EEF MULDER Dêehen Herinnering aan Heemsteeds burgemeester leeft voort in naam „Burgemeester van Doornkade" fa. J. v. d. BROEK j Een plan om de interlocale bussen uit de binnenstad te houden Ook Uw ingewanden nrmigiiüü Bewoners van Heemstede brachten de scheidende burgemeester dank CKort en Bondig Amsterdamse Beurs Een vage herinnering Haarlems Dagblad speelt vanaf 1 Juli dagelijks bij: Stationsplein 13 Haarlem (Adv.) BURGERLIJKE STAND BLOEMENDAAL. GEHUWD: H. K. Koning en M. E. Breiten- stein; J. Dumans en J. Verheul; N. P. v. Roozendaal en M. J. Bersee. GEBOORTEN: P. Rammelt—Ruiter, d.; H. v. StratenLieftink, d.; M. v. d. RaadBrou wer, d.; H v. EssenBredewold, d. ONDERTROUWD: T. F. Hubrecht en M. C. F. Schill; H, L. Baarbé en E. Komin; P. Hoogewerf en J. E. Houtkamp; Th. Zwarte- veen en J. M. v. Eerden. Aanbieding van de gouden legpenning der gemeente ïn de laatste vergadering van de gemeenteraad van Heemslede, welke Woensdag middag geleid werd door jhr. J. P. W. van Doorn, is besloten de naam van de Wakker- kade te wijzigen in die van „Burgemeester Van Doornkade" en de op deze kade uit komende nieuw aangelegde weg de naam te geven van „Wakkerlaan". Daarbij is over wogen, dat voor de herinnering aan jhr. Van Doorn, die van 1916 tot heden het ambt van burgemeester vervulde, het wenselijk wordt geacht diens naam in de gemeente te laten blijven voortleven door deze te verbinden aan een in de onmiddellijke omgeving van zijn woning gelegen kade. Voorts is aan de burgemeester de gouden legpenning van de gemeente aangeboden. De vergadering begon met de behande ling van een korte agenda. Aan de heer B. Rijpstra werd eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de Dreefsc'nool wegens zijn benoeming tot hoofd in Haarlem. De vergadering verenigde zich met de voorstel len van B. en W., inzake de jaarwedderege- ling van de ambtenaren en inzake de bouw van veertien duplexwoningen aan de Java- laan. De 'gemeentesecretaris, de heer N. Vos, las een brief voor van jhr. Van Doorn, waarin hij ontslag vroeg als ambtenaar van de burgerlijke stand, waarna op voor stel van wethouder E. -J. van Lent besloten werd het ontslag eervol te verlenen onder dankbetuiging voor de diensten aan de ge- gemeente bewezen. Nadat de heer Vos het Koninklijk Be sluit, waarbij aan jhr. Van Doorn eervol ontslag is verleend als burgemeester, had voorgelezen, richtte de heer Van Lent zich tot de scheidende burgemeester. Deze her innerde er aan, dat toen jhr. Van Doorn ïn 1916 zijn ambt aanvaardde Heemstede een plattelandsdorp was, hoofdzakelijk afge stemd op landbouw, bloembollenbedrijven en wasserijen, met in het Noordelijk deel een ontwikkeling als forensengemeente. Begon onder leiding van de vorige burge meester Heemstede zich anders te ontwik kelen, onder burgemeesterschap van jhr. Van Doorn heeft de ontwikkeling zich voortgezet tot de prachtige forensenge meente, zoals die thans is. Een van de eer ste zaken was de aankoop van „Leeuw en Hooft" voor een bedrag van ƒ238.500, In die periode kwam ook de electrificatïe van de tram tot stand en het is wel merk waardig, dat men thans de voorkeur aan de autobus heeft gegeven. Reeds in 1916 werd het grondbedrijf ingesteld en daarin zijn bouwterreinen ingebracht. Daardoor was het mogelijk de Heemsteedse Dreef royaal aan te leggen en de woningtoestan den te verbeteren. Van de negenduizend inwoners in 1916 is de gemeente gegroeid tot ruim vier en twintigduizend en dat on danks de annexatie, welke Heemstede in 1927 trof. Het gevolg van de annexatie, waartegen de burgemeester zich met hand en tand verzet heeft, was dat de gemeente zich meer in het centrum ging ontwikkelen. De scholenbouw had de volledige belang stelling van de burgemeester en in die