Haarlems Dagblad Sterke verschuiving naar rechts; grote winst voor de liberalen j Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver- tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord. Soendaplein 37, Telefoon 12230. i Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. e 1 cn 6prctt)tc t)aartrtmcijc Courant (Iitno 165-6) België ie Spaak wenst geen nieuw minister-presidentschap Vrije en democratische vakbonden richten wereld-organisatie op „Roermond heeft niet gebrand" West-Berlijnse wordt Dinsdag Spiegelgevechten boven Engeland spoorwegstaking opgeheven 63e Jaargang No. 19278 Maandag 27 Juni 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aam-raag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Directeuren: P. W. Peereboom en Ph. A. Mees DE BELGEN zijn Zondag ten stemlokale getrokken in voor hen ongekend groot aantal, want voor het eerst deed de Vrouw in hun land mee. Zij bewerkt meer dan een verdubbeling van het aantal stemgerechtig den: er staan 225.000 meer kiezeressen dan kiezers ingeschreven. Het gezamenlijke totaal ligt aanmerkelijk boven de 5Vs mil- lioen. De opkomst blijkt groot geweest te zijn maar het aantal ongeldige stemmen ook; zonder onhoffelijk te zijn mag men de veronderstelling maken dat dit laatste aan het debuut der kiezeressen moet worden toegeschreven. Vanwege de ongewoonte. Er is gestemd voor Kamer, Senaat en Provinciale Raden. Op het ogenblik dat dit geschreven wordt is nog alleen de uitslag voor de Provinciale Raden bekend; het re sultaat voor Kamer en Senaat kan niet voor de vroege middaguren verwacht worden. Die ene uitslag heeft evenwel al kenmer ken die ook voor de beide andere, zij het dan met zekere afwijkingen, zullen gelden en die treffend overeenkomen met de re sultaten van onze pas gehouden gemeente raadsverkiezingen. Ook in België hebben de communisten veel verloren, de liberalen veel gewonnen en de beide regeringspar tijen, de Christelijke Volks Partij (Katho lieken) en de socialisten zich gehandhaafd. In de cijfers voor de Provinciale Raden wordt dit zodanig uitgedrukt, dat de com munisten van 58 tot 35 zetels gezakt zijn (een verlies dus van veertig procent), de liberalen van 48 tot 102 zetels gestegen (een winst van 112 terwijl de Katho lieken, van 344 op 356 zetels komend, een bescheiden winst hebben behaald en de socialisten, van 225 tot 201 dalend, een ma tige achteruitgang hebben geboekt. Geza menlijk hebben de regeringspartijen slechts twee procent van hun zetels verloren. Het totale aantal zetels in de Provinciale Raden is 696; daarvan bezetten de Belgische communisten dus nog maar vijf procent. De liberalen zijn tot 14.7 geklommen. Bij de Belgische verkiezingen heeft de koningskwestie zich natuurlijk sterk doen gelden. Katholieken en een deel van de liberalen zijn voor de terugkeer des Ko- nings. De Katholieken hadden grote ver wachtingen van het eerste optreden der kiezeressen; zij meenden dat dit hun een volstrekte meerderheid in de Kamer zou kunnen bezorgen. Vanmorgen bleek daar op wel kans te bestaan in de Senaat, maar weinig in de Kamer; hun winst is minder groot dan zij verwacht hadden. Uit de uitslag voor de Provinciale Raden blijkt dat zij daarin juist de volstrekte meer derheid van het aantal zetels hebben be haald: 356 zijn aan hen, 340 aan de andere •-partijen ten deel gevallen. Zulk een kleine meerderheid (naar verhouding dan) zelfs in Senaat en Kamer beide zou evenwel te gering zijn als „working majority". Kamel en Senaat, welker ledental pleegt