Zon, vlaggen en fanfares zetten eeuwfeest luister bij De radio geeft Dinsdag {Wereldnieuws Maandag 27 Juni 1949 2 Défilé voor jarig Provinciaal Ziekenhuis Levende have voor dierenpark en volière is gearriveerd Harmoniekorpsen en gymnastiek verenigingen hebben Zaterdagmiddag in een stoet van meer dan een kilo meter lengte gedefileerd voor directie, verplegers en verpleegden van het Pro- vinciaal Ziekenhuis, waar ter ere van- het honderdjarig bestaan de vlag in top was gehesen onder een zonnige hemel. Een défilé, dat op zichzelf al een wel gemeende bijdrage betekende van de burgerij van Santpoort en dë omlig gende plaatsen tot de feestviering van het jarige Ziekenhuis, maar dat eigen lijk (als we het zo mogen uitdrukken) slechts de fleurige verpakking was van het grote geschenk der Santpoortena ren: een nieuwe bevolking van herten en vogels voor 't sinds de oorlog uitge storven dierenpark op het Ziekenhuis terrein. Zo is een plan, dat niet minder dan een trouvaille was, tot aller tevredenheid en genoegen uitgevoerd. Om ongeveer drie uur startte de lange stoet van de Wijnoldy Daniëlslaan te Santpoort, aangevoerd dooi de trotse harmonieorkesten van de Haar lemse politie en de Hoogovens. Voorafge gaan door hun vaandels en vlaggen trokken de deelnemende groepen om en om een muziekkorps en een sportclub in keurige marsformatie langs de Kennemerweg, door Bloemendaal en terug langs de Brederode- laan naar het Provinciaal Ziekenhuis, waar zich voor het hoofdgebouw, directie en ge nodigden hadden opgesteld. Vervolgens doorkruiste de optocht een groot gedeelte van het terrein, ging langs het zogenaamde nieuwe gedeelte waar een oud-Hollandse markt was geënsceneerd en verliet het terrein dóór een Noordelijke uitgang. Bij het Stationskoffiehuis werd de stoet ont bonden en zijn kort daarop de prijzen uit gereikt aan de groepen, die naar het oor deel vdn een jury het verdienstelijkst had den gemarcheerd en gemusiceerd. Geschenk overgedragen Na afloop van het défilé is het comité, dat zich uit de burgerij had gevormd, in het Ziekenhuis door de directie ontvangen, en toen is bij monde van voorzitter mr. L. Vorstman het geschenk officieel overge dragen. Mr. Vorstman deed dit met een hartelijk speechje, waarin hij deze gift van de Santpoortse burgerij het beste bewijs noemde van het meeleven, dat „buiten het hek" met het Provinciaal Ziekenhuis be staat, en van het toenemende begrip van outsiders voor het moeilijke maar prachtige verpiegingswerk, dat in de Santpoortse in richting wordt verricht. De eerste geneesheer-directeur, dr. G. Kraus, zei dankbaar te zijn voor dit mee leven van buiten en de stoffelijke blijken daarvan: de burgerij had geen beter ge schenk kunnen aanbieden. Het herstel van het dierenpark en de volière in hun oude glorie zal dagelijks drie groepen ten goede kómen; in de eerste plaats de verpleegden zelf, maar daarnaast in mindere mate ook het verplegend personeel en de bezoekers. De levende have voor het inmiddels op geknapte dierenpark en de gerepareerde volière is dezelfde dag gearriveerd. Ge deeltelijk onder andere de hérten per trein uit alle delen van het land; ge deeltelijk ook kwamen de Santpoortenaren zelf met hun offer in de vorm van een stel duiven, een paar krielkippen of siervogels. De nieuwe bewoners voelen zich er reeds thuis en over gebrek aan belangstelling hadden zij uiteraard nog niet te klagen. Aanbieding van een gedenkteken Vanmorgen waren velen op het voorplein van het ziekenhuis aanwezig voor de aan bieding van een gedenkteken aan de com missie van bestuur. De voorzitter van de jubileum-commissie, de heer R.Verbeek, hield een toespraak namens alle ambtena ren van hoog tot laag, nameris enkele hon- (Adv.) HILVERSUM I, 301.5 M. 7 00, 3.00, 13.00. 18.00, 20.00. 23-00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Bioscooporgel. 7.50 Dagopening. 8.15 Lichte muziek. 8.55 Voor de vouw. 9.00 Klarinetkwintet. Mozart, 9.30 Zangplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Ar beidsvitaminen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Zangplaten, 11.30 De Wekker. -12.00 Franse muziek. