OPSLA SALATA Van Swol versloeg de Chileen Balbier: „Maarniet" Sport in het kort 40 Jaar Grote Houtstraat Nieuw debat over Indonesië in Tweede Kamer is waarschijnlijk Ritten buiten de stad Vrijdag 24 Juni 1949 Haarlems Dagblad Tenniskampioenschappen Wimbledon Het was Donderdag warm op Wimbledon en een record aantal toeschouwers drong rond de speelvelden, waarbij de belangrijkste ontmoetingen op deze vierde dag de partijen van de derde ronde in het herenenkelspel waren. In de strijd om de laatste 16 was ook Van Swol betrokken en na een uitstekende partij tegen de Chileen Balbiers slaagde hij er in, de achtste eindstrijd te bereiken. Het was oen merkwaardige "partij tennis, die beide spelers lieten zien. Op sommige ogen blikken werden de eenvoudigste ballen ge mist en daar tussen door kon men genieten, zowel van de zijde van Van Swol als van de nummer één van Chili, van voortreffelijke staaltjes tennistactiek en techniek. Van Swol was in de eerste set zeer vast. Zuiver waren zijn returns en het behoefde geen verwonde ring te wekken, dat hij de eerste set vrij ge makkelijk won, 63. In de tweede set verloor Van Swol zijn servicegame, nadat de Chileen met 10 de leiding had genomen. In een oog wenk stond het toen 61 voor Balbiers. In de derde set werd fel gestreden en na 5—5 wist onze landgenoot de elfde en ook de twaalfde game te winnen, met een prachtige stopvolley tot slot. Van S wol en de Chileen Balbiers ^wande len naar de tennisbaan voor een partij in het herenenkelspel. Van Stool boekte op fraaie wijze een zege: In de laatste set beging de Chileen steeds meer fouten. Het kwam voor, dat (Balbiers na een ace niet de volgende bal double fault maakte. -Hij kreeg verscheidene kansen om te smashen, maar Van Swol lobde uitste kend en zo gebeurde het, dat Balbiers ten slotte enkele goede scoringskansen miste, waarbij zelfs een 'smash in het net belandde. Bij de stand 3—2 voor Van Swol nam onze -landgenoot in dè zesde game de leiding. Hij won deze, maar Van Swol maakte de scheids rechter duidelijk, dat de bal, waarmede hij gescoord had, uit was geweest. Een sportieve geste, welke zeer gewaardeerd - werd. Het werd nu in plaats van 42, deuce en Bal biers Won de game (33)Nu zagen wij weer een Van Swol op zijn best. Met harde, keurig geplaatste drives bracht hij de Chileen in het nauw en ook zijn volleys waren voor een groot deel onhoudbaar. Nadat Balbiers twee matchpoints had overleefd won Van Swol tenslotte de set met 64 en tevens de partij. Geplaatste spelers bü de laatste zestien. De acht geplaatste spelers bereikten op de vierde dag de laatste zestien in het heren enkelspel. Verrassingen vielen er dus niet te noteren, al hadden de titelhouder .Falken- burg en de zesde geplaatste speler Drobny vijf sets nodig om het zo ver te brengen. Falkenburg sloeg Asboth, die het vorige jaar de halve eindstrijd bereikte, met 64, 75, 26, 06. 64. Uit deze cijfers blijkt wel heel duidelijk hoe veel moeite de Amerikaan met zijn Hongaarse tegenstander heeft gehad, want Falkenburg won 21 en Asboth25 games. Asboth kreeg een daverende ovatie, toen hij het veld veTliet. Nadat het two set all stond vlogen plotseling duizenden toe schouwers naar court numero één, waar de match werd gespeeld. Wat eigenlijk de door slag heeft gegeven ten gunste van de Amerikaan? De machtige service van Fal kenburg en de krachtige smashes v titelhouder, zou men kunnen zeggen, want hiermede verzamelde hij meer punten dan de Hongaar, die zijn drives overigens prach- tin onder controle had, met scherpe passings de Amerikaan vele malen tot wanhoop bracht. Als een bewijs, hoe fel de strijd werd gevoerd, moge het feit dienen, dat in de eerste set in acht games deuce werd bereikt. Asboth leidde, nadat hij de eerste twee sets na scherpe strijd had verloren, in de derde met 42, waarop Falkenburg de set liet lopen. Hetzelfde gebeurde in de vierde, waar bij het kennelijk de bedoeling van de Ameri kaan was, om zich te sparen voor de beslis sende vijfde set. Asboth won de eerste game op zijn service, maar Falkenburg nam de leiding over, 3—1, 4—2, 5—3 en daarna