te ver anderen met betrekking tot de resultaten van volkstellingen, zullen nu resp. 212 en 106 leden tellen. Een meerderheid van vier stemmen in de Kamer en van twee in de Senaat zou in de practijk te wankel blijken. Naar ons vanmorgen uit Brussel bericht werd voelen velen in beide regeringspar tijen voor voortzetting der samenwerking, ofschoon zij het niet eens zijn in de konings kwestie en de socialisten zelfs een absoluut- afwijzende houding tegen het plan voor een volksstemming hebben aangenomen. Mocht vandaag blijken dat de Katholieken zelf een meerderheid in de Senaat en met een aantal liberalen een koningsgezinde meerderheid in de Kamer hebben bereikt, dan zouden zij met die liberale hulp hun plan kunnen doorzetten. Bij een dergelijk vooruitzicht terwijl de socialisten zelfs met algemene staking hebben gedreigd als men aan de huns inziens ongrondwettige „volksraadpleging" mocht vasthouden lijkt het niet eenvoudig een Rooms-rood kabinet te vormen. Wie daaruit de moge lijkheid afleidt, dat straks Katholieken en liberalen een regeringscoalitie zouden kun nen vormen, houdt geen rekening met de persoon- van de aftredende minister-presi dent en minister van Buitenlandse Zaken, Paul Henri Spaak. Kan men hem in België buiten de regering laten? Het lijkt nauwe lijks aannemelijk, omdat zijn invloed en betekenis in internationale aangelegenheden zo groot zijn, dat zijn heengaan zijn land onmiskenbaar nadeel zou toebrengen. Niet alleen zijn land. Spaak's grote energie en vindingrijkheid zijn voor de behartiging van de belangen van West-Europa en voor de groei van meer eenheid, tussen de ver schillende landen van de grootste waarde gebleken. Dit niet het minst voor Benelux, dat met de voltooiing van zijn Economische Unie juist in een moeilijke phase is beland. Men zou bij het streven naar oplossing de dynamische, steeds op internationale aan eensluiting aansturende Spaak wel zeer slecht kunnen missen. Het feit blijft, dat de Belgen van verschillende richting zich zeer wel bewust zijn van de betekenis van deze krachtige persoonlijkheid, terwijl het hier zaken betreft die boven het niveau van partij-politieke tegenstellingen liggen. Ofschoon tijdens het schrijven van deze beschouwing de uitslag van de verkiezing van Kamer en Senaat nog niet vaststaat is dus al voldoende duidelijk dat de vorming van een nieuwe regering in België geen eenvoudige zaak zal zijn. Spaak heeft al verklaard, dat op de leider van de Katho* lieken een beroep zal worden gedaan om als formateur op te treden; deze zal voor een lastig vraagstuk worden gesteld. Als leider van de grootste partij komt hij na tuurlijk het eerst in aanmerking om door de Prins-Regent met de formatie te wor den belast. Spaak zou blijkbaar bij voor keur alleen minister van Buitenlandse Zaken zijn. R. P. Mijnwerkersstaking in Australië Drie-en-twintig duizend Australische mijnwerkers zijn gisteren in staking ge gaan. Dit besluit volgde op de verwerping van de wensen der mijnwerkers. Deze eis ten een werkweek van 36 uur, een loons verhoging van 30 Australische shilling per week en nationalisatie van de industrie. Naar verluidt zullen de eigenaars der steenkoolmijnen morgen op een vergade ring een vervolging van de mijnwerkers leiders overwegen. In Sydney, waar het nu hartje winter is, is de industrie stilgelegd. Naar schatting kunnen 40.000 arbeiders niet meer aan het werk. In andere staten zou de uitwerking van de staking zich pas in alle hevigheid doen gevoelen als zij meer dan een week zou