tijd, dat jhr. Van Doorn deze afdeling beheerde, kwamen vele moderne schoolgebouwen tot stand Ook de gezondheidsdienst werd be hartigd. Vele jaren was de burgemeester voorzitter van de plaatselijke afdeling van „Het Witte Kruis" en onder zijn burge meesterschap kwamen tot stand de school- artsendienst en de schooltandartsendienst (de eerste in den lande). Ook werd het Ge- zondheidshuis gebouwd. Bij het vervullen van de taak heeft de burgemeester de steun genoten van de wet houders. Bij de installatie waren* in het 'college opgenomen de heren Van Houtén en Peeperkoom, daarna dr. Droog en de tegenwoordige raadsnestor jhr. A. v. d. Poll, die de burgemeester dertig jaar als wethouder van financiën terzijde stond en in latere perioden de heren Jonckbloedt en Van Uncn. De burgemeester heeft kunnen rekenen op' de volledige medewerking van de raad en op een keurkorps van ambte naren, eerst onder leiding van de heer Swolffs en later van de heer Vos. De heer Van Lent merkte op, dat de raad gemeend heeft de periode voor het nage slacht niet beter in herinnering te kunnen bewaren dan door een kade naar de bur gemeester te noemen. Voorts bood spreker de gouden legpenning der gemeente aan. „Moge God geven, dat u nog vele jaren van uw welverdiende rust zal genieten en dat het u gegeven moge zijn nog lang getuige te zijn van de verdere groei en bloei van de alom bekende sigarenhandel sinds 1910 heeft voorradig: Huifkar 15, 20, 25 en 30 cent Coronas 25 cent Paladijn 20 en 30 cent Papasa 30 cent Baronesa 15 cent Preferent 20 cent WAGENWEG 160 TELEFOON 10475 hoek Schouwtjeslaan Burgemeester jhr. J. P. W. van Doorn (rechts) ontving van wethouder E. J. van Lent de gouden legpenning der gemeente. het mooie Heemstede", aldus besloot de heer Van Lent. Burgemeester Van Doorn zeide, dat ein delijk dan het ogenblik, dat reeds enige tijd vaststond, is aangebroken en toch zijn de laatste jaren te snel gegaan. De heer Van Lent heeft veel vermeld was spreker in de loop der jaren gedaan zou hebben. Voor zijn woorden zegde hij hem dank. Sedert 1851 zijn er acht burgemeesters in Heemstede geweest en de laatste heeft de langste ambtsperiode gehad. Dat stemt spreker tot grote dankbaarheid en vreugde. Er heerste altijd een goede verstandhou ding. Bij de installatie op 16 Augustus 1916 is door wethouder Van Houten gezegd, dat hetgeen uit Heemstede komt, goed is. Dat is nog het geval. Alles, wat uit Heemstede komt, is goed voorbereid en kan de toets der critiek doorstaan. Er was een geest, welke het mogelijk maakte, dat men elkaar begreep en waardeerde. De ambtenaren hebben de belangen met hart en ziel be hartigd en daarvoor was jhr. Van Doorn hen zeer dankbaar. „Men heeft mij in het zonnetje gezet, maar de wethouders en ambtenaren behoren eveneens er in te staan", aldus spreker. Twee namen wilde hij noemen en wel die van jhr. Van der Poll en de heer Van Lent, die als waar nemend burgemeester zijn opgetreden en wel op een bijzondere wijze. Eerstgenoem de deed het in het moeilijke jaar 1940. Zich tot de leden van de raad richtend zeide jhr. Van Doorn, dat hij hoopte, dat zij zich zouden wijden aan de zorgen van de jeugd, die de steun zo nodig heeft Nog eenmaal liet de burgemeester de voorzittershamer vallen en dat betekende tevens het einde van zijn taak in de ge meenteraad. Wij ontvingen van de heer P. J. de Ruiter, de voorzitter van de speeltuinvereniging „Oosterkwartier'' een circulaire, waarin uitvoerig wordt betoogd, dat in de smalle straten van de Haarlemse binnenstad te veel nodeloos verkeer is. Daarbij hebben de schrijvers vooral het oog op de inter locale bussen die uit het Zuiden komen. Er wordt een lans gebroken voor de in stelling van een centraal begin- en eind punt voor alle buslijnen