was het afgelopen. De partij'had twee uur ge duurd. Het gevecht tussen Drobny en Patty duurde nog een kwartier langer. Patty begon nonchalante wijze, maar in de tweede derde set kwam de Amerikaan er steeds beter in en passeerde talrijke malen Tsjech met prachtige drives. In de vierde set trok Drobny van leer, 60 en iedereen ver wachtte een fel omstreden vijfde en beslis sende set. Doch zover liet- Drobny het niet komen. Zo revancheerde de Tsjech zich. want in 1947 had Patty hem in vijf sets in de kwart eindstrijden geslagen. Nel Hermsen was de beste speelster van de partij tussen de combinaties Hermsen Brennan en mevrouw Seghers en mevrouw Boutin, de Franse speelsters. Onze landge note wist het voordeel van haar snelle ser vice en gespreid volleren voortreffelijk uit te buiten, maar in de tweede set kwam ook haar Ierse partner beter op dreef en het was deze speelster, die toen de meeste punten voor de NederlandsIerse combinatie scoorde. Voetbal Het gouden jubileum van de Haarlemse Voetbalbond Ter gelegenheid van het vijftig jarig be staan van de Haarlemse Voetbalbond is een programma verschenen, dat een opsomming geeft van de wedstrijden, welke reeds achter de rug zijn en van de ontmoetingen en bijeen komsten, welke binnenkort gehouden worden. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremerr schreef een voorwoord, waarin hij opmerkt grote waardering te hebben voor het onnoemelijk vele, dat de HVB in de vijftig jaren voor het lichamelijk welzijn heeft gedaan. „Ik dank de huidige leden en bestuurders voor hetgeen zij in dit opzicht persoonlijk hebhen ver richt en verrichten en wens in het belang van Haarlem de HVB nog een lang leven en een grote bloei toe". .,Hebt dank, good old HVB" is het onder werp van de bijdrage van de heer K. J.J. Lotsy. Hij haalt enige herinneringen op uit de tijd, toen hij in HFC speelde en in de HVB uitkwam. „Mijn hoogste glorie is ge weest keeper van het proefelftal van de, Haarlemse Voetbalbond": De heer Lotsy schrijft grote waardering te hebben voor alles, wat in de halve eeuw van het bestaan heeft bijgedragen tot de ontwikkeling van het Haarlemse voetbal. „Ik heb altijd prima sportmensen in de afdeling ontmoet en ik behoud prettige en dankbare herinneringen aan vele harde en toegewijde werkers in de organisatie. Het zou eenonbillijkheid zijn namen te noemen, doch één uitzondering moge ik toch maken voor de heer Van der Aart, de waarachtige vader van de jubile rende bond". De zevenkampdag zal op Zaterdag 9 en Zondag 10 Juli worden gehouden, de wed strijden voor de Van der Aartbeker op de Zondagen 4 en 11 September en de erewed- strijd op Dinsdag 14 September op het terrein van „Haarlem". Het programma vermeldt verder een buitengewone algemene vergade ring op Zaterdag 15 October en een receptie op Zaterdag 22 October. Cricket Zege voor Yorkshire Gentlemen De Engelse ploeg Yorkshire Gentlemen heeft de tweedaagse cricketwedstrijd tegen het Nederlands Cricket bondselftal op het terrein van Rood en Wit gewonnen met 2 runs en nog zes wickets in handen op de tweede innings. De Engelsen brachten het in de eerste innings tot 186. "waartegen het NCB-elftal 164 runs had gesteld. Het NCB-elftal scoorde in_ de tweede innings na uitstekend batten 215 runs voor het verlies van zes wickets. Colthoff bleef met een fraaaie 67 not out. maar ook de innings van Van der Bijl. 62, was niet min der fraai. Voorts kwamen in dubbele cijfers Bo.rrani 19. Van Weelde 19 en Maas 18 not out. Bowlingcijfers Gillespie 3 voor 64 Moore 3 voor 40. Holderness 036, Terry 011 en Collins 018. De Engelsen stonden nu voor de taak om in twee uur en twintig minuten 194 runs te scoren om de match te winnen. Zij slaagden daarin want na twee uur hadden zij 195 runs gescoord voor het verlies van 4 wickets, waarbij Terry met een prachtige 65 en Cumming met. 50 not out bleven. Verder kwa men Barber 34, Collins'18 en Gillespie met 15 in dubbele cijfers. De bowlingcijfers van het NCB-elftal waren: Wunder 1. voor 58, Van der Bijl 1 voor 29, Wenneker 1 voor 44, Maas 045 en Van Weelde 014. Eerst even kijken bij BARTELJORISSTRAAT 27 Effen linnen f 2.95 in 12 pasteltinten Gebloemde mat crêpe f 2.85 verschillende dessins 90 cm breed Lavabie Raye f 2.85 Athletiek Agenda voor Haarlem VRIJDAG 24 JUNI Gem. Concertgebouw: Zomerconcert HOV, 8 uur. Palace: „Black Angel", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: ..Copacabana", 18 j., 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „De laatste étappe", 18 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. City: „San Antonio". 