c J De „Vergenoegde roker" niet van Frans Hals? Feest in het Provinciaal Ziekenhuis Winst der N.V. Philips bedroeg vorig jaar f23 - millioen Van Swol en Harper uitgeschakeld Dinsdag 28 Juni 1949 3 De heer H. P. Baard*is het eens met Prof. A. P. A. Vorenkamp, de directeur van het Groninger museum Het Parool schrijft over het Groninger Museum onder andere: „Sinds de openstelling in 1892 had dit museum nooit een directeur gekend. Hoog stens ijverige beheerders, die er echter slechts hun vrije tijd aan konden geven. Wat vond prof. Vorenkamp, energiek man met vele jaren Amerikaanse praktijk, die een grote rol gespeeld heeft bij het terug winnen van het Nederlands kunstbezit uit Duitsland, die het directeurschap van Mu seum Boymans te Rotterdam verruilde voor dat in deze Noordelijke stad wat vond deze directeur daar? Een museum met een rijke en afwisselende verzameling, die zowel schilderkunst, tekeningen, oudheden, volkskunst als een uitgebreide collectie porselein bevat. Met 19e-eeuwse schilde rijen, die voor het grootste deel afkomstig zijn uit het legaat der Groningse schilders familie MesdagVan Houten, en met vele oudere, vooral 17e-eeuwse schilderijen uit de verzameling-dr. C. Hofstede de Groot. Verschillende kostelijke werken maken dit museum tot een trots bezit voor de Gro ningers. Het is echter dit legaat van dr. Hofstede de Groot, waaronder zich, naast meesterwer ken, een reeks dubieuze en méér dan dubi euze stukken bevindt. Om de voornaamste' drie te noemen: een „Vergenoegde roker" van Frans Hals, „Van Van Meegeren" - vol gens prof. Vorenkamp. Een „Zelfportret" van Rembrandt. „Wellicht een later Engels werk". Een schets voor de „Aanbidding der Wijzen van 1610 in het Prado te Madrid" door Rubens. „U mag publiceren, dat ik dit voor geen Rubens houd, maar dat mijn ge dachten gaan naar de 19e-eeuwse Franse schilder Delacroix!" Dan kunnen we naast deze drie preg nante voorbeelden nog noemen twee rivier gezichten van Jan van Goyen, zwaar met vraagtekens belast; een landschap van Meindert Hobbema, „niets met Hobbema te maken, waarschijnlijk een onschuldig schilderijtje van omstreeks 1800", een „Stu diekop van een vrouw" van Rembrandt, óók met een vraagteken, evenals enkele aan Rembrandt toegeschreven tekeningen. En dan staken we het plaatsen van vraag tekens maar bij een Dou, een De Hooch en een Jordaens, die wél echt is, maar zó zwaar onder de over- en bijschilderingen zit, dat, als de restaurateur hier aan het werk gaat, het gelijk een overdadig inge pakt Sinterklaascadeau surprises kan be vatten „Hoe komt het, dat dr. Hofstede de Groot, een man vari internationale reputatie, zich zó in deze dingen vergiste?" vragen we als we voor deze vervalsingen staan. Vooral die „Frans Hals" en die „Rembrandt" zijn toch zó, dat de onechtheid er duimendik bovenop ligt! Maar niet alleen dr.* Hofstede de Groot vergiste zich. De „Rubens" bij voorbeeld werd in 1937 op een Rubens tentoonstelling 'te Amsterdam geëxposeerd, in de catalogus gereproduceerd, en nie mand uitte, naar we weten, bezwaren. Wèl gebeurde dat met sommige „Frans Hals"- aanlcopen en expertises: we herinneren aan het bekende proces van het jaar 1925 betreffende het „Ronde beeld van een lachende man met hoed", dat vóór de uit spraak door dr. Hofstede de Groot voor 50,000 werd teruggekocht. Waar is dit schilderij dit tussen twee haakjes ge bleven? En waar is de „Lachende vissers- jongen", de derde „Frans Hals" uit deze collectie? Ook prof. Vorenkamp kon ons dit niet zeggen". Tot zover „Het Parool". H. P. Baard: Een hals van een Hals! Wij spraken de heer H. P. Baard, de di recteur van ons Frans Halsmuseum, die ons mededeelde dat hij onlangs de „Verge noegde roker" in het museum te Groningen gezien heeft. Hij is het in deze volkomen met prof. Vorenkamp eens, dit is geen Frans Hals. Hij gebruikte