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Plat teland. 12.40 Speeldoos. 13.20 Promenade orkest. 139.50 Dansmuziek. 14.00 „Met naald en schaar". 14,30 Symphonisch concert. 16.25 Beroemde componisten: Bruckner. 16.40 Schoolbel. 17.00 Kinderkoor. 17.30 Reportage Wimbledon. 17.45 „Proza en poëzie in Indo nesië". 18.15 Piano-potpourri. 18.30 Strijd krachten. 19.00 Radiostrip. 19.10 Parijse brief. 19.15 Toneelbeschouwing. 19.30 Dansmuziek. 19.45 Scheepvaart. 19.50 Wederopbouw. 20.05 Reportage. 20.15 Andres Segovia, gitaar. 20.30 Eerste en tweede acte van „Orfeo", von Gluck. Pierre Monteux dirigeert Kathleen Ferrier, GreehKoeman, Louise de Vries, koor en orkest van de Nederlandse Opera. 21,35 Platen. 21.45 Buitenlands overzicht. 22.00 Werken voor tweo piano's. 22.30 Skymasters. 23.15 Werken van Edward Elgar. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00. 8,00. 13.00, 19.00, 20.00 23.00 uur Nieuws. 7.15 Marjo Tal. piano. 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9.05 Lichtbaken. 9.35 Symphonisch concert. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Opera muziek. 10.40 Schoolradio. 11.00 Lichte klan ken. 11.40 Kerkkoor. 12.03 Liederen van Bramhs en Duparc. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Orkest zonder naam. 12,55 Zonnewijzer. 13,20 Orkest. 13.40 Koor. 13.55 Maastrichts Strijkkwartet. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Schoolradio. 15.50 Koor. 16.00 Voor zieken. 16.30 Zïekenlof. 17.00 Na schooltijd. 17.15 Felicitaties. 17.45 Rhythm-sextet. 18.10 Sport. 18.20 Actualiteiten. 18.30 „Werk van de psy chiater", 19.15 Amusementsorkest. 19.45 „Dit is leven". 20.05 Gewone man. 20.12 Radio Philharmonïsch Orkest onder Willem van Otterloo. met Adriaan Bonsel. fluit. Sym- phonie no 34. Mozart; Suite voor fluit en strijkorkest, Bonsel: Academische feest- ouverture, Brahms. 21.10 School en radio. 21.25 Noemi Perugia, zang. 21.50 Kamermu ziek in het Holland Festival: Gertler Kwar tet. Kwartet in C, Haydn; Kwartet no. 6, Bartok. 22.45 Gebed. 23.15 Werken van Mon teverdi. derden gepensionneerden en oud-ambtena ren en veel patiënten, oud-patiënten en familieleden van verpleegden. De heer Verbeek herinnerde er aan, dat „Meerenberg" het enige provinciale ge sticht is, dat als uitvloeisel van de wet van 1841 in ons land werd gebouwd en wel door de provincie Noordholland. De tot stand- koming voltrok zich niet zonder moeilijk heden. Maar het social begrip, dat zich in die dagen baanbrak was doorslaggevend. De eerste geneesheer-directeur, dr. Everts heeft honderd jaar geleden denkbeelden uitgesproken, welke verwezenlijkt zijn en dat was slechts mogelijk door de bereid heid tot het brengen van belangrijke ma teriële en persoonlijke offers. De provincie Noordholland bracht de materiële offers in ruime mate op en daardoor kon de weder kerige bereidheid tot het brengen van per soonlijke offers niet uitblijven. Een opeen volgende rij van 87 prominente vrouwen en mannen uit de provinciale samenleving, van wie veertien de voorzitterzetel in namen, vormde de opeenvolgende bestuurs colleges en stelde haar inzicht en bekwaam heid in dienst van het bestuur en het be heer van het ziekenhuis. Zes geneesheren- directeur. gesteund door een staf van 67 medici, hebben een eeuw lang hun weten schap en rijke^ ervaring in dienst gesteld van de lijdende mensheid, welke aan hun zorgen was toevertrouwd. Een en dertig predikanten, Rooms-katholieke geestelijken en Joodse leraren gaven hun zorg en steun op geestelijk gebied. Andere functionaris sen namen de financiële en stoffelijke noden voor hun rekening. Deze kern werd bijgestaan door een leger van duizenden, bestaande uit verplegend-, huishoudelijk-, administratief- en tuinpersoneel. Uit de sa menvoeging van de materiële offers aan millioenen guldens en de persoonlijke inzet op het terrein van beleid, wetenschap, be nevens de arbeidzaamheid der duizenden medewerkers, hebben zich de bouwstenen gevormd, waaruit het speciaal eigen karak ter van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort is opgebouwd. De heer Verbeek