Nijverheid en Handel bespreekt Benelux-aangelegenheden Jaarvergadering in Middelburg I „5aaaüet" 1 Villa „De Ransuiin Aerdenhout door rode haan zwaar geteisterd Twee wijzen Q Kort en Bondig Vrijdag 1 Juli 1949 3 „Hetalgemeen belang eist, dat het gedeelte van ons volk, waarvan de han delingen bepalend zijn voor het econo mische leven van onze natie, weer ag- gressief wordt, dat het weer de strijd durft aan te binden met anderen in het buitenland en in het binnenland, dat het weer risico durft te nemen, dat het weer initiatief gaat tonen." Dit zeide prof. G. A. Ph. Weyer, voorzit ter van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, in een rede tijdens de in Middelburg gehouden jaarvergade ring. Prof. Weyer sprak over „Overbrug ging van tegenstellingen in de Beneluxlan- den". Het punt waarvoor een oplossing gevonden moet worden is het vex'schil tus sen dirigisme en vrijheid. Het is een vast staand feit, aldus prof. Weyer, dat het Nederlandse economische leven aanmerke lijk meer gebonden is dan het Belgische en Luxemburgse. Onlangs heeft de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, verklaard dat de Neder landse economische politiek van beperking en regeling na de oorlog niet voortvloeit uit een theoretische voorkeur van de rege ring voor een bepaald economisch stelsel, maar uit harde noodzaak. Spreker vroeg zich af welke objectieve criteria "men zal aanleggen om vast te stellen, dat de harde noodzaak, waarvan de minister sprak, gelijk is gebleven, toegenomen of verminderd is. Hij achtte het niet mogelijk deze objectieve criteria eens en voor altijd te formuleren. Het economische leven is daarvoor te dyna misch en de grillen van de wereldconjunc tuur, aan wie prof. Weyer de grootste in vloed op onze nationale conjunctuur toe schrijft, zijn niet of uiterst moeilijk te voor spellen. Het enige middel dus dat overblijft indien men de verklaring van de minister in practijk wil brengen, is dat men het samenstel van regelingen en beperkingen doorlopend projecteert tegen de achter grond van het economisch leven en van deze harde noodzaak. Dat zal telkens leiden tot pleidooien voor grotere vrijheid, zowel van de zijde van het Nederlandse bedrijfs leven als van de unie-partners. Het is dan de taak van de regering deze pleidooien ernstig op hun waarde te onderzoeken. De politiek moet er, zolang de verklaring van minister Van den Brink van kracht is, buiten blijven, want theoretische voorkeur beheerst het regeringsstandpunt niet. Het is louter de doelmatigheid die het probleem beheerst. „Het ontbreekt ons niet aan energie en Initiatief. In het herstel van ons vaderland na de oorlog liggen voldoende bewijzen voor het tegendeel. Maar er is, willen wij ons onafhankelijk maken van de Marshall hulp, willen wij compensatie verkrijgen voor het enorme verlies voor onze volks welvaart door de gebeurtenissen in Indone sië, willen wij de oude levensstandaard van vóór de oorlog weer terugkrijgen, meer nodig, namelijk een maximale energie en ontplooiing van initiatief. Ik kan mij die niet voorstellen in het enge keurslijf van regelingen en beperkingen," aldus prof. Weyer. Uitwisseling van arbeidskrachten. Drs. A. Kaan, adjunct-directeur van de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken van de gemeente Amsterdam, sprak over uitwisseling van arbeidskrachten. Vóór 1940 werkten er 25.000 Nederlan ders in België, die daar vrijwel allen ge vestigd waren. Ongeveer 10.000 Belgen wa ren in Nederland woonachtig, terwijl hier bovendien 6 a 7000 Belgische grensarbei ders werkten. Na de oorlog is zowel de Belgische als de