zelfs de woord speling: „Dit is een hals van een Hals". Ongetwijfeld is het indertijd een vergissing van dr. Hofstede de Groot geweest. Hij was een bekwaam deskundige die duizenden goede expertises heeft gegeven, zodat het verklaarbaar is dat er ook een enkele ver keerde onder was. G. D. Gratama: het kan een Van Meegeren zijn. De heer G. D. Gratama, oud-directeur van het Frans Halsmuseum, heeft vele jaren ge leden de beide zogenaamde Halsen, de „Lachende man met hoed" en de „Ver genoegde roker", gezien. Zijn mening was toen al dat het geen stukken van Hals zijn. Trouwens alle deskundigen waren het in die tijd daarover eens. Als nu prof. Voren kamp de veronderstelling maakt, dat de „Vergenoegde roker" een Van Meegeren kan zijn, dan vindt de heer Gratama dat niet onverklaarbaar. Indertijd moet Han Van Meegeren in een schilderskring in Den Haag gezegd hebben dat hij een stuk kon maken dat voor een Hals gehouden zou worden. Dit werd toen als grootspraak aan genomen, maar later werd het vermoeden geuit, dat de „Lachende man met hoed" inderdaad door hem gemaakt was. Nu is zo vervolgde de heer Gratama het op vallende, dat deze beide zogenaamde Halsen zeer duidelijk door één schilder gemaakt zijn. De 9 Muzen Tesselscliade-tentoonstcliing. In de Universiteitsbibliotheek van Amsterdam is een tentoonstelling, gewijd aan Maria Tes- selschade. Prof. dr. N. B. Donkersloot hield een inleiding, waarin hij vertelde dat deze tentoonstelling herdenkt het feit, dat drie honderd jaar geleden Maria Tesselschade de Oude Kerk te Amsterdam werd be graven. Prof. Donkersloot noemde haar het char mantste hoofdstuk uit de cultuurgeschiedenis der zeventiende eeuw. Zij was de ziel van de Muiderkring en werd bij haar dood door Huygens onwaardeërlijk genoemd Barlaeus wijdde een aantal gedichten onder de titel „Pessalica" aan haar. Kennis van Maria Tesselschade hebben wij voornamelijk dank zij de brieven van Hooft en lofgedichten. Bouwmeester overleden. In Geulle is de ouderdom van 71 jaar de bekende archi tect J. M. van der Meij, 'die onder meer het Scheepvaarthuis in Amsterdam ontwierp, overleden. De heer Van der Meij heeft inder tijd de Prix de Rome behaald. In het Haagse gemeentemuseum is een expositie „Facette van hedendaagse schilder kunst uit België, Luxemburg en Nederland" geopend. Onder meer hangen er doeken van Constant Pernicke, Edgar Tytgat, Diclc Elf- fers, Charles Eyck (Kroningsschilderij), Jan Sluyters en Charley Toorop. KERK EN STAAT IN POLEN. Vrijdag is te Warschau een conferentie gehouden, die ten doel had de betrekkingen tussen kerk en staat te verbeteren. De Poolse regering was vertegenwoordigd door de minister van openbaar bestuur en de kerk door drie bisschoppen, aangewezen door het Poolse episcopaat. Deze conferentie behandelde de door de kerk bijna twee maanden geleden gedane voorstellen, waarbij de Instelling van een gemengde commissie van zes leden werd bepleit. Deze voorstellen zijn door de rege ring gedeeltelijk afgewezen. Prof. dr. G. A. van den Bergh van Eysinga gehuldigd „Het is nog altijd nodig, dat wij uw stem horen. Gij hebt het recht op onze dank baarheid voor uw werk op velerlei gebied in woord en schrift, dat ons perspectieven opende, die voor ons onvergankelijk zijn gebleven." Aldus prof. dr. C. W. Mönnich als voorzitter van het huldigingscomité in de senaatskamer van de Gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam in zijn toespraak tot prof. dr. G. A. van den Bergh van Eysin ga. die Maandag door talrijke collega's, oud-leerlingen en leerlingen werd geluk gewenst ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag. Prof. Mönnich roemde zijn leraar als een „man van de wetenschap en de wijsbegeerte, die In dienst van de waar heid heeft gewerkt." Prof. dr. A. W. Groenman, voorzitter van het Haags Genootschap tot verdediging