r Feestelijkheden van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort met sportwedstrijden ingezet <$metiaar Grote Houtstraatvereniging" veertig jaar Eenvageherinnering Vrijdag 24 Juni 1949 Haarlems Dagblad 4 De viering van het honderdjarig bestaan van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort is vanmorgen ingezet met sport wedstrijden voor patiënten van deze in richting en van de inrichtingen uit Bak- kum, Medemblik, Den Dolder en Heilo. De deelnemers verzamelden zich bij het oude Zustershuis en gingen daarna in op tocht naar het sportterrein op „Jagtlust". De eerste geneesheer-directeur van het Provinciaal Ziekenhuis, dr. G. Kraus heette de gasten welkom en sprak er zijn vreugde over uit, dat zo'n groot gezelschap bijeengekomen is, om aan de sportdag deel te nemen. Vroeger werden reeds wedstrij den gehouden en spreker hoopte, dat het een traditie zal worden sportdagen op het programma te plaatsen, waaraan ook pa tiënten van andere inrichtingen zullen deelnemen. By na honderd jaar geleden werd er ook een tuinfeest gehouden. Het programma was toen anders dan thans, doch spreker heeft in de archieven gele zen, dat het er prettig was. Met de beste wensen voor het slagen van de sportdag besloot dr. Kraus zijn toespraak. Als waaimemend directrice van de in richting „Duin en Bos" te Bakkum, bood mejuffrouw dr. A. B. G. Aukes gelukwen sen aan. Zij herinnerde er aan, dat Sant poort altijd een belangrijke plaats heeft ingenomen in de rij der ziekenhuizen. Het was de eerste inrichting waar volgens de nieuwe inzichten gewerkt werd. Veel is er gedaan voor de verpleging van geestes zieken. In Santpoort deden gediplomeerde zusters haar intrede. Daarna vertrokken zij naar andere inrichtingen en droegen de goede geest van Santpoort over. Ook heeft de inrichting de stoot gegeven voor d§ ar- beidstherapie, welke later in andere in richtingen" in toepassing is gebracht. Als geschenk bood spreekster een maquette van de Santpoortse inrichting aan, welke gemaakt was door vipr patiënten van „Duin en Bos" en ontworpen door d« bouwkundige opzichter. Voorts bracht me juffrouw dr. Aukes de gelukwensen over van de Vereniging van Gestichtsartsen. Doktoren van Santpoort behoorden des tijds tot de oprichters. Dr. Hirschfeld, geneesheer-directeur van het Provinciaal Ziekenhuis in Medemblik haalde eveneens herinneringen op over de Werkzaamheden in Santpoort en memo reerde de inzinking in de oorlogsjaren. Er wordt weer hard gewerkt, om de inzin king te boven te komen. Onder leiding van dr. Kraus is dat te verwachten. Ook zal het nieuwe gedeelte binnenkort in gebruik ge nomen kunnen worden. Dr. Hirschfeld verheugde zich over het contact, dat na de oorlog op het gebied van sport en muziek ontstaan is. Tenslotte bood hij een bureau lamp aan, bestemd voor de kamer van de geneesheer-directeur en sprak de wens uit, dat Santpoort nog veel tot stand zal bren gen op therapeutisch en wetenschappelijk gebied. Broeder Van der Horst, sportleider van de inrichting in Den Dolder verheugde zich over het houden van sportdagen en over het feit, dat er sport beoefend wordt. Het laatste is van groot belang voor de pa tiënten en bevordert de volksgezondheid. De heer W. Gerrits wenste namens de sportafdeling van de inrichting te Sant poort de deelnemers (sters) veel succes toe. Hierna begonnen athletiekwedstrijden voor de patiënten uit Bakkum, Medemblik, Heilo, Den Dolder en Santpoort. Vanmid dag worden de wedstrijden voortgezet en tenslotte zullen gymnastiekoefeningen worden gehouden. Vanavond wordt er een voetbalwedstrijd gespeeld. Het muziekge zelschap, van de inrichting verleent mede werking. Hoofddorp Steun wettig gezag De afdeling Hoofddorp van bovenge noemde organisatie hield een druk