Haarlems Dagblad Lijdzaamheid Paul van Zeeland belast met vorming van Belgisch kabinet Fleur haar Verplichte verzekering tegen gevolgen van onvrijwillige werkloosheid Cripps ontkent druk der V.S. tot devaluatie van het pond 63e Jaargang No. 19280 Bureaux: Grote Houtstraat 93. Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Moord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Woensdag 29 juni 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damïate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 14,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom at Oprechte Daatlansrbe Courant (anno 165:6) Directeuren: P. W. Peereboom en Ph. A. Mees DE UITSLAG VAN DE BELGISCHE verkiezingen heeft aanleiding gegeven hier de hoop uit te spreken, dat een zo dynamische persoonlijkheid als minister Paul Henri Spaak in de regering zal blij ven. In het moeizame streven naar West- Europese aaneensluiting is hij een grote drijvende kracht. Ook in de wording der Economische Unie van Benelux, die thans hortende is. Sommige Belgen hebben Ne derland daar verwijten over gemaakt; de belangstellende lezer kent de grieven, die hunnerzijds zijn aangevoerd. Op 1 Juli a.s. had de z.g. Voor-Unie in werking moeten treden, die na een jaar door de definitieve Unie zou moeten worden gevolgd. In een hoofdartikel onder de titel: „Waar een wil is, daar is ook een weg" heeft de N.R.C. gisterenavond aangedrongen op krachtiger pogen om de bestaande moeilijkheden te overwinnen. Het blad constateert dat ten aanzien van beperkende maatregelen, zo als rantsoeneringen en prijsregelingen, van Nederlandse zijde welbewust het nodige is gedaan, zodat onze economie en de Bel gische al een flink stuk aan elkaar zijn aangepast. Het meent dat Belgisch wan trouwen in dit opaicht ongegrond is, maar wil daarmee niet zeggen, dat men aan Nederlandse zijde niet zal moeten voort gaan met het leveren van sprekende be wijzen dat het ons ernst is met de Econo mische Unie. Als de Voor-Unie ingaat zal voor een aantal goederen vrije invoer uit België naar Nederland gegeven moeten worden. Men is nu bezig de lijst van die goederen vast te stellen. Het blad is ervan overtuigd dat men onzerzijds zal tonen te beseffen dat die lijst werkelijke, niet slechts symbolische betekenis zal moeten hebben. Wijs beleid vereist dat. Leidt dit tot een terugslag van financiële aard, dan zal hopelijk minister Lieftinck de wense lijkheid van wat meer soepelheid inzien. Dit geldt voor het vraagstuk van het be talingsverkeer onder de deelgenoten in Benelux eveneens. De N.R.C. stelt voor dat iedere regering een deskundige zal afvaar digen en dat dit drietal opdracht zal krij gen een overbruggings-mcthode te zoeken, waarbij ieder bereidheid toont eventueel wat water in zijn wijn te doen. Het is de hoogste tijd spijkers met koppen te slaan, zowel in het directe belang der Benelux- landen zelf als terwille van het goede voor beeld, dat deze Unie de wereld zou geven. „Van de goede wil onzer regering om de Economische Unie tot stand te helpen brengen zijn wij overtuigd alsook van het feit, dat de overgrote meerderheid van het volk die wil deelt". Van harte instemmend met het betoog van het Rotterdamse blad moet ik een uit zondering maken voor deze laatste woor den. Ik geloof niet dat de overgrote meer derheid van ons volle enige wil ten aanzien van Benelux bezit. Om misverstand te vermijden worde dat verduidelijkt: de overgrote meerderheid van degenen, die voldoende begrip van dit soort zaken heb ben, maakt zich voor Benelux niet warm. Deze mensen' zijn er niet tegen, de meesten zullen ook desgevraagd zeggen dat zij „er wel voor" zijn, maar van enige wil, van een krachtige overtuiging, om