van de Christelijke godsdienst, sprak ook de jubilaris, die reeds 25 jaar als bestuurslid van het genootschap werkzaam is, toe en notaris W. A. Dolleman uit Santpoort bracht in herinnering de periode, waarin prof. Van den Bergh van Eysinga predikant was geweest. Ten slotte dankte de jarige de talrijke gasten, onder wie vele hoogleraren van de Amsterdamse en Utrechtse Universiteit voor de belangstelling, die zij hem hebben *be- toond. Namens het huldigingscomité overhan digde prof. Mönnich de jubilaris een album met de handtekeningen van de commissie leden en een geschenk onder oouvert, waar van de inhoud bestemd Is voor een buiten landse studiereis. Agenda voor Haarlem DINSDAG 28 JUNI Grote Kerk: Orgelconcert 8 uur. Gem. Concertgebouw: Haarlems Muziek Instituut 86e leerlingen-uitvoering, 7.30 uur. Palace; „Black Angel", 10 j.. 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur- Luxor: „Copacabana". 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur, .Frans Hals: ..De laatste étappe. 18 2.30. 7 00 en 9 15 uur. City: San Ar.tonio", 18 j.. 2 15 4 30. 7.00 en 9.13 uur. Rembrandt: .Hallo Noord 777". 14 jaar, 2.00. 4.15. 7.00 en 9 15 uur. WOENSDAG 29 JUNI: Grote Kerk. Kerkconeert. opgedragen aan de zieke en gewonde militairen in Indonesië. 8 uur. Concertgebouw: Gezelschap oude mu ziek. 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. Ontroerend was Maandagmiddag de wijze, waarop de patiënten van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort, in het jubileumspel „Onze kleine wereld" de bezoekers van het pas aan gelegde openluchttheater een idee gaven van het leven in de inrichting. Honderd jaar geleden werden reeds denkbeelden geopperd, welke in de loop der jaren verwezenlijkt werden. Toen kwam de oorlog en het zag er naar uit, dat het zo prachtig opgebouw de werk in de behandeling van de geesteszieken vernietigd zou worden. In het spel „Onze kleine wereld" zag men echter dat de patiënten na de be vrijding opgewekt terugkeerden en de zo wreed afgebroken arbeid kon weer worden voortgezet. De bezoekers kwamen onder de indruk van het eenvoudige spel der patiënten, die uit beeldden op welke wijze de hervormingen zich hebben voltrokken. Hoe de situatie op „Meer en Berg" vroeger (was, kwam tot uiting in het eerste deel, dat zich afspeelde bij een herberg, gelegen aan de weg nabij het ziekenhuis. Er was een tuinfeest ge weest en voor de herberg vertelden de ge neesheer-directeur, een geneesheer en de Commisise van bestuur hun ideeën. Enkele Turkse collega's van de geneesheer-direc teur kwamen op bezoek en waren ver baasd, dat het werd aangedrufd de patiën ten bewegingsvrijheid te geven. Ook de Bloemendaalse predikant en dichter De Genestet verscheen ten tonele. Wat de eerste geneesheer-directeur voorspeld heeft wordt werkelijkheid. Dat bleek in het tweede deel. De sombere groepen moesten plaats maken voor opgewekte mannen en vrouwen, die kunnen werken en dat werk is nuttig. Zij doen aan spel, sport en mu ziek. De arbeidstherapie heeft veld ge wonnen. Het zo eenvoudig, maar toch zo treffend uitbeelden van de evacuatie deed de toeschouwers meeleven met de patiën ten, die naar alle windstreken uitzwierven. Wat was er daarna weer een vreugde na de bevrijding. Voor het jubileumspel „Onze kleine wereld" zullen de bezoekers, die vandaag en morgen in het openluchttheater bijeen komen, grote belangstelling hebben door de manier, waarop de „geest" van het zie kenhuis lot uitdrukking is gebracht en door de wijze, waarop het verplegend personeel gewerkt heeft voor de zieken. Eveneens zullen de gasten aandacht heb ben voor het theater. Het ligt er zo prach tig aan de voet van een duin en overscha duwd door bomen. Rustig zit het publiek in deze fraaie omgeving en met recht kan van een mooie aanwinst voor de inrichting worden gesproken. Aan