bezoch te vergadering in De Landbouw. Het woord werd gevoerd door mr. dr. P. E. Verkerk, burgemeester van Boskoop, II. W. Smit, algem. secretaris en burgemeester F. Jan- sonius, die speciaal deed uitkomen dat de vereniging op de volle medewerking van het gemeentebestuur van Haarlemmermeer kon rekenen. Nieuw Vennep Oranjefeesten De bewoners van Nieuw-Vennep staan bekend om de uitstekende wijze waarop zij feest kunnen vieren en ook nu weel was de belangstelling op beide feestdagen groot. Zowel de volksspelen als de kinder feesten zijn uitstekend- verlopen. Het ge heel werd besloten met een fakkeloptocht. Het dorp was met vlaggen getooid en de vele kermis-attracties droegen niet weinig tot de feestvreugde bij. Lisse Aanbesteding Dezer dagen werd de aanbesteding ge houden voor de bouw van een winkelhuis met bovenwoning voor de fa. J. de Rhijns- bwrger, wier huidige zaak wegens het doortrekken van de Orangelaan verplaatst moet worden. De resultaten waren als volgt: Fa. Kieft te Sassenheim f 33.900; Voogt, Delft f 30.700; Mouton de Wijs, den Haag f 29.800; Joh. Pieterse, Delft f 28.697; Horsman en Co., Lisse f 28000; P. Hulsebos, Nieuw-Vennep f 27.980; J. v. d. Wal en Smit, Amsterdam f 27.817; Gebr. Kinkel, Nw. Vennep f 27.810; C. J. Jansen, Hille- gom f 26.137. Gunning is nog aangehouden. EXAMENS Mej. N. Smink slaagde te 's-Gravenhage voor het diploma Engels Steno 130 letter grepen per minuut. De heer W. J. Jumelet slaagde voor het eindexamen 5-jarige H.B.S. Wielerwedstrijden Zaterdagmiddag worden op het gemeen telijk Sportpark te Lisse voor het eerst van dit jaar weer belangrijke wielerwedstrij den gehouden. Een groot aantal bekende renners uit Leiden, Den Haag en Uit hoorn zal aan deze steden-ontmoeting deelnemen. Speciaalzaak Baby- en Eleuterkleding WAGENWEG 9 (HOUTPLEIN) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 23 Juni 1949 BEVALLEN van een zoon: 18 Juni, C. Leeuwde la Bella; 22 Juni, A. Ummels Bos; A. OudshoornMeijer. BEVALLEN van een dochter: 21 Juni. J. M. GoossensZonneveld; 22 Juni, A. Oudshoorn Meijer. OVERLEDEN: 21 Juni, E. M. Vester, 65 j.. Tetterodestraat; 22 Juni, C. W. van Dijk— Dijkman, 68 j., Brouwersstraat; W. J. Wack- witz, 68 j., Haitsma Mulierstraat. Op het prachtige sportveld van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort zijn vanmorgen sportwedstrijden gehouden voor patiënten uit de inrichtingen te Bakkum Medemblik, Heilo, Den Dolder en Santpoort. Een overzicht op het terrein tijdens een toespraak van de geneesheer-directeur dr. G. Kraus. Zandvoort Zandvoort plaats gedenkstenen voor oorlogsslachtoffers Door B. en W. van Zandvoort is het plan opgevat, om op die plaatsen in de gemeen te, waar de lijken werden gevonden van verzetsslachtoffers, die in de bezettingstijd werden gefusilleerd en op de plaats, waar een Amerikaanse bommenwerper is neer gestort, gedenkstenen .te doen oprichten. Uit een mededeling van betrouwbare per sonen is gebleken, dat tijdens de bezetting op 't grondgebied van Zandvoort in de „Donderhoek", gelegen ten Noorden van de Burgemeester van Alphenweg, op twee plaatsen verzetsslachtoffers ter dood wer den gebracht. Verder werd op 10 Mei 1945 in -de Zui delijke duinen, in het „Kromboomsveld" het wrak aangetroffen van een viermo torige Halifaxbommenwerper, waarbij zich een graf bevond, waarin de slachtoffers uit dit vliegtuig waren begraven. De lijken zeven in getal zijn in de loop Van 1946 door de Engelse gravendienst opgegraven en naar eldersvervoerd. B. en W. stellen de raad voor deze een voudige gedenktekens uit te voeren in rode grofkorrelige zandsteen, die door de „Stichting 1940-1945" gratis wordt beschik baar gesteld. Daar de gemeente Bloemen- daal in haar gebied de fusilladeplaatsen eveneens op deze