mssa In elk bedrijf of werkplaats Nieuwe salarisschaal voor Heemsteedse ambtenaren LAMPEN ANTIMA Amsterdamse Beurs Bont- en Modehuis IJzer hekwerk stuk?? Hilarius - Foto - Kip Maandag 2? Jnnï 1949 Haarlems DagETa3 Nordkaperen is vrij Het Deense jacht „Nordkaperen" dat weken lang wegens financiële moeilijkhe den in het Spaarne „aan de ketting" heeft gelegen, is Zaterdag van zijn kluisters be vrijd. Daartoe in staat gesteld door het royale gebaar van een aantal industriëlen uit Hilversum en uit het Zuiden van ons land, heeft schiper Mogens Ambech een regeling kunnen treffen met zijn schuld eisers, zodat het beslag kan worden opge heven. Geheel uit de moeilijkheden zijn de Denen nog niet want ten eerste is een ge deelte van het bedrag dat hen ter beschik king is gesteld in de vorm van een lening gekomen en ten tweede moeten zij nog provianderen. Het enigszins teleurstellende resultaat van de inzameling die Haarlems Bloei op touw had gezet er kwam slechts driehonderd gulden binnen zal daarvoor niet genoeg zijn. Nordkaperen zou hedenmiddag naar Rotterdam vertrekken. Daar zullen de Denen beginnen hun schip in gereedheid te brengen voor de lange trip naar Kaapstad. Jubileum Provinciaal Ziekenhuis De heren A. W. Michels en R. van Beek onderscheiden Bij de officiële herdenkingsplechtigheid van het honderdjarig bestaan van het Pro vinciaal Ziekenhuis te Santpoort, waarv.an men elders in dit blad een verslag vindt, deelde de Commissaris der Koningin dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk vanochtend mede, dat het H.M. de Koningin heeft be haagd, de heer A. W. Michels, oud-lid van Ged. Staten, oud-voorzitter en thans lid van het Bestuur, te benoemen tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De heer R. v. Beek, hoofdadministrateur is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Gelukwensen werden aangeboden door di\ Muntendam, directeur-geneesheer van de Volksgezondheid, namens de minister van Sociale Zaken, door prof. dr. Röhmke, voorzitter der Ned. Vereniging van Psy chiatrie en Neurologie en door dr. van Erp Taalman Kip, voorzitter van de Maatschap pij tot Bevordering der Geneeskunst. Marionettentheater van Feike Boschma De Open Religieuze Gemeenschap liet Zaterdagavond in de Kroonzaal van „Brinkmann" een dramatisering van Goe- tnes naamloze sprookje van de groene slang en de witte lelie voor zich opvoeren door het marionettentheater van Feike Boschma, één van de beste poppenspelers in den lande. Waarom dit in de oorspron kelijke taal geschiedde en men niet gebruik maakte van de bestaande Nederlandse be werking werd alles behalve duidelijk, aangezien immers de zuiver letterkundige kwaliteiten slechts een secundaire beteke nis hebben. Men moet zich trouwens in algemene zin afvragen, waarom men een poging heeft gedaan deze wel bewegelijke doch uiter mate verwarde geschiedenis aanschouwe lijk te maken. De simplistische maar van enthousiasme gloeiende inleiding door ir, J. van Wettum uit Den Haag, die het ge geven tegen de achtergrond van de Franse revolutie plaatste, gaf daar geen antwoord op. Deze spreker verklaarde bovendien zelf, dat het werk ruimte in overvloed biedt voor allerlei andere interpretaties. De verbindende tekst bleek bij lange na niet toereikend om de pauzes tussen de vele scènes te overbruggen, zeer tot schade van samenhang en betekenis. Men zag nu een lange reeks van zeer verschillende ta- bleaux-vivants, die hun waarde en wer king vooral ontleenden aan het vooraf ter verklaring gesprokene. Hieraan moet echter direct worden toegevoegd, dat de doordrin gende feestmuziek, waarmee de Harmonie Crescendo buiten het gebouw het veertig jarig bestaan van de Grote Houtstraatver eniging bejubelde, er niet weinig toe mee