naar het Zuiden en de Haarlemmermeer aan de Herten kamplaan, waar vroeger de stopplaats van de tram naar Leiden was. Een speciale bus lijn zou dan de reizigers van de Herten kamplaan door de stad naar het station moeten voeren. Op deze wijze, zo menen de opstellers van de circulaire, zou het aantal autobussen in de binnenstad aanmerkelijk verminderd kunnen worden, waardoor de veiligheid van het verkeer zou toenemen. Zij stellen daarbij nadrukkelijk vast, dat de onge lukken die tot nu toe met de autobussen plaats vonden in de meeste gevallen buiten de schuld van de chauffeurs gebeurden, doch uitsluitend een gevolg waren van een te grcot aantal deelnemers aan het verkeer. Daarvan maken iedere dag weer 162 grote bussen die uit het Zuiden naar het station en omgekeerd rijden deel uit. In het bij zonder maakt men bezwaar tegen de bus sen van Maarse en Kroon, die op het Ken- nemerplein het verkeer naar het Noorden snijden en op het Houtplein dat naar het Zuiden. Bovendien hebben de bussen van de lijnen naar Schiphol en Vijfhuizen een standplaats bij het Frederikspark, die niet ideaal is. Volgens de circulaire stappen de meeste passagiers van deze diensten trouwens toch aan de Hertenkamplaan uit voor bezoek moeten op tijd ^ewassen' worden. Neem eens per week één of twee Namens de burgerij van Heemstede is vanmiddag tijdens een bijeenkomst in de raadzaal aan burgemeester jhr. J. P. W. van D.oorn meegedeeld, dat een schilderij van de scheidende burgemeester in de raad zaal zal worden opgehangen en hem werd als persoonlijk geschenk een gouden siga rettenkoker overhandigd. Er was een comité uit de burgerij ge vormd, dat onder leiding van de heer E. J. van Lent plannen heeft uitgewerkt. In de raadzaal, waar de leden van het comité en hun dames bijeenkwamen, heeft de heer Van Lent een inleidend woord gespro ken, waarna dokter J. Laeyendecker, vice-voorzitter van 't comité een afscheids woord sprak. Eerst haalde hij herinneringen op over het Heemstede van drie en dertig jaar geleden, toen er nog geen electrische tram reed, de politie en de brandweer op primitieve landelijke wijze georganiseerd waren en de gemeente vele smalle, doch lommerrijke lanen en weggetjes had. Onder het bewind van jhr. Van Doorn is dit alles veranderd. Scholen en onderwijs ondergin gen een enorme verbetering, pol it je en brandweer werden uitgebreid en mei mo dern materiaal toegerust, de electrische tram kwam en ging en zo ook helaas de lommerrijke lanen. De wegen werden ver breed en geasfalteerd, maar vele bomen waren de problemen groot en moeilijk, ook al bestond er direct levensgevaar, spreker heeft nooit iets van angst bij de burge meester waargenomen. Bij de persoonlijke relaties tot de ge meente en de gemeentenaren kwamen naar voren de scherpzinnigheid, gevatheid en bovenal het gevoel voor humor. Menige discussie, die wat hoog was gelopen werd door de burgemeester met grote vaardigheid naar rustiger banen geleid. Zijn geestigheid, zijn esprit brachten ontspanning, waar dit nodig was. Jhr. Van Doorn stond waarlijk boven de partijen. Spreker vervolgde, dat de gemeenteleden het beeld van de man, onder wiens bestuur dit alles geschiedde, niet vergeten. Daarom willen zij in de eerste plaats de beeltenis in de raadzaal zien hangen, flankerend dat van de voorganger burgemeester Van Len- nep. Is dit een geschenk, dat de gemeente naren min of meer aan zich zelf geven, er is ook nog een meer persoonlijk cadeau, namelijk een gouden sigarettenkoker. Hoe wel spreker zich als de huisdokter van de burgemeester steeds tegen het vele roken beeft verzet, toch kan hij met vreugde het geschenk overhandigen, omdat ook hieraan de burgerij met liefde heeft bijgedragen. Het schilderij zal de heer Otto B. de Kat