wijze aangeeft, wordt een gelukkige eenheid bereikt. B. en W. schatten de kosten der bijko mende 'kosten op 675, MINDER RAADSCOMMISSIES. In de loop der jaren is het aantal commis sies van bijstand ia de Zandvoortse raad uitgegroeid tot zeven. B. en W. vinden dat wel een beetje veel van het geede en menen, dat eenzelfde opvatting bij de leden van de gemeenteraad leeft. Zij stellen de raad dan ook voor het aan tal commissies tot drie te beperken, waarbij de werkverdeling zal aansluiten bij die, die voor de leden van het College geldt. TELEFOONNUMMERS RAADHUIS. Wegens werkzaamheden aan de huistele fooninstallatie zal het Raadhuis gedurende de eerstvolgende dagen uitsluitend bereik baar zijn via de navolgende telefoonnum mers: Burgemeester: 2347. Secretaris en secretarie (afd. algemene zaken): 2346. Afdeling Bevolking en burg. stand: 2345. Agenda raadsvergadering De raad der gemeente Zandvoort komt in vergadering bijeen op Dinsdag 28 Juni a.s.. De agenda vermeldt o.a. de volgende punten: Benoeming van een lid in de schoon heidscommissie, ter vervulling van de va cature, ontstaan door het eervol ontslag, verleend aan prof. G. H. H. Holt. B. en W. dragen voor: l.H. W. vanKempente Bloemendaal, 2. G. J. M\ S a r 1 e m ij n te Amsterdam. Vaststelling van een gratificatie-regeling van 2 van het jaarloon voor het ge- meentepersorieel voor 1949. Benoeming van een commissie van advies inzake de vaststelling van een nieuwe al gemene politieverordening van de gemeen te Zandvoort. Voorstel tot regeling van de rechtspositie der administratieve politie-ambtenaren, door ook de gemeentelijke verordeningen in het ambtenaren reglement op hen van. toepassing te verklaren. Voorstel tot het sluiten van een overeen komst met de stichting „R.K. Avondonder wijs" te Haarlem, inzake het toelaten van Zandvoortse leerlingen op de R.K. Middel bare avondschool. Vaststelling van een nieuw reglement van orde voor de raadsvergaderingen. Voorstel in beginsel te besluiten tot aan sluiting bij de te vormen districtendienst „Haarlem" inzake nazorg van geestelijk en lichamelijk misdeelden. Kosten 970, per jaar. Voorstel tot benoeming van de heer F. Schmidt te Amsterdam tot tijdelijk op zichter bij publieke werken. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De Burgemeester der gemeente Zand voort zal op Woensdag 29 Juni geen spreek- houden. BENOEMING. Tot onderwijzeres aan de openbare school voor voorbereidend lager onderwijs is benoemd mejuffrouw A. K^gnp te Zand voort. Geurig en krachtig AFTERNOON THEE^ 74 cent pei ons (Adv.) Heemsteedse oudjes maakten mooie autotocht Gisteren hebben de Heemsteedse ouden van dagen hun jaarlijkse autotocht ge maakt. Om half tien werd met twaalf tou ringcars vertrokken. Door de Haarlemmer meer en via Schiphol, Hilversum ging het naar de Pyr^mide van Austerlitz, waar de komst van bijna vierhonderd gasten tege lijk vele handen werk gaf. De auto van een Heemsteedse bakker stond echter al gereed "met de lunchpaketten, die door de vol-ijverige comitéleden reeds waren klaar gemaakt. Het Hilgersoms accordeon orkest en de humorist Jac. Bos zorgden, evenals onderweg, tijdens de maaltijd voor een prima stemming. En natuurlijk werden heel wat filmpjes op de groepen verschoten. Precies op tijd keerde men, mede door de goede zorgen van verkeersagent Meul- man, gezond en wel in Heemstede terug, waar velen ter begroeting op de been waren. De drie plaatselijke muziekcorpsen na men plaats in de stoet, die via Dreef, Lanckliorstlaan, Bronstee- en Binnenweg, Raadhuisstraat en -plein naar 't Valkenbur gerplein reed, vanwaar de ouden van dagen op eigen gelegenheid huiswaarts keerden. De heer E. J. van Lent bracht in het „Hof van Holland" dank aan allen, die aan het welslagen van de tocht hadden meege werkt. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J. T. Schoenmaker en C. J. van Velthoven; S. J. van Duuren en M. J. W. de Groot. GETROUWD: J'. de Haas en W. J. Spilt; H. W. M. Sevink en I. van Diggelen. GEBOREN: Louisa Carolina Maria, d. van G. Kromhout en T. M. Bosman; Johanna, d. van A. C. Biesot en W. Smit; Hiltje, d. van R. Veenstra en J. Knegt; Jansje Wendelina, d. van L. Bol en W. P. van Breugel; Pieter, z. van P. Groenendijk en W. Stierman; Hen- drika Johanna d. van C. Beerthuizen en A. Kok; Gezina Margaretha Ingrid d. van J. P. Schmal én T. C. G. Groot; Jacoba Constance Helena.- d. van H. Cats en M. H. Koeleman. OVERLEDEN: P. C. van Gaart, 86 j.; T. Sietsma. 69 j.; H. Lever, 86 j. Haarlemmermeer DISTRIBUTIEDIENST. Volgens onderstaand schema moeten de formulieren voor bijzondere arbeid voor de perioden" (geldig van 31 Juli 1949 tot en met 14 Januari 1950) door werkgevers en zelfstandige-werkers te Hoofddorp en Aals meer worden ingediend. De toeslagkaarten zullen dan direct worden uitgereikt. Formulieren waarop gestempeld is „per post inzenden" kunnen van heden af wor den ingezonden. Het schema luidt: Aalsmeer: AD op Maandag 27 Juni; Aalsmeer: EL op Don derdag 30 Juni; Aalsmeer: MS op Maan dag 4 Juli; Aalsmeer: TZ op Donderdag 7 Juli; Hoofddorp: AL op Dinsdag 28 Juni; MZ op Woensdag 29 Juni. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Joost, z. van T. Groeneweg en N. v. Elswijk; Klaas, z. van F. Scharrighui- sen en W. Bosman; Lambertus Jozephus, z. van L. J. de Wolff en M. P. Hogenstijn; Carolus Franciscus Maria, z. van J. F. M. Schep en W. C. Margaroli; Gretha Wiebina, d. van W. Krijkamp en A. Blok; Martha Johanna, d. van M. F. Duivenvoorden en W. Jevërse; Theodoor Antonius, z. van W. P. Jansen en W. de Jong; Cornelis Pieter, z. van C. Altena en M. Colijn; Dirk, z. van O. de Kok en H. Blom; Johanna Wilhelmina, d. van J. Vos en H. C. Spaargaren; Nicolaas, z. van K. Breedijk en N. v. Wieringen; Jan, z. van G. Groen en H. v. Werven; Hendrik, z. van G. Groen en H. v. Werven; Guurtje, d. van N. Smit en G. Ramp; Arie Cornelis, z, vaif A. C. Pruïssen en H. v. d. Bos; Pieter, z. van P. Sas en A. H. Offerman; Adrianus, z. van H. Heijkoop en E. v. d. Bosch; Cornelis Marinus, z. van D. Schijff en P. Kinkel; levenloos kind van A. J. Kalwij en H. M. Casleliin. ONDERTROUWD: Martinus Hendrikus Akerboom en Cornelia Maria Smit; Frederik Jan Groenewoud en Jansje Geertruida Sneeuw; Martinus Johannes Broxterman en Cornelia Maria Verwer; Gérard Jacques Théodore Bouwman en Gerritje Eveleens; Hendricus Marinus van Neck en Cornelia Akke Bremer; Gerrit Dirk van Voornveld en Johanna Lena Dirkje van der Mast; Jacob Boef en Catharina Tiggeloven; Willem van Wassenberg en Maria Petronella v. Leeuwen. GETROUWD: Johannes Petrus Hubertus Kemoer en Trijntje Grim; Wilhelmus Corne lis Welsink en Johanna Cornelia Touw; Wil helmus Andreas de Wit en Elisabeth Gerarda Wakker: Jozef van Emden en Janna van Noorloos; Theodorus Antonius van der Riet en Martina Stolwijk; Roelf van der Laan en Pieterdina van Limpt; Johannes Zwijgers en Adriana de Jongh; Huibrecht de Koter en Anganieta voor den Dag. OVERLEDEN: Apolonia Gijzenberg, 67 j., e. v. P. v. Tol; Petrus Schuijt, 76 j., wedn. v. A. M. Nieuwmegen. Veere heeft weer een carillon. Op 29 Juni, de verjaardag van Prins Bernhard. zal op plechtige wijze hét gerestaureerde carillon van Veere in gebruik worden genomen, 's Middags is er een officiële ontvangst op het stadhuis, waarna op het bordes door de voorzitter van de stichting „Veere" aan de burgemeester ,een enveloppe met inhoud zal worden overhandigd. Hierna zal de stads- beiaaraier van Rotterdam en secretaris van de Nederlandse klokken- ep orgelraad, de heer