Haarlems Dagblad Van Zeeland wikt laatste kans: een geheel katholiek kabinet e apen Georgi Dimitrof, minister-president van Bulgarije, in Moskou overleden Alles rustig in Djokja Voorzitter van de K.A.B. besprak het conflict met het N.V.V. Weerbericht <63e Jaargang No. 19284 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Eedactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «©prcdjtc tjaartcmsctje «Courant (anno i6*6) Maandag '4 Juli 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damïate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Ook de Belgische liberalen weigerden zijn coalitie-voorstel op grond van het plan der C.V.P. met betrekking tot de koning Weinig geestdrift bij socialisten voor eventuele staking Koning Leopold HI zal zijn troon binnen twee maanden weer bestijgen, zo voorspel len Brusselse katholieke kringen thans vol gens United Press. Ondanks Spaak's laatste poging om de socialistische partij opnieuw in de onder handelingen over de regeringsvorming in te schakelen, besloten de socialistische partij leiders om niet met de Katholieken samen te wei-ken. Bovendien heeft de socialistische partij, zoals reeds gemeld, het plan te ken nen gegeven een algemene staking uit te roepen indien de koning in België zou te rugkeren. De katholieke leiders zijn echter over tuigd dat de meerderheid der Belgische arbeiders aan zulk een „politieke staking" niet zal meewerken. Intussen hebben Zaterdag na de socialis ten, thans ook de Belgische liberalen ge weigerd aan een tweeledige of drieledige regering deel te nemen, op de voorwaarden, die door de kabinetsformateur werden ge steld. Zoals bekend verlangde Van Zeeland, dat de oplossing van de koningskwestie de voornaamste taak van de nieuwe regering zou zijn. Verwacht wordt thans, dat Paul van Zee land nu een geheel katholieke regering zal vormen, ofwel zijn opdracht tot vorming van een kabinet terug zal geven. Volgens katholieke zegslieden zou Van Zeeland hopen toch nog enkele liberale Leopoldisterx te kunnen bewegen met de regering mee te stemmen over de konings kwestie. Hij rekent daarbij op tenminste vier liberale aanhangers van Leopold. De meerderheid voor zulk een regering in het parlement zou dan slechts twee stemmen bedragen, doch de eenpartij-regerïng zou dan toch slechts 44 percent van de kiezers achter zich weten. Dit zou Koning Leopold's positie evenmin plezierig maken en boven dien aanleiding kunnen geven tot her nieuwde Waals-Vlaamse tegenstellingen. Onze Brusselse correspondent telefoneer de ons hedenmorgen voorts: De weigering van de liberalen om met de heer Van Zeeland scheep te gaan in een regeling, die de onmiddellijke terugkeer van koning Leopold .zou bewerken, is een ernstige tegenvaller voor de katholieke kabinetsformateur, die zoals bekend grote hoop op de liberalen had gevestigd. Inderdaad schreef de conservatieve ka tholieke „Libre Belgique" Zaterdagmorgen reeds met grote koppen, dat de liberalen in de regering zouden treden. Pas Zaterdag middag hielden 150 liberale partij-manda tarissen het grote beslissende debat. De heer Julius Hoste, de liberale konings gezinde senator, kwam in het debat tussen beide om te verklaren dat het voorstel van de heer Van Zeeland niet duidelijk genoeg was en geen voldoende waai-borgen bood op het stuk van de vermindering van de belastingdruk en dat ook inzake een volks raadpleging geen overeenstemming tussen de katholieke en liberale standpunten be stond. In een eensgezind goedgekeurde motie werd o.a. gezegd, dat de liberale par tij zich niet kan verenigen met een gefor ceerde oplossing van het koningsvraagstuk en dat de partij de voorrang geeft aan haar economisch en financieel programma, waar- op zij haar verkiezingsstrijd heeft gesteund. Nu de liberalen geweigerd hebben, zal de heer Van Zeeland nog heden met de 12 officiële onderhandelaars van de ka tholieke partij onderzoeken of er een