Nederlandse grensarbeid snel toegenomen tot ver boven de vroegere omvang. Het nivelleren der loon- en va luta-verhoudingen en de hoge vervoerkos ten maken in de nabije toekomst een ver mindering van de grensarbeid waarschijn lijk. Ten aanzien van de arbeidsverhoudingen op de lange duur merkte de inleider op, dat de snelle bevolkingstoeneming in Nederland en de dalende beroepsgeneratie-index in België en Luxemburg gunstige voorwaar den scheppen voor plaatsing van Neder landse arbeiders in België. Sociale regelingen. Mr. A. J. R. Mauritz, secretaris van het Centraal Werkgevers Verbond, besprak de verhouding van het huidige loonpeil in Nederland tot dat in België. Hij zeide dat enkele jaren vóór de oorlog de geldlonen in België belangrijk lager waren dan die in Nederland. Thans zijn de Belgische geld lonen hoger. De op het loon drukkende sociale lasten zijn in beide landen ongeveer gelijk voor wat de verplichte kosten betreft. Zij be dragen gemiddeld circa 30 procent van het loon, maar de Belgische werknemer betaalt hiervan ruim 6V2 procent, de Nederlandse ongeveer 2V2 procent, de rest komt ten laste van de werkgevers. Houdt men rekening met de vrijwillige voorzieningen in Nederland, vooral op het gebied van de pensioenen en met de waar schijnlijk te verwachten verhogingen van lonen en sociale lasten in ons land, dan zal blijken, aldus de conclusie van mr. Mauritz, dat het verschil tussen het industriële kos- tenpeil in beide landen stellig niet van die aard is, dat dit een belemmering behoeft te vormen voor de economische unie. Havenproblemen. Mr. W. F. Lichtenauer, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam, hield een inleiding over „Het havenprobleem in het kader van de Bene lux". Hij betoogde dat de verschillende Belgische en Nederlandse zeehavens de drie landen alle even dierbaar zullen moeten zijn. Onder behoud van de normale vormen van behoorlijke concurrentie zal elke vorm van havenpolitiek, welke zou medebrengen, dat de overheid van enig land aan een eigen haven of groep van havens voordelen zou toekennen, welke tenminste even grote nadelen zouden medebrengen voor die in 't andere land, uit den boze zijn en niet passen in de economische unie. Het heeft geen zin door overmatige concurrentie ver plaatsing van het transitovervoer van de ene naar de andere Beneluxhaven te be werkstelligen. Spreker waarschuwde ten slotte tegen elke zodanige behandeling van het havenvraagstuk, dat het zo spoedig mogelijk intreden van de economische unie zal worden vertraagd. Aan het begin van de middagvergade ring sprak de voorzitter een welkomst woord tot de directeur generaal van de Benelux, mr. dr. E. J. M. H. Jaspar. Deze hield een rede waarin hij verklaax-de dat ieder uitstel na 1 Juni 1950 kan meebren gen, dat er van de economische unie niets terecht komt. De heer Jaspar deed een beroep op de vergadering om te geloven in de noodzaak van de unie en om daarvoor offers te bren gen. De unie is voor alles een opbouw op psychologische gronden en dat eist in de eerste plaats geestelijke offers. Mr. P. A. Blaisse, directeur buitenlandse economische betrekkingen van het minis terie van Economische Zaken, behandelde „de coördinatie van de investeringen in Benelux-verband". Hij achtte een grondige coördinatie van investering noodzakelijk. De drie partners van de Benelux moeten op de hoogte blij ven van hetgeén er op economisch gebied bij ieder gebeurt. De deelnemers aan het congres werden hierna in de onlangs gereed gekomen bur gerzaal van het gotische stadhuis op de markt door het gemeentebestuur ontvan gen. Het was de eerste maal