salonvleugel Kloots' Kledingmagazijn Hoortoestellen FIJN WERK VOOR JONGENS Amsterdamse Beurs NIEUWE SERVICE VAN .TAXI-I3000" Fiat 500 VRIJ EN KOOL van 15 tot 18 jaar GOEDE VOORUITZICHTEN HANDIGE JONGEN Dinsrlag 28 Juni 1949 Haarlems Dagblad 5 Griekse kabinetscrisis nog met opgelost Zoals gemeld, is, als gevolg van het over lijden van de Griekse minister-president, Themistocles Sofoelis, in Griekenland een kabinetscrisis ontstaan. Het vormen van een nieuwe regering was door Koning Paul opgedragen aan de minister van Buiten landse Zaken Tsaldai-is. Tsaldaris was voornemens een regering te vormen, die slechts op de partij der Populisten zou steunen. De Liberale leider Sophocles Venizelos had zijn steun voor dit plan toe gezegd en de nieuwe regering zou gister avond door ^Koning Paul worden geïnstal leerd. Er is nu echter een kink in de kabel ge komen, doordat Venizelos de door hem toe gezegde steun voor dit plan heeft inge trokken, naar verluidt als gevolg van een verklaring, welke door de Amerikaanse ambassadeur te Athene, dr. Henry F. Gra dy, is afgelegd en waarin deze verklaarde dat „de Amerikaanse regering geïnteres seerd is bij het tot stand komen van een Griekse regering, die erin slaagt haar grote verantwoordelijkheid te dragen, ongeacht het feit, of bepaalde Griekse partijen of personen hier al dan niet mede instemmen" Venizelos bracht een bezoek aan dr. Gra dy. Gemeld wordt, dat hij, na dit bezoek, verklaarde van mening te zijn, dat de ka binetscrisis slechts kon worden opgelost door het samenstellen van een kabinet, dat op dezelfde coalitie van partijen steunt als de vorige regering. Daverende liberale zege in Canada De Canadese liberale partij heeft bij de Maandag gehouden federale verkiezingen de grootste parlementaire meerderheid be haald in de Canadese geschiedenis. Volgens de einduitslag kregen de liberalen namelijk 193 zetels, dat is nog dertien meer dan het onder leiding van Mackenzie King in 1940 behaalde record aantal. De progressief-conservatieve partij ver kreeg 42 zetels (verlies van 25). Verder behaalden de coöperatieve gemenebest federatie (arbeiderspartij) 12 zetels, de sociale credietpartij 10, de onafhankelijken 4 en de onafhankelijk liberalen één zetel. De liberalen hebben propaganda ge maakt door aan te dringen op beëindiging Van de beperkende maatregelen uit de oor logstijd en belastingverlaging. De minister-president, Louis Laurent, Canadees van Franse afkomst, werd her kozen in zijn district Oost-Quebec. Hij verkreeg meer steun in het Engels spre kende Ontario dan enige andere Frans- Canadese premier voor hem ooit behaalde, met uitzondering van "Sir Wilfried Laurier. Raad van Europa „Figuren uit Europese Bewe ging kunnen belangrijke bij drage leveren", zegt minister Stikker. In zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring van het statuut van de Raad van Europa verklaart minister Stikker, dat hoewel de keuze van de vertegenwoor digers geheel aan de volksvertegenwoordi ging wordt overgelaten, hij toch als zijd mening te kennen wil geven, het in het al gemeen gewenst te achten dat deze ver tegenwoordigers ervaren parlementariërs zullen zijn. Indien men ook buiten de kring van de leden der Staten-Generaal ver tegenwoordigers zou willen aanwijzen, zou dit inderdaad het verkrijgen van een rede lijke vertegenwoordiging van de voor naamste politieke groeperingen verder be-, moeilijken. Anderzijds besfeft de minister vol komen, dat ook figuren uit de Euro pese Beweging, die op dit ogenblik geen deel uitmaken van de Nederland se volksvertegenwoordiging, een be langrijke bijdrage zouden kunnen leveren. Het lijkt dan ook volkomen begrijpelijk, dat men zal willen streven naar een nauwe samenwerking tussen de Europese Beweging en de vertegen woordigers in de Raadgevende Verga