3 Redding van ontspoorde kinderen De radio geeft Vrijdag De nieuwe bonnen Panda en de Meest er'Wereldverbeteraar I ieuwe Wereldnieuws Donderdag 30 Juni 1949 Haarlems Dagl)lad 2 De moeilijke taak van de Kinderrechter: In ons eerste artikel hebben wij uiteen gezet hoe vroeger de berechting en be straffing van kinderen geschiedde. Daarin bracht de komst van de kinderrechter (wet van 1921) grote verandering. De straffen waartoe de Kinderrechter veroordelen kan, zijn: le. berisping (een vermaning, die even wel alleen kan gegeven worden als een verdachte nog geen 14 jaar is); 2e. geldboete (ten hoogste 90 gulden); 3e. tuchtschool (eventueel voorwaarde lijk). Daarnaast staan maatregelen. le. Teruggave aan de ouders zonder toepassing van straf. (Dit geldt alleen voor kinderen beneden d,e 16 jaar); 2e. ter beschikking stellen van de rege ring, (deze maatregel kan ook voorwaar delijk uitgesproken worden); 3e. onder toezichtstelling van een gezins voogd. Een zitting van de Kinderrechter. Op de zittingen die ik bijwoonde, wer den enige belangrijke zaken behandeld. Onder meer kwamen drie jongens voor die een „bende" gevormd hadden en in Haar lem en omgeving niet minder dan 18 in braken had gepleegd. Het was geen „kwajongenswerk", want er was een geval bij waarbij ze een brandkast openden en 10.000 buitmaakten. Toen de Haarlemse politie indertijd dit geval op het politierapport vermeldde, werd er bij gezegd dat deze 15-jarige jongens ficier zo vertrouwelijk met de beschuldig den over hetgeen misdreven is. Daardoor worden de drijfveren belicht, wat van groot belang is om de vraag te beantwoorden: wat nu? Ook de ouders van de verdachten worden in zo'n zitting gehoord. Ook dat verheldert in veel gevallen nog het inzicht van de Kinderrechter en de Officier. Net als in gewone rechtbankzittingen stelt de Officier een eis. Het viel ons op in de zaken die wij bijwoonden,, dat er prac- tisch geen verschil was in de eisen en von nissen die daarna door de Kinderrechter werden uitgesproken. Dit is trouwens ver klaarbaar, daar beiden het beste voor de betrokken verdachten op het oog hebben. In ons laatste artikel zullen wij verwer ken wat de Kinderrechter mr. Top ons in een onderhoud opmerkte. C. J. v. T. Oud-NSBer diende klacht wegens belediging in De Amsterdamse technische inspecteur H. O. kwam op 23 Februari in een garage in Haarlem en zag de koopman J. J. H. staan, die hij terstond herkende uit de oorlogsjaren, toen deze lid van de NSB was en wachtdienst verrichtte op het Museum plein in Amsterdam. O. was vroeger goede vrienden geweest met H., maar het weer zien deed hem zich minder prettige dingen herinneren. Het gesprek was niet vrien- blijkbaar op het pad ^er misdaad gekomen J denjk. O., die in de illegaliteit gewerkt waren door het lez<?R van veel beeld- had; kreeg te horen van H., dat er onder romans en het zien yan gangsterfilms. Vroeger zou men ongetwijfeld gezegd hebben: dit zijn al misdadigers en zij zullen het ook wel blijven. De andere zaken waren van minder ern stige aard. Jongens en meisjes die zich aan fabrieksdiefstallen hadden schuldig ge maakt. Zo'n zitting van de Kinderrechter is heel anders dan een gewone rechtbankzitting. Uiterlijk lijkt het geheel op een berechting door de Politierechter; ook drie heren met toga: de rechter, de officier en de griffier, omgeven door een verdediger en deurwaar der en een parketwacht. Maar de sfeer is zo sterk contrasterend. De ernst is er ge bleven, maar je voelt als toeschouwer dat het niet allereerst gaat om de bestraffing, maar dat op de voorgrond staat: hoe is dit jeugdige leven te redden? Af en toe deed de Kinderrechter (mr. E. J. W. Top) sterk denken aan een weliswaar teleurgestelde en vertoornde vader, maar wiens hart toch sterk bewogen blijft door oprechte vaderliefde, die