Haarlems Dagblad en ©predjte ï^aaricmarte «Courant (2Crato 165-6) Overeenkomst in Parijs over het inter-Europese betalingsstelsel Een vraag Wetsontwerp inzake werkloosheids verzekering aangenomen Amsterdam kreeg bezoek van Britse opleidingskruiser „Devonshire" 63e Jaargang No. 19282 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 3C600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Vrijdag 1 Juli 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Succes voor Sir Stafford Cripps De landen van het plan-Marshall hebben hedenmorgen vroeg na uitvoerige discus sies, welke ruim twee dagen hebben ge duurd, overeenstemming bereikt over een nieuw systeem voor het Inter-Europese betalingsverkeer. De nieuwe overeenkomst maakt een einde aan de gespannen verhou ding, welke was ontstaan tussen de admi nistratie van het Marshall-plan en Enge land. Zij maakt tevens een einde aan het meningsverschil tussen twee groepen van Europese landen, de ene onder leiding van België en de andere onder leiding van Engeland. Amerikanen, Engelsen en Bel gen hebben allen concessies gedaan. Door een verrassend ingrijpen van de Amerikaanse ambassadeur voor het plan- Marshall, Harriman, kwam gistermiddag een keerpunt in de onderhandelingen. Uit de nieuwe overeenkomst blijkt, dat het standpunt van de Britse minister, Sir Staf ford Cripps, grotendeels heeft gezegevierd. De Amerikaanse eis inzake omwissel- baarheid in dollars van de trekkingsrech ten welke door de Europese landen aan elkander worden verstrekt, is geheel ver vallen. Het bedrag der trekkingsrechten, dat door het ontvangende land kan worden overgemaakt aan andere landen dan het crediteurenland bedraagt thans 25 pet. van het totaal in plaats van 40 pet. zoals werd voorgesteld in het Franse plan, waartegen de Britse minister zich de vorige week te Brussel had verzet. Van Britse zijde is een concessie gedaan in die vorm, dat een stelsel wordt aanvaard, dat enige verla ging met zich zal medebrengen van het totale bedrag aan dollars, dat Engeland in het tweede jaar van het plan-Marshall zal ontvangen. Deze verlaging werd door Britse gedelegeerden hedenmorgen geraamd op maximum 40 millioen dollar bij een totaal bedrag van 910 millioen dollar, dat Enge land voor het tweede jaar heeft gevraagd. De voornaamste bijdrage van België in de compromis-overeenkomst ligt hierin, dat dit land grotere credieten aan zijn han delsdebiteuren zal verlenen op veel ge makkelijker voorwaarden dan dit land aanvankelijk had gewenst. Robert Marjolin, de secretaris van de organisatie voor Europese economische samenwerking heeft hedenmorgen ver klaard, dat de nieuwe overeenkomst be trekking heeft op alle onderdelen van het inter-Europese betalingsverkeer Harriman heeft de verplichting op zich genomen aan het Amerikaanse Congres voor te stellen, dat alle dollars, welke Bel gië heeft ontvangen boven het deficit van 200 millioen dollar zullen worden be schouwd als „vrije" dollars, die België naar eigen verkiezing mag besteden en niet uitsluitend voor liersteldoeleinden Voorts zullen de deskundigen nog het bijzondere geval van Zwitserland onder zoeken, welk land nog moet besluiten of het aan de nieuwe overeenkomst zal kun nen deelnemen. Van de Europese landen, welke een nadelige handelsbalans met Bel gië hebben, zullen slechts Engeland, Frank rijk en Nederland profiteren van de cre dieten op lange termijn, welke België zal verlenen. Snyder naar Europa Door een woordvoerder van het Ameri- Britse en Amerikaanse druk op Joegoslavië Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben onthuld, dat de Amerikaanse ambassadeur te Belgrado met de Joegoslavische regering onderhandelingen heeft gevoerd over het beëindigen van Joegoslavische hulp aan Griekse