dering. Naar aanleiding van een vraag waarom het ontwerp-statuut niet aan de onderscheidene parlementen ter discussie is aangeboden, opdat na kennisneming van de aldus ver kregen adviezen de eindredactie zou zijn vastgesteld, zegt de minister dat indien men dit gysteem zou hebben gevolgd en de parlementen van de tien landen in de ge legenheid had willen stellen een zodanige discussie te voeren, zeker te veel tijd zou verlopen, voordat de vertegenwoordigers der tien regeringen te Londen hun taak hadden kunnen voortzetten. Er is overleg met de Commissie voor Buitenlandse Zaken gepleegd. Wat de toelating van andefe landen tot de Raad van Europa betreft, onderschrijft de minister de mening van de leden, die bepleitten, dat op korte termijn een zo vol ledig mogelijke aansluiting gewenst zou zijn van al die staten, die krachtens de preambule daarvoor in aanmerking komen. Hij betreurt het afwijzende standpunt van Zwitserland, dat op velerlei gebied van in ternationale samenwerking vroeger een belangrijke rol heeft gespeeld. In de Memorie van Toelichting werd melding gemaakt van de mogelijkheid van toetreding van andere Europese landen dan de tien oprichters. Hier werd niet in het bijzonder op Spanje gedoeld, aldus minister Stikker. Wat betreft de aanwijzing van de Neder landse vertegenwoordigers in de Raad gevende Vergadering is de minister van oordeel, dat althans voorlopig de regering enige zeggenschap, zij het dan ook in be scheiden vorm, in de keuze der aan te wij zen personen zal moeten behouden; van daar de bepaling, dat de aanwijzing zal geschieden in overleg met de regering. Over de vraag of in de toekomst de aan wijzing geheel aan de Staten-Generaal zai moeten worden overgelaten wil de minister op dit ogenblik liever nog geen oordeel uitspreken. BEROEP VERWORPEN. De Hoge Raad heeft het beroep verwor pen dat W. J. K., voormalig commandant van het illegale Oranje-Nassauregiment had ingesteld tegen de sententie van het gerechtshof in Den Haag, waarbij hij was veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering. K. was ervan beschuldigd tijdens de bezet ting onrechtmatig liquidaties en overvallen te hebben uitgevoerd. Sportvlieger maakte nood landing in Russische zóne Raad voor de Luchtvaart onderzocht vliegongelukken De Raacl voor.de Luchtvaart behandelde Maandag een aantal vliegongelukken. Al vorens zich in deze materie te verdiepen betuigde de voorzitter namens de Raad deelneming met de ramp van de KLM- Constellation „Roermond". Het eerste ongeval, dat de Raad te be handelen kreeg, was een noodlanding van een Nederlands sportvliegtuig in de Rus sische zóne van Duitsland. Op 25 Sep tember 1948 vertrok de heer M. uit Gro ningen met de PH-NCP, eigendom van de Noord-Nederlandse Aero Club, in gezel schap van twee passagiers van het vliegveld Eelde naar Kopenhagen. Het kompas bleek niet in orde te zijn, men geraakte uit de koers en de vlieger besloot een noodlanding te maken. Bij het landen werd de machine beschadigd. Zij is nog niet uit de Russische zóne teruggekeerd. Gevraagd werd de sportvlieger M. een berisping te geven om dat hij, naar uit het vooronderzoek is ge bleken, elementaire fouten ten aanzien van de navigatie heeft gemaakt. Zo verzuimde hij om het kompas bij te stellen en een „log" bij te houden. Uit deze zaak, zo werd gezegd, bleek weer eens te meer dat sport vliegers de moeilijkheden bij overland,- vluchten niet moeten onderschatten. Op 24 April gebeurde er op het vliegter rein nabij Hilversum een ongeluk, dat won der boven wonder goed is afgelopen. De vlieger-instructeur G. van der E. kwam even na de stax-t met zijn lesvliegtuig in de lucht in botsing met een lierkabel van een zweefvliegtuig. Deze kabel, losgemaakt van een opgetrokken zweefvliegtuig, was op zijn toestel neergekomen. Hij had