vervolgde, dat de jubi leum-commissie de geest van dit zieken huis in volkomen eenstemmigheid zo gaarne tot uitdrukking zag gebracht. Ingekomen giften stelden de commissie in staat ernstig te overwegen opdracht aan een kunstenaar te verstrekken, om dat, wat zij als de gees telijke waarde 'van Santpoort voelde, op een symbolische wijze te vertolken. De ge schiedenis heeft in Conolly, Schvoeder van der Kolk en zeker Everts figuren opge leverd wier werk als richting gevend zou kunnen worden aangemerkt. De commissie zocht echter naar datgene, waaraan niet alleen de leidinggevende of wetenschappe lijke mens. maar waaraan ieder van hoog tot laag deel had: namelijk het warm men selijke, de steun van sterken aan zwakken, de verbondenheid en het geloof in de resul taten van geschonken vertrouwen. Als ver tegenwoordiger van deze geest, als de man,' die zijn geloof in de kracht van de men senliefde, de goed menselijke daad en het geschonken vertrouwen bewaarheid zag, doemde voor de geest op. de persoon van Johannes van Duuren, die van 1837 tot 1866, opzichter in het „Cellenbroederen- huis" in Nijmegen was. Deze heeft in alle eenvoud, gedreven door liefde voor zijn medemens en uitgaande van de overtuiging, dat het goede in de mens zich niet laat vernietigen, een volledige ommekeer in de behandelingsmethode van de aan zijn zor gen toevertrouwde patiënten teweegge bracht. De commissie besloot door een gedenk teken al diegenen te eren, die bij de ver pleging der geesteszieken door dezelfde geest van menslievendheid en gevoel van mensenwaarde werden geleid als de een voudige opzichter van het Cellenbroeder- huis in de eerste helft van de vorige eeuw. De heer Verbeek droeg het monument over en deelde mee, dat de middelen zo ruim waren toegevloeid, dat daaruit be halve het monument de aanleg van een openluchttheater kon worden bekostigd. Het openluchttheater biedt plaats aan 740 bezoekei-s. Maar het mooiste van deze geweldige aanwinst voor het ziekenhuis is wel, dat al het grondwerk is verricht door de patiënten, die in korte spanne tijds 1200 m3 zand verplaatsten en met de overige door hun aan dit object gegeven arbeid, voor ruim 3000 aan arbeidsloon voor dit doel bijdroegen. Namens de commissie van bestuur der Provinciale ziekenhuizen sprak de voor zitster mejuffrouw mr. E. Ribbius Peletier woorden van dank. „Mogen hier werken vrienden van de geesteszieke"' Tijdens de herdenkingsplechtigheid in de zaal „Musis Sacrum" heeft de geneesheer directeur, dr. G. Kraus, een rede gehouden over de achtergrond, waartegen de herden king op het gebied van de verpleging van geesteszieken moet worden gezien. Spreker meende over de geschiedenis van 't zieken huis niet behoeven uit te weiden, omdat binnenkoneen gedenkboek zal verschijnen. Door de achtergrond, die een belangrijk en wezenlijk deel is van de beschavingsge schiedenis, om de jubilaris heen te belich ten. komt de juiste betekenis van een eeuw feest als dit het best tot haar recht. De omtrekken van het plaatselijk en het tijde lijk bestaan van' de inrichting, die zo dier baar is aan velen, die daarin werkten en ook aan velen, die daarin werden ver pleegd, kunnen dan worden aangeduid, ont daan van ij delheid en locaal chauvinisme en met de nodige bescheidenheid, welke vooral hem past, die tracht zich in de grondslag van de ware krankzinnigenver pleging te verdiepen. Dr. Kraus zeide, dat het niet moeilijk is die grondslag te schetsen van het stand punt van de hedendaagse cultuur. De ware krankzinnigenverpleging rust op eerbied voor de persoonlijkheid van de zieke mede mens. Zonder die eerbied worden de hoog ste goederen van de patiënt zijn rechten, zijn vrijheid en zijn plichten bedreigd, zon der die eerbied komt er plaats voor wan trouwen en vrees, dwang en verachting. De geschiedenis leert dit. In enkele woorden is dit de kern, zeide spreker. In een dramati sche worsteling van vele eeuwen werd dit inzicht verworven en tenslotte gemeen goed van de meeste psychiaters, waarmede niet is gezegd, dat zij er niet nog veelvuldig tegen zondigen. Het is onnodig te ver melden, dat het grote publiek, ondanks