maar té zwijgen van geestdrift, geven zij geen blijk. Zo gaat het trouwens met al wat ons internationale beleid betreft, ofschoon het di'ingende behoefte aan 'n stimulans uit het volk heeft. Men is loom en wacht af. De regering moet het maar opknappen. De N.R.C. levert dan ook in hetzelfde num mer scherpe critielc op de houding van vele Kamerleden, die de samenstelling van de Nederlandse delegatie in de Europese Raad maar aan een initiatief van de regering willen overlaten, ofschoon de regering (nota-bene) zelf om initiatief van de Ka mer heeft gevraagd. In het parlement en ook in de Pers is niettemin bij herhaling geprotesteerd tegen de neiging der rege ring, om het parlement in buitenlandse aangelegenheden voor voldongen feiten te stellen. Het heeft daardoor niet voldoende invloed. Maar nu de regering vraagt om een initiatief van de Kamer antwoorden „vele leden" zoals gebleken is uit het Voorlopig Verslag dat zij het zelf maar moet nemen. Gelukkig zijn er ook, die er anders over denken, maar het is al erg genoeg. De N.R.C. spreekt van een „ver bazingwekkende en pijnlijke passage" en van „betreurenswaardige lijdzaamheid". Ofschoon het heersende kiesstelsel ons kie zers op vrijwat afstand heeft gebracht van het parlement, veroorloof ik mij toch hier aan toe te voegen, dat wij geen volksver tegenwoordigers kiezen om hen een derge lijke lijdelijke houding te laten aannemen. Zij zitten daar, al is de grote meerderheid steeds zeker van herkiezing en dus buiten bereik van onze stem, met een grondwette lijk vastgestelde opdracht. Er rust op hen verantwoordelijkheid tegenover het volk, dat hen heeft afgevaardigd om in zijn naam controle op het regeringsbeleid uit te oefenen. Jawel. Men zou in deze toon voort kun nen gaan, maar vergeefs. Want de loom heid, die vele Kamerleden bij deze gelegen heid hebben getoond de regering heeft de beslissing nu maar in handen van de voorzitters der beide Kamers gesteld wat een figuur! vindt men in het volk zelf terug. Met „in het volk" bedoel ik alweer: onder degenen, die de betekenis van deze zaken wel degelijk begrijpen kunnen. Die weten dat wij niet meer in de vooroorlogse verhoudingen leven. Het is hun sinds de bevrijding uit den treure voorgehouden. Wij zijn geen neutraal land meer, maar zitten middenin een actieve buitenlandse politiek. Dat is bekend, maar alleen als een soort phrase of hoogstens formule. Men beseft het kennelijk' niet, zoals ook bij de Indonesische kwestie dui- delijk is gebleken. Veler verontwaardiging gold daar al het feit, dat anderen opinies over onze zaken ten beste gaven. Maar wij zijn geen toeschouwers meer, wij spelen mee. Als wij ons verzetten tegen anaerer houding en opvatting en voor eigen zaak opkomen moeten wij er ons niet over ver bazen. dat zij een mening ten beste geven. Wij zijn in het hele internationale spel di rect betrokken. Wij kunnen dus ten aan zien van de Europese vraagstukken ook niet volstaan met een lijdelijk afwachtende houding, maar moeten in ons eigen be lang! bewerken dat wij uit onze ge vaarlijke positie van afzonderlijk klein landje zonder toereikende economische en militaire verdediging verlost worden. Dat kunnen wij niet met stilzitten bereiken. Juist dat buitenlands beleid, dat vroeger alleen een soort privé aangelegenheid van Hij zal streven naar een regering op zo breed mogelijke basis met een progressief karakter CVP zeker van absolute Senaatsmeerderheid De prins-regent van België heeft de heer Paul van Zeeland opdracht gegeven tot de vorming van een nieuw kabinet. De heer Van Zeeland heeft de opdracht aan vaard en is reeds besprekingen met ver schillende vooraanstaande figuren uit het politieke leven begonnen. Paul van