Autobussen en vernielde bestratingen in Haarlem Anjerdag 1949 RADIO Kort en Bondig Een vage herinnering Dinsdag 28 Juni 1945 Haarlems Dagblad Eerst worden enige straten in het Amsterdamse kwartier verbeterd Men weet dat door de autobussen in Haarlem (en ook in Heemstede) de be strating vernield wordt, omdat deze op verschillende plaatsen niet bestand is tegen dit zware verkeer. De enige afdoende op lossing is die bestratingen van een puin- onderbed te voorzien. Om dit evenwel op alle plaatsen te doen waar het nodig is, zóu enorme sommen kosten. Indertijd hebben wij op de omstandig heid gewezen dat de N.Z.H. per jaar 100.000 betalen moet aan wegenbelasting. Haarlem en Heemstede krijgen van het Rijk daarvan geen uitkering. Het gemeen tebestuur heeft wel pogingen aangewend om alsnog een uitkering uit het Wegen fonds te krijgen voor het onderhoud der wegen en straten die door de autobussen worden bereden, maar die aanvraag is door Den Haag afgewezen. Het wegdek komt dus geheel voor reke ning dei- gemeenten. Daarom kan er slechts gelet op de financiële mogelijkheden der gemeenten geleidelijk gewerkt worden aan het uit voeren van het plan om de bedoelde wegen te versterken met een puinfundering. B. en W. van Haarlem menen dat daar voor allereerst in aanmerking moeten komen enige straten in het Amsterdamse kwartier, waar de toestand zeer slecht is. In het bijzonder wordt daarbij gedacht aan de Nagtzaamstraat. Aan Openbare Werken is opdracht gegeven daarvoor plannen te ontwerpen, opdat daarover binnenkort een voorstel in de raad kan worden gedaan. Er zijn ook wegen in het Haarlemmer- houtkwartier die zo'n fundering nodig hebben, maar de opvatting bestaat, dat het gewenst is het Amsterdamse kwartier te laten voorgaan, omdat de bestrating daar nog slechter is. Bovendien zijn die Jongetje, dat vermist werd, in het Spaarne verdronken Na twee en een half uur dreggen heeft de Haarlemse politie-recherche in samen werking met de Rijkspolitie hedenochtend het lijkje van de vijfjarige Gerard N. van Gijlswijk, die sinds enige dagen vermist werd, uit het Spaarne opgehaald. Het jongetje is vermoedelijk bij de Hout markt in het water gevallen en verdronken, dicht bij cïe plaats, waar de politiehond die bij het onderzoek werd gebruikt, het spoor bijster werd. Van cijfers en bier Ziet vrienden, daar is een bericht geko men. dat ons uitermate heeft verheugd. De voorzitter van het stembureau in Schaer- beek heeft gewoon vergeten de stemmen die in zijn bureau waren uitgebracht, op te tellen. Dat gaf een grote consternatie die een hele dag lang aanhield. Nog nooit was de einduitslag van de Belgische verkie zingen zo laat. En terwijl zenuwachtige functionarissen in de hoofdstad heen en weer renden, zat de voorzitter in Schaer- beek in de zalige gemoedsrust van iemand, die in het besef is zijn plicht te hebben gedaan, in een stamineeke en dronk een pintje bier. Men kan zich dat zo voorstellen vrien den. Een hele lange, lieve dag op het bureau en maar biljettekens in de bus stop pen. En maar zitten in de warmte, die om te puffen was. En een tong in de mond als 'ne lap leer en geen biertje om de brand te blussen. Kijkt vrienden, die voorzitter zat maar naar de klok te loeren of het nog geen vijf uur was. En toen het eindelijk zo ver was en het laatste biljet in de gleuf gleed, moet hij gezegd hebben tot zijn helpers: „Allee vrienden, de arbeid is fïni. We gaan er ene vatten". Hij liet de bus met billetten wegbrengen en begaf zich met zijn mak kers naar een toonbank waarachter een schone deerne het Vlaamse bier deed schuimen in de kroezen. Het is schoon vrienden er ene te vatten, wanneer de ar beid gedaan is. En we vatten er nog ene omdat het goed is te weten dat men de plicht jegens het vaderland vervuld heeft. En om op het nieuwe parlement te proos ten, vatten we er nog maar ene. - Blaar niemand wist hoe het nieuwe par lement eruit zou zien, omdat de uitslag van Schaerbeek nog niet binnen was. Wel vrienden wij achten dat een levend bewijs voor de democratie. Zonder Schaerbeek zal niemand het land regeren. En