echter de kabei kunnen laten afglijden. Wel werd de schroef iets beschadigd en ook de mo torkap, doch Van der E. kon zijn machine toch veilig aan de grond zetten. De oor zaak van dit merkwaardig ongeval moet gezocht worden in het feit, dat Van der E". zich niet nauwkeurig heeft gehouden aan de verdeling van het vliegterrein in een gedeelte voor zweef- en een gedeelte voor motorvliegtuigen. Daardoor kwam hij te dicht in de .buurt van de zweefvliegers. Overigens werd door een van de raadsleden opgemerkt, dat de afscheiding tussen de beide terreinen hem wel wat te gering voorkwam. Voorgesteld werd Van der E. een berisping te geven. De Raad zal op 18 Juli in beide zaken uitspraak doen. Kollum lost het woning vraagstuk voor een gedeelte op Complex kleine woningen voor bejaarde echtparen Het bestuur van de woningbouwvereni ging „Kollumerland C,A." heeft te Kollum een initiatief genomen, dat, naar nien hoopt, een belangrijke vérlichting van de woningnood, welke ook in het Noord-Oos ten van Friesland heerst, zal betekenen. De provinciale directie van de Wederop bouw en Volkshuisvesting heeft reeds be langstelling' voor dit initiatief. Het bestuur van de woningbouwvereni- ging heeft reeds lang gedacht aan de moge lijkheid, kleine woningen met veel acco modate voor gezinnen van twee personen le doen bouwen. Het is nu nog' vaak het geval, dat deze kleine gezinnen in een flinke woning huizen, terwijl de woning toch-niet voor dubbele woning'geschikt is; Door meer 'kleine Woningen te bouwen, zó' redeneert het bestuur, komen grotere wo ningen vrij, terwijl van het toegewezen bouwvolume een ruimer gebruik kan wor den gemaakt. Men had bij deze redenering vooral het oog op oudere echtparen en daaruit vloeide weer voort, dat men ging denken aan de mogelijkheid, een groot bouwwerk te doen vervijzen, waarin deze echtparen, afzonderlijk wonend, zouden kunnen worden ondergebracht. Het was dus geenszins de bedoeling over te gaan tot de bouw van éen tehuis, waarin de gezinsvrij heid altijd min of meer beperkt is. Men zal te Xollurn thans overgaan tot de bouw van twintig woningen van 175 m3 inhoud. Deze woningen krijgen ieder een woonkamer, een slaapkamer, een keuken, een hal, een bergplaatsje en een WC, alles gelijkvloers. Een Leeuwarder architect, de heer A. Baart, ontwierp het plan om deze kleine woningen te groeperen in blokjes van twee tot zes stuks, symetrisch geplaatst ter weerszijden van een hoofdgebouw van twee woningen. Dit hoofdgebouw krijgt een speciale functie. Het zal namelijk het centrum van de gezondheidsdienst worden, niet alleen voor de betrokken woningen, maar voor het gehele dorp Kollum. In dit hoofdge bouw komen, buiten de twee woongedeel ten, verplegingskamers en een consultatie bureau. Het zal centraal worden verwarmd en men overweegt thans nog, de centrale verwarming uit te breiden tot alle twintig woningen. Nederlands smaldeel vertrokken Oefening bij IJmuiden Hedenmorgen is het Nederlands smal deel, dat aan de West-Europese manoeu vres deelneemt, van de rede van Nieuwe- diep, met uitzondering van de „Piet Hein", die later op de dag zal uitvaren, vertrok ken. Het smaldeel is samengesteld uit Hr. Ms. Tromp", het vlaggeschip, met aan boord de schout bij nacht J. J. L. Willinge, com mandant Zeemacht Nederland, met zijn staf, het werkschip „Vulcaan", reparatie schip voor mijnenvegers, het radarinstruc- tieschip „Soemba", de torpedoboot jager „Piet Hein", de onderzeeboot jager „Johan Maurits" en de onderzeeboot jager „Queen Wilhelmina", welke destijds door presi dent Roosevelt aan koningin Wilhelmina werd geschonken, voorts een zevental mij nenvegers en de onderzeeboten „Zeehond" en „Tijgerhaai". Oefening bij IJmuiden. De oefeningen beginnen reeds vandaag en wel met een in het redden van een in zee gestorte vlieger