homo' geen katholieke regering voor het parle^ ment zal kunnen verschijnen. Er is ander zijds niets uitgelekt over een bezoek dat staatsminister Auguste de Schrijver gedu rende het weekeinde aan koning Leopold te Pregny heeft gebracht. Het is de eerste keer sinds 1940 dat De Schrijver, de voor zitter van de katholieke partij, de vorst ontmoet heeft. De socialisten volharden in hun anti- koningsgezinde campagne en dreigen met algemene staking en relletjes. Men is echter in het algemeen van oordeel, dat de socialisten-syndicaten dit poli tiek manoeuvreren van de socialistische partij beu zijn en het werk niet zullen neerleggen om de economie van het land te verlammen en. zodoende de te rugkeer van de koning te bemoeilijken. Ook de werkloosheid, die in de jongste weken niet meer daalt, speelt in deze een rol. De vraag die op het ogenblik het debat beheerst is dus: of de katholieken met een homogene katholieke regering voor de bei de Kamers zullen verschijnen om over de terugkeer van de koning te doen stemmen. Deze katholieke regering zou daarna haar ontslag aanbieden. Het zal dan niet langer de prins-regent, maar de koning zelf zijn, die een kabinetsformateur zal aanduiden. (Op reis vaar de diergaarde Blijdorp zijn 71 apen in volle sec slaags geraakt, waarbij 16 apen het leven lieten). Wat 'n- barre apekoppen, Zo maar vechten gaan aan boord, Dat geen mens ze meer kon stoppen, Dat is waarlijk ongehoord. Zes dozijnen kwaje apen, Wild elkaar in 't apenhaar, Zestien stuks op apegapen, Fel gebeten op elkaar. In een diergaarde bekeken Ziet de mens de aap als vriend, Maar van zulke apenstreken Is het mensdom niet gediend. Als zo'n apentroep zich ooit weer Met elkaar niet zou verstaan, Zou 't de mensen nopen nooit meer Met hun slag in zee te gaan. Wat zou nu de oorzaak wezen; In de apenmaatschappïj Doet men, heb ik vaak gelezen, Heel veel aan na-aperij. Wie kon hun het voorbeeld geven, Dat hier zo aansteeklijk was? Wellicht is, voel ik daar even, 's Mensen zwijgen hier van pas. P. GASüS De „stokebrand" is niet meer Soekarno en Hatta op 6 Juli terug Soekarno, Hatta en de andere republi keinse prominenten, die thans nog" op Ban- ka vertoeven, kunnen op zes Juli naar Djokja terugkeren, aldus heeft de sultan van Djokja in een brief aan de republi keinse delegatie medegedeeld. In deze brief, zo seint Aneta's corres pondent uit Djokja, nodigt de sultan alle consuls-generaal en leden van de UNO- commissie uit om de terugkeer bij te wo nen. De correspondent meldt voorts dat in de stad Djokja waar rust en orde heersen, erebogen worden opgericht en slagzinnen aangebracht waarin de republikeinse re gering wordt verwelkomd in haar hoofd stad. Reuter meldt dat leden van de republi keinse ondergrondse beweging, die in de stad hebben gewerkt als contactpersonen voor de republikeinse strijdkrachten en de Nederlandse autoriteiten nogal wat last hebben bezorgd, te voorschijn komen. Na het wegtrekken der Nederlanders ziet men in. de stad weer overal de roodwitte vlag. Republikeinse militairen en politie, die ex- na zes maanden guerilla in de rimboe niet slecht uitzien, patrouilleren in de straten, gereed om te schieten op plunderaars of lieden, die moeilijkheden willen veroor zaken. De verbinding met de buitenwereld, per radio of per vliegtuig, is nog niet her steld. Een militaire zegsman verklaarde dat Roem bij de onderhandelingen met de Ne- dei-landers aangaande de overgave van de stad, „klaarblijkelijk de kracht van de re publikeinse strijdgroepen, die de Neder landers hebben bevochten, heeft onder schat. Wij zouden, als met deze factor re kening was gehouden, veel betere voor waarden hebben kunnen bedingen". Deze zegsman zeide voorts, dat, als de order tot staken van het vuren zal worden gegeven, „onze mannen, als gedisciplineerde solda ten, eraan zullen gehoorzamen". Zaterdagmorgen is Georgi Dimitrof, de Bulgaarse minister-president, in