ons dunkt dat goed, want wij zijn zeer gesteld op de mannen van Schaerbeek. Wij houden van mensen die een pint bier en de gemoedelijk heid hoger stellen dan cijfers die zo dood zijn als 'ne pier. Ons geeft dat hoop op de Benelux. Want wij van boven de Moerdijk geven te veel om cijfers. Onze democratie is er één van te veel rekenmachines, tabellen en percentages. Van te veel cijfers en te weinig bier. W. L. B. straten veel smaller, zodat de huizen die daaraan staan nog meer van het zware verkeer te lijden hebben dan die aan bre dere straten staan. Over enige tijd zullen de rails uit de Middenlaan verwijderd worden. Dan zal de bestrating meteen worden hersteld. Uit voering van ingrijpender plannen betref fende die weg wordt dus tot later ver schoven. Een oproep van Haarlems eerste burger Mr. P. O. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem en voorzitter van het comité .Anjerdag 1949" schrijft ons: „Op Woensdag 29 Juni wordt er in Haar lem gecollecteerd ten bate van het Prins Bernhard Fonds. Het doel is bekend genoeg en de couranten hebben dezer dagen ver meld. welke bedragen de laatste jaren uit dat Fonds aan Haarlemse instellingen zijn uitgekeerd. Als voorzitter van het comité Anjerdag 1949 te Haarlem doe ik een dringend be roep op de Haarlemse ingezetenen om deze collecte volledig te doen slagen. Wij maken er dit jaar een feest van. Ieder, die een blikken anjer-embleem koopt, krijgt een levende anjer cadeau. Dat wil zeggen zolang de voorraad strekt! Bij de uitvoering van dit plan mochten wij spontane medewerking ontvangen van allen, die daarbij betrokken waren. Wat gij voor de anjer txftalen wilt, wordt geheel aan u overgelaten en het comité hoopt ten zeerste, dat zijn initiatief op prijs gesteld zal worden en dat u uw waardering in klin kende en ritselende munt moge omzetten. Herinnert u zich slechts, hoe wij ons negen jaar geleden tooiden met de witte anjer op de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard. Hoe wij deze anjer toen droegen als symbool van onze trouw en van onze hoop op betere tijden. Welnu, laten wij Haarlemmers ons op 29 Juni van dit jaar opnieuw tooien met de witte anjer en hem dragen als symbool van onze dankbaarheid voor alles, wat zich sinds 1940 ten gunste veranderde. Daarmede op waardige wijze de verjaardag herdenkend van Z.K.H. de Prins der Nederlanden, die zijn naam en arbeidskracht geeft aan het Fonds, dat de organisaties, die werken op het gebied van Volksontwikkeling en Jeugdzorg wil be voordelen en dat uw daad nodig heeft om zijn werk te kunnen voortzetten." Een brug heeft slechts dan reden van be staan, wanneer zij aansluit op een weg. Daarom is Openbare Werken, nu het tijd stip van de voltooiing van de Van Zinne- veltbrug nadert, begonnen met de aanleg van het gedeelte van de Delftlaan tussen Jan Gijzenvaart en de Rijksstraatweg. Deze nieuwe asfaltweg wordt negen meter breed met een ventwcg van ruim vijf meter. In October 1949 moet de verbinding gereed zijn. Op de foto ziet men de graafmachine bezig met het weghappen van de aarde, waardoor de sleuf ontstaat, waarin de rio lering gebed zal worden. HAGEMAN GED. OUDE GRACHT 52 tegenover de kerk TEL. 12762 (Adv.) Studiebeurzen voor Canada De Canadese ambassadeur Pierre Dupuy reikte Maandagmiddag aan vier Nederlan ders studiebeurzen uit, die door de Cana dese regering beschikbaar waren gesteld voor een half jaar studie in Canada. De Canadese ambassadeur sprak daarbij de wens uit, dat deze beurzen de eerste zouden zijn van een lange rij, en er toe zouden bijdragen de banden, die reeds tus sen Canada en Nederland bestaan, te ver stevigen. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 27 Juni 1949 ONDERTROUWD: 27 Juni, D. Meindersma en W. W. Ferwerda. GEHUWD: 27 Juni. M. Standhardt en J. H. de Leng: T. van den Bos en T. M. Bakker. BEVALLEN van een zoon: 24 Juni. M. C. Rondevan der Linden: F. Oushoorn- Huijer; 25 Juni, M. E. W. S. Rolvan Eeden; M. K. Twisk—Huijsmans; H. van der Meij— Stokman; A. W. van der KooiJansen: 26 Juni, M. G. van der PloegReus; M. R. B. van OrdenAlberts; H. M. J. Dorsman Slangen; H. J. C. SteenkistKuijkhoven; 27 Juni. N. Heerschop—de Vries. BEVALLEN van een dochter: 23 Juni, G. J. Koendermande Graaff; 24 Juni, J. van KruiselbergenBos; 25 Juni, G. A. van DrielFloors: M. van BinsbergenHaaze- broek; J. H. B. Schroderde Wilde; S. Stok manDijkstra. OVERLEDEN: 24 Juni, F. M. Siebeling, 3 j., Schneevoogtstraat; 25 Juni, C. Nunnink, 40 j., Kruisweg; A. R. W. Pattes—Hagenbeek, 69 j„ Zijlweg. Bij de acht-en-dertig gemeentewoningen voor ouden van dagen in de omgeving van Dinkel-, Regge- en Vechtstraat in Haarlem-Noord, welke hetvorig jaar in gebruik genomen zijn, heeft de dienst van Hout en Plantsoenen een gemeenschappelijke tuin aangelegd. De bewoners hebben er prijs op gesteld de tuin officieel in gebruik te nemen en daarom werd Maandagavond een speciale bijeenkomst gehouden voor enkele genodigden en de bewoners. Het weer was prachtig voor een tuinfeest. De heer Zonneveld sprak woorden van welkom namens de bewoners, waarna de heren J. A. Dorresteijn, directeur van Hout en Plantsoenen en ir. R. G. Veenenbos, directeur van Bouio- en Woningtoezicht de bewoners geluk wensten met de tot standkoming\ van de tuin. Het muziekcorps „Caecilia" verleende medewerking. Karei Lotsy bracht plantje voor Thysse's hof mee De leiding van dat prachtige stukje Bloemendaals natuurreservaat dat Thys se's Hof heet, streeft er onder meer naar planten, die in ons land inheems zijn ge weest doch sindsdien uitgestorven, weer een kans te geven. Zo wilde men gaarne de beschikking hebben over het Eenbloe- mig wintergroen, Pirola uniflora zoals het wetenschappelijk wordt aangeduid, dat het laatst in Appelscha werd aangetroffen en tegenwoordig alleen nog in Finland voorkomt. Toen de tuinman van de Hof hoorde, dat het Nederlandse elftal dat land ging be zoeken riep deze de bemiddeling van de heer A. Cassee, drager van een bondsonder- scheiding van de K.N.V.B., in, die de heer Lotsy bereid vond in Finland nasporingen naar het plantje te doen. Lotsy bleef, nadat het elftal de thuisreis reeds had aanvaard, nog een paar dagen in Scandinavië en trok met een botaniseer trommel een paar honderd kilometer het binnenland in. En met succes, want toen hij Zaterdag weer op Schiphol landde kon hij een verheugde heer Cassee een tiental exemplaren van dit wintergroen overhan digen. Overigens niet dan na enig heen en weer gepraat met de douaniers, die ook voor deze wilde Flora's kinderen een „ge zondheidsverklaring" eisten. De plantjes worjlen nu in Thysse's Hof gecultiveerd. Wij voegen hier nog aan toe dat de heer Lotsy zijn botanische liefhebberij van nie mand vreemd heeft. Zijn vader, Johannes Paulus Lotsy, was niet alleen enige jaren directeur van 's Rijks Herbarium te Leiden en lector aan de Leidse universiteit, doch werkte ook een kruisingstheorie uit, die hem tot ver buiten ons land beroemd maakte. Gekozenen voor de raad van de Partij van de Arbeid Vanmorgen heeft het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden van de raad der gemeente Haarlem bepaald welke candidaten gekozen zijn voor de Partij van de Arbeid. Aangewezen werden de tien door ons reeds genoemde leden. Verder na loting de heer G. K. Jansen, mejuffrouw mr. M. van Beek (aftredend), mevrouw T. KerkhoffPet en de heer M. J. Goedee. De candidaten een tot en met zes van de lijst van de Partij van de Arbeid waren in de kieskringen 1 en 2 gekozen en de num mers zeven en acht in kieskring 1. Verder werden voor kieskring 1 aangewezen de heren J. Willemse. H. W. van der Giessen en G. K. Jansen en voor kieskring 2 mejuf frouw mr. M. van Beek, mevrouw T. Kerk hoffPet en de heer M. J. Goedee. De heer G. K. Jansen is in 1912 in Rotterdam geboren en is kantoorbediende. Hij maakt deel uit van het bestuur van de Haarlenise Bestuurdersbond, is voorzitter van de afdeling van de Algemene Bond voor handels- en kantoorbedienden „Mer- curius" en lid van de bondsraad van „Mer- eurius". Mevrouw T. KerkhoffPet, die in 1912 in 's-Gravenzande geboren is, woont sedert vele jaren in Haarlem en heeft zitting in verscheidene