c J ConHict tussen confessionele en met-confessionele vakvereningen Rede van N.V.V.-secretaris de aanleiding Radio geeft Donderdag Verliezen in Indonesië Kort en Bondig Q Wereldnieuws Woensdag 29 Juni 1949 "v/< 2 Tussen de confessionele en de niet-con- fessionele in de Stichting van de Arbeid samenwerkende vakverenigingen is een conflict uitgebroken. Aanleiding hiertoe vormde een passage in een door de secretaris van het N.V.V., de heer A. Vermeulen, op de conferentie van de Internationale arbeidsorganisatie te Genève gehouden rede, waarin de heer Vermeulen de kerkelijke autoriteiten in Nederland verweten zou hebben de katho lieken op alle manieren buiten de algemene vakbeweging te houden. Hij zou gezegd hebben: „Het is mijn vaste overtuiging, dat de pressie, om niet te zeggen dwang, welke door de Nederlandse bisschoppen wordt uitgeoefend tegen algehele vrijheid van vereniging voor de Katholieke arbeiders in Nederland, een democratisch land onwaar dig is en geheel onverenigbaar met de con stitutie van de internationale arbeidsorga nisatie, het handvest van de Verenigde Volken en de verklaring van mensen rechten, welke in 1948 te Parijs is aan vaard". „Niet langer Gedelegeerde van de Nederlandse Arbeiders". De Katholieke Arbeiders Beweging en het Christelijk Nationaal Vakverbond hebben daarop het volgende meegedeeld: „Het optreden van de heer A. Vermeulen van het N.V.V. ter internationale arbeids- conferentie te Genève is voor de K.A.B. en het C.N.V. aanleiding geweest, telegra fisch aan de Nederlandse regering mede te delen," dat de heer Vermeulen van heden af niet meer beschouwd kan worden als de vertegenwoordiger van de Nederlandse arbeiders. De beide besturen tekenen hierbij aan dat de arbeidersgedelegeerde voor de inter nationale arbeidsconferenties benoemd wordt door de regering op voordracht van het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V., welke op deze voordracht bij toerbeurt een ver tegenwoordiger van een der drie vakcen- tralen plaatsen. Dit jaar was een man van het N.V.V. aan de beurt. Deze gedelegeerde vertegenwoordigde dus niet alleen zijn eigen vakcentrale doch alle georganiseerde arbeiders. Iemand die van deze positie ge bruik maakt, zo voegen de besturen er aan toe, om een aanval te doen op bepaal- i de groepen arbeiders die hij mede ver- tegenwoordigt, geeft niet alleen blijk van isa- Vakcentralen en de Bedrijfsunies een .ge reglementeerde samenwerking aan te gaan. Dit gebeurd zijnde zal het verbonasbestuur ernstig moeten overwegen of het in den vervolge nog wel medewerking zal kunnen verlenen tot het voordragen van N.V.V.- afgevaardigden. Voorts werd besloten deze aangelegen heid schriftelijk in de Raad van Valtcen- tralen aan de orde te stellen. Verklaring van het N.V.V. Het N.V.V. heeft een verklaring verstrekt, waaraan wij het volgende ontlenen: Het protest van de heer Vermeulen tegen het optreden van het Nederlandse episcopaat is niet een aanval op het epis copaat of op de vrijheid van de kerk, doch een verweer tegen een grievende en on rechtvaardige bejegening, het N.V.V. nu al jaren aangedaan. Het optreden van de Nederlandse regeringsgedelegeerde, pater Stokman, ter conferentie te Genève, acht het N.V.V.- bestuur verbazingwekkend. De heer Stok man kan niet of wenst niet te intervenië ren in dit geschil, doch hij heeft het op treden van de Nederlandse bisschoppen in bescherming genomen, o.a. door te bewe ren, dat een Katholiek arbeider, die toe treedt tot het N.V.V. zijn geloof zou ver liezen. Met deze door geen enkel bewijs gestaafde bewering is de Nederlandse regeringsgedelegeerde ver buiten zijn boek je gegaan. Hoewel in de statuten van de inter nationale arbeidsorganisatie staat, dat de arbeidersgedelegeerde telkenjare moet worden aangewezen uit de meest represen tatieve vakcentrale, bestaat in ons land al jaren het gebruik, dat de arbeidersgede legeerde bij toerbeurt door het N.V.V., de K.A.B. of het C.N.V. wordt voorgedi-agen. De aanwijzing geschiedt echter door de regering. De mededeling van C.N.V.