c LOOTS „Het gelukt vele kinderen voor verdere afdwalingen te behoeden" Ronde van Frankrijk begonnen De radio geeft Zaterdag (f Wereldnieuws Vrijdag 1 Juli 1949 De Haarlemse Kinderrechter vertelt Tn ons eerste artikel herinnerden wij eerst aan de oude tijden toen het in ons land mogelijk was kinderen van 1016 jaar tot 15 jaar gevangenisstraf te veroordelen waarna wij in het licht stelden de ver betering die er in 1901 kwam, toen een af zonderlijke rechtsbehandeling voor kinde ren tot 18 jaar werd ingevoerd. In het tweede artikel werd aandacht ge- Wijd aan het optreden van de Kinderrechter die sinds 25 jaar bij elke rechtbank is aan« gesteld. Wü beschreven de sfeer van enige zittingen van de Haarlemse Kinderrechter mr. E. J. W. Top. In elke zaak treedt een verdediger op. In de regel is dit natuurlijk een toegevoeg de. Opvallend was dat in de zittingen die ik bijwoonde weinig werk voor de advo caten te doen was, omdat het weinig zin heeft „een open deur in te trappen". Dat is trouwens te verklaren, want waar èn kinderrechter èn officier èn advocaat het beste voor de verdachte zoeken, is er meestal weinig principieel verschil van mening. Daarmee wordt natuurlijk de positie van de verdediger niet onderschat. Ook hij werkt mee om de gewenste sfeer te verkrijgen die zo'n gunstige uitwerking heeft voor het bedreigde kind. Een be langrijk deel van het voorbereidende werk is evenwel al achter de rug als een zaak eenmaal „voor" komt. Tenslotte hadden wij een onderhoud met mr. Top. Mr. Top vertelde ons dat zijn over tuiging is, dat door de tegenwoordige wijze van berechting en bestraffing goede resul taten bereikt worden. Er zijn natuurlijk géén statistieken die het bewijzen, want er is immers niet vast te stellen welke kinde ren, die nu behouden worden, het pad van de misdrijf zouden zijn opgegaan als zij geen onderwerp van bijzondere zorg waren geweest. Wij weten dat het nu gelukt een zeer groot deel van de kinderen voor ver dere afdwalingen te behoeden en te helpen zich te ontwikkelen tot bruikbare mannen en vrouwen in de samenleving. Dat op zich zelf is al bewijs genoeg! Waardoor komen de kinderen in het al gemeen tot misdrijf? zo vroegen wij. Mr. Top antwoordde: Het onderzoek toont aan, dat slechts in zeer weinig ge vallen van misdadige aanleg gesproken kan worden. Daarentegen blijkt wel in zeer veel gevallen dat de huiselijke omstandig heden en het milieu de verklaring geven. Echtscheidingen zijn in vele gevallen fu nest voor de kinderen, ernstige huiselijke conflicten niet minder. De kinderen mis sen dan immers de leiding die zij nodig hebben. Ook slappe ouders kunnen een funeste invloed uitoefenen. De oorlogsjaren hebben veel kwaad gedaan. Hoe is het te verwachtendat opgroeiende jongens en meisjes gezonde begrippen krijgen over het zedelijk leven als zij thuis verkeerde din gen zien- en er ook zonder reserve over zulke dingen gepraat wojrdt? Verscheidene kinderen zijn slechts te redden als zij aan de ongezonde omgeving onttrokken worden. Dit te bewerken is on ze grootste zorg. Gelukkig zijn' er in de laatste, jaren vele inrichtingen en kampen gekomen waarin die bedreigde jeugd kan worden opgenomen óm een gezonde opvoe ding te krijgen. In bijna alle gevallen waarin de ouders willen medewerken, ge hikt die heropvoeding, maar daartegenover staat, dat in de fneeste gevallen waarin de ouders onverstandig zijn en allés doen om hun kind terug te trekken in het 'schade lijke milieu, van een fiasco gesproken moet worden. De Kinderrechter vertelde verder: Onze grootste zorg is voor de kinderen de juiste weg te vinden. Practisch geef ik geen von nis voor wij weten wat wij met de jongen of het