c J „Byms" of „Yms", de mijnenvegers van de marine werken gestadig door Amsterdamse Beurs Heeft Kenau Simonsdochter Hasselaer gevochten Dialecten-, Volkskunde en namen-onderzoek Nieuwe Uitgaven! Gramofoonplaten Josv. Bodegraven Kleine B. M. Spotkoopjei halen FOTO EDDl Vulpennen, Donderdag 23 Juni 1949 Haarlems Dagblad 6 „Byms", de Jannen van de Koninklijke Marine zijn het er nog steeds niet over eens of dit nu een afkorting is van „Brook lyn Yard Mine Sweeper" of „British Yan kee Mine Sweeper", dit laatste dan in tegenstelling tot de „Yms", de „Yankee Mine Sweeper", mijnenvegers, die door de Marine worden gebruikt om de scheep vaartkanalen door de mijnenvelden langs onze kust schoon te houden en te verbre den. De Byms en Yms zijn scheepjes van Amerikaanse afkomst. Yms zijn het als ze door de Nederlandse regering direct van Amerika zijn gekocht en Byms' als ze van de Engelse regering zijn overgenomen. Deze mijnenvegers zijn 41.45 meter lang en hebben een inhoud van 300 ton. De snel heid bedroeg, toen de scheepjes nieuw waren, ongeveer 14 mijl, maar na jaren lange dienst is deze snelheid teruggelopen tot 12 mijl. De marine bezit tien van deze mijnen vegers, maar het laatste jaar, waarin zij het mynenvrije scheepvaartkanaal van Hoek van Holland tot Den Helder hebben verbreed van twee tot vier mijl zijn er steeds een drietal in reparatie geweest, zodat het flottielje nooit met meer dan ze ven schepen kon uitvaren. Bij het verbreden van dit kanaal, dat nu beëindigd is, zijn betrekkelijk weinig mijnen opgeruimd. De mijnenvelden waar door dit kanaal loopt zijn voornamelijk gelegd door de Engelsen met behulp van vliegtuigen en bestaan hoofdzakelijk uit magnetisch accoustische mijnen. Vele van deze .mijnen zijn in de loop der jaren, „dood" gegaan, dat wil zeggen dat de batterijen, die de stroom voor de ont ploffing moesten veroorzaken, leeg zijn gelopen. Daardoor kon het gebeuren, dat in een periode van twee maanden, waarin een flink stuk werd geveegd, geen enkele mijn tot ontploffing kwam. Op andere momenten vlogen er plotseling een paar tegelijk in de lucht. Het vegen van deze mijnen is een uiterst secuur werk. De voortschrijdende techniek had met veel vernuft magnetische mijnen uitgedacht, die pas sprongen bij het vijfde, zesde en (uiterlijk) twaalfde schip dat over de mijn voer. Daarom was het, nood zakelijk steeds een' bepaald stuk van het mijnenveld dertien maal te vegen om ze ker te zijn dat alle mijnen opgeruimd waren. De mijnenvegers maken gebruik van twee kabels, een lange van 600 meter en een korte van 350 meter, die achter het schip hangen. Aan het einde van deze kabels bevinden zich electroden, die, ge voed door een 540 Kw generator aan boord van het schip, een stroomsterkte „uitpersen" van 1500 Ampères. Tussen de twee kabels ontstaat een sterk magnetisch veld, dat zich tot op de bodem van dê zee beweegt. De magnetische mijnen liggen namelijk alle op de bodem van de zee en dus zou een minder sterk magnetisch veld, dat niet diep genoeg zou reiken geen effect sorteren op deze Engelse magnetische mij nen. Wordt naar Duitse magnetische mijnen gevist, dan moet zelfs een stroomsterkte van 3000 Ampères worden gebruikt, want de Duitsers gebruikten alleen magnetische mijnen op de jacht naar grote schepen en deze mijnen reageren dus slechts op een heel sterk magnetisch veld. Om nu economisch te werken moeten de mijnenvegers in formatie varen. Voor de verschillende diepten en de diverse soorten mijnen ook naar ankermijnen wordt gevist zijn verschillende forma ties uitgedacht, waardoor het mogelijk is met bijvoorbeeld vijf scheepjes in betrek kelijk korte tijd grote gedeelten te vegen. Wordt er naar magnetisch accoustische mijnen gespeurd, dan hangt