vermoedelijk in October klaar hebben. De werden gekapt. Heemstede, dat lang en laat beer Laeyendecker overhandigde de siga- slapende was geweest op de akker, om met de dichter te spreken, rekte en strekte de leden en groeide uit tot groter en forser formaat. Ja het ging er zo appetijtelijk uit zien, dat Haarlem zich niet langer bedwin gen kon en een stuk annexeerde. Het waren moeilijke jaren voor de burgemeester, die met hand en tand voor het behoud van een ongeschonden gemeente streed. Heemstede kwam de slag snel te boven. Het aantal in woners steeg steeds meer en meer. De heer Laeyendecker herinnerde voorts aan de Meidagen van 1940, toen de burge meester ziek was. Het viel hem moeilijk niet daar te zijn, waar zijn functie hem riep, ook al wist hij, dat de taak op voor treffelijke wijze werd waargenomen door de loco-burgemeester jhr. Van de Poll. Al rettenkoker en een album, waarin de na men der gevers door de heer Wiegman zijn gecalligrafeerd, als symbolen van de op rechte dank en "genegenheid van de burgerij. Jhr. Van Doorn sprak hierna woorden van dank. Om drie uur zou hel afscheid volgen van het gerneentepersoneel en daarna een recep tie voor de burgerij. MODERNE VERLICHTING? Vraagt vrij advies bij J. G. KAASENBROOD Teehsiisch groet! GROTE HOUTSTR. 131 SMEDESTR. 7 TEL. 10271 TEL. 11287 (Adv.) Verkeerspolitie en N.Z.H. zijn er niet voor aan de ziekenhuizen, de Griffie, de Weder opbouw en het Rode Kruis. Men wijst er vervolgens op, dat de stoom tram naar Leiden indertijd ook zijn uit gangspunt in den Hout had en de reizigers met de electrische tram hun reis moesten vervolgens; ook Maarse en Kroon heeft lange tijd het eindpunt ten Zuiden van de stad gehad. Bovendien wijzen de schrijvers erop, dat ook in ar.dere steden (Amsterdam, Den Haag, Leiden) lang niet alle bussen en trams hèt station aandoen. Mr. W. M. Paardekoper Overman, dr. C. Spoelder, dr. W. B. Smit, dr. A. Heeres, zr. dr. Christiana Liedmeier, een aantal be stuursleden van straatverenigingen in de binnenstad, en enige particulieren hebben adhaesie aan deze actie betuigd. De mening der betrokkenen. Wij hebben ons naar aanleiding van deze circulaire in verbinding gesteld met "ver keerspolitie en directie der NZH. Beide instanties waren niet geestdriftig voor de voorgestelde oplossing. In de eerste plaats ontkende men, dat de bussen der interlocale lijnen door de bin nenstad en dus door de smalle straten van Haarlem gaan. De route loopt immers via de Wiihelminastraat en de vesten. Men is van mening, dat de interlocale bussen niet een zodanig verkeerstoeneming te weeg brengen, dat een speciale maat regel gewettigd is. Het aantal ongevallen is zeer beperkt gebleven. Vervolgens achtte men het niet bepaald gewenst toestanden te herstellen uit de tijd dat de stoomtram nog reed. De vergelijking met de situatie in Am sterdam en Den Haag gaat helemaal mank, zo hoorden wy voorts, omdat daar enkele lynen niet, maar nog veel meer andere wel het station aandoen, ook interlocale. (In Amsterdam b.v. de bussen naar Schiphol, in Den Haag die naar Gouda en Noord- wijk). Bovendien liggen in deze steden de stations niet in het centrum, zodat ook niet alle lijnen gezien ook de vervoersdrukte de stations behoeven aan te doen. De woning voor Zandvoorts burgemeester Burgemeester en Wethouders van de gemeente Zandyoort verstrekten ons heden het volgende communiqué: „Burgemeester en Wethouders van Zandvoort hebben op verzoek van de bur gemeester, die onder de gegeven omstan digheden geen prijs stelt op bewoning van dit perceel met zijn gezin, besloten de vor dering van het perceel Kostverlorenstraat no. 121 in te trekken". Betonwerker sloeg jongen met een stuk hout Dezer dagen had een jongen gezwommen in de tankgracht nabij de