Haarlems Dagblad Britse zorgen Nog steeds geen accoord inzake het Oostenrijkse staatsverdrag 'Wj Britse goud- en doiiarvoorraad ligt onder „veiligheidsniveau" Van Zeeland doet nieuwe poging om de Liberalen mee te krijgen 63e Jaargang No. 19285 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Dinsdag 5 Juli 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 14,75. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en 6prcttjtc Daatlemacte Courant (3tnno 1696) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom VERSCHIJNSELEN DIE DUIDEN op een zorgelijke toestand in Grool- Brittannië nemen in de laatste maanden toe. Er is enerzijds een economische crisis in wording, waarvan wij de oorzaken heb ben uiteengezet. Onze financiële medewer ker heeft er Zaterdag in een uitvoerige beschouwing toelichting op gegeven. De minister van Financiën, Sir Stafford Cripps, zal het Parlement een overzicht van de toestand geven. Van regeringszijde wordt niet tegengesproken dat het Britse goud- en dollar-bezit twintig procent beneden de aangenomen veiligheidsgrens van 500 mil- lioen pond is gedaald. Bezorgdheid over de gang van zaken komt duidelijk tot uiting. Geen wonder. Nevens de economische crisis doen zich anderzijds verschijnselen voor, die men niet licht kan opnemen. Wilde stakingen breken herhaaldelijk uit, ofschoon een Labour-regering aan het bewind is. Premier Clement Attlee heeft in een rede te Manchester daafomtrent waarschuwende woorden tot de arbeiders gericht. Achttienduizend mensen luisterden naar hem. Hij hééft gezegd: „Sommige arbeiders schijnen niet te begrijpen wat op het spel staat. Er zijn diegenen die aan wilde stakingen deelnemen. Mogelijk is het gedachteloosheid of gebrek aan gevoel van verantwoordelijkheid dat hen tot dwaze acties brengt, die ernstige betekenis voor dit land hebben. De meesten zijn loyale in gezetenen, maar zij schijnen niet te be grijpen hoe gevoelig onze economische toestand is. Het vertragen van de lossing van schepeh, geladen met voedsel of grond stoffen, leidt tot verliezen van duizenden ponden sterling. Het brengt de voedsel voorziening en het werk van andere arbei ders in gevaar. Wij kunnen ons dat niet veroorloven-in deze moeilijke tijden. Over leg tussen werkgevers en werknemers en de regeling voor overleg en arbitrage zijn nooit zo hoog ontwikkeld geweest als nu De vakorganisaties is erkend en met de arbeiders wordt op zeer breed terrein over leg gepleegd. Maar wilde stakingen schaden ons land, de vakbeweging en de regering De enigen die daarbij winnen zijn zij, die ons grote sociaal-democratische experi ment gaarne zouden zien falen. Zij geven niets om dit land en het kan hen niet schelen of de bevolking lijdt. Geestelijk behoren zij hier niet thuis. Hun toewijding is elders. Maar het land, dat de commu nisten ondersteunen is uit een oogpunt van ware vrijheid, democratie en socialisme een der achterlijkste ter wereld. Rusland is een klassiek voorbeeld van de politiestaat, evenals Rusland onder de Tsaren een politiestaat was. Er zijn schrille klasse-tegenstellingen in Rusland. Er is geen vrijheid van het woord, van het geweten of van de persoon lijkheid. Het is collectivistisch maar zeker niet socialistisch'. Toch bezigen deze men sen, die iedere vrijheid onderdrukken als zij aan de macht zijn, de termen der democratie. Ik ontvang voortdurend hui chelachtige resoluties, waarin geprotesteerd wordt tegen beweerde inbreuken op de vrijheid in dit land. Ik krijg ook protesten omdat wij mensen, die niet te vertrouwen zijn, niet toestaan te werken op plaatsen waar geheime arbeid wordt verricht. Dat is walgelijke huichelarij van communisten die weten, dat hun geestverwanten in communistische landen een voortdurende zuivering toepassen en al diegenen uit hun luncties verwijderen, die ook maar in het minst blijken af te wijken van hetgeen hun heersers als hun leer beschouwen." Dit en meer van deze aard heeft Attlee in zijn waarschuwende rede tegen de ondermijners van Britse orde en eenheid en Brits landsbelang aangevoerd. Op dezelfde dag zei de Australische Labour- premier Chifley, sprekend over een staking in zijn land: „Ik zou liever uit het openbare leven gaan dan te wijken voor deze brute kracht-vertoningen." Het Russische offensief in de koude oor log duurt in verscheidene landen voort. De stemming onder het Britse volk is in het algemeen vrij triest. Er heerst veel ontevredenheid, omdat