterdamse blad: „Het is toch wel duidelijk, dat de P. d. A. een min of meer stabiele positie heeft bereikt, welke ten opzichte van de vroegere S.D.A.P. iets verbeterd is, doch welke weinig hoop op verdere „doorbraak- winst" meer kan^ opleveren". Het Parool (onafh. soc.) kan onmogelijk enthousiast zijn: „Maar het zou kortzichtig zijn in die voorkeur voor het veilige mid den naast 'een stuk gezondheid niet een stuk slapheid, halfheid en lusteloosheid te willen onderkennen: dat is er evenzeer! Naast soliditeit verraadt een trek naar het midden angst en maar al te vaak zinloze angst voor „avontuur", benauwdheid om scherp omlijnde standpunten in te ne men, kortom een „geven en nemen", dat zich in de dagelijkse politiek gemakkelijk openbaart in de vorm van een zigzaglijn". En het socialistische blad concludeert, dat deze uitslag het voeren van een fedicale politiek alleen maar moeilijker kan maken, terwijl volgens „Het Parool" hetradica lisme van de communisten alleen met het radicalisme van de socialisten kan worden bestreden Bij het Algemeen Handelsblad (lib.) niets van deze ontstemming: „En na een lange periode van toenemende overheidsbemoei ing op velerlei gebied waar de zelfstan dige burger snakt naar meer armslag voor eigen kracht en eigen initiatief, vindt dit verlangen naar een allengs weer verrui mende zelfstandigheid nu uitdrukking in de electorale uitspraak, welke de lijn van 1948 doortrekt. Het zal de taak zijn van hen die onder de nieuwe partijverhoudin gen in de gemeentebesturen leiding moeten geven, om ervoor te zorgen dat een ver standig beleid, dat de ontplooiing van vrije maatschappelijke kracht weet te bevor deren tegelijk met een gezond begrip voor sociale rechtvaardigheid zal voortgaan de rangen van het extremisme uit te dunnen door het bewijs te leveren dat het in een vrije samenleving anders en beter kan." Daar is Het Vrije Volk, het orgaan van de Partij van de Arbeid, het natuurlijk helemaal niet mee eens: „Het is een be denkelijk verschijnsel, dat de midden groepen in massa terugvallen op partijen, die in maatschappelijk opzicht niets heb ben aan te bieden, partijen, die niets weten te zéggen over hun inzicht in de ontwik keling van de maatschappij en die in hun verkiezingspropaganda dan ook niets anders te berde konden brengen dan de negatieve leuze, dat de oveiheidsbemoeiing moet ver dwijnen en de belasting moet worden ver laagd. Onze vreugde over de nederlaag van de Moscoviten en onze voldoening over de handhaving van de socialistische positie wordt getemperd door de aanwas van het negativisme, dat in de kleurloze, armelijke propaganda van de WD het duidelijkst, tot uiting kwam." De Maasbode (R.K.) is niet helemaal content met de resultaten van de KVP: „Dat de KVP niet over heel de linie haar posities heeft kunnen verbeteren, al is ook haar percentage geleidelijk vooruit gegaan, kan onmogelijk te-t volle tevredenheid stemmen en verdient de aandacht van al degenen wie de groeikracht der politieke katholieke organisatie ter harte gaat." De Volkskrant (R.K.) is ook enigszins terughoudend in zijn beschouwing van de resultaten van de Katholieke Volkspartij, Zij schrijft: „De stabiliteit der KVP schijnt spreekwoordelijk te worden, al mag men voorshands nog niet zonder meer aan nemen, dat de stemmen-toeneming gelijke tred houdt met het bevolkings-accrès der katholieke volksgroep. Waakzaamheid blijft geboden, -opdat stilstand niet in achteruit gang gaat omslaan. Niet mag echter over het hoofd