duren. De Belgische verkiezingen Zondag zijn de Belgen voor de negende maal sedert de invoering, na de eerste we reldoorlog, van het algemeen stemrecht, ter stembus gegaan voor het kiezen van Kamer, Senaat en Provinciale Raden. Voor de eerste keer konden nu ook de Belgische vrouwen hun stem uitbrengen. Het aantal stemgerechtigde vrouwen bedroeg 2.930.270 tegen 2.705.182 mannen. Het aantal Kamerleden, dat gekozen moest worden, bedroeg 212 tegen voor heen 202, en dat der rechtstreeks te ver kiezen leden van de Senaat 106 tegen voor heen 101. De verhoging van het aantal ze tels geschiedde op grond van de resultaten der jongste volkstelling. De nieuwe Senaat zal bestaan uit 185 leden. De einduitslagen der verkiezingen voor de provinciale raden, die vanmorgen be kend gemaakt werden luiden: Christel. Volkspartij (Katholieken) 356 zetels (344 in 1946) Socialisten 201 zetels (225 in 1946) Liberalen 102 zetels 43 in 1946) Communisten 35 zetels 58 in 1946) Andere partijen 2 zetels 21 in 1946) Totaal 696 zetels Het kabinet-Spaak zal, zoals dat ha al gemene parlementsverkiezingen gebruike lijk is, heden zijn ontslag bij prins-regent Karei indienen. Paul Henri Spaak, die van dit besluit mededeling deed, verklaarde tevens, dat op de leider van de Christelijke volkspartij een beroep zou worden gedaan om een nieuwe regering te vormen. De Christelijke volkspartij, die reeds bij de vorige verkiezingen als de sterkste par tij uit de bus kwam, schijnt thans haar po sitie opnieuw versterkt te hebben. Spaak verklaarde dat de gecombineerde taak van minister-president en minister van buitenlandse zaken hem te zwaar werd. Hij zou, naar men gelooft, eventueel slechts de portefeuille van buitenlandse zaken willen aanvaarden. Spaak zeide voorts, dat de verkiezingen van gisteren naar zijn mening geen neder laag voor de socialisten betekenden en geen miskenning van de politiek van zijn re gering inhielden. Zij waren wel een over winning voor de liberalen en een échec voor de communisten. Kamer en Senaat. Wat de Senaatsverkiezingen betreft meldde Belga hedenmorgen, dat men op grond van de eerste officieuze bereke ningen een absolute meerderheid van de Christelijke Volkspartij in de Senaat waar schijnlijk achtte. De uitslagen betreffende de zetelver deling in de Senaat luiden, voor zover reeds bekend: Provincie Luxemburg: 3 CVP (winst 1). Provincie Limburg: 5 CVP (winst 1). Provincie Luik: 5 socialisten (onveranderd) een communist (verlies twee), 4 CVP (statu quo), 2 liberalen (winst twee). Provincie West-Vlaanderen: 3 socialisten (onveranderd), 8 CVP (onveranderd), een liberaal (winst een). Provincie Henegouwen: 8 socialisten (on veranderd), 2 communisten (verlies 2), 4 CVP (onveranderd), 2 liberalen (winst twee). Provincie Antwerpen: CVP 9 (onveran derd), socialisten 5 (onveranderd), libe ralen 2 (winst een). De uitslagen voor de Kamerverkiezingen voor zes provincies gezamenlijk (Antwer pen, Luxemburg, Henegouwen, Luik en West-Vlaanderen) luiden: Christelijke volkspartij 1.309.807 stemmen Socialisten 933.511 Liberalen 389.349 Communisten 241.496 De zetelverkic*.!.