besturen. Zij is lid van het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereni ging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, lid van het federatiebestuur van de Partij van de Arbeid en voorzitster van de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid. De heer M. J. Goedee is geboren in 1911 in Utrecht en is werkzaam als technisch ambtenaar bij de dienst van Wederopbouw en Volkshuisvesting in Den Haag. SCHEEPVAART Ahvaki, RotterdamNew York pass. 27 Juni Nuntucket. Aldabi, Buenos AiresRotterdam 27 Juni 540 mijl Zd Las Palmas. Amstelland, AmsterdamBuenos Aires 27 Juni van 11- heos. Bacchus, 27 Juni van Rio de Janeiro te Bahia. Borneo, Java—New York pass. 27 Juni Kaap Bon. Coryda, 27 Juni van Berre naar Curagao. Groote Beer. Amsterdam Java pass. 27 Juni Kaap Bougaroni. Hilver sum, 27 Juni van Huelva naar Sas van Gent. Ivlipfonlein, Amsterdam-Beira, pass. 27 Juni Finisterre. Kota Agoeng, 28 Juni van Soerabya te Makassar. Lemsterkerk 27 Juni van Rotterdam te Calcutta, Maasland. Bue nos AiresAmsterdam pass. 27 Juni Finis terre. Meerkerk. 27 Juni van Nagoya naar Kobe. Mentor. Bona-Antwerpen pass. 27 Juni Wight. Poelau Laut, 27 Juni van Singa pore naar Port Swettenham. Rempang, Am sterdam—Batavia pass. 27 Juni Singapore. Roebiah 27 Juni van Makassar te Soerabaya. Schiedijk, 27 Juni van Singapore naar Port Swettenham. Tawali 27 Juni van Tarakarr naar Makassar. Tjimenteng 27 Juni van Ka- lianget naar Hongkong. Zeeland, Rotterdam Golf v. Mexico, 28 Juni 489 mijl Nrd Azoren. Douro, 25 Juni van Ciudad -Trujillo naar Curasao. Kedoe. JavaRotterdam pass. 27 Juni Ouessant. Kertosono New York—Java 27 Juni van Belawan- Langkoeas, Rotterdam- Java 27 Juni van Port Said. Limburg 27 Juni van Paranagua naar Santos. Manto, 24 Juni van Santiago de Cuba naar Tampico. Riouw, 24 Juni van San Fransisco naar Manilla. Edam, New YorkAntwerpen 29 Juni bij Vlissingen. Bestelauto kantelde om Bestuurder moest sterk remmen voor fietser Op de gevaarlijke hoek Kenaupark Parklaan werd Maandagmorgen de be stuurder van een bestelauto door een veer tienjarige fietser gedwongen een manoeuvre uit te voeren, die er toe leidde dat de auto om sloeg. De bestelauto reed in het Kenaupark en wilde de Parklaan inrijden; de fietser kwam van de Nassaubrug en reed in de richting van de Kenaustraat. De chauffeur veron derstelde, dat de jongen nog voor zijn auto langs wilde rijden en week naar rechts uit. De fietser had het op het laatste ogenblik echter toch verkieslijker gevonden niet vóór de wagen langs te rijden en sloeg daarom naar rechts de Parklaan in, waarbij zijn achterwiel nog door de auto geraakt werd. De jongen viel en kreeg schaafwonden aan de rechterarm. De bestelauto kantelde door het sterke afremmen en het scherp naar rechts uit wijken om. De chauffeur kwam met de schrik vrij en zijn wagen had slechts lichte glasschade. De auto is met behulp van om standers weer overeind gezet. Examens HBS voor meisjes. Voor het eindexamen aan de HBS voor meisjes, gevestigd aan de Tempeliersstraat zijn geslaagd de dames: H. van Asch, A. M. Bon, E. M.'Brand. T. L. ten Broeke, A. J. Bus, T. Dekker. T. E. Dikkeboom. N. B. Duncker, G. L. Eschauzier. T. A. M. Eijkel- boom, M. M. Fortgens, C. C. T. C. Groot. G. Heymel, A. G. E. Hulsebosch. M. Iking, J. J. M. van der Kemp, W. de Korte, A. Looyen, A. J. Meyer, G. Moerdijk, T. J. Persson, A. S. Regouin, E. M, Schippers, A, Schot, J. W. van Schravendijk, B. M. Smit, I. Stigter, D. L. van Straten, L. J. van Toombergen, M. W. A. van der Vlies, J. S. Voors, M. H. F. Voors, H. M. M. C. Witmer. H. H. IJzerman. Heemstede Indische buurtvereniging Maandagavond kwamen de leden van de Indische Buurtvereniging bijeen ter bespre king van het jaax-lijks uitstapje voor de kinderen. Besloten werd, dit op 16 Augus tus te organiseren, en als doel van de tocht werd „De Pyramide van Austerlitz" ge kozen. Na aldaar een bezoek te hebben ge bracht, gaat de tocht naar de speeltuin „Het Jachthuis" in de omgeving van Zeist. On geveer 8 uur worden de kinderen weer thuis verwacht. Grote