gelukkig is als er wat naar voren komt dat de verdachte in wat gunstiger licht stelt en de verwach tingen voor de toekomst doet toenemen. Ook de officier „speelt" (wij bedoelen dit woord in goede zin) mee. In een recht bankzitting voelt een vertegenwoordiger van het Openbaar Ministerie zich in de regel allereerst aanklager, maar hier niet. Ook uit zijn gehele optreden komt naar voren dat, al moet natuurlijk aan de ge rechtigheid voldaan worden, alles er op gericht dient te zijn om het aan de beschul digde mogelijk te maken te zeggen: dat was' eens, maar nooit meer! Van te voren had ik een gesprek met de officier mr. G. W. F. v. d. Valk Bouman. Hij zei: „Mijn liefste werk is de zittingen van de Kinderrechter, want hier vóel je sterk dat je een mooie taak hebt, namelijk mee te helpen om jonge levens te redden. Het eigenaardige is, dat je op zo'n zitting zo weinig over het misdrijf zelf hoort. Na tuurlijk slaan de feiten in de dagvaarding, maar getuigen, anders nodig om het bewijs te construeren, worden niet, of zelden, ge hoord. Het dossier is meestal voldoende om een veroordeling mogelijk te maken. Het gaat voornamelijk om de persoon van de verdachte. Toch blijkt uit alles dat de berechting op de jeugdige verdachten een sterke in druk maakt. Zij. zullen deze dag nooit meer vergeten! Voor de rechter is het natuurlijk van groot belang hoe de verdachten reageren. Voor de gewone rechter hebben be schuldigden vaak de gewoonte alle schuld te ontkennen, in de hoop daardoor aan een veroordeling te ontkomen. Vaak een ij dele hoop, die in veel gevallen alleen uitwerkt dat de rechter uit de halstarrige houding consequenties trekt bij het bepalen van de straf. Hier spreken de KindeiTechter en de Of- HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00. 13,00. 19.00. 20.00. 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Kinderkoor. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.15 Voor jonge zieken. 10.00 Symphonie no. 2. Borodin. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 12.00 Koor. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Omroeporkest. 13,45 Viool en piano. 14.00 Orkest Victor Silevster. 11.15 Jeremiah-sym- phonie, Bernstein. 14.40 Binnenhuisarchitec tuur. 15.00 Olga Orgena, alt en Marinus Voor berg, piano. 15.30 Platen. 15.40 Boekfragment. 16.00 Koninklijke Militaire Kapel. 16.40 Schoolzangwedstrijd. 17.40 Lichte pianomu ziek. 18.00 Symphonische Suite, Khachatu- rian. 18.15 „Öok zij horen er bij". 18.30 Strijdkrachten. 1,9.15 Geestelijke liederen. 19.30 Actueel geluid. 19.45 Sccietas Studioso- rum Reformatorum. 20.15 C.N.V,-jubileum- avond. 22.45 Overdenking. 23.15 Pianoconcert in Es, Mozart. 23.50 Platen. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00, 3.00. 13.00, 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.18 Lichte klanken. 8.15 Operettes van Lehar. 8 50 Voor de vrouw. 9.00 Svmphonisch con cert. 10.00 ..Thuis". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Zang- reCital. 11.00 Voordracht. 11.20 Platen. 11.30 Accordeonorkest. 12.00 Rhylhmische klanken. 12.30 Land- en tuinbouw. 12,33 Reportage Wimbledon. 12.45 Pierre Palla, piano. 13.15 Avroleans. 14.00 Kookles. 14.20 Kamerorkest onder André Rieu. met Leo van der Lek. Engelse hoorn. Engelse componisten. 15.00 Nederlandse poëzie. 15.20 Kamerorkest. 16.00 Zuid-Amerikaans orkest. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Filmland. 17.20 „Wij en de muziek". 18.15 Felicitaties. 18.45 Omroepkoor. 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 „Steunt Wettig Gezag". 19.30 Godsdienst in het dagelijks leven. 19.50 Vrijzinnig Protestants Nieuws. 20.05 Kwartet in e, Vèrdi. Röntgenkwartet. 20.30 Geestelijk leven in Amerika. 20.55 Boekbespreking.' 21.00 Gevraagde platen. 21.30 Orgel. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Swing and Sweet. 22.40 „Vandaag". 22.45 Avondwijding. 23.15 Vierde symphonie, Brahms. de illegale werkers dieven waren en O. riep de ander toe: „Ik wist niet, dat vuile NSB-ers hier durfden te komen". II. voel de zich beledigd en diende een klacht in bij de politie. Woensdag had O. zich voor de Haarlem se politierechter te verantwoorden wegens belediging. Mr. Reijer K. P. Kalbfleisch verzocht namens de beledigde partij aan H. een bedrag van 150 wegens schade vergoeding, geleden door de belediging en 50 voor het voeren van een proces door O. te laten betalen. De officier van justitie zeide, dat hij zich kon begrijpen, dat het bij O. ergernis verwekt heeft, toen hij II, weer ontmoette, maar dat mocht voor hem geen reden zijn eigenmachtig op te treden. De bijzondere rechtspleging is ingesteld, om de zaken tegen de vroegere NSB-ers af te wikkelen. Spreker zeide, dat het inmiddels verheu gend is, dat iemand de kwalificatie NSB-er als een belediging beschouwt. De officier eiste een geldboete van 25, subsidiair 15 dagen hechtenis. Volgens hem was er geen reden om de civiele vordering toe te wijzen. Mr. Kalbfleisch lichtte de schadevergoe ding nader toe. Verdachte heeft H. bij de garagehouder onmogelijk gemaakt en dat betekent voor hem een schade aan ver diensten van 100 per jaar. Een bedrag van 150 achtie pleiter op zijn pl2ats. Mr. W. Glastra, verdediger van O., be toogde, dat een feit geconstateerd is en dat er niet van een belediging gesproken kan worden. De civiele vordering kan vol gens pleiter niet toegewezen worden. De politierechter mr. J. P. Petersen was van oordeel dat er van belediging sprake is en veroordeelde O. overeenkomstig de eis. Het- bedrag van de schadevergoeding is moeilijk te bepalen en de 150 kan niet .worden toegewezen. Voor het in opspraak brengen van de goede naam zal O. een bedrag van 10 dienon te betalen aan de beledigde partij. De vordering voor de proceskosten wees de politierechter af. Acht overvallen in de hoofdstad opgehelderd De vier jongemannen, die de Amster damse recherche vorige week arresteerde, hebben bekend nog drie overvallen 'te hebben gepleegd, namelijk in Mei op twee personen op het Museumplein, waarbij een der slachtoffers ernstig werd mishan deld en in de Huidekoperstraat waar een wandelaar van een gouden dasspeld werd beroofd. Van geen der drie overvallen was aangifte bij de politie gedaan. Wel heeft zich thans iemand bij de politie gemeld, die op een avond in Mei achter het Alhambra-theater was beroofd van zijn gouden horloge en een bedrag van 20 gulden. In totaal zijn nu acht overval len tot#klaarheid gebracht. De vier daders hebben zich bezig gehouden met sïgaret- tenhandel. Toen deze ging verlopen zoch ten zij een andere bron van inkomsten. MIDDENSTANDERS KLAGEN OVER ECONOMISCHE MAATREGELEN. De Christelijke Middenstandsbond hield in Utrecht zijn algemene vergadering. Bij de. Christelijke Middenstandsbond zijn thans 25 vakbonden aangesloten met een totaal van ongeveer 13000 leden. In zijn openingsrede sloot de voorzitter zich aan bij de in het jaarverslag geuite mening dat de economische maatregelen ten opzichte van het bedrijfsleven, speci aal wat betreft de middenstand, de gren zen van het redelijke overschrijden. De calculatie van de prijzen maakt in vele gevallen een redelijk bestaan in de detail handel onmogelijk. v -ft,. Meer dan 1600 huizen loerden onbewoonbaar tengevolge van een overstroming die de stad Maitlund in Nieuw Zuid Wales teisterde. Een oppervlakte van 100 vierkante mijlen toerd in een binnenzee herschapen. Talrijke families werden geëvacueerd met amphibie-voerluigen van het Australische leger. Volgens officiële berichten zijn er geen mensenlevens te betreuren en is het water nu zakkende.