^in de Kamer voor zeven provincies gezamenlijk, namelijk West-Vlaanderen, Henegouwen, Limburg, Antwerpen, Luxemburg, Luik en Namen is naar schatting als volgt: Christelijke volkspartij 69 zetels. Socialisten 45 Liberalen 15 Communisten 9 zwaai naar rechts heeft gemaakt. De libe ralen zijn de grote overwinnaars van de dag en heroveren zeer waarschijnlijk hun vooroorlogse positie, namelijk tussen de 25 en 30 zetels in de Tweede Kamer. De socia listen en dit is. mede een van de mar kantste feiten r liepen over het gehele land, zowel in Vlaanderen als in Wallonië met 4 tot 6 procent achteruit. De katho lieken halen de door hen zo sterk gepropa geerde meerderheid niet, tenminste in de Tweede Kamer, maar het is nog een open vraag, of zij deze volstrekte meerderheid in de Seqaat niet zullen verkrijgen. De heer Spaak, die de journalisten rond 3 uur vanmorgen kwam opzoeken, noemde de liberale overwinning het succes van de goede slogan, maar dat de directe belas tingen met 2-5 procent zouden kunnen wor den verminderd, zag hij als een onuitvoer bare electorale belofte, waarvan de libe- relen nu de gevangenen zijn geworden en die de vorming van een drieledige coalitie ten zeerste zal bemoeilijken. In het arrondissement Mechelen verove ren de liberalen 12,58 procent der stem men tegen 6,4 procent in 1946. Dergelijke percentages zijn ten gunste van de liberalen over het gehele land terug te vinden, maar het grootste succes boeken de liberalen in hun oude burcht Brussel waar zij met reuze sprongen hun verliezen van 1946 hebben goedgemaakt. In hei algemeen kan men dus zeggen, dat een groot gedeelte van de katholieke conservatieve kiezers liberaal hebben ge stemd uit protest tegen de fiscale politiek van him eigen minister van financiën, prof. Eyskens, maar dat deze verliezen ruim schoots worden goed gemaakt door het vrouwenstemrecht Een gedeelte van de vlottende massa is de socialisten ontrouw geworden en stemde ofwel op de liberalen of op de katholieken. Daarbij merkte de heer Spaak nog olijk op, dat de Vlaamse vrouwen in het algemeen zoals hun mannen hebben gestemd: in Wal lonië was dit echter niet het geval. Inder daad kan men uit de resultaten opmaken, dat de katholieken in het Vlaamse land een een aantal van hun posities zagen verval len, terwijl zij in Wallonië over de gehele lijn winst boeken. Alleen in de provincie Henegouwen wonnen de socialisten, als de traditioneel sterkste partij 1 procent der stemmen tot 42,60 procent. De communis ten vallen van 25 tot 15 procent'. De précaire Koningskwestie. In politieke kringen te Brussel is men van oordeel, zo meldt ANP, dat de oplos sing van de regeringscrisis niet gemakke- Hef woord is aan Montaigne: Een leraar moet liever een goed geschapen dan een goed gevuld liooid hébben. De Koningin opende Zaterdagmiddag het centrum van het Nederlandse Padvindsters- gilde in de villa }JBuitenzorg-'' te Baarn. Zij was bij deze gelegenheid gekleed in padvindstersuniform. Ex-kampcommandant Berg houdt de doodstraf De Bijzondere Raad van Cassatie heeft het beroep van de 42-jarige Berg, tijdens de bezetting commandant van het concen tratiekamp Amersfoort, verworpen. De door het Amsterdamse Bijzondere Hof op gelegde doodstraf werd in het arrest van de raad een gerechtvaardigde straf ge noemd omdat „Berg het leven van honder den gevangenen in Amersfoort tot een voortdurende kwelling heeft gemaakt en bovendien nog schuldig is aan het afslach ten van Russische krijgsgevangenen en andere afschuwelijke moorden." Het beroep van de 34-jarige W. A. P. uit 1 Utrecht en de 35-jarige B. S. uit Voorburg werd door de Raad verworpen. Beiden maakten deel uit van het „Sonderkomman- rio" Feldmeyer en hebben in opdracht van de Sicherheitspolizei „Silbertanne" moor den op Nederlandsers gepleegd. Zij hou den dus de doodstraf. lijk zal zijn. Reeds een van de talrijke ge schilpunten tussen Katholieken en Socia listen, namelijk