aandacht zal worden geschonken aan de viering van het 25-jarig bestaan van de vereniging dat in October zal plaats hebben. HET CIRCUS KOMT. Het circus van Frans Mikkenie zal in Heemstede voor vijf dagen zijn tenten op slaan. De eerste voorstelling heeft plaats op Zaterdag 2 Juli. STERTOCHT MUZIEKKORPSEN. Op de verjaardag van Prins Bernhard zullen de Heemsteedse muziekkorpsen een grote slertocht organiseren met als middel punt het Raadhuisplein. Van drie kanten trekken de korpsen naar het centrum van de gemeente waar zij ongeveer om kwart voor negen aankomen. Lisse Ernstig ongeval De heer Pennings uit Noordwijkerhout, employé van de firma N.V. Werninks Be- tonmaatschappij, had het ongeluk te Lisse, waar deze maatschappij een werk in uit voering heeft, een betonnen paal op zijn been te krijgen, waardoor het been brak. Na te zijn verbonden door dr. Duijmaer van Twist, moest het slachtoffer per zieken auto naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden vervoerd worden. Prins Bernhardfonds De tijdens de verkiezingen gehouden col lecte voor het Prins Bernhardfonds heeft ruim 252 opgebracht. Raadsvergadering Donderdag a.s, komt de raad in zitting bijeen. De agenda vermeldt de volgende punten. Benoeming van een lid van de commissie voor de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken, voorts van een viertal bestuurs leden voor de Gemeentelijke Woning stichting. Wijziging pensioenregeling wethouders. Verlenging fraude-risico-verzekering. Verhuur Gemeentelijke Sportpark. Wijziging subsidieregeling voor het kleu teronderwijs. Verkoop grond. Conversie van geldleningen. Wijziging begroting 1948-1949. Verlenen van een subsidie in verband met het gezinsverzorgingswerk. Voorstel dekking ongedekte verliezen woningbouwvereniging „Volksbelang". Voorstel tot het treffen van een regeling met de Ger. Kerk (Art. 31) inzake betaling van de kosten voor het bouwrijp maken van grond voor de nieuw te bouwen kerk. Mededelingen. Nu de tabaksdistributie wordt opgehe ven heeft de A.N.W.B. bij het ministerie van Financiën aangedrongen op eerf verruiming van de hoeveelheid tabaksartikelen, die de Nederlandse reiziger naar het buitenland mag meenemen voor privégebruik. In het bijzon der is verzocht toe tc staan, dat de vrij uit te voeren hoeveelheid ten minste gelijk wordt aan die, welke ook vrij in België mag worden ingevoerd. Een der fraaiste monumenten van De venter. het in 1575 in renaissancestijl gebouw de koopmanshuis „De drie vergulde harin gen" aan de Brink, is in zijn oude luister hersteld. Het maakt sedert jaren deel uit van het museum „De Waag". De afdeling Amsterdam van de Neder landse Vereniging „Onderlinge Vrouwen bescherming" ontving van het Koningin Julianafonds een gift van f7000 voor de opbouw van het Jamma-kinderhuis in de hoofdstad- Met een Dakota arriveerde Maandag van een luchtbasis in Engeland een motor voor het gestrande Superfort B 29 van de Amerikaanse luchtmacht, dat Zondag wegens motorstoring op de Amsterdamse luchthaven moest landen. De Staatscourant bevat een wijziging van de beschikking heffing bijdragen Rijks bureau voor Metalen en Bouwstoffen, een derde wijziging van de prijzenbeschikking beurtvaart 1943 en een beschikking betref fende het afleveren van Surinaamse rijst aan horecabedrijven. De enig overgebleven toren op Duivc- Jand (uitgezonderd die van Dreischor). die te Oosterland. wordt gerestaureerd. Tijdens de oorlog werd deze toren zwaar beschadigd. De torens van Nieuwerkerk en Ouwerkerk werden door de Duitsers opgeblazen, die van Bruinisse tot' puin geschoten. De uitvaartdienst voor generaal-majoor A. C. de Ruyter van Steveninck, oud-com mandant van de Prinses Irenebrïgade, zal Donderdag 30 Juni gehouden worden in de R.K. kerk in de Parkstraat te Den Haag. waarna om 12 uur de begrafenis geschiedt op de R.K. begraafplaats Kerkhof laan. De directeur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst heeft verboden, dat met hef- schroefvliegtuigen wordt geland op plaatsen waar men niet de garantie heeft, dat het publiek niet kan opdringen, De