F. Timmermans, een concert geven op het carillon. Kort en Bondigj BINNENLAND De DC 6 „Prinses Beatrix" van de K. L. M. welke Donderdagmiddag van Schiphol naar Zuid-Amerika was vertrokken, kwam boven Lissabon in een onweersbui. Door een bliksemontlading ontstond een defect in de radio-installatie. Gezagvoerder Abspoel landde op het vliegveld Lissabon. Na drie kwartier was het defect hersteld en kon de vlucht worden voortgezet. Ook in Dordrecht is een veiligverkeers- actie begonnen. „Bob", de verkeerstrainer van de vereniging voor veilig verkeer werd feestelijk ontvangen door duizenden school kinderen. De feestelijkheden vonden echter een tragisch einde. De rechercheur van het Dordtse politiecorps de heer J. van Keulen, die als „Bob" optrad, werd getroffen door een hartverlamming. Voor de Groningse Rechtbank stonden de drie daders van de op 17 Maart van dit jaar gepleegde overval op de Boerenleen bank van Nieuwe Pekela terecht. Twee hun ner, bewoners van NieuWe Pekela, legden een volledige bekentenis af; de derde ver dachte,. L. G. te Wildervank, ontkende echter en schoof de schuld op zijn beide makkers. De officier van Justitie eiste tegen elk der verdachten vijf jaar gevangenisstraf. Er is een ontwerp gemaakt voor de bouw van een grote winkelflat in de binnenstad van Nijmegen aan het in aanleg zijnde Cen trumplein. De bouwkosten van deze flat, waarin 10 winkels zullen worden opgenomen, zijn begroot op f l.000.000. Boven de winkels zijn 30 woonhuizen geprojecteerd. Wegens brandstichting had een bewoner van Oude Pekela zich voor de Groningse Rechtbank te verantwoorden. Hij was reeds zestien maal eerder veroordeeld en werd er nu van beschuldigd brand te hebben gesticht in het bedrijf van een firma te Stadskanaal Bij deze brand ontstond een schade van circa een half millioen gulden. De verdachte hoor de vijf jaar tegen zich eisen. De nestor van de Haagse gemeenteraad, de heer w. den Duik Jac.zoon, is in de ouder dom van 73 jaar te Scheveningen overleden. De heer Den Duik had zitting voor de Chris telijk Historische Unie. Met ingang van 1 Juli wordt het Rijks bureau voor Teerproducten samengevoegd met het Rijksbureau voor Chemische en Pharmaceutische Producten. By Koninklijk Besluit is aan de heer M. Fernhout, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli 1949 eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Bussum, met dank betuiging voor de langdurige diensten door hem als burgemeester bewezen. - In Zevenaar heeft Turmac een nieuwe sigarettenfabriek in gebruik genomen van 8000 vierkante meter ep met 400 man perso neel. De oude fabriek werd in 1945 verwoest. - Ook de Asser Kamer van het Bijzon dere Gerechtshof in Leeuwardenis opge heven. - Bü een onderzoek naar explosieven bleek de politie te Hengelo, dat .tal van metaalbewerkers van gevonden granaten bedkvuiken en schemerlampjes hadden ge maakt. Deze voorwerpen bleken zeer gevaar lijk te zijn, omdat slaghoedje en springstof nog aanwezig waren. In vele Hengelose ge zinnen slaapt en schemert men nu minder gevaarlijk. - Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw mr. B, J. M. van Spaendonck, secretaris van de Nederlandse R.K., Vereniging van Werk gevers in de textielnijverheid te Tilburg. De Haarlemse raadsverkiezingen Voorkeurstemmen Hedenmorgen hebben de hoofdstembu- reaux in de kieskringen I en II vergaderd om de stemmenciifers van de Woensdag gehouden raadsverkiezing officieel vast te stellen. Zoals men weet kunnen er voorkeur stemmen op de candidaten van de lijsten worden uitgebracht. Het is nu gebleken dat er niet zoveel voorkeurstemmen zijn gekomen dat daardoor een wijziging in de opgave van de door ons als gekozen ver klaarde candidaten komt; Bij de Partij van de Arbeid waren er 569 voorkeurstemmen. Daarvan kreeg me vrouw mr. E. van„Eck-Thiel er 138. Bij de K.V.P. kreeg de heer A. J. M. Angenent 363 van de 640 voorkeurstem men. Op de lijst der Communisten waren 350 voorkeurstemmen, waarvan 51 op mevr. H. J. v. Ommeren-Averink en 70 op de heer P. H. Vooren. De lijst van de A.