Middenstandscongres in Deventer De radio geeft Zaterdag Panda en de Meester. Wereldnieuws Vrijdag 24 Juni 1949 2 Prae-adviezen over concurrentie en over de organisatie van de middenstand Tn Deventer houdt de Koninklijke Ne derlandse Middenstandsbond een algemene vergadering. De heer G. S. Scheltema, waarnemend directeur van het Economisch Instituut voor de Middenstand, bracht een prae-advies uit over „Concurrentie en Middenstand". De heer Scheltema geeft in dit prae- advies beschouwingen over de ontwikke ling van de mededinging in handel en be drijf, zoals deze zich ook op het terrein van het ambacht, heeft geopenbaard met de daaraan voor de Middenstand verbon den gevolgen. De heer Scheltema conclu deert: Bij een daling van de omzetten in jhet Middenstandsbedrijf zal de bruto winst op den duur zowel absoluut als per centueel teruggaan. Dit leidt tot een dras tische verlaging van het inkomen van de ondernemer. In een depressie verscherpt de concurrentie, die het rendement doet dalen. Een tijdelijk verbod van vestiging en uitbreiding zal de gevolgen van crisis voor het Middenstandsbedrijf kunnen ver zachten. Het aantal ambaclits- en winkelbedrij ven, in welke ondanks de geringe Capaci teit de bezettingsgraad laag is, beloopt naar schatting veel meer dan 10.000. Ook gunstige jaren krijgen de eigenaren uit deze bedrijven slechts een inkomen, dat lager is dan het bedrag, dat hun op grond van:; gele ver de prestaties toekomt. In tij den van laagconjunctuur en scherpe con currentie zullen de kleine winkelbedrijven zich slechts kunnen handhaven, indien het gezin' van de eigenaar behalve over netto winst nog over andere inkomstenbronnen beschikt. In het kleine ambachtsbedrijf is de- elasticiteit groter.' Daar verlengt men in tijden van malaise de arbeidstijd en tracht men op deze wijze tot een redelijk inkomen te geraken. Langs verschillende wegen dient ge tracht te worden het aantal „micro"-be- drijven te verminderen, bijvoorbeeld door vrijwillige sanering, gepaard gaande met opheffing van ondernemingen, samenvoe ging en invoering van erkenningsstelsels. Aangezien de strijd tegen de deloyale en ongewenste concurrentie met behulp van wettelijke maatregelen weinig succes be looft, behoort het tot de taak van het be drijfsleven, deze concurrentie door middel van bedrijfsregelingen en tuchtrechtspraak tegen te gaan. Het stellen van minimum prijzen of tarieven binnen het kader van het Kartelbesluit 1941 wordt voor het am bachtsbedrijf gedurende een laagconjunc tuurperiode noodzakelijk geoordeeld. Scherpe prijsconcurrentie in het am bachtsbedrijf, zo gaat het prae-advies ver der, vindt in normale jaren meestal haar oorzaak in gebrekkige administratie en een tekort aan kennis van productieprijs calculatie. Daarin dient door opleiding te worden voorzien. Voor elk ambacht dient de invoering van uniforme administratie te worden bevorderd, evenals voorlichting. Voorts zal. een „open prijspolitiek" er toe kunnen bij dragen onder normale omstan- digheden. redelijke prijzen en tarieven te handhaven. Organisatie van de Middenstand. De heer D. Swagerman, secretaris van de K.N.M.B., braöht een prae-advies uit over „organisatie in dé "riaa'stë tóekomst"-. Hij achtte dit onderwerp voor de Mid denstand ingewikkelder dan voor de in dustrie, het bankwezen en de arbeiders. Al ontvlamt zijn V hart even vlug voor i v #Sg| blond als voor bruifi hij scheert 2icft uitsluitend met HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.15 Licht pianospel. 8.35 Johan Jong, orgel. 9.00 Symphonisch concert. 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", 10.05 Morgenwijding. 