onder het schip een „klok", een klomp ijzer in dé vorm van een kerklok, van binnen hol. Een hamer slaat in het inwendige van deze klok op een stalen trilplaat en de accousti sche mijn, die reageert op de trillingen, voortgebracht door een scheepsschroef, wordt geactiveerd en vervolgens tot ont ploffing gebracht door het magnetische veld. De Byms en Yms gaan nu naar de grote Revolutie in de Dominicaanse republiek Volgens een te Havanna opgevangen communiqué van radio-San Domingo (Do minicaanse Republiek) hebben er gevech ten plaats met rebellen bij Luperon. Het communiqué voegt er aan toe, dat het leger te weten tracht te komen in welk land de revolutionnaire beweging op touw is gezet. Voorts wordt vernomen dat de gouver neur van. de Oostelijke provincie van Cuba zijn regering om schepen heeft verzocht, om langs de Cubaanse Oostkust te pa trouilleren, uit vrees voor eventuele repré saillemaatregelen, voor het geval „de rege ring van San Domingo zou veronderstellen dat de beweging met de hulp van Cuba is ontstaan". De Cubaanse politieke organisaties, wel ke met de opstandelingen sympathiseren, hebben geprotesteerd tegen het besluit van de regering van Havanna, waarbij het zen den van vrijwilligers naar San Domingo wordt verboden. Tijdens de gevechten van gisteren zijn acht opstandelingen gedood. Onder de ge vangenen bevindt zich de „leider van de operaties", Horacio Julio Hernes, aldus de radio van de republiek. Cricket NCB-elftalYorkshire Gentlemen Op de eerste dag van de cricketwedstrijd Nederlandse Cricketbondelflal—Yorkshire Gentlemen, welke op hel terrein van Rood en Wit gespeeld wordt, hebben de Neder landers 164 runs gescoord. Van der Ende '29, Van der Bijl 50, Van Weelde 14, Colthoff 25, Wenneker 10 en Maas 10. Holderness bowlde 5 voor 40, Gillespie 3 voor 85, Elmhirst 0 voor 20, Moorc 2 voor 12 en Terry 0 voor 1. De Engelsen brachten het hierna tot 119 runs voor het verlies van vijf wickets, waar na gestopt werd tot Donderdagmorgen. Bar ber maakt 20 runs, Gillespie 19, Collins 19 not out, Terry 15, Holderness 28 en Cummmg 11. Vanmorgen zetten Collins en Moore* de innings voort. Laatstgenoemde was spoedig verdwenen. Daarna werd er sneller ge scoord dan Woensdag. Het Engelse totaal sloot op 184 runs (Collins 49, Ren ton 16 en Bradford Lawrence 14). Wunder had uitste kend gebowld. Hij nam in 36 overs 5 voor 62. Van der Bijl 4 voor 50. Van Weelde 117 en P. Maas 0—50. Om halfeen begon het N.C.B.-elftal de tweede innings. Na drie kwartier was de stand 42 runs voor drie wickets (Borrani 19, Wenneker 5 en Van der Ende 8). Gillespie bowlde beter dan gisteren en had reeds twee wickets. Holderness bowlde zonder succes en Moore had het derde wicket genomen. De scheepjes zullen zeker nog tot ver in 1953 nodig zijn manoeuvres van de Westelijke Unie, daar na zullen zij waarschijnlijk het kanaal langs de Waddeneilanden naar de monding van de Weser gaan vegen. In ieder geval zullen de scheepjes nog tot ver in 1953 nodig zijn voor het controleren van de geveegde kanalen en het verrichten van speciale, opdrachten. Die speciale opdrachten bestaan uit het ruimen van bijzondere mijnenvelden in de buurt van de geveegde kanalen. Het komt nog al eens voor, dat ankermijnen van hun kettingen slaan en weggeveegd moeten worden. Ook daarbij verlenen de mijnen vegers assistentie ofschoon ook de andere marinevaartuigen deze „dingetjes" dikwijls opruimen. Zo werd de „Queen Wilhel- mina", die voor de Visserij-inspectie vaart, de vorige week gepraaid door een trawler. De schipper van deze trawler zette een vlet uit en kwam naar de „Queen Wilhel- mina" roeien met een losgeslagen anker mijn aan boord. Toen. op de „Queen" dit oorlogstuig werd bemerkt, kreeg de schip per