18 j., 2.15, 4.30. 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: ..Hallo Noord 777", 14 j., 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. ZATERDAG 25 JUNI Brinkman». Grote Markt: Open religieuse Gemeenschap, marionetten-theater. 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Nieuw record op de 20 km Tijdens de athletiekwedstrijden te Brussel, welke door 15.000 toeschouwers werden bij gewoond en waarin Reiff een prachtige prestatie verrichtte door de 3000 meter af te leggen in 8 min. 5 sec., welke tijd vlak bij het wereldrecord van Gunder Haegg ligt, is een tweede belangwekkende strijd gevoerd en wel op de 20 km., waaraan ook onze land genoot Overdijk deelnam. De wedstrijd werd gewonnen door Gailly. de bekende Belgische lange afstandsloper, uitblinker op de mara thon bij de Olympische Spelen te Londen, in de tijd van 1 uur 5 min. 3.8 sec. hetgeen een nieuw Belgisch record betekende. Over dijk eindigde als vijfde in 1 uur 8 min. 46.4 sec., waarmede hij het Nederlands record, dat op. naam stond van Meijer (AAC) met 1 uur 10 min. 08 sec., gemaakt op 14 Juni 1947 té Geleen, aanzienlijk verbeterde. In één uur legde onze landgenoot 17.555 km. af. maar met deze prestatie bleef hij 180 meter bene den het Nederlands record van Wim Slijk huis, het vorig jaar te Rotterdam gemaakt. Tweede* op de 20 km. werd Leblond (België) in 1 uur 5 min. 15.8 sec., derde Hietanen (Finland) in 1 uur 6 min. 12,8 sec., vierde Josset (Frankrijk) 1 uur 8 min. 31,2 sec. Tijdens deze 20 km. werd door Leblond het Belgisch uurrecord verbeterd en gebracht op 18,513 km. Wielrennen Middelkamp start in Zandvoort DeHSV „De Kampioen", die de voorberei dingen treft voor de wielerwedstrijd op het circuit van Zandvoort op Zondag 7 Augustus, onderhandelt met enige bekende Belgische renners. Reeds is Middelkamp gecontrac teerd. LANGE AFSTANDTOCHTEN. In de nacht van Zaterdag op Zondag houdt de sportvereniging „De lange afstand tippelaars" een tocht van 70 km. Gewandeld wordt langs het Ankeveense Pad en de Vecht. Zaterdag avond om halfelf wordt gestart bij het Sta tionskoffiehuis aan de Prins Hendrikkade 27 te Amsterdam. Half Juli wor'dt een tocht van 80 km gehouden en voor 4 en 5 September staat de tocht Amsterdam—Leeuwarden (150 km.) op het programma. DE VIERDAAGSE AFSTANDSMARSEN. Belgen, Luxemburgers, Fransen, Engel sen, Denen, Noren en Zwitsers en ook Zwe den zullen aan de Vierdaagse afstandsmarsen op 26 tot en met 29 Juli te Nijmegen deel nemen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat er nog enige Tsjechen naar Nijmegen komen. OVERWINNINGEN VOOR HPC III. Het derde zevental van HPC dat in de reserve eerste klasse speelt, heeft successen behaald. In de wedstrijd tegen het Rotterdamse RZC 2 werd met 21 gewonnen en gisteren werd het tweede team van DWR met 32 ge slagen. EEN K.M. ZWEMWEDSTRIJD TE HEEM STEDE. Op Zaterdag 23 Juli houdt HPC in de Jachthaven en Van Merlenvaart te Heemstede de jaarlijkse zwemwedstrijd over één k.m. Deze wedstrijd staat uitsluitend open voor verenigingen uit de kring Haar lem. De jaarlijkse zwemwedstrijd gekleed zwemmen voor leden van Reddingsbrigaden staat eveneens op het programma. Motorsport Engelse renners schreven voor Assen in Sterke Britse ploegen zullen in de TT- races op 9 Juli uitkomen. Zo zal Scott een 350 cc. Velocette rijden en een 500 cc Norton, Dear een 350 cc. AJS en een 500 cc. Norton. Beiden zijn in Assen geen onbekenden, even min als Beevers. die op een 350 cc. Velocette en een 500 cc. Norton zal uitkomen. Ook de sergeant van het Engelse bezettingsleger in Duitsland Hanson start weer. nu op een 