guerillastrijders. De besprekingen hebben geen definitieve resultaten opgele verd. Naar men verneemt, is Amerika van plan politieke garanties te verzoeken voor een vriendschappelijker houding van Joego slavië, alvorens over te gaan tot het ver lenen van economische steun. Nu de verzekering om de hulp aan de Griekse guerillastrijders te staken uitge bleven is, heeft de internationale bank voor herstel en wederopbouw ook niet de lening van 200.000.000 dollar toegezegd, die maar schalk Tito wenst. Volgens gewoonlijk be trouwbare bronnen te Washington komt de Amerikaanse wens naar politieke garanties overeen met de Britse politiek. Engeland voert thans besprekingen over een handelsverdrag met Joegoslavië en of schoon officieel politieke overwegingen hierbij uitgeschakeld zijn, verlangt Enge land eveneens dringend politieke garanties, zo verluidt te Washington. Naar verder verluidt zijn de Britse en Amerikaanse plannen voor deze vorm van economische druk op Joegoslavië tijdens de conferentie van de vier ministers te Parijs door Acheson en Bevin uitgewerkt. Djokja ontruimd De ontruiming van de residentie Djokja is gisteren omstreeks 2 uur voltooid, aldus seinde gistermiddag de speciale correspon dent van Aneia. Om 1 uur werd begonnen met de ontruiming van Medari, waar de troepen uit Djokja Woensdagnacht ver bleven en dat toen het middelpunt was van het nog onder Nederlandse controle staan de gebied. De ontruiming van het laatste gedeelte der stad Djokja was Woensdag al „volkomen volgens de plannen uitgevoerd", aldus kolonel Van Langen. Twee inwoners van Djokja hebben, zich niet gehouden aan de strikte order om binnen te blijven, welke overigens stipt is opgevolgd. Een man werd gedood, nadat hij tot tweemaal toe de som matie van een Nederlandse post in de wind had geslagen en in een ander geval werd een persoon licht gewond. Nieuw contact. Volgens een officiële mededeling der Re publikeinse delegatie, aldus meldt Aneta uit Batavia, heeft Hatta besloten, een nieu we poging te ondernemen om te onderhan delen met de leider van de Republikeinse noodregering op Sumatra, Sjafroeddin Pra- wiranegara. Zondag vertrekt een delegatie, bestaande uit dr. Leimena, Mohammed Natsir en dr. Halim, vergezeld van een militaire waar nemer uit Batavia naar BoekittingL kaanse ministerie van financiën is ver klaard, dat minister John W. Snyder Za terdag per vliegtuig zal vertrekken voor een reis door Europa. In Britse en Amerikaanse officiële krin gen acht men het zeker, dat de Ameri kaanse minister van financiën,Snyder, tijdens zijn verblijf in Europa met de Britse minister van financiën, Sir Stafford Cripps de stand der wisselreserves van de sterlingzóne zal bespreken. Vernomen wordt dat Snyder niet alleen zal voorstellen, dat er uitgebreide pro gramma's voor de investering van Ameri kaans particulier kapitaal in de landen van het gemenebest worden opgesteld, maar ook, dat aan Groot-Brittannië goud leningen zullen worden verstrekt. Snyder zal daar tegenover waarborgen eisen ten aanzien van Engelands voor nemen, om tot een vrij handels- en wis- selverkeer terug te keren. Dezelfde moge lijkheden zullen ook aan de andere Marshall-landen worden aangeboden. (In een tijdschrift informeert een natuurliefhebber: waar ko men de trekvogels vandaan?) Lastig soms, soms ook plezierig, (Al naar je het weet of niet) Zijn de mensen erg weetgierig, Overal, op elk gebied. Meestal komen zij met vragen, Waar geen stervling raad mee weet, Zulke liggen dezer dagen Voor het grijpen, bij de vleet, 't Antwoord vind je niet op deze, Ondanks hersengymnastiek En dat stemt je bij het lezen Dan bepaald melancholiek Ach, dat moest ik nou toch weten Denk je dan, wat ben ik dom En ik heb 't niet maar vergeten, Dat 