de Koningskwestie, is vol doende om de politieke situatie ingewikkeld te maken. Het zou thans namelijk reeds vast staan, dat de Katholieken in de Senaat de volstrekte meerderheid verwerven, het geen hen in staat zou stellen een wetsvoor stel in te dienen en aangenomen te krijgen tot het houden van een volksraadpleging over de terugkeer van de koning. In de kamer van volksvertegenwoordigers zal waarschijnlijk een koningsgezinde meer derheid ontstaan, daar de Antwerpse libe ralen en de burgemeester van Brussel, Van de Meulebroeck, indien zij hun ver kiezingsbeloften althans gestand blijven, zich aan de kant van de koning zullen scha ren en voor de volksstemming zullen stem men. Zoals bekend, zijn de socialisten scherp gekant tegen deze volksraadpleging; zijn van oordeel, dat deze in strijd zou zijn met de grondwet. Reeds herhaaldelijk heb ben zij op ondubbelzinnige wijze tot uit drukking gebracht, dat zij bij het houden van een dergelijke volksstemming een al gemene staking zullen uitroepen. Ondanks de vele controversen tussen katholieken en socialisten schijnen vele leidende figuren in beide partijen vurig voorstander te zijn van een nieuwe katho liek-socialistische regeringscoalitie. In po litieke kringen kan men zich trouwens niet voorstellen, dat een internationale figuur als Spaak in de oppositie zou worden ge drongen. Als tegenwicht voor het (communistische) wereldvakverbond Zondag is te Genève besloten een nieu we niet-communistische vakverenigings- internationale op te richten. Alle vrije en democratische vakvereni gingsorganisaties in de gehele wereld zul len er in vertegenwoordigd zijn. Te Genève zijn 42 millioen arbeiders uit 38 landen vertegenwoordigd. De nieuwe organisatie, die binnen zes maanden offi cieel zal worden gevormd, zal een tegen wicht vormen voor de onder communisti sche leiding staande wereldbond van vak verenigingen. Het besluit werd genomen door de 127 afgevaardigden, die het En gelse vakverenigingscongres (TUC) te Ge nève biieen had geroepen. De nieuwe internationale verklaarde zich bereid algehele steun te geven aan de Spaanse bevolking in haar vraag naar burgerlijke vrijheden en vakverenigings rechten. waar de Spaanse vakverenigingen in ballingschap in een motie om vroegen. Op deze bijeenkomst werden de volgen- ,de programmapunten van de nieuwe in- (ter nat ion ale vastgesteld: Handhaving van nauw contact zussen Onze Brusselse correspondent telefo neert ons: Toen wij hedenochtend het ministerie /an binnenlandse zaken verlieten, konden wij aan de hand van de resultaten van de Belgische verkiezingen reeds positief vast stellen, dat België gisteren een flinke t» - KLM MELDT: In de havbn van Bari brengen Italiaanse soldaten op draagbaren de stofjelijlce res ten van de passagiers der verongelukte j__. K.L.M.-Constellation Roermondaan wal. van 8 leden van de "bemanning. De K.L.M. deelt mede dat uit Bari bin nen gekomen berichten blijkt, dat op grond van verklaringen van deskundige oogge tuigen en verdere aanwijzingen het on waarschijnlijk moet worden geacht, dat zich braiid aan boord van de „Roermond" heeft voorgedaan. Overigens zijn tot dusverre nog geen aanwijzingen omtrent de toedracht van de ramp verkregen, aangezien de wrakstuk ken nog niet zijn gelicht. Een veronder stelling omtrent de oorzaak van de ramp is dus thans niet te geven. Duikers, die op de zeebodem bij Bari op zoek zijn naar het wrak van de veronge lukte Constellation van de K.L.M., hebben een deel van een vleugel gevonden. In de vroege