350 cc. Velocette en verder zijn er als nieuwe gezichten de Engelsen Petch op 350 cc. AJS, Koring op 350 cc. Norton, Buxton en Heath, ieder op 350 cc. AJS, zodat zeer zeker kan worden gesproken van een buitengewoon sterke vertegenwoordiging van Norton, Velocette en AJS. Spaans kampioen zal starten. De kampioen van Spanje. Juan de Ortueta, die ook in 1948 tot de deelnemers heeft be hoord zal op 9 Juli uitkomen op een 350 cc. Velocette en een 500 cc. Norton. Zijn land genoot Juan Kutz Martinez is een nieuweling in Assen en zal starten op een 500 cc. Guzzi. De officiële ploeg is echter nog niet bekend, evenmin als die van de Gilera. Wel zal de bekende Nello Pagani, die in de 125, „kanspaard" wordt geacht, starten in de 500 cc. klasse met een vier-eylinder Gilera, waar door de concurrentie in deze klasse ongetwij feld zal toenemen. Uit Denemarken zijn inschrijvingen binnen gekomen van Jensen op een 350 cc. Velocette en van Sörensen op een 350 cc. Norton. Bei den zijn in Assen reeds eerder aan de start verschenen. Australië zal vertegenwoordigd worden 'door Pherson. Er zijn nog niet veel Nederlandse inschrij vingen ontvangen, maar de KNMV heeft alle rijders, die'in het bezit zijn van een inter nationaal startbewijs aangeschreven. Reeds staan genoteerd Jac. Schot op een 500 cc. Norton, Holsteenge op een 125 cc. Eysink en Van Rijssel op een 125 cc. Sparta. Het is hij de Asser TT gewoonte van vele duizenden om op de landerijen de races te volgen, waardoor langzamerhand' een toe stand is ontstaan, welke door de autoriteiten als gevaarlijk voor de veiligheid wordt be schouwd. De afrastering was veelal onvol doende, het publiek kwam op de bermen en zocht zelfs een plaats op het land in de bui tenbochten. Het hieraan voor publiek zowel als rijders verbonden gevaar heeft de colleges van B. en W. van Assen en Beilen aanlei ding gegeven om in samenwerking met de aangelanden maatregelen te nemen. Deze zullen inhouden, dat de bestaande politie verordening. welke tot dusver nog niet uit gevoerd werd, in toepassing zal worden ge bracht. Hierbij wordt het aan aangelanden van het circuit van Drente verboden publiek op hun terreinen toe te laten zonder toestem ming van B. en W. van genoemde gemeenten. Deze toestemming wordt verleend onder verschillende voorwaarden. Zo zullen de ter reinen aan bepaalde eisen moeten voldoen, speciaal wat betreft de afrastering. Alle ter reinen van aangelanden, die publiek willen toelaten, zuRen gekeurd worden vanwege de gemeenten, waarbij dan bepaald wordt hoe veel toeschouwers mogen worden toegelaten. Dwingende voorwaarde is hierbij, dat het publiek in het bezit moet zijn van een door B. en W. gewaarmerkt officieel entréebewijs, dat op naam van de bezoeker wordt gesteld, terwijl er tevens op is vermeld tot welk ter rein men toegang heeft. Wie dit bewijs niet kan tonen zal in overtreding zijn. OLYMPISCHE DAG Beste Nederlandse ruiters komen in Amsterdam uit. De Nederlandse Hippische Sportbond deelt mede, dat ter gelegenheid van de Olympische dag een springconcours wordt gehouden over een parcours van 600 meter lengte, waarop twaalf hindernissen zijn opgesteld met een maximale hoogte van 1,30 meter. Er zyn twee dubbelsprongen bij het parcours, dat binnen de. 103 seconden dient te worden afgelegd. De beste Nederlandse ruiters nemen er aan deel, te weten E. van Loon met „Ampère" of „St. Hubert", J. van Lijnden met „Tempta tion", ritmeester Gruppelaar met „Peter Pan Two", J. Rijks met „Master" of „Roma- nichel", D. Gelderman met „Grey Horse". Vos met „Countess", ritmeester Bischoff van Heemskerk met „Marquita", D. Siem met „Roda" en mr. F. Albers Pistorius met „Our Hope". Brand en ontploffing in Leidse vuurwerkfabriek Paul Th. Dansen naar zijn laatste rustplaats gebracht Hedenmorgen is een geliefd Haarlemmer Donderdagmiddag werd de Leidse brand- j etl een Si'oot paedagoog ten grave gedra- weer gealarmeerd voor een uitslaande brand bij de kunstvuurwerkfabriek van de firma Kat aan de Haarlemmertrekvaart. De brand was ontstaan in het kantoorge bouw, dat los staat van de fabriek. Een pak