-Een der toegangswegen lot de stad met een autobus, welke door het water overspoeld werd. f IN TIEN MINUTEN (Adv.) Lesvliegtuig kreeg motorpech en viel in het IJselmeer Woensdagmiddag omstreeks kwart over drie is nabij Durgerdam een Tiger Moth- lesvliegtuig van de Rijksluchtvaartschool in het IJselmeer gevallen. Ooggetuigen zagen het toestel enige vreemde manoeuvres maken, voordat het ongeveer honderd meter uit de kust in het water stortte. Hoewel, het vliegtuig met zijn neus in de modderige bodem bleef steken, zodat alleen het staartstuk nog beven het water uitstak, zag de piloot kans zijn vei ligheidsgordel los te maken. Hij kroop boven op het toestel en ontdeed zich van zijn vliegpak. Van de wal af had men het ongeluk zien gebeuren en terstond roeide men met een bootje naar het verongelukte vliegtuig, waar men de piloot kon oppik ken. Het bleek, dat hij geen letsel had op gelopen. De Tiger Moth was om half twee van het vliegveld Ypenburg bij Den Haag opgeste gen voor een oefenvlucht. Het werd be stuurd door de 23-jarige leerling-vlieger Alings. Hij was de enige inzittende. Hij verklaarde aan de politie, dat hij laag had gevlogen. Tijdens het nemen van een bocht naar zijn schatting op 200 meter hoogte was plotseling de motor afgesla gen. Het toestel viel in het water. Hij zag kans uit de cockpit te komen en op een der vleugels te kruipen. Enkele voorbijgangers op de Uitdammerdijk, die het toestel naar beneden zagen komen, waarschuwden een boer, die ijlings met een bootje het IJsel meer-oproeide' en de jongeman, die op de vleugel'was gaan zittén, naar de wal bracht. Enkele deskundigen van de Rijkslucht vaartschool stéllen thans ter plaatse een onderzoek in. Van 3 tot en met 16 Juli zijn de volgende bonnen geldig: Yoedingsmiddelenkaarten 905: 201 Vlees (A, B, D) 100 gram vlees. 202 Vlees (A, B) 300 gram vlees. 203 Vlees (D) 100 gram vlees. 204 Algemeen (A, B, D) 250 gram rijst. 20G Algemeen (A, B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 214 Algemeen (D) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de betreffende bon nen voorkomen.) Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MH 908 (bijzondere arbeid, aanstaande moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter R. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 1 Juli a.s. worden gebruikt. De niet-aangewezen bonnen 184, 189, 190, 191, 193, 196. 197, 198 en 199 kunnen wor den vernietigd. Heemstede Stertocht muziekkorpsen De stertocht van de drie plaatselijke muziekkorpsen, welke ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard werd gehouden, is ook ditmaal weer zeer goed geslaagd. Er was zeer veel belangstelling. De burgemeester jhr. J. P. W. van Doorn hield een toespraak tot de gezamenlijke muzikanten, welke besloten werd met een driewerf hoera voor de Prins. Onderlinge Tuinliedenvereniging De gerestaureerde cantine van de Volks bond tegen Drankmisbruik bood Woensdag avond een fleurige aanblik, doordat de bindclub van de Tuinliedenvereniging een groot aantal werkstukken had geëxposeerd en daaraan een onderlinge wedstrijd had verbonden. De uitslag van de onderlinge wedstrijd bindwerk luidt: afd. dames: 1. mej. W. Franken, 2. mevr. Van Dongen, 3. mevr. Egman; afd. heren: 1. L. de Boer, 2. J. v. d". Hoorn, 3. J. Bosch. Een excursie naar het bedrijf van de firma Tubergen zal op 18 Juli worden ge houden. Op verzoek van de Kon. Maat schappij voor Tuinbouw- en Plantkunde zal ook dit jaar worden deelgenomen aan de grote Dahlia-keuringen. Besloten werd de Juli-vergadering op de 13e vast te stellen en daaraan de Lathyrus- keuring' te verbinden. Vervolgens hield de heer D. Schuyt een lezing over „Kleurenleer en haar practische Verkeersdiploma's uitgereikt Een zesjarige deelnemer „gedecoreerd" Woensdagmorgen zijn aan een eerste groep