10.20 Feuilleton. 10.35 Con tinubedrijven. 11.35 Pianowerken van De bussy, Roussel en Dukas. 12.00 Hawaiïan- muziek. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Cor Steyn, orgel. 13.00 Strijdkrachten. 13.30 Ac- cordeola. 14.00 Kampliederen. 14.20 Mari nierskapel. 14.5.0 Streekuitzending: Zeeland. 15.15 Radio Pliilharmonisch Orkest onder Albert van Raalte, met Rosa Spier, harp en Everard van Royen, fluit: Suite „Pelléas et Mélisande", Fauré; Nocturne voor fluit, harp eii strijkorkest, Geza Frid; „De tovenaars leerling", Dukas. 16.15 Amateurs voor de mi crofoon. 16.45 Sport. 17.00 Nieuwe platen. 17.30 Om en nabij de twintig. 18.15 Inkspots. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Artistieke staal kaart. 19.30 „Lezen in de Bijbel". 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland. 20.15 Promenade orkest. 20.45 Parade van de glimlach, cabaret. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Vindo- bona Schrammel'rt. 22.25 Schetsen uit het leven. 22.40 Orkest George van Helvoirt. 23.15 D an sor leesten,. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20,00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Vioolrecital. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9,00 Voor de vrouw, 9.05 Pianoconcert in A. Mozart. 9.35 Orgel en viool. 10.00 Voor kleuters. 10.15 opgewekte melodieën. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12.35 Lichte pianomuziek. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Zevenklapper, 12,55 Zonnewijzer. 13.20 Septet Ornbach. 13.50 Film en toneel. 14.10 Gedeelten uit „Don Gio vanni", Mozart. 14.40 Boekennieuws. 14.50 Platen. 15.10 Muziekcursus. 15.30 Jongeren- concert. 16.00 Kerk en haar vervolgers. 16.10 Platen. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Wigwam. 18.00 Reportage tennis. 18.10 Amusements orkest, 18.30 Journalistiek overzicht. 18.45 Katja Berndsen, chansons, 19.15 Actualitei ten. 19.25 Koor. 19.45 „Kampvuur langs de Evenaar" 20,05 Gewone man. 20.12 Platen. 20.20 Lichtbaken. 20.45 Suite, Bizet, 21.00 Licht muziekprogramma. 21,45 Puzzle. 22.00 Omroeporkest met Maria de Rooy, sopraan: •Debussy en Berlioz. 22.30 Ave Verum, toe spraak en gebed. 23.15 Kwintet no. 7 in TT, Beethoven. i De kracht van de Middenstandsorgani satie is nog gering. Wanneer men publiek rechtelijk wil denken, dan zal men zich niet alleen moeten verzoenen met het werknemers-element in de besturen, maar ook met bijeenvoeging van alle functioneel gelijke bedrijfsgenoten, los van de vorm, waarin zij hun bedrijf uitoefenen. In zijn stellingen, waarmede hef prae- advies wordt besloten, zegt de adviseur, dat de naaste toekomst voorbereiding van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie eist. Nodig is de omvorming van de Mid- denstandsraad tot een vaste commissie van de'sociaal-economische raad, direct na de wettelijke instelling van de sociaal-econo mische raad. Het begrip „bedrijfsgenoot" valt niet samen met het begrip „Midden stand", zodat een bedrijfschap of hoofdbe drijfschap middenstand onwezenlijk is. Voor de opbouw van de keten: bedrijf schap-sociaal-economische raad moet de functie richtinggevend zijn en niet de stand. De Middenstandsbonden moeten de bundeling van vrije vakorganisaties krach tig stimuleren. De plaatselijke Midden standsverenigingen hebben de plicht, steeds meer rekening te houden met het vak- element. De vorming van een afzonder lijke ambachtsraad naast een speciale dé- tailhandelsraad is sterk aan te bevelen, aldus prae-adviseur. Een goede voorberei ding der publiekrechtelijke bedrijf