fosforlucifers was daar door onbekende oorzaak tot ontbranding gekomen.. De steekvlam uit het pak zette het kantoor gebouw in enkele ogenblikken in lichter laaie. Een kantoorbediende werd licht ge wond. Het kantoor brandde geheel uit. Van de inventaris werd vrijwel niets gered. Tijdens de nablussing heeft zich echter een hevige ontploffing voorgedaan, ver moedelijk tengevolge van het ontbranden van op de zolder opgeslagen vuurwerk. Daarbij werden drie arbeiders en twee brandweerlieden gewond. Een van de ar beiders, de 25-jarige B. Meerbeek, kreeg levensgevaarlijke brandwonden. Hij is la ter in het Academisch Ziekenhuis over leden. gen: Paul Th. Jansen, in leven oud-hoofd ener openbare opleidingsschool voor het middelbare onderwijs te Haarlem. Hij was Woensdag in het Joannes de Deo-zieken- huis overleden in de leeftijd %'an 82 jaar. Een kleine schare familieleden en vrienden heeft hem vanochtend op de Algemene Begraafplaats de laatste eer bewezen. Ds. H. W. Duyvendak sprak enige woor den van troost en bad het Onze Vader. Een neef dankte voor de belangstelling. Zoals wii Woensdag al schreven was de heer Jansen een zeer bekende en geziene figuur in onderwijs-kringen maar tevens genoot hij een grote bekendheid en waar dering bij vele medici binnen en buiten Haarlem, wie hij dikwijls met zijn labora torium en zijn kennis van dienst kon zijn bij hun bloed-, urine- en faecesonderzoek. In zijn woning aan de Verspronckweg 47 had hij een uitgebreid instrumentarium op dit gebied. 20 Jaar Stofzuigerhuis „fêitsa" Verkoop en reparatie van alle merken stofzuigers onder volle garantie. GROTE HOUTSTRAAT 132, HAARLEM t/o Luxor TELEFOON 16693 (Adv.) Alleen PRIMA merken STOFZUIGERS H.E., Erres, Excelsior, Electro-Lux 3. G. KAASENBROOD Technisch groot! Betaling desgewenst in overleg GROTE HOUTSTR. 131 SMEDESTR. 7 TEL. 10271 TEL. 11287 (Adv.) Penicilline is geen huismiddeltje Het komt de laatste tijd veel voor, dat al dan niet op verzoek van de ontvan gers in geschenkzendingen uit het bui tenland penicilline wordt ingevoerd. In dien de ontvangers de bedoeling hebben deze penicilline op medisch advies te gebruiken, zo deelt het ministerie van So ciale Zaken mee, heeft deze invoer geen zin omdat Nederland voldoende penicilline van goede kwaliteit produceert. Indien bij de ontvangers de bedoeling voorzit de penicilline zonder medisch ad vies en zonder medische controle te ge bruiken dan is een ernstige waarschuwing op haai- plaats, omdat van een zodanig ge bruik ernstige gevaren voor de gezondheid zijn te vrezen. Penicilline is geen huis middeltje. In de huisapotheek hoort het niet thuis. Prins Bernhard beschermheer van de Mij. Nederland Prins Bernhard heeft het beschermheer schap van de Stoomvaartmaatschappij Ne derland aanvaard. Hiermede wordt de tra ditie voortgezet, die sedert de oprichting van de maatschappij in 1870 heeft bestaan.. Het beschermheerschap is achtereenvol gens bekleed door Prins Hendrik („De Zeevaarder"), Koning Willem III en wij len Prins Hendrik, de vader van Hare Ma jesteit de Koningin. Zomerfeest van „Te Zaanen" Zondagmiddag zal de Haarlemse speel tuinvereniging „Té Zaanen" haar jaarlijk se zomerfeest houden. Er zullen in de speeltuin wedstrijden voor kinderen wor den gehouden en bovendien behoren een De open kerk en Alle-Dag-Kerk De kerk der Broedergemeente te Haar lem, Parklaan 34, wordt, zoals wij Veeds meldden, Maandag a.s. 27 Juni om 10 uur opengesteld met een openbare samenkomst als wijdingsstonde. waarin de bedoeling van de „ppen kerk" zal worden uiteen gezet. Des avonds om 7.15 uur zal dan de predikant der Broedergemeente, ds. H. Schütz de eerste Alle-Dag-kerkdienst lei den, waarin hij op de volgende dagen gevolgd wordt door as. W. Spliethoff (Lu therse kerk), ds. A. Dondorp (Gerefor meerde kerk), dr. H. van der Loos (Her vormde kerk) enz. Het oecumenisch stre ven wordt hierin tot uiting gebracht. bleef. De toerist die op zijn tocht door Nederland de kleine plaatsen bezoekt, zal poppenkast en een rad van avontuur tot meermalen getroffen worden door de de attracties van de middag. Ongeveer 250 fraaie