deelnemers aan de verkeersexamens in het Rembrandt-theater de begeerde ver keersdiploma's uitgereikt. Het bestuur van de „Vereniging voor Veilig Verkeer" voor Haarlem en omstreken had er een ware feestochtend van gemaakt, daartoe niet in de laatste plaats in staat gesteld door de directie van Rembrandt, die de kinderen op drie humoristische filmpjes vergastte. De geslaagde candidaatjes werden ver welkomd door de heer A'. M. M. van Loon, voorzitter van „Veilig Verkeer", en daarna toegesproken- door de secretaris van de Onderwijs-Verkeerscommissie, de heer J. ten Wolde. De voorzitter van deze commissie, de heer H. v. d. Wèyer, wekte zijn jeugdige toe hoorders op om ook in de toekomst te be wijzen dat ze hun verkeersdiploma waard zijn. En hij verzocht hun vooral ouden van dagen in het verkeer behulpzaam te zijn. Vijf deelnemertjes, die cle examens met bijzondere lof van de politie hebben afge legd, werden vereerd met een verkeers- speldje. Een bijzonder vrolijke noot bracht een intermezzo, waarbij een zesjarig jonge tje, dat zij het niet officjeel aan het voelgangersexamen had mogen deelnemen en die proef volkomen foutloos had door staan, door de heer V. d. Weyer onder luid applaus met een speldje werd „gedeco reerd". Tot slot van de ochtend kon men deze jongste deelnemer op het doek zien, toen enkele foto's werden geprojecteerd- die de politie van zijn succesvolle wandel examen had gemaakt. Op 2 Juli zullen aan een tweede en laai- ste groep kinderen de diploma's worden uitgereikt. ITALIAANSE ZEELIEDENSTAKERS GEWAARSCHUWD Rome, 30 Juni (Reuter). De Italiaan se reders hebben de stakende zeelieden aangezegd heden het werk te hervatten, willen zij niet het risico lopen ontslagen te worden. I Er is iéTmid"', d»l MUGGEN fl HAT VLIEGEN radicaal uitroeit D.DJ-POEDER in de practische; vóórdelige stuif zak 65 cent Concert bij „Dreefzicht" De muziekvereniging Harmonie Crescen do geeft vanavond bij „Dreefzicht" een con cert ter gelegenheid van het veertigjarig, bestaan van de Grote I-Ioutstraatvereniging. Het programma luidt: 1. Pomp and Circumstance. E. Elgar. 2. Peter Schmoll Ouverture, C. M. v.' Wéber. 3. Sylva Walzer, Ivanovici. 4. Morning, Noon and Night, Suppé. Pauze. 5. Jubelklanken, Uebel. 6. Si j'étais Roi, A. Adam. 7. Dans uit Opera Czar und Zim- mermann, Lortzing. 8. Colonel Bogey on parade, Alford. Aan het concert verleent het Haarlems kwartet, onder leiding van de heer J. Arisz zijn medewerking. Het zal twee maal op treden. Ons klokkenspel Het programma dat Reinout Heering heden, Donderdagavond van 8 tot 9 uur op het carillon ten gehore zal brengen, luidt: 1. Preludium, Jef van Hoof; 2a. Het daghet in het Oosten, b. Lacht zoet ge slacht, c. Te Kieldracht, Oud Ned. Liederen; 3. Gavotte, J. S. Bach; 4a. Het liedje van de beiaardier, E. Hullebroeck; b. De vrolijke jongen, P. Kallenbach; c. Morgenwande ling, P. Kallenbach; 5. Les Moissoneurs, F. Couperin; 6. Cecilialied met variaties, Adolph Denijn; 7. Dansje, Jos de Klerk; 8a. Heer Jezus heeft een hofken, Oud Ned. Lied; c. Ic seg adieu, Oud Ned. Lied; 9. An dante uit Zonneklaartje, Dr. P. van Anrooy; 10. Improvisatie. UITSPRAAK ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. De Arrondissementsrechtbank te Haar lem veroordeelde hedenochtend de huis schilder K. B. te Haarlemmermeer, die in Februari van dit jaar een soldaat, die met de „Groote Beer" naar Indonesië moest vertrekken, in zijn woning had laten onder duiken, conform de eis van de officier van Justitie tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De heren G. van Laar en E. E. van der Schraaf te Haarlem zijn aan de Technische Hogeschool geslaagd voor het propaedeutisch examen scheikundig ingenieur. 