opdracht de mijn overboord te zetten, waarna het geschut van de oorlogsbodem een einde aan het bestaan van deze mijn maakte. De schipper van de trawler had intussen zijn eigen leven en het leven van zijn bemanning op het spel gezet door deze mijn, die nog „levend"- in zijn netten was geraakt, aan boord te nemen. De geringste schok tegen een van de stoothoorns zou fataal hebben kunnen zijn. Toespraken over Scheveningen Radio Ter gelegenheid van visserij-dag Vrijdag' 24 Juni zullen ter gelegenheid van de in Den Haag te houden visserij-dag minister Mansholt en de voorzitter van de Stichting Visserij, mr. Kiewiet de Jonge, via Scheveningen Radio gesprekken voeren met op zee varende vissersschepen. Deze uitzending geschiedt 's avonds om 8 uur. Schepen, die op zee zijn worden verzocht Scheveningen-Radio op dat ogenblik niet aan te roepen. Het weerbericht volgt een uur later dan de gewone tijd. De 9 Muzen Avcrcamptentoonstelling. Op het archief van Kampen worden voorbereidingen getrof fen voor 'n schilderijententoonstelling, gewijd aan Hendrik Avercamp, bijgenaamd „De stomme van Campen" (15851635') en diens neef Barent Avercamp (16121679). In de tijd, dat de Nederlandse schilderkunst een eigen nationale geest en vormverscheiden heid had verkregen, heeft Hendrik Aver camp grote roem geoogst .met zijn land schapstekeningen en vooral met zijn geschil derde wintertaferelen. Zijn leerling en neef Barent Avercamp heeft, ofschoon met minder talent, zijn werkwijze voortgezet. De tentoonstelling, die een twintigtal wer ken van deze neven, bijeengebracht uit alle delen van het land, omvat, zal van 1 Juli tot 13 Augustus worden gehouden. Boeken en tijdschriften uit Amerika. In Nederland zullen binnenkort nieuwe Amerikaanse tijdschriften en goedkopere herdrukken aan de markt komen. De Readers' Digest Association is voor nemens 1100 dollar te investeren ten einde de oplage van haar uitgave in de Engelse taal in Nederland te vergroten. De New American Library of World Lite rature Inc. is van plan 22.500 dollar te inves teren in de verspreiding in Nederland van ingenaaide herdrukken van boeken die in de Verenigde Staten gebonden verkrijgbaar zijn. Elisabeth Evers-prijs toegekend. De Haagse, pianiste Toos Onderdenwijngaard, die aan 't Amsterdamse Conservatorium stu deerde, werd het praedicaat „soliste" ver leend. Als bijzondere onderscheiding werd haar bij deze gelegenheid door prof. dr. Bernet Kempers de Elisabeth Evers-prijs voor 1949 toegekend. Dit is de eerste keer, dat deze prijs werd uitgereikt. Toos Onder denwijngaard is een leerlinge van Nelly Wagenaar. Paula Padani, leerlinge van Mary Wig- collectieve Israel actie, omvattende alle voor Israel werkende organisaties zal Zondag 26 Juni in Tuschinslcy te Amsterdam voor het eerst in Nederland optreden de Israëlische danseres Paula Padani. Paula Padani, leerlingen van Mary Wig- mann, heeft een dansschool in Tel-Aviv. Haar dansen ontstonden in samenwerking met moderne Israëlische componisten als Bos- kovisch, Partosz en Kalkstein en zijn ge baseerd op Palestijnse motieven, ontleend aan de Bijbel en aan de Joodse folklore, De danscostuums werden ontworpen door haar echtgenoot de schilder Michael Aram, die décor-ontwerper is voor de Palestijnse opera. Op 27 Juni zal het veertig 'jaar geleden zijn, dat nabij EltenLeur het eerste vliegtuig opsteeg van Nederlandse bodem. Foto boven: De bij de Franse Ariel fabrieken ge bouwde Wright tweedekker, bestuurd door Graaf de Lambert, boven de Ettense hel om 20.23 uur op die gedenkwaardige dag in 1909. Foto onder: De man, die het aandurfde, deze eerste vliegdemonstratie in ons land te organiseren, de heer S. C. J. Heerma van Voss Sr., zittend op de linker zitplaats van de