meisje moeten aanvangen. Daarvoor is soms veel voorbereiding nodig, want daarvan hangt het welslagen immers af. Van veel belang is het werk van de ge zinsvoogden. Niet alleen voor de nazorg als de jeugdige delinquent na zijn opvoe ding in een inrichting zich een plaats in de maatschappij moet veroveren, maar ook in de gevallen waarin een voorwaardelijke tuchtschoolstraf wordt uitgesproken, of waarin de „ter beschikkingstelling" voor waardelijk is, als een stok achter de deur. Gelukkig slagen wij er vrijwel altijd in om gezinsvoogden te krijgen die zich niet alleen met liefde, maar ook met verstand aan dit werk geven. Zij houden geregeld contact met de Kinderrechter, zodat die als het ware de oppervoogdij over alle kinde- :ren houdt. Per jaar worden in het arrondissement Haarlem ongeveer 200 kinderen behandeld, niet minder dan 700 kiiidereji staan onder toezicht van een gezinsvoogd. Mr. Top is nu ongeveer 15 jaar Kinder rechter in Haarlem. In de eerste tijd heeft hij wat het voorbereidende 'werk betreft veel steun gehad van mej. mr. M. de Keyzer, die onlangs is benoemd tot substi tuut-griffier bü de'Haarlemse rechtbank. Haar opvolgster; hoewel die ziich natuurlijk hioet inwerken,- toont ook veel belangstel ling voor haar werk. ■Tenslotte'deelde mr. Top méde, dat hij gaarne zou zien dat er in Haarlem of om geving een goed tehuis zou worden opge richt voor werkende jongens van 16-18 jaar. Er zijn reeds zulke inrichtingen voor R.K.- en Protestants-Christelijke meisjes, maar daarnaast is dringend behoefte aan een of meer goede tehuizen voor wer kende jongens. In een nieuwe serie zullen wij ónze erva ringen vertellen over 'een bezoek aan de Jeugdgevangenis te Zutphen, die bestemd is voor jonge mannen van 1823 jaai\ (Bij uitzondering kunnen daar ook kinderen van 1618 jaar worden opgenomen en mannen van 2325 jaar). C. J. van T. Groente-export naar Duitsland wederom stopgezet Contingent was in één dag uitgeput Nadat met ingang van 29 Juni de groen te-export naar Duitsland was hervat op basis van een hoeveelheid ter waarde van 250.000 dollar per week is deze export Donderdag door het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit tot nader order stop gezet.' Het bleek namelijk, dat het contingent van 250.000 dollar in één dag was uitge put. Er worden pogingen gedaan om een gunstiger regeling ten behoeve van de groente-export te verkrijgen. Tweede filmprogramma op Holland Festival Een tweede filmprogramma van het Hol land Festival zal op Zaterdag 9 Juli in het Kurhaus te Sch'eveningen en op Dinsdag 12 Juli in het theater Tuschinski te Amster dam worden vertoond. Het programma bestaat" uit de door het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bekroonde film „Parlevinkers" van Y. Brusse, en de „L.O.-L.K.P.-film" van Max de Haas, een documentahe die het werk van de Landelijke Organisatie voor Hüip aan Onderduikers en de Landelijke Knok ploegen in beeld brengt. Tevens zal op deze voorstellingen de première worden gegeven van de Italiaan-, se film „Fietsendieven" van Vittorio de Sica, die op het filmfestival van Venetië bekroond is. WIELRENNEN is maar nèt goed genoeg voor die buitengewoon fijne, zuivere vruchtenlimonadesiroop van sinaasappel, frambozen, kersen, frambozen-bessen, cassis Verkrijgbaar bij Uw winkelier. Fabrikant: Fa. Gebr. Loots, Haarlem - Tel, 10721 TEGEN aambeien b"" i Limdi' ^rrfw^rrrie -i andtre anall^Mo^F^75 aandoeningen 6zetpillen75ct ftVHSAL.^. Fabrieken v Apeldoorn (Adv.) HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8,00, 19.00. 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Reportage. 7.45 Gebed. 8.15 Platen. 8.55 Voor zieken. 10,15 Voor kleuters. 