Zeeland. De nieuwe formateur die in 1893 geboren werd, is de meest prominente Katholieke politicus in België en een econoom van wereldfaam. Hij studeerde in Leuven en Princeton (V.S.), was directeur der Belgi sche Nationale Bank en professor van de rechtsfaculteit der Leuvense Universiteit. Hij vertegenwoordigde zijn land op een lange reeks economische conferenties, was minister zonder portefeuille in het kabinet- De Broqueville (1934-'35) en vervolgens van Maart 1935October 1937 premier, minister van buitenlandse zaken en minis ter van buitenlandse handel in het toen malige Katholiek-socialistisch-liberale coa litiekabinet. Wat zijn huidige formatiepoging betreft, daarbij staan de heer Van Zeeland drie wegen open. Hij kan trachten, of een nieuwe coalitieregering van C.V.P. en socia listen, of een Katholiek-liberaal ministerie of wel een driezijdig coalitiekabinet van C.V.P., socialisten en liberalen te vormen. Van deze laatste oplossing zou vooral de liberale partij voorstandster zijn, die ove rigens van mening is dat haar rol als oppo sitiepartij na haar jongste stembussucces een einde dient te nemen. Inmiddels staat het nu vast dat de C.V.P. in de Senaat op de absolute meerderheid kan rekenen. Van de nog te vergeven 46 provinciale- en 23 „gecoöpteerde" Senaats zetels zouden er namelijk tenminste 36 voor de katholieken verzekerd zijn, zodat het zeteltal der C.V.P. in de Senaat dan zou worden 54 (direct gekozenen) -f 36 90 (tegen 85 van de overige partijen). De Katholieke „Nieuwe Gids" schrijft naar aanleiding hiervan, r/it de absolute meerderheid der katholieken in de Senaat een feit van grote betekenis is voor de toe komstige ontwikkeling der koningskwestie. Het blad zegt, dat mén tot nu toe de terug keer van de koning kon beletten door te weigeren aan een regering onder zijn ge zag de nodige parlementaire steun te schenken. „Hoewel dit nu ook nog kan, is het an derzijds onmogelijk geworden een regering samen te stellen zonder de CVP. Vroeger konden de linkse partijen zeggen: Geen regering met de koning. Thans kan de CVP zeggen: zonder de koning" geen regering". Het blad besluit met nadrukkelijk té verklaren, dat een volksraadpleging over de terugkeer van de koning niet langer uit gesteld kan worden. Koning „redelijk voldaan". Koning Leopold's adjudant heeft gister avond na het bekend worden van de for matie-opdracht aan de heer Van Zeeland verklaard, dat „de koning redelijk vol daan" is over de uitslagen der Belgische verkiezingen. „Er zouden nog verrassingen kunnen zijn en de koning houdt nauw contact met Brussel", zo zei hij. Meer informateur dan formateur? Uit Brussel meldt ANP nog: De keuze tot kabinetsformateur van Paul van Zee land, die als vurig monarchist bekend staat (hij is voorzitter van het katholieke actie comité voor de terugkeer van de koning) mag doen vermoeden, dat de onderhande lingen over de vorming van een nieuwe re gering in het teken van de koningskwestie zullen staan. Tijdens een bijeenkomst van de contactcommissie der CVP gisteren is er trouwens reeds de nadruk op gelegd, dat de katholieken trouw zullen blijven aan hun programma en een spoedige op lossing van het koningsprobleem zullen na streven. Van katholieke zijde wordt op gemerkt, dat in een gemeenschappelijke zitting van kamer en senaat de CVP de meerderheid zou hebben hetgeen „juri disch gesproken een einde zou kunnen ma ken aan het regentschap". Men ziet de taak van Van Zeeland in sommige politieke kringen „meer als die van een informateur dan als van een for mateur". Ook bij vorige regerïngscrises hebben dergelijke „informateurs" de weg geëffend voor hun opvolger, die dan de eigenlijke kabinetsformateur werd. In het algemeen is