bouwwerkjes, die getuigen van een gezinnen zyn thans lid van „Te Zaanen", i rijk cultureel verleden. Het aardige oude zodat een groot aantal kinderen van dit stadhuis te Haastrecht (Z.H.). een speci- tuinfeest zal kunnen genieten, wind en men van smaakvolle oud-Hollandse weder dienende althans. bouwkunst. Amateurtoneel „Comediespelen" onder regie van Willem van der Veer „Comediespelen" van Johan W. Broede- let heeft in de loop der meer dan twintig jaren sedert de première op het program ma van menig toneelgezelschap gestaan. Betrekkelijk kort na de oorlog gaf ook Co- media er een serie voorstellingen van met Cruys Voorbergh in de hoofdrol. De meeste van deze reprises zullen wel in de eerste plaats door economische motieven zijn veroorzaakt, ornaat het stuk slechts drie krachten vergt en zich dus bij uitstek leent voor een doublure of een klein en semble, om van bijkomende voordelen dan maar te zwijgen. Doch zonder meer kan men daarmee het aanhoudende succes, hoe beperkt dit soms mocht uitvallen, natuur lijk niet afdoende verklaren. Waarschijn lijk berust de populariteit voor een groot deel op de buitengewoon handig doorge voerde verdrievoudiging van het spel karakter Het is nogal ingewikkeld om de gang van zaken precies uit te leggen. Men krijgt in drie bedrijven de lotgevallen voorgetoverd van een paar acteurs, die op een wonderlijke manier hun onderlinge banden met hun rollen verhaspelen. Dit geschiedt met een absurde overdrijving, doch daarom niet minder amusant en wer kelijk ongemeen spitsvondig. Achteraf Ëïijkt 'dan echter tot. overmaat van ver warring, dat men het vertoonde niet als een verbeelding van werkelijkheid moet beschouwen, doch als een toneelstuk in. een toneelstuk. Zoiets als het raadsel van de kip en het ei. Precies op de dag van haar 77-jarig be staan bracht de vereniging „Door inspan ning uitspanning" deze leuke zinsbegooche ling op de planken van de Haarlemse schouwburg, zeer ten vermake van haar geestdriftig jnet de zonderlinge complica ties meelevende aanhang. De onderteke naar van deze recensie had - om eerlijk te zijn - niet verwacht dat deze amateurs een dermate moeilijke opgave tot een bevredi gend einde zouden brengen. Maar dat was een vergissing. In feite werd deze voor stelling een triomf voor regisseur Willem van der Veer, wiens onzichtbare hand het drietal medewerkers met talent en routine bestuurde. Toch liet hij wel' ruimte voor enig critisch commentaar. Ten eerste kon het sloteffect met veel meer nadruk in den brede worden uitgespeeld. Waarom men hier van het tekstboek 'afweek is mij niet duidelijk. Evenmin bestond er eniger lei noodzaak om de jonge rol geheel in het uitgesproken-komische te transponeren, hoe 'aardig Henk Pollack zich daar ook doorheen sloeg. Integendeel: de gevolgde gedragslijn verzwakte de illusie. Voorts werkte de verhouding van het klankvolu me der verschillende stemmen bepaald ten nadele van de verstaanbaarheid, die vooral in het begin veel te wensen liet. Tegenover deze kleine bezwaren stond evenwel ,een doorslaggevende meerder heid van winstpunten: een verruimde be wegelijkheid, zowel letterlijk als figuurlijk, een gedurfde uitbreiding van het gebaren- register en een bij deze mensen ongekende losheid van toon. De vooruitgang werd vooral gedemonstreerd door Piet de Wit, die zowaar spéélde met de mogelijkheden van zijn langdurige jol: de egocentrische acteur, die als een goochelaar met ge kleurde zakdoeken waan en werkelijkheid onophoudelijk van plaats deed verwisse len. Dit was buitengewoon knap voor een dilettant, welke bovendien zijn physieke modernisering en het gestadig toenemen Van Dam" van het verheer op de weg moest reeds I h l ?