door middel van een helicoptère. Deze zal een drenkelingeen pop voor de kust nabij IJmuiden op vissen en hem afleveren aan boord van de ,Queen Wilhelmina". De vloot stoomt daarna om de Zuid tot voor de Belgische kust, waar Belgische mijnenvegers zich bij het Nederlandse smaldeel voegen. Daarna wordt overgestoken naar de Engelse Zuid kust. In een wijziging en aanvulling van het reglement voor de Rijks Hogere Burgerscho len is bepaald, dat de grote vacantia eindigt in de avond van de Maandag onmiddellijk voorafgaande aan de eerste Dinsdag in Sep tember en begint op de achtste Zaterdag aan' die Maandag voorafgaande na afloop van de schooltijd. Boete van een half millioen geëist tegen „De Bijenkorf" De officier van justitie bij de Amster damse economische politierechter heeft we gens het opzettelijk niet nakomen van voor schriften ter voorkoming van prijsopdrij ving tegen de N.V. magazijn „De Bijenkorf" te Amsterdam een geldboete van 500.000 geëist met inbeslagneming van diverse goe deren, die naar schatting een waarde van 125.000 vertegenwoordigen. Met deze eis heeft de officier zich aan gesloten bij het vonnis, dat de tuchtrechter verleden jaar tegen „De Bijenkorf" heeft uitgesproken aan het einde van het groot ste proces, dat de prijsbeheersing in ons land heeft gevoerd. De verdediger mr. H. L. Houthoff, was van mening, dat alle gevallen, waarvoor „De Bijenkorf" geverbaliseerd is, zich heb ben voorgedaan in de „fatale periode" vart Maart tot Juli 1946 en dat het in de thans volslagen gewijzigde economische omstan digheden nutteloos is het warenhuis een zo hoge boete op te leggen, te meer daar het reeds grote verliezen heeft geleden door dit proces. De politierechter mr. W. C. Hassoldt, be paalde de uitspraak op 4 Juli, doch voegde er aan toe, dat hij dan waarschijnlijk een interlocutoir vonnis zal wijzen, zodat een definitieve uitspraak nog wel enige tijd op zich zal laten wachten. Paleis Noordeinde krijgt een 'andere bestemming De Koningin en de Prins der Nederlan den hebben de regering in kennis gesteld van hun voornemen om het koninklijk pa leis aan het Noordeinde te Den Haag in de toekomst niet meer als woonpaleis te ge bruiken. Naar aanleiding hiervan wordt ten aanzien van dit paleis wijziging van be stemming overwogen en wel in die zin, dat de voorzijde als representatieve ruimte zal dienen en het overige een andere bestem ming zal krijgen, waarbij in het bijzonder gedacht is aan huisvesting van rijksdien sten, die weinig contact met het publiek hebben, aldus deelt minister-president dr. Drees mede in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Bachg (K.V.P.). In aanmerking nemende, dat paleis Huis ten Bosch voor bewoning van het Konink lijk Gezin kan dienen en daarvoor beter geschikt wordt gemaakt en dat, wanneer normaler tijden zijn teruggekeerd, een voor stel tot de bouw van een 't Koninklijk Huis waardig paleis te 's-Gravenhage naar het oordeel van de minister-president en van zijn mede bij deze aangelegenheid betrok ken ambtgenoten aanhangig dient te wor den gemaakt, hebben zij tegen de wijziging van de bestemming van het paleis Noord einde niet de bedenking, welke de heer Bachg in zijn vragen had geuit. Het ligt irLhet voornemen binnenkort bij de Tweede Kamer een wijziging van de rijksbegroting -voor 1949 aanhangig te maken, teneinde gelden te verkrijgen voor het herstel van brandschade aan het paleis Noordeinde en het treffen van voorzienin gen ter verbetering van de beveiliging tegen brandgevaar. Cricket Engeland—Nieuw Zeeland Yandaag was het de derde en laatste dag van de tweede testmatch Engeland- Nieuw-Zeeland. De ghsten,. die Maandag een totaal "van 372 runs voor' het verlies van zeven wickets hadden, zetten de in nings voort. Allen waren uit voor 484 runs. Dit is het hoogste