sedert de brand van 1940 dat deze zaal werd gebruikt. Tafelrede van minister Lieftinck Tijdens een gemeenschappelijke maal tijd in Domburg hield minister Lieftinck een rede. Van grotere betekenis dan de Benelux is het herstel van het evenwicht in de Nederlandse betalingsbalans, aldus de minister. Er is nog een tekort van 1,2 milliard gulden, dat slechts met behulp van de Mai'shall-fondsen kan worden ge dekt. Er is nog een teveel aan koopkracht, maar zou de regering de subsidies op aller lei artikelen verminderen, dan zou dit lei den tot een aanzienlijke vex'hoging van het kostenpeil. Prof. Lieftinck waarschuwde voor over haasting met de Benelux. Zolang het te kort op de betalingsbalans belangrijk is, zolang zullen wij niet aan onze verplich tingen kunnen voldoen en bestaat het ge vaar, dat ons land niet slechts afhankelijk zal worden van Amerika, maar ook van België en Luxemburg. Een circus van grote getallen Vijftig stoere kerels gaan morgenochtend aan de Heemsteedse Sportpax'klaan ma noeuvreren en jongleren met 25.000 kilo aluminium, 4.000 vierkante meter zeildoek, 400 kubieke meter hout, 120.000 kilo ijzer en staal en vijf kilometer kabels en staal draad. Al die ingrediënten vormen tezamen de grote semi-permanente tent, waarin vierduizend toeschouwers de verrichtingen in'de piste kunnen gadeslaan, van de heer Frans Mikkenie die sinds enkele jaren een groot deel van West-Europa gaf deed staan met zijn Mammoijth-van-een-circus. Want het „beestenspel" van Frans Mik kenie is zonder tegenspraak het grootste dat zich langs de stoffige wegen van dit con tinent met behulp, van vijftig wagens, trac tors en vrachtauto's voortbeweegt. De twintig nummers van het programma worden „gemaakt" door vijftig artisten en musici uit alle windstreken en met een van hen lieten wij u onlangs reeds kennisma ken: met Rhum, die met zijn Parijse collega Pippo tien minuten lang voor een klateren de clownerie zorgt. Mikkenie zoekt dat is uit het voor gaande wel duidelijk geworden zijn kracht vooral in het omvangrijke en in het sensationele. Vandaar dat het paard op zijn programma niet zo'n grote plaats inneemt. Maar er is een „Tarzan bij de tijgers" en ex- zijn olifanten die een zamba dansen en niet te vergeten een gezelschap mens-apen, die mensen na-apen en dat is ook wat waard. Het aandeel van de mens wisselt dat van het dier af: evenwichtskunst, acrobatiek- met-blinddoek, er is een artist die op zes tien meter hoogte een dubbele salto met pirouette fabriceert. Je moet maar durven. Eerst even kijken bij BARTELJORISSTRAAT 27 5 Schotse Ruiten f 4.52 jj zuiver wol in 7 vei'schillende dessins 9 Effen Linnen f2.95 J in 12 modekleuren, wasecht „Snelverband" kwam in actie Het ging er nogal geanimeerd toe, bij die ontzettende catastrofe die gisteravond ,op het Haarlemse station speciaal ten behoeve van de dames en heren van de Eerste Hulpvex-eniging „Snelverband" plaats vond. Wie om zeven uur het Kermemex-plein passeerde, kon op de spoordijk een troepje Mox-gen zullen de Jumbo's als er een weegschaal voor olifanten bestond, zou de wijzer 12.000 kilo als gezamenlijk gewicht registreren van Mikkenie hun intocht in Haarlem en Heemstede houden en van dat ogenblik af zal de echte en altijd onweer staanbare circussfeer vijf dagen lang in deze omgeving heersen.. Examens Jac. P. Thijsse Montessori- Lyceum Geslaagd zijn voor het eindexamen Middel bare School voor Meisjes de dames: J. C. Arentz, J. M. Bakels, S. Bootz, D. J. van Cleefl', E. Cochius, A. Estarippa, M. van Haltum, J. C. W. Ketting Olivier, L. van der Sande Lacoste, L. S. H. van Seters, H. A. Strumphler, E. van