- en K.A.B.-zïjde aan de regering gedaan, dat men de heer Vermeulen niet meer „wenst te erkennen, omdat hij een aanval op be paalde groepen arbeiders heeft gedaan", is dus niet alleen feitelijk onjuist, maar bovendien een slag in de lucht. Ovei'igens is het zonder meer duidelijk, dat het N.V.V. zich niet door de andere vakcentralen kan laten voorschrijven, wie het als arbeiders afgevaardigde wenst voor te dragen. Het N.V.V, heeft na de oorlog samen- weinig goede smaak, en gering organisa- I werking met de K.A.B. en het C.N.V. aan- torisch besef, doch kan bovendien niet vaard, wetende dat het verbod voor Ka- langer beschouwd worden als Nederlands I tholieke arbeiders om lid van het N.V.V. {.e 2jjnj nog ,lief was ingetrokken. Het N.V.V. deed dit in 't belang van alle Neder- arbeidersgedelegeerde. „Zuiver kerkelijke aangelegenheid" De leiding van de Katholieke Arbeïders- Beweging bericht nog: De heer Vermeulen richtte in zijn rede een aanval tegen het episcopaat van Nederland op grond van het reeds meer dan dertig jaar oestaar.de bisschoppelijk verbod voor de Katholieken om toe te treden tot het N.V.V. op straffe van weigering van de sacramenten. De leiding van de K.A.B. wenst hierover met nadruk te verklaren, dat het vaststellen van een dergelijke sanctie op gedragingen van Katholie ken een daad is van pastorale zielzorg en derhalve uitsluitend behoort tot de com petentie van de kerkelijke overheid. Zij is van oordeel, dat de secretaris van het N.V.V. door zijn protest zich op ontoelaat- baren wijze heeft ingelaten met een zuiver kerkelijke aangelegenheid. Voorts stelt de leiding van de K.A.B. uitdrukkelijk vast, dat een kerkelijke verbodsbepaling geens zins een inbreuk inhoudt op het beginsel van vrijheid van vakvereniging welke de grondwet waarborgt. Iedereen is volkomen vrij toe te treden tot de vakvereniging welke hij verkiest, maar deze vrijheid sluit niet uit, dat de kerkelijke overheid het on vervreemdbaar recht bezit om aan die genen over wie zij de zielzorg heeft, het toetreden tot verenigingen te verbieden, welke naar haar oordeel een gevaar kunnen zijn voor geloof en zeden. Of het hier om schreven geval aanwezig is valt buiten de beoordeling van de K.A.B. Indien het N.V.V. de aangevallen bisschoppelijke be paling zo hoog zit, is dit toch geen be letsel geweest voor net -N.V.V. om met de K.A.B. en het C.N.V. zowel in de Stichting van de Arbeid als in de Raad van Laatst zond ik m'm liefste 'n pakketje Met tandpasta, shag, sigaretje Maar zonder 'n TIP 't Was terug in een wip „Geweigerd en uit is 't met je!" Inz. Mej. A. L. te Limmen ontv. 1 fl. TIP (Adv.) HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00. 13.00. 18.00. 20.00. 23.00 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 7.o0 Dagopening. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Pla ten. 11-00 George Robert speelt op het orgel van de Gemeentelijke Concertzaal te Haar lem. m. m. v. Jo Immink, zang. 11.00 Am sterdam. diamantstad. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Voor land- en tuinbouw „In 't spionne tje". 12.38 Piano en orgel. 13.15 Programma van de B.B.C. 14.00 Sprookje. 14.15 Kamer muziek. 15.00 Voor zieken en gezonden. 16.00 Gevarieerd programma. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Dansorkest 18.15 Sport. 18.30 Strijd krachten. 19.00 Strip.. 19.10 Metropole-orkest met zang. 19.45 Regeringsvoorlichtingsdienst. 