10.30 Lichte melodieën. 11.00 Voor zieken. 11.45 Sonate no. 15 in C, Mozart. Eileen Joyce, piano. 12.03 Balletmuziek. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Zevenklapper. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Strijdkrachten. 13.30 Sympho- nette-orkest. 13.50 Film en toneel. 14.10 Om roeporkest speelt Reger. 14.50 Boekennieuws. 15.00 Muziekcursus. 15.30 Kamerkoor. 16.00 K. A. B. 16.10 Harmonie-orkest. 16.30 Grego,- riaans. 17.00 Wigwam. 18.05 Actualiteiten. 18.15 Journalistiek overzicht. 18.30 Strijd krachten. 19,25 Amusementsorkest. 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland. 20.05 Gewone man. 20.12 Liederen. 20.20 Lichtbaken. 20.45 Voor padvindsters. 21,00 Cabaret. 21.45 Puzzle. 22.00 Promenade-orkest. 22.30 Inleiding tot dc Zondag. 23.20 Tweede pianoconcert, Rach maninoff. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00. 23.00 uur Nieuws. 7.18 Platen. 9.00 Symphonisch doneert. 9.35 Werken van Lehar. 10.00 „Tijdelijk uitge schakeld". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Feuille ton. 10.35 Continubedrijven. 11.35 Sonate in A voor cello en piano, Beethoven. 12.00 Orkest Malando. 13.20 Metropole-ofkëst. 14.00 A. J. C. 14.20 Koninklijke Militaire Kapel. 14.50 Cabaret. 15.15 Kamerorkest met Sini van den Brom, piano: Pianoconcert no. 2, Beethoven. 16.00 Vrouwenbond N.V.V. 16.15 Amateurs voor de microfoon. 16.45- Sport. 17.00 Dansmuziek. 17.30 Om en nabij de twintig. 18.15 Populaire, liedjes. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 „Lezen in de Bijbel". 19.45 Causerie door mevr. Anne H. Mulder. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Accordeola. 20.45 Cabaret. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Stradiva-sextet. 22.25 Flit sen uit het leven. 22,40 Orgel. 23.15 Lichte muziek. Uitverkoop van textiel van 18 tot en met 30 Juli Het ministerie van Economische Zaken deelt mede dat aan de textielhandel de gelegenheid zal wordengegeven van 18 tot, en met 30 Juli textielgoederen vrij of tegen verlaagde puntenwaardering te ver kopen, mits de verkoopprijzen met ten minste 10 procent worden vei'laagd. De ziektegevallen op de „Kota Inten" Voorzorgsmaatregelen in Rotterdam Hoewel nog niet met zekerheid vast staat, dat de zieken op de „Kota Inten" inderdaad aan pokken lijdende zijn, heeft de directeur van de G.G.D. te Rotterdam reeds voorzorgsmaatregelen genomen. Mocht bij het binnenkomen van het schip quarantaine nodig, wordep geacht, dan zal de quarantaine inrichting, die de laatste jaren voor t.b.c.-patiënten wordt gebruikt, worden ontruimd. Op een tiental plaatsen in Rotterdam en in de randgemeenten wordt in de komende dagen gelegenheid gegeven zich te laten inenten of herinen ten. De „Sibajak" Zondag in Rotterdam De „Sibajak" wordt Zondagmorgen vroeg in Rotterdam verwacht. De ontscheping begint om negen uur. Het schip heeft 650 burgerpassagiers en 300 militairen en hun gezinsleden aan boord. DE „ORANJE" NEEMT POST MEE. Er bestaat gelegenheid zeepost te ver zenden naar Indonesië met het m.s. „Oran je" dat 4 Juli van Amsterdam vertrekt. De correspondentie moet uiterlijk vandaag ter post worden bezorgd. De „Oranje" zal de haven. Villefranche aanlopen. Er bestaat gelegenheid lucht post voor de opvarenden naar deze haven te sturen. Deze correspondentie moet uiter lijk 6 Juli worden gepost. 