11. „Wel, wel, wel," sprak Joris Goed- bloed troostend, toen zij gedrieën versla gen de Bank van Lening verlieten. „Ons horloge gestolen.' Ach zou dit het einde van oifze Goede Werken zijn? Neen immers! Ik zie aan de fonkeling in uw edel oog, mijn goede vriend," zo zei hij tot Jeroen de Blaet, „dat gij niet voornemens zijt om het er bij te laten! Evenmin als ik! Even min als Panda, onze secretaris! Wij zullen nog een poging wagen! Horlogia iacta est, zij onze richtsnoergelijk dal der oude Grieken! Alleen zult gij enkele bescheiden onkosten moethn maken, mijn waarde. Dat is geen bezwaar!" riep Jeroen de Blaet onmiddellijk. „Goed," knikte Joris. „Dan zullen wij ons thans begeven naar de Melk- salon „De Uitgeperste Druif", alwaar ver dachte lieden plegen samen te komen. Mis schien ontdekken wij daar wie de Bank van Lening beroofd heeft. Maar gij moet uiteraard de verteringen betalen ik, als President van de Maatschappij der Goede Werken kan zoiets niet doen. Dat zou grond geven aan valse geruchten, niet waar?" Ze waren het allen eens, en even later zaten ze dus aan een tafeltje in de Uitgeperste Druif. Nu, verdachte personen waren hier genoeg! Allemaal boevenom zo te zien„Ha, ha," zei Joris bedachtzaam. „Daar zie ik iemand die ons misschien in lichtingen kan geven! Dat is Fokko Flop- ke, waarin ik reeds menig goed werk heb verricht. Wij zullen hem de kans geven te tonendat hij mijn aandacht waard was en dat hij óók tot het goede in staat is. We zullen hem inlichtingen vragen!" En met die woorden wenkte hij een der boeven om naderbij te komen. Panda was be nieuwd, wat dat op zou leveren! Kerkconcert in de Bavo van „Ereschuld en Dankbaarheid'' Onder het motto „Wij leven mee met de jongens over-zee!" organiseerde de Vere niging „Ereschuld, en Dankbaarheid" op de avond van 'de verjaardag van Prins Bernhard, een. concert in de Grote Kerk, dat een officieel en plechtig karakter droeg. Het begon met het hijsen van de vlag door militairen van het garnizoen en het meerstemmig zingen van het Wilhelmus door de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap". Vervolgens werd door bur gemeester mr P. O. F. M. Cremers eeri radiogroet gericht aan de zieke en gewonde militairen, die in Indonesië in de hospitalen verpleegd worden. Wij weten, aldus spre ker, dat gij niet uit zucht naar roem maar uit plichtbesef, met enthousiasme uw offer gebracht hebt om orde en rust te herstel len in een der mooiste gebieden van de wereld, waarvoor Nederland garant is. Nederlanders uit alle standen zijn hier bij elkaar om ten opzichte van u onze ere schuld te betuigen. Gij vraagt niet om onze steun, maar wij zullen doorgaan u brieven en paketten te zenden. En bij uw terug komst in het vaderland kunt gij rekenen op onze daadwerkelijke steun. Vrienden van over-zee, tot weerziens; God zij met u! Verder in het programma was er ook een korte radio-toespraak van Generaal- Majoor J. Dwars, voorzitter van de Bond der Nederlandse Oud-Strijders, die zich als vertegenwoordiger van hen die in 1940 pal stonden, zijn -kameraadschappelijke groet bracht aan de jongens in Indonesië. Wij hebben u, aldus spreker, met belang stelling gevolgd en hebben bewondering gekoesterd voor uw wilskracht. Het is onze innige wens, dat gij gezond moogt terug keren, houdt goede moed en tot weerziens in het vaderland! De Koninklijke Liedertafel had als novi teiten op zijn programma een „Salve Re- gina" van Schubert in een „Sicut Cervus" van Gounod. Het eerste nummer zat nog niet erg vast in zijn voegen en leed daardoor enigszins aan ontstemming. Het tweede werkje ging echter uitstekend, klank- schoon, geestdriftig zelfs. Met twee Valerius-liederen, in de bewer king van Lieven Duvosel, vermocht het koor een diepe indruk te wekken; de uit voering droeg het stempel der wilskrach tige bewogenheid van dirigent Jack P. Loory. Begeleid door de organist Jacob Bijster, zong