nieuwe Turkse gezant, de heer Ardal Ziya Polar, vroeger secretaris-generaal van Het departement van Buitenlandse Zaken te Ankara, is in Den Haag aangekomen. Te Hengelo werd een Christelijke ULO- school geopend. De ingebruikneming van dit nieuwe semi-permanente schoolgebouw is daarom zo belangrijk, omdat de reeds vijf jaar bestaande Chr. ULO-school nog nimmer beschikte over een eigen gebouw, zodat de klassen over verschillende panden verspreid waren. Zondagmiddag is de boerderij van de heer W. J. Keizer, Mijdrecht tot de grond toe afgebrand. De brand ontstond-in de hooiberg en aangenomen wordt dat kinderen met lucifers hebben gespeeld. De inboedel werd grotendeels door het vuur vernietigd. De schade,.die f70.000 bedraagt, wordt door ver zekering gedekt. Tot substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te 'sGraven- hage is benoemd mv. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, ambtenaar van het Open baar Ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement 's Hertogenbosch, advo caat-fiscaal bij het Bijzondere Gei'echtshof te Amsterdam en waarnemend procureur fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te 's Gravenhage. Het Noorse schip „Ogna" is ter hoogte van Hoedekenskerke in aanvaring gekomen met de lichter Dampo I. De lichter is gezon ken. De „Ogna", die in Bergen (Noorwegen) thuis behoort en 4998 b.r.t. meet, is met sleepbootassistentie naar Antwerpen gevaren. By het onderzoek der stoffelijke resten, welke dezer dagen in de nabijheid van het vroegere concentratiekamp Vught gevonden zijn, is gebleken dat zij niet van menselijke lichamen afkomstig zijn. De Rotterdamse Kamer van het Bijzon dere Gerechtshof in Den Haag is opgeheven. Textielfabrikanten in Enschedé en Win terswijk doen wegens het tekort aan arbeids krachten pogingen om personeel uit het na burige Duitse grensgebied aan te trekken. Van overheidswege is reeds toegezegd, dat aan Duitse arbeidskrachten werkvergunning kan worden verleend. HAARLEM EN OMGEVING De Gereformeerde Kerk (Art. 31) te Heemstede zal haar diensten van 3 Juli af houden in de „Vredenhofkapel" aan de van Oldenbarneveltlaan. Haarlem Zuid, in ver band met de verbouwing van het Hervormd Jeugdhuis, De morgendienst vangt aan om half negen, de namiddagdienst blijft onge wijzigd, n.l. om half vijf. Voor het candidaatsexamen genees kunde zijn geslaagd aan de gemeente-univer siteit van Amsterdam mej. S. M, Dekker te Haarlem en mej. A. A. Holscher te Overveen, De klaverjasclub „Haarlem-Noord" heeft een afval-tournooi gehouden in café „Du Nord". Twintig verenigingen namen deel. De einduitslag was le prijs „Allen Pressent" I, 2e prijs „Scheywijk". 3e prijs „Ruiten Acht", 4e prijs „Klaver Vier", 5e prijs „Allen Present" II. Bennebroek Het nationale geschenk Op Zaterdag 2 Juli zal in Bennebroek door de schooljeugd huis aan huis om een bijdrage worden gevraagd voor het op 7 Juli aan het Koninklijk Echtpaar aan te bieden nationale geschenk. Deze inzame ling wordt door een comité, waarin zitting hebben de burgemeester, de wethouders, de predikanten, de artsen en de hoofden van scholen, warm aanbevolen. FEUILLETON door NATALIE SHIPMAN 12) Helen was als een zomerdag, blauw en goud en onbewogen. Toen hij haar beter leerde kennen, kwam hij tot de conclusie, dat zij een diep verlangen in hem bevre digde een verlangen naar begrip en warmte en stabiliteit, waarvan hij zichzelf met bewust was geweest, maar dat hij al jaren met zich moest hebben omgedragen; al wel sedert de lijd, dat hij nog een kleine jongen was. En toen hij tot de ontdekking kwam, dat zij hem liefhad, was dat voor hem bijna ongelooflijk. Hij herinnerde zich nog de avond in October, toen hij haar van een partijtje naar huis brachtLaten we nog niet naar binnen gaan, maar een ogenblik hier blijven, had zij gezegd, het is daar binnen zo warm. Laten we naar de waranda gaan. Zij waren over het gras naar het terras achter het huis gelopen. Aan de rand van een klein ravijn, dat 's zomers bezaaid was met kleine narcissen, groeiden grote olmen. Nu ruiste de wind door hun kale