'In Port Said zal jeen luchtpost aan de opvarenden worden uitgereikt. POST VOOR OPVARENDEN VAN OORLOGSBODEMS. Aan opvarenden van aan de vlootmanoeu- vres van de Westelijke Unie deelnemende Nederlandse oorlogsbodems kan luchtpost worden verzonden, die uiterlijk 5 Juli des middags om 12 uur gepost moet zijn. Op het adres moet naam, rang en stamboeknum mer van de geadresseerde vermeld staan, alsmede het schip waarop' geadresseerde is geplaatst. In géén geval mag op het adres de aanduiding voorkomen: „Marine-post kantoor Amsterdam". VERHOOGDE UITKERING AAN RENTETREKKERS. De Rijksverzekeringsbank heeft de werk zaamheden voor het toekennen van ver hogingen van uitkeringen krachtens de In validiteitswet en van kinderbijslagen aan rentetrekkers thans voltooid. Zij, die deze verhoging of kinderbijslag nog niet ont- viingen, kunnen zich tot het bestuur van de Rijksverzekeringsbank wenden. Dit geldt in het bijzonder voor de rentetrekkers met kinderen van 16 tot 21 jaar die dag onderwijs volgen, aangezien aan deze rentetrekkers de kinderbijslag slechts op aanvrage wordt toegekend. Voor het bouwplan 1950 f 1500. millioen Minister mr. dr, J. in 't Veld heeft hét paviljoen „St. Bernhar'd", behorende bij de psychiatrische, inrichting „St. Anna" te Venray, officieel geopend. Deze inrichting is zwaar door de oorlogshandelingen getrof fen; van de -elf paviljoens Werdén er vijf totaal verwoest. De technische installaties, waren verdwenen. Minister In 't Veld greép de gelegenheid'aan om in dit zwaar getrof fen gebied te verklaren, dat de vrees van velen, dat de wederopbouw te langzaam ging, niet gerechtvaardigd is. In 1947 moest 125 millioen voor herstel worden uitgetrok ken, in 1949 was nog slechts 50 .millioen nodig. Dit verschil in millioenen komt thans de nieuwe bouw ten goede. Voor het bouw plan -1949 wordt 1300 millioen uitgetrokken. ■In. 1950 zal hopenlijk 1500 millioen worden besteed. De minister hoopte de tijdelijke voorrang thans ook voor scholen en zieken huizen te kunnen toepassen en zeide, dat waax'schijnlijk in 1950 alle getroffen-boeren een nieuwe boerderij zullen hebben. De Marshall-hulp maakte het mogelijk deze vorderingen in de wederopbouw te vol brengen. Tegenwaarde Marshalldollars 378,5 millioen Voor het eerst sinds acht weken is er verandering gekomen in de post „bijzon dere. rekening van 's rijks schatkist" op de verkorte balans van de Nederlandse Bank. Deze rekening, die de tegenwaarde ver tegenwoordigt van de krachtens de Marshall-hulp in dollars ontvangen giften, was op 2 Mei gestegen tot 293.4 millioen gulden en sedertdien onveranderd ge bleven. Nu echter valt een stijging te con stateren met circa. 85 millioen tot 378.5 millioen gulden. De bankbiljettencirculatie steeg van 2941.5 millioen (het laagste punt van dit jaar) tot 2970.7 millioen gulden. De uitslag' van de eerste etappe van de Ronde van Frankrijk, ParijsReijms, (182 km) luidt: 1. Dussault (Centrum-Z.W. Frankrijk) 5.13.54; 2. Jomaux (België A) 5.14.24; 3. Tassin (W.N. Frankrijk); 4. Molineris (Z.O. Frankrijk) 5. Lambrecht(België A)6. Robic (W.N. Frankrijk) 5.15.11; 7. Marinelli (lie de France); 8. Van Steenbergen (België A) 5.15.24; 9. Dolhats (Centrum-Zi.W. Frank rijk) 5.15.58; 10. Caput (He de France). Vervolgens het grote peloton met o.m. De Ruiter, Syen, Schotte, Impanis, Gyselinkx, Ockers, Coppi en Bartali, gevolgd door Breuer en Verhaert. De Belgen Mathieu, Kint en Van Dyck kwamen enkele minuten later binnen. Korver werd 75e en Pauwels als 76e geklasseerd, De Hoog 104e en Lam- brichs 105e. Pas in de laatste 60 kilometers ontbrand de de eigenlijke strijd. De Fransman Fach- leitner flitste weg uit de hoofdgroep en nam een voorsprong van 45 seconden. Dit had te veel van zijn krachten gevergd en op de helling van Villers (126 km) reed hij veel krampachtiger dan Gauthier, die hem ach terop was gekomen. Tijdens de klim kwam Nationale athleten starten op het „Haarlem"-terrein Het is acht jaar geleden dat in Haarlem voor de