de sopraan Dora van Doorn-Linde man het heerlijke „Magna res est amor" van Hendrik Andriessen, twee bewerkingen van oud-Nederlandse liederen van dr. Anthon van der Horst en een geestelijk lied van B. v. d. Sigtenhorst-Meyer, dat na de vorige nummers nog al afviel, hoe zeer het ook aan de zangeres ruimschoots gelegenheid schonk met haar fraaie en klare stem te schitteren. Bescheiden in de volkstoon was de medewerking van de tenor Han Le Fèvre, met liederen van Loots en Arnold Spoel. Maar het klonk fris en geestdriftig. Jacob Bijster imponeerde met een mar kante weergeving van Bach's Toccata in d; de Fuga, vrij snel opgezet, vermocht daarna geen climax meer te brengen. Met de vertolking van zijn Variaties en dubbel-fuga op „Merck toch hoe sterek", bereikte Bijster wèl een sterke stijging naar een magistraal slot. Als begeleider leverde de organist mooi werk. De avond werd besloten met het geza menlijk zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus. Bij het verlaten van het kerkgebouw gelegenheid gesteld daadwerkelijk van werden de bezoekers van het concert in de hun „Ereschuld en Dankbaarheid" te ge tuigen. JOS. DE KLERK. Uifg. laven Hans van Haaren, Herfst N.V. Uitgeversmaatschappij „Kosmos", Amsterdam. Hans van Haaren gebruikt als regel weinig woordenpraal om zijn bedoeling duidelijk te maken. Des te pretentieuzer is de bedoeling zelf, zoals blijkt uit de titels van zijn hoofd stukken: Droesem, Het meisje, Evocatio amorïs, Drinken, Dood en Leven. De kwestie is. wat de goede verstaander al begrepen heeft, dat de hoofdpersoon van Herfst naai de zin van zijn bestaan zoekt, als men zijn dagdieverij zoeken kan noemen. Het is met de sociaal-economische positie van Hollandse romanfiguren vaak een duister geval: om middelen van bestaan bekommeren zij zich niet, noch voelen zij de behoefte een deel van de dag aan arbeid pro Deo te be steden. Zij kiezen zich een abominabele be huizing, dan wel reizen als wildemannen over de aardbol; in beide gevallen houden zij zich voortdurend met hun eigen emoties bezig, en de betekenis van wat zij ontdekken dient hun in meer of minder mate tot recht vaardiging. De man in Herfst echter is vol maakt indolent: ook hij vestigt zich bij voor keur waar het hem niet bevalt, maar hij maakt weinig drukte over zijn eigen emoties. Hij hangt maar wat rond, pakt dan ineens zijn spullen, en gaat elders met rondhangen voort. Vier jaren brengt hij zo door, in die tjjd heeft hij zijn grote liefde, die hij weer kwijt raakt, en tenslotte moet men maar ge loven dat hij weet, dat dit nu de grote, albeheersende waarde van het leven is. Hij wordt als een soort verloren zoon thuis ont vangen door een oom, die zoals hij destijds beloofd heeft geen vragen stelt, en neef met de verworven wijsheid alleen laat. Men vreest dat Hans van Haaren daarmee niet wil laten zien dat neef in een slecht vel steekt, en bovendien zijn opvoeding tegen heeft. Het staat er integendeel alsof dit nu een triomf der menselijkheid is, van het overtollige ontdaan en opgeheven in de stilte. Om dat aanvaardbaar te maken is Herfst niet toereikend. S. M. Dr. W. L. Brandsma, Dichterkeur Een keuze uit verzen dezer eeuw L. Stafleu, Leiden. Als het deze Dichterkeur zich van andere bloemlezingen voornamelijk moet onderschei den door te zijn „een inleiding die enige richtlijnen geeft aan de grote groep van hen, die wel belangstelling hebben voor gedich ten. maar om de een of andere reden er niet toe komen zich een weg te zoeken in de stroom van dichtbundels, die geregeld ver schijnt", is men weinig geneigd Victorie! te roepen. De inlichtingen die Dr. Brandsma over de plaats van de dichters in verschillen de stromingen geeft (vooraf) en die aan het slot over hun persoon, zijn bijzondei' kort en bevatten zeer weinig of niets, dat