Willem de Zwij gerlaan in Overveen en na afloop liep hij over een volkstuintje, dat in de omgeving ligt. Er werkte op dat ogenblik een vijf-en- veertigjarige Haarlemse betonwerker IC., die boos werd op de jongen, omdat het ge beurd was, dat de jeugd de volkstuintjes in deze omgeving vernielde. De man nam een stuk hout en sloeg daarmee de jongen. Deze was ernstig gewond en moest zich in verbinding stellen met een dokter die con stateerde, dat een pols op twee plaatsen was gebroken. Bij de politie werd aangifte ge daan van de mishandeling, waarna proces verbaal is opgemaakt. De betonwerker ver klaarde, dat zijn tuin wel eens vernield is en daarom er toe was overgegaan de jongen te slaan, toen hij hem zag lopen. BESTUUR NEDERLANDSE R.K. BLINDENBOND „ST. ODILIA". Op de voortgezette jaarvergadering van de Nederlandse R.K. Blindenbond „St. Odilia" werden hedenochtend de aftreden de hoofdbestuursleden F. Koeken te Eind hoven en M. Schoenen te Rotterdam her kozen. In de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer A. van Gaaien, werd voorzien door de verkiezing van de heer J. v. d. Pol te Helmond. H.H. Winkeliers! De Driekleur-Producten zijn verkrijgbaar bij de Firma D. W. Koopen Zn., Nwe. Groenmarkt 13, Haarlem (Adv.) Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 299 298% Unilever 260 259./ Philips 227 231 A. K. U 167/ 164/2 125 Nederlandse Ford 266 Nederlandse Kabel 268 v. Berkei's Patent 109/, Scheepvaart-Unie. 158 158 Holl.Amerika Lijn 144 Deli Maatschappij 145y2 146/ H. V. A 153/ 152/ A'dam Rubber 131/ 133% Ned. Handel Mij. 151/2 N.-I. Handelsbank 1081/2 Billiton Mij. II 335 BINNENLAND De gerestaureerde beiaard in de raad huistoren van Veere is weer in gebruik gesteld. De restauratie van dit klokkenspel heeft 15.000 gekost. Voor het eerst na dc oorlog houdt de K. N. A. C. Zaterdagmiddag een concours van auto-koetswerken te Scheveningen. Aan de rcgeringsgcvolmachtigden voor het beheer van bouwmaterialen en van alle andere goederen in de kuststrook, de heren J. Zwart, generaal-majoor der genie, en F. H. Ringers, wordt op hun verzoek met ingang van 1 October 1949 eervol ontslag verleend. Hun taak wordt 1 Juli overgedragen aan het hoofd van het onder het ministerie van Financiën ressorterende Bureau Herstel- betalings- en Recuperatiegoederen. Tien minuten vertraging kreeg Dinsdag middag bij Velp de trein ArnhemZutphen Twee meisjes van vier jaar speelden op de spoorbaan en een van de kinderen was al in aanraking gekomen met de locomotief, maar gelukkig kon de machinist nog tijdig stoo- pen. Het meisje kreeg slechts enkele schaaf wonden. - In zyn werkkamer op het hoofdbureau der Amsterdamse politie is Woensdag de 56-jarige administrateur van het corps, de heer E. Wientjes, plotseling overleden. Hij was sinds 1 November 1917 in dienst bij het Amsterdamse politiecorps. HAARLEM EN OMGEVING De officiële ontvangst ten Stadhuize op Zaterdag 2 Juli van de afdelingen Noord- Brabant en Noordholland van de Maatschap- pij voor Diergeneeskunde zal geen doorgang vinden. De heer K. J. de Jong te Haarlem slaag de voor het propaedeutisch examen werk tuigkunde aan de Technische Hogeschool te Delft. Avondvierdaagse begonnen Woensdagavond is voor de zesde maal de avondvierdaagse begonnen. Honderden wandelaars meldden zich om het parcours van de eerste dag te lopen. In gebouw „Rosehaghe" aan de Hoofmanstraat was het een drukte van belang. Deelnemers van 13 en 14 jaar, maar ook van boven de 70, verschenen aan de start. Opmerkelijk was het aantal niet-leden van de Bond, die voor de eerste maal deelnamen. De route leidde naar Spaarndam langs de mooie plassen. Ongeveer negen uur kwamen de eerste deelnemers binnen en zij waren vol daan over het parcours en de goede organi