- e ln cen °P veel natuur- en stedenschoon in ons land Vt 1» H i ln8f?d? ma" veriwynen. Geen uxmeier dat men hoge j T Z0"der S "f ,SU,M ,vd0r prijs stalt op datgene, wat voor de tand I ?en.dom haar temperament bezeten actnce des tijds en de verkeersmoloch gespaard Tengevolge van de steeds voortschrijdende Alleen Dttyvis maakt Salata Regeringsverklaring na terugkeer mr. Van Maarseveen (Van onze parlementaire redacteur) Er is een nieuw Indonesisch debat in het vooruitzicht, waarmee wij niet bedoelen de gedachtenwisseling, waartoe de door de heren Goedhart (Arbeid) en zijn partij genoot Vermeer te houden interpellatie betreffende zeker militair optreden in Indonesië, plannen inzake repatriëring, demobilisatie en aflossing alsook verder nog te nemen maatregelen ten aanzien van de gerepatrieerden aanleiding zal geven. Het algemeen» Indonesisch debat dat op komst schijnt te zijn, zal kennelijk een hartewens van prof. Romme (K.V.P.) in vervulling doen gaan. Deze verraste name lijk gisteren een groot deel van de Tweede Kamer, toen hij tot de voorzitter de vraag richtte of en wanneer» de regering voor nemens is aan ons Lagerhuis mededeling te verstrekken over hetgeen Woensdag te Batavia, onder auspiciën van de UNCI, tussen de Nederlandse en de republikeinse delegatie overeengekomen is. Duidelijk bleek, dat deze vraag voor president Kortenhorst niet onverwacht kwam. Hij kon tenminste terstond antwoorden van de 1 minister-president veryomen te hebben, dat deze het alleszins billijk zou achten indien het kabinet na minister Van Maarse- veen's terugkeer uit Indonesië een rege ringsverklaring over deze aangelegenheid in 's lands vergaderzaal zou afleggen. Mis schien kan dat volgens de voorzitter tegen het eind van de volgende week het geval zijn. Prof. Romme meende dat die be rekening niet klopte aangezien de minister van Overzeese Gebiedsdelen langer zal wegbHjvén en was door de mededeling van de voorzitter niet tevreden gesteld. Daarom vroeg hij of in elk geval reeds de vertrou welijke kennisneming door de Kamer van de stukken, waarin de Van Royen-Roem- verklaringen van 7 Mei zijn uitgewerkt, tegemoet te zien valt. In dit opzicht werd hij bevredigd: de stukken zouden ter griffie gedeponeerd worden. Het was duidelijk, dat prof. Romme over het Woensdag te Batavia bereikte resultaat een debat wil uitlokken, zodat men moet.zlènnemen, dat hem dit resultaat geenszins volkomen zint. De vergadering, waarin eerst de opvol ger van wijlen de heer Fiévez, de militaire deskundige de heer Fens (K.V.P.) en de pas benoemde derde commies-griffier mr. De Ruiter beëdigd werden, was. nadat men nog even van gedachten gewisseld had. over de naasting van de spoorlijn Terneu- zenMechelen, spoedig afgelopen. Daarna hadden de leden, eerst in comité-generaal en vervolgens in de afdelingen, werk te verrichten. Secretaris van Politiebond wordt voorzitter De Nederlandse Politiebond houdt een congres in Enschedé. De tweede voorzitter, de heer P. Ringnalda uit Enschedé, her innerde er aan, dat de Nederlandse Politie bond de wettige opvolger is .geworden van een zestal voor de oorlog bestaande bon den. Aan de salariëring en aan de beta lingsregeling voor de pensioenen kunnen volgens spreker verbeteringen worden aangebracht. Er zal naar gestreefd worden om niet 10 procent van het salaris voor de pensioenen te betalen doch 7.5 procent. Ook zal gestreefd moeten worden naar verbetering van de salarissen van het jong ste personeel. Voorts zeide de heer Ring nalda nog, dat de bond uitsluitend streeft naar een doeltreffende behartiging van de belangen der leden en dat de bond zich van bepaalde zijde geen etiket laat op dringen. Tot voorzitter van de bond werd be noemd de heer A. Leewïs, die secretaris was. Tot secretaris werd de heer A. G. de Wolf gekozen. Aan de benoeming van beide bestuursleden ging een langdurige discussie vooraf. Staatssecretaris van Oorlog onderscheiden Bij Koninklijk Besluit is aan mr. W. H. Fockema Andreae, staatssecretaris van Oorlog, het Bronzen Kruis toegekend voor zijn moedig optreden als majoor der grena diers in de Meidagen van 1940. Eerste Kamer Visserijwef gewijzigd Na afdoening van enige huishoudelijke aangelegenheden nam de Eerste Kamer Donderdag een achttiental wetsontwerpen in zeer snel tempo aan. Bij de wijziging van de Visserij wet zei minister Mansholt dat verreweg de meeste sportvissers niet getroffen worden door de verhoging der kosten voor vis-akten. Vissers met één hengel kunnen volstaan met een hengel- bewijs. Het