'k er straks nog wel op kom Zoiets geeft mij telken kere 'n Minderwaardigheidscomplex Of ik laat mij irriteren, Waarom vraagt men zoiets geks. Maar soms kart het ook gebeuren, Dat zo'n vraag voldoening schept, Dat je met een superieure Glimlach 't antwoord daadlijk hebt. Die, hierboven neergeschreven Hoort daar ongetwijfeld bij; Daarop kan ik antwoord geven, Beste vrager: uit een ei! P. GASUS. De gemeente Hilversum heeft verschillende oude tramwagons aangekocht welke als noodwoningen worden ingericht. Een kijkje in het „Tramwagonpark" aan de Goudenregenlaan. Tsjechische cadetten willen naar de R.A.F. Volgens de Daily Telegraph bevinden zich onder een te Wenen aangekomen groep politieke vluchtelingen uit Tsjecho- slowakije verscheidene negentienjarige ca detten van de Tsjechische luchtmacht academie te Hradec Kralove, die de wens te kennen gaven bij de Royal Air Force te worden opgenomen. Zij verklaarden, dat vele van hun kameraden, die er niet in geslaagd waren te ontvluchten, hun anti communistische gevoelens deelden. Van de tachtig leerlingen, die in 1947 een cursus van anderhalf jaar aan de academie be gonnen, zouden dit voorjaar slechts der tig eindexamen hebben gedaan. De meeste anderen zouden wegens „politieke onbe trouwbaarheid" weggezonden zijn. Volgens de gevluchte cadetten nam het onderwijs in de Marxistische ideologie bijna evenveel tijd in beslag als dat in luchtvaarttheorie. Van Zeeland nog niet accoord met socialisten en liberalen De Belgische kabinetsformateur Paul van Zeeland verklaarde gisteravond, dat zijn beraadslagingen met de socialisten en liberalen alle betrokkenen een duidelijk in zicht in de verschillende vraagstukken hebben opgeleverd, doch dat de moeilijkhe den er niet minder om geworden zijn. Vandaag zal hij een voorstel aan de partijen kunnen voorleggen. Daarna hoopt hij van deze te vernemen in welke mate dit voorstel tot basis kan dienen van een samenwerking in een coalitieregering. De heer Van Zeeland hoopte hedenavond om zes uur nadere mededelingen over het bedoelde voorstel te kunnen verstrekken. Russen houden trucks tegen De Russen hebben gisteren alle op weg naar Berlijn zijnde vrachtauto's met voed sel op de autobaan buiten de stad vast gehouden en geëist dat zij papieren met een nieuw Sovjet-stempel moesten tonen. De vrachtauto's werden aangehouden nabij Babelsberg, drie kilometer ten Westen van Berlijn, nadat zij zonder moeilijkhe den de Russische contróle te Helmstadt aan de grens van de Britse en de Sovjet- zóne gepasseerd waren. De Duitse politie zegt dat naar schatting 100 vrachtauto's door de Russen werden aangehouden. Tachtig die 's nachts wer den aangehouden, waren 's morgens van de autobaan verdwenen en de politie ge looft dat zij via secundaire wegen naar de Sovjet-sector van Berlijn zijn overge bracht. Sommige vrachtauto's die gisteren wer den vastgehouden, werden de Sovjet sector binnengebmracht en het personeel werd gedwongen om de uit voedsel be staande lading tegen Oostmarken te ver kopen. BELGISCHE SPITFIRES VERONGELUKT Twee Belgische Spitfires zijn gisteren boven de Ardennen in de nabijheid van Grune (Nassogne) in de mist mei elkaar in botsing gekomen en neergestort. De beide piloten waren op slag dood. BERLIJNS SPOORWEGVERKEER HERVAT. Na een onderbreking van 41 dagen ten gevolge van de spoorwegstaking in West- Berlijn is hedenochtend vroeg öe volledige dienst op de Berlijnse bovengrondse spoorwegen hervat. Truman krijgt zijn zin niet President Truman heeft gisteren een nederlaag geleden met de aanvaarding door de Senaat van de republikeinse ar beidswet met 51 tegen 42 stemmen. Tru man was tegenstander van het wetsvoor stel. De uitslag betekende een overwin ning voor senator Taft (republikein). Het