een sanatorium te Moskou overleden. Dimi trof bereikte de leeftijd van 67 jaar. Dimitrof was enige tijd geleden naai de Sovjet-Unie vertrokken om er be handeld te worden voor een lever ziekte. In het communiqué over zijn dood dat door radio-Moskou werd uit gegeven, werd gezegd dat Dimitrof leed aan leververschrompeling, suikerziekte en aderverkalking. De bekendmaking van zijn dood geschiedde door het centraal comité van de communistische partij van de Sovjet-Unie en de raad van ministers. In deze verklaring werd Dimitrof gekenschetst als „de grote leider van de internationale arbeiders beweging". In Januari 1948 kwam Dimitrof in bot sing met Moskou toen hij in een rede zijn visie gaf op de wenselijkheid van een Bal kan-conferentie. Hij werd daarvoor scherp op de vingers getikt door de Prawda, die betoogde dat alleen de Sovjet-Unie de lei ding in zo'n federatie zou kunnen bekleden. Dimitrof gaf later zijn „fout" toe en zei dat de critiek van de Prawda een waarschu wing was voor „mogelijk schadelijk en thousiasme van de volksdemocratieën". De Rijksdagbrand. Dimitrof, die de „Bulgaarse stokebrand" werd genoemd, werd 18 Juni 1882 geboren. Hij was van 1935 tot 1943 secretaris van de Cominform. Hij werd tweemaal ter dood veroordeeld en ontsnapte ternauwernood aan talrijke aanslagen. In het proces van de Rijksdagbrand, waarin de Nedei-lander Van" der Lubbe ter dood w.ejd veroordeeld, werd hij vrijgesproken nadat hij zichzelf had verdedigd op een wijze die de algemene bewondering wekte door haar stoutmoedig heid. Hij was volgens een Amerikaanse ver slaggever „de enige man die Goering in het openbaar tot in zijn nek deed blozen van woede" en ontzenuwde na een mee dogenloos verhoor van de getuigen, alle tegen hem en zijn landgenoten Popof 'en Tanef ingebrachte beschuldignïgen. De Sovjet-Unie verleende hem na het proces de Russische nationaliteit waardoor hij naar Rusland kon gaan en deportatie naar Bulgarije, waar hij bij de toenmalige rege ring niet bepaald gezien was, voorkomen werd. Legendarische figuur. Dimitrof werd reeds op zijn achttiende jaar secretaris van de bond van typografen en organiseerde stakingen zonder tal. Hij ageerde hevig tegen de deelneming van Bulgarije aan de oorlog aan de zijde van de Centrale mogendheden en werd wegens „pacifistische agitatie" gearresteerd. Zijn twee ter dood veroordelingen geschiedden bij verstek en wel na een mislukte commu nistische opstand in 1923 en een ontplof fing in de kathedraal van Sofia. Hij werd in die tijd een legendarische figuur door zijn onverwachte verschijning op belang rijke vergaderingen en zijn spooiioze wijze van verdwijnen voordat de politie hem kon arresteren. Dimitrof vertrok in April van dit jaar „met verlof" naar Moskou. Hij liet een kern-kabinet achter onder leiding van Ko- loraf. Stalin houdt de wacht. Het stoffelijk overschot van Dimitrof werd eerst overgebracht naar het gebouw van de vakverenigingen in Moskou, waar het werd opgebaard. In de stad hingen overal zwarte vlaggen. Bij de baar stond een ere wacht die om de vijf minuten werd afge lost. Ook Stalin betrok met andere promi nenten de wacht bij de baar. De speciale trein waarmee het stoffelijk overschot zal wordén vervoerd, wordt Woensdag in Sofia verwacht. De Bulgaarse regering heeft besloten de nationale rouw uit te roepen. Drie leden van het centrale comité van de Bulgaarse communistische partij zijn naar Moskou vertrokken. Maarschalk Tito heeft een condolatïe- telegram gezonden aan de waarnemende Bulgaarse premier, Kolarof. Het luidt: „Wij zijn diep bedroefd over de dood van de grote strijder voor de werkende klasse Dimitrof. In naam van mijzelf en in naam van de Joegoslavische regering betuig ik mijn diepste gevoel van medeleven". Prins Bernhard hield receptie op de „Tromp" Zondag heeft Prins Bernhard in zijn functie van inspecteur-generaal der Ko ninklijke Marine een bezoek aan de oor