laatste maal nationale atletiek wedstrijden werden gehouden. Dat ge béurde toen op het oude Haarlemterrein. Op hét nummer 1500 meter hardlopen zorgde een jong athleet, nauwelijks de -junior-leeftijd te boven, voor een grote verrassing door de toenmalige -cracks De Ruyter en De Roode op overtuigende wij ze te verslaan. En hiermee diende zich een athleet aan, die zich in later jaren zou ontwikkelen tot een der beste en meest stijlvolle lopers ter wereld: Slijkhuis. Dezelfde Slijkhuis start Zondag bij de eerste nationale atletiekwedstrijden ln Haarlem sinds de bevrijding, welke wed strijden door de H.A.V. op het Haarlem terrein worden gehouden, op het nummer 5000 meter o.a. tegen de Limburger Jef Lataster en tegen de Nederlandse Mara thon-kampioen Overdijk, die onlangs te Brussel nog het 20 km-record verbeterde. De Haarlemse kleuren zullen worden ver dedigd door Koopman en Van Deursen van Haarlem en De Ree van Holland. Gabe Scholten, Jan Klein, Jo Zwaan, Lammers en Meier, de Olympische sprin ters, zullen op de 100 meter hun uiterste best moeten doen om zich de nieuwe crack Theo Saat (Vlug en Lenig) en de Haar lemmer Schaap van het lijf te houden. Wim v. Gog ontmoet op de 1500 meter zijn rivaal Groen van AV '23. De Gronin ger Roffel is eveneens een gevaarlijke concurrent. Bovendien zal zowel de Haar- mer Geusenbroek als de IJmuidenaar Van Wijngaarden in staat zijn om voor een ver rassing te zorgen. Op de 400. meter start de Nederlandse kampioen De Kroon (AAC) tegen Bakels, Nusse en Woldendorp en op de 800 meter zien we een sterke bezetting met de kampioen Kist (GAC), Meyborgh (Siomi), Elstak (AAC)., Soomer (Haarlem) en-de verrassing van de Olympische dag, de lange Rotterdammer Knop, die vorige week de zeer goede tijd van 1 min. 55.4 sec. noteerde. Een zeer spannend hordeixrduel. kan worden tegemoétgêzien ihetJair.- Zwaan, 'onze Olympische vertegenwoordiger en Gerrit v. d. Hoeven, dé comingm'an op dit nummer, die. Zondag j.l. in Amsterdam Zwaan zelfs de baas bleef. .v. d. Werff (Siomo), Elstak (AAC), Soomer (Haarlem) hierbij om de hegemonie van Kennemer- 'land. - Bij het verspringen binden Ruseier en -Willems, benevens dé CIOS-man Fikkert, de strijd aan tegen de nationale cracks 'Wellerdieck, Naaktgeboren, Van Egmond en Leeuwenhoek en wat betreft het pols stokhoogspringen zijn wij bëniéuwd. of het Lamoree zal gelukken om zijn Antwex-pse prestatie (3.80 m) te herhalen. De tweede Haarlemmer, Mart Swart, is ongetwijfeld belust op revanche tegen de Leidenaar Gieske, die hem onlangs te Schiedam klopte. Kluft (Haarlem), die op het.ogenblik in goede vorm is, zal het op de. nummers dis- cuswerperx en kogelstoten opnemen tegen de. Hagenaar Aad de Bruyn, die op deze nummers tezamen niet minder dan 24 maal de Nederlandse kampioenstitel be haalden en tegen Wellerdieck, Fikkert en Pieters. Voorts staat op het programma de 4 x 400 meter estafette, altijd een fraai num mer, waarop AAC favoriet is en waarop ook Vlug en Lenig en „Haaxdem" zullen starten. Het programma wordt aangevuld met een 3000 meter C-D klas en'enkele loop nummers voor juniores. Het hoofdpro gramma vangt om kwart over twee en enkele series om één uur aan. Sport In 't kort VOETBALLENDE BURGEMEESTERS. Te Groningen is een voetbalwedstrijd ge speeld tussen de Groningse en Drentse burgemeesters, die elkaar in November te Assen voor het eerst hadden ontmoet. Toen wonnen de Drentenaren met 52. De Gro ningse burgervaders hebben het er ditmaal beter afgebracht. Zij behaalden een gelijk spel (3—3). De rust ging in met 11. Goasmat vervaaxiijk opzetten en hij ging het eerst over de streep. De Bretonner ging nu op zijn beurt proberen wat aan de