het einde der voorstelling heeft de Commissaris der Koningin de regisseur Vóór de patiënten, leden van het personeel en bezoekers is het prettig te vertoeven bij het meertje van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort, dat des avonds verlicht is ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het Ziekenhuis. medische en administratieve staf, aan de verpleegsters en verplegers en de leden van het overige personeel, die dag in dag uit hun taak vervullen. Nadat spreker had meegedeeld, dat de heer A W. Michels was benoemd tot ridder in de orde van de Ne derlandse Leeuw en de heer R. Verbeek tot officier van Oranje Nassau, wenste hij beiden geluk met de welverdiende onder scheiding. Mejuffrouw mr. E. Ribbius Pele tier. voorzitter van de commissie van be stuur, haalde herinneringen op uit de jaren 1841 tot 1849, toen de voorbereidende maat regelen zijn getroffen voor de stichting van een ziekenhuis in Santpoort. Moeilijkheden moesten worden overwonnen en het besluit tot de bouw van een inrichting werd in de zomerzitting van 1845 met 47 tegen 17 stemmen genomen. Zocher was de bouwer van het eerste gesticht, dat in de loop der jaren vergroot is. Spreekster deelde mee, dat een bedrag van vijf en half millioen gulden door de provincie uitgegeven is voor de investering. Provinciale Staten werkten steeds op waarderende wijze mee en spreekster had •vertrouwen, dat het ook in de toekomst het geval zal zijn. Mejuffrouw Ribbius Peletier weidde uit over de uit breidingen, de bouw van zusterhuizen en van woningen voor het personeel, de op leiding van ver plegers (sters). de naamsver andering van „Meer en Berg" in Provin ciaal Ziekenhuis in 1918, de leiding gedu rende de honderd jaar, en bracht tenslotte dank aan de vele toegewijde werkers (sters) D r. P. Muntendam, directeur-gene raal van de Volksgezondheid, bracht de gelukwensen over namens de minister van Sociale Zaken en besprak voorts de ont wikkeling van de moderne verpleging van geesteszieken in de afgelopen honderd jaar. Prof. dr. Van der Scheer, die van 1921 tot 1930 directeur is geweest, bracht zijn denkbeelden over arbeidstherapie in Ne derland tot ontwikkeling en dr. G. Kraus heeft eveneens deze therapie als behande lingsmethode gebruikt tof heil van de volksgezondheid. P r o f. d r. H. C. R u m k e, voorzitter van de Nederlandse vereniging voor Psychiatrie en Neurologie schetste de grote waarde van het wetenschappelijk werk op Santpoort voor de psychiatrie en d r. L. F. C. van E r p Taalman Kip sprak woorden van gelukwens als voorzitter van de Maat schappij tot bevordering der geneeskunst. Deze herinnerde aan de kloof tussen de ceesteszieken en de bevolking. Dank zij Santpoort is die kloof kleiner geworden en hii hoopte, dat de doktoren zullen meewer ken die te overbruggen. Hulde bracht hij aan dr. Kraus, die veel voor de inrichting gedaan heeft, speciaal in de oorlogsjaren. x Nadat dr. G Kraus een rede had ge- hulde gebracht voor hetgeen hu en e.jn houden OVH. de verplegI „elke rust8 medewerkenden tot stand hebben ge- I eerbied v00r de pJrsoonlijkheid van 'ele medewerkenden tot stand hebben ge bracht. Dank aan de directie cn het personeel. Op de herdenkingsbijeenkomst heeft d r. J. E. baron de Vos van Steen wijk het woord gevoerd namens het provinciaal bestuur en dank gebracht aan de bekwame en toegewijde arbeid van de commissie van zieke medemens, dankte mejuffrouw mr. Ribbius Peletier de sprekers. Feest in de tuin. In de tuin zijn lampions opgehangen, de vijver wordt des avonds verlicht en een deel van de tuin is ingericht als kermister rein, waar men zich kan vermaken in de draaimolen en bij vele tentjes. Vanavond bestuur, aan de directeur, de leden van de is er muziek en vuurwerk bij het meertje. Productie en omzet zijn belangrijk gestegen Uit het verslag over 1948 