morgen begonnen drie duikers met het werk. Zij gingen af op olievlekken en zij zijn er thans zeker van in grote trekken te weten waar zich het wrak bevindt. De identificatie van de omgekomenen is thans voltooid. Volgens de bij het onderzoek betrokke nen zal het misschien onmogelijk zijn tot een verklaring van de oorzaak van de ramp te komen, wanneer men er niet in slaagt het afgebroken staartstuk van het vliegtuig te vinden. Men verwacht, dat binnen enkele dagen <3* stoffelijke overschotten per vliegtuig naar Nederland zullen worden overge bracht. Van tien inzittenden is het stoffelijk overschot tot dusverre niet geborgen, na melijk van de 15-jarige zoon van de familie Van Dort, van één Egyptische passagier en de vrije en democratische vakverenigingen in de gehele wereld. Bevordering van de groei van vakver enigingen in onvoldoende ontwikkelde lar.den. Bevordering van de vrede. Het behartigen van de economische, sociale en culturele belangen van de be volkingen in door de oorlog geteisterde landen. Arbeid voor iedereen. Verhoging van de levensstandaard in de gehele wereld, in het bijzonder door ont wikkeling van achtergebleven landen en koloniën. De volgende personen werden gekozen in de commissie voor het opstellen ener constitutie voor de nieuwe organisatie: onze landgenoot Kupers (voor de Bene lux), Jensen (Denemarken), Léon Jouhaux (Frankrijk), Deakïn (Engeland), Hedayat (voor het Midden-Oosten) en Pastore (Italië). De twee grote Amerikaanse vakbonden AFL en CIO waren beide vertegenwoor digd. De eerste „vliegtocht" boven Nederland duurde 3% minuut Sobere herdenking te Etten-Leur Wegens de ramp met de „Roermond" werd soberder dan aanvankelijk de bedoe ling was, Zaterdag in Etten-Leur het feit herdacht, dat daar veertig jaar geleden het eerste vliegtuig in Nederland opsteeg. Deze vlucht was mogelijk gemaakt door de Ettense suikerfabrikant Heerma van Voss, die ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van zijn suikerfabriek de Fransman graaf De Lambert uitnodigde met zijn machine van latten, doek en piano draad naar Nederland te komen. De vlucht in Etten-Leur heeft slechts 3 V2 minuut geduurd. Zaterdagmiddag waren velen in Etten- Leur bijeengekomen bij het in 1934 opge richte „Heerma van Voss"-monument op de hei, op de plaats waar graaf De Lam bert veertig jaar geleden opsteeg, onder anderen gen.-majoor J. Sitzen, bevelhebber van het derde militaire gewest, de heer U. F. M. Dellaert, bedrijfsdirecteur van de luchthaven Schiphol, dr. ir. M. H. Damme, vice-voorzitter, en de heer H. van Ede van der Pals, lid van de Raad van Be stuur van de K.L.M., de heer J. Hoekstra, chef vliegdienst Aero-Holland, drie lucht vaartpioniers jhr. J. van den Berch van Heemstede, W. Versteegh en M. van Meel, voorts kleinkinderen van wijlen de heer Heerma van Voss en Max Olieslagers, een broer van de luchtvaartpionier Jan Olie slagers. Nadat kransen gelegd en toespraken wa ren gehouden volgden demonstratievluch ten van een escadrille Harvards van het commando Luchtvaartopleidingen dei- luchtstrijdkrachten te Gilze Ryen, van een Beech-Craft van Aero-Holland, van een Convair-toestel van de K.L.M. en van het wedstrijd-escadrille van de rijkslucht vaartschool. Weer een stap verder Het bestuur van de stakende West-Ber lijnse Spoorwegvakbond heeft Zondag eenstemmig besloten, dat de stakers op Dinsdag 28 Juni het werk zullen her vatten. Het bestuur nam het besluit, om de vijf weken oude staking te doen eindigen, op een samenkomst welke was bijeengeroe