20.15 Amerikaans studentenkoor. 20.50 „De Stem", luisterspel van Henk Bakker. 21.20 Vierde smyphonie. Dvorak. 22.00 Opvoeding en onderwijs. 22.15 Lichte muziek. 23.1o Dansorkest. 23.45 Chansons. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00. 8.00. 13.00. 19.00, 20.00. 23.00 uur Nieuws. 7,15 Sopraan en piano. 7.45 Morgengebed. 8.1o Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Platen 9.40 Schoolradio. 10.00 Trio. 30.15 Morgendienst 10 45 Zangplaten. 11.00 Voor zieken. 11.40 Schoolradio. 12.03 Piano. 12.33 Dansorkest. 13,20 Lichte muziek. 13.15 Voor de vrouw. 14.00 Populair concert. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Platen. 15.30 Piano-recital door Johan Ottcn. 16 00 Bijbellezing. 16.45 Orkest. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek 17.50 Causerie. 18.00 Ldfeer des Heils. 18.15 Cause rie. 18.30 Orgel. 19.30 Actueel geluid. 19.55 Causerie over de Palestina-diorama's in Haarlem. 20.15 Platen. 21.00 Vacantie-voor- pret. 21,15 Lichte muziek. 21,35 Sweelinck- kwartet. 22.05 Weekoverzicht. 22.25 Cantate van Buxtehude. 22.45 Avondwijding. 23.15 Platen. Al heeft elftal voorkeur hij scheert zich uitsluitend met landse werknemers. Het N.V.V. heeft daar bij echter nooit onder stoelen of banken gestoken, dat het het bisschoppelijk verbod als een grievend onrecht voelde. Nu dit ook eens voor een internationaal forum is gezegd, stellen de beide confessionele vak centrales de samenwerking discutabel. Dit blijft voor verantwoordelijkheid van deze beide vakcentrales. Met grote verbazing heeft het N.V.V.- bestuur vastgesteld, dat de indruk wordt gewekt, als zou het C.N.V. bestuur zich in deze aangelegenheid solidair hebben ver klaard met het optreden van de K.A.B. Deze verbazing vloeit voort uit het feit, dat aan het N.V.V.-bestuur bekend is, dat vele protestanten, ook zij, die principieel een confessioneel-protestantse vakbewe ging voorstaan, toch groot bezwaar hebben tegen het onderhavige bisschoppelijk ver bod, dat menig gelovig Katholiek arbeider voor een gewetensconflict stelt. Bijzondere Gerechtshoven te Den Haag en Leeuwarden opgeheven Met ingang van 1 Juli 1949 zijn de Bij zondere Gerechtshoven te 's-Gravenhage en Leeuwarden opgeheven en zijn bij de arrondissements-rechtbanken te 's-Graven hage, Rotterdam, Dordrecht, Middelburg, Leeuwarden, Groningen en Assen bijzon dere strafkamers ingesteld, welke bij uit sluiting zijn belast met de berechting van misdrijven waarop het besluit buitenge woon strafrecht van toepassing is. Als gevolg hiervan ïs onder meer eervol ontslag verleend aan mr. J. Zaayer. pro cureur-fiscaal bij het Bijzondere Hof te 's-Gravenhage. SALARIëRING GEPENSIONEERDE AMBTENAREN UIT OVERZEESE GEBIEDSDELEN. In het Staatsblad is opgenomen een rege ling voor de salariëring van gepensioneerde Nederlands-Indische, Surinaamse en Cu- racaose overheidsdienaren, die hier te lande door het rijk zijn aangesteld of op arbeids overeenkomst in dienst genomen. Bepaald is, dat indien zij op 1 Januari 1948 hier te lande bij het rijk op gunstiger voorwaarden in dienst waren of wel sinds deze datum op gunstiger dienstvoorwaar- den zijn aangesteld dan voor hen mogelijk is, zij op 1 Januari 1950 de thans geldende bezoldiging behouden. Politie-radiowagens bewijzen hun nut Politie is er al aan gewend, publiek nog niet. Nu de Haarlemse politie ongeveer een maand twee radio-auto's in gebruik heeft, is wel komen vast te staan dat deze dienst de kosten volkomen waard is en volledig aan het voornaamste doel: snel optreden van de politie bij alle mogelijke ongelukken en gebeurtenissen beantwoordt. Het is reeds tientallen malen voorgekomen dat de politie dank zij deze draadloze radio verbinding, dikwijls tot grote