Tongeren, B. Ch. Vennik, A. J. H. Visser, M. J. van Zanten. Afgewezen: één. LANDELIJKE VERENIGING VAN FOTOHANDELAREN OPGERICHT. In Utrecht kwam Woensdag een groot aantal fotohandelaren bijeen, teneinde zich te beraden over de eventuele oprichting van een landelijke vereniging, zulks mede wegens de te verwachten totstandkoming van de wet op de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. De vergadering stond onder leiding van de heer J. Th. F. Voor- walt te Overveen, voorzitter van de Vak groep Fotodetailhandel. Besloten werd tot stichting van de „Venefo" (Vereniging van Nederlandse fotoartikelen-detaillisten). De heer Voox-walt werd voorzitter, de heer J. Ph. den Hi@:tog te 's-Gravenhage secretaris. CURIOSA „Als dat maar geen brand wordt", bedacht in een plotselinge schrik de verwarmings monteur, die Donderdagmiddag in de leegstaande villa „de Ransuil" aan de Leeuwe- rikenlaaxi in Aerdenhout bij wijze van proef in de kachel van de centrale verwarming een paar kranten had aangestoken. Wat hij, te laat, had gevreesd, bleek gebeurd te zijn. Toen hij uit de kelder naar buiten was gerend, kon hij zien, hoe de brandende prop door de schoorsteen naar buiten was gezogen en op het rieten dak gevallen. De vlammen sloegen reeds hoog uit. Hij snelde ,mct zijn maat naar de fatale hoop papier om te trachten het vuur nog in de kiem te smoren. Vergeefs: de rode haan kraaide luidkeels victorie. Brandweer vocht vier uur tegen vernielend vuur Omwonenden hadden inmiddels reeds de brandweer gewaarschuwd. Er werd geen risico genomen: zowel de posten van Aer denhout en Overveen als van Bloemendaal namen met manschappen en materiaal aan het blussingswex'k deel. Dat was geen licht karwei, want het vuur vrat even gretig als hardnekkig voort aan het kurkdroge voedsel, dat het vond. Dak was te solide. Het bleek de brandweer al ras, dat zij hier met een buitengewoon solide dak te doen had. Aan de binnenzijde was het met hout afgetimmerd, zodat de brandhaarden vandaar niet te ontdekken vielen en aan de buitenkant ging een groot deel van de aan- valskracht van het water verloren omdat het even snel van de compacte rietmassa afdroop als het erop gespoten werd. De vrijwilligers, die bovendien bijzonder gehandicapt werden door de intense, wal- mige rookontwikkeling, wilden dus 't enige wapen toepassen, dat bij rietbranden uit komst kan brengen: het localiseren van de brand door het maken van een sleuf om de Dichte rookwolken onttrokken de „Ransuil" en verrichtingen van dc Bloemendaalse vrijwilligers aan de ogen van de vele toeschouwers. ping en de begane grond liepen veel water schade op. De „Ransuil" stond reeds geruime-tijd leeg, nadat de lasten voor het zestal ge- evacueerde en gerepatrieerde gezinnen, dat er na de bevrijding een onderdak had gevonden, te zwaar waren geworden. De gemeente Bloemendaal had zich evenwel nogal wat moeite gegeven een gegadigde als bewoner te vinden en was daar juist in geslaagd. De overdrachtsprocedure tussen de oorspronkelijke eigenaar, de heer De Kadt, die in de Verenigde Staten vertoeft, en de adspirant-koper, een ingezetene van Hilversum, was nog niet afgesloten. Wel was men reeds bezig het gebouw weer voor bewoning in orde te maken het interieur had tijdens de bezetting, toen de „Ransuil" Duitse soldaten tot kwartier diende, tamelijk veel schade opgelopen en het proefstoken van de centrale verwar ming vormde een onderdeel van deze voor bereidingen. Wij vernamen nader, dat het al of niet doorgaan van de koop afhing van het functioneren van de verwarming. Er waren echter nog geen meubelen aan