satie. OFFICIËLE PUBLICATIE CONSUMENTENCREDIET Het Centraal Bureau voor het Consumen- tencrediet maakt bekend, dat voor détail listen en bankinstellingen, die hebben verzuimd tijdig d.w.z. vóór 20 Maart respectievelijk 3 April 1949 de waardebon nen van het consumentencrediet te verzilveren, de gelegenheid wordt geboden alsnog tot 1 Augustus 1949 verzoeken tot verzilvering in te dienen. De belanghebben den moeten kunnen aantonen, dat de waar debonnen reeds in hun bezit waren, voordat de aanvankelijk voor hen vastgestelde inleveringsdatum was verstreken. De detaillisten dienen zich te wenden tot de plaatselijke districtsraad. De bankinstel lingen zullen van het centrale bureau nadere mededelingen ontvongen. UITREIKING RANTSOENBONNE?! BRANDSTOFFEN by nieuwe vesti ging en in geval van vermissing. Het Centraal Distributiekantoor deelt me de, dat van 3 Juli a.s. af op plaatselijk nader bekend te maken, dagen aan gezinnen, welke zich nieuw vestigen of zich na de beëindiging van de uitreiking van de brandstoffenkaart TA 806 gevestigd hebben, en derhalve niet in het bezit zijn van de eerder genoemde brandstoffenkaart TA 806 een rantsoenbon voor brandstoffen zal worden uitgereikt. Deze rantsoenbon geeft recht op het kopen van 11 eenheden brandstoffen. De bonnen zijn uitge voerd in de kleuren violet en grijs met zwarte opdi'uk luidende: „Brandstoffen 11. eenheden 1949—1950". Deze rantsoenbonnen blijven tot nader order geldig. Dezelfde bonnen zullen uitsluitend worden verstrekt aan hen, die voor 20 Mei j.l. aan gifte hebben gedaan van de vermissing van hun brandstoffenkaart TA 806. Omtrent de uitreiking van brandstoffen- bonnen aan kamerbewoners zullen nog na dere mededelingen volgen. INLEVERING RANTSOENBONNEN BRANDSTOFFEN door handelaren. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat brandstoffenhandelaren op de rantsoen bonnen „Brandstoffen 11 eenheden 1949 1950" geplakt op opplakvellen op moeten zenden aan hun leveranciers. De leveranciers moeten de bonnen inleveren bij de distribu tiediensten ter verkrijging van een ontvangst bewijs. Dezelfde handelingen moeten gevolgd wor den t.a.v. de bonnen „Brandstoffen 6 een heden 19491950". Laatstbedoelde bonnen zullen eveneens na 3 Juli a.s. in omloop ko men o.m. ten behoeve van schippers. Deze bonnen zijn uitgevoerd in de kleuren grijs en violet met zwarte, opdruk. FEUILLETON 14) door NATALIE SHIPMAN Ik vroeg me af, of jij het werkelijk wei waart, omdat je tussen de bedrijven niet naar de foyer ging om te roken. Zij is een allerliefst meisje om te zien, Jim. Wie is zy? Ik heb haar op het kantoor van Reed Warlon ontmoet. Ik weet niet wie zij is. dat wil zeggen volgens New England maat staven. Een ogenblik was hij in de verleiding, om haar de geschiedenis van Honora Brayle te vertellen en van dit meisje, dat zo ont stellend veel op haar leek. Het zou wer kelijk een opluchting zijn, om al zijn twijfel van de laatste weken eens te kunnen uit spreken en om die af te meten tegen Emily Haskcth's gezonde, eenvoudige opvattin gen. Maar dat kon hy niet doen. Honora's geschiedenis zou misschien nooit verteld behoeven te worden en indien dit wel het geval was, clan behoorde het meisje, dat zich nu Alden Blanshaw noemde, er van op de hoogte te zijn. Iedere andere handelwijze zou tegenover haar niet fair zijn Hij keek op. Helen's moeder sloeg hem gade: niet nieuwsgierig, maar alleen maar onderzoekend. Hij had de kinderen mee gebracht voor het Zondagse diner. Mr. Hasketh was gaan vissen en nu was Mark gaan slapen, terwijl Emily in de venster bank zat te lezen en hij en zijn schoon moeder zaten in de zon op de achter waranda diezelfde waranda, waar hij eens op een winderige avond lang gele den Helen in zijn armen genomen had Nu