logsbodems in de Mounts Bay te Penzance gebracht. Om vier uur arriveerde de Prins in zijn door hem zelf bestuurde Dakota op het vliegveld Culdrose bij Penzance. Per auto begaf hij zich naar Penzance, waar hij zeer hartelijk begroet werd door de bevol king. Op het vlaggeschip „Tromp" werd ter ere van de Prins een receptie gehouden, waar admiraal Sir. Rhoderïck McGrigor, opperbevelhebber van de thuisvloot, veld maarschalk Montgomery, vice-admiraal Rambert, de Franse bevelhebber, en alle ander vlagofficieren en commandanten van de Britse schepen hun opwachting kwamen maken. De Prins had een langdurig gesprek met veldmaarschalk Montgomery. Na de re ceptie gebruikte de Prins als gast van ad- mix-aal McGrigor het diner aan boord van de „Implacable". Bij zijn aankomst weer klonken 21 saluutschoten. Na het diner werden besprekingen gevoerd over de ma noeuvres. De Pxins heeft de nacht op de „Implacable" doorgebracht. Maandagmor gen bracht hij een bezoek aan het hoofd kwartier der operaties. De vloot is uitgevaren. Omstreeks half acht Maandagmorgen ver liet Prins Bernhard de „Implacable" om via het vliegveld Culdrose naar Plymouth te gaan. Het grootste deel der vlooteenheden had toen reeds Mounts Bay verlaten om in zes groepen oefeningen te gaan houden, waax-bij ook de „Piet Hein" met de „Johan Maurits", en de „Queen Wilhelmina" in gedeeld waren. Het vertrek uit de baai was een imposant gezicht en vooral de silhouetten der vlieg kampschepen maakten een machtige in druk. Massale schijnaanval van bommenwerpers op Londen En massale protest-telefonades van Londenaars De luchtoperatie „Foil" is na nachtelijke manoeuvres op het Zuiden, midden en Oosten van Engeland, Zondag besloten met een schünaanval op Londen door de groot ste concentratie bommenwerpers, die se dert het einde van de oorlog boven Enge land is waargenomen. Gedux-ende bijna een uur volgden de golven elkaar boven de hoofdstad op, waar vuren op de grond waren aangestoken om de schijn van branden te verwekken. Het lawaai van de „gevechten" hield de Londenaars geruime tijd wakker en even als op Zaterdag, de eerste dag van de oe fening werd herhaaldelijk telefonisch bij liet Ministerie van Luchtvaart geprotes teerd. De Britse minister van Luchtvaart Hen derson heeft verklaard, dat de luchtoefe- ning „Foil", waaraan behalve Amerikaanse exx Britse ook Nederlandse vliegtuigen hebben deelgenomen, een „buitengewoon groot succes" is geweest. Sommige nachten was bijna 100 procent van de staande Brit- se jager- en bombardementsmacht in de lucht, zo zeide hij. Luchtmaarschalk sir Basil Embry, hoofd van het jagex--commando zeide. dat het Britse jachtvliegtuig „nog het beste ter wereld was gebleven". Twee dingen waren in het bijzonder op gevallen: het grote percentage onderschep pingen op grote hoogte door Engelands nieuwste stx-aalgevechtsvliegtuigen de Meteors en de Vampires en de wijze, waarop het personeel gevolg had gegeven aan de eis tot grotere snelheid van plaats bepaling en melding van de aanwezigheid van vijandelijke vliegtuigen aan contröle- centra. Schout-bij-nacht J. J. Willinge, commandant van het Nederlandse vlooteskader, dat deelneemt aan de geccombineerde vlootmanoeuvres Exercise Verity" van de Westerse Unie, inspecteert de erewacht bij zijn bezoek aan het Britse vlaggeschip „Implacable". Hij is vergezeld door luitenant J. Maitland-Ward van de Britse Koninklijke Mariniers. Het woord is aan Robert Schumann: Alleen hem is lof nuttig, dia blaam op prijs weet te stellen. Zes leden van de toneelgroep Comedia vertrokken Maandagmorgen met de Con stellation „Gouda" naar Indonesië voor een tournee van zes weken. Voor Edy de Boer en Johan de Meester is dit tevens een hu welijksreis. Vooraan Henk Rigters (links) en Jack Dixon, daarachter van links naar rechts: Johan de Meester, Joeki Broedelet, Edy de Boer en Truus Dekker. Londense havenstaking schept critieke toestand