het vooral in de democratische culturen groel- Namens het personeel is als jubileumge schenk aangeboden een gedenkteken, ge maakt door de beeldhouwer H. Richters uit Amsterdam. Het stelt voor een herinne ring aan Johannes van Duuren (1837 tot 1866), die oprichter van het Cellenbroe- derhuis te Nijmegen was en het wil er vooral de aandacht op vestigen, dat de grote waarde en het hoge beginsel bij de verpleging van geesteszieken is gelegen in de grondgedachte, dat de menselijke persoonlijkheid eerbied eist en eerbied toekomt. De beeldhouwer heeft in twee menselijke figuren tot uitdrukking ge bracht, hoe de ene mens, die in de wan hoop dreigt onder te gaan, weer wordt opgeheven door de sterkere en terugge voerd tot het licht. Links en rechts van het voetstuk zijn kleine figuren aangebracht, welke de herinnering aan Johannes van Duuren en zijn eerste vrouw levend zullen houden. ende besef van de waarde der menselijke persoonlijkheid in het algemeen, in zijn houding tegenover de geesteszieke nog door wantrouwen en vrees wordt geleid. De aan hangers van vreemde ideologieën en de mis dadigers delen in dit opzicht zijn lot. De juiste instelling jegens de geesteszieke is allerminst geleidelijk gegroeid. Tijdper ken, waarin het besef, dat slechts eerbied voor de persoonlijkheid van de patiënt de juiste basis kan zijn voor de bemoeiingen met geesteszieken, reeds schemerde, wissel den af met eeuwen van nagenoeg volslagen duisternis. Enkelen, hun tijd ver vooruit, onbegrepen, bespot en .bestreden, verkon digden denkbeelden en pasten die toe en vonden geen navolging. De wordingsge schiedenis van de huidige houding is er een met veel heuvels en dalen, een bonte afwis seling en een grote bewogenheid. Uitvoerig belichtte dr. Kraus op welke wijze men in de loop der eeuwen is opge treden tegen geesteszieken. In het oude Egypte bestond er al een behandelings schema. In Nederland is de toestand vroé- ger bedroevend geweest. Het heeft lang geduurd alvorens hervormingen tot stand kwamen. Het gebeurde in het begin van de vorige eeuw nog, dat geesteszieken in holen en nauwe kerkers afgezonderd waren of vermengd met gevangenen en dieven. De ongelukkigen waren aan mishandelingen blootgesteld. In 1842" werden patiënten in een kerker aan nieuwsgierigen voor een kleinigheid getoond. Dr. Kraus besprak de wijzigingen, welke zich in de afgelopen eeuw hebben voorge daan en zeide, dat wij eigenlijk nog aan het begin staan van de enig juiste houding tegenover de zieken. Dat betekent de ver plichting, om pal te staan tegenover de dreigingen, welke nog steeds op de loer liggen. Zodra de eerbied voor het individu verzwakt, zijn de patiënten in gevaar. De jongste geschiedenis, de massale waan van de heerlijkheid van het Germaanse ras, waaraan duizenden geesteszieken ten offer vielen, bewijst dit. Spreker besloot zijn rede met de wens uit te spreken, dat bij een volgend jubileum van het Ziekenhuis nabij Santpoort getuigd zal kunnen worden „Hier hébben sedert dien slechts vrienden van de geesteszieke gewerkt". Rheumatische Pijnen tergen de mens tot levensmoewordens toe. Maar met Kruschen keerde voor millioenen de levenslust weer. En toch is Kruschen geen wondermiddel. Het is alleen maar een natuurlijk middel, samen gesteld uit die zes minerale zouten, die het gestel nodig heeft om goed te kunnen func- tionneren. Die natuurlijke middelen man keren veelal aan het gewone dagelijkse voedsel, dat zelfs soms wel Uw kwaal in de hand werkt. Met de dagelijkse dosis Kru schen, elke morgen na het opstaan, brengt gij het evenwicht weer in stand en geeft ge Uw bloedzuiverende organen precies die kleine dosis opwekkende kracht, nodig voor de functies, die het lichaam er van verwacht. Waarom zoudt ge Uzelf geen ander mens maken: vlot, fit, welgemoed en veerkrachtig? In plaats van door te tobben met stramheid en pijn en de lusteloosheid en humeurigheid, die daarvan het gevolg zijn. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Dro gisten. (Adv.) 8. Toen de heer Jeroen de Blaet, de vroe gere eigenaar van het dure horloge, naar binnen kwam, zei Joris Goedbloed niets anders dan: Excuseer me ik herinner me dat ik nog een boodschap te doen heb.en met die woorden vloog hij op het dakraam toe en maakte zich gereed om door de dakgoot te verdwijnen „Wacht even!" riep Panda, die onraad bespeurde, en hij hield Joris tegen aan zijn jas. „Wacht, even! Misschien heeft meneer iets belangrijks te zeggen„Ja, tochdat heb Koningin opende nieuw cen trum Ned. Padvindstérsgilde „Een voorbeeld voor de groten" Koningin Juliana, beschermvrouwe van het Nederlandse Padvinstersg'ilde, heeft Zaterdagmiddag het nieuwe centrum van dit gilde „Buitenzorg" te Baarn officieel sgeopend. Ruim vierduizend padvindsters uit alle delen van het land waren op het landgoed bijeengekomen. Ook waren er de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten en de Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht, de heer J. M. A. Reinalda. Koningin Juliana die gekleed was in pad- vindstersuniform, werd verwelkomd door Veedim, mevrouw E. van de Bosch-De Jongh. Zij schetste het ontstaan van het centrum, waarbij de regering hulp heeft geboden en dankte Hare Majesteit voor het vertrouwen dat zij in het Nederlands Pad vindstérsgilde heeft gesteld door haar oud ste twee dochters deel van het gilde te doen uitmaken. Koningin Juliana feliciteerde hierna het hoofdbestuur met de totstandkoming van dit centrum. „De naam „Buitenzorg" klinkt lichtvaardig optimistisch, want er zullen ook moeilijke dagen komen. Doch deze naam drukt ook een ideaal uit, dat door samenwerking stevig bevestigd kan wor den. Dan zal dit een voorbeeld voor de groten zijn. Dat is mijn en aller wens". Daarna ging de Koningin, die vergezeld was van prinses Irene, over tot de opening van het gebouw door het loskno pen van een zogenaamde weverssteek, waarna men zich naar de ontvangstzaal begaf. Hier bood minister Rutten zijn ge lukwensen aan. Namens de Nederlandse Jeugdgemeenschap sprak de heer Peters. Hij bood voor de bibliotheek een boek aan. De oud-penningmeesteresse mevrouw De Haas bood namens de oud-leden een zestal fraaie lampen aan. Tot slot sprak namens de Nederlandse Gidsenbeweging mejuf frouw Twaalfhoven. Vlissingen verlaagt de vermakelijkheidsbelasting Na een uitvoerige discussie besloot de gemeenteraad van Vlissingen de verorde ning tot heffing der vermakelijkheidsbe lasting te wijzigen. In het vervolg zullen de bals niet meer met 50 procent doch met 35 procent wor den belast, omdanks verzet van het college van B. en W. Het voorstel van een der raadsleden om het heffingspercentage voor boks- en wie lerwedstrijden van 35 op 25 te verlagen werd ondanks uitvoerige bestrijding door de wethouder van financiën, door de raad aanvaard. Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTR1SCHE INSTALLATIES GRONDVERWARMING (Adv.) Griep-epidemie en Ziektewet Bijna tweemaal zoveel ziekte gevallen als een jaar tevoren De griep-epidemie die in de afgelopen winter heeft geheerst is in het bedrijfs leven sterk merkbaar geweest. Het mini sterie van Sociale Zaken heeft laten nagaan of de voorlopige cijfers over uitkeringen volgens de Ziektewet tot bepaalde conclu sies aanleiding gaven. Bij deze cijfers wordt over het algemeen niet de aard der ziekte vermeld. De enorme stijging van het aantal ziekmeldingen ge durende de griep-epidemie in verhouding tot die over de overeenkomstige periode van het voorafgaande jaar wettigt echter de conclusie, dat deze stijging voorname lijk op rekening van de griep mag worden geschreven. Niet uit het oog mag worden verloren dat de verhoogde activiteit van het bedrijfsleven het aantal verzekerden heeft doen stijgen. In de tien weken dat de griep-epidemie op haar hoogtepunt was (20 December 1948 tot en met 26 Februari 1949) werden bij de Raden van Ai-beid en bij bedrijfs verenigingen 401.192 ziektegevallen aan gegeven tegen 203.359 in de periode 22 De cember 1947 tot en met 28 Februari 1948, een stijging dus van 77,3 procent. De Raden van Arbeid hebben van 1 No vember 1948 tot en met 2 April 1949 10.259.610,41 ziekengeld uitgekeerd tegen 8.747.842,76 in de overeenkomstige peri ode van 1947/48, een vermeerdering