de levensduurte niet vermindert en men grote moeite heeft om rond te komen. In een Engels tijd schriftartikel wordt de heersende stem ming getekend als „veeleer ontmoedigd dan toornig". Maar er wordt veel gemopperd, hei meest onder gehuwde arbeidersvrou wen, die er niet meer in slagen de eindjes aan elkaar te knopen. Steeds meer gaan zij uit werken, hetgeen het gezinsleven ont wricht en ze vermoeid en prikkelbaar maakt. De meeste kunnen zich geen bio scoop meer veroorloven, die diende om de levensmoeilijkheden te ontvluchten. Of schoon het aantal dergenen, die steun in de godsdienst vinden, toeneemt vormen zij een minderheid. Dit maandblad verklaart: „De Britse vrouwen hebben buitengewoon zwaar moeten betalen voor de oorlog; zij zijn vermoeid." Als men aan deze dingen denkt op een tijdstip, waarop de economische crisis snel toeneemt, wordt het wel heel duidelijk hoe moeilijk de toestand in Engeland is ge worden. De onlangs gehouden locale ver kiezingen, waarbij de regeringspartij zoveel zetels verloor die aan de conservatieve oppositie ten deel vielen gaven een beeld van de heersen'de stemming. De Conserva tieven hebben nog steeds geen program ontwikkeld; hun oppositie draagt een negatief karakter. Dat vele kiezers naar hen zijn overgelopen is kennelijk geen uiting van toewijding, maar alleen van ontevredenheid. Men is ontmoedigd dooi de gang van zaken. In industriële en handels-kringen er vaart men, dat de Britse uitvoer zelfs in de landen met „zachte" valuta op belemme ringen stuit. Op menig gebied hebben de Britten hun productie sterk opgedreven. Maar wat baat dat als zij op gebrek aan koopkracht bij hun afnemers stuiten? Voor ons Hollanders geven deze moei lijkheden aan de overzijde der Noordzee allerminst reden tot voldoening. Zij zullen wellicht de Russen sterken in hun ver wachting van algemene economische crisis in het Westen. Wij hebben er^alle belang bij dat het goed gaat in het Westen. Hoe dat bereikt zou kunnen worden? Zelfs een land als Groot-Brittannië, zo- Veel groter dan het onze en evenals wij ge steund met Marshall-dollars, kan het niet meer alleen rooien. R. P. Adviescommissie. De minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een commissie van advies ingesteld voor vraagstukken, die betrekking hebben op de Nederlandse opera. In deze commissie zijn benoemd de heren H. Andriessen' te Utrecht, mr. A. W. R. baron Mackay te Am- Iterdam en M. A. Reinalda te Utrecht. Minderheden-kwestie blijft het struikelblok De plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken voor Oostenrijk zijn er gisteren weer niet in geslaagd overeen stemming te bereiken over de interpretatie van de instructies der Grote Vier ten aan zien van de kwestie der minderheden in Oostenrijk. De Sovjet-Russisch* afgevaardigde, Zaroebin, zei, dat de ministers instructie hadden gegeven een gedetailleerd statuut voor de Sloweense en Kroatische minder heden in Oostenrijk op te stellen. De Wes telijke afgevaardigden zeiden, dat de mi nisters eenvoudig hadden gevraagd te ver klaren, dat Oostenrijk de minderheids rechten moet garanderen. De drie Westelijke plaatsvervangers zeiden, dat zij hun regeringen om verdere instructies zouden vragen en de Britse af gevaardigde, Mallet, stelde voor dat de regeringen van Engeland, Frankrijk en de V.S. haar vertegenwoordigers te Moskou zouden instrueren de zaak met de Sovjet regering op te nemen. Onafhankelijkheid. De plaatsvervangers gingen daarna over tot bespreking van andere artikelen van het vredesverdrag, waarover nog geen overeenstemming is bereikt, in afwachting van een besluit der vier regeringen ten aanzien van de minderheidskwestie. Zij kwamen lot volledige overeenstem ming over artikel twee van het verdrag, dat de onafhankelijkheid van Oostenrijk erkent. De plaatsvervangers konden geen over eenstemming bereiken over de aanstelling van buitenlandse technici in de Oostenrijkse militaire en burgerluchtvaart en hun aan stelling bij de Oostenrijkse gewapende macht. Zaroebin verklaarde, dat hij bereid was een bepaling, waarbij wetenschappelijk onderzoek op atoom-gebied in Oostenrijk verboden zou worden, te laten vallen, in dien de andere plaatsvervangers een Sov jet-voorstel zouden aanvaarden, waarbij de UNO-Commissie naar Djokja om Soekarno in te halen Batavia 5 Juli (Aneta) De leden der UNO-commissie, de heren Cochran, Herre- mans en Critchle.y zijn heden met het vliegtuig der commissie