fTuKs] Cafetaria ZARDUS IJS MAGAZIJN NEDERLAND Nieuwe Uitgaven DE GROOT j IJSPALÈIS „ZARDUS" Grote Houtstraat 156 Dames- en Herenmaatkleding E.E.K. dekens stomen f 1.— verven 1 RADIO'EU gramofoonspec/ahst Wij verklappen geen geheim Voor Uw vacantie Grote Houtstraat 12 Vrijdag 24 Juni 1949 Haarlems Dagblad 12 Bijzonderheden over aanval op Poerbolinggo op Pinksteren Personeel en patiënten van ziekenhuis door extremisten ontvoerd Semarang (Aneta). Over de gebeurte nissen op tweede Pinksterdag in Poerbo linggo en in het bijzonder over de ontvoe ringen van personeel en patiënten uit het ziekenhuis Trenggiling dat ongeveer een kilometer buiten het stadje ligt, zijn nader de volgende bijzonderheden bekend ge worden. Op Maandag, Tweede Pinksterdag om streeks half tien, brak in de stad Poerbo linggo een hevig geweervuur los. Binnen 'korte tijd braken op acht verschillende plaatsen in de stad branden uit. Terwijl er in de stad nog gevochten werd, klonken ook schoten uit de richting van het zieken huis Trenggiling, dat ongeveer 1 km buiten Poerbolinggo ligt. Om tien uur was de situatie in de stad zo précair geworden, dat alle Europese ingezetenen opgeroepen werden zich te .verzamelen op het kantoor van de plaatse lijk militaire commandant. Tegen die tijd werd in de richting van Trenggiling een vuurgloed waargenomen. Na enige tijd kreeg de bezetting van Poerbolinggo assis tentie uit Poerwokerto en spoedig was de tegenstand der TNI-benden gebroken. Toen gevechtswagens zich van Poerbo linggo naar Trenggiling begaven, was in de stad het bericht doorgedrongen dat de politiebewaking van het ziekenhuis, be staande uit acht man, zich moedig tegen de aanvallende TNI (ongeveer 500 man) had verdedigd en zich in een der gebouwen had gehandhaafd. Na ruim een uur keerden de vechtwa- gens van Trenggiling te Poerbolinggo te rug. De manschappen deden het verhaal, dat bijna het gehele personeel van het zieken huis ontvoerd was en dat er veel medicij nen en instrumenten waren gestolen. 's Nachts om ongeveer twee uur kreeg de geneesheer-directeur van Trenggiling, dr. Gramberg, toestemming om poolshoogte in het ziekenhuis te gaan nemen. Onder dekking van een carrier en met een poli tiepatrouille begaf dr. Gramberg zich met de hoofdverpleegster, zuster Scheffer, naar het ziekenhuis. Hier bleek: van de 22 verpleegsters wa ren er achttien door de TNI ontvoerd, ter wijl dit met negen van de veertien ver plegers het geval was. Ook drie werklie den, in het ziekenhuis overnachtend, wa ren spoorloos verdwenen. Van de vrouwenzaal waren tien patiën ten, onder wie enkele vrouwen in ver wachting en een zwaar zieke hart-patiën- te, ontvoerd. De aanvallers hadden de mannenzaal geheel met rust gelaten. De apotheek, het internaat, de polikliniek en de operatiezaal boden .een troosteloze aanblik. Uitgebreide pogingen tot brandstichting waren op niets uitgelopen. Slechts enkele huizen rondom het ziekenhuis waren in vlammen opgegaan. Viel dus de materiële schade gezien de omvang van de aanval nog mee, het ver lies aan mensen was ontstellend. Slechts Vier verpleegsters en zes verplegers waren overgebleven. Over het lot van de ontvoer den is tot dusver-geen enkel definitief bericht binnengekomen. Invasie-dreiging in Brits Honduras Het congreslid Clemente Marroquin heeft gisteren in het Congres van Guatemala verklaard, dat „een zeker land troepen aan de grens heeft, die gereed staan Belize ,,<de hoofdstad van Brits Honduras) binnen 'te trekken, en dat dit niet bepaald in het belang van Guatemala is." Marroquin, die naar men gelooft Mexico bedoelde, zei dat de toestand „zeer ernstig" was. „Wittebroodsweken' in de internationale handel voorbij Willard Thorp, de onderstaatssecretaris voor economische zaken der V.S., heeft verklaard dat de „na-oorlogse witte broodsweken" in de internationale econo mische betrekkingen thans voorbij zijn. Thorp heeft een leidende rol gespeeld in de protest-campagne, die het departement van buitenlandse