wetsontwerp werd zonder hoof delijke stemming aangenomen, onder aan tekening, dat de communisten tegen waren. Ook tegen de goedkeuring van de inter nationale tarwe-overeenkomst, welke op 23 Maart in Washington is gesloten, lieten de communisten hun stem aantekenen. Het wetsontwerp ter bestrijding van de aardappelmoeheid vorderde nog een korte toelichting van de' minister van Landbouw, waarna alle overige agendapunten zonder discussie en zonder stemming onder de hamer doorgihgen. Vermelding verdient de goedkeuring van het op 1 October 1948 te Parijs onderteken de verdrag inzake intra-Europese beta lingen en compensaties, over welks ver lenging juist nu te Parijs moeilijkheden zijn gerezen. Woensdag komt de senaat weer bijeen voor de behandeling der begroting van Onderwijs, Kunsten en Wétenschappen. Nederland vraagt schepen terug In een vergadering van de Hamburgse gemeenteraad is medegedeeld, dat België en Nederland de teruggave eisen van 480 moderne binnenschepen met een totale tonnemaat van 400.000 ton, waarvan 60 tankschepen. Een deskundige verklaarde dat 190 van deze schepen tijdens de oorlog in Nederland zijn gebouwd met de finan ciële hiilp van een Nederlandse bank. Hij voegde er aan toe, dat Nederland, door het terugeisen van die schepen, de leiding wil krijgen bij de binnenscheepvaart in West- Duitsland. Vier slepers en een aak zijn reeds aan Nederland teruggegeven. België vordert twee tankschepen en een aak. De 60 gevorderde tankschepen vertegen woordigen, volgens een Duitse statistiek, 60 procent van de volledige tonnemaat waar over Duitsland in die categorie beschikt. te kunnen doorgaan, als gevolg waarvan zij de handeling soms over de grens van de comedie naar het melodrama trok. Niette min leverde zij een stellig aanvaardbare bijdrage tot het welslagen van deze voor stelling, waarmee „Door inspanning uit spanning" aan het einde van een gelukkig seizoen tot de hoogste klasse van amateur verenigingen in deze streek doordrong. DAVID KONING Tentoonstelling „Edelambocht" De belangstelling voor de tentoonstelling „Edelambacht" in.het Frans Hals Museum is bevredigend te noemen. Vooral de de monstraties op Zaterdag- en Woensdagmid dag trekken veel publiek. Om hen. die over dag niet in de gelegenheid zijn de tentoon stelling te bezoeken zal het museum od Dinsdag. Woensdag cn Donderdag van de volgende week ook in de avonduren geopend zjjn. Op 29 Juni Anjerdag voer Prins Bernhardfonds De minister van Onderwijs, Kunsten en Weienschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, hield over beide Hilversumse zenders een rede over de Anjerdag. De taak van het Prins Bernhardfonds is steun te verlenen aan het culturele leven in de brede zin van het woord. Wanneer men kennis neemt van de be steding der gelden, waarmee het Prins Bernhardfonds in het afgelopen jaar in stellingen steunde, lijdt het geen twijfel, aldus de minister, dat het fonds aan zijn doelstelling getrouw heeft beantwoord. Het is meer dan een fonds ten bate van een of ander liefdadig doel, het steunt de culturele belangen van het gehele volk, de kunst en de wetenschap, de volksop voeding, de jeugdzorg in Nederland en in de overzeese gewesten. De minister beval de actie van het Prins Bernhardfonds aan. Van Zaterdag 25 Juni af kan men op straat en ook in winkels een metalen schildje kopen met een witte anjer op een oranje achtergrond. Men kan zijn bijdrage ook storten op het gironummer van hel fonds: 500900. moderne 5 en 7 persoons Amerikaanse wagens BEL 13000 PLEIN 33 Tuinfeest van oud-H.B.S.'ers Op Zaterdag houdt de Vereniging van oud-leerlingen der Haarlemse Hogere Handelsschool (nu HBS-A) een tuinfeest in „Groenendaal" te Heemstede, daarmee een traditie van jaren voortzettend. Het feest zal des avonds worden voorafgegaan door een reünisten-diner voor leden van de H.H.V. en een korte officiële bijeen komst, waarbij de eind-examinandi van dit jaar zullen worden toegesproken. Een openlucht-bal vult grotendeels de avond; om ongeveer half twaalf is er een lam pionoptocht.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5