der halve van 1.511.768,65 bij een stijging van het aantal ziekmeldingen van 44.324. Bij vergelijking van deze cijfers komt men tot een gemiddelde uitkering van 34,50 per geval. Aangezien de uitkering per dag op 4,is te stellen kan de gemiddelde uitkeringsduur worden geschat op 8 a 9 dagen. Uitgaande van de veronderstelling dat een en ander op rekening van de „Ita liaanse griep" zou mogen worden geschre ven, zou men kunnen concluderen, dat de afwezigheid ten gevolge- van griep over het algemeen van korte duur is geweest. ik," sprak Jeroen de Blaet zachtmoedig. „Ik begrijp wel dat u het druk hebt met al uw goede werken en zo, maar misschien wilt u nog even wachten..„Ja, ja," ant woordde Joris hijgend. „Wachten, spraakt ge? EhiTc ken u nauwelijks.waar hebben wij elkaar eerder ontmoet?" ,Ik heb zojuist een horloge aan uw goede wer ken afgestaaii," vervolgde de heer de Blaet. „Ik hoop, dat het goed loopt en dat ge er veel goeds mee doet!" Nu begon Joris weer allervriendelijkst te glimlachen; hij scheen geheel gerustgesteld. „O ja," zei Doodstraf voor drie leden van „Jagdkommando Nord-West" Het Amsterdamse Bijzondere Gerechts hof heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de vier voornaamste figuren van het „Jagdkommando Nord-West". De Nederlanders J. P., W. R. C. M. van der L. en C. C. werden overeenkomstig de eis tot de doodstraf veroordeeld. De Duit ser A. M. U., tegen wie ook de doodstraf was geëist, werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 15 jaar met aftrek. „De -drie Nederlandse leden van dit „Jagdkommando" aldus verklaart het Bijzondere Hof in zijn sententie „heb ben hun vaderland verloochend en verra den en hun gehele persoon in dienst gesteld van de vijand. Zij hebben in de laatste maanden voor de" bevrijding het naamloos lijden van de Nederlandse bevolking ver zwaard door op de meest gruwzame wijze gevangenen lichamelijk en geestelijk te kwellen. Als een bandeloze troep heeft dit „Jagdkommando" huisgehouden. Slechts de zwaarste straf is hier op zijn plaats". Manifest van „Handhaving Rijkseenheid" Het „Nationaal Comité Handhaving Rijkseenheid" heeft een manifest uitgege ven, waarin wordt gezegd dat artikel 209 van de gewijzigde Grondwet, op grond van het te Linggadjati overeengekomene, bin dend voorschrift dat de unie zal voldoen aan zekere door haar organen te waarbor gen voorwaarden, die een beperking van de souvereiniteit der lid-staten meebrengen. Maar reeds, aldus gaat het manifest ver der, heeft de regering dn Van Royen te Batavia doen verklaren, dat zij „niet staat op enige macht van de unie om in te grij pen in de binnenlandse aangelegenheden van de deelgenoten", waardoor die waar borg geheel denkbeeldig wordt. „De Kroon en het Rijk", aldus het mani fest, „zullen tengevolge van deze gang van zaken nog op een veel noodlottiger wijze worden gebroken dan uit de wijzi ging van de Grondwet in 1948 voortvloeit. Ondertussen gaat de regering voort over de voorwaarden van de ontbinding van liet rijk te onderhandelen met Soekarno en Hatta, terwijl zij aan de Staten-Generaal de duizenden te Djokja buitgemaakte stuk- ken verheimelijkt, die bewijzen dat de sluipmoordenaars onzer zonen en onzer getrouwe Indische vrienden in dienst en onder bevel staan van de republiek. Een internationale commissie oefent in Indo nesië in feite thans het hoogste gezag uit en onder druk van die commissie moeten de machthebbers der republiek, die wij op grond van hun misdaden gewapenderhand uit hun macht hadden ontzet, weer in Djokja worden hersteld. Deze nationale vernedering", zo besluit het manifest, „is het resultaat van de politiek der regering, maar wij, onze plicht getrouw, verheffen tegen dit bedrijf voor het forum der ge schiedenis nogmaals ons plechtig protest". Grote legeroefeningen op de Veluwe Op de Veluwe zullen eerstdaags leger oefeningen worden gehouden van grote omvang. De deelnemende troepen worden gevormd door vijf infanterie-bataljons, een regiment veldartillerie, een afdeling luchtdoelartillerie, een of meer eskadrons vechtwagens, een eskadron' pantserwagens, ëen verbandplaats-afdeling, een