wetsontwerp behelst de basis-voor zieningen van de Taft-Hartley-wet, die Truman volgens zijn verkiezingsbelofte wenste te herroepen. De Taft-Hartley-wet verbiedt onder andere het streven der vakverenigingen om in een bedrijf alleen werknemers te heb ben, die aangesloten zijn bij een enkele vakvereniging, zodat bij staking door een bepaalde vakvereniging het bedrijf niet kan doordraaien met de niet-aangesloten werknemers. Voorts moeten de vakver enigingen aantonen, dat geen der. functio narissen communist is en het is verboden gelden voor politieke doeleinden te ge bruiken. TWEEDE KAMER Verzoek van de heer Wagenaar CPN) te interpelleren over devaluatie werd niet ingewilligd (Van onze parlementaire redacteur) Met alleen de stemmen van de Staat kundig Gereformeerden en van de Com munisten tegen (62—7) nam de Tweede Kamer het ontwerp werkloosheidsverzeke ring aan. Ter dekking van de houding der communistische fractie voerde de heer Gortzak aan, dat de arbeiders mede aan de wachtgeldverzekeringspremie zullen moeten bijdragen, dat de grootte van de verzekeringspremie niet vaststaat en bo venal dat er geen compensatie in uitzicht is voor hetgeen de arbeiders van hun loon voor deze verzekering zullen moeten af staan. De Kamer weigerde een verzoek van de heer Wagenaar (Communist) om de rege ring te mogen interpelleren over eventuele plannen tot devaluatie van de gulden. Voorzitter Kortenhorst achtte in williging van deze aanvrage ongewenst, aangezien men licht daaraan de betekenis zou kunnen toekennen geen vertrouwen in het regeringsbeleid ten opzichte van de gulden te koesteren. Daarmee zou het alge meen belang niet gediend zijn. Verder achtte hij het onjuist het interpellatierecht alleen op grond van geruchten te hanteren. Zowel de heer Wagenaar als zijn partijgenoot Hoogcarspel betoogden, dat het niet alleen om geruchten gaat, maar dat internationaal bij de besprekingen te Parijs het vraagstuk van devaluatie aan de orde is. De Kamer moest gelegenheid krijgen kenbaar te maken of zij al dan niet voor devaluatie is en aldus invloed kunnen uitoefenen op het bij het internationaal overleg door de regering in te nemen standpunt. De Kamer-president handhaaf de echter zijn afwijzend voorstel. „De Com munisten", zo zeide hij, „zullen de eersten zijn om te erkennen dat in onze kapitalis tische maatschappij dikwijls geruchten worden verbreid om der wille van parti- Ernstige stakingen in Engeland Vandaag zouden bootwerkers op massa vergaderingen in de Londense havens pogen de havenstaking uit te breiden langs de oevers van de Theems. De secretaris-generaal van de 460.000 man tellende nationale spoorwegarbeidersbond, Figgins, heeft verklaard, dat het bestuur van de genationaliseerde spoorwegen ge weigerd heeft in te gaan op een nieuwe verzoeningspoging. Isaacs, minister voor cvbcidsaangelegenheden, heeft de spoor- mannen verzocht „de methode van de nor male onderhandelingen een kans te geven". Het schijnt echter zeker, dat de leden van de nationale bond van spoorweglieden een langzaam-aan-staking zullen beginnen. De leiders van andere bonden echter, waar onder die van de spoorwegambtenaren en de stokers hebben besloten hun leden aan te raden, het werk normaal voort te zetten. Er zijn pogingen gedaan om een geschil over een nieuwe loonregeling bij zeven van Londens grootste electrische centrales te regelen. De arbeiders hebben met een staking gedreigd, waardoor de Engelse hoofdstad in het donker zou worden gehuld. FRANSE PARACHUTISTEN OMGEKOMEN. Vijf Franse parachutisten zijn om het leven gekomen bij een ontploffing, die zich Donderdag voor deed op het oefen terrein van een vlootluchtmacht-basis in Engeland. AFP meldt, dat nog zes andere Franse parachutisten ernstig