Onze corx-espondent te Londen meldt: Het aantal in de Londense haven door de staking opgehouden schepen is reeds tot ruim 80 aangegroeid en meer dan 7600 arbeiders zijn zonder werk. Volgens de twee jaar geleden ingevoerde arbeidsrege ling, die allen een behoorlijke bestaans zekerheid verschaft, zijn de havenwex-kers verplicht de hen aangeboden arbeid te verrichten. De minister, George Isaacs, heeft er echter bij de directies op aangedrongen nog niet tot actie tegen de arbeiders over te gaan. Deze toestand kan echter niet eindeloos voortduren, naar hij in het La gerhuis verklaarde'in antwoord op vragen van Anthony Eden, die in feit optrad als woordvoerder van alle partijen, toen hij de eis stelde, dat in het belang van het land het werk onmiddellijk diende te worden hervat. De regering wtenst zich niet te mengen in détails over het conflict in Canada, waarvan de arbeiders zelf geen duidelijk beeld hebben en dat tot de grootste ver warring heeft geleid. De eixige maatstaf, die hier volgens de regering geldt, is de plicht van de arbei ders met betrekking tot wat hun contract eist en tegenover de uitex-st precaire eco nomische toestand van hun eigen land. Reuter meldt dat Sir William Lawther, voorzitter van de Britse nationale mijn- wèrkersbond, op de jaarlijkse conferentie van de bond, die heden is geopend, onoffi ciële stakingen heeft veroox-deeld en op gewekt tot verhoogde productie. Hij her haalde zijn waarschuwing van twee jaar geleden, dat het in het belang van de ar beiders is nauwkeurig na te gaan, wie het zijn die zo gemakkelijk lot staking oproe pen. Zij zijn uw vrienden niet, aldus Lawther. In Japan dreigt een algemene spoorwegstaking Het ziet er naar uit, dat Japan zich op de rand van een algemene spooi'wegstaking bevindt, die volgens waarnemers de rege ring ten val zou kunnen brengen. Vandaag wordt aan de eerste gxroep van de 95.000 spoorwegarbeiders, die als be zuinigingsmaatregel worden ontslagen, ont slag aangezegd. De machtige vakvereniging van spoorwegpersoneel verzet zich tegen deze maatregel en heeft haar leden ge ïnstrueerd het langzaam aan te doen of in massa ontslag te vragen. (Een algemene staking is in strijd met de Japanse wet). Het ontslag bij de spoorwegen is de eer ste stap van de regering om het overheids personeel met ruim 400.000 in te krim pen volgens de instructies van generaal „Wij zullen als het moet strijd niet uit de weg gaan' De heer A. C. de Bruyn, voorzitter van de Katholieke Arbeiders Beweging, heeft Zondag in een te Enschedé gehouden rede ook het conflict besproken, dat na de uit latingen van de heer Vermeulen in Genève tussen de confessionele en niet-confessio- nele vakbonden is ontstaan. „Wij zoeken de strijd niet", aldus de heer De Bruyn, „maar wij zullen hem als het niet anders kan, niet uit de weg gaan. Nu de door braakpoging gelukkig is mislukt, gebruike men geen andere middelen tegen de K.A.B." De heer De Bruyn sprak tijdens de vie ring van het zestigjarig bestaan der af deling Enschedé van de K.A.B.. Zij was de eerste vereniging van R.K. arbeiders in Nederland, waaruit later de K.A.B. is ont staan. „Wat in Genève is gebeurd", zo zei de heer De Bruyn verder, „kan ter lering en ter waarschuwing gelden. Het verbod om op straffe van onthouding der sacramen ten lid te worden van het N.V.V. wordt een ondragelijke inmenging in het be ginsel van vrijheid van vereniging be schouwd, het zou niet overeenkomen met het Handvest van de Verenigde Volken en het zou voorts in strijd zijn met de opvat tingen en resoluties van het latex-nationale Arbeidsbxxreau. De houding van de Rooms- Katholieke Kerk wordt onwaardig ge noemd. Dat verklaart de man, die mede op onze voordracht als arbeidersgedelegeerde naar Genève werd gezonden. De kwestie is er intussen niet gemakkelijker op ge worden, doordat naar het schijnt het Ne- dexiands Vakverbond de houding van zijn bestuurder dekt. Het