Wright. Inzet: de koene luchtvaarder Graaf de Lambert, die als eerste boven Nederland vloog. Kleven uw scholletjes ook aan de pan? Het Voorlichtingsbureau van de Voedings raad schrijft: Een vers gebakken schol is in menig gezin een tractatie bij het middagmaal. Maar als zo'n schol bij het bakken aan de pan vast kleeft en als een vormloze massa op tafel verschijnt, is dit voor de huisvrouw dikwijls een teleurstelling die haar ervan weerhoudt om nogmaals gebakken vis te geven! Toch is dit niet zo moeilijk te voorkomen, als men maar goed op de volgende punten let: 1. Schollen nemen, die in de koekenpan passen. 2. De vis goed schoonmaken, d.w.z.: de in gewanden verwijderen (ook het zwarte vliesje), de kop (of het einde ervan) afsnij den en de vinnen en de staart met een schaar kort afknippen. 3. De vis wassen ep in de lengte aan beide zijden diep inkerven langs dc gehele graat (dit gaat het stukspringen van het vel tegen en bevordert het gaar worden van het dikste visvlees) 4. De vis zouten en het zout er even laten intrekken. De vis hiertoe op een vergiet leggen om het vocht weg te laten lopen. 5. De vis door losse bloem zonder klontjes halen, zodat ze aan beide zijden door een laaag.ie bloem wordt bedekt. Oe overtollige bloem er afschudden. Deze bewerking moet vlak vóór het bakken gebeuren, daar de bloem anders vochtig wordt. 6. Ondertussen in de koekenpan vet heet laten worden. De pan moet een stevige bo dem hebben en volkomen schoon zijn. Als bakvet kunnen gebruikt worden: boter, mar garine of olie. 7. Zoveel vet in de pan doen, dat de bodem flink bedekt is; vooral niet te weinig nemen. De boter of margarine bruin en goed heet laten worden, de olie verhitten tot er blauwe damp afkomt. 8. De vis met de lichte zijde in de pan leggen en ze goudbruin bakken. Het af en toe schudden van de pan voorkomt vastplak ken van de vis. Echter niet onder de vis schuiven met een mes of pannekoékmes; daardoor wordt ze te licht beschadigd. 9. Daarna de andere zijde bruin bakken. Als de vis bruin is, is ze gaar. 10. De vis tussen pannekoekmes en vork uit de pan halen, ze even uit laten lekken en op een schotel leggen met de lichte zijde haar boven. Toestand op Java niet verbeterd Batavia (Aneta). Het officiële weekover zicht meldt, dat op Java in de toestand geen verbetering is gekomen. In Oost-Java nemen de activiteiten der terroristen toe en zijn voornamelijk en steeds feller gericht, tegen Indonesische ambtenaren en niet- militaire objecten. Daar, waar de bevol king zich veilig gevoelt, is zij niet alleen tot samenwerking bereid, maar verweert zij zich daadwerkelijk tegen de terreur en de intimidatie. Op Sumatra zette de langzame consoli datie zich over het algemeen voort, hoe wel in enkele gebieden de veiligheid nog veel te wensen overlaat. In de omgeving van Djokja ccincentreren zich gewapende groepen zonder dat voor alsnog hun activiteit is toegenomen. Wel deden zich aanslagen voor op het wegver keer tussen Magelang en Djokja en in de omgeving van laatstgenoemde stad. In het Solose is de militaire activiteit afgenomen, doch de terreur tegen het bestuur en de burgerbevolking nam toe.' Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 299J4 299*4 261*6 2621/2 230*6 231*4 166 167 Fokker 118 Nederlandse Ford 269 Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent 105 Scheepvaart-Unie. 161*6 Holl.Amérika Lijn 146 Deli Maatschappij 149 149y2 155I/2 H. V. A 154% A'dam Rubber 136)6 136J4 Ned. Handel Mij. 152 N.