totaal, dat de Nieuw- Zeelanders in Engeland hebben gescoord. Hierna trokken de Engelsen voor de tweede innings naar de wickets. Om een uur hadden zij 25 runs zonder dat er een wicket gevallen is. Het is te verwachten, dat de wedstrijd in een draw zal eindigen. Roeien Wedstrijden te Groningen Ter gelegenheid van de lustrumviering van de Universiteit te Groningen zijn r< wedstrijden gehouden. De resultaten der finales zijn: Lichte vier: 1. Triton 8.06.3; 2. Njord 1 1.; overnaadse twee: 1. Nereus 9.45; 2. Aegir 6 1: overnaadse skiff: 1. Hunze I 9.54.8: 2 Hunze II; double scull: 1. Willem III 7.54.2: 2. Triton 8.0f.4; oude twee: 1. Njord 8.22.8; 2. Triton 8.24.6; jonge vier A: 1. Laga 7.47.2; 2. Njord 1 1.; jonge skiff: 1. Amstel 8.33.1; 2. Njoi-d; dames stijlvier overn.: 1. Nereus 100 p.: 2. Hunze 93; 3. Vliet 86; dames skiff: 1. Amstel 4.24,5; 2. De Maas; dames acht: 1. Vliet 3.49; 2. De Hoop 1 1.; jongetwee; 1. Nereus 9.20.5; 2. Argo 1 1.; hoofdnummer jonge vier B: 1. Njord 7.50.6; 2. Argo l'.i 1.; quadruple scull: 1. Vliet 4.10.3; 2. Nereus; twee zonder stuurman: 1. Willem III 8.38.3; 2. Nereus 3 1.; dames stijl skiff overnaads; 1. D.B.S. 95 p.; 2. Vliet 80; 3. Nereus 74; dames stijl skiff: 1. D.B.S. 90 p.; 2. Vliet 88; dames vier juniores: 1. Argo 4.38.2; 2. Phocas 4.57.6; jonge acht B: 1. Njord 6.53.4; 2. Laga 7.06; overnaadse vier: 1. Nereus 7.57.5; 2. Triton 7.58.2 jonge acht A: 1. Nereus 7.04.8; 2. Laga 7,13.2; Veteranen vier: 1. Aagir; 2. Hunze. Wedstrijd voor zweefvliegers in Bussum Te Bussum is, begunstigd door ideaal vlieg weer. de gecombineerde jubileumwedstrijd der Haarlemse en Zaanse Luchtvaartclubs gehouden. Spoedig nadat de clubs om half- tien op het veld gearriveerd waren, kwamen de eerste deelnemers zich aanmelden. Over het algemeen werden er goede vluchten ge maakt. Er waren zelfs zeer lange bij. zoals 397 sec. van Litjens uit Maastricht. 325,2 sec. van Van den Horst uit Utrecht, 332,2 sec. van Wilgenburg uit Hilversum, en nog vele andere. Als clubploeg kwam de Gooise Luchtvaartclub, zowel in de wedstrijd voor Zaandam als die voor Haarlem het best voor de dag. Om kwart voor vijf waren alle vluchten gemaakt. De jury deelde de volgen de uitslag mee: Ploegenklassement zweefmodellen. Zaanse wedstrijd: 1. Het Gooi, 845,9 pnt.; 2. Haarlem, 667.4 pnt.; 3. Zwolle 557,3 pnt. Haarlemse wedstrijd: 1. Het Gooi. 905,5 pnt.; 2. Zwolle, 715,5 pnt.; 3. Aalsmeer. 691.1 pnt. Individueel klassement zweefmodellen. Zaanse wedstrijd: 1. Jansen, Gooi, 306,9 pnt;. 2. v. d. Horst, Utrecht, 286,5 pnt.; 3. Janssen, Zwolle, 235,5 pnt. Haarlemse wedstrijd: 1. Litjens, Maasti'icht, 384.2 pnt.; 2. Janssen, Zwolle, 355,5 pnt.; 3. Wilgenburg. Hilversum, 306,2 pnt. Bijzondere vermelding verdient hiefr het feit, dat winnaar Litjens in zyn eentje hele maal uit Maastricht kwam om aan deze wed strijd deel te nemen. Rubbermotormodellen. Daar er geen enkele club in deze klasse met een ploeg uitkwam, is hier dus alleen de individuele uitslag te geven. Zaanse wedstrijd: 1. G. Zomer. Hilversum 175 pnt.: 2. Westera, Velsen, 75,7 pnt.; 3. De Jong, Amsterdam, 70,6 pnt. Haarlemse wedstrijd: 1. G. Zomer, Hilver sum. 306.4 pnt.; 2. De Jong, Amsterdam, 193,8 pnt.; 3. Westera, Velsen, 66,1 pnt. Ton Heyboer-expositie in het Luifeltje In „Het Luifeltje" aan het Groot-Heilig land werd Zaterdag een tentoonstelling geopend van het werk van Ton Heyboer. De schilder George Rober belichtte bij de opening der expositie in een uitvoerige rede het onderscheid tussen het „schou wen naar buiten" en het „naar binnen zien". Rober betoogde dat bij het „naar buiten zién" slechts feiten verzameld en indrukken geregistreerd worden. Het naar binnen zien daarentegen is het intuïtief herkennen van de kosmos in zichzelf om via deze herkenning te komen tot het sym