sorgani-- satie in de sectoren, waarbij het midden- en kleinbedrijf betrokken zijn, vereist een zeer innige, objectieve en belangeloze sa menwerking tussen de vakorganisaties, de Middenstandsbonden, de Middenstands- raad en de besturen en functionarissen der huidige bedrijfsorganisaties. Volgens de prae-adviseur is het te be treuren, dat de voorzitters van ambacht en détailhandel niet uitgenodigd werden om zitting te nemen in de adviescommissie voor de samenstelling van de sociaal-eco nomische raad. Prins Bernhard stelt nieuw dok in dienst Prins Bernhard heeft Donderdagmorgen in de Heyschehaven te'Rotterdam, die tot de terreinen van de Rotterdamse Droog dok Maatschappij behoort, het naar hem genoemde dok in dienst gesteld. H.M.'s vliegdettschip „Karei Doorman" werd als eerste bodem in dit dok opgenomen. Het dok is op één na het grootste van Neder land. De uitbreiding van het zenderpark van de Nederlandse wereldomroep Het Tweede-Kamerlid A. Roosjen 'heeft aan de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Verkeer en Wa terstaat schriftelijk'vragen gesteld óver de nieuwe zender van veertig kilowatt die binnenkort in Lopik ten behoeve van de Nederlandse Wereldomproep in gebruik genomen zal worden. Hij vraagt of de mi nisters niet van oordeel zijn, dat iedere verandering in het zenderarsenaal alleen tot stand mag komen als gevolg van een besluit van de Raad van Beheer van de Nozema en of zij, indien deze buiten deze beslissing is gebleven, kunnen verklaren, waarom dit is geschied. De heer Roosjen vraagt voorts of het de ministers bekend is, dat thans wordt over wogen, het zenderarsenaal opnieuw uit te breiden met drie zenders, elk met een an tenne-energie van honderd kilowatt, waar door afgezien van de aanschaffingskosten van rond vier millioen gulden, in het gun stigste geval de jaarlijkse exploitatiekosr ten met zes ton zullen toenemen. De heer Roosjen geeft verder uiting aan zijn vrees, dat door deze uitbreidingen vooruit wordt gelopen op het toekomstige omroepbestel en vraagt of niet voor alles beslist moet worden of de luisterbijdragen nog langer gebruikt mogen worden voor de kosten van de Wereldomroep. Het anti? revolutionnaire Kamerlid vraagt tenslotte of de ministers bereid zijn de uitbreiding van het zenderpark van de Wereldomroep op te schorten tot de plaats van de Wereld omroep in het nieuwe omroepbestel is ge regeld. Het ei of de kip? Dat doet er niet toe, Dank zij bei den kunnen we genieten van die drank waarvoor zelfs verwende fijnproevers een zwak hebben: Verkrijgbaar bij Uw winkelier ADVOCAAT Fabrikant: Fa. Gebr. Loots, Haarlem - Tel. 10721 Dichting van de Baakse Overlaat Een Benelux reclamecongres In het met vlaggen feestelijk versierde Kurhaus te Scheveningen begon Donder dag het twaalfde Nederlandse reclamecon gres, dat ditmaal in het teken van de Bene lux staats Na een inleidend woord van de voorzit ter opende dr. Ch. L. Truyen, directeur- generaal van Handel en Nijverheid, namens de minister van Economische Zaken het congres. Hij was er over voldaan dat ook dit congres wil medewerken aan de ver levendiging en de verdieping van de Bene- lux-gedachte. De samenwerking moge door de regeringen der £rie landen langs ambte lijke weg worden voorbereid, de volledige ontplooiing kan echter eerst komen, wan neer het particulier initiatief het groei proces voedt. De reclame en het daarmede verband houdende marktonderzoek zullen hun eigen rol dienen te vervullen bij de verbreding van de markt, die door het be drijfsleven van België, Nederland en Lu xemburg zal worden bestreken, wanneer binnen afzienbare tijd de economische grenzen tussen de landen zullen zijn opge heven. Door een doelmatige en verzorgde reclame immers zal het bedrijfsleven in staat zijn de vruchten te plukken van de groter wordende markt.