wezig. vuurhaard. Maar juist omdat de kap zich nog in zo'n goede conditie bevond, kreeg men maar weinig houvast op de vx-ij steil aflopende hellingen, waar het riet trouwens ook nog door zwaar gegalvaniseerd ijzer- draad bijeen werd gehouden. Zo vorderde het blxxssingswerk maar langzaam. Steeds weer zagen de vele toe schouwers, onder wie zich ook jhr. mr. C. J. A. den Tex bevond, de .vlammen uit een gedeelte loeien, dat een ogenblik tevoren nog behouden scheen te worden. Wanneer dan de wind een ogenblik de rookmaSsa uiteenjoeg, kon men zien dat van 't rustieke dak van dit fraaie landhuis een steeds tvoostelozer skelet van verkoolde balken overbleef. Omstreeks zeven uur meer dan vier uur nadat de brand was gemeld kon men zeggen, dat men het vuur onder de knie had en konden de wagens successievelijk inrukken en de mannen van de Bloemen daalse brandweer drijfnat en doodmoe huiswaarts kex'en. De Vogelenzangse ploeg heeft het opruimingswerk verricht. Zolderverdieping vernield. De zolderverdieping is voor het grootste deel vernield, alleen de vier hoeken heeft men kunnen sparen en daar bovendien de wind gunstig was, kon een gedeelte van de achterzijde worden behouden. De verdie- soldaten van het Haarlemse garnizoen zien liggen die ondanks de afschuwelijkste kwesturen een opgewekt Indianengehuil aanhieven toen de eex-ste „verpleegster", mejuffrouw Termaat uit Bloemendaal, op de plaats des oxiheils verscheen. Dat was, volgens de Snelverband-officials, elf minu ten nadat het groot alarm aan de ongeveer tweehonderd leden was doorgegeven. Bin nen het kwartier wax-en nog twee andere helpers gearriveerd. Vervolgens kwamen de Snelverbanders in grote getale opzetten, zodat om 19 uur 44 zestig personen bezig waren dê denkbeeldige wonden te verbin den. Voor de leden van „Snelverband" kwam deze paraatheidproef volkomen onverwacht Zij was grootscheeps opgezet. Zij die telefo nisch bereikbaar waren, waarschuwden niet-aangeslotenen in hun omgeving, ter wijl voor de verst verwijderde deelnemers een speciale motorbrigade gereed stond. Voor die leden van de vereniging die niet geregeld in staat zijn hun EHBO-kennis in de praktijk te oefenen, was dit trouwens eexx welkome gelegenheid hun vaardig heid in eerste hulpgrepen te testen. De glooiing van de spoordijk bood een welkome gelegenheid ook het onderdeel „transport per brancard in moeilijk terrein" eens te onderzoeken. Er werd met buitengewoon veel animo gewerkt, dat konden de talrijke toeschou- wers met het blote oog constateren. En ook het bestuur van „Snelverbaxxd" was niet ontevreden, zeker voor wat de opkomst be trof. Het tijdsverloop had wellicht beter gekund, doch men moet niet vergeten, dat bij een werkelijke ramp de officiële hulp verleningsdiensten in actie komen, alsmede de drie andere EHBO-organisaties: Rode Kruis, Reddingsbrigade en Geel-witte kruis. Tenslotte is een woord van dank op zijn plaats aan de Nederlandse spoorwegen, die een speciale trein lieten opstomen om het geheel nog wat „echter" te maken en aan de militairen, die gewillig met zich lieten zeulen en sollen en graag, nadat hun bloed of spuitwonde was gestelpt, nog eens de dijk opklauterden om een gebroken been te simuleren. De Hoofdcommissaris der Haarlemse politie sloeg de oefening met belangstelling gade. Derde dakbrand in een half jaar. De brand in de „Ransuil" is reeds de derde grote brand, die sedert het bean van dit jaar in de gemeente Bloemendaal heeft ge woed. In het voorjaar werd een villa aan de mr. Enschedéweg door het vuur geteis terd en nog enkele weken geleden werd een dubbele villa op de hoek van de Grens- laan