werkte om de aandacht te verscheuren. Mede als gevolg daarvan bleef de waar dering voor deze proefneming beperkt tot de fantasie, waarmee de belangrijkste figu ren (de dwaallichten de man met lan taarn en diens vrouw) waren ontworpen en zich bewogen. D. K. Centraal Genootschap voor Lijkbezorging Het Centraal Genootschap voor Lijkbe zorging hield in Haarlem zijn jaarlijks con gres. De aftredende bestuurders, de heren Allebrandi en Van Leeuwen werden her kezen. In de bestaande vacatures werd voorzien door de benoeming van de heren C. F Keyser te Haarlem en de heer J. Santing te Groningen. Het jaarverslag en het financiëel verslag over 1948 werden goedgekeurd. Het uitgebrachte prae-advies van het be stuur tot terugtrekking van de vertegen woordigers uit de Vakgroep Begrafenis wezen, ondervond bezwaren in de vergade ring. Hoewel erkennende, dat het karakter en de doelstelling der verenigingen in genen dele passen in de in wezen commer cieel gerichte sfeer van de Vakgroep, over woog de vergadering het voorlopig hand haven van de zetels op tactische gronden wenselijk te moeten achten. Bovendien werd voorzien in een be staande vacature ten' deze door benoeming van de heer C. F. Keyser te Haarlem. Het congres besloot de jaarvergadering in 1950 in Alkmaar te houden. mmlwAUTO's Onze specialiteit sinds tal van jaren. Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij komen wel eens ongevallen voor. Zorg dat Uw verbandkist in orde is. Dit is niet alleen een wette lijke, doch tevens een morele verplichting tegen over Uw personeel. MATHOT levert alles op dit gebied, terwijl U tevens waardevolle adviezen ontvangt. GROTE HOUTSTRAAT - TELEFOON 11990 Aangepast aan Rijksregeling Examens R.K. LYCEUM VOOR MEISJES „SANCTA MARIA" (Afdeling Gymnasium) Geslaagd zijn voor hei eindexamen A de dames: Anne Else Herckenrath, Bloemen- daal; Annie Pels, Bloemendaal; Helen Riet bergen, Haarlem; Ria Spierings, Haarlem; Sefa Wassenaar, Haarlem. Voor het examen B: Bep van den Berg, Bloemendaal; Els Jansen. Bloemendaal; Marijke van der Heyden, Haarlem; Annie Spronk, Haarlem. Afgewezen: 1. EINDEXAMENS KENNEMER LYCEUM Geslaagd voor het eindexamen HBS-B van het Kennemer Lyceum zijn de heren: A. J. Berkman, A. Bootsman. J. D. Busé, J Can- negieter, J P. Coding. W. Duvalois, J. Geurt- sen, J. H Kop. W H Pott Hofstede. A. Vogels, H. Vos, J H. Vromen, H. T. Badings. A. C. Bestebroer, W. G. Elias, R. H. Janssen, C. M. Klatte, G A. Koelman, M. F. Pieper. E. H. J. v. d. Poel, D. Schoute. J. Swaab, E. Vogel, J. H. A. van Walraven, J. Wigman en de dames M. E. Ie Rütte, C. Verboom, S. M. Raap. Afgwezen 6, teruggetrokken 3 candidaten. In het voorjaar van 1948 werden jaarwedden van de Heemsteedse gemeente ambtenaren opnieuw vastgesteld, waarbij een definitieve jaarwedderegeling in uit zicht werd gesteld zodra de richtlijnen van de Minister van Binnenlandse Zaken zou den zijn verschenen. Nu het rapport van de Commissie Ubink, die deze materie heeft bestudeerd, bekend is geworden, kan aan dit voornemen gevolg worden gegeven, zoals uit een voorstel aan de raad blijkt. Van belang voor de ambtenaren van Heemstede zijn de volgende punten uit de ministeriële circulaire die op het advies van de commissie-Ubink is gebaseerd: ver hoging van de garantielonen voor de ge huwden met tweehonderd gulden 's jaars, de met ingang van 1 Juli 1947 doorgevoer de incorporatie van de tijdelijke toelagen in de wedden boven 3.000,die in tegenstelling tot de wedden van driedui zend gulden of minder slechts 5 der toenmalige wedde heeft bedragen in plaats van 10 wordt herzien, zodat met ingang van 1 Januari 1948 alsnog een bedrag, overeenkomende met de destijds geïncor poreerde toelage van 5 aan deze sala rissen wordt toegevoegd (dit is de zoge naamde „ontknikking") en tenslotte zal de technische herziening van het Bezoldi gingsbesluit Burgelijke Rijksambtenaren 1934, waardoor de onderlinge verhoudingen beter tot hun recht zullen komen, met te rugwerkende kracht op 1 Januari 1948 in gaan. Het nieuwe salarisschema voor de Heem steedse gemeente-ambtenaren luidt als volgt: Salarisklasse I, schrijver-typist, jaar wedde 1400-1800, aantal periodieke ver hogingen 4; II, kantoorbediende, zuster- gezondheidshuis, 2e assistente openb. leesz. en bibl., typiste A, 1800-2300, 5; III, bode- concierge bijgebouw raadhuis, hulpbode- concierge raadhuis, 2100-2600, 5;IV klerk, meteropnemer-geldophaler, le assistente openb. leesz. en bibl., 2300-2800, 5; V, hoofdbode-concierge raadhuis, le zuster- gezondheidshuis, 2600-3100, 5: VI, opzich ter, adjunct-technisch ambtenaar, teke naar 2700-3300, 6; VII, adjunct-commies, controleur sociale zaken, hoofdass. openb. leesz. en bibl.. hoofdzuster-gezondheids huis 2900-3500, 6; VIII, adjunct-commies A, opzichter A, tekenaar A, 3300-3900, 6; IX, commies, technisch ambtenaar, 3800-4400, 6; X, hoofdopzichter 4200-4800, 6; XI, com mies A, technisch ambtenaar A, 4500-5100, 6; XII, hoofdcommies, directeur der sport bedrijven, technisch hoofdambtenaar 5100- 5700, 6; XIII, hoofdcommies A, adjunct directeur openb. werken, 5600-6200, 6; XIV, referendaris, 6200-6800, 6; XV, direc teur gas-, duinw.- en electr. bedrijven, di recteur openbare werken, 7600-8300, 7. Evenwel zijn voor een aantal functiona rissen overgangsmaatregelen gteroffen, on der anderen voor de directeur der gemeen te gas-, duinwater- en electriciteitsbedrij- ven. Bij het bezien van de voorgestelde sala risschaal zal het opvallen, dat bepaalde oude functies daarin niet meer voorkomen, omdat thans in het algemeen uit een oog punt van gemakkelijker vergelijking met Rijksrangen, een andere rangindeling ge wenst is. Voorts achten B. en W. invoering van enkele nieuwe rangen nodig, omdat aange nomen kan worden, dat de nieuwe regeling weder voor geruime tijd zal moeten gelden en met het oog op de groei van de gemeen te en de toeneming van de bemoeiingen, de mogelijkheid open dient te zijn voor aan stelling in rangen, waarin thans wellicht nog geen aanstelling behoeft plaats te hebben. Uiteraard zal met de nieuwe regeling rekening dienen te worden gehouden met een verantwoord beleid ten aanzien van de personeelsformatie. De Minister acht een regelmatige spreiding van de personeels bezetting, ook in de lagere rangen, klem- Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 25 Juni 1949 Juni, F. Elferink en G. GEHUWD: 25 Stevens. BEVALLEN van een zoon: 23 Juni. A. BootsmanWinkler; 24 Juni, A, Hoekstra Aarts: 25 Juni, B. J. Lutgendorff—Fris; L. W. M. Heerens—Houben. BEVALLEN van een dochter: 23 Juni. E. BeerenhoutMesman; 24 Juni. W. Hane- krootGeijs; A. MulderWijn; M. L. Bee renhout—Langbehn; B. van Sintmaartensdijk van der Monde; 25 Juni, J. Woltermanvan de Reep; S. L. Vermeer—Posthumus. OVERLEDEN: 23 Juni, A. H. Hartkamp, 82 j„ Zijlweg; 24 Juni, C. J. de Vries, 63 j., Nep- tunusstraat. mende noodzaak, teneinde te voorkomen, dat de betekenis van de weddenschalen door onderbezetting in de lagere rangen illusoir zou worden. De Minister doet een dringend beroep op de gemeentebesturen om het Regeringsbeleid ook hierin in de toekomst te blijven steunen, in het alge meen belang en in dat van het totale be stuursapparaat der gemeenten. Een nieuwe speeltuin De nieuwe speeltuin in de Torbecke buurt, te Haarlem zal Zaterdagmiddag 2 Juli om 3 uur officieel geopend worden. SCHEEPVAART Aldebaran, RotterdamTakoradi, pass. 25 Juni Canarische Eilanden. Amsteldijk, 25 Juni van Singapore naar Manilla. Amstel- land, AmsterdamBuenos