- De eerste inleider de heer A. P. Jacobs lichtte het Belgische prae-advies over „marktonderzoek en resultatencontrole" toe. Hij kwam tot de conclusie, dat een efficiënte werkende firma door een nauw keurige bestudering van de markt goede resultaten kan bereiken, hoewel deze markt vooral wat betreft de dagelijkse gebruiks artikelen het punt van verzadiging bereikt schijnt te hebben. De Nederlandse prae-adviseur, de heer L. Meertens behandelde hetzelfde onder werp als de Belgische inleider. De heer Meertens kwam tot de conclusie, dat de verwezenlijking van de economische unie in principe voor alle ondernemingen in de drie landen de mogelijkheid opent zich op een belangrijk breder werkterrein te doen gelden. De binnenlandse markt valt in principe samen met het gebied van de economische unie. Voor <?en aantal ondernemingen in elk der drie landen zal deze omstandigheid gunstige perspectieven openen. Voor an dere ondernemingen evenwel voorzag spre ker een scherpere concurrentie omdat zij met een vergroot aantal gelijkwaardige of grotere concurrenten de weliswaar ver grote markt zullen moeten delen. Spijsolie is op komst Nu met ingang van Donderdag boter en spijsolie van de bon zijn gegaan, zullen on getwijfeld vele huisvrouwen zich afvra gen, of er nu ook olie te verkrijgen zal zijn. De laatste tijd is dit artikel immers slechts sporadisch in de distributie gebracht. Bij informatie te bevoegder paatse ver namen wij dat men zich niet ongerust be hoeft te maken- Er wordt op het ogenblik volop spijsolie geproduceerd. De bevoor rading van de winkeliers is reeds enige tijd aan de gang, aangezien het aanvanke lijk in de bedoeling lag, met ingang van 15 Juli een keuzebon voor margarine of olie in te voeren. Al moet het verloop van de markt eerst even worden afgewacht, men hoopt toch binnenkort de gehele be hoefte aan spijsolie te kunnen dekken. Het publiek zal er echter wel rekening mee moeten houden, dat er nog enige tijd nodig is om aan de plotseling gestegen vraag te kunnen voldoen. Aan mr. J. J. de Waal Malefüt is bij Koninklijk Besluit'op zijn verzoek met ingang van 1 Juli 1949 eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van voorzitter van de Raad van Beroep (sociale verzekering) te Arnhem,. De belager van onze oestercultuur Bestrijdingsmiddel gevonden Dr..Ko.mnga in jBruinisse^ de biolo.o^. van. het bestuur der.Visserijen op de Zeeuwse Stromen, is er blijkbaar in geslaagd een chemisch praeparaat te ontdekken, waar mede de slïpperplaag in de oestercultuur kqp worden bestreden. De slipper is een uit Engeland geïmpor teerde oesterparasiet. Voor 1939 was hij hier onbekend, in.dat jaar werden de eerste exemplaren op een bank bij Ierseke gevon den, maar in enkele jaren verspreidde hij zich in alle Zeeuwse Stromen en' waren er millioenen, zodat er gevreesd wérd, dat hij ook hier, evenals in Engeland, de oestercul tuur te gronde zou richten. Gelukkig is dat niet gebeurd, de bestrij ding gaf echter tot dusver onvoldoende resultaten. Nu blijken er betere mogelijkheden te komen. Oesters en mosselen, bedekt met slippers, werden een week geleden een uur in een oplossing van een bepaald praeparaat ge zet, en daarna weer in gewoon water in een oesterput. Enige dagen later bleken alle slippers gedood, terwijl de oesters en mos selen ongedeerd waren. De kosten van het praeparaat tegen de slipper schijnen laag. Men hoopt dat bin nenkort