en de Zandvoorterweg zwaar bescha digd. Al deze huizen hadden rieten daken. Het geval Gouzenko Enkele genodigden, waaronder enige functioxxarissen van de Haarlemse politie hebben in het City-theater te Haarlem een besloten voorstelling van de Amerikaanse film „The iron curtain" (die in Nederland niet onder de letterlijke vertaling „Het ijzeren gordijn", maar als „Het geval Gou zenko" zal worden vertoond) bijge woond. Er is over deze rolprent, die zelfs enige tijd in ons land niet vertoond mocht worden, nogal wat te doen geweest en nu we haar gezien hebben, kunnen we eigen lijk niet goed begrijpen waarom. „Het geval Gouzenko"'is namelijk qua film te onbenul lig om er veel woorden over vuil te maken. Hollywood had een scenario nodig om eens te meer een „spannende" geschiedenis te maken. Wat lag nu meer voor de hand dan dat men wat gegevens over de Russische atoom-spionnage in Canada door elkaar husselde en tot thriller fabriceerde? Door de medespelenden een aantal min of meer toepasselijke cliché-uitdrukkingen uit po litieke redevoeringen over vrijheid, demo cratie, menselijkheid en marxisme en der gelijke met vele inhouden te vullen begrip pen in de mond te leggen, dacht men dit product dan een principieel etiket op te plakken, dat het zou onderscheiden van de duizend-en-een andere sensatiefilms, die de droomfabriek van Californië spuit. Men vex'sta ons goed: deze opmerkingen staan geheel los van de politieke tendenzen van „The iron curtain". Maar wij achten juist onze democratische, Westerse wereld te goed en de strijd die er tussen West en Oost gaande is te ernstig, om deze te laten misbruiken voor een oppervlakkig, dom, zwart-contra-wit-verhaaltje, niet eens ook maar enigszins virtuoos door al deze cari- caturale ledepoppen van regisseur Wellman gebracht. Wanneer de Amerikaanse celluloid-indu- striëlen hadden willen weten hoe men ideo logieën op hoogstaande en doeltreffende wijze met behulp van de film kan bestrij den, hadden ze niet zover van huis behoeven te gaan. In hun archieven hadden ze dan de copieën kunnen vinden van Chaplins „Dictator". J. H. B. Instituut voor Arbeiders ontwikkeling In de dezer dagen gehouden vergadering van de afdeling Haarlem van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling heeft de secre- taris, de heer G. Boerhorst, het jaarverslag uitgebracht. Daaruit blijkt, dat de belang stelling voor goede ontspanning en ontwik keling groeiend is. Er is toch weer behoefte aan een organisatie als het instituut, merkt de samensteller op, en hij noemt dit een verheugend vex-schijnsel in een tijd van grote moeilijkheden en van internationale spanningen. In 1949 wordt 't vijf-en-twin tigjarig beslaan van het instituut gevierd. Er is in de loop der jaren veel veranderd en verbeterd voor de arbeidersklasse in Nederland. Het is verheugend schrijft de secretaris, dat het werk van het instituut een steent je -heeft bijgedragen tot de sociale vooruitgang en tot het brengen van een klein beetje meer levensvreugde in zeer vele gezinnen, welke moeten leren hun vrije tijd goed te besteden. In de afdeling is het aantal leden ge stegen van 625 tot 671. De stijging is niet voldoende. Afgevraagd moet worden of het geen aanbeveling verdient, om het werk te decentraliseren over de verschillende stadswijken. De grotere belangstelling voor het werk, de uitstekende sfeer op de bij eenkomsten is een nog grotere winst. Voorts bevat het verslag mededelingen over het cursuswerk, de filmvoorstellingen, het natuurvriendenwerk en het scholenwerk. 