takken. Luister, zei Helen. Zij leek zeer slank, zoals zij daar naast hem stond, terwijl haar blonde haar naar achteren woei. Haar ogen waren bijna op één hoogte met de zijne. HelenHij had het nu nog niet willen zeggen, maar het had hem al lang op de tong gelegen. Helen, ik houd van je. Werkelijk, lieveling? Hij dacht, dat zij glimlachte, ofschoon het te donker was, om haar gezicht te zien. Zij legde haar handen op zijn schou ders en hij boog zich voorover en kuste haar. Haar lippen waren koel en jong,maar toen sloten haar armen zich om zijn hals en drukte zij zich tegen hem aan en het bloed stroomde hem sneller door de aderen, het geruis van de wind verdovend. Hij was nog nooit zo gelukkig geweest Ja, dacht Jim, terwijl hij rusteloos in zijn couchette heen en weer draaide, hij had heel veel van haar gehouden. Maar, even als haar gevoel voor hem, was het een ge makkelijke, kalme emotie geweest. Zij had Jim geaccepteerd, zoals zij alles geaccep teerd had in haar prettige, zonnige bestaan, als de man, waarmee zij gedurende twee jaar golf gespeeld had en gedanst had en gelachen had en zij was helemaal niet nieuwsgierig naar die andere Jim Thurmar de man, die die zes-en-twintig jaar daarvoor geleefd had. Zij vroeg hem bijna nooit iets over hemzelf en zij sprak nooit over zichzelf. Zij nam het leven, zoals het kwam en Jim daarbij. Hij had soms het idee, dat zij ondanks hun huwelijk nog Helen Hasketh was en dat hij ook een Hasketh geworden was. Maar dat vond hij niet erg; het deed hem alleen maar be seffen, hoe eenzaam hij het gehad had, sedert hij Wisconsin verlaten had en zelfs daarvoor Toen hun kinderen geboren waren, was zijn geluk volmaakt geweest. Helen accep teerde ze even rustig, als zij ai het andere accepteerde. Het was Jim, die zich ongerust maakte over Emily's driftbuien en over haar dolle jaloezie, toen Mark geboren werd en het was Jim, die dat probleem behandeld had. Helen lachte om zijn be zorgdheid. Het oudste kind wordt altijd bedorven, lieveling. 21ij zal er mettertijd wel over heen komen. Maar Jim wist, dat het niet alleen een kwestie van bederven was. Er was iets onzekers in de geest van het kind; een soort vrees, om niet geliefd te zijn. En zonder haar te bederven, slaagde hij er in haar gerust te stellen, zodat tegen de tijd, dat zij vijf jaar was, zij haar broertje aanbad met dezelfde hartstocht, waarmee zij alles deed. Natuurlijk had hij Helen lief gehad. Toen zij stierf, kon hij het eenvoudig niet gelo ven. Hij was voor een paar dagen uit de stad gegaan en vond haar, toen hij terug kwam, met een verkoudheid in bed. Hij had zich niet bepaald ongerust gemaakt; iedereen was die winter verkouden en Helen was sterk. Twee dagen later was die verkoudheid veranderd in longontsteking en wel een van de variaties, die niet rea geert op de bekende geneesmiddelen en vier dagen later was zij dood. Als hij alleen was geweest, zou Jim zijn verdriet mis schien heel anders hebben uitgeleefd. Hij zou het in het een of andere geheime hokje van zijn geest hebben opgeborgen, de deur hebben gesloten en dof en mechanisch hebben voortgeleefd. Maar terwille van zijn kinderen kon hij dat niet doen. Ter- wille van hen was hij genoopt het feit van Helen's dood te accepteren, gedwongen om het aan Emily uit te legen, daar zij oud genoeg was om het te begrijpen en ook om zijn verdriet met Helen's ouders te delen. Het was bijna ondragelijk moeilijk, om het te doen maar het had zijn geestelijk evenwicht gered. Het was niet, dat zij volkomen uit zijn leven verdwenen was; het scheen veeleer, alsof zij er nog in was, maar juist om de hoek; juist buiten bereik. Soms, als hij van zijn werk thuis kwam en de deur naar de lege hall opende, kon hij zich er nau welijks van weerhouden om haaf te roepen, want het huis was zo precies hetzelfde ge bleven en voelde ook hetzelfde aan. Toch was er niets tragisch in dat gevoel. Het was eerder gelukkig, dan ongelukkig; het was alsof Helen in haar dood, nog hetzelf de deed, wat zij bij haar leven gewend was geweest te doen zijn leven wanner makend en