van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken blijkt, dat de handhaving van het dividend over het vergrote kapitaal (vorig jaar 70 millioen. thans 140 millioen) mogelijk was doordat de winst over 1948 23 millioen bedroeg 16 mil lioen over 1947). Opnieuw werd 10 millioen toegevoegd aan de conjunc tuurreserve. Voorgesteld wordt een dividend van 6.6 procent op de 6 pro cent cumulatief preferente aandelen en van 9 procent op de gewone aandelen. De toeneming van de omzetten op ver schillende markten ging met enige daling van de verkoopprijzen gepaard. De stijging de productieprijzen kwam door ver dere verbetering van de techniek en toe genomen efficiency tot staan. Bij sommige artikelen kon zelfs een daling geconsta teerd worden. In het algemeen ging de stijging van de omzet gepaard met een evenredige kostenstijging, waardoor in pro centen van de omzet uitgedrukt de renta biliteit niet boven het peil van 1947 ligt. Bij een saldo van de exploitatierekening ad 23.081.679 kan de rentabiliteit bevredi gend worden genoemd. Het jaar 1948 wordt uit commercieel oog punt als een bevredigend jaar gekenschetst. Na de snelle uitbreiding in de laatste jaren •erwacht de directie dat 1949 een jaar van consolidatie zal zijn. Voor het eerst na de oorlog wordt een overzicht gegeven van de ontwikkeling der omzetten in de Philipsbedrijven in verge lijking met vóór de oorlog. Wanneer men de omzet in 1938 op 100 stelt, dan werd in 1947 een omzet bereikt van 128 en in 1943 van 162. De omzet van nieuwere producten (zoals telecommunicatieproducten. gas ontladingslampen en toebehoren, televisie buizen, scheerapparaten, rijwieldynamo's, Röntgenartikelen en producten voor indu striële toepassing) is gestegen tot 41 procent van de totale omzet. In de eerste vijf maan den van 1949 vertoont de omzet een stij ging ten opzichte van dezelfde periode van 1948. Export. De export uit Nederland naar buitenland se Philips-ondernemingen en naar directe afnemers in het buitenland vertoonde in het verslagjaar een stijging van circa 19 procent ten opzichte van 1947. Het Philips- aandeel in de totale Nederlandse industriële export bedroeg in de jaren 1938, 1946, 1947 en 1948 respectievelijk 8.3. 18.8, 13 en 11.6 procent. De geleidelijke daling van het pro centueel aandeel in de laatste twee jaren kan worden toegeschreven aan de omstan digheid dat de bedrijven in het Zuidfen van het land, dat eerder bevrijd was, een voor sprong hebben gehad op de overige indu strieën van Nederland. Teleurstellend wordt de ontwikkeling van de export naar de Zuid-Amerikaanse lan den genoemd. In verhouding tot de grotere Nederlandse aankopen in deze landen blij ven de mogelijkheden tot export naar deze gebieden onbevredigend. De productie van de Nederlandse Philips- fabrieken toonde in 1948 een verdere stij ging. Op vergelijkbare prijsbasis gebracht, lag de Nederlandse productie in dat jaar gemiddeld 55 procent boven het peil van Ook vergeleken met de productie stijging van de gehele Nederlandse industrie sinds 1938, die 13 procent bedroeg, Is dit zeer bevredigend. De oppervlakte van eigen en gehuurde uimtc in Nederland is thans 635.000 vler kante meter (in 1938 439.000 vierkante me ter). In totaal wordt thans in een honderd tal buitenlandse fabrieken aan de productie deelgenomen. Aan het onderzoek en de ontwikkeling van de apparatuur en de onderdelen voor televisie nemen vrijwel alle Philips-labora- torla deel. Er werd een aanzienlijke voor uitgang geboekt. De ontwikkeling van het influenza-virus vaccin verliep bevredigend. Vrij belangrijke hoeveelheden konden aan officiële instanties en grote bedrijven voor Nieuwe regeling eierexport Naar het Ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening bekend maakt, hebben de bij de eierexport belanghebben de groepen overeenstemming bereikt over