gewond werden. culiere belangen. Door thans te interpel leren zou men de indruk kunnen wekken die geruchten ernstig te nemen." Zolang de regering niet eigener beweging met een verklaring komt, bestond er volgens hem geen enkele aanwijzing om te verwachten dat zij van plan is tot devaluatie over te gaan. Met 646 stemmen nam de Kamer het voorstel van mr. Kortenhorst aan, de inter pellatie te weigeren. De rest van de middag ging heen met een landbouw-debatje naar aanleiding van de begroting van het Landbouw-Egalisa- tiefonds. Hierbij kwam de heer Droes- sen (KVP), niet bevredigd door het af wijzend standpunt van minister Mansholt, met een motie om de prijs voor bij de rege ring ingeleverde boter te verhogen. Dins dag zal men er over stemmen. De minister betoogde, dat het hier een moeilijke tech nische kwestie betrof. Wellicht bestond er vóór Dinsdag nog kans op het vinden van een oplossing ten aanzien van dit probleem. Griekse regering gevormd Een nieuw Grieks coalitie-kabinet, sa mengesteld door Alexandros Diomedes, is gisteren beëdigd. Er zijn twee plaatsver vangende premiers: Constantin Tsaldaris, de populistische leider die tevens minister van Buitenlandse Zaken zal blijven en Sophocles Venizelos van de liberalen, die minister zonder portefeuille zal blijven. Venizelos was in het vorige kabinet mi nister voor arbeidszaken. Emmanuel Loela- kakis, die in de vorige regering toegevoegd was aan de premier, zal in het nieuwe ka binet Venizelos opvolgen. Verder zullen er geen kabinetswijzigingen zijn. Thans geen premie aanvragen voor woningsplitsing Crediet voor 1949 is uitgeput In de eerste helft van dit jaar is via de gemeentebesturen bij het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting een zo grote stroom van aanvragen voor toeken ning van een premie voor woningsplitsing ingekomen, dat de minister zich genood zaakt heeft gezien aan de gemeentebesturen te verzoeken na 1 Juli tot nader order geen nieuwe aanvragen aan zijn departement door te zenden. Het op de begroting van het ministerie van Wederopbouw en Volks huisvesting voor 1949 uitgetrokken bedrag, waaruii de toekenning van premies voor woningsplitsing en die voor woningverbete ring moet worden bestreden, is niet toerei kend om aan een ongelimiteerd aantal aan vragen te voldoen. Indien op de begroting van 1950 ten be hoeve van woningsplitsing opnieuw een bedrag wordt uitgetrokken, kan dit bedrag mede worden gebruikt ter voldoening aan de aanvragen, die door de gemeentebesturen in volgorde van ontvangst zijn bewaard. Aan de toepassing van de premieregeling is dus geen einde gekomen. De maatregel be doelt slechts te bevorderen dat de toepas sing binnen het toegestane begrotingscre- diet mogelijk blijft. Zij heeft alleen betrek king op de toepassing van de premierege ling woningsplitsing en niet op de regeling, volgens welke vergoeding kan worden ver leend van de kosten, die men maken moet om vrijwillige samenwoning mogelijk of dragelijker te maken. De passagiersboten van de lijn Zwolle KampenAmsterdam zullen voortaan slechts in de maanden Juli en Augustus varen. Oorlogsbodem met respectabele staat van dienst Amsterdam heeft gistermiddag bezoek gekregen van een grimmige Engelse „man o' war", de zware kruiser „Devonshire", die om halfelf de sluizen van IJmuiden binnenstoomde en tegen twee uur meerde aan het stenen hoofd in de hoofdstad, waar het schip een week blijft liggen. De be manning van deze 9750 ton metende oor logsbodem bestaat voor een deel uit eer ste jaars adelborsten van de Royal Navy, want de Devonshire werd na de laatste oorlog nog slechts gebruikt als opleidings schip voor toekomstige marine-officieren. Onder de cadetten, die zich aan boord bevinden, zijn 20 jonge mannen uit Pa