de slipperplaag afdoende zal kun nen worden, bestreden. Twaalf, negen en zes jaar voor beulen van Soesterberg A. C. de B. en J. B., beiden uit Amster dam, beschuldigd van het mishandelen van politieke gevangenen uit het kamp Amers foort, die te werk gesteld waren bij het vliegveld te Soesterberg, zijn door het Bij zonder Gerechtshof te Utrecht overeenkom stig de eis tot twaalf jaar en negen jaar gevangenisstraf veroordeeld. De derde ver dachte in deze zaak, A. J. W. die R. uit Tilburg, tegen wie vier jaar was geëist, werd veroordeeld tot zes jaar. Allen met ontzetting uit. de burgerrechten voor de tijd van het leven. Een werk van 4!/2 millioen gulden De.raad van Zutphen heeft de bijdrage van-een millioen als aandeel van deze ge meente in de kosten van de dichting van de Baakseoverlaat toegezegd. De totale kosten worden op 4% millioen geschat. De overige 3y2 millioen worden gedragen dooi de provincie, het rijk en de andere bij het plan betrokken gemeenten. Buiten het grote plan zijn gehouden de wérken die uitsluitend ten behoeve van Zutphen uit gevoerd moeten worden, zoals het opho gen van'de IJselkade, de stichting van een stoomgemaal, etc. De kosten dezer werk zaamheden belopen pl.m. 300.000, zo dat de dichting van de Baakse overlaat van Zutphen totaal 1.300.000 vergt. Niettemin hechtte de raad er zonder discussie zijn. goedkeuring aan, omdat de dichting van de Baakse^ overlaat min of meer een levenskwestie voor de stad .is gé wordén. Men acht het jammer, dat het werk niet tientallen jaren vroeger is uitgevoerd. Het zou., dan waarschijnlijk het tiende deel van thans hebben gekost. Oude Pekela bestaat deze zomer *350 jaar Deze zomer is het drie en een halve eeuy/ geleden, dat Feico Alles Clock met een klein legertje veenarbeiders de vervening .van de destijds nog woeste hoogvenen langs dé boorden van de Pekel Aa ter hand nam. De gemeente Oude Pekela, thans een wel varende .veenkolonie viert derhalve in ^Augustus haar 350-jarig bestaan. De plaats he^t'vooral betekenis als „deviezen-kwe kerij", want één derde vail de wereldpro ductie van strocarton wordt in de grote Pe- kélèr fabrieken gemaakt. Tijdens de jubi leum-viering zal een tentoonstelling ge houden worden, die genoemd is naar de oude Pekel Aa, de naam van het stroompje, waaraan de plaats zijn «naam te danken heeft. Ex-commandant van „orde- politie" hoort negen jaar eisen De zaak tegen de 57-jarige Utrechte naar E. H. H., voormalig commandant van de „ordepolitie" te Groningen en later te Utrecht werd voor het Bijzonder Gerechts hof te Utrecht voortgezet met het horen van nog enige getuigen. Het waren politie mannen uit Groningen en Utrecht, die de beschuldigingen uit de dagvaarding beves tigden. Verdachte zou Joodse langenoten hebben gearresteerd en zich bijzonder heb ben 'beijverd voor de uitvoering van de „arbeidsinzet". De procureur-fiscaal, mr. li. W.' M. M. Drabbe, verwierp het ver weer van verdachte, die zich beriep op be vélen van superieuren en de samenwerking met de Joodse'Raad. Hij is in dienst ge treden bij de politie, aldus mr. Drabbe, terwijl hem zeker bekend was, welke dien sten van hem geëist zouden worden. Alleen al daarmee heeft verdachte vol gens de procureur-fiscaal een beroep op onmacht volkomen verspeeld. Verdachte, die N.S.B.'er was, heeft zich door het prompt uitvoeren van de Duitse voorschrif ten volkomen met de bezetters verenigd. Bovendien acht mr. Drabbe bewezen, dat verdachte in verschillende arrestatiegeval- len het initiatief heeft genomen. Er mee „Chief-president" van „Particu lier initiatief" vrijgesproken De Rotterdamse rechtbank