bool, het teken, het ideogram. Hij zeide dat deze wijze van zien zo oud is als de wereld en wees daarbij op de vroege pe riode der Egyptische en Chinese culturen. De herleving van het ideogram van het intuïtieve uitzeggen van het wezen der dingen zag hij als een natuurwet. Ton Heyboer is nog zeer jong, doch hij. heeft ondanks zijn jeugd veel beleefd. Als zoon van een ingenieur met een grote liefde voor biologie, werd hij op Atjeh geboren. Met zijn vader heeft hij in Zuid- Amerika vissen en koraaldieren gevangen. Daarna verbleef hij enige tijd in Drente. Op 18-jarige leeftijd was hij een gevange ne in Hitler-Duitsland. Ik vermeld deze dingen, omdat zij veel in het werk van de zeer gevoelige mens Heyboer kunnen ver klaren. Oorspronkelijk tekende hij ge woon naturalistisch. Wegens ruimtegebrek zijn die vroegste tekeningen hier niet geëxposeerd, doch een fijne portretstudie en een paar nog herkenbare landschappen wijzen op dit uitgangspunt. Dan volgen onderwerp- loze tekeningen waarin toch, dunkt mij, veel van de zee en van koraalvormen terug te vinden is. Na de bevrijding komt er dan een voor mijn gevoel aan des schil ders wezen vreemd element van hardheid, deze dromerige fijnheden doorbreken. Dit alles is nog in houtskool gedaan. Dan ont staan meest kleine krijt tekeningen, die eigenlijk een periode in Heyboers oeuvre afsluiten en wij kunnen benieuwd zijn hoe Heyboer zich verder zal ontwikkelen wan neer dit innerlijk conflict is uitgevochten. Zonder dat Heyboer ooit een realist zal worden zou zelfs een terugkeer naar groter afhankelijkheid van de natuur, althans tijdelijk, rftet onmogelijk-en zelfs gewenst zijn. Tenslotte is ook bij de Egyptenaren of de Byzantijnen nooit de natuur (daarmee de „leesbaarheid" voor derden) geheel los gelaten, tenzij het ging om voor ieder ver staanbare tekens of symbolen. Wij hopen dat Heyboer's intuïtie hem de juiste weg zal wijzen. Op 25-jarige leeftijd zijn immers nog vele wendingen mogelijk. L. H. H. SCHUTTE. „Zoek maar een vriendje dat voor je wil betalen'7 Ongepaste opmerking kost ambtenaar zijn betrekking Het Tweede Kamerlid mej. C. Tendeloo (Arbeid) heeft onlangs aan de minister van Overzeese Gebiedsdelen vragen gesteld over het optreden van een ambtenaar bij het departement van Sociale Zaken in Batavia. Deze ambtenaar had aan een vrouwelijke arbeidskracht, die bij hem kwam klagen over de hoge kosten van het haar toegewe zen verblijf, de raad gegeven „maar een vriendje te zoeken dat voor- haar, wilde betalen." Minister Götzen heeft thans geantwoord, dat de desbetreffende ambtenaar met in gang van 1 Juni 1949 wegens ongeschikt heid eervol is ontheven van zijh tijdelijke tewerkzaamstellïng op grond van de over weging, dat de betrokkene hlijlt heeft ge geven karaktereigenschappen te bezitten, wel&e het ongewenst maken zijn dienstbe trekking bij het departement van Sociale Zaken in Batavia te bestendigen. Zandvoort G. Tates in September weer in de raad? Naar wij vernemen, is er goede hoop, dat de heer G. Tates in. September zijn plaats m de Zandvoortse raad zal kunnen in nemen. De heer Tates, die sinds geruime tijd in een ziekenhuis wordt verpleegd, en kort geleden een ernstige operatie moest onder gaan, is thans weer in zoverre hersteld, dat hij spoedig weer naar huis zal kunnen terugkeren. Zandvoortse Muziekkapel geeft iedere Dinsdagavond een concert De Zandvoortse muziekkapel zal dit sei zoen, te beginnen met vanavond, elke Dinsdagavond van 710 uur een concert geven op verschillende plaatsen in het dorp. Tijdens deze concerten zal er gecollec teerd worden en men hoopt op deze wijze de zo noodzakelijke aanvulling en herstel ling van instrumenten te kunnen bekosti gen. ANDERE OPSTELLING VUURWERKEN. Teneinde aan verschillende verlangens, hoofdzakelijk van neringdoenden, te vol