kistan, 10 uit India, 20 Australiërs, 8 Bir- mezen en 1 Egyptenaar. Onder de Indiërs zijn 3 sikhs, die ook in dienst hun witte tulband dragen. Deze cadetten leven met hun Britse collega's en doen hetzelfde werk als deze. Onder de Engelse cadetten is een kleinzoon van de grote dichter Tennyson. Deze jon geman blinkt echter niet uit als poeëet maar als cricketer. Hij maakt dan ook deel uit van het cricketteam, dat Zaterdag te gen de „Flamingo's" speelt. De bemanning heeft in Amsterdam en elders in ons land een uitgebreid pro gramma „voor de boeg", bestaande uit een voetbalwedstrijd, een hockeywedstrijd, een bezoek aan Alkmaar, recepties, cocktail- parties, en zo meer. Toen gistermiddag de „Devonshire" in Amsterdam meerde, gingen als eersten aan boord als vertegenwoordiger van de bur gemeester van Amsterdam, de havenmees ter B. de Vries en de Engelse marine attaché in Den Haag, kapitein ter zee E. Neville. Na het bezoek aan Amsterdam gaat de „Devonshire" terug naar Engeland. Het schip is in Mei jl. uit Engeland vertrok ken en heeft achtereenvolgens bezoeken gebracht aan Schotland, Noorwegen, Zwe den en Denemarken. De zware kruiser ..Devonshire" werd op 19 Maart 1929 in dienst der Britse Marine gesteld. Hij was toen bewapend met 8 kanonnen van 20.3 c.ip. en torpedolanceer- buizen. De eerste maal dat hij in de oorlog van zich deed spreken was gedurende de Duitse veldtocht in Noorwegen: koning Haakon van Noorwegen met het grootste deel van zijn regering, alsmede de Britse, Franse en Poolse legaties in Noorwegen werden op 7 Juni 1940 door de „Devonshire" van Tromsö naar Engeland overgebracht toen hun positie in Noorwegen onhoudbaar was geworden. Vervolgens werd de kruiser een een heid van de „Northern patrol", een pa- trouilledienst tussen Noorwegen en IJs land en tussen IJsland en Groenland, die verscheidene Duitse schepen heeft onder schept. Eind 1941 werd de „Devonshire" naar de Zuidatlantische oceaan gedirigeerd, waar hij onder meer de Duitse hulpkruiser „Atlantis" tot zinken bracht. Eind 1944 nam de kruiser deel aan aan vallen op het Duitse bevoorradingssysteem ir. de Noorse wateren. Hier onderschepte hij op 12 September 1944 ter hoogte van Stadtlandet een Duits convooi. Na de oorlog fungeerde hij enige tijd als troepentransportschip en in 1946/47 werd de kruiser geheel verbouwd tot op leidingsschip voor adelborsten, waarbij het grootste deel van de bewapening werd ver wijderd. Op Zaterdag 2 Juli en Zondag 3 Juli be staat er voor belangstellenden gelegenheid om 's middags van 2 tot 6 uur een bezoek aan de kruiser te brengen. De „Devonshire" vertrekt Donderdag 7 Juli weer naar zee. De „Devonshire" vaart in het Noordzee kanaal. Het woord is aan Baer-Oberdorf De leeuw weet niets van de sire- ken der ratten. Haarlemse Kunstgemeenschap aan het einde van haar latijn? Fusie met Volksuniversiteit voorgesteld Het bestuur van de Haai-lemse Kunstge meenschap heeft voor Dinsdag 5 Juli in het gebouw Lange Margarethastraat 13 een al gemene ledenvergadering belegd, waar een voorstel tot fusie met de Volksuniversiteit en tot opheffing van de vereniging aan de orde zal komen. Het zittende bestuur heeft bovendien besloten zijn mandaat ter be schikking te stellen. „Wij mogen u niet verhelen", zo schrijft het bestuur in de convocatie, „dat het de mening van de meerderheid van het thans zittende bestuur is, dat de kansen om het werk van de vereniging in de toekomst te doen slagen bijzonder slecht zijn: zo zelfs dat het bestuur geen mogelijkheden weet te vinden om de Haarlemse Kunstgemeen- schap langer te leiden op een wijze, zoals dat tot nu toe is gebeurd: een behoorlijk aantal avonden en een gezond financieel beleid." Rijwieldief op heterdaad betrapt Donderdagmorgen is