heeft uit spraak gedaan in de strafzaak tegen de „Chief-president" van „Particulier Initia tief tot het doen van Charitatieve Werken", de 26-jarige R. Th. F. L. te Maastricht, tegen wie de officier van Justitie op 13 dezer wegens oplichting twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan zeven maanden voorwaardelijk (met onder toezichtstelling der R.K. Reclassering en van een psychi ater) had geëist. L. was ten laste gelegd, dat hij in 1947 en 1948 te Rotterdam en elders in Nederland de arts J. Hofmann, de notaris L. A. B. de laatste wegens verduistering en Valsheid in geschrifte tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld en de étaleur C. L. Audiffred onder valse voorwendsels heeft bewogen tot afgifte van bedragen van respectievelijk 44.822, 10.309,— en 1.458,—. Het bestuur van de. "inmiddels failliet verklaarde vereniging zou charitatieve werken op Curasao gaan doen, maar toen de leden van het bestuur met een aantal gezinsleden daar per vliegtuig arriveerden, wei-den ze teruggestuurd. De rechtbank, welke zich in een tweetal zittingen met deze- zaak heeft beziggehouden, heeft de „Chief-president", die na de laatste zitting in vrijheid is gesteld, vrijgesproken, omdat zij het ten. laste gelegde niet bewezen achtte. C«! «zonde linid vrij van allerlei onzuiverheden. Puroi doet wonderen. .Doos 30 ct. (Adv.) Charles en Noël zijn geen familie van elkaar Zoals men wel vernomen zal hebben is hier te lande een boek verschenen onder de titel van „Carnaval der Desperado's" van de hand van niemand minder dan een voormalig commanderend hoofd-officier van de Nederlandse inlichtingendienst in Londen, die zich Noël de Gaulle noemde. Zoals gebruikelijk op het terrein der spion- nage was deze naam niet echt, want eigen lijk heet de schrijver majoor De Graaf. •Nochtans komt thans uit Parijs het bericht dat .generaal Charles de Gaulle er prijs op stelt te verklaren dat de door de auteur gebezigde naam De Gaulle niets te maken hééft met zijn familie. Wij waren er al bang voor. Duitse verstekelingen in Amsterdamse haven gepakt De vreemdelingenpolitie heeft een drie tal Duitse verstekelingen, die met het Amerikaanse schip „Entre Rios" in de Am sterdamse haven waren gearriveerd, aan gehouden en opgesloten. Eén van hen blijkt een vroegere Duitse oorlogsvlieger- te zijn, die in 1943 in Tunis krijgsgevangen was gemaakt. De andere twee waren uit Duits land gevlucht. Het drietal had de laatste jaren nagenoeg de gehele wereld rond ge zworven. De aantrekkingskracht van „die Heimat" bleek echter zo groot, dat zij niet konden nalaten, toen de „Entre Rios" een Zuid-Amerikaanse haven aandeed, aan boord te sluipen en te trachten zo in Ham burg te komen. De vreemdelingenpolitie onderzoekt thans of een van het drietal misschien als oorlogsmisdadiger wordt gezocht. Zo dat niet blijkt, zullen zij dezer dagen gedrieën rekening houdend, dat verdachte zekere over de grens worden gezet. Aan boord van fatsoensnormen in acht heeft genomen, eiste de procureur-I'iscaal negen jaar met aftrek en ontzetting <uit de rechten voor het leven. Uitspraak over veertien dagen. „Entre Rios" bevonden zich nog tien andere Duitsers, wier papieren wel in orde waren. Hun is echter verboden Nederlands grondgebied te betreden. 