Aires, 27 Juni te Ilheos. Grootekerk 27 Jüni van Amsterdam te Walvisbaai. Hydra, Amsterdam—West- Indië, 27 Juni te Funchal. Itersum, Rotter damBasra 26 Juni van Londen. Jaarstroom 27 Juni van Lome naar Takoradi. Jacob Cats 26 Juni van Lulea naar Rotterdam. Joost van den Vondel, Galveston-Hull, pass. 26 Juni Lizard. Klipfontein, AmsterdamBeira 25 Juni te Cowes. Lombok 25 Juni van Penang naar Rangoon. Lutterkerk, Rotterdam—Bom bay, 26 Juni van Muscat te Karachi. Maas haven 27 Juni van Lobito te Matadi. Maas land Buenos AiresAmsterdam 26 Juni ter hoogte van Oporto. Maetsuycker 25 Juni van Carnavon naar Singapore. Meerkerk 26 Juni van Yokohama naar Rotterdam. Mataram, 26 Juni van Batavia naar Belawan. Murena 25 Juni van Singapore te Miri. Mentor, Bona.Antwerpen pass. 25 Juni Finisterre. Molenkerk, JapanRotterdam, 25 Juni te Penang. Oranjefontein. Kaapstad—Amster dam, pass. 27 Juni Ouessant. Ossendrecht EmdenDanzig pass. 26 Juni Holtenau. Overijsel 27 Juni van Soerabaya naar Ma kassar. Papendrecht. YarrowAbadan pass. 26 Juni Aden. Polydorus 26 Juni van Am sterdam te Batavia. Poelau Laut, Batavia— Amsterdam 25 Juni te Singapore. Randkerk 25 Juni van Kaapstad naar Walvisbaai. Raki, Amsterdam—Java pass. 26 Juni Finisterre. Rotti, 27 Juni van New York naar Bahrein. Ruys, 26 Juni van Mauritius te Penang. Rampeng, AmsterdamBatavia 26 Juni van Belawan. Albireo, Buenos AiresRotterdam 25 Juni te Antwerpen. Bloemfontein, Am sterdam—Dar es Salaam 27 Juni te Genua. Drente, Rotterdam—Java. 25 Juni pass- Guardafui. Groote Beer, Amsterdam—Java pass. 26 Juni Kaap de Gata. Hera, Curagao Amsterdam 27 Juni te Funchal. Kedoe, Java- Rotterdam 25 Juni Finisterre. Kota Inten 26 Juni Guardafui wordt 13 Juli te Rotterdam verwacht. Sibajak, 27 Juni Kaap Bon, 3 Juli 8 uur te Rotterdam verwacht. Zeeland, Rot terdamMexico 25 Juni Land's End. Zeeman, San Francisco—Durban 27 Juni Fer nando Noronha. Zuiderkruis 26 Juni van Rotterdam te Batavia. Noordam, 27 Juni van Rotterdam te New York. Tabinta, Rotter dam—Quebec pass. 25 Juni Scillies. Tegel berg, 25- Juni van Yokohama te Hongkong. Volendam, 27 Juni van Rotterdam te Quebec. Sloterdijk 27 Juni van New York te Batavia. Zuiderkruis 27 Juni van Batavia naar Soe- rabaja. Veertien duplexhuizen aan de Javalaan Zoals wij indertijd reeds hebben ge meld, zal de gemeente Heemstede op het terrein aan de Javalaan bij het Oude Slot overgaan tot de bouw van een aantal duplexwoningen. Uit het thans verschenen voorstel aan de raad blijkt, dat een gedeelte van het voor dit jaar toegestane bouwvolume zal worden gebruikt voor veertien du plexhuizen (dus 28 woningen) waar voor de architect H. Korringa een ont werp zal maken. Er zullen twee blok ken van vier en een blok van zes du plexhuizen verrijzen. De te bouwen percelen hebben een in houd van 370 kubieke meter. De bijdrage van het Rijk in de kosten van deze bouw wordt in dit geval niet verleend volgens de bepalingen van de Woningwet, doch volgens de „Algemene regels en voor waarden voor de financiering van de her bouw van door oorlogsgeweld verwoeste woonhuizen al dan niet met bedrijfsruim te". In verhouding tot de huren zoals die golden voor de afgebroken woningen aan de Javalaan, en rekening houdende met het feit dat 900 m2 meer grond wordt gebruikt en dat de huur wegens herbouw 10 procent verhoogd kan worden,' kan de huur voor de te bouwen woningen als eengezinshuis worden gesteld op 40,per maand. Voor de bepaling van de huur als duplex- woning wordt de basis-huur 1940 verhoogd met: 15 procent toeslag voor extra onderhoud wegens dubbelbewoning; 35 procent voor het aanbrengen en na ongeveer 15 jaar weder wegnemen der duplexvoorzieningen, met inbegrip van de huurpolitieke marge. De totale huur der duplexwoningen wordt dus 60,per maand. Dit bedrag zal over de beide woningen verdeeld kunnen wor den als volgt: 27,per maand voor de benedenwo ning of 6,20 per week; 33,per maand voor de bovenwoning of 7,60 per week. De totale bouwkosten worden geraamd op 253.000,of ongeveer 46,per ku bieke meter. De raming kan door toepassing van be zuinigingen met 13.293,worden ver laagd. Uit de verhoogde huur voor duplex woningen kan een bedrag van 10.200.