350 POND SPEK VERBRAND. De 47-jarige slager A. F., wonende aan de Bloemendaalse straatweg in Santpoort, deelde de politie mede, dat in de avond van 29 Juni een brand had gewoed in een rook- hok dat bij zijn slagerij behoorde. Hierbij is 173 kg spek verbrand- In de queue, wachtend op de Velserpont, stond onlangs een taxi voor mij en de chauffeur mopperde, goedgeluimd, onge veer als volgt: „Dat gedondei-jaag met die pontwaarom make ze geen brug?. dassal ik u zegge: omdat ze in Holland te lang prate en het te mooi willen doen. Maak een brug zegge ze of een tunnel en dan komen het rijk en de provincie en de gemeente en de spoorwege en ze gaan probere om 'et ingewikkeld te make. Dat lukt ze altyd want ze denke dat het de mooiste tunnel of de volmaaktste brug in de wereld moet zijn en praat u mijn nou niet van geen geld want dat hadde we voor de oorlog zeker en toen had 'et allang voor elkaar kenne weze. Maar niks daarvan en daar staan u en ik en al die andere mense nou hier te wachte: hier stane we nou, al jare zogezegd, omdat het zo volmaakt most weze dat er niks is gebeurd". Dat was dat. Dat was een aanval op hetgeen in andere kringen „perfectionnis- me" wordt genoemd. En toen wij eindelijk op de pont waren stond er een ijscoman naast mij. Die mopperde, eveneens goed geluimd, ongeveer aldus: Dit is nou de laatste lenteweek, ixxaar voor mijn is de zomer al bedorven. Elke avond luister ik naar de Bilt. Laat ik nou gelove dat het wel gaan zou met het ijsbeter as ver leden jaar, denk ik. Maar je ken de Bilt ook niet gelove, al zegge ze zelf dat maar tien percent van d'rlui voorspellinge mis is. Weet u wattet is in het leve? We motte meestal raaie en we kennne 'et zo vaak niet raaie; in de grote ainge kenne ze 't helemaal niet raaie. Evenzo as ik me baas, die een goeie baas was, heb opgezegd voor 'et ijs. Met dat al mot ik zien los te korh- me en wat ken het woxde met die Noorde- wind? U moet dit eens rustig herlezen. Want dit waren twee mannen die wijze woorden spraken. H. R. Eerste Kamer Technische Hogeschool wordt uitgebreid Over decentralisatie is nog niets besloten De Eerste Kamer heeft Donderdag het hoofdstuk Onderwijs, Kunsten en Weten schappen van de rijksbegroting 1949 goed gekeurd. Bij de beantwoording van de bij de be handeling der begroting gemaakte opmer kingen deelde minister Rutten mede dat de besprekingen met de onderwijzersorga nisaties over de salariskwestie zijn hervat. Over de benoeming van hoogleraren merkte de minister op. dat hij de detail bemoeiingen van zijn departement met be trekking tot de benoemingen aan de uni versiteiten zoveel mogelijk beperkt. De minister zal binnenkort de Statcn- Generaal een volledig overzicht geven van zijn plannen voor de uitbreiding en ver betering van de Technische Hogeschool te Delft. De kwestie van een mogelijke decentra lisatie van het technisch hoger onderwijs is nog in ondex-zoek. Er is nog geen enkel be sluit tot decentralisatie genomen. De ministerx-aad heeft op 30 Maart be sloten, dat de Technische Hogeschool in Delft zal worden uitgebreid, waardoor er plaats zal zijn voor 3500.studenten. BINNENLAND De burgemeester van New Orleans, de heer D. S. Morrison, is Donderdagochtend met zijn echtgenote op Schiphol gearriveerd. De gasten, die een wereldreis maken, zijn hedenochtend naar Brussel doorgereisd. Het Bijzondere Gerechtshof te Utrecht heeft de voormalige burgemeester van Wou denberg J. P. A. de M. tot een gevangenis straf van 15 jaar met aftrek van voorarrest en ontzetting uit de burgeidijke rechten voor het leven verooxdeeld. Met twee landwach- ters had De M. vele illegale werkers ge arresteerd. Twee van zyn slachtoffers keerden