6. Panda ging vóór Joris Goedbloed de trap op, terwijl deze sprak: „Ja, nederig zij onze woonstede, Panda-ke! Ik zou mij kunnen veroorloven om in paleizen te wo nen en mij in diamanten te baden, maar neen.ik verkies een gering huis, zoals dat bij Goede Werken past. Wij. jij en ik, wij dienen een voorbeeld van eenvoudige levenswandel te geven.Maar nu wa ren zij intussen boven gekomen. En daar boven aan de trap werden zij opgewacht door een klein en onsmakelijk persoonde heer Kassus, de huisbezitter. En deze had nauwelijks Joris ontwaard, of hij riep met schelle stem: „Oplichter! Dief! Gemene zwendelaar! Al drie weken ben je met je huur achter! Betalen! Onmiddellijk! Of ik trap je de deur uit met je mooie praat jes!" Dat was heel onaangenaam, temeer omdat de heer Kassus een onwelriekende adem had wanneer hij zo schreeuiude. Bo vendien was het in tegenspraak met Joris verzekering, dat hij in paleizen kon wonen met een bad vol diamanten, meende Panda. Maar Joris was in het minst niet uit liet veld geslagen. Wat deed Joris? Hij diepte het juwelen horloge uit zijn zak, dat hij nog maar net aan de heer Jeroen de Blaat had ontnomen, en hij sprak minzaam: „Och, och, dat aardse slijk! Leer-dat toch af, mijn beste Kassus! Vanwaar toch die onheuse toon, vanwaar die hebzucht die een heer van uw leeftijd niet past? Maar ik draag u geen kwaad hart toezie hier. Een heus uurwerk vol fonkeling van juwelen! Neem dat voor uw geringe huur en 'Wees er gelukkig mee!" Verplichte, verzekering tegen werkloosheid Nota aan de Tweede Kamer In.een nota aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp inzake verplichte verze kering van werknemers tegen geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid deelt de minister van Sociale Zaken mede, dat naar schatting over 1948 de kosten van subsidiëring van wachtgeldregelingen on geveer 3 millioen gulden bedroegen en de kosten van de overbruggingsregeling en de sociale bijstandsregeling rond 16 millioen, tezamen 19 millioen. In dat jaar ontving gemiddeld bijna de helft van het aantal ingeschreven werk lozen generlei uitkering. Aangenomen moet worden, dat de meerderheid hiervan wel een uitkering ingevolge de werkloos heidswet zou hebben ontvangén, indien deze reeds in werking ware geweest. Hier mede rekening houdende moet men de' 'kosten, die de wet over 1948 zou hebben meegebracht, op rond 60 millioen ramen, althans indien men bij het vaststellen van de premies uitsluitend uitgaat van de in dat jaar bestaande werkloosheid en de reservering beperkt tot het wettelijk ver plichte minimum van 20 procent der pre mies. Dit laatste strookt niet met het bij het wetsontwerp nagestreefde doel om de gevolgen op te vangen van een normale werkloosheid, die naar men moet aan nemen gemiddeld van grotere omvang zal zijn dan zij in 1948 was en derhalve een grotere reservering dan de wettelijk verplichte wenselijk maakt, opdat het ook in tijden van buitengewone werkloosheid mogelijk blijft de verzekering te finan cieren. Het bedrag van 60 millioen is te split sen in 15 millioen voor de wachtgeldver zekering (waarvan 7,5 millioen voor re kening van de werkgevers en een gelijk bedrag voor rekening van de werknemers) en 45 millioen voor de werkloosheidsver zekering (waarvan 11,25-millioen voor re kening van de werkgevers, een gelijk be drag' voor rekening van het rijk). De to tale kosten van werkloosheidsuitkeringen zouden dan over 1948 voor het rijk hebben bedragen 22,5 millioen, vermeerderd met omstreeks 1 millioen voor sociale bijstands uitkeringen. Dat wil zeggen, dat bij de ge ringe omvang', die de werkloosheid in 1948 had, het rijk vermoedelijk 4,5 millioen meer had moeten 'uitgeven, indien toen reeds de Werkloosheidswet van kracht ware geweest. Particuliere verpleegsters De bezwaren der regering tegen het op nemen van de particuliere verpleegsters onder de bepalingen der wet vinden hun grond in de omstandigheid dat de betrok kenen veelal