verrassing van het publiek, binnen enkele minuten op het terrein van een verkeersongeluk of een brand aanwezig was en kon ingrij pen. Bovendien hebben de wagens hun nut bewezen bij sportwedstrijden van enigs zins grote allure (tijdens de autoraces op het Zandvoortse circuit had men voortdu rend contact met een centrale post in Zandvoort) en bij het regelen van druk verkeer. Het personeel van de radiodienst kan al uitstekend met zijn materiaal over weg en legt een grote animo voor dit werk aan de dag. Het publiek veroorzaakt echter nog al eens vertraging, door bij het melden van ongelukken of brandjes niet het spe ciale telefoonnummer (18181) van de radiodienst te gebruiken. Dank zij de radiowagens is de politie er ook reeds enkele malen in geslaagd een rijwieldief te achterhalen, die zich reeds volkomen veilig achtte. Al is de Haarlemse politie-radiodienst met zijn twee wagens uiteraard niet te vergelijken met een uitgebreid apparaat als dat van de millioenenstad Londen (waar wekelijks een kleine honderd „pa trol cars" ongeveer 100 arrestaties ver richten en een duizend opdrachten uit voeren). de organisatie begint ook hier vruchten af te werpen en waarborgt snelle politie-assistentie in bijna alle gevallen, waarin deze nodig is. Vuurwerk bij het Meertje van het Provinciaal Ziekenhuis Dinsdag zijn de feestelijkheden ter ge legenheid van het honderdjarig bestaan van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort voortgezet. Des morgens kwamen er gasten uit de inrichtingen ,,De Brinkgreven'" „Groot Graffel", „Willem Amisz Huis' „Willem Arntsz Hoeve", „Voorburg" en de R.I.P., Eindhoven. Zij woonden de opvoe ring bij van het jubileumspel „Onze kleine wereld" in het openluchttheater. Des middags was er weer kermis, even als des avonds een concert, dat de Harmo nievereniging „Ons Genoegen" uit Krom menie in het Park gaf. Het was reeds laat, toen velen zich bij het Meertje verzamelden voor een vuur werk. Vandaag worden nog twee voorstellingen van het jubileumspel gegeven. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Hendrik Visser, winkelier, wonende te Bennebroek, Binnenweg 10. Reehter-Com- missaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. A. D. P. V. van Löben Seis, advocaat en pro cureur te Haarlem. Na gedaan verzet is vernietigd het fail lissement van Johannes Jacobus Pieter Dibbets, garagehouder, wonende te Bever wijk, Zeestraat 82. Surséance van betaling Bij beschikking d.d. 28 Juni 1949 is voor de tijd van een jaar definitief surséance van betaling verleend aan: de Handelsven nootschap onder de firma Gebr. Dressel- huizen, gevestigd en kantoorhoudende t< WTestzaan, alsmede aan haar individuele vennoten: Klaas Dresselhuizen, wonende te Westzaan, Zuideinde 94; Jan Dresselhuizen, wonende te Westzaan, Zuideinde 3; Ger- rit Dresselhuizen, wonende te Westzaan, Zuideinde 104 en Dirk Dresselhuizen, wo nende te Westzaan, Zuideinde 94, met be noeming van mr. W. Boers, advocaat en procureur te Overveen tot bewindvoerder. Autotocht voor ouden van dagen Daar waren gistermiddag 239 glundere gezichten in 84 auto's die zich aaneenrijden op de Haarlemse Fonteinlaan. Gezichten die de sporen droegen van de ouderdom maar die met een jeugdige vreugde begon nen aan de jaarlijkse autotocht voor ouden van dagen, die nu al jaar-in jaar-uit een permanent bewijs is geworden, dat de Kaarlemmers en in dit geval speciaal de Haarlemse automobilisten niet vergeten dat er in de tehuizen voor ouden van dagen ménsen zitten, voor wie het leven niet zo heel veel meer inhoudt dan achter de ra men te zitten en te kijken wat er zo al op straat voorbij gaat. Deze keer voerde de tocht naar Laren en het leek wel of ook de weergoden, die zich tot nu toe niet