-R. had 312 voorkeur stemmen, waarvan 91 op no. 2 de heer D. A. J. Spek. Bij de V.V.D. waren 1035 voorkeurstem men. Hiervan waren er 333 op de heer J. W. Th. Fibbe. Van de 380 voorkeurstemmen op de lijst der C.-H. kreeg de heer A. J. de Land meter er 105. Dinsdagmorgen houdt het hoofdstembu reau zitting om voor de Partij van de Ar beid nog 4 raadsleden aan te wijzen. Zoals men weet is op dit ogenblik alleen zeker dat de eerste 10 van beide lijsten in kies kring I en II gekozen zijn. Voor 4 plaatsen moet geloot worden. De Koningin heeft de Amsterdamse geneesheer dr. H. Timmer benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. De 88-jarige dr. Timmer oefent nog dagelijks zijn praktijk uit. Hij heeft velerlei publi caties op medisch gebied het licht doen zien. De heer W. R. van Goor, hoofddirecteur posterijen, heeft wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd het staatsbe drijf der P.T.T. verlaten na een diensttijd van 46 jaar. HAARLEM EN OMGEVING Mej. C. G. Berkelbach van der Sprenkel te Ha&rlem is aan de rijksuniversiteit te Leiden geslaagd voor het cahdidaatsexamen geneeskunde. Voor het doctoraal examen geneeskunde is aan de Amsterdamse universiteit de heer W. F. A. Koppeschahr te Haarlem geslaagd. *et Instituut voor Arbeidersontwikke ling houdt Maandag 27 Juni zijn jaarverga dering bij Brinkmann, Grote Markt. De heer Joh. de Jager herdenkt op 27 Juni dè dag, dat hij vóór 40 jaar bij de Haarlemse Bank (thans Twentse Bank) in dienst trad. De heer A. W. J. Grupping te Overveen is aan de Technische Hogeschool geslaagd voor het candidaatsexamen mijn-ingenieur. De heer J. P. Longayroux te Zandvoort is geslaagd voor het candidaatsexamen in de economie. Een collecte zal in Haarlem gehouden worden op 9 Juli ten bate van de 3 sanatoria, Sonnevanclc, Zonnegloren en Zonnestraal. Het Bestuur van de Grote Houtstraatvereniging, die Zaterdag 40 jaar bestaat. Tweede rij van links naar rechts: C. H) D. Vogelzang (secretaris); A. G. Spaargaren (commis saris); G. L. Bomgelt (commissaris). Voorste rij van links naar rechts: J. Voogd (voorzitter)G. M. Oord (penningmeester)Elders in dit nummer zullen onze lezers méér kunnen lezen over de feestvierende Grote Houtstraat, over haar geschiedenis, over haar dagelijkse leven en over hen die „er werken, piekeren en dromen". FEUILLETON door NATALIE SHIPMAN 9) Vindt u het hier prettig? Zij knikte. De mensen zijn vriendelijk. Eenvou dig enen vriendelijk. Niet zoals de mensen uit New York en de andere grote steden. Ik weet het. Na een ogenblik zei hij: Ik kom ook uit het Westen tenmin ste zo noemen de mensen het hier. Wis consin. Zij denken er aan, als aan die staat, die tussen Chicago en de kust ligt en niet Kansas is. Haar lach was een beetje verlegen, aarzelend, maar volkomen betoverend Zij liepen nu op de brug; de bries van de rivier greep de rand van haar hoed en zij moest die met beide handen vast houden. De wind had een beetje kleur op haar wangen gebracht en zij zag er jong en erg knap uit. Hij dacht plotseling: Mis schien zal ik me op zekere dag dit mo ment nog herinneren Toen woei zijn eigen hoed bijna af en zij worstelden en lachten samen om de wind. Daarna scheen de spanning gewe ken. Hij praatte nu gemakkelijk; vertelde haar over zijn eerste maanden in Craig- ford. toen hij in een pension in Sycamore Street woonde en iedere dag over de brug gelopen had. Hij sprak van het wonen buiten de stad en de problemen die daar uit