genoeglijker en prettiger en zulks alleen door haar liefde. Hij had haar zeer liefgehad en zou dat altijd blijven doen. Maar er waren andere soorten liefde. Hij behoorde ze te kennen, maar deed zulks niet. Hij staarde in de duisternis voor zich uit en zijn gedachten wentelden rond met de wielen van de trein. Hij was negen-en-dertig en deze avond was hij zeker van één ding: dat de week snel voorbij moest gaan dat het gauw Vrijdag moest zijn, zodat hij Alden Blanshaw weer zou kunnen zien. HOOFDSTUK VI Het toneelstuk was ongelooflijk slecht, maar zij lachten er samen om. Wilt u heengaan?, vroeg hij haar na de eerste acte. Alleen als u weg wilt, zei zij. Denk niet aan mij. Ik vei-veel mij nooit. Dat kon hij gemakkelijk geloven. Zij was rustig maar zij was ook zeer levendig en zich volledig bewust van de dingen. Dit kwam tot uitdrukking in de manier, waar op zij zat, in haar handen, in haar voor hoofd en ogen onder het donkere haar, in de manier, waarop zij over het publiek uitkeek en zich dan weer tot hem wendde met dat glimlachje, dat tegelijk verlegen en vrijmoedig was. Het deed hem genoe gen dat zij er geen bezwaar in had, om tot het einde van het stuk te blijven. Er waren verschillende bekenden van hem onder het publiek en wanneer hij gedurende een pauze met een vreemd meisje heenging, zou dat opgemerkt worden. Hij fronste de wenkbrauwen. Soms kreeg hij het idee, dat hij zich maar zo ver mogelijk van Craigford wilde verwijderen en dan weg blijven. Zij zei: Vertelt u mij eens iets over Washington-. Er valt weinig le vertellen. Het was er warm en druk en ik ging heen, zo gauw ik maar kon. Hij had wel liever door wil len spreken en haar zeggen: Ik kon niet gauw genoeg terug komen, om je te telefoneren, omdat ik bang was, dat je wel eens van plan veranderd zoudt kunnen zijn betreffende ons uitgangetje van van avond. Ik heb de gehele dag als een school jongen gehandeld ik heb in een brief een passage tweemaal gedicteerd en ik heb die arme Miss Malloy bijna dol gemaakt. Ik heb op de Club drie cocktails gedron ken, terwijl ik er op wachtte, om je te ontmoeten en het had net zo goed water kunnen zijn, ze raakten me totaal niet. Ik heb viermaal gedacht, dat mijn horloge stilstond voordat het halfzven was, toen ik je ontmoette Maar hij kon niets van dit alles zeggen. Ze zaten in een theater in Craigford en hij voelde zich nog van streek door het ogenblik dat was nu bijna drie uur geleden waarop hij het restaurant bin nengekomen was, waar hij haar zou ont moeten en hij haar aan de overkant van de kamer zag zitten op hem wachtend. Na die eerste blik hamerde zijn bloed zo in zijn hoofd, dat hij zich duizelig voelde worden en hij was de kellner blindelings naar hun tafel gevolgd. Toen was zij be gonnen te spreken met die rustige stem, die altijd zoveel prettiger was, dan hij het zich herinnerde en de mist was opge trokken en daar was haar gezichtje, bleek en lief onder de hoed met grote rand en hij werd zich bewust van de stekende, ongelooflijke weten'schap, dat het waar was. Hij had het zich niet verbeeld. Hij had haar lief. Hij moest op de een of andere manier het diner besteld hebben, ofschoon hij zich later niet herinneren kon, dat hij gegeten had. Zij hadden gepraat, maar hij kon zich niet bedenken, wat zij eigenlijk gezegd hadden. Als zij zijn verstrooidheid al op merkte, dan deed zij toch net, of zij er niets van bemerkte en zij scheen zijn stilzwijgen niet onaangenaam te vinden. Het gordijn ging op voor de tweede acte en hij was er blij om, want hij wilde liever niet praten, zelfs nu niet. Het was hem genoeg, om daar te zitten, haar schouder even de zijne aanrakend en om niet te denken alleen maar voortdurend bij zichzelf te zeggen: Ik houd van haar, of zij nu Honora of Alden is, of wie ook. Wie zij ook is, ik houd van haar. Later moest hij er natuurlijk over denken, maar nu wilde hij alleen maar dat gevoel er van hebben met een intensiteit, een overgave, die hij in lang niet gekend had. Misschien zelfs wel nooit. (Wordt vervolgd)*

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6