van hun welwillend ste kant hebben laten zien, er van op de hoogte waren gesteld dat vandaag de oud jes uit gingen. Een heerlijk zonnetje scheen uit een helder blauwe lucht op de lange stoet glimmende auto's die zich via Schip hol en Weesp zacht-zoevend naar de schone contreien van het Gooi begaven. Voorop ronkte de BSA van de heer Van Kooten die zoals ieder jaar de weg schoon veegde voor de kostbare lading van de auto's. Toen de stoet om half vier Laren binnen kwam stonden in hötel Hamdorff reeds de lange rijen tafels gereed en liepen bedrij vige obers met bladen vol thee, gebak en limonade. Voor de heren waren er sigaren en al ras dreven grote blauwe rookwolken boven de tafeltjes waaraan geanimeerde gesprekken werden gevoerd over de eei'ste helft van de schone tocht. Ter ere van de feestdag prijkte op iedere revers en iedere japon een anjer. Toen het uur van de terugtocht had ge slagen, zocht iedereen voldaan, zij het misschien een beetje vermoeid, de wagens weer op. Die voldaanheid week zelfs niet toen zij weer aan de respectievelijke tehuis-deuren werden afgeleverd, want deze dag levert nog weken lang stof tot plezante herinneringen. En dat doet zij ook De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Koninklijk Ncd.-Ind. leger: Gesneuveld 1 Juni 1949: Tim. sold. Ie kl. inf. G. Gelaang, slbnr. 34177, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 3 Juni 1949: Man. sold. 2e kl. inf. J. A. Rumagit, stmbnr. k. 74715540, af komstig uit Indonesië. Gesneuveld 7 Juni 1949: Tim. korp. inf. A. Adoe. stbnr. 35742, afkomstig uit Indo nesië. Gesneuveld 9 Juni 1949: Mad. sold. 2e kl. inf. Abdoel, stbnr. 40138, afkomstig uit Indonesië. EXTRA BOUWVOLUME VOOR MIDDELBURG EN OOSTBURG. De minister van Wederopbouw-en Volks huisvesting heeft aan Middelburg een extra bouwvolume ter waarde van 500.000, toegewezen voor de herbouw van de ver woeste stadskern. Voor -hetzelfde doel kreeg de gemeente Oostburg een extra vo lume ter waarde van 300.000, Heringa Wathrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS voor degenen die een middag opofferden om de gasten te vervoeren. Want eigenlijk is opofferen niet het juiste woord, omdat zulke tevreden gasten voor gastheer of gastvrouwe de moeite meer dan waard zijn. En iedereen die om welke reden dan ook zich dit jaar heeft laten weerhouden om zich bij het comité als chauffeur of chauffeuse op te geven, raden wij aan, zulks het volgend jaar wel te doen. Men kan zo'n middag niet beter besteden.. Even 'n briefkaartje naar de kleinkinderen Avondvierdaagse begint heden Vanavond tussen zes en zeven uur starten de wandelaars voor hun eerste wandeling voor de Avondvierdaagse. Via de Brouwers vaart, Ged. Oude Gracht en Spaarnwouder- straat wandelen de deelnemers naar de Am sterdamse Poort, om dan via de Oude weg naar Spaarndam te gaan. Na door het dorp te hebben gewandeld gaat het in de richting van het stoomgemaal, verder wordt de Spaarndamse weg gevolgd om via het Bol werk. Pieter Kiesstraat weer terug te gaan naar de Hoofmanstraat. Morgen is de richting Bloemendaal en Overveen aan de beurt. Door de Duven- voordestraat. Kleverparkweg, Santpoorter straat. Jan Haringstraat en Heussensstraat wordt gewandeld naar de Delftlaan om dan via de Jan Gijzenvaart de Bloemendaalse straatweg te bereiken.. Dan passeren de wan delaars de prachtige lanen Brederoodseweg, Velserendlaan en Bergweg om dan via de Brederodelaan, Mollaan en Bloemendaalse- weg de Julianalaan te bereiken, waarna het eindpunt weer in zicht komt. ALLE-DAG-KERK. Donderdagavond vindt, in afwijking van onze aanvankelijke mededeling, wèl een „Alle dag-kerkdienst" in de Broederkerk plaats. Deze zal geleid worden door ds. A. Dondorp. De dienst van Vrijdagavond wordt geleid door ds. H. van der Loos. Zaterdagavond is er, zoals gewoonlijk, een zangdienst van de Broedergemeente. Vrijdag en Zaterölg is de kerk overdag ge sloten. WANDGEDIERTE Absolute verdelging. Onder geheimh. en schrift, gar. Wi;i verdelgen alle ongedierte. Zuiveringonderneming „RADICAAL" Gen. Cronjéstraat 135 Telef. 