-I. Handelsbank 112J4 Billiton Mij. II 345 UIT HAARLEMS VERLEDEN Wij waren vertrouwd geworden met de legendarische figuur uit het beleg van Haarlem, Kenau Simonsdochter Hasselaer. In het verleden werd als feit aangenomen dat zij in de jaren 15721573 in onze stad een belangrijke rol gespeeld heeft. Er werd van haar verteld dat zij zich aan het hoofd van een groep van 300 vrouwen gesteld had om de mannen krachtdadig bij te staan in de verdediging van de stad. Niet alleen zou den deze vrouwen geholpen hebben bij het maken van versterkingen, maar zij zouden ook deelgenomen hebben aan gevechten. Er zijn er zelfs geweest die aangenomen héb ben dat de vrouwén kokende olie of pelt gooiden op de Spanjaarden die poogden de wallen te bestormen. De Haarlemse geschiedschrijver Cornelis de Koning (zijn werk verscheen in 1807) vertelt: „Het was deze Kenau Simons Hasselaer met haar heldinnen, welke gevaar noch dood. ontziende, noch. hare krachten tegen die der mannen berekenende, schrik en dood in des vijahds leger bragt en in de harten harer stadgenooten dien blakenden moed ontvonkte, welke helden vormt en doorluchtige daden verrigt; het waren deze vrouwen van welke de Spanjaarden elkan der toeriepen „Hoe zijn de vrouwen hier mannen geworden, of zullen we ons van vrouwen laten kloppen?" Zodanige vrou- i had onze stad in die dagen! „Don Fre- derik zelf, met zijne Spanjaarden was als opgetogen over de onversaagdheid der Haarlemsche vrouwen en bijzonder over de fierheid en het beleid van hare brave aan- voerdster, onze doorluchtige Kenau." De Koning haalt passages aan uit een .treurspel van de Haarlemmer T. v. d. Lust Herstelde hongersdwang", spelend tijdens het beleg. Onder andere: 't Gemoedigt vrouwen volck, die kruyen, draegen, sleepen, Vièrballen, stormgeweer, pickhoepels en brandreepen 't Is vreugd om aan te zien hoe dat- het daar krioelt Te meer als men zijn lust dan aan den Spanjaert koelt. Met houwen, stekenslaen, met knodsen, bijl en swaerden En wreken Burgermoord van het verwoeste Naerden Al hen ick maer een vrouw, ick vrees den Spanjaert niet Die Maeght, noch Vrouwekrachl, noch Moer, noch Kindt aanziet. Verder vertelt de Koning nog dat Kenau Simons Hasselaer op onverklaarbare wijze na de val van de stad aan de wraak der Spanjaarden ontkomen is. Een jaar na het beleg kreeg zij van de Staten van Holland en Zeeland het Waagmeesterschap en de ontvang van de nieuwe import op de turf te Arnemuiden. In Amsterdam zetelt de „.Centrale Com missie voor Onderzoek van het Nederlandse Volkseigen", die zich bezig houdt met het dialect-, volkskunde- en namenonderzoek in Nederland. Hiermee werd.in 1930 een begin gemaakt. Men had toen in vergelij king met andere landen een grote achter stand in te halen. Wel was er door belang stellenden op dit gebied al wat aan dit werk gedaan en was er al veel opgetèkend, maar tot een goed gefundeerd wetenschap pelijk onderzoek was het nog niet gekomen. De Commissie beschikt over een groot aan tal medewerkers, die over het gehele land verspreid zijn en vrijwel alle lagen der be volking vertegenwoordigen. Deze vullen ge heel belangeloos de drie vragenlijsten in, die ten behoeve van hei onderzoek meestal eens per jaar worden verzonden. De lijsten bestaan uit een dialectlijst, waarin gevraagd wordt naar een aantal woorden en zinnen in het dialect, een volkskundelijst, waar in gevraagd wordt naar volksgebruiken en gewoonten en een toponymische lijst, waarin gevraagd wordt naar landerijna- men, namen van velden, bossen, land- en waterwegen enz. Door het tegenwoordige snelverkeer, de radio enz., komen ook die gebieden, die vroeger vrijwel geïsoleerd waren, steeds meer met de bevolking uit de grote steden in aanraking, waardoor zich bij de bevol king uit deze gebieden meer en meer vreemde invloeden doen gelden en hun eigen volksaard en hun dialect gevaar lo pen langzamerhand te verdwijnen. Het is dus zaak, wil men deze dingen voor hel nageslacht bewaren, dat dit onderzoek met spoed wordt