pen om een verzoek van de Westelijke commandanten, dat het werk op Dinsdag zou worden hervat, te overwegen. Na een stormachtige bijeenkomst van vier uur van het bestuur en de leiders van de „onafhankelijke vakverenigings organisatie" werd een communiqué uit gegeven, waarin wordt gezegd, dat „de stakende spoorwegarbeiders met het oog op de brieven van de drie Westelijke com mandanten aan burgemeester Ernst Reu ter, op 25 Juni, hebben besloten op Ge disciplineerde wijze Dinsdag, 28 Juni, het werk te hervatten. Het spoorwegbestuur heeft medegedeeld, dat het treinverkeer onmogelijk Dinsdag hervat zou kunnen worden. „Er is aan zienlijke schade aan de installaties toe gebracht en het zal enige tijd kosten deze te herstellen", aldus de verklaring. Deskundigen aan het stakingshoofd kwartier zeiden echter, dat de schade in West-Berlijn gering was en dat Donder dag het verkeer hervat zou kunnen worden. De drie Westelijke commandanten had den Zaterdagavond de West-Berlijnse bur gemeester en de leiders van de stakende West-Berlijnse spoormannen doen weten, dat zij voortzetting van de staking „niet langer gerechtvaardigd" achtten. Om het eindigen van de staking, die reeds vijf weken duurt, te bevorderen, hebben de Westelijke commandanten de Westelijke gemeente-autoriteiten gemach- Manoeuvres van Westelijke luchtmachten begonnen De manoeuvres waaraan RAF-toestellen, in Groot-Brittannië gestationneerde Ame rikaanse superforten en een groep Neder landse Meteor jagers deelnemen, zijn Zater dagmiddag begonnen. De oefeningen zijn ingezet met een onderscheppingsvlucht van straaljagers vdn het type Vampire". Sedert Zaterdagmiddag waren alle lucht- afweerdiensten in Zuid-Engeland in alarm toestand in afwachting van de „bombarde menten", die door Amerikaanse superfor ten zouden worden uitgevoerd. Tot de vliegtuigen met een verdedigende taak, die het eerst opstegen, behoorden toestellen van de Nederlandse luchtmacht onder commando van majoor-vlieger J. Flinterman. Op de eerste dag was het hoofdzakelijk de bedoeling van de aanvallers de verdedi ging aan de tand te voelen. AmerikcUinse vliegende reuzenforten voerdePeen schijn- aanval op Liverpool en daarna op Leeds uit. Tevens werden luchtraids op Londen uitgevoerd. Hierbij geraakte een vliegend fort, met eon BBC-correspondent aan boord in moeilijkheden. De correspondent en een deel van de bemanning verlieten met be hulp van valschermen het toestel. De ove rige leden van de bemanning slaagden er in met het toestel behouden te landen. Twee zware „vijandelijke" nachtelijke luchtaanvallen luidden de tweede dag in van de operatie. Eén aanval was gericht tegen Noord-Londen. Spoedig daarna werd gemeld, dat dertig „vijandelijke" vliegtui gen boven de kust van Lincolnshire vlo gen, waarschijnlijk op weg naar Sheffield. Zij werden door Mosquito's onderschept. De tweede dag van de negenaaagse lucht- manoeuvres leverde voornamelijk aanval len op industriële doelen in Midden-Enge- land. Volgens een officieel communique wer den de grootste twee aanvallen van de af- geloprn nacht, waarvan één op Londen, door Mosquito's afgeslagen. Gisteren ge lukte het een ..vijandelijk" eskader Enge land van de Oostkust binnen te komen on danks de verdedigingspogingen van Ameri kaanse straaljagers, die bij Norwich hun basis hebben. Straalvliegtuigen van het type .Vampire" behoedden Londen voor een luchtaanval door een kleine vloot superforten 30 kilometer ten Westen van de stad uit elkaar te drijven. tigd er voor te zorgen, dat de