voortkwamen, nu met de benzinerant soenering en het vervoer van de kinderen. Toen hij de kinderen no'emde, voelde hij haar snelle blik meer dan hij hem zag en hij ging luchtig voort: Zij zijn op zichzelf ook problemen. Ziet u, hun moeder is overleden en hun grootouders bederven hen.... Zacht vroeg zij: Hoe oud zijn zij? Zes en een half en bijna negen. Zij praatten nog wat meer over Beed Warlon en over Craigford en wat er op een weekend te doen was. Zij spraken over een 'concert, dat de volgende Zondag gegeven zou worden en bespraken de violist, die zou optreden. Toen hij zich later dat gesprek herinnerde, scheen het hem hopeloos banaal, maar toen niet niet op dat ogenblik. Er lag een grote bekoring in, om daar met haar door dat heldei-e licht van de late namiddag te lo pen; evenals in haar stem en de snelle verlegen manier, waarop zij hem aan keek; in de lijn van haar hals, als zij zich afwendde. Zij was koel en liefelijk als een lentedag. Hij vergat bijna zich af te vragen, of zij werkelijk Honora Brayle was. Maar de mogelijkheid bestond en bleef als een gouden mist tussen hen in de lucht han gen; als de vage mist, die over de rivier en de oude gebouwen aan de oevers hing en die alle kleuren en het licht zelf een gouden tint gaf en het mysterieus en vol I beloften deed zijn. i Bij de tweede straat over de brug, bleef i zij staan en stak haar hand uit naar de schrijfmachine. j Hier woon ik het derde huis.. Doet u alstublieft geen moeite ze nog verder te dragen. 1 Het was geen moeite. Hij voelde zich eigenaardig teleurgesteld. Zij ging weg en het was voorbij. Toen werd hij zichzelf weer meester. Natuurlijk was het niet voorbij; hij wilde haar terug zien. Zij lièpen dè stoep van het .smalle ouder wetse huis op. Bij de deur gekomen, zei zij met haar ernstige glimlachje: U bent zeer vriendelijk geweest, Mr Thurmar. Ik dank u zeer. Haar ogen. die naar de zijne opgeslagen waren deden zijn hart sneller kloppen. Natuurlijk moest hij haar 'terug zien. Hij zei: Wat betreft'dat concert, a.s. Zondag, vraag ik me af, of u er iets voor zoudt gevoelen er heen te gaan. Zij zei niets en keek langs hem heen. Haar glimlach was verdwenen en haar gezichtje leek gesloten. Hij dacht: ik heb een fout gemaakt. Ik had het haar niet moeten vragen nog niet. Hardop zei hij zachtjes: Ik zou u graag willen meenemen, maar nietniet als u er niets voor voelt. Ik heb twee biljetten en als u er iets voor zoudt voelen om een ander mee te ne men.... Zij keerde zich snel om. Haar wimpers gingen omhoog en zij keek hem recht aan. Haar ogen waren grijs-groen en zeer hel der. Ik moet u zeer onbeleefd geschenen hebben zei zij. Ik zou graag met u mee gaan werkelijk. Ik dachl alleen maar. Hij wist waar zij aan dacht. Het was hetzelfde, waar hij vroeger op die dag eveneens aan gedacht had dat Craig ford een kleine stad was. Snel zei hij: Goed ik verheug mij er zeer op. Het is om drie uur. M£g ik u om ongeveer twintig minuten voor drie komen halen? Zij glimlachte even. Ik kan ook wel naar de stad komen. Ik moet hier toch langs. Zijn stem ming steeg. dat is prachtig. Tot Zondag dan. Adieu. Haar glimlach werd dieper. Bedankt voor de wandeling en het .dra gen van .mijn schrijfmachine. Hij liep de stoep af met een gevoel, of hij weer jong en luchthartig geworden was. Eerst toen hij weer op de grote weg en het volgende blok half voorbij was, kwam hij tot de conclusie, dat hij niet getracht had te weten te komen, hoe haar voornaam was. Maar enfin, Zondag was op komst Hij glimlachte en versnelde zijn stap," als kon hij de Zondag dichter bij brengen door sneller te gaan lopen. Het was een grauwe namiddag. ,Toen hij naar de st.ad reed, was hij blij, dat hij er geen wroeging over behoefde te hebben, dat hij de kinderen niet