11657 (Adv.) Panda en de Meester «"Wereldverbeteraar 10. „Goede raad is duur!" riep Jeroen de Blaet wanhopig uit, toen hij hoorde dat het horloge met het lot door Kassus naar de Bank van Lening xoas gebracht. „Heel duur, mijn waarde treffend opgemerkt!" knikte Joris bedachtzaam „Ach, hoe jam mer dat mijn Goede Werken mij veel tijd kosten' Wellicht zou ik u anders enige goede raad kunnen verschaffen in het dure soort„Spaar moeite noch kos ten, edele vriend!" smeekte Jeroen. Maar Panda zei: „Laten we nu geen tijd verspil len. We moeten gauw naar de Bank van Lening!" Dat deden ze. De Bank van Le ning of Lommerd, zoals deze instelling ook wel genoemd wordt was niet ver wegen al heel spoedig kwamen ze er aan. Maar toen zagen ze iets, dat wel vreemd was. want juisttoen ze er aan kwamen kwam de kleine, ongereinigde heer Kassus er heel haastig uitrennen! Hij zag hen niet eens en sloeg een andere richting in. „Als hij dat horloge er maar niet weer uitge haald heeft!" riep Panda ongerust. Ze gin gen dus snel naar binnen en zo kwamen ze dan bij een soort toonbank, waarachter een bediende de krant zat te lezen. Zo goed en zo kwaad als dat ging legden ze hem uit wat ze wilden. „Horlogehor loge..." mompelde de man nadenkend. „Ach ja, ik begrijp het. Dat moet horloge i8732 A bis geweest zijn. Ja, ja! Toevallig is daar juist iemand voor geweesteen zekere Kassus. Ja! Die had het hier ook gebracht. Maar ik heb het hem niet gege ven. Hm. Dat kon namelijk niet. Jammer. Er is hier juist een inbraak gepleegd, ziet u.en toen is dat horloge gestolen, te- samen met zeven-en-dertig naaimachines, een gebloemd schort, een kunstgebit en twaalf koperen bloempotten. Tennis Kampioenschappen van Wimbledon Pat Todd, de ambitieuze Amerikaanse ster, die evenveel vaart in haar spel legt als een man, verloor in het dames enkelspel te Wimbledon tegen de verwachtingen in de eerste set van haar partij tegen Jean Walker-Smith. Zij zette de tanden op elkaar, sloeg iets voorzichtiger maar nog altijd zeer hard en won de beide volgende sets. waar mee zij zich in de halve eindstrijden van het dames enkelspel plaatste. Helen Rih- bany, die nummer 10 staat op de Ameri kaanse ranglijst, klopte Peggy Dawson- Scott met twee maal 75, zodat ze even eens in de halve finales komt. De rest van het program bestond uit dubbelspelen, en de grootste verrassing van de dag was de nederlaag van de titelhou ders heren dubbel Bromwie'n en Sedgman tegen het ongeplaatste paar Budge Patty- Eric Sturgess. I^og een ander geplaatst paar verdween uit de strijd met Drobny en Fal- kenburg, die zich buigen moesten voor de Australiërs BrownSidwell. De strijd werd beslist in vijf sets, nadat de Australiërs in de vierde set vier maal op match-point waren gekomen op Falkenburgs service. De Tsjech en de Amerikaan redden tel kens de situatie en wonnen deze set ten slotte met 86. De volgende was echter met dezelfde cijfers voor de Australiërs. In de halve eindstrijden spelen Patty Sturgess tegen GonzalesParker, terwijl BrownSidwell moeten aantreden tegen Gardnar MulloySchroeder. In de vierde ronde van het gemengd dubbelspel hebben Sidwell en Margaret Dupont met 64, 3—6, 63 gewonnen van Cochell en Patricia Todd. Cricket Engeland—Nieuw-Zeeland eindigde in een draw Zoals te verwachten was is de tweede test match Engeland—Nieuw Zeeland in een draw geëindigd. De gasten zetten Dinsdagmorgen de eerste