doen, heeft de vereniging tot viering van nationale feestdagen (WNF) besloten, de in dit seizoen nog af te steken vuurwerken op 2 Juli, 6 en 27 Augustus, niet meer vóór de Strandweg, doch tussen Strandweg en Zeestraat op te stellen. HERBOUW ZUIDERBAD? Van welingelichte zijde vernamen wij, dat in de afgelopen week in Den Haag be sprekingen zijn gevoerd over de eventuele herbouw van het Zuiderbad. Over de af loop van deze besprekingen kon nog niets naders worden medegedeeld, doch indien deze ook verder gunstig vei-lopen, dan mag worden aangenomen, dat spoedig met de herbouw van het Zuiderbad zal worden aangevangén. Het nieuwe Zuiderbad komt echter ook iets Noorderlijker te liggen. De woning voor Zandvoorts burgemeester Openbare behandeling van het beroep Vanmiddag werd de Zandvoortse bevol king door middel van aanplakbiljetten er van op de hoogte gesteld, dat het beroep van de heer R. Goedkoop tegen het besluit van B. en W., waarbij de door hem be woonde villa „Njord" aan de Kostverloren- straat ten behoeve van de burgemeester van Zandvoort werd gevorderd, op Woens dag 6 Juli, 's middags om twee uur, tijdens een openbare vergadering van Gedepu teerde Staten in het gebouw van de Pro vinciale Griffie te Haarlem zal worden behandeld. DE „ROERMOND" VERVOERDE GEEN POST. Naar de KLM meedeelt bevond zich aan boord van de verongelukte „Roermond" geen post. Proef met „Open deur"-kerk begonnen „Wij constateren dat de deur van deze kerk is geopend", zei ds. E. Boeke Maandag morgen ter inwijding van de proefneming met de voor hen die het jachtende leven van alle dag een wijle in meditatie en gebed willen ontvluchten altijd openstaande Broederkerk aan de Parklaan in Haarlem. Waarop de gemeente haar dankbaarheid voor dit heugelijke feit in het „Te Deum" uitdrukte. Ds. Boeke sprak er tevens zijn schillende kei-kgenootschappen bereid wa- vreugde over uit, dat predikanten van ver ren gevonden in de avondwijdingen het Woord te bedienen en getuigde in het kort van de delicate verantwoordelijkheid die de „kerkwachten" op zich hebben geno men door hun die dit wensen te helpen in de stilte de stem van God te doen ver staan. Voor blinden en vreemdelingen lig- Engels, Frans, Esperanto en Duits gereed, gen op de tafel Bijbels in braille en in het Wij herinneren eraan, dat de Broederkerk van Maandag tot en met Donderdag van 10 tot 16 uur is geopend. Avond wij dingen worden iedere avond van 19.15 tot 19.45 (behalve Donderdag en Zaterdagavond) gehouden. Dameskapsalon GED. O. GRACHT 51. Tel. 30701. PERMANENT WAVE f 6.- Makkelijker en voordeliger dan Home-permanent Specialiteit Haarverven. Wegens sterfgeval ter over name aangeboden loodgieters- bedrijf met complete inventaris te Haarlem. Werkplaats, woon huis en telefoon aanwezig. Brieven no. 3530. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 302# 304# 262% 2611/2 Philips 230# 230# A. K U 169# 168 Fokker 120 Nederlandse Ford 269 Nederlandse Kabel 271 v. Berkei's Patent 108i/2 Scheepvaart-Unie. 161# 161# Holl.Amerika Lijn 145Vfe Deli Maatschappij 149# 149# H. V. A 159# 159 A'dam Rubber 135& 135# Ned. Handel Mij. 153 N.-I. Handelsbank 112 Billiton Mij. II 343# REKENUNEALEN Nestlcr fabr. Systeem: Rietz, Darmstadt, Electro. TEKENMACHINES Kuhlmann. Swiss-Bala, Onderstellen PASSERDOZEN Lottcr, Kern, Richter, Afa. PEUKAN Graphoshouders,- .pennen, Inktpatronen -zwart M. STRIHAND Techn. Tekenmaterialen. Schoterweg 5-7. Tel. 15444 Haarlem. Te. huur uitsluitend met chauffeur en bij vooruitbe- stelling-, •DE SOTO 7-ZITS nieuwste model, een der mooiste wagens ter wereld. FORD MODEL 1949 5 passagiers (grote bagage ruimte i. 7-PERS. CHEVROLET met aanhangwagen (zonder extra berekening.) Al deze wagens 25 cts.pJC.M. FIAT NIEUWSTE MODEL (klein model wagen). 