transport- compagnie, een detachement Koninklijke Marèchaussée en enkele •staven. Het ge heel zal onder leiding staan van de com mandant strijdkrachten te velde, de gene- raal-majoor der artillerie A. Th. C. Opso- mer. Op 27, 28 en 29 Juli zal door alle onderdelen gezamenlijk worden geoefend. Het doel van deze manoeuvre is de oefe ning van staven en troepen, in beperkte vorm optredend als het mobiele veldleger, dat in de toekomst zal worden gevormd. Vier roofovervallen in de hoofdstad opgehelderd Van de twaalf jongemannen, die de Am sterdamse rechtbank in een cafétaria in de Van der Helststraat heeft' gearresteerd onder verdenking betrokken te zijn bij roofovervallen, welke de laatste tijd in de hoofdstad werden gepleegd, zijn er zes vrij gelaten. De zes overigen hebben bij hun verhoor toegegeven, vier overvallen te heb ben gepleegd, namelijk die op 9 Mei op de adjunct-secretaris van de Vakgroep Hout verwerkende Industrieën op het kantoor van de vakgroep in de Kerkstraat, op 8 Juni op een tramconducteur op de Ooster Ring dijk, op 12 Juni op een kleermaker uit de Saxen Weimarlaan en een overval in het Beatrixpark van vroeger datum. De over vallen op een lerares in haar woning aan de Ruysdaelkade en op een kellner in een café aan de Martelaarsgracht zijn nog niet opgehelderd. KATHOLIEKE NATIONALE PARTIJ. Het bestuur van de Katholieke Nationale Partij is thans definitief als volgt samen gesteld: algemeen voorzitter: Ch. J. I. M. Welter, lid van de Tweede Kamer, Dén Haag. Dagelijks bestuur: luitenant-generaal b.d. M. L. F. Bajetto. Den Haag, voorzitter; Th. Ederveen, Haarlem, onder-voorzitter; J. L. A. Zwarts, Scheveningen, secretaris penningmeester; J. P. van der Griendt, Zwolle, J. H. Martehoff, Amsterdam, H. W. C. Simons, Den Haag en Th. Spoelder, Breda, leden. hij „neemt toch plaats, brave weldoener! Uw horloge loopt uitstekend, niet voor en niet achter, om kort te gaan. En wanneer ge misschien gekomen zijt om nog méér van die uurwerkjes voor de goede doel einden af te slaan, dan ben ik gaarne tot uw beschikking" „Zo is het niet," weerde de heer de Blaet verlegen af. „Maar ziet u ik heb iets vergeten. Achterin het doosje van dat horloge zat een loterij briefje.... en„Een loterijbriefje herhaaWe Joris, verblekend. „En?" Gen. majoor A. C. de Ruyter van Steveninck overleden In Den Haag is in de leeftijd van 53 jaar overleden generaal-majoor A. C. de Ruyter van Steveninck, lid van het Hoog Militair Gerechtshof en oud-commandant van de Prinses Irene-brigade. Generaal-majoor De Ruyter van Steve ninck heeft een belangrijk aandeel gehad in de bevrijding van Nederland. Hij heeft als commandant van de brigade „Prinses Irene" dit onderdeel op een zodanige voor treffelijke wijze aangevoerd, dat de gealli eerde bevelhebers, onder wie de bgigade streed, herhaaldelijk hun bijzondere tevre denheid hebben betuigd over de moedige en beleidvolle wijze, waarop de brigade haar taak in geallieerd verband vervude. Als erkenning van de daden door haar ver richt, heeft de Koningin destijds het vaan del der brigade de hoogste militaire onder scheiding, namelijk de Militaire Willems orde, Verleend. Generaal-majoor De Ruyter van Steve ninck werd op 28 November 1895 te Tiel geboren. Hij doorliep de H.B.S. in Leeuwarden en de Koninklijke Militaire Academie te Breda en werd in 1918 be-! noemd tot tweede luitenant der artillerie en geplaatst bij het le regiment veldartil lerie. In 1922 werd hij gedurende enige tijd gedétacheerd in het Franse leger voor het volgen van een cursus betreffende de samenwerking tussen de artillerie en de luchtstrijdkrachten. Op 10 Mei 1940 werd kapitein De Ruyter van Steveninck toe gevoegd aan de Nederlandse militaire at taché te Parijs. Via Algiers, Oran, Casa blanca en Lissabon kwam majoor De Ruy ter van Steveninck in 1941 in Engeland, waar hij begin 1942 als luitenant-kolonel tot commandant van de Koninklijke Ne derlandse brigade „Prinses Irene" werd benoemd. Op 3 Augustus 1944 stak hij met de brigade over naar Frankrijk, *waar zij optrad als onderdeel van de befaamde 21e Army Group. Op 6 September 