zaken tegen de handels overeenkomst heeft gevoerd, die Groot- Brittannië en Argentinië voornemens zijn te sluiten. Hij noemde in zijn rede geen bèpaalde landen, doch hij voorspelde, dat nationa lisme en bilateralisme in het handelsver keer de internationale verstandhouding in gevaar zullen brengen. Rivaliteit en con flicten beginnen te herleven, zo zeide hij, en de concurrentie begint op de buiten landse markten weer het hoofd op te steken. John Foster Dulles over Sovjet-politiek De Amerikaanse republikeinse adviseur voor buitenlandse zaken, John Foster bul- les heeft verklaard dat de gebeurtenissen in Oost-Europa zouden kunnen uitgroeien tot een worsteling, gelijkend op de zuive ringen in 1937 en 1938. Dulles, die Acheson van advies heeft gediend op de conferentie van Parijs, zeide te geloven, dat de Sovjet- taktiek op de conferentie onder meer be paald werd dpor „een steeds groeiende op standigheid tegen de extreme onverdraag zaamheid van het So^jet-rcommunisme". Tito vertegenwoordigt eerder het commu nistische type van Boecharin (een Sovjet- Russische volgeling van Lenin, die in 1938 wegens verraad ter dood werd gebracht), dan dat van Stalin. In Tsjecho-Slowakije, Hongarije en Polen was het volk niet bereid' om een rigoureuse conformiteit met het Moskouse stramien te aanvaarden. Dat soort communisme, aldus Dulles, was geen gevraagd exportproduct en daarom waren de Sovjet-leiders moge lijk van oordeel dat hun probleem in Europa niet erin bestaat meer te krijgen, doch te behouden wat zij hebben. De Parijse conferentie was van belang, omdat zij getoond heeft, dat de resultaten van de methoden van intimidatie, terrorisme en geweld van de Sovjet-Unie ten achter zijn gebleven bij de constructieve methoden zoals Europees herstelplan, Luchtbrug en het Atlantisch pact. De Sovjethouding te Parijs toonde, dat de belangen van de Sovjet-Unie op het ogenblik -meer in het Verre Oosten lagen dan in Europa. Het Sovjet-voorstel om het Japanse vrèdesverdrag te bespreken was bedoeld om steun in China te winnen. Alles duidde erop, dat wat Duitsland betreft een politiek van „houden wat je hebt" in plaats van „krijgen wat je kunt" werd gevoerd. Het doel van het Kremlin was het vier- mogehdhedenbestuur van Duitsland op zo veel punten als mógelijk te herstellen. Voedselkleurstoffen en kanker Professor' Heinrich Bauer, hoofd van de chirurgische kliniek van de universiteit, van Heidelberg, heeft aah. de regeringen van de Duitse staten het verzoek gericht, langs wettelijke weg een controle in te stellen op voedselkleurstoffen ten behoeve van de strijd tegen de kanker. Hij deelde op een congres, dat werd bij gewoond door 2.000 Duitse chirurgen, mede, dat zijn experimenten met kunst matige voedselkleurstoffen hadden uitge wezen, dat deze stoffen kanker zouden kunnen veroorzaken, speciaal de gele bo- terkleurstof. Sinds 1900, aldus prof. Bauer, is het sterftecijfer van kankerpatiënten in Duits land verdubbeld. Halve eeuw tram van Haarlem naar Zandvoort Zandvoort schenkt N;Z.H. een kristallen bokaal Ter gelegenheid van het feit, dat het op 1 Juli vijftig jaar geleden zal zijn dat de tramlijn Haarlem-Zandvoort in gebruik werd genomen en daardoor de tramver binding Amsterdam-Haarlem-Zandvoort tot stand kwam, zullen burgemeester en wethouders van Zandvoort aan de directie van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij' een bokaal aanbieden als be wijs van erkentelijkheid. De bokaal is uitgevoerd' in saffierkleurig kristal door de Leerdam glasfabrieken en is vier-en-twintig centimeter hoog. Er staat op vermeld „Een halve eeuw Amster dam-Haarlem-Zandvoort", de bokaal is verder versierd met de wapens van Am sterdam, Haarlem en Zandvoort en het embleem der N.Z.H.V.M. Het kunstwerk is geëtaleerd bij de firma Lorenz, boek handel, Haltestraat 11 te Zandvoort. De bokaal die de dank der Zandvoorters ■aan de Noord-Zuid" vertolkt voor een halve 'eeuw beste bediening. Kroningsschilderij aanvaard Belangrijk werk