worden gezien, dat juist de spe cifiek katholieke gebieden een verwrongen beeld geven, doordat vele afzonderlijke lijsten van dit ogenblik bij de eerstvolgen de Kamerverkiezingen eveneens KVP-can- Dirigenten voor de H.O.V. In aansluiting op ons bericht over de dirigenten-vacatures bij de H. O. V. kunnen wij nog meedelen. ,dat de volgende twintig sollicitanten de eerste schilling uit in totaal 68 (niet 58 gegadigden) hebben overleefd: Marinus Adam, J. Andriessen. Stan. Donders van Eijck, A. van Driem. Johan Gerritsen van Roekei, Jaap van Ginneken, Hein ,'s Gra- vesande, Kees Hartvelt, Antoon Krelage, George Lindeman, Nico van der Linden, Karei Mengelberg, Leo Pappenheim, mr, Harm Smedes, Toon Verhey, Nico Verhoeff, J. van der Waart, Max Weil, Herman Wou- stra en Maurice van IJzer. Enkele candidaten zullen worden uitge nodigd een dirigeerproef af te leggen. Hier over beslist een commissie, waarvan wij gisteren reeds berichtten, dat dr. Sem Dres den en Ferdinand Helmann erin zitting hebben genomen. Bovendien zal het orkest een afgevaardigde aanwijzen en zo mogelijk zal nog een vierde deskundige worden uit genodigd. De boottochten van „Snelverband" Hier volgt de eerste verantwoording van de inzameling van gelden voor de boottoch ten „Snelverband": lijst 13 f 27,75; lijst 87 f 29.20; lijst 90 f 12.35; lijst 75 f 88,25; lijst 54 f35;'lijst 44 f33,20; lijst 81 f7,90; lijst 88 f2,75: lijst NN f25; 'lijst 1 f53.20; lijst 3 f 19,95; lijst 59 f 16.40; lijst 7 f 63,—; lijst 26 f2,—; lijst 39 f8,50; lijst 48 f 15,35; lijst 67 f 18,45 lijst 25 £72,20; lijst 31 f25,—; lijst 35 f 29,—; lijst: 63 f 27,30; lijst 37 f 11,50; lijst 77 f35,—; lijst 76 f 100.28; lijst 23 f32,50; lijst 11 f 13,60: lijst 10 f10.—lijst f31,—; lijst 91 £5,—; lijst 78 £56.65; lijst 60 f6.—; lijst 56 f 15.50; lijst 74 f 153,65; lijst 36 £73.—; lijst 16 f 16,Ceacilia f 18,36. Het bestuur dankt alle gevers. Inschrijving voor deelneming aan één der tochten is thans gesloten. Afhalen distributiebescheiden Vrijdag 24 Juni wordt een na-uitreiking van distributiebescheiden gehouden in de Hartenlustschool voor de bewqaers van Bloe- itacndaal en Overveen. didaten of -stemmers zullen blijken te be vatten." Trouiv (Chr. Nat.) is kort en krachtig: „De ruk naar rechts is thans zelfs naar het zich laat aanzien, nog duidelijker en uit gesprokener dan bij de vorige reeks. Al met al reden tot tevredenheid." Van De Waarheid (Com.) tenslotte, was geen extra-editie verschenen. „Prinses AsfricT7 trof kans van één op een millioen De raad, belast met het toezicht op het opruimen van mijnen in het Oostelijke ge deelte van de Atlantische Oceaan - een onder-afdeling' van de internationale raad, die de richtlijnen aangeeft voor de oprui ming van mijnen heeft gisteren in het gebouw van de Britse-admiraliteit te Lon den het vergaan van de „Prinses Astrid" besproken. Na afloop van de vergadering werd door de Britse admiraliteit een verklaring' uit gegeven, waarin wordt gezegd dat niet be- kend is, of de ontploffing, welke plaats vond vóór het zinken van de „Prinses Astrid", veroorzaakt werd door een ont plofte mijn. „Het moet echter bijna zeker worden geacht, dat dit wél het geval is". In de verklaring van de admiraliteit wordt verder nog gezegd, dat het Kanaal na de oorlog grondig van mijnen is. gezui verd, waarna de scheepvaart gedurende ongeveer drie jaar dagelijks van dit vaar water gebruik heeft gemaakt, zonder dal er ongelukken plaats vonden. „De kans, dat een dergelijke scheeps