glimlachte hij over de door de zon verwarmde stenen tegen Helen's moeder. Als u wist, dat ik in haar gezelschap was, waarom bent u er dan op die manier vandoor gegaan? Ik had haar aan u willen voorstellen. Zij keek een beetje verlegen en hij ging voort: Dacht u, dat ik bang voor u was? Neen. Zij lachte haar aanstekelijke lachje, dat haar ondanks haar grijze haren en haar figuur soms vijftien jaar jonger deed lijken. Niet voor mij, Jim, maar voor Ada. Je weet, hoe die altijd praat. Zij is bijziende en zij had het niet door, dat jij in gezelschap was van hoe zei je ook weer, dat ze heette? Ik had het nog niet gezegd. Hij moest er even om lachen. Zij was zo kortaf in haar manieren en trachtte zo hevig, om een beetje subtiel te zijn. Soms, zei hij vriendelijk, slaagt u er in, om zeer tactvol te zijn. Haar naam is Alden Blanshaw. Zij komt uit het Midden Westen en ik geloof hij zei dit zeer voorzichtig dat ik een van haar familieleden gekend heb. Oh. De bruine ogen keken hem na denkend aan en kregen toen een wat strakke blik. Zy is knap, Jim. Of neen, gelukkig niet knap, maar werkelijk mooi. Ik houd wel van die stille gezichten. Zij zweeg even. Ik ben altijd nieuwsgierig, om te weten, wat er onder verborgen ligt. Gewoonlijk niets, zei hij. Niet bij dit meisje. Zij is gevoelig en nogal eenzaam. Hij voelde zich dankbaar voor haar in zicht. Dat geloof ik ook. Mag ik haar eens meebrengen? Natuurlijk. Waarom niet? Als u dat niet weet, kan ik het u niet vertellen, zei hij glimlachend. Je bent werkelijk verbazingwekkend, Em. Neen, zei zij, ik ben alleen maar realistisch, zoals de meeste vrouwen. Man nen geloven dat nooit. Zij zijn de romantici. Zij ging rechtop ijl haar stoel zitten. Hoor eens hier, Jim. Je bent mijn eigen dom niet. Je bent met mijn dochter ge trouwd en zij is overleden en je bent nu net zo min mijn eigendom, als toen je met haar getrouwd waart. Zoals ik je enkele weken geleden ook al zei, je bent een jonge man en je zoudt misschien weer willen trouwen. Indien niet nu, dan mis schien later. Je hebt me getoond, wat voor man of je waart door op Helen verliefd te worden. Ik kan niet voorgeven, dat er voor mij iemand bestaat, die ik met Helen gelijk kan stellen, omdat dat nu eenmaal niet zo is, maar het is best mogelijk, dat er voor jou nog v/el zo iemand is wegge legd. Je bent niets veranderd je bent nog altijd dezelfde, dus weet ik niet, waar om je niet verliefd zoudt worden op ie mand, die haar zo nabij komt als Zij zweeg en staarde strak in het zon licht. Zij was dieper bewogen dan hij haar in lange tijd gezien had. Wel, in ieder geval, zei zij, dat is alles. Er volgde een ogenblik stilte. Het is meer dan ik verdien, zei hij hees. Dat is het met. De mensen krijgen in het leven, wat zij verdienen. Als zij men sen gelukkig maken, zijn zij gelukkig en het omgekeerde is eveneens waar. De dingen heffen elkaar nu eenmaal op. Als je jong bent, geloof je in sprookjes. Maar als je bijna zeventig bent, dan zie je dat er voor alles een reden is. Wat was het ook weer, dat we in de natuurkundeles leerden? „Energie wordt nooit geschapen, noch te niet gedaan". Datzelfde is waar voor goedheid of slechtheid. Wij krijgen, wat wij verdienen. Er lag een uitdrukking op haar verweer de gezicht,, die hij er nooit op gezien had een uitdrukking, die men haast meisjes achtig verlangend zou kunnen noemen. Haar zo ziende, vroeg hij zich af, of zij geiukkig geweest was. Zij was zoveel ver standiger dan haar man. Misschien had zij de fout begaan verliefd te worden op zijn Romeinse profiel. Zij was een eenvoudig meisje geweest, twee of drie jaar ouder dan hij. Maar zij glimlachte om iets, wat zich achter hem bevond. Hij keerde zich om en zag zijn zoon worstelen met de klink van de gazen