men de opvatting toegedaan, dat de vorming van een nieuwe regering geruime tijd in beslag zal nemen. Hedenmorgen heeft Paul van Zeeland de pers ontvangen. Hij verklaarde voor stander te zijn van een kabinet op zo breed mogelijke basis met progressief karakter. Op een vraag antwoordde de katholieke staatsman, dat de geruchten omtrent een devaluatie van de franc, die na zijn be noeming tot kabinetsformateur de ronde deden fiïet de meeste nadruk tegengespro ken konden worden. Hij zeide: ..De franc' behoort tot de sterkste munten in Europa en in de wereld en er is dan ook geen enkele reden deze te devalueren. In België bestaan thans geen monetaire moeilijk heden". (De nieuwste Parijse mode schrijft voor de dames pas- telMeurig haar voor). Ach die vrouwen, wat 'n zorgen Rusten niet constant op haar, Vele blijven ons verborgen, Andere zijn ons wel klaar. Sinds het (ook al) grijs verleden Wordt het grijze haar met huid En met haar door haar bestreden, Dat is al zo'n oud geluid; Maar haar zorgen voor de haren (Hier in letterlijke zin) Komen niet slechts met de jaren Heel wat meer schuilt nog daarin Met een echte Franse verve Wordt een mode vastgesteld, Die haar aanhang weet te werven Ook waar 't andre landen geldt; Makend dat de vrouw moet kleuren Tot de top van haar coiffuur. Pastelkleuren voor haar heuren Ter verbetering der natuur. Niet slechts koperkleur en gelig, Ook zachtrose en lichtblauw En zelfs grijs staat nu voordelig Op het tere hoofd der vrouw. Vele Nederlandse vrouwen Zijn zo wars van verven niet, Maar zij hebben dan 't vertrouwen, Dat een ander het niet ziet. Als zij voortaan 't haar gaan dragen In de kleur van een pastel Wordt het of ze ieder vragen: 't Is geverfd, zie je hgt wel? Komt dit van vandaag op morgen? Wie van u die dit gelooft Maar intussen, wat 'n zorgen Heeft de vrduw toch aan haar hoofd. P. GASUS Tsjechische regering legt R.K. kerk aan de ketting Bij decreet van de Tsjechische minister van Justitie, Cepïcka, zijn alle door de Rooms-Katholieke kerk uitgesproken ex communicaties over de leden van de „Ka tholieke Actie" ongeldig verklaard. De regering heeft voorts bepaald dat alle herderlijke brieven en andere kerkelijke communicaties ter censurering moeten worden overgelegd, voordat zij gepubli ceerd worden. Voor alle kerkelijke con ferenties moet van te voren toestemming worden aangevraagd. Kerkelijke mutaties moeten voortaan door de staat worden goedgekeurd. Smaldeel hield oefening voor de kust bij Zandvoort Helicoptère redde vlieger van een vlott Dat het redden van in zee gestorte vlie gers met behulp van de helicoptère moge lijk is bewees luitenant ter zee-vlieger Senger Dinsdagmiddag voor de kust van Zandvoort. De uitkijk van Hr. Ms. „Queen Wilhelmina" ontdekte een vlot met een „verongelukte" vlieger. Direct werden S.O.S.-signalen uitgezonden. Op het vlieg veld Valkenburg, waar men deze signalen opving, werd een helicoptère uitgezonden. Vijf en dertig minuten later was het toestel boven het vlot. De inzittenden slaagden er met lijn en haak in de „vlieger" (een pop) op te trekken en naar de „Queen Wilhelmina" te brengen. De proef achtte men uitstekend geslaagd, hoewel niet uit het oog mag worden ver loren, dat de omstandigheden bij de red ding zeer gunstig waren. De zee was zeer kalm en het weer uitstekend. Hr. Ms. „Piet Hein" had juist toen de helicoptère in actie kwam de achterstand, welke door een defect aan de stuurinrich ting was ontstaan, ingelopen. Badgasten aan het strand, die over een kijker beschikten, konden het Nederlandse smaldeel voorbij zien varen: voorop de „Tromp", met daarachter aan bakboord de „Vulkaan" en aan stuurboord de „Soem- ba", het radarschip, drie mijnenvegers, voorts