twee anderen niet gelukt was. Hij stoof met een flink vaartje over de bochtige, geacciden teerde wegen in de hem eigen weinig soe pele maar doeltreffende stijl. Bijna 25 kilo meter reed hij als enkeling aan de kop en bij Serrières bad lxij 1 min. 20 sec. voor sprong op zijn achtervolgers. Maar ook hij had zijn krachten overschat en op de steile helling van Selves (152 km) kreeg hij een inzinking, die hem fataal zou worden. Twee leden van de ploeg Centrum-Zixid-Westen, Garonzi en Dussault, alle twee nog zeer fris en popelend van strijdlust, haalden hem in. Garonzi ging in enexx door, maar Dussault bleef eerst nog een vijftig meter in het spoor van de zwoegende Goasmat rijden om uit te blazen. Toen demarreerde hij uit alle macht, ging Garonzi onweerstaanbaar voorbij en bereikte het hoogste punt met 20 meter voorsprong op zijn ploegmaat. Even aarzelde hij of hij wachten zou of al leen doorgaan. Hij besloot tot het laatste en liet Garonzi aan zijn lot over. Met een con stante vaart van 40 kilometer en de tal rijke heuveltjes en bergjes zonder moeite nemend had hij bij Louvois (155 km) al meer dan een minuut voorsprong op het peloton, dat achtereenvolgens Goasmat en Garonzi in zich opgenomen had. Dussault hield de kop en kwam als eerste aan. Van de Nederlanders maakten Syen en De Ruiter de beste indruk. Zij zijn niet op de voorgrond getredeix, maar de beroemde cracks en favorieten pasten dezelfde tactiek toe als zij: Coppi, Bartali, Callens, Impanis en anderen deden het kalm aan. Men wilde met 4000 kilometer voor de boeg geen in zinking riskeren door een te grote inspan ning. De voorzichtigheid schreef voor ge groepeerd te blijven en het mag tot ver heuging stemming dat Syen en De Ruiter zich zonder enige moeite in het gezelschap konden handhaven. Twee renners zijn na.de sluitixxg der con trole binnengekomen, namelijk de Span jaard Capo en de Luxemburger Kemp. WIMBLEDON ■„nJ' UCHT-MH0mM Op veler verzoek sluit de inzend termijn niet op 2 Juli doch op. 2 Augustus a.s. ;Voor een vlotte vaststelling der beloningen is het aan te bevelen niet tot de laatste dag te wachten met inzending van Uw formulier. N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOgit NEDERLAND - EINDHOVEN Spannende strijd in de herendubbel De halve eindstrijden dames enkelspel van het tournooi te Wimbledon, gewonnen door Louise Brough en Margaret Dupont Osborne, die Zaterdag in de finale tegen elkaar uitkomexi, werden geheel in de schaduw gesteld door de magnifieke party in het heren dubbel tussen Schroeder-Mul- loy en Brown-Sidwell. Dit was een strijd voor de fijnproevers, een van de spannend ste en fraaiste in de geschiedenis van Wim bledon wat de herexx-dubbels aangaat. Het Amerikaanse paar won in vijf sets, maar de ongeplaatste Australiërs weerden zich zo danig dat de uitslag tot het einde toe on zeker bleef. Zij kwamen in de beslissende set op twee puxxten van de zege bij 5-4 en twee keer op een punt bij de stand 6-5. Telkens redden de Amerikanen de situatie in spectaculaire trant, dank zij hoofdzake lijk Schroeder, wiens vermogen om zich in kritieke omstandigheden te herstellen aan lxet wonderbaarlijke grenst. Hij was van de twee Amerikanen verreweg te sterkste, watxt Mulloy bleef wat beneden zijn beste vorm. Mulloy en Schroeder wonnen met 6-4, 3-6, 6-8, 6-3, 9-7. Nog een ander Amerikaans paar won nadat op een gegeven ogenblik alles ver loren leek, te weten Shirley Fry en Helen Rihbanv, die de geplaatste, Britse speelsters Mollie Blair en Jean Quertier in de kwart finale dames dubbelspel sloegen met 6-3, 5-7,11-9. In de Vijfde ronde van het gemengd dub belspel wonnen Sidwell (Australië) en Margaret Dupont (Verenigde Staten.) met 6-1, 6-4 van Mottram en mej. Gannon (Groot-Brittannië) In het dames enkelspel sloeg Margaret Dupont Osborne Helen Rihbany met 6-2, 6-2 en Louise Brough sloeg Patricia Todd met 6-3, 6-0. Gymnastiek OPENLUCHT-UITVOERING T. V. SANTPOORT. Zaterdagavond zal de turnvereniging Santpoort haar jaarlijkse openlucht-uitvoe ring geven in het Burgemeester Rijkens- park, voor welke uitvoering een afwisse lend programma van zeventien nummers is samengesteld. Zo vermeldt het programma voor de meisjes van elf tot 13 jaar een oefening in kringvorm én brug; voor de jongens van dezelfde leeftijd partner oefe ningen in vrije vorm; de jongste meisjes brengen een dansje en de jongste jongens behendigheidsoefeningen en oefeningexx aan banken. De oudste meisjes zullen een vrije oefening laten zien en tezamen met de dames een lenigheidsoefening, brug en rin gen; de dames komen afzonderlijk weer met een oefening in het voortbewegen, een vrije- en een baloefening. De heren nemen vervolgens hoogbrug voor hun rekening en komen met de jon gens nog uit in een vrije oefening. Tenslotte vermeldt het programma het optreden van de kleuters en een wals van de dames-seniores. Kaatsen Wiersma A-partij Zondag 3 Juli om tien uur wordt op het gemeentelijk speelterrein aan de Kleverlaan de Wiersma A-Partij gehouden, onder lei ding van de oud-Haax*lemmer de heer J. K. de Boer, waaraan deelnemen zeven vereni gingen van de buitenafdelingen, namelijk Hilversum, DeZaanstreek, Utrecht, Alk maar, Amsterdam, Rotterdam en Haarlem (partuur: R, Hibma-Y. Zijlstra-A. Visser). Honkbal Competitie-programma Het programma van de Nederlandse Honk- balbond voor Zaterdag en Zondag luidt: Zaterdag 2 Juli: le klas, 4 uur: Blauw Wit HHC; 4 uur: WGAOVVO. Overgangsklas A, 4 uur: TYBBSpartaan. 2e klas B, 4 uur: THB—Catchers, 4 uur: RCH 2—TYBB 2. 2e klas C, 4 uur: HFC Haarlem 2—WGA 2; 4 uur: OWO 2Volewijckers; 4 uur: APGS Blauw Wit 2. 2e klas D, 4 uur: DWS 2—DWV; 4 uur: ShellQuick. Zondag 3 Juli: le klas, 2 uur: AjaxScho ten. Overgangsklas B, 10 uur: RCH—Hilver*- sum. 2e klas A: 2 uur: SpartaCeleritas 2; 2.30 uur: SchiedamHHC 3; 2 uur: Schoten 2 Neptunus. 2e klas B, 11 uur: Spartaan 2— AHC '31. Waterpolo Dames van V.Z.V. hebben de leiding De water polo wedstrijd DWTVZV (da mes) voor de tweede klasse competitie van de K.N.Z.B. werd gisteravond in de zwem inrichting aan de Kleverlaan gespeeld. De strijd ging vrijwel gelijk op. Nini Kint be zorgde VZV de leiding, doch spoedig hier op maakte DWT gelijk. In de tweede helft verkreeg VZV, door toedoen van de dames Kint en Schaap een -voorspx'ong (1-3), waarna DWT een'tegendoelpunt maakte; einde kwam met 2-3 in het voordeel van VZV. VZV staat nu boven aan de ranglijst met vijf punten uit vier gespeelde wedstrijden. Dan volgt, DWT, dat drie wedstrijden .heeft gespeeld ïxxet vier punten. Panda en de-Meester «Wereldverbeteraar 12. „Ei, ei, vriend," sprak Joris Goed- bloed, toen de boef Fokko Flopke aan hun tafeltje was gekomen, „ik zie, dat het u goed gaat! Ge ziet er opgewekt uit! Mag ik daar uit af lelden, dat ge mee geholpen hebt om de oude voorraden van de Lom merd wat op te ruimenGe moet namelijk loeten, mijn Flopke, dat zich daarbij een horloge bevond van deze heer, Jeroen de Blaet, een achtenswaardig persoon en die was aan dat horloge zeer gehecht omdat hét hem aan zijn meest geliefde oud-oom herinnerde. Iedere keer wanneer hij keek hoe laat het was sprongen de tranen hem in de ogen en dacht hij aan de tere oud oom, die thans wegens vijf maal herhaalde brandstichting voor Zeven-en-dèrtig jaren in het tuchthuis zucht!" Jeroen de Blaet wilde eerst boos worden, want Mj had helemaal geen oud-oom die vijf maal brand had gesticht, maar het gezicht van Fokko Flopke helderde op. Dan zijn we collega's" zei hij tot Jeroen de Blaet, ter wijl hij hem- hartelijk de hand schudde. Maar Fokko wist niets van de diefstal in de Bank van Lening. „Misschien weet Geert Graai er iets van," meende hij. „Die zal wel met zijn vrienden in „Het Dolle Okshoofd" zitten. 