werkelijk „ter oriëntatie" van de belangstellende dienstig is. Hij is blijkbaar tot de samenstel ling overgegaan na verzoeken om een „een voudige oriënterende bloemlezing" van men sen, die zijn lezingen of cursussen hadden gevolgd. Dit-lezende, ziet men Dichterkeur al op de boekenplank naast "Will Durant, H. W. van Loon, de Winkler Prins en Marga- dant, Er zijn zoveel interessante dingen in de wereld. Het lijkt trouwens dat het beter geweest zou zijn als Dr. Brandsma's cursusgangers vernomen hadden, dat zij meer dan ergens anders in de dichtkunst genoopt zijn hun bloemen zelf te lezen. Willen zij het terstond in het encyclopedische zoeken, dan hebben zij als minnaars van de poëzie geen toekomst. Is om deze. redenen Dichterkeur wat irritant, vele van de gedichten die er in staan zijn uiteraard voortreffelijk. Men zou over de keuze kunnen twisten, maar dat toont verder niets aan. De keuze is gemaakt onder de voortdurende óverweging dat het eenvou dig moest zijn, ca zo keren we alweer tot de eerdere argumenten terug. S. M. 5ovjet-„kettingreacties" in Amerika geregistreerd „Niet afkomstig van een volledige atoombom" Het Amerikaanse tijdschrift „News Week" verklaart, dat de militaire commis sie van de West-Europese Unie ervan op de hoogte is gesteld, dat Amerikaanse waarnemingsinstrumenten geregistreerd hebben, dat verschillende' door atomaire ontploffingen veroorzaakte „kettingreac ties" ontketend zijn in Siberië of in Rus sisch Centraal-Azië. Er zouden echter geen aanwijzingen zijn die duiden op de con structie van een volledige atoombom door de Sovjet-Unie. NIEUWE RIJKSBEMIDDELAAR. Bij beschikking van de minister van So ciale Zaken is met ingang van 1 Juli mr. dr. A. J. J. M. Mes te Heinkenszand be noemd tot lid van het College van Rijks- bemiddelaars. Vooruitgang. De productie van een nieuwe en dodelijker atoombom is, volgens „Washington Nieuws, „een grote stap vooruit gekomen" toen Maandag te Hanford in Washington een fabriek in gebruik werd genomen waar plutonium verwerkt wordt tot explosie-middel voor de atoombom. De bouw van deze fabriek heeft 25 millioen dollar gekost. Verwacht wordt dat eind van deze week de productie op volle toeren is. De nieuwe fabriek zal het explosieve „klok huis" fabriceren van bommen van nieuw model die in 1948 bij het Eniwetok-atol beproefd zijn. Voor de eerste maal zal van het systeem van de productie-band gebruik worden gemaakt. (U.P.) Stadsreiniging. Het te Praag verschijnende orgaan van de Tsjechoslowaakse vakbe weging schrijft, dat „het sociale karak ter van Praag gewijzigd zal worden in overeenstemming met de sociale en in dustriële opvattingen van de communis tische republiek". Het blad verklaart, dat de industriële wijken van de stad uitgebreid zullen worden en de „witte boorden"-buurten verkleind. Het com munistische blad Rude Fravo zegt, dat de stad „gereinigd zal worden van bour- gois-elementen en aan de arbeiders ge geven zal worden". Démasqué. De gouverneur van de Ameri kaanse staat Alabama, James Folson, heeft zijn handtekening geplaats onder een Dinsdag met 84 tegen 4 stemmen door de Kamer van deze staat aanvaar de wet, waarbij het dragen van maskers in het openbaar wordt verboden. De gouverneur verklaarde, dat streng zou worden toegezien op naleving van deze wet. welke hoofdzakelijk gericht is tegen de practijken van de Ku Klux Klan en dergelijke organisaties, waar van de leden gemaskerd optreden. Stakingsblokkade. Het Australische Huis van Afgevaardigden heeft een wetsontwerp aanvaard ter blokkering van de fondsen, die gebruikt worden voor steun aan de vier dagen oude mijnwerkersstaking welke de Austra lische industrie dreigt te verlammen. Het ontwerp is ter onmiddellijke be spreking aan de Senaat gezonden.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2