— terugkomen. De door het rijk te aanvaarden bouwkosten, gebaseerd op een kubieke meterprijs van 36,kunnen op 196.000 worden gesteld. De gemeente zal dus ƒ33.500,be schikbaar dienen te stellen, tenzij het rijk meer bijdraagt of de aanneemsom mee valt. Tezamen, met de kosten van het aan brengen van duplexvoorzieningen en de kosten van de grond, is met deze bouw een bedrag van 269.700,gemoeid. Aan het riik zal worden gevraagd hier van 138.000,renteloos te willen ver strekken, eventueel een rentevergoeding van 4 procent over dit bedrag te willen verlenen. Het weder wegnemen van de duplex voorzieningen, te schatten op ongeveer 4300,zal bestreden moeten woi'den uit een resei've, te vormen uit de 35 procent extra-huur. De mijn „Laura" vierde gouden jubileum Met grote feestelijkheden is Zaterdag te Eijgelshoven het gouden jubileum van de mijn Laura gevierd. 's Morgens begon men de dag in de paro chiekerk met een hoogmis voor de over leden arbeiders en beambten. Daarna volg de in het hoofdkantoor van de onderneming een receptie, welke werd bezocht door on geveer 1700 personeelsleden en talrijke autoriteiten. De arbeiders boden tijdens deze receptie aan de directie een gebrand schilderd raam van de glazenier H. Schoon brood uit Maastricht aan en de beambten een bas-relief in Brunssumse klei van pater R. Rats O.F.M. Na de receptie defileerden alle schoolkin deren van Eijgelshoven en de kinderen van in omliggende gemeenten woonachtige per soneelsleden tezamen 2300 in getal voor de bedrijfsleiding, 's Middags werd in de loonhal van de mijn Julia een feest maaltijd gehouden. De commissaris der Koningin in Limburg, mr. dr. F. Houben maakte tijdens dit diner bekend, dat de heer W. Schweitzer, administrateur der onder neming, benoemd is tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. TUINFEEST DER HHV. De HHV, de vereniging van oud-leerlin gen van de Haarlemse HBS a, heeft Za terdagavond haar traditionele tuinfeest in Groenendaal gehouden ter ere van de eind- examinandi. Het feest werd voorafgegaan door een reünisten-diner waar de oude getrouwen de gelegenheid kregen elkaar weer eens te ontmoeten en verhalen uit wisselen over de „goede oude tijd" Even traditioneel als de plaats van het feest was de stemming die ook dit keer weer haar hoogtepunt vond in de lam pion-optocht. Zelfs het ietwat kille weer vermocht de feestelijke sfeer niet te be derven en de Broadway Serenaders zorg den er voor dat tot diep in de nacht de benen van de vloer konden gaan. Diocesane St. Gregoriusdag De St. Gregorius-Vereniging van katho lieke kerkzangers organiseerde een samen treffen van aangeslotenen uit het bisdom Haarlem. Volgens het oorspronkelijke plan moest de zangersdag bestaan uit een Hoog mis in de Kathedrale Basiliek, een concert van gewijde muziek in de Gemeentelijke Concertzaal en een Vesperdienst in de St. Jozefkerk. De deelname werd echter zo groot, dat Concertzaal en St. Jozefkerk moesten worden uitgeschakeld en dat alle bijeenkomsten in de Kathedraal werden gehouden; 2500 deelnemers vulden het machtige gebouw tot in alle hoeken. Het plechtig mis-offer werd opgedragen door pastoor J. Duyves, voorzitter van het diocesaan bestuur. Als vaste mis-gezangen werden uitge voerd de delen van de „Miserere nostri Domine" van Jaap Vranken, speciaal