een zelfstandige positie in- nèmen- en dus moeilijk met personen in loondienst op één lijn kunnen worden ge steld, waarmede samenhangt, dat haar zaam te zijn, ontmoet dan ook bezwaar. Ten aanzien van de onderbreking in de werkloosheid'en het al dan niet vrijwil lige daarvan slechts in zeer geringe mate te controleren zijn. Het invoegen van- een afzonderlijke bepaling, waardbor zij ge acht zouden worden in loondienst werk- verstrekking' van vacantiebons en in de premiebetaling voor bedrijfspensioen fondsen bij werkloosheid merkt de minis ter op, dat de toestand in het ene bedrijf anders is dan in het andere. Voor een alge mene wettelijke regeling is déze materie niet geschikt. Bovendien is volgens de minister een période van werkloosheid bezwaarlijk als grondslag te nemen voor het verkrijgen van aanspraak op vacantie. Pensioenpremie Wat betreft de premiebetaling voor een bedrijfspensioenfonds, laten, naar de me ning van de minister, de voorgestelde be palingen inzake de wachtgeldverzekering de mogelijkheid open daarin te voorzien. Het wachtgeld, kan zoveel hoger gesteld worden als voor de premiebetaling voor het bedrijfspensioenfonds nodig is. Voorts kan bepaald worden dat het bedrag van de premie voor het pensioenfonds door de be drijfsvereniging niet aan de werknemer zal worden uitgekeerd, doch aan het pensioen fonds. Een zodanige bepaling behoeft de goedkeu'ring van de minister. Voor de periode van Me werkloosheids verzekering is een zodanige voorziening bezwaarlijk te treffen, aangezien alle be talingen ten laste van een fonds komen, het algemeen werkloosheidsfonds, waarvoor door alle onderdelen van het bedrijfs- en beroepsleven eenzelfde premie wordt op- jebracht. Laag. Volgens het Russische persbureau Tass zijn zeven van de beste Russischs parachutisten Woensdag bij zeer lage temperaturen van een hoogte van 10.200 toeter omlaag gesprongen en 18 minuten later allen veilig op de aarde geland. Het' laatste. De Britse admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat de Implacable, het laatste Franse schip dat zich aan de Engelsen overgaf na de slag van Tra falgar in 1805, in diep water tot zinken zal worden gebracht. Volgens de admi raliteit is het onderhoud van dit hou ten schip te duur geworden. De Impla cable is op het ogenblik in Portsmouth en werd gebruikt als opleidingsschip voor zeeverkenners. Weg des verderfs. Volgens de „Daily Ex press" drijft een gisteren bij Duinker ken gesignaleerde mijn naar het Zuid- Westen, waardoor deze in de route: zou komen van de veerdienst Duinkerken- Oostende. De radiostations aan de Noordzeekust hebben alle schepen, die zich binnen een gebied van 40 vierkante mijl bevinden, gewaarschuwd voor. het gevaar van een drijvende mijn. Volgens de autoriteiten van de haven Duinker ken kan men onmogelijk voorzien, wel ke weg de mijn zal volgen. Verstotelingen. Volgens radio-Athene is in Montenegro een opstandige beweging tegen het regiem van Tito ontstaan. Volgens „sommige berichten worden de verzetsbewegingen georganiseerd door personen, die uit de Joegoslavische com munistische partij zijn gestoten", aldus de radio. Vergelijking'. In het Britse Lagerhuis heeft de Labour-afgevaardigde John Mackinn tijdens een debat over de plannen voor het toerisme verklaard, dat men met een beetje fantasie in de jaren 1951-52 meer dan een millioen vreemdelingen naar Groot-Brittannië kon doen komen. Hij zeide „laat ons niet treuren. Wij moeten vrolijk zijn. Laten we niet ziU ten te kijken alsof we ons eigen. bad«i water hebben gedronken"-,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2