een nieuwe regeling met betrekking tot de export van eieren, welke regeling de in stemming van de overheid heeft. Ook deze regeling is gebaseerd op de noodzaak tot verkrijging van voldoende eieren voor de export, die een levensbelang is voor de pluimveehouderij. De nieuwe regeling be last iedere pluimveehouder financieel naar verhouding tot de grootte van zijn kippenstapel. Met ingang van 2 Juli is iedere pluim veehouder verplicht een heffing te betalen van in totaal f 1,50 per kip, waarvan 1,— dient te worden betaald vóór 15 Augustus. De resterende 0,50 per kip zal vóór een nader te bepalen datum, vermoedelijk in October moeten worden voldaan. Van deze verplichting worden ontheven de pluim veehouders, die regelmatig per periode het vereiste aantal exportzegels inleveren. proefnemingen ter beschikking worden ge steld. In Nederland bedroeg de getalsterkte van het personeel van Philips en haar dochter maatschappijen 34.500, waarvan 6000 vrou wen. In Eindhoven werkten 23.500 personen en in andere plaatsen in Nederland 11.000. Een groot gedeelte van het personeel dat in de Eindhovense bedrijven werkt, woont buiten Eindhoven en wel 6300 personen, waarvan circa 2000 in België. Op het einde van het verslagjaar waren in de Philipsbedrijven over de gehele we reld ongeveer 80.000 personen werkzaam. Grote investeringen. Tenslotte wordt verklaard dat de grote vlucht, die de productie van nieuwe artike len nam, aanzienlijke investeringen in ge bouwen en machines vereiste. Ook de uit breiding van de productie van bestaande artikelen leidde tot belangrijke investerin gen. Verder vroeg de toeneming van de omzetten veel kapitaal. De .bestaande be lemmeringen en onzekerheden in het inter nationale handelsverkeer bij de uitbreiding van de artikelenreeks en het aantal produc tieplaatsen leidden tot een aanzienlijke stij ging van de voorraden in de gehele wereld. Niet alleen de toeneming van het volume der productie, de voorraden en de omzetten maar ook de prijsstijging heeft een belang rijke rol gespeeld bij de vermeerdering van de kapitaalbehoefte, die het aantrekken van kapitaal op grote schaal noodzakelijk maakte. Door de hoge belastingen werd de mogelijkheid van interne financiering zeer beperkt. Vergiftiging van huisdieren Het hoofdbestuur va« de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren meent een waarschuwing te moeten richten tot alle houders van honden en katten, daar bij deze vereniging uit alle delen van het land klachten binnenkomen over ver giftiging van huisdieren. Er worden voor honden en katten dik wijls begeerlijke hapjes, vermengd met strychnine, neergelegd. Het aan de lijn laten lopen op de publieke weg kan zelfs gevaarlijk zijn, omdat aan de kanten en in het gras der bermen van straten en wegen vergiftige etenswaren wordên gedeponeerd. Men zie nauwkeurig toe dat de dieren on derweg niet» van de straat of berm opeten. Ook het gevaar voor kinderen is niet denkbeeldig. Het spreekt vanzelf, dat het hoofdbestuur van Dierenbescherming zijn volle aandach* wijdt aan de bestrijding van deze afkeu renswaardige methode tot vergiftiging van dieren. Drie militaire vliegfeesten in Juli In Jüli zal Nederland drie grote vlieg feesten van de Nederlandse luchtmacht gaan beleven. En wel op 9 Juli ie Woens- drecht, op 16 Juli te Gilze-Rijen en op 23 Juli in Twenthe. Deze vliegfeesten worden georganiseerd ten bale van het Van Weer den Poelmanfonds, dit is het fonds dat door het personeel der Nederlandse luchtmacht is gesticht om invalide vliegers te helpen, nabestaande van hen die in de oorlog of daarna het leven lieten te steunen of om personeelsleden die op een of andere ma nier (bijvoorbeeld met hun studie) gehol pen moeten worden, die hulp te geven. Ten bate van het fonds staat het personeel van de Nederlandse luchtmacht (zowel marine-luchtvaartdienst