voortgezet. Het aantal medewerkers, dat hun steun aan het onderzoek verleent is echter nog steeds niet groot genoeg om een volledig overzicht te kunnen verkrijgen over de te bestuderen onderwerpen. De kaarten, die aan de hand van de gegevens uit de vra genlijsten getekend worden, vertonen nog steeds leemten, die dringend aanvulling behoeven. De Commissie verzoekt daarom degenen die zich voor dit werk interesseren, en die zich in staat achten de vragenlijsten te beantwoorden, zich als medewerker op te geven bij de Centrale Commissie voor Onderzoek van het Nederlandse Volkseigen, Kloveniersburgwal 29, Amsterdam-C. Men zal u daar voor uw medewerking zeer dank baar zijn en u gaarne alle gewenste in- i lichtingen verschaffen. Bij de afbeelding in de Doelenzaal was geschreven: Dit 's Kenau Hasselaer, de Kenmer Amazoon Der Vrouwen Aartsheldin op Haarlemsch veege wallen, De Vrijheid ziet haar beeld met eijndloos welgevallen De onsterflijke eer verstrekt haar hooge deugd ten loon. In het algemeen wordt in de historie- boeiden weinig over Kenau Simons Has selaer verteld. Wel is bekend dat zij in de Spaarnwouderstraat nabij de Houtmarkt gewoond heeft. De Haarlemse archivaresse mejuffrouw dr. G. H. Kurtz schrijft in haar onlangs uitgekomen beknopte geschiedenis van Haarlem: Algemeen vermaard is het optreden der Haarlemse vrouwen onder aanvoering van de kloeke scheepsbouwersweduwe Kenau Simonsd. Hasselaer, die tijdeps het beleg de stedelijke regering materiaal voor de te herstellen wallen leverde. Of zij echter in derdaad ook meegevochten hebben zoals de overlevering wil, is zeer twijfelachtig, waarschijnlijk bleef haar medewerking be perkt tot de versterking der wallen". Hoe het ook zij de Haarlemmers blijven van een Kenau spreken en zullen er niet aan denken het Kenaupark en het Hasse- laersplein te gaan herdopen. In Indonesië gevonden portretten en albums Destijds heeft het Indisch Instituut ge legenheid gegeven tot het bezichtigen van albums, platen en portretten, die tijdens de eerste politiële actie in Indonesië gevon den waren in de door Europeanen verlaten woningen. Ongeveer 650 albums en om streeks 2600 foto's werden herkend en von den hun weg naar eigenaren en belang hebbenden. Thans zijn met het ms. „Celebes" van de Maatschappij „Nederland" zestien colli aangevoerd, inhoudende honderden albums en duizenden foto's, gevonden in Japanse dumps: Van Donderdag 23 Juni af zullen deze afbeeldingen en albums voor de duur van een maand in het Indisch Instituut te Amsterdam te bezichtigen zijn van 917 uur op werkdagen, Zaterdags tot 12 uur. OFFICIËLE PUBLICATIE DETAILVERKOOP TABAK. Het departement van Economische Zaken maakt in verband met de a.s. opheffing van de tabaksrantsoenering b'ekend, dat detail listen die destijds door het centraal distri butiekantoor zijn uitgeschakeld voor het opnieuw ter hand nemen van de detail verkoop van tabak vergunningen behoeven op grond van de vestigingswet kleinbedrijf 1937 en het besluit algemeen vestigings verbod kleinbedrijf 1941. Het beschikken over een geldige tabaksvergunriing ingevolge de tabakswet is derhalve niet voldoende om het bedrijf te hervatten. Bélanghebbenden dienen zich zo spoedig mogelijk, bij voorkeur voor 1 October a.s., te wenden tot de Kamers van Koophandel, waaronder zij ressorteren. Hierbij moet het destijds van het centraal distributiekantoor ontvangen codenummer worden overgelegd. Voor dc lagere school-leeftijd verschent verschillende aardige boeken. In de eers plaats Saskia en het betoverde meer doi Annie Le Comte, uitgegeven bij De Boekei te Baarn, illustraties van de schrijfster. H vertelt- van de ontmoeting en groeieni vriendschap van Marcia, een eenzaam kil zonder broertjes of zusjes, dat