van Charles Eyck Dezer dagen bezichtigde de ministerraad in het Haagse gemeentemuseum het in opdracht van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen door Charles Eyck vervaardigde kroningsschilderij. De ministerraad heeft zijn grote waardering en bewondering voor dit werk van de grote,. Limburgse schilder uitgesproken en het schilderij aanvaard. Het werk wordt geëxposeerd op de tentoonstelling: „Fa cetten van hedendaagse schilderkunst uit België, Luxemburg en Nederland", die van 25 Juni tot 8 Augustus in het gemeente museum te 's-Gravenhage gehouden wordt. Op deze expositie zal het schilderij, dat op indrukwekkende wijze het moment weer geeft, waarop Koningin Juliana de eed aflegt, een ereplaats innemen. Charles Eyck, die in de gelegenheid werd gesteld als schilder zonder enige concessie aan zijn kunstenaarschap te doen, dit werk te vervaardigen, heeft van de plechtige gebeurtenis der eedsaflegging niet alleen de historische gebeurtenis weergeven, maar ook de ontroering, die door de stem van de Kóningin bij het Nederlandse volle werd gewekt. A. L. de Jong jubileert met de Houtstraatvereniging De heer A. L. de Jong is niet alleen het oudste lid van de Grote Houtstraatvereni ging, hij is ook de enige die nog kan mee praten over de oprichting van de organisa tie in 1909. Dat was ook het jaar waarin de heer De Jong het bedrijf, waaraan hij toen al heel wat jaren zijn beste krachten had gewijd, van zijn moeder, mevrouw C. de Jong-Lempers, overnam. Hij heeft niet alleen de „tweede" Grote Houtstraat zoals het gedeelte ten Zuiden van het Verwulft in die tijd altijd genoemd werd, zich zien ontwikkelen van woon- tot winkelstraat en de paardetram, die op verzoek op ieder gewenst huisnummer stopte, zien verdwij nen voor de electrische tram, zoals die op haar beurt plaats moest maken voor de bus. Hij heeft heel wat „grote" zaken de vlag zien strijken voor de ongunst der tijden, of ten onder-gaan, omdat de eige naar niet opgewassen bleek tegen de steeds hogere eisen die aan het zakenleven wer den gesteld. Maar hij heeft ook vele be ginnelingen groot zien worden, zoals hij zelf ook groeide, vaak tegen de verdruk king in. Vertrouwde namen, maakten plaats voor anderen: Kalb werd Franken, Visser Vogelzang. Relaties waarschuwden in 1876 zijn ouders zich toch niet in de „tweede" Grote Houtstraat te vestigen: dat was geen win kelstraat, luidde hun oordeel en inderdaad: de familie De -Jong was met nog een en kele andere winkelier lange tijd de enige neringdoende tussen tal van patri ciërshuizen, waarvan de bewoners dubbele namen droegen of notaris waren. Over het werk van de Grote Houtstraat vereniging is de heer De Jong vol lof. Hij spreekt nu nog met grote waardering over de eerste voorzitter, de heer Scheer, waar van hij zich vooral de bloemrijke redevoe ringen herinnert. De heer De Jong heeft zelf korte tijd van het bestuur deel uitgemaakt, maar, zo zegt hij bescheiden: „ik had de Grote Houtstraatvereniging zo lief, dat ik al spoedig bedankte. Anderen waren zeker beter geschikt voor die taak dan ik". Klaus Mahn, Tsjaikofski Ver taald door Jan Wormhoudt Andries Blitz, Amsterdam. Men wordt voortdurend geboeid door de natuurlijkheid en de beweeglijkheid van Klaus Mann's roman over Tsjaikofski. Er zijn tafrelen die gecréeerd zijn met een ver beeldingskracht en een getemperde geest, waardoor ze onverbeterlijk worden. Het is anders vaak moeilijk ze op hun waarde te schatten door de zonderlinge woordenkeus; in hoeverre het aan de vertaler te wijten is, blijve onbeslist, maar het feit is er dat voor al in het gebruik van bijvoeglijke naam woorden de willekeur' soms verwarrend is, zodat het beeld bij verrassing vernield wordt en uit de resten zo goed en zo kwaad als het gaat moet worden hersteld. Het zou hier alle maal zeer nauw moeten luisteren om de tin telende vorm te krijgen, waar het steeds aan raakt, en na het herstel is het resultaat niet toereikend, Daardoor is de gehele indiuk onbevredi