als luchtstrijd krachten) jaarlijks een halve dag soldij af en stelt zich op drie Zaterdagen beschik baar tot het organiseren van grote vlieg feesten. Zowel in Woensdrecht, in Gilze-Rijen als in Twenthe zullen allerlei typen vlieg tuigen deelnemen. Het programma voor Twenthe staat nog niet geheel vast, maar wat de twee andere vliegfeesten aangaat, daarover kan gezegd worden, dat dat in Gilze-Rijen van groter allure wordt dan d-t in Woensdrecht. In Gilze-Rijen nemen onder andere 24 Harvards, twaalf Tiger Moths, negen An- sons, zes Proctors, zes Oxfords, acht Glos ter Meteors en zes Spitfires deel. Met de Harvards zal luchtacrobatiek en stuntvliegen gedemonstreerd worden. Har vards zullen ook riuikbommen werpen op een „huis". De Tiger-Moths zullen laten zien hoe er nu niet gevlogen moet worden, hetgeen het beste kan weergegeven wor den als „lucht-clownerie", en zullen zelfs een hordenloop organiseren over enige over het vliegveld gespannen draden. Ansons en Spitfires zullen „bommen" laten vallen. Meer „bezadigde" demonstraties zullen zweefvliegtoestellen en de helicoptère te zien geven. Voorts staan er oefeningen van Neder landse parachutisten op het programma. En als de Amerikanen en Fransen hun toe zeggingen gestand kunnen doen, komen er negen Vliegende Forten van het grootste type uit de Amerikaanse zóne van Duits land en een Frans escadrille van vier „étampes", dat ook ingeschreven staat voor de internationale vliegfeesten op Ypenburg. Vlees voor Engeland Het nieuwe Brits-Argentijnse handels verdrag is gisteren in Buenos Aires onder tekend. Argentinië verplicht zich in het eerste jaar van het handelsverdrag, dat is aangegaan voor een periode van vijf jaar, minstens 300.000 ton vlees te zullen leveren. Voorts neemt Argentinië de verplichting op zich er naar te zullen streven deze hoe veelheid te verhogen tot 400.000 ton per jaafc TENNISKAMPIOENSCHAPPEN VAN WIMBLEDON Van Swol en Harper hebben zich te Wim bledon moedig verdedigd tegen het Italiaanse paar CucelliM. Del Bello, maar zij stelden zich niet zo tactisch op als hun tegenstanders cn dat was een dér oorzaken van hun neder laag. De Italianen bleken prachtig op elkaar ingespeeld en blonken uit in cross drives er smashes. Harper was minder zeker dan ge woonlijk met zijn ground strokes. Cucelli— Del Bello veroverden in snel tempo de eerste twee sets en liepen in de derde uit tot 3—1. Daarna herstelden de Nederlander en de Australiër zich. Zij zetten alles op alles, namen grote risico's en braken twee maal door de service der Italianen heen. zodat het 43 in hun voordeel werd. In een omme zien wonnen ze ook de beide volgende games en daarmee de set. In de eerste game van de vierde set verloor Van Swol zijn service en de Italianen kwa men op 3—1. Door vast en vinnig spel haal den Van Swol en Harper op tot 3—3, maar dank zij uitnemend volleren en smashen hernamen de Italianen de leiding: 5—3. Van Swol won zijn service in de volgende game en hij en Harper redden twee match points in do tiende game. De Italianen bleven ech ter door de bank genomen sterker en won nen met 6—4. waarmee de strijd beslist was. In de derde ronde van het gemengd dub belspel wonnen Cochell en Patricia Todd met 6—1. 6—2 van het Nederlands-Britse paar 'Van Swol—mevrouw Halford. Het krachtsverschil tussen beide paren was wel heel groot en de partij duurde dan ook niet langer,dan een half uur. In alle opzichten domineerden de Amerikanen die hun tegen standers met hard en zuiver volleren in de erdediging op de baseline drongen. Van Swol kreeg vrijwel geen kans naar het net te komen, waar hij profijt had kunnen trekken van zijn grote slagwijdte. Mevrouw Halford had de grootste moeite met de services van de Amerikanen, van wie Pat Todd bijna even hard sloeg als haar athletlsche partner. Zo werd het een eenzijdige