schuw is zich eigenlijk nooit met iemand bemoeit, Saskia, die met haar ouders haar vacant doorbrengt in een woonwagen dicht bij h buitenhuis waar Marcia logeert. Saskia een kind vol fantasie, en ze sleept Mare helemaal mee, zodat deze zelfs mee doet a; een toneelstuk dat ze met een paar ande kinderen in elkaar zetten. En als Marcia de vacantie weer op school komt blijkt helemaal „ontdooid" te zijn. Mimi van den Heuvel schreef Ineke, u: gegeven bij De Sleutel. Dit is de geschi denis van een zeer levenslustig kind d graag grapjes uithaalt, waarmee ze zich z< en ook anderen nogal eens moeilijkhed bezorgt. Naast haar komt een meisje woni dat pas haar moeder verloren heeft, en d nu met haar vader wordt opgenomen in h gezin van haar tante. Het blijkt al gauw a tante dit in hoofdzaak deed uit eigen belai want Greta moet buiten schooltijd heel ve in het huishouden doen. In het begin vindi de klasgenootjes haar een „gek" kind, omd ze nooit tijd heeft voor een pretje, maar Ineke gaat begrijpen hoe moeilijk Greta li heeft, doet ze alles om haar buurmeisje helpen. Ze worden dikke vriendinnen Greta ziek wordt neemt Inelte's moeder ha bij zich en verzorgt haar. Tenslotte wordi ze nog zusjes want Ineke's moeder die al lat weduwe is, trouwt met Greta's vader. Een alleraardigst boek, waaruit de jon lezeressen ook kunnen leren hoe het in et ander land toegaat, is Martie's Zweed tijd, geschreven door Nettie Wijnbei uitgave van de Boekerij te Baarn. Martif overleden moeder was een Zweedse en ha Hollandse vader heeft haar op een pretti kostschool in Zweden gedaan, omdat 1 voor zaken zoveel moet reizen, dat hij ge< tijd heeft om voor haar te zorgen. Mar kan het best vinden met haar Zweed vriendinnen, vooral'met Ragna. Aan het eii van het schooljaar voeren de leerlingen m veel succes een toneelstuk op, waarin begaafde Ragna de hoofdrol speelt. Marti vader neemt later zijn dochter mei Holland, Ragna mag ook mee in de vacanl en de schrijfster van dit vlot geschrev verhaal kondigt aan dat er ook een boek volgen over Martie's Hollandse tijd. Voor bakvissen van 1215 schreef Marya ne van Loghem Méta's overwinninge Meta is een fijngevoelig maar daardo ook wat „zwaar op de hand" meisje, d vele moeilijkheden ontmoet waar menige luchtig over heen zou lopen. Ze probee telkens overwinningen op zich zelf te b halen en heeft daarbij grote steun aan ha moeder. Het boek, dat is uitgegeven Meulenhoff en geïllustreerd door Nelly Do ker, is goed geschreven en gaat dieper di de meeste oppervlakkige meisjesboeken. Voor dezelfde leeftijd schreef Elisabe Stelli: Jolly weet liet, uitgave van Klu man, Alkmaar, evenals De Reportage-cli van Freddy Hagen. Het eerstgenoem boelc is wel een beetje overdreven, figuren die er 'ih voorkomen lijken te chargeerd, maar er is toch veel aardigs Het tweede böek vertelt van de poging v enige schoolmeisjes om een schoolkrant, c op .het punt staat te verdwijnen door gebr aan belangstelling, nieuw leven in te blazc In het begin lijken de krampachtige pogi gen wel succes te hebben, maar tenslol moet'liet enthousiaste stel besluiten het bl op te heffen. De vader van een dei- werksters echter, die bij „de omroep" wer zaam is, maakt het plan de meisjes, die aardig voor diverse reportages gezorgd he ben, in de gelegenheid te stellen soortgelijk reportages voor de microfoon te geven. Ha; te mooi om waar te zijn. Manufacturenzaak te Haar lem vraagt een bekwame verkoopster Hoog sal., prettig werk kring. Brieven no. 3491. Delicatessenhandel M. Hoo- gendijk, Jan van Goyenstr. 17, Heemstede vraagt met spoed nette winkeljuffrouw Prima machinestiksters gevr. Dames Kled. Bedr. Maco. Aanm. dag. van 96 uur. Stuyvesantplein 9. Tel. 25203 Na 6 uur Atjehstr. 