5 passagiers plus kofferrek op het dak 22# ct. p. K.M. „T AX1 —13000" Tel. 13000 en 17000 PLEIN 33 MONDORGELS KLOOSTER STRAAT 57 Haarlem-N. Bij het Pretoriaplein Filiaal. De gehele dag geopend, Wie? helpt keur. jongel. aan 2 KAMERS m. kl. of badk. voor keuken, Alle onk. voor eigen reke ning, liefst H.-N. Br. no. 3523 Meisje gevraagd tot eind seizoen, voor kamer en keukenwerk. Goed loon. een vrije dag per week, niet intern. Opgave vorige werk kring aan Pension Bernsen, Hoogeweg 70, Zandvoort. IJssalon Cafetaria „De Fijn. proever" vraagt nette serveersters en ijsschepster Kruisweg 29 rood. Rubberfabr. te Bennebroek vraagt nette meisjes en jongens leeftijd 15-18 j. Aanmelden: Rijksstraatweg 1 B. HANDELSKANTOOR. Gevraagd: prima Correspondent in Ned. Taal. Zeer vlot typen en eenv. administratie. Sala ris t 80 p. rand. Br. no. 3528 Schildersleerling gevr. bij Fa. Hulshoff, Rip- perdastraat 15, Haarlem. Te koop: pracht mahonie grote toon. Lengte 1.85 M. wegens bijz. omstandigh. Wil ook goede piano inruilen m. bijbet. Reflect. Techn. Bur. Claus. Krelagestraat 14, Hrl. Tel. 21619. Te koop gevraagd: Hcren- costuums. Khaki kleding, witte Indische pakken, enz. D. BREUR, Jansweg 30. Telef. 20672. Kunstgebitten Reparation 's Avonds gebracht, volgen de dag gereed. SCHOTERWEG 16 loopt 1 op 18 K.M.. zo goed als nieuw en Renault 1940, loopt 1 op 14 K.M. Deskundig onderzoek toegestaan. Te bevragen Floraplein 25 A bij Hazepaterslaan. Tel. 20471 Wij hebben alles wat U wenst Prachtige kamgaren costuums in alle dessins Egyptisch linnen regenjassen voor heren en dames; eveneens prima Gabardine regenjassen Kinder Egyptisch linnen regenjassen f 33.75 Kl. Houtstr. 2A (by dc Anegang) Haarlem - Tel. 20092 Ontvangen de nieuwe modellen AUDIUM - FORTIPHONE - PHILIPS Vraagt vrijblijvende demonstratie aan hui« ORANJE NASSAULAAN 162 - OVERVEEN Bus 4 halte Stoops Bad Vakkundige bediening en goede service TE KOOP zo goed als nieuw ESSE DOORBRANDFORNU1S Prijs f 450.Kost nieuw f 1160.—. Fa. J. VASTENOUW, Groot Heiligland 42. P. DE GRUYTER EN ZN., N.V. vraagt voor Rayon Haar lem en Heemstede ENIGE FLINKE VERKOOPSTERS leeftijd 20 tot 28 jaar. Persoonlijk aanmelden op Woensdagmiddag 29 Juni, tussen 3 en 5 uur op ons kantoor Barteljorisstraat 40 (ingang winkel). Bij VAN VESSEM'S BROOD- EN BANKETBAKKERIJ is plaats voor eeii NETTE ERVAREN WNKELJUFFROUW Aanmelden Kleverparkweg 10, tel. 11070. NET PERSOON, 31 j. on- geh., z.z.g.g. als binnenland se reiziger of iets dergelijks. Brieven no. 3525. Gevraagd STRIJKSTER-PERSSTER Fijnwa6serij ROOKMAAKER, Frankestraat 25. Het Ned. Opv. Bureau te Haarlem zoekt tegen 1 Sept. een Beschaafde Secretaresse vlot kunnende typen en in staat nauwkeurig een voudige administratie te voeren. Brieven aan de secretaris vgn het bestuur R. Burdet „Lindenheuvel", Overveen. Handigheid en oplettendheid verzekeren U een goed loon, een vaste toekomst en vakmanschap. Door onze vooropleiding wordt men zonder het volgen van een Ambachtsschool toch vakman. Tevens nog enkele plaatsen voor JONGE MANNEN tot 25 jaar open. Aanmelden: Santpoorterstraat 18, nabij Verspronck- weg, Haarlem, 's avonds tussen 8 en 9 uur. HAARLEMSE KLEDING INDUSTRIE vraagt STENO.TYPISTE adm. onderlegd INRICHTER, MACHINESTIKSTERs, HANDWERKSTERS en PERSERS Aanm. dagelijks van 8—5 uur, Zijlweg 158, Haarlem. 17 jaar) gevraagd voor direct. Vast werk. Aanmelden: N.V. PALTHE, Grote Houtstraat 17. Grote zeepfabriek vraagt RAYON.VERTEGENWOORDIGER voor Haarlem en Omstreken, leeftijd 21-24 jaar, zelfstandige werkkring. Brieven met volledige inlichtingen onder opgave van ver langd salaris onder no. 3526 bureau van dit blad. Gevraagd een FLINKE ENTREMETIER boven 18 jaar, v.g.g.v. en een FLINK MEISJE boven 18 jaar, v.g.g.v. GEBR. BRINKMANN. Grote Marlrt, Café-Reetaurant Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3