'J Ikzal jullie er' heen brengen." Ze jgingen dus weer verder; nu met zijn vieren, en al spoedig bereikten zij het Doile 'OkshoofdEn weet je, wat nu zo merkwaardig was? Juist toen zij daar aan kwamen, kwam die vieze Kassus er weer uit! Hij liep hard weg. Vreemd, hè? Maar Panda, Jeroen de Blaet, Joris Goedbloed en Fokko Flopke gingen er naar binnen en zetten zich aan een tafeltje, waarna Fokko een paar zeer ongunstig uit ziende personen naderbij wenkte. Dat wa ren Geert Graai en diens vrienden Willy Lages komt 19 Juli voor het Bijzonder Hof - Op Dinsdag 19 Juli zal het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam een begin ma ken met de zaak tegen de voormalige chef van de „Sichei'heitsdienst" te- Amsterdam, de 48-jarige Duitser Willy Lag'es. De'ad vocaat-fiscaal heeft niet minder dan 102 getuigen laten oproepen. De zitting' zal worden voortgezet op 20, 22 en 26 Juli; Nekkramp in marine opleidingskamp Hilversum Wegens een geval vaix nekkramp in het mai'ine-opleidingskamp te Hilversum wordt dit kamp thans in quarantaine gehouden. Voorlopig zal tot en met 4 Juli geen per soonlijk contact met de bemanning van het kamp mogeiyk zijn. De ouderdag,die op 4 Juli zou worden gehouden, gaat niet door. Opheffing. Het Italiaanse communistische dagblad „La Republica" meldt, dat be sloten is het blad op te heffen wegens „de geldelyke moeilijkheden waarmede de gehele pers thans te kampen heeft". De „Giornale d'Italia" schryft dat deze maatregel de communisten het enige avondblad ontneemt, waarover zij be schikken. Het voegt daax-aan toe, dat de verdwijning van het communistische blad het gevolg is van een besluit, dat op een bijeenkomst van het secretariaat der communistische partij genomen zou zijn. Te vlug. Een grootscheeps bedrog bij de weddenschappen op de paardenrennen in Parijs is gisteren te Wenenaan het licht gekomen. Twee pex'sonen, die voorzien waren van ontvangtoestellen van het leger vingen de uitslagen van de wedrennen te Parijs op en konden aldus op het winnende paard wedden, voordat het nieuwsbureau de officiële uitslagen had ontvangen. Zij zijn gear resteerd. Nooit zo slecht. Kurt Schumachex', leider van de West-Duitse sociaal-democra tische partij, heeft verklaard, dat de verhouding tussen de Westerse geal lieerden en die Duitsers, die bereid warexx met hen samen te werken, „nooit zo slecht is geweest als heden". Hij weet dit aan de confex'entie te Parijs, die volgens zijn zeggen de verdeling Van Duitsland had aanvaard en aan de geallieex-de ontmantelingspolitiek die „nog schadelijker voor onze idealen dan voor onze economie is'.'. Nederige slaaf. De Roemeense oogheelkun dige professor Nicolas Blatt is onthe ven van zyn functie van hoogleraar aan de universiteit te Boekarest. Hij mag zich niet meer in de gebouwen van de hogeschool vertonen. Deze strafmaat regel tegen professor Blatt werd- geno men, omdat hy bij de publicatie van bepaalde onderzoekingen op het ge bied der oogheelkunde geen aandacht had geschonken aan Sovjet-Russische vindingen in deze tak der wetenschap. Voorts is er een aantal artikelen van "zijn hand verschenen, waaruit blijkt, dat hij „een nederige slaaf is van de decadente cultuur, welke een voort brengsel is van het Westerse kapita lisme".

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2