ramp in het Kanaal zou plaats vinden, moet op één op een millioen worden geschat' aldus de verklaring, waarin verder nog wordt gewezen, op de mogelijkheid dat de mijn in een ander gedeelte van de zee in de netten van een treiler is gekomen en in het schoon geveegde Kanaal wederom is los geraakt. „Ook moet het niet uitgesloten worden geacht", aldus de verklaring van de Britse admiraliteit, „dat de mijn in het zand van de zeebodem begraven is geweest, doch dat zij door het getij plotseling is los-ge woeld". Bij Duinkerken is dicht bij het punt, waar de „Prinses Astrid" Dinsdagavond op een mijn stootte en zonk, wederom een mijn gesignaleerd, aldus heeft een haven functionaris te Duinkerken meegedeeld. Lisse Jachtopziener vrijgesproken De Haagse rechtbank heeft de 65-jarige jachtopziener W. H, S. uit Lisse, tegen wie wegens doodslag 5 jaar gevangenisstraf was geëist vrijgesproken. Aan S. was ten laste gelegd dat hij op 31 Maart 1945 een dodelijk schot had gelost op G. PI. de Kuy- per uit Lisse, omdat hij vermoedde, dal de goederen welke de Kuyper op een hand kar vervoerde van de Duitsers gestolen waren. Zandvoort Tiny Jonker zwemt van Noordwijk naar Zandvoort De Zaandamse zwemster Tiny Jonker, die op het ogenblik in training is voor een Kanaal-tocht, zal Zondag bij wijze van oefening van Noordwijk naar Zandvoort zwemmen. Zij start om 12 uur in Noord wijk en hoopt om ongeveer 5 uur in Zand voort bij Bad Termes te arriveren. De af stand tussen Noordwijk en Zandvoort is 16 kilometer. Deze tocht staat onder auspi ciën van de Noordwjjkse en Zandvoortse reddingsbrigades. yKort en „Touring Zandvoort" Publicatie van begroting niet in belang van badplaats Gisteravond heeft het algemeen bestuur van de Stichting „Touring Zandvoort" ver gaderd. Tijdens deze bijeenkomst is de be groting voor het lopende jaar -opgemaakt. Deze begroting wordt vervolgens defini tief door het College van B: en W. vastge steld en behoeft de goedkeuring van Ge deputeerde Staten. Naar wij van de zijde van de Stichting vernamen, zou het zeker niet in het belang van „Touring Zandvooi't" en dus ook niet in dat van de gehele badplaats zijn, indien reeds thans on derdelen van de begroting zouden worden gepubliceerd. Bloemendaal Personenauto botste tegen boom Vanochtend om .ongeveer 11 uur 'is een kleine personenwagen, die van de kant van Santpoort kwam en van de Kennemer- weg de Hartelustlaan wilde inrijden, tegen een boom van het Wildhoefplantsoen gere den. De politie zoekt nog uit, of de botsing ontstond doordat de wagen te snel reed of doordat hij bij sterk afremmen geslipt is. De auto werd ernstig beschadigd, doch de bestuurder kwam met de schrik vrij. Anjerdag-collecte De anjerdagcollecte wordt in de gemeente Bloemendaal gehouden op Zondag 25 dezer. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: A, W. Laverman—Stein- mann, d.; M. M. HazewinkelBoelhouwer, A. C, v. Bueren-rV. d. Sandé, d. S. Kok -Elzinga, d.; M. v. d. BronkSchoone, d,; H. PostEderveen, d. OVERLEDEN; M. Krcfftv. Berloo, oud 85 j.; H. C. Dirken, oud 80 j.; H. E. Everard, oud 68 j, GEHUWD: J. W. F. Blanson Plenkemans— C. v. Olphen; A. J. A. v. DintherG. M. Comes; W. M. BerrevoetsM. Schutte; I. v. Iwaarden—J, Cop. ONDERTROUWD: J. C. Kleinhout. en C. Goldschmeding; D. G. v. Til en M. M. Blan kenberg; P. F. A, Wulff en A L. Broer; H, J. v. Langeveld en S. v. Nieuwenhuyze; P. C. Koek en A. M, v. Roode; G. P, A. Wijne en M. J. Vlaanderen, Heemstede Concert Katholiek Gemengd Koor