spoorman nen de komende drie maanden hun loon voor honderd procent in Westmarken ont vangen. Convooi van de sultan door guerilla's beschoten TNI kwam niet opdagen in Wonosari Zaterdag werd ten Westen van Praraba- nan (10 km ten Oosten van Djokja) een convooi, waarin de sultan van Djokja en een militaire waarnemer van de UNO- commissie meereden, door een bende be schoten. De Nederlandse troepen hebben de bende verdreven. Uit Djokja meldt de correspondent van Aneta, dat de Nederlandse troepen de resi dentie reeds op 29 Juni ontruimd, zullen hebben.- De sultan zal over de terugkeer van de republikeinse regering beslissen. Gedurende het terugtrekken van de Neder landse troepen mogen alleen door de sul tan aangewezen personen buitenshuis ver toeven. De overdracht van Wonosari aan de republiek is volgens te Batavia ontvangen berichten als volgt geschied. Volgens plan waren Nederlandse troe pen onder leiding van cTe commandant van de T-brigade om 10.15 uur Vrijdagochtend uit deze plaats vertrokken. Volgens schema zouden op hetzelfde tijdstip republikeinse troepen de plaats bezetten. Zij verschenen echter niet. De sultan ging daarop met zijn secretaris de troepen tegemoet. Zij keerden onverrichterzake terug. De sultan zond toen twee koeriers op de fiets uit met een door hem ondertekende boodschap. Ook deze keerden zonder iets van de republi keinse troepen vernomen te hebben lerug. Nadat de sultan op de pasar de bevolking had toegesproken, waarbij hij mededeelde, dat Wonosari weer onder republikeins ge zag stond en het volk aanmaande kalm te blijven, werd nogmaals een bode uitgezon den, die terugkeerde met twee ongewa pende, in burger geklede' personen, die verklaarden vertegenwoordigers van de TNI te zijn. Zij deelden mede. dat de re publikeinse troepen om 14.00 uur zouden arriveren. Toen de sultan Wonosari ver liet, waren de troepen nog niet aangeko men. Het vliegveld Gadeng, dat in de mid dag was overgedragen, vertoonde na het vertrek van de Nederlandse troepen het zelfde beeld. Nader wordt gemeld, dat indien de situa tie het toelaat, de sultan 3 Juli een tele gram naar Banka en Batavia zal sturen voor de overkomst van de Republikeinse regering naar Djokja. Indien dit doorgang vindt, wordt de Republikeinse regering op 5 Juli verwacht, aldus deelde de sultan mede. De sultan heeft aan Aneta omtrent de beschieting bij de terugkeer uit Prambanan verklaard geen enkel schot te hebben ge hoord. Minister van Maarseveen keert Woensdag terug Minister Van Maarseveen keert Woens dag uit Indonesië naar Nederland terug, aldus verneemt Aneta. HET OOSTENRIJKSE STAATSVERDRAG Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken deelt mede, dat de grote vier op 30 Juni te Londen dc besprekingen over de definitieve redactie van het vredesver drag met Oostenrijk zullen hervatten. Samuel Reber, adjunct-staatssecretaris, zal de Amerikaanse afvaardiging leiden. lOOCCCCOOOCOOOOCOOOOOOOCOOOOOOO! ZONNIG AVEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bil:, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Droog en overdag zonnig weer met meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. In het binnenland warm maar plaatselijk in de kustgebieden koeler met zeewind. 28 Juni: Zon op 4.22 uur, onder 21.04 uur Maan op 5.58 uur. onder 23.13 uur Hoogwatertyden: Maandag 27 Juni: 4.10—16.36 uur. Dinsdag 28 Juni: 4.5017.19 uur. Laagwatcrtijden. Maandag 27 Juni: 12.11 uur Dinsdag 28 Juni: 0.31—12.51 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1