de „Queen Wilhelmina", de „Johan Maurits" en de „Piet Hein" in de achter hoede. Omstreeks tien uur Dinsdagavond voeg den zich vier Belgische mijnenvegers bij het convooi. Even daarna werd naar het Westen gedraaid op weg naar de Engelse Zuidkust. Het woord is aan Napoleon: Men moet willen leven en weten te sterven. Algemene staking in Londense Havens Naar aanleiding van uitsluitingsmaat regelen in de Surrey-haven te Londen heeft het stakingscomité besloten tot uit roeping van een algemene staking in alle Londense havens. Er werd door de arbeiders een storm achtige proteslvergadering bij de ingang van de havens gehouden. Er worden niet- officiële comité's gevormd en vrijwilligers gaan de havens af om alle arbeidei's, die nog aan het werk zijn tot staken te bewe gen. Premier bij tourbeurt De leiders van de Griekse populisten en liberalen hebben medegedeeld dat zij in principe tot overeenkomst zijn gekomen over een coalitieregering, waarvan elk der leiders i-espectïcvelijk Constantin Tsaldaris en Sophocles Venizelos, bij toerbeurt minister-president zal zijn. Ook de leider der unionisten, Panayotis Canelopoelos, zal in de nieuwe regering zetelen. Tegen de 23-jarige Pool J. P.. die er van beschuldigd was op 2 October 1948 een vriend uit minnenijd met een broodmes neer gestoken te hebben, eiste de advocaat-gene raal bij het Amsterdamse Gerechtshof zes jaar gevangenisstraf. De verdediger wees op het feit. dat de verdachte een zeer moeilyke jeugd heeft gehad en verzocht P. geen ge vangenisstraf op te leggen, maar zijn straf in een Rijkswerkinrichting te doen onder gaan. TWEEDE KAMER Minister Joekes wil kleine zelfstandigen buiten deze wet laten Premiebetaling door werkgever en werknemer (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer zette Dinsdagmiddag de beraadslagingen voort over het wets ontwerp inzake de verplichte werkloos heidsverzekering. Minister Joekes erkende dat voorkoming van werkloosheid belangrijker is dan de verzekering tegen werkloosheid. Vandaar het streven naar industrialisatie, spreiding van arbeidskrachten, scholing en omscho ling en emigratie. Voorshands is in dit opzicht de toestand niet onbevredigend: eind Mei waren er 56.331 personen werk loos tegen 80.000 op 1 Januari van dit jaar. Door dit wetsontwerp zal een verplichte werkloosheidsverzekering tot stand komen, hetgeen nodig is om als gemeenschap de gevolgen van werkloosheid voldoende op te vangen. Aldus kregen zowel de heer Gortzak (Comm.) alè de heer Van Eindelijk is de zomer gekomen.' een deftig en geheimzinnig doend departe ment scheen te zijn, is de grote levens kwestie voor ons allen geworden. Het is jammer dat maar zo weinigen dit blijkèxx te beseffen. Het toont een traag conservatisme, dat ons duur te staan zal komen als het blijft voortduren. Want het is gevaarlijk géwordén, in vooroorlogse opvattingen te blijven steken. Wij leven niet meer in die tijd. Die is verleden en keert nooit meer terug. De toestand is totaal veranderd en dat zullen wij moeten beseffexx en ernaar moeten - handelen. R. P. BRITS PERSONEEL IN DUITSLAND WORDT VERMINDERD. Het personeel van het Britse bestuurs apparaat in Duitsland zal tegen het einde van dit jaar van 10.500 tot 6.500 man te ruggebracht worden. Deze vermindering houdt verband met de instelling van een West-Duitse regering. De Amex-ikanen hebben hun personeel verminderd tot 2.000 man en de Fransen zullen het- hunne verminderen tot 1.000 a 1.200 man. Dis (St. Ger.) te horen; de pi'incipiële be- zwax-en van deze laatste wilde de minister wel eerbiedigen, maar hij kon er niet voor uit de weg gaan. Het tweede nieuwe ele ment in het ontwerp is, dat men er zowel een regeling inzake wacht