Woensdagavond gaf in het Verenigings gebouw het Katholiek Gemengd Koor onder leiding van de heer Evert Haak. een buiten gewoon geslaagd concert dal zijn succes niel aleen dankte aan het uitstekende zingen van het koor en de solisten Annie Schoen en Jos. Plempers, maar ook aan de keuze van de uitgevoerde werken, welke uitsluitend frag menten uit opera's en operettes bevatte. Er was voor dit concert veel publiek dat aan 't BINNENLAND De staatssecretaris van Economische Zaken, mr. W. C. L. van der Grinten, heeft een adviescommissie ingesteld voor de samenstelling van de Sociaal-economische raad, in hét bijzonder wat betreft het gedeelte van deze raad, dat door vertegenwoordigers van de werkgevers zal worden gevormd. Als voorzitter van de commissie zal optreden de heer T. J. Twijnstra en als secretai'is mr. P. Verloren van Themaat van het departe ment van Economische Zaken. Een chemisch laboratorium aan de Spï- nozakade te Amsterdam is geheel uitgebrand. De brand ontstond doordat een reservoir met olie, dat verwarmd werd, sprong en de wegstromende olie vlam vatte. Woensdagmiddag is de „Groote Beer" met 400 militairen naar Indonesië vertrokken. Twaalf 'jaar gevangenisstraf heeft de advocaat-fiscaal bij het Bijzondere Gerechts hof in Amsterdam gerequireerd tegen de ex- „Kriminalsecretar" der Sicherheitspolizei K. H. A. Döring, een van de Sipomannen uit de Euterpestraat in Amsterdam, die terechtstond wegens mishandeling van arrestanten. De Duitsers hebben tijdens de bezetting de spoorbrug in de lijn CoevordenBent- heim opgeblazen. De directie van de „Bent- heimer Eisenbalm". heeft thans aangeboden de brug ën de gedeeltelijk opgebroken lijn te herstellen. Twee leden van de bemanning van een Engels vrachtschip, dat in Rotterdam ligt, kregen twist en gingen elkaar met messen te lijf, Een 44-jarige stoker uit Liverpool werd zo ernstig gewond dat hij later is over leden. De „Piet Hein", het jacht, dat het Ko ninklijk Paar van het Nederlandse volk als huwelijksgeschenk ontving, zal op 7, 8 en 9 Juli ligplaats kiezen in de jachthaven van Baarn en in de avonduren .worden verlicht. Het oude dorpje Vreeland was sinds de oude ophaalbrug over de Vecht op bevel der Duitsers was afgebroken, in tweeën ver deeld. Thans zal aan deze tóestand een einde komen. Woensdag zal een nieuwe Vechtbrug, welke het dorp weer tot één geheel maakt, feestelijk worden opengesteld. Prof. mr. dr. S. van Bralcel, oudste raads heer in de Bijzondere Raad van Cassatie, heeft dit college verlaten, omdat hij de leef tijd van 70 jaar heeft bereikt. Dé Friese Kamer van het Bijzondere Ge rechtshof te Leeuwarden is opgeheven. De nog lopende^ zaken zullen worden afgedaan door een bijzondere Kamer van de arron dissementsrechtbank. Het landgoed „Duurswoude" in de Zuid- Oosthoek van Friesland is als vijandelijk vermogen onteigend en eigendom van de staat geworden, Tot deze terreinen, ongeveer 570 ha groot, behoort het grootste heidege bied van Friesland met een oppervlakte van 300 ha. Staatsbosbeheer zal met het beheer worden belast. De Koningin cn de Prins zijn voorne mens op 25 en 26 Augustus een officieel bezoek te brengen aan de provincie Noord- Brabant. In het stadje Bredevoort, gemeente Aal ten, heeft men bij graafwerk voor de bouw van huizen de fundamenten blootgelegd van een oud-kasteel, dat daar in de middel eeuwen heeft gestaan, HAARLEM EN OMGEVING Tot nieuwe leden van de Maatschappij der Nederlandse letterkunde zijn de volgende in Haarlem en omgeving woonachtige