deur, die uit het huis naar het terras leidde. Emily verscheen achter haar broertje. Hier, zei zij, dat kun je niet doen. Maar ik wil het doen, hield Mark aan. Ik kan. Er was even een kleine worsteling en toen vloog de deur open en kwamen de twee kinderen naar buiten. Mark keek boos. Ik kan hem wel open krijgen, zei hij. Ik kan het wel. Neen, dat kun je niet. Je bent te klein. Is het niet, Daddy? Dat weet ik niet en hij ook niet voor hij het geprobeer/l heeft. Ga je gang, jon geman. Maar Mark vertrok zijn gezicht alleen maar in een glimlach tegen zijn grootmoe- I der. Toen kreeg hij de kleine vijver aan het einde van de tuin in het oog en rende er als een klein rond konijntje op af. Ik zal de fontein aanzetten, zei Emily. Mag ik, Oma? Hij zou er in vallen, als hij het probeerde Emily Hasketh knikte. Ga je gang. Emily rende achter hem aan, waarbij haar korte vlechten op en neer dansten. Mark, Mark, je zult er in vallen. Jim zag haar gaan. Die arme Emzij kan ook niets op zijn beloop laten, wel? Zij is net als ik, zei Mrs. Hasketh. Ik kon het ook nooit. U, lachte Jim. Dat is juist, wat u wel kunt. Dat heb ik geleerd, zei zijn schoon moeder. Maar er is tijd voor nodig. Wan neer wilde je dat meisje hierheen brengen, om mij op te zoeken. Hoe heet zij ook weerAlden Blanshaw. HOOFDSTUK VII. Misschien was het zijn gesprek met Emily Hasketh, dat een andere wending aan de zaken gaf, of misschien was het het feit, dat door het verloop van tijd, zijn emoties zich beter oplosten als een accoord in de muziek. Maar wat de oor zaak ook geweest mocht zijn, naar gelang de dagen verliepen, werden zijn gevoe lens tegenover Alden kalmer, minder koortsachtig en gelukkiger. Op een Zater dag, bijna een week nadat zij naar het theater geweest waren, belde hy haar op en stelde een wandeling buiten de stad voor. Zij was die avond bij het afscheid nemen nogal vreemd geweest en als zij weigerde moest hij er niet op aandringen. Maar tot zijn vreugde zei zij, dat zij het gaarne doen zou. Dat, was dus alleen maar een stemming geweest, iets korts en on definieerbaars, dat nu voorbij was. De lente was laat dat jaar en de bossen waren nog gedeeltelijk in wintertooi. Zij liep naast hem, slank en lief in haar groene sweater. Toen hij naar haar blote, donkere hoofd keek, dat zo fraai tegen de heldere hemel afstak, dacht hij, dat hij nog nooit iemand gezien had, die zo volkomen bij deze dag en dat moment hoorde, als zij. De spanning tussen hen was voorbij en zij praatten en lachten gedurende een ge hele verrukkelijke middag. Hij dacht. Ik moet de dingen op dit niveau houden. Ik moet haar niet weer verschrikken als dat tenminste was, wat ik deed. En dus stelde hij het uit, om haar mee te nemen naar Emily Hasketh. Dat, dacht hij, kon later wel gebeuren. In Juni zou zijn schoonmoeder Mark en Emily mee nemen naar de farm bij Litchfield en hij kon Alden op een middag daar heen rijden om te dineren. Het zou de zaak natuurlij ker doen schijnen, als hij het excuus had, dat hij de kinderen ging opzoeken En terwijl de lentedagen ongemerkt in de zomer overgingen, realiseerde hij zich, dat zij op dezelfde manier zijn leven was binnen gegleden. Hij had er mee opgehou den zichzelf en haar te analyseren en vreemd genoeg was hij cr ook mee opge houden zich af te vragen, of zij inderdaad Honora Brayle was. Wanneer hij hier ook over dacht, was het net, of zijn geest de vraag wilde ontwijken. Het antwoord zou andere, moeilijker vragen naar voren bren gen, die de stand van zaken tussen hen wel eens konden bederven. Neen, dacht hij, het is beter zo door ie gaan, in deze heerlijke overgave, iedere dag latende brengen, wat hy wil zonder naar de toekomst te kijken.e (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6