op uitnodiging voor deze gelegenheid gecom poneerd. De Schola zong gregoriaans de wisselende gezangen van de dag. Het werk van Jaap Vranken wijst er op dat de kerkmuzikale beweging in Ne derland niet schroomt de moderne tenden- zen der toonkunst dienstbaar te stellen aan de liturgie. En door de opdracht tot het componeren van een mis te verlenen aan Jaap Vranken, stimuleerde men bewust deze richting, want van deze componist kon, gezien zijn voorgaande werken, be zwaarlijk verwacht worden, dat hij zijn polytonale beginselen zou prijs geven. Dat heeft hij dan ook niet gedaan; maar in het vrije kader van linéair contrapunt heeft hij een werk weten te scheppen, dat over het geheel de geest der authentieke kerk muziek het gregoriaans ademt en in rijke strengeling van „meiismen" en vffr- heven melodische lijnen een bezonken religïeuse indruk maakt. Sanctus, Bene- dictus en het slot van het Agnus Dei zijn zelfs bijzonder pakkend, reeds op het eer ste gehoor. Maar wat polvtonaal in vloeien de klanklijnen uitstekend slaagt, doet het niet zo gemakkelijk iiv de louter statische klank-complexen, waarmee het Credo op gebouwd is. Trouwens het blijft met het Credo altijd een lastig probleem, wanneer te maken, wat, met de herleving van het men er van afziet er een soort ballade van liturgisch besef, toch een overwonnen standpunt geworden is. Geen wonder dan ook dat men maar een gregoriaans Credo gaat inlassen. En dat zal voor de mis van Jaap Vranken ook wel een goede oplossing zijn. Dan zal er een aantrekkelijk modern werk overblijven. Verschillende Haarlemse kerkkoren en dirigenten werkten 'snamiddags mee om nieuwe geestelijke muziek uit te voeren. Op dit programma vertegenwoordigde Olivier Koop met een Oratio voor mannen koor de oudere generatie van kerkcompo- nïsten; Hendrik Andriessen en Herman Strategier de nieuwere. De twee Maria- antiphonen van Strategier brachten een frisse sfeer van vrome blijheid in het ge wijde concert, terwijl Magnificat en Te Deum van Hendrik Andriessen de magis trale indruk maakten van een kerkmuzi kale kunst, die men eens klassiek zal noe men. De organist Kees Bornewasser belichtte ook Andricssen's voorname verdiensten als orgelcomponist, met een paar delen uit de Sinfonia voor orgel. Op de namiddag bijeenkomst werd het woord gevoerd door pastoor Duyves, door dr. P. J. de Bruyn en door Z.H. Excellentie Mgr. J. P. Huibers, die tevens een beeld van St. Gregorius voor de Kathedraal in wijdde. Hierna werden de Vespers gezongen; dat was een merkwaardige prestatie om met een zo massaal koor van twee-en-half dui zend zangers al di^psalmen en antiphonen vaardig en vlot te laten klinken. Ten slotte speelde de organist Albert de Klerk een improvisatie op het Salve Regina. Het Diocesaan bestuur van de St. Gre- goriusvereniging heeft de koorzangers van het bisdom Haarlem deze Zondag een flin ke hartversterking meegegeven. JOS. DE KLERK. Nederlander wint tweede prijs pianoconcours in Parijs Zaterdag werden te Parijs de wedstrij den van het internationale piano- en viool concours ..Marguerite LongJacques Thi- baud" besloten. Aan de violisten werd geen eerste prijs toegekend. Twee Fransen, Christian Ferras en Serge Blanc hebben respectievelijk de tweede en de derde prijs behaald. Wegens de buitengewone kwaliteiten, aan de dag getreden bij het pianoconcours, waren hier twee eerste prijzen toegekend en wel aan: Aldo Ciccolini, Italië, en Ent- zislav Jankow, Bulgarije. Daniel Wayen- berg, Nederland, heeft de tweede prijs be haald. De Nederlander Daniel Wayeiiberg werd in Parijs geboren. Hij is 19 jaar oud. Zijn moeder, een Russische, kreeg de eerste prijs voor vioolspel aan het conservatorium van St. Petersburg. Daniel Wayenberg heeft van zijn vierde jaar