per sonen benoemd: mej. dr. G. H. Kurtz, dr. A. J. Veenendaal, dr. F. van Heek en H. P. Baard. De heren Th. I. F. Grupping en A. W. Grupping, beiden te Overveen, zijn aan de Technische Hogeschool te Delft geslaagd respectievelijk voor het propaedeutisch exa men scheikunde en voor het candidaats- examen mijnbouwkunde. Tot hoofd der Bos en Hovenschool te Heemstede is benoemd de heer A. Middel koop uit Hoofddorp. De Haarlemse recherche heeft de zes en twintigjarige C. M. M. aangehouden, ver dacht van diefstal van twee radio-toestellen uit een perceel aan de Zaanenlaan te Haar lem-Noord. Verdacht van heling van die toestellen zijn aangehouden de twee en. twintig jarige W. B. en de vijf en dertig jarige A. W. H. De toestellen zijn opgespoord. Woensdagmiddag tegen halfzes is de Haarlemse brandweer uitgerukt naar de Ne derlandse Raffinaderij van petroleumpro- ducten aan de Spaarndamseweg. Door over verhitting in een ketel met vetzuren was een begin van brand ontstaan. Met een schuim- blusapperaat had het personeel het vuur geblust. De brandweer behoefde niet op te treden. Br. J. A. Rasker, voorheen rector aan de Hogere Theologische school te Makassar, thans wonende te Groningen, heeft het be roep naar de Nederlands Hervormde Ge meente te Haarlem (vacature ds. P. J. Mackaay) aangenomen. Tot hoofd van de Bos en Hovenschool te Heemstede is benoemd de heer A. Middel koop uit Hoofddorp. De Haarlemse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen -J. C. M. uit Haar lemmermeer. verdacht van verduistering van vijftienduizend gulden ten nadele van de suikerfabriek „Holland" te Halfweg, waar hij als terreinchef werkzaam was. Het von nis luidde een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden. MODERNE VERLICHTING? Vraagt vrij advies bij J. G. KAASSTOEtOQ®... Technisch groot! GROTE HOUTSTR. 131 SMEDESTK. 7 TEL. 10271 TEL. 11287 (Adv.) slot van de avond dirigent, solisten en koor huldigde met een ovatie. Annie Schoen die de plaats had moeten in nemen van José Candel, die ernstig ziek is geworden, kreeg bloemen. De geestelijk adviseur kapelaan Remëijn sloot de avond met een dankwoord aan alle medewerkenden voor het vele schoons dat ten gehore werd gebracht en spoorde de vele jongeren in de zaal aan, daadwerkelijk mede te helpen aan de groei van dit koor. Haarlemmermeer Verdere inkrimping van de Distributiedienst j de uitreiking van bonkaarten 909, welke een looptijd hebben van 31 Jüli 1949 tot en met 14 Januari .1950, haar beslag heeft gekre gen, zullen in de eerstkomende twee weken de toeslagkaarten voor bijzondere arbeid worden verstrekt (hierover komt nog een mededeling). Na deze verstrekking zal wederom een be langrijke afdeling van de dienst, de afd. Bijzondere arbeid, ophouden te bestaan. De door de opheffing van deze afdeling en de door de opheffing van de tabaks distributie ontstane vermindering van werk zaamheden zal er toe leiden, dat binnenkort de personeelssterkte van de Distributiedienst tot bijna de helft van de tegenwoordige sterkte wordt ingekrompen, zodat dan nog slechts 6 van de op 1 October 1946 bij de Dienst werkzame ambtenaren, in dienst zal zijn Wellicht ten overvloede wordt de aan dacht van werkgevers in Hoofddorp en Aalsmeer er op gevestigd, dat ieder is ge houden op tijd de toeslagkaarten in ontvangst te nemen. In verband met de lage personeels bezetting zal het niet mogelijk zijn een na* uitreiking tijdig te doen plaasthebben.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6