gend, wat ook komt door de altijd belemme rende moeilijkheid voor de biograaf: figuren aannemelijk te maken, die inderdaad heb ben geleefd. Zowel schrijver als lèzer hebben te kampen met hun overtuiging dat de be schreven mensen bij voorbaat al wezenlijk zijn, terwijl ze dat, voor zover het dé romar aangaat, toch pas worden bij hun eerste op treden erin. Zo komen hier vele bijfiguren niet los van de notie, die men van hun be staan in de geschiedenis heeft, en dat geldt ook voor Tsjaikofski's 'bodemloze triestheid, de afgod die steeds weer roman-offers vergt, en die hier niet tot een werkelijkheid wordt. Men blijft steunen op de onderlaag van wat men al wist, en van wat bij Klaus Mann bui ten' het vaste verband van het verhaal blijkt. Een eigen wereld komt in het boek.niet tot leven. Het zijn de eerder genoemde eigen schappen, die het zijn waarde verlenen. Neem er voor Uw vacantie G nog een blousje bij, e de Groot heeft een pracht sortering ook in grote maten t GROTE HOUTSTRAAT 98 i ÓOOOOOOO0OO0OOOOOOO00OOOOOOOO0QO0OOOG Kom met uw vacantie eten bij „Fluks" Een heerlijk diner: soep, aardappelen, groente, biefstuk en pudding voor slechts 10 penningen f 1.50 GROTE HOUTSTRAAT 21.25 om van ie genieten! is een feestelijke gang naar de Grote Hout straat waard GROTE HOUTSTRAAT 179 BIJ DE HOUTBRUG Het is weer prettig winkelen in de GrHoutstraat PORTEMONNAIE CADEAU En als SPECIALE RECLAME een VOLRUNDLEDEREN CANADIAN TAS voor f 18.95 Bij FIBBE heus de beste keus GROTE HOUTSTRAAT 149 t/o Proveniershuis TELEFOON 12162 Dit is Uw adres voor Mooie collectie kamgaren stoffen voor costuums v.a. f 160.— Pantalons naar maat v.af 37.50 Mantels naar maat v.af 110. Wij hebben onze coupe en werkplaatsen gemoderni seerd en kunnen U prima coupe en afwerking ver- GROTE HOUTSTRAAT 156 TEIEF. 16176 Kousen - CORSETT'&N Tricotages Opgericht 1-886 30 filialen C0RSETBAND voorpand stevige Damier-elastiek met steunband onder en boven, achterpand solide satijnstof, 4 jarretelles, 5Q purrtenyrij 8 B P0SITIE-C0RSET elastiek voorpand, vetersluiting op zij en in de rug, gemakkelijk verstelbaar, 4 jarret. Reclame pr ij s punten vrij 50 EXTRA AANBIEDING 3.95 zeer mooie, fijne en dunne qualiteit linksge w even kousen, uiterst rekbaar,.ver sterkt hiel- teenstuk ft HAARLEM1: "Groote Houtstraat 71. iuijiiiiiiiiii!iiii!iii!iiii!iiiiiniuiiiuiiiii!inuiuiiiiiiiiiniiiiiino!iiiiiiiJuiiiiiiiiiiuiiiiiuiiauuiiiiuiuuiuiniiiuuiiiiijiiiijiuiiiiiiiiiMiiinia Thans geldt nog onze speciale aanbieding Aflevering binnen ëen week, schoon, fris en tevens gedesinfecteerd en opnieuw geruwd. Ook geven wij nog 20% korting op de prijzen voor (behalve voor lederwaren en verven volgens staal) Nu wij ons geheel gemoderniseerd filiaal Grote Houtstraat 77 hebben heropend zijn wij, nog meer dan vroeger, in staat U de volle 100 service te geven. STOMEN -- VERVEN MACH. TAPIJTREINIGEN BROUWERSVAART 74—88 TELEFOON 11046—14466 GROTE HOUTSTRAAT 77 TELEFOON 10426 GEN. CRONJéSTRAAT 57 TELEFOON 11971 GROOTE HOUTSTRAAT 108 TÉL.I3046 HAARLEM, Radio prijzen vanaf f 105. Radiegramofoons in versch. uitvoeringen Eteetr. gramofooms met en zonder platenwisselaar Pickup Combinaties in eenv. en luxe uitv. v.a. f 77. De H.M.V. strijkbout Gramofoonplaten wederom een keurcollectie van uitsl. de beste merken Koffergramafoons H.M.V., Columbia, Paillard e.a. Platenalbums en Koffers Gramofoonnaalden Langspeel - Pickup enz. Droogscheerapparaten geen schroeien meer regelbaar voor elke stof - compl. m. snoer en stekker 29.50 Het valt altijd weer op dat er in Haarlem zoveel goed geklede Heren zijn (want het is algemeen bekend) als wij U vertellen dat wij hieraan niet onschuldig zijn. Bijna 100 jaar zijn wij gespecialiseerd in Herenkleding. OPGERICHT 1856 CROT& HOUTSTRAAT 36 Voor DAMES: Bedrukte katoenen Strandjaponneri Voor HEREN: Sportcolberfs en Kamgaren pantalons in diverse kleuren Gen. Cronjésfraaf hoek Dr. Leidsstraaf

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 10