de 27-jarige Haar lemmer J. v. T. door een rechercheur op heterdaad betrapt bij het stelen van een fiets in de buurt van de Janskerk te Haar lem. De man, die opgaf zonder beroep te zijn, heeft inmiddels bekend nog zeven andere rijwielen in Haarlem te hebben ge stolen. Extra bouwvolume voor verbouw van zakenpanden De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft voor de herbouw van zakenpanden in door oorlogsgeweld getrof fen gebieden een extra bouwvolume ter beschikking gesteld. Dit bedraagt voor di verse gemeenten in Noordholland, waar onder Zandvoort, Den Helder, Castricum en het eiland Texel 253.000, Heemsteedse burgerij nam afscheid van de burgemeester De raadzaal van het Heemsteedse Raad huis was Donderdagmiddag op fraaie wijze versierd door de dienst van plantsoenen. Deze attentie stelde de burgemeester jlir. J. P. W. van Doorn, die een receptie hield voor de burgerij ter gelegenheid van zijn aftreden, bijzonder op prijs. Hij liet dat uitkomen in een toespraak tot een depu tatie uit het gemeentepersóneel. Daarbij kreeg hij ook gelegenheid dank tc zeggen aan de ambtenaren der verschillende dien sten, die hem in de loop der jaren gesteund hebben en die hebben meegewerkt, dat men over Heemstede zegt, dat alles er goed uitziet en dat de werkzaamheden goed worden verricht. Ook dankte hij Zuster Van der Schoot, de brandweer en de politie. Tevoren had de heer P. Westra uit naam van het Heemsteedse gemeentepersóneel de burgemeester toegesproken. Hij wilde niet uitweiden over de verdiensten van jhr. Van Doorn, omdat anderen dat reeds gedaan hebben, maar over de zorgen. Daarbij dacht hij aan de verkeersproble men, aan de ontvangst van vreemdelingen, aan Koninklijke bezoeken, aan de bloe mententoonstellingen, aan de brandweer en aan de politie. Ook herinnerde de heer Westra aan het lijdelijk verzet van de bur gemeester in de oorlogsjaren. Vele span nende ogenblikken heeft hij toen meege maakt. Spreker sprak namens het gehele personeel woorden van dank en bood een fauteuil aan. De heer A. Berentsen dankte als chef van het politiecorps de burgemeester voor de voortvarende leiding. In 1916 telde het corps één inspecteur en acht agenten en en nu is het veertig man sterk. Altijd stond de burgemeester in de bres voor de politie en dat is zeer gewaardeerd. Als herinne ring bood de heer Berentsen een foto van het corps aan. Velen hebben de afscheidsreceptie be zocht. Wij noemen Haarlems burgemeester mr. Cremers, de gemeente-secretaris mr. Th. A. Westra, de officier van justitie mr. W. M. Paardekooper Overman, de griffier der Staten mr. M. A. Stufkens en velen, die met de burgemeester hebben samen gewerkt, onder andere dr. E. H. Krelage, oud-voorzitter van de Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur, H. J. Voors, secretaris-penningmeester van deze orga nisatie en ir. W. J. Burgersdijk, oud-direc teur van de NZHTM. De heer M. Fernhout heeft wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd afscheid genomen als burgemeester van Bussum en daarmee een bijna 40-jarige ambtsperiode als burgemeester van verschei dene Nederlandse geiheenten afgesloten. Burgemeester Fernhout' was de eerste, die zijn ambt tijdens de bezetting neerlegde. DROOG EN ZONNIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Droog en overdag zonnig weer met in de Noordelijke kustgebieden enkele overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Iets hogere temperaturen dan vandaag. 2 Juli: Zon op4.24 uur. onder 21.03 uur Maan op 11-47 uur. onder 0.03 uur Hoog watert yd en: Vrijdag 1 Juli: 7.04—19.30 uur. Zaterdag 2 Juli: 7.52—20.23 uur. Laagwatertyden: Vrijdag 1 Juli: 2.42—15.02 uur. Zaterdag 2 Juii: 3.29—15.50 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1