af piano gespeeld. Zijn eerste muzi kale opleiding ontving hij van de muziek- 1 paedagoog Ary Verhaar. Hij studeerde het laatst bij Marguérite Long. De laatste maanden maakte hij met succes een tour- née doof Italië. BINNENLAND Vlissingen gaat een „zwarte lijst" van drankzuchtigen invoeren. De raad besloot tot een desbetreffende wijziging van de politie verordening. Personen, die binnen een be paalde termijn meer dan eenmaal wegens openbare dronkenschap zijn veroordeeld mogen niet meer in cafés worden toegelaten. Een door de heren J. IV. Rengelink en I. de Mug geschreven boekje over Nederland zal aan de Amerikaanse ambassadeur, dr. Herman B. Barueh, worden aangeboden ten einde Nederland groter bekendheid te geven in de Verenigde Staten. Dit werkje werd in het Engels vertaald door de heer R. S. Sprin- gett en draagt de titel: „Here we are Uncle Sam! Holland calling you". Tot lid van de raad van Vlissingen is gekozen drs. P. J. Theune, die leraar is aan het lyceum te Oostburg. Ofschoon naar het oordeel van deskundigen deze twee functies waarschijnlijk wel gecombineerd mogen worden, daar de heer Theune zijn leraars functie buiten de gemeente Vlissingen uit oefent, heeft deze besloten, ontslag te vragen als leraar en zitting te nemen als raadslid. Zondagmiddag is een kapitale villa aan de 's Gravelandseweg te Bussum tot de grond toe afgebrond. Een groot gedeelte van de in boedel, waaronder een* schilderij ter waarde van enige tienduizenden guldens, ging ver loren. In de villa, die werd bewoopd door een thans in het buitenland vertoevende dame, had een Belgische familie kamers ge huurd en .deze ingericht tot atelier voor vervaardiging van zelfbinders. Een groot ge deelte van de voorraad zelfbinders en four nituren ging verloren. De Friese Volkshogeschool houdt van 20 Augustus tot 3 September twee studiekampen op Terschelling. Jn het eerste kamp zullen een Indonesiër, een Zuid-Afrikaan, een Vla ming, een Zionist en een Fries over hun nationale problemen spreken. In het tweede kamp zullen vraagstukken met betrekking tot het hedendaagse Friesland worden be handeld. Voorts houdt de Friese Volkshoge school van 9 tot 16 Juli op Terschelling een kamp, gewijd aan toneel, voordracht, volks zang en volksdans. Tijdens de oorlog vonden vele jonge mannen uit alle delen van het land een goed onderduik-adres in de uitgestrekte rieilan- len rondom het Friese dorpje Eernewoude. De razzia's, welke de Duitsers daar wel eens hielden, hadden weinig succes, want er was altijd vrij gemakkelijk een schuilplaats te vinden. De ex-onderduikers hebben thans aan Eernewoude twee prachtige zwanen geschonken. - In Aalten is een 7-jarig pleegzoontje van een landbouwer bij het spelen in een loods achter de boerderij in een kist gekro pen. Het deksel viel dicht en klemde zodanig dat de jongen het niet meer open kon krijgen. Hij heeft 26 uren in de kist gezeten voor men hem vond en was aileen een beetje ver suft en hongerig. HAARLEM EN OMGEVING De stichting „Kerk en wereld" der Ncd. Herv. kerk heeft haar eerste legaat ontvangen n.l. f 1000 van wijlen mej. M. W. J. te IJmuiden. De vereniging „Haerlem" houdt a.s. Za terdagmiddag haar jaarvergadering. Er moe ten drie bestuursleden gekozen worden wegens overlijden van de heer J. L. Tadema en het periodiek aftreden van de heren B. F. Enschedé en H. B. E. Warnaars. Ds. J. C. Marls tc Haarlem-Noord ont ving een beroep naar de Chr. Geref, Kerk van Groningen. De Heemsteedse gemeenteraad komt Woensdag 29 Juni bijeen. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard, geeft het Spaarndams Fan farecorps „Crescendo", dir. F. A. Dekker, op 29 Juni een concert in de muziektent op de Westkolk te Spaarndam van halfacht tot half 10 uur des avonds. gebogen glas, hoog geplaatst in mat champ, kleur. Veel licht. Vee! ruimte KRUISSTRAAT 42 Heemstede Excursie naar Hoorn Zaterdagmiddag ondernam de vereniging „Oud HeemstedeBennebroek" een excur sie naar Hoorn per touringcar. Bijna 40 personen hadden zich daarvoor opgegeven. In Hoorn werden, onder leiding van de heer S. H. Boot. de vroegere secretaris van. het Streekmuseum te Hoorn thans te Heem stede woonachtig, de verschillende beziens waardigheden, waaraan Hoorn rijk is, be zichtigd. Na de terugkomst te Heemstede dankte de voorzitter van de vereniging, de heer H. Disselkoen, de heer Boot. Het bestuur zal trachten in de nazomer nogmaals een soort gelijke excursie te organiseren. Bloemendaal Typografen in het Openluchttheater Slotkoers Vrijdag Koninklijke Olie. 299)4 Unilever 262% Philips 231J4 A. K. U 169 Nederlandse Ford 262 Nederlandse Kabel v. Berk'el's Patent 109 Scheepvaart-Unie. 161% Holl.Amerika Lijn 144)4 Deli Maatschappij 150 V« li. VA 158 A'dam Rubber 135 V- Ned. Handel Mij. 152 N.-I. Handelsbank 112 Billiton Mij. II 347 Openings koersen 3011/2 262K 230 149V<, 1591/2 135)4 In het Openluchttheater te Bloemendaal is Zondag de „Functionarissen-dag"' van de Algemene Nederlandse Grafische Bond gehouden. Alvorens over te gaan tot het kunstgedeelte van het programma, werd het woord gevoerd door de secretaris van de Grafische Bond, de heer A. M, van den Boogaart. De functionarissen-dag is het sluitstuk van het winterwerk en het blijkt wel uit de grote opkomst (er waren on geveer 1500 aanwezigen), dat de bond nog springlevend is, aldus de heer v. d. Boo gaart. Wij moeten geven, wat wij geven, kunnen aan de opbouw cn versteviging van de Bond en trouw blijven aan onze idealen, die nog steeds dezelfde zijn, als die van 25, 50 jaar geleden. Namens het Bondsbestuur bedankte de secretaris voor de medewerking en steun van functiona rissen en leden. „We willen geen dikke woorden, maar werken dag aan dag, om een nieuwe gemeenschap op te bouwen", aldus besloot de heer v. d. Boogaart. Hierna was het de beurt van het Volks toneel onder leiding van' Ben Groeneveldt, dat „De schelmenstreken van Scapin" van Molière voor het „voetlicht" bracht. De typografen kunnen terugzien op een bijeenkomst, die klonk als de klok van het Openluchttheater en die een steun zal zijn in het volgend winterseizoen. Men kon Zaterdagavond in de Grote Houtstraat over de hooiden lopen f oen ..Harmo nie Crescendo" met een feestelijke mars over het nog verse asfalt de jubi'cmnvu-ci: van de Grote Houtstraatvereniging inluidde. Leden van her bestuur en van de lees commissie openden de stoel. In de avonduren werd onder grote belangstelling een concert op de Markt gegeven, na afloop waarvan dirigent Jac. Zwaan de hulde van voorzitter J. Voogd in ontvangst had te nemen. Vanavond maakt „Harmonie Cres cendo" een wandeling door de buitenwijkenwaarbij tevens de ere-voorzitter de heer A. van Weerden en het oudste lid, de heer A. L. de Jong, een serenade zal worden gebracht. indien U materiaal heeft maken wij uw japon of man tel naar de nieuwste exclu sieve modellen, geheel klaar of pasklaar gestikt Onze 'nnirlariRc ervaring garan- I DREEF 4 Erk. Damcsklcermakerij. Geopend: 2—5.3Q. Gevraagd: Nette hulp i. d. huishouding boven 25 jaar v. g. g. v. voor intern, goed kunn. koken en zelfstandig werken 2e meis je aanwezig in klein gezin. I 'ee Aue Salaris nader over- - i" •- vn Mevr 7.im j rman Vijvcrïspn 44. Rot terdam. Kralingen. Gazelle H.- en D.-rijwiel beide als nieuw (gegaran deerd) A. Koelemeijer, Bree- straat 3. Bel even op 13 7 8 0. na 6 u. 2 13 5 0. G. ALDERS ZN. •*v STEENSTRA AT 39 GR. HOUTSTRAAT 102. Tel. 10866 Alles voor foto amateur*. En goedkoper.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3