geldverzekering in aantreft als een regeling betreffende werkloosheidsverzekering, welke daarbij aansluit. In de derde plaats zullen alle werknemers beneden 65 jaar, die minder dan 6000,per jaar verdienen, onder de wet vallen. Zodoende worden twee millioen ax'beiders tegen de nadelen van onvrijwil lige werkloosheid verzekerd. Zowel de heren Stapelkamp (AR), Van den Bom (Arbeid), Andries- s e n (KVP) en K i k k e r t (CK) hadden 'n lans gebroken voor hen die werkzaam zijn in de Dienst Uitvoering Werken. De DUW- arbeiders vallen er als regel niet onder, behalve die groepen, welke de minister daarvoor aanwijst. De minister was echter bereid accoord te gaan met een uitbreiding, indien een overwegende meerderheid van de Kamer dit zou wensen. De heren Van Li en den (Arbeid), Krol (CH) en Haken (Comm.) hadden bepleit ook de kleine zelfstandigen even eens onder de wet te laten vallen. De minister achtte het juist ook aan hen aandacht te besteden, maar zo voegde hij ér aan toe er gebeurt in dat opzicht al iets. Mogelijk moet er nog iets meer voor hen gedaan worden. Dit zal de minis ter wel laten nagaan, doch hij had ex-nstig bezwaar hen bij deze wet te betrekken, aangezien het hele stelsel hiervan berekend is op loontrekkenden. Ten aanzien van de wachtgeldregeling had mevrouw Fortanier (V\JD) er op gewezen, dat deze regeliyg gebonden is aan het bedrijf. Gedux-ende een achttal weken blijven de op wachtgeld gestelrlen voor het bedrijf nog beschikbaar. Arbei- der en wei-knemer zullen ieder 50 procent van de premie betalen. Aldus komt de be drijf sgemeenschap tot uiting, zo gaf de mi nister te kennen. De verantwoordelijkheid van de werknemer wordt nog versterkt doordat hij meebetaald aan de premie. De heer Van den Born (Arbeid) had zich tegen dit stelsel gekeerd; volgens hem moesten alleen de werkgevers de premie- kostetj dx-agen. Minister Joekes achtte het niet gunstig als de Kamer op dit punt eenzijdig iets ten gunste van de werknemer zou willen gaan veranderen. Men moest er zich toch vooral rekenschap van geven, dat het gemeenschappelijk dragen van het risico.per bedrijf een hoofdgrondslag van dit wetsvoorstel is. De bewindsman verklaarde dat een van de grote zorgen van de regering in het al gemeen en van hem in het bijzonder is. te tx'achten het reële loon zo veel mogelijk onaangetast te laten. Gezamenlijk moeten we trachten, aldus de minister, zoveel op te brengen, dat we op eigen benen kunnen staan. Als Nederland op het tegenwoox'dige peil kan leven, dan is dat mede in belang rijke mate te daxxken aan de door sommi gen zo gelaakte Marshall-hulp. Maar de invloed van deze wet op de lonen kan de bewindsman niet losmaken van de factoren 'uurverhoging, verdergaande verlaging Vandaag wordt de nieuwe Vecht-brug in Vreeland officieel opengesteld. De oude brug was door de Duitsers afgebroken, tot groot ongerief van de inwoners van Vreeland, aangezien de Vecht het plaatsje in twee helften deelt. Het pittoresgue in oorspronkelijke stijl herbouwde bruggetje. Pessimisme in Londen over economische situatie In het Britse Lagerhuis ontkende de mi nister van financiën Sir Stafford Cripps gisteren, dat de V.S. druk op hem hadden uitgeoefeixd om het pond sterling te deva lueren. Cripps vertrok even later per vlieg tuig naar Parüs waar in dc komende dagen besprekingen zullen worden gevoerd over het inter-Europese betalingsstelsel. Naar Reuters financiële redacteur schrijft werd gisteren in financiële kringen in Londen voorspeld, dat er een intex-ne Britse economische crisis zal uitbreken, die mogelijk zou kunnen leiden tot een poli tieke crisis. Aangenomen wordt, dat de Britse minister van financiën. Sir Stafford Cripps, enkele zeer drastische