1944 bereikte men Belgisch grondgebied en in de nacht van 20 op 21 September 1944 over schreed de brigade onder bevel van de luitenant-kolonel De Ruyter van Steve ninck de Nederlandse grens bij Valkens- waard. Na enige tijd belast te zijn geweest met de waarneming van de functie van bevel hebber der Nederlandse Strijdkrachten werd kolonel De Ruyter van Steveninck op 22 Juli 1946 benoemd tot lid van het Hoog Militair Gerechtshof. Tijdens de inhuldi ging van Kóningin Juliana in de Nieuwe Kerk te Amsterdam trad hij op als Koning van Wapenen. Op 22 Maart 1949 volgde zijn bevordering tot generaal-majoor. Hij was Officier in de Orde van Oranje Nassau, drager van de Bronzen Leeuw en van het onderscheidingsteken van langdurige dienst als officier en voorts begiftigd met vele buitenlandse onderscheidingen, onder andere de „Distinguished Service Order", officier in de „Order of the British Empire", commandeur van het „Legion d'Honneur", drager van het Franse „Croix de Guerre" met palm, commandeur in de Orde van; Leopold I (rom) met palm en drager van! het Belgische „Croix de Guerre" met palm. Protestantse kerken schenken katheder voor de „Willem Ruys" Zaterdagmiddag hebben te Rotterdam) aan boord van de „Willem Ruys" vertegen woordigers van de Ned. Hervormde, de, Gereformeerde en de Remonstrantse Ker ken aan de directie van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd een door de beeldhou wer Han Richters ontworpen, en gebeeld houwde katheder aangeboden, ten gebrui- ke bij de protestantse godsdienstoefenin gen voor passagiers en bemanning van het schip. Dr. H. Mispelblom Beyer, remonstrants predikant, sprak in een rede zijn vreugde er over uit, dat dit initiatief was uitgegaan van hervormden, gereformeerden en vrij zinnigen. Voorts spraken ds. J. W. Schokking, na mens de Ned. Hervormde kerk en ds. K. S. G. Zijlstra, koopvaardijpredikant der Gereformeerde Kerken, eveneens hun vreugde uit over dit symbool van protes tantse eenheid. Nadat de drie predikanten gezamenlijk het doek, dat de katheder be dekte, hadden verwijderd, las ds. Zijlstra enkele toepasselijke Bijbelgedeelten. De heer H. A. Crommelin, oudste directeur van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, nam met woorden van dank en waarde ring het geschenk namens de Koninklijke Rotterdamse Lloyd in ontvangst, daarbij de hoop uitsprekend, dat de hier tot uit drukking gekomen gedachte van eenheid en samenwerking zou mogen doordringen tot allen, die van deze katheder af het evangelie zouden horen verkondigen. Wolkbreuk. De wolkbreuk, die Vrijdag Pachuca (Mexico) teisterde, heeft de dood van vijftig personen veroorzaakt, Tweehonderd personen werden gewond. In het gebouw van de politie, dat niet tijdig kon worden ontruimd, zijn negen gevangenen verdronken, Toen eindelijk het water was gezakt, was de stad met een flinke dikke modderlaag bedekt waarin de lijken van de slachtoffers lagen. De schade beloopt millioenen 4 pesos. Zuivering. Volgens Anton Biber, lid van het Kroatische politieke bureau, zijn sinds November bijna 600 leden uit de Kroatische communistische partij ge stoten „wegens Cominform-activiteit". Deze zuivering onder de Joegoslavische communisten is sinds Juli van het vo rige jaar aan de gang. Meer dan duizend leden werden om andere redenen uit gesloten. Eén wereld. Van de 8.600 stembiljetten die te Nijvel (België) door de organisators van de proefverkiezing voor wereld regering zijn rondgedeeld, zijn.er onge veer 5160 teruggezonden. Bijna alle kiezers verklaarden zich voorstander van een wereldregering. Een uiterst klein percentage van de uitgebrachte stemmen was tegen wereldregering. v even wachten. Volgens een bericht uit Damascus van de „News Chronicle" zou Kolonel Hoesni Zaim, sinds gisteren oresident van Syrië, hebben verklaard, dat hij het Hasjemietisch koninkrijk (Transjordanië) zal overnemen wan neer koning Abdoellah sterft. Di nieuwe president verklaarde: „Trans* jordanië is slechts een provincie van Syrië. Wanneer koning Abdoellalji sterft, zal ik zijn land overnemen,"

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2