N.V.V. heeft de dwaze en onware mededeling aan de aan val van Vermeulen toegevoegd, dat. de leiders van de Katholieke Arbeiders Be weging voortdurend aandrang zouden oe fenen tot handhaving van het verbod. Er is van de zijde van de K.A.B. nimmer ge sproken over het verbod. Binnenkort zal een arbeidersdelegatie uit Nederland een bezoek brengen aan de Verenigde Staten. Het N.V.V. heeft doen weien, dat het niet in gezelschap van de K.A.B. zal gaan. Een zelfde houding zal, tenminste als mijn inlichtingen juist zijn", aldus de heer De Bruyn, „door het N.V.V. worden aangenomen ten opzichte van een officiële uitnodiging om naar Engeland te gaan. Het N.V.V. wijst samengaan met de K.A.B. van de hand. Men kan dus niet zeggen, dat men de K.A.B. ongemoeid heeft gelaten. Is het overeenkomstig de regelen, welke een loyale gereglementeerde samen werking stelt, dat het N.V.V., misbruik- MacArthur, de opperbevelhebber in Japan, makende van zijn machtspositie, de K.A.B. en het C.N.V. van het overleg uitsluit en in die houding volhardt, nadat de anderen op herziening hebben aangedrongen?" Voorts verklaarde de heer De Bruyn dat de K.A.B. zich bij de propaganda nimmer op het bisschoppelijk verbod beroept. De bisschoppen hebben in hun laatste brief doen weten, dat het de plicht der katho lieken is, zich bij een katholieke organi satie aan te sluiten. Wie zich op andere wijze organiseert, pleegt verzet tegen de bisschoppen. De K.A.B. is weinig gevoelig voor op merkingen ontleend aan ledeneijfers. In dien de ambtenaren zich bij de K.A.B. hebben aangesloten, zal zij een ledental hebben van 310.000. De K.A.B. en het C.N.V. zullen gezaxnenlijk 460.000 leden tellen. „Al zou de sanctie worden opge heven, dan zou geen enkele der hier aan wezige twenthenaren overlopen naar het N.V.V.", zo besloot de heer De Bruyn. Hierna hield Kardinaal De Jong een korte toespx-aak, waarin hij de arbeid van de K.A.B. besprak en hulde bracht aan haar stichters. Met een pontificaal slui- lingslof.. gecelebreerd door Kardinaal De Jong, werd de herdenking besloten. Tsjechische regering wijst journalisten uit Godfrey Lias, de Pi-aagse correspondent van de Times en Harold Melahn van de Praagse staf van United Press zijn door de Tsjcchoslowaakse regering aangezegd het land te verlaten. Lias was reeds kortelings tijdens zijn vacantie meegedeeld, dat hij in ongenade gevallen was, doch de Tsjechoslo waakse regering stond hem toe terug te kei-en om zijn zaken te regelen. Politie-mannen vermoord op Sicilië Zwaargewapende Italiaanse politie is gisteren op Sicilië met tanks en pantserwa gens een nieuwe razzia begonnen naar aan leiding van het doodschieten van vier po- litie-agenten door bandieten, die, naar men gelooft, tot de bende van Salvatore Giuli- ano behoren. Te Portello della Paglia bij Palermo liep Zaterdag namelijk een politie-jeep in een hinderlaag en de inzittenden werden met handgranaten en tommyguns bestookt. Vier politie-agenten werden gedood en drie ge wond. Alle bandieten wisten te ontsnap pen. In de laatste twee jaar zijn bijna 80 politie-agenten op Sicilië door bandieten gedood. J Australische mijnwerkers gaan procederen De stakende Australische mijnwerkers zullen tegen de i-egex-ing een gerechtelijke procedure aanhangig maken over de rechtsgeldigheid van de nationale noodwet betreffende de mijnwerkersstaking die de banktegoeden van de stakende mijnwer- kersvakbonden heeft „bevroren", aldus heeft de voorzitter van het nationale mijn- wexkersverbond, Williams, te Sydney mee gedeeld. De staking, die haar tweede week ingaat, omvat thans 500.000 mijnwerkers. Treinverkeer in Berlijn is weer bijna normaal De eerste passagierstrein sinds het einde van de Berlijnse spoorwegstaking is Zon dag uit de Britse sector van Berlijn naar Keulen vertrokken. Het treinverkeer te Berlijn is thans bijna weer normaal, daar het goederenvervoer reeds Zaterdag was hervat. De