strijd, waarvan de uitslag al na enkele minuten vast stond. Na vier uiterst zware partijen, die elk vijf sets duu den, hebben Drobny. Bromwich, Sturgess en Schroeder zich in de halve fina les van het heren enkelspel geplaatst. Woens dag speelt Drobny tegen Bromwich, en Sturgess tegen Schroeder. Falkenburg. houder van de titel, ging onder tegen Bromwich. die hij verleden jaar in de finale geklopt had. Zijn landgenoot DE 36* RONDE FRANKRIJK _30 JUNI- 24 JULI 1949 Schroeder kon slechts op't uiterste nippertje van Sedgman winnen, nadat hij twee match points tegen zich had gehad. In een tropische hitte weidon de vier kwartfinales gespeeld voor eivolle tribunes. Wellicht is er op Wim bledon nooit harder gejuicht dan toen Brom wich, na met 0—2 te hebben achtergestaan. In een onweerstaanbare eindspurt de Ameri kaanse houder van de titel. Robert Falken burg. verrassend sloeg. Bromwich verloor de eerste set door nonchalant spel, kwam op dreef in de tweede doch miste twee set points. Zodal ook deze set voor Falkenburg was. Hij attakeerde furieus in de derde set, die de Amerikaan gewonnen gaf. evenals de vierde. De vijfde set moest dus de beslissing brengen, evenals in de finale van 1948 het geval was geweest, maar ditmaal was het Bromwich die won. Geoffrey Brown speelde vol zelfvertrou wen tegen Drobny. van wie hij op dezelfde baan drie jaar geleden gewonnen had. maar de Tsjech gaf geen krimp en had in de vijfde set genoeg reserves om de zege te forceren. Schroeder toonde over ontembare moed en stalen zenuwen te beschikken in zijn partij tegen Sedgman. In de vijfde set stond hij met 03 achter en deed daarna bij 45 en 56 tweemaal een matchpoint te niet alvorens met vast cn aggresslef spel de set en de partij te winnen. Nel Hermsen en mej. Brennnn hebben ge vochten voor wat zij waard waren in de partij tegen de tltclhoudstert Louise Brough en Margaret Dupont. Zij begonnen in grootse stijl en wonnen de eerste twee games. Maar toen brachten de Amerikaanse meisjes haar hele arsenaal van slagen in de strijd en werd de Nederlands-Ierse combinatie vol komen overspeeld en soms zelfs overklast. Met 62. 63 wonnen de sterksten. De uitslagen luiden: Damesenkelspel: Mevr. Walker—Smith sl. mevr. Long 61, 63; mevr. Blair sl, mevr. Hammorsley 6—3. 6—1; mevr. Rihbanv sL mej. Hoahlng 6—4. 6—4: Margaret Dupont— Osborne sl. mej. Fltch 6—0, 6—1: Betty Hilton sl. Shirley Fry 4—6, 6—1, 6—4; mevr. Daw son—Scott sl. mevr, Watermeyer 6—4, 7—5. Heren enkelspel, vijfde ronde: Drobny sl. Brown 2—6, 7—5, 1—6. 6—2, 6—4: Sturgess sl. Parker 3—6. 6—4. 3—8, 6—1. 6—3; Schroe der sl. Sedgman 3—6. 68, 6—3, 6—2, 9—7; Bromwich sl. Falkenburg 3—6, 9—11. 6—o! 6—0. 6—4. Dames dubbelspel: Mej. Anderson en mevr. Guthrie sl. mej. Greiss en mej. Venter 9—7, 6—2; Louise Brough en Margaret Dupont Osborne sl. mej. Brennan en Nel Hermsèn 6—2. 6—3. Cricket Engels totaal gepasseerd Maandag is de tweede testmntch Engeland Niemv-Zeelcnd voortgezet. De gasten had den Zaterdag 20 runs gescoord zonder wicketverlies, nadat de Engelsen hun innings op 313 voor 9 wickets gesloten hadden. Aan het einde van de dag hadden de Nieuw Zeelanders 372 runs voor het verlies van zeven wickets. De score was: Sutcliffe c. Compton b. Gladwin 57 Scott c. Edrich b. Compton 42 Hadlee c. Robertson b. Hollies 43 Waljace c. Evans b. Hollies 2 Donnelly not out 126 Smith b. Hollies 23 Rabone b. Hollies 25 Mooney c. Watkins b. Young 33 Burtt not out 5 extra's i<j Totaal voor 7 wickets 372 Bowlingcijfcrs: Hollies 4 voor 90; Gladwin 1 voor 56; Compton 1 voor 33 en Young 1 voor 46. Sport In't kort ZWITSERLAND—LUXEMBURG 5—2. Zondag werd te Zurich een interlandwed strijd gespeeld tussen Zwitserland en Luxem burg, welke in een 52 overwinning voor de gastheren eindigde. De ruststand was 3^-1.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5