innings voort en scoorden 484 runs. Donnelly maakte 206 runs. De bowlingcijfers van Engeland waren: Bailey 0 voor 136, Gladwin 1 voor 67. Edrich 0 voor 16, Hollies 5 voor 133, Compton 1 voor 33, Young 3 voor 65, Watkins 0 voor 11. Voor het verlies van vijf wickets scoorden de Engelsen in de tweede innings 306 runs, waarna de tijd verstreken was. Robertson bleef 220 minuten aan bat en scoorde 121 runs (een zes en elf vieren). Verder maakten Hut ton 66, Edrich 31, Watkins 49 not out en Mann 17. Ruitersport Eindwedstrijden Duinmanège Op het terrein van de Duinmanège werden dezer dagen de eindwedstrijden van de win- ter-competitie gehouden. De uitslagen luiden: Dressuur (zwaar): 1. mej. Schleicher op Baronesse: 2, H. Paanen op Tentor Grand; 3. H. de Vrijer op Black Duches. (Licht): 1, J. Huysman op Top Flight: 2. M. Schröfer op Black Duchess: 3. mevr. Klaje op Don Castor, Cross-country (zwaar). 1. rl. Paanen op Tentor le Grand; 2.3 mej. K. Schleicher op Quite Well; 3. H. de Vrijer op Don Castor. (Licht): 1. J. Huysman op Café Noir; 2. B. Klaje op Good Luck; 3. mevr. Klaje op Bella Cose. De beker van de winter-competitie werd gewonnen door mej. Schleicher. BINNENLAND De 49-jarige Duitser Fiebig, die in de oorlogsjaren als vertegenwoordiger van, Duitse instanties de Nederlandse industrie dienstbaar maakte aan de Duitse oorlog voering en voor enige milliarden guldens aan machines, materialen en grondstoffen naar Duitsland liet overbrengen, is door de Rot terdamse Kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtshof conform de eis veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De minister-president, dr. Drees, heeft in de Haagse Houtrusthallen de grote poppen- tentoonstelling van de Stichting 1940'45 geopend. Ongeveer 3000 poppen uit 45 landen en ook een kostbare collectie van H.M. de Koningin, zijn er te zien. Vrijdag melden wij dat een 13-jarig meisje uit Schiedam op het strand van Hoek van Holland een gesloten schelp gevonden- had, waarin zich een gouden ringetje bevond. De politie vond in haai- rapporten van 1947 een aangifte van diefstal van een soortgelijk ringetje. De eigenares heeft nu haar kleinood teruggekregen. Het voormalig bewaringskamp voor ge detineerden Crailoo nabij Laren wordt over* gedragen aan het departement van oorlog. De inventaris zal verkocht worden. Men is thans bezig met de afbraak van de torens en de opruiming van de prikkeldraadversperring. Minister Stikker is naar Parijs vertrok» ken voor een bespreking met vertegenwoor digers der Marshallanden over de moeilijk heden met het betalingsverkeer met Enge land. Sir Stafford Cripps zal Engeland ver tegenwoordigen. De grote boerenhofstede van C. Bus te Oost-Knollendam is totaal uitgebrand. Een gedeelte van het meubilair kon worden gered. De oorzaak is vermoedelijk kort sluiting. Te Helmond heeft brand gewoed in Van Dongen's metaalgieterijen. De modelmakerij brandde geheel uit. Enige machines en mo dellen gingen verloren. De schade aan machines, gebouwen en materiaal wordt op f50.000 geschat. De Nederlandse ambassadeur te Brus sel heeft namens de Koningin onderschei dingen uitgereikt aan een aantal Belgen, die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de culturele toenadering tussen Neder land en België. Bij het Bemse Veer aan de Maas wist een hengelaar een zalm te verschalken van 21 pond. De zalm werd door een vishandel voor f126 overgenomen. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot substituut-officier van Justitie bij de Arron dissementsrechtbank te Maastricht mr. M. H. Gelinck, ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie bij de Kantongerechten in het arrondissement Maastricht, tevens advocaat fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam. HAARLEM EN OMGEVING Voor het diploma tuinarchitectuur voor gevorderden zijn geslaagd de heren: H. Boer, Hillegom: A. Knoll, Lisse; C. Kool, H. v. Loenen, H. Teeuwen. allen Haarlem. Op 1 Juli hoopt de heer J. Wolzak, chef der couponafdeling van de Twentse Bank N.V. te Haarlem, zijn veertig-jarig jubileum te vieren. De woningbouwvereniging „Onze wo ning" bestaat 30 jaar. Zaterdagmiddag 9 Juli wordt door het bestuur receptie gehouden in gebouw „Cultura" in de Jansstraat. In de Grote of St. Bavo Kerk wordt op Donderdagmiddag 30 Juni om drie uur door George Robert het volgend programma op het orgel ten gehore gebracht: 1, Toccata en Fuga d dorisch, J. Segert; 2. Suite du premier ton, L. N. Clérambault; 3.\a. Improvisation, b. Benediction nuptiale, 0. Saint-Saëns; 4, Prière, Jos. Jongen; 5. Hosannah!, Th. Dubois. Vrijheid. Voor meer dan een half mil- lioen Engelse ambtenaren is vrijheid van politieke activiteit op komst, zo heeft Sir Stafford Cripps, de Engelse minister van Financiën, in het parle ment meegedeeld. Tot nog toe was het aan alle ambtenaren verboden candi- daat te zijn voor het parlement, brieven over politieke aangelegenheden aan dagbladen te schrijven of op andere wijze actief bij de politiek betrokken te zijn. De commissie is van oordeel, dat deze neutraliteit voor de meeste ambte naren gehandhaafd moet blijven, doch stelt voor meer dah 250.000 lagere amb tenaren, die handenarbeid verrichten en 200.000 employé's bij de industrieën vol ledige vrijheid voor. Permanente moeilijkheden. De West- Berlijnse kappers hebben zich bij het stadsbestuur van West-Berlijn beklaagd dat zij geen klanten meer zien. Zij kla gen dat de zuinige Berlijnse vrouw, in plaats van haar permanent in West- Berlijn te laten zetten, daarvoor naar de Sovjet-sector gaat. In West-Berlijn kost een permanent tien Westmarken. Bij de officiële wisselkantoren zijn die tien Westmarken vijftig- Oostmarken waard. In de Sovjet-sector kost een per manent maar tien Oostmarken en is eigenlijk dus vijfmaal zo goedkoop als in het Westelijk deel van de stad. De kappers willen nu dat de officiële koers, die thans gebaseerd is op vraag en aan bod, vastgesteld wordt op 1 tegen 1. (U.P.) Ongewenst. De Zuid-Afrikaanse minis ter van Binnenlandse Zaken, Donges, heeft in de senaat verklaard, dat de regering der Unie zeer ernstig overweegt het communisme buiten de wet te stellen. „Het is hoog tijd, dat de commu nisten in Zuid-Afrika beseffen wat hun positie hier is. Zij kunnen, hier geen aanspraken maken op privileges. Er moet hun duidelijk worden gemaakt, dat zij niet als gewenst worden be schouwd en hoe eerder zij dit beseffen, hoe beter", zo zei hij. Laatste twee. In het Vaticaan is ver nomen, dat mgr. Marton, bisschop van Alba Julia, en mgr. Durcovici, bisschop van Jassy, zijn aangehouden. Zij waren de enige twee bisschoppen in Roemenië die nog op hun post waren. Navde af zetting van 3 der 5 bisschoppen van de Latijnse ritus in October en de arres tatie van alle bisschoppen van de Oos terse ritus. Slaags. De Korea-commisise van de UNO heeft gerapporteerd dat zware gevech ten, waarbij van artillerie en machine geweren wordt gebruik gemaakt, aan de gang zijn nabij de grens tussen Noord- en Zuid-Korea. De gevechten vinden plaats, aldus het rapport dat naar Lake Success is getelegrafeerd, tussen troepen uit Zuid-Korea (door de Amerikanen bezet) en contingenten van het Noord-Koreaanse leger. (Noord- Kotoa, dat vroeger door de Russen waa bezet, ie thans „volksrepubliek"). De laatste afdelingen van de AmerI» kaanse bezettlngst*©epen in Korea naar later werd gemeld zJjn heden-» morgen per schip vertrokken.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2