Sovjets hebben echter de posttrein uit West-Duitsland opnieuw naar de Rus sische sector van Berlijn doen lopen. Hoge functionarissen van de Oost-Duitse spoox-wegen hebben Reuter meegedeeld, dat er nog enige moeilijkheden zijn. omdat verschillende functionarissen nog niet naar het hoofdbureau van de spoorwegen, dat in de Amerikaanse sector staat, zijn terug gekeerd. John Snyder gearriveerd De Amerikaanse minister van Financiën, John Snyder, is per vliegtuig in Parijs aangekomen. Hij is op weg naar Londen voor besprekingen met Europese staats lieden. Naar Reuter verneemt, zal Snyder ge durende zijn verblijf te Parijs bespi-ekin- gen voeren met zijn Franse collega Petsche en met de gouvex-neur van de „Banque de France", Baumgartner. Hax-riman heeft aan de pers verklaard, dat Snyder geen besprekingen zal voeren over het intei'-Europese betalingsverkeer, daar deze kwestie „gesloten" is. Snyder zal met de ministers van Financiën van Engeland en Frankrijk kwesties bespreken, die van „wederzijds belang" zijn. Japanse krijgsgevangenen uit Siberië terug Zaterdagochtend is het eerste uit Siberië gerepatrieerde convooi Japanse soldaten onder het zingen van de „internationale" in het station te Tokio aangekomen. Een menigte manifestaties op de perrons zong met de troepen (blijkbaar uitsluitend com munisten) mede. Duizenden communisten, die er niet in geslaagd waren het station binnen te ko men, wachtten op de straal, waar zij de soldaten luidkeels welkom toeriepen. De gerepatriëerden, die in het station moesten blijven om de treinen naar de pro vincie af te wachten, besloten het station ,te verlaten om samen met de menigte te manifesteren. Revolutionnaire liederen klonken boven de muziek van de polilie- fanfare uit. De manifestanten begaven zich naar het raadhuis waar de afgevaax'digden van de communistische partij de gerepatri- eerden die verzekerden dat zij teruggeko men waren „om te strijden", ontvingen. Er hadden slechts enkele onbeduidende schermutselingen tussen de politie en de betogers plaats. Vijf betogers werden ge wond en negen gearresteerd. Afscheid J. van de Kieft als directeur van „De Arbeiderspers" De heer J. van de Kieft is wegens het bereiken van de leeftijdsgrens afgetreden als directeur van de N.V. „De Arbeiders- pers" te Amsterdam. De nieuwe dix-ectie wordt gevormd door de heren H. van Kui lenburg en C. van der Waerden die sinds vorig jaar adjunct-directeur waren. Zaterdagmiddag hebben zeer velen tij dens een receptie in het Amstelhötel af scheid genomen van de heer Van de Kieft. Tot hen die de scheidende directeur van „De Arbeiderspers" vele goede wensen voor zijn verder ambteloos leven kwamen aanbieden behoorden de ministers Lief- tinck en Joekes, de oud-ministers Vos en Jonkman, een vertegenwoordiger van de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, de 87-jarige mevrouw M. Wibaut-Berdenis van Berlekom, vertegen- woordigex-s van talrijke organisaties, di recteuren van dagbladen en vele persoon- lijke vrienden. Zondagochtend heeft de heer Van de Kieft in een bijeenkomst in het City-the ater afscheid genomen van het personeel. J0c*»C»00iXi0CCC0CC0oaK'3000000C00Xi0CO:0000000C0C0000C» NOG WEINIG VERANDERING Verwachting, meedgedccld door het K.N.M.I. in De Bill, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, op gemaakt te 10 uur: Voor de Westelijke provincies: droog en overwegend zonnig weer. In de ochtend snel 6tijgende temperatuur, maar later op de dag binnendringen van koelere lucht bij wind van zee. Voor de rest van het land: droog, zonnig en warm tot zeer warm weer. Zwakke wind uit Zuidelijke rich tingen. 5 Juli: Zon op 4.27 uur, onder 21.02 uur Maan op 16.06 uur. onder 0.41 uur Hoogwatertqdcn: Maandag 4 Juli: 9.50—22.22 uur. Dinsdag 5 Juli: 10.56—23.26 uur. Laagwatertydcn: Maandag 4 Juli: 5.13—17.45 uur. Dinsdag 5 Juli: 6.17—18,57 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1