mee naar buiten genomen had, zoals hij gewoonlijk deed, als het goed weer was. Ook was hij er tot op zekere hoogte blij om, dat Helen's ouders voor het weekend de stad uit wa ren Hij belde bij haar aan en toen hij stond te wachten, vroeg hij zich af, zoals hij de laatste drie dagen al gedaan had, of hij zich misschien niet in haar vergist had. Misschien was zij niet meer dan enig ander meisje. Toen kwam zij naar beneden en zij leek hem nog mooier, dan hij haar zich herinnerde, in -een groene jurk met een klein zwart hoedje, dat liat zien hoe mooi haar haar op haar voorhoofd groeide en hij wist, dat zij meer was dan enig ander meisje. En toch, toen zij gedurende het concert naast elkaar zaten, had hij hetzelfde ge voel, dat hij gehad had, toen zij met hem de stad uit wandelde het gevoel, dat het er bijna niet op aan kwam, of zij nu Honora Brayle was, of niet. Zij was een aardig persoontje en hij moest haar beter leren kennen. Maar dat bijna die moge lijkheid, dat zij dat verwonderlijke kind was, dat hij zestien jaar geleden tweemaal gezien had en nooit had vergeten die mogelijkheid verhoogde ieder ogenblik van hun samenzijn en gaf daaraan die vreemde dromerige kwaliteit. In de afge lopen tien jaar had hij vele malen in deze zaal gezeten, maar nu was het voor hem een onbekende plaats. Rond om hem heen zaten allerlei ifiensen, die hij kende, maar zij schenen hem droomgestalten. Zij was de enige, die reëel was en het gekste was, dat hij haar niet kon gadeslaan, zoals hij naar die dame kon kijken, die schuin voor hem zat! Hij kon alleen maar naast haar zitten; haar slanke lichaam in de groene jurk, de lijn van haar wang, haar ernstige mond alleen maar naast zich denken, maar niet zien, en zich afvragen: Als zij Honora is, wat is er dan in de afgelopen jaren met haar gebeurd? Is zij werkelijk, zoals zij lijkt? Toen zij later in de rustige Zondagse straten kwamen, zei hij: Ik vraag mij af, of u mee zoudt wil len gaan en bij mij thuis komen' thee drin ken? Er zal niemand zijn, behalve de kin deren, denk ik. Zij zijn er altijd op Zon dag Zij aarzelde en die afwezige blik, die hij al eens meer bij haar gezien had, trok over haar gezicht. Hij wachtte en boog toen, daar een dame, die hij kende, voorbij ging. Mrs. Bobbins. Het meisje zei zacht: Ik geloof niet. Geloof maar niets, zei hij. Ga alleen maar mee. Ik zal u later terug rijden. Het zal alleen maar een soort kinderuurtje zijn ik kan u geen gezelschap beloven. Ik heb geen behoefte aan. een gezel schap. 'Zij glimlachte en de spanning ver- dween uit haar gezicht. Ja, ik zal graag meegaan. Toen zij het huis binnenliepen vroeg hij zich af, of het ten slotte toch niet beter geweest zou zijn, als ze ergens in de stad waren gaan theedrinken. Dit was de wer kelijkheid; dit was zijn wereld, soliede en warm, ruikend naar seringen en blijvende waarden. Zij behoorde tot zijn droom. Was het verstandig van hem, om die twee sa men te brengen?'De kinderen renden naar beneden. tEmily opgewonden door het on gewone feit, dat er een vreemde op bezoek was en Mark, die trachtte de spaniel te beletten tegen hen op te springen. Toen zij de woonkamer binnenliepen, dacht Jim hoe ongebruikt die er tegenwoordig uitzag, daar hij zoveel in zijn studeerkamer zat. Het was net een toneeldécor, gemakkelijk en correct, maar leeg Wilt u thee hebben?, vroeg hij, of liever ®en borrel? Mag ik thee hebben? zei zij. Het klinkt een beetje gek, maar ik drink maar uiterst zelden. Thee thee. Mark rende weg naar de keuken en Emily ging naast de gast op de divan' zitten. Mag ik thee schenken?, vroeg zij onmiddellijk, of moet u het doen, omdat u groot bent? Het meisje glimlachte tegen haar. (Wotdt vervolgd); j

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6