21. In manufacturenhandel bij B, Bulle, Gen. Cronjéstraat 51, 53, 55 is plaats voor 3 prima verkoopsters Alleen zij die uitstekend met het vak bekend zijn, gelieven te solliciteren. Wij vragen voor onze bin derij een eerste klas boekbinder en enige nette meisjes Aanmelden bij J. Voetelink, Gasthuissingel 42, Haarlem. Wij kunnen plaatsen een flinke jongeman geschikt om opgeleid te wor den tot copieïst. Leeftijd 18- 20 jaar. Vernhout en van Sluyters' Drukkerijen N.V., Bakenessergracht 3, H'lem. FLINKE JONGEN GEVRAAGD Aanmelden na 5 uur. Mr. Cornelisstraat 84. Met het,oog op a.s. ophef fing v. d. dienst wenst administrateur b. d. Distributiedienst van betrekking te veranderen. Behoorlijk administratief on derlegd. Bekend met moder ne talen. Brieven no. 3496. ERVAREN BOEKHOUDER biedt zich aan voor halve da gen, of één of meer dagen p. week. Brieven no. 3499. Garagebedrijf te Heemstede vraagt Jong Boekhouder met praktijk ervaring. Be kendheid met bedrijf voork. Br. met ref. en verl. sal. on der no. 3503. SERVIESGOED vorken, lepels, enz. te huur voor feestgelegenheden e. d. OPZEELAND ZIJLSTRAAT 24-30. WONINGRUIE. Aangeb. groot Herenhuis, 8 kamers, badk., serre, v. en a. tuin,, c. v. (Haarlem-Over- veen) gevr. klein mod, huis, omgev. Kinderhuissingel of Lorentzplein. Br. no. 3492. van 75 et, tot 1.75 Inkoop, Verkoop en Ruilen bij: „RADIO-MARCO" NAS SAUL A AN 10 Aangeboden: SIGARENZAAK Centrum Haarlem. Event, m. kleine woning (2 pers.) zon der ruil. Brieven no. 3504. Bouwgrond te koop Zeer gesch. voor Duplex wo ningen. Gelegen Dietsveld H.-N. Brieven nó. 3489 Te koop in Hilversum KRUIDENIERSZAAK m. woningruil. Goed bestaan All, ser. koper. Br. J 54 Mackenzie's Adv. Bur. H'sum Nieuwe AUTO- en MOTOR BANDEN, alle merken en maten direct leverbaar. Thomsonlaan 23. Tel. 27993. APELDOORN Gem. zit- en slaapk. str. w. aparte bed. Voll. pension f 6 p. d. p p Tutein Nolthenius- laan 42 Tel. 5543. Te koop gevraagd: een AUTO In goede staat met opgave v. prijs en jaar. Br. no. 3502 Hele of gedeeltelijke Inboe dels, antieke Meubelen, Per zische kleden koopt Geerts Gratis taxatie. Tel. 14672. HOOGSTRAAT 8 roo(L. bij de Melkbrug. RIDDERSTRAAT 3 Telef. 13237 Koopt net gedragen Kleding, Meubelen, Schoenen enz. te gen goede prijzen. HOENDERPARK Oude Weg 183. Haarlem. Telef. 18630. Af te geven: jonge hennen, diverse rassen, krielkloekjes met kuikens, witte en blauwe Parelhoenders, ook kuikens hiervan. Siereendjes, sier- kippen, ganzen, kalkoenen enzovoort. JOH. VAN ZELST Te huur: Te bevr. Sloterweg 233, B; hoevedorp. Tel. K 2978- Blanke Schotse Haai te koop, f 100. Bad en Geys z. g, a. n. f 110, gecomb. 'ga en kolenfornuis f 120. Ka: persingel 42. IJzer hekwerk stuk Bel even op 1 3 7 8 0, na 6 213 5 0. G. ALDERS Zf JAN STEENSTRAAT TEXTIEL Speciale aanbieding: Dirt, toires, gr. m. zonder pun! f 2,21. Vistra blauw m. wi! nop en rand, 80 cm. br. 4 p: p. meter f 1.98. Gebl. kato 90 br, 4t/2 pt. per M. f 2,! Links geweven Kousen, pnt, 1' 1.42. BROKX, Hogi woerdstraat 58. Tel. 25368, Kampeerdekens f 4, Ame: kaanse gestikte dekens f moderne houten kinderiet kanten 1 4, nachtkastjes v, f 1, grote eiken hangkast s nieuw f 29.50, bedden, ra trassen, ledikanten en n 1001 andere artikelen. HET BEKENDE HALLET Spaarne 40, naast Drogisterij van Eed PASFOTO'S goed en vlug bij ZIJLSTRAAT 41 a t. o. het Postkantoor. diverse merke M. STRIJLAND, HAARLf Kantoorartikelen Schoterweg 5-7. Tel. 15! KOOPT NU! Onze sortering is groter, prijzen lager en betaling makkelijker. Maakt keus1 onze pracht sortering beien, bedden, gordyni vloerbedekking, opklapt): den enz. v. VEEN Zijhveg 26—2! Zilvervossen en bontmantels naar ma Betaling kunt u regelen, no. 3454

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 8