niet uit Duitse gevangenschap terug. Wegens doodslag is de timmerman T. v. G. te Lathum (Gld.) door het Gerechtshof te Arnhem veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf; de eis was drie jaar geweest. Van G. had te Nijmegen in September van het vorig jaar zijn hospes L. A. J. in een door deze uitgelokte twist zodanig met een bijl gewond, dat J. spoedig daarop overleed. In Bergen op Zoom reed eenmilitaire vrachtauto tegen een telefoonpaal, welke afknapte. De melkrijder P. van G. kreeg de vallende paal op het hoofd en werd op slag gedood. Een „vliegende vrachtwagen" van de K. L. M. zal 3 Juli met twee hefschroefvlieg- tuigen en een sporttoestel aan boord uit New York op Schiphol aankomen. Deze vliegtuigen zijn bestemd voor Frankrijk en zullen ook door de K. L. M. naar het eind doel: Pont Oise bij Parijs, worden vervoerd. De rechtbank te Rotterdam heeft de 45- jarige verzekeringsagent P. L. van M.. die heeft terechtgestaan omdat hij een bedrag van f26.500 aan bankbiljetten, afkomstig van de gefingeerde roofoverval op het hoofdpostkantoor te Rotterdam op 24 Augus tus 1946, in bewaring zou hebben genomen, veroordeeld tot twaalf maanden gevangenis straf. waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De leden der Tweede Kamer hebben af scheid genomen van de heer F. K. van Iterson, die zijn funchtic als bibliothecaris van dit college neerlegt. Dc Haagse journalist L. de R.. die ge weigerd had voor de rechtercommissaris als getuige de bron van een zijner berichten te noemen, is door dc rechtbank te Den Haag veroordeeld tot f 50 boete. Er was een maand gevangenisstraf voorwaardelijk geëist. Minister Lieftinck heeft in Klundert een gedenksteen gemetseld in de eerste land- bouwschuur van de domeinenboerderijen, die herbouwd worden. Men een bergingsvaartuig heeft men het lesvliegtuïg van de Rijksluchtvaartschool, dat Woensdagmiddag in het IJselmeer stortte, gelicht. Het is op een vrachtauto naar het vliegveld Gilze-Rijen vervoerd. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Technische Hogeschool te Delft is de heer J. Germeraad te Bloemendaal geslaagd voor het propaedeutisch examen voor mijrxingenieur; de heer R. Smit te Heemstede voor het prodaedeutisch examen voor natuurkundig ingenieur. Voor het pro paedeutisch examen voor electrotechnisch ingenieur slaagden de heren J.. Bosman te Velsen, K. T. A. Halbertsma en M. Martin te Haarlem en J. A. van der Kam te Heemstede. De heer M. J. Mulder te Santpoort is aan de Vrije Universiteit te Amsterdam ge slaagd voor het candidaatsexamen theologie. Tot kringcommissaris van het Ned. Rode Kruis in Noordholland is benoemd mr. A. E. C. de Groot van Embden te Heemstede. (Adv.) Agenda voor Haarlem VRIJDAG 1 JULI Gemeentelijk Concertgebouw: Zomercon- cert HOV, 8 uur. Luxor: „Het dreigende wa ter", 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9-15 uur- City: „Hillegard", 14 jaar, 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Sioux-City-Sue", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur (Zondag 2, 4.15. 7 en 9.15 uur). Frans Hals: „De laatste étappe", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur (Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur). Rembrandt: „Bataljon der dapperen". 18 jaar 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. HEEMSTEDE: Circus Frans Mikkenie, 8 u. ZATERDAG 2 JULI Bioscopen. Middag- en avondvoorstellingen HEEMSTEDE: Circus Frans Mikkenie, 8 u. Tarzan bij de tijgers": Gilbert Houcke houdt zo'n gevreesd roofdier in de ban van zijn dressuurkunsL

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5