voorstellen overweegt, teneinde het pond sterling en hetgeen van de Britse goudi-eserves over is te beschermen. Deze voorstellen zouden omvatten: duurder geld, beperkingen van invoer tegen dollars en vooral ingrijpende verlagingen der regeringsuitgaven. Dit zou practisch neerkomen op een ommekeer in het kostbare programma voor sociale voor zieningen van de Britse regex'ing. Men neemt nog steeds aan, dat Cripps liever zal aftreden dan een aanbeveling te doen tot devaluatie en dat hij zal af treden zelfs indien Engeland onder drang van buiten tot devaluatie zou worden ge noodzaakt. Ondanks het stilzwijgen in Britse en Amerikaanse officiële kringen weet AFP te melden, dat Harriman aan Sir Stafford Cx-ipps een nieuw voox-stel heeft gedaan om het probleem van de intei--Europese betalingen op te lossen. Het vooi-stel zou er op neerkomen, dat de omwisselbaarheid van de Europese valuta's in dollars geen belemmering moet opleveren voor de ver nieuwing van het vex-drag inzake de inter- van de subsidies, belastingwijzigingen, kortom het geheel van maatregelen waar aan de interdepartementale commissie voor lonen en prijzen, juist met het oog op het reële loon alle aandacht wijdt. Vandaar, dat de bewindsman thans geen enkele toe zegging kon doen. Een lonen- en prijzen- debat zal het beste in het najaar bij de begrotingsdiscussies kunnen worden ge houden. Na 's ministers betoog ging men aan het repliceren. De heer Van den Bom (Arbeid) bleek niet tevreden over het standpunt van de bewindsman omtrent de premiebetaling door werkgevers èn werk nemers. waaromtrent in de Stichting van de Arbeid overeenstemming was bereikt. Hij vond dat de Kamer niet de kruier van die stichting moet worden. Woensdagmiddag voortzetting. Europese betalingen. Met andere woorden, de Amerikaanse autoriteiten van het plan- Marshall, die door Hamman in Europa vertegenwoordigd worden, zijn thans be reid ofwel hun oorspronkelijke eis tot de volstx-ekte vrijheid van de Europese wis selkoersen prijs te geven ofwel voldoende dollars of goud te verschaffen om een systeem van beperkte wisselvrijheid moge lijk te maken. Motor van „Roermond" boven water gebracht In aanwezigheid van Nederlandse en Italiaanse technici is gisteren een motor van de „Roermond" naar de oppervlakte gebracht. Uit het feit, dat de propeller ge heel verwrongen was, blijkt dat zij nog draaide, toen het toestel in het water te recht kwam, zo zei een functionaris. United Press meldt dat een licl van de technische commissie van de KL.M. ver klaard heeft dat de oorzaak van de ramp nog even duister is als voor het vinden van het wrak. „Nu de romp geheel uit elkaar geslagen blijkt te zijn en van de negen inzittenden die nog vermist worden, geen spoor te ont dekken is, is het zeer moeilijk de oorzaak van het ongeluk vast te stellen". Hij deelde mede dat de romp bij stukjes en beetjes naar boven zou woi'den gebracht, te beginnen met het staartstuk dat na een ontploffing van de romp afbirak. VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K N.M.L in De Bii'„ geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Vanavond of vannacht veel bewolking mei op enkele plaatsen enige lichte regen of motregen. Morgen overdag weer opklaringen en droog weer. Jr. het binnenland iets frisser, maar in de kustgebieden plaatselijk hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind tussen Noordwest en Noordoost. 30 Junix Zon op 4.23 uur:%nder 21.04 uur -Jaan op 8.54 uur. onder 23-50 uur HooRwatertüden: Woensdag 29 Juni: 5.33—18.01 uur. Donderdag 30 Juni: 6.1718.44 uur. Laagwatertjjden: Woensdag 29 Juni: 1 13—13.34 uur. Donderdag 30 Juni: 1.56—14.17 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1