naar Djokja ver trokken om getuige te zijn van de aankomst van Soekarno en Hatta. Het vliegtuig zal Woensdagochtend om 6.00 uur uit Batavia naar Banka vertrek ken om Soekarno en Hatta op te halen, waarna rechtstreeks zal worden doorge vlogen naar Djokja. Inmiddels zijn uit Batavia naar Banka de volgende republikeinen vertrokken: Maria Santoso, dr. Darmasetiawan, prof. Soepomo en mr. Soedjoni. De heren Lei- rjiena, Natsir en Halim, dieéMaandag naar Boekittinggi zijn gegaan om contact te zoekenmet Sjafroeddih Prawiranegara, worden niet voor de terugkeer van Soe karno in Djokja verwacht. Intussen ver- verneemt Aneta dat minister Kasimo, die bij de guerillatroepen verbleef, thans te Djokja is aangekomen. Generaal Soedir- man wordt daar Woensdag verwacht. In een rapport van de militaire waar nemers aan de UNO-commissie, waarin een overzicht wordt gegeven van het te rugtrekken der Nederlandse troepen uit de residentie Djokja en het overnemen van het gezag door de sultan, die de algemene leiding over de republikeinse troepen had, wordt gezegd, dat de ontruiming van de residentie zonder enig incident van belang is geschied. Het rapport meldt, dat de mi litaire waarnemers posities innamen tussen de terugtrekkende en oprukkende partijen. Zij droegen armbanden met het opschrift „United Nations" en bestreken met hun wit geschilderde UNO-jeeps, die een blauwe vlag voerden de corridor, die de twee legers scheidde. Wanneer op een gegeven ogen blik ge Nederlandse troepen terugtrokken tot een overeengekomen positie, dan waar schuwden de waarnemers de republikeinse commandant aan de andere zijde der cor ridor, waarna de republikeinse troepen op rukten en de zo juist verlaten posities be zetten. Is Wysjinski niet tevreden? Volgens het Amerikaanse tijdschrift „The United Nations World Magazine" (dat ech ter niet in connectie staat met de UNO) heeft Wysjinski zich als minister van buiten landse zaken onbekwaam getoond en is hij aanzienlijk in de achting van het Politbu reau gedaald. Het blad noemt de volgende incidenten, die tijdens de Parijse conferentie van de Grote Vier zouden zijn voorgevallen en het haalt daarbij „gezaghebbende diplomatieke bronnen" aan. Nadat zijn aanvankelijk optimisme op de Parijse conferentie door de Westelijke ministers de bodem was ingeslagen, zou Wysjinski Stalin als zijn opdrachtgever hebben willen doen optreden, doch ondanks 12 uur lang zenuwachtig pogen zou hij geen telefonisch contact met Stalin hebben gekregen. Voorts zou Wysjinski aan een diner in aanwezigheid van Acheson „de uitgesproken indruk hebben gevestigd, dat hij niet tevreden was over zijn eigen op treden als minister en in zovele woorden zou hij te kennen hebben gegeven, dal hü zijn energie liever aan de rechtsgeleerd heid zou wijden". Het blad verklaart, dat Wysjinski in „de meest diplomatieke taal" tegenover minis ter Schuman erop geduid zou hebben, dat de Sovjet-Unie een Frans-Russisch pact zo als dat tussen Stalin en Laval in 1935 is ge sloten, zou verwelkomen. Deze bedekte uit nodiging zou betekenen, dat de Sovjet- Unie zich zou distancieren van de activi teit der Franse communistische partij, in dien Frankrijk nu en dan in de raad van Ministers van buitenlandse zaken met de Sovjet-Unie zou meestemmen. Schuman zou er echter geen twijfel over hebben laten bestaan, dat Frankrijk aan de zijde van Engeland en de Verenigde Sta ten stond. aanstelling van buitenlandse technici bij de gewapende macht en de burgerlucht vaart verboden zou worden. De Westelijke afgevaardigden weigerden hiermee accoord te gaan. Verkeersdrukte in V.S. eist 250 doden Millioenen Amerikanen zijn in het afge lopen weekeinde de steden ontvlucht om verkoeling voor de drukkende hitte te zoe ken en het aantal slachtoffers tengevolge van verkeers- en andere ongelukken is dientengevolge zeer groot geweest. Volgens de laatste opgave zijn sinds Vrijdagavond reeds meer dan 250 personen om het leven gekomen. Verkeersongevallen eisten 133 mensenlevens, 64 personen verdronken, 12 kwamen door de hitte om het leven, 8 wer den gedood bij vliegtuigongelukken en 38 verloren het leven door andere oorzaken. Een recente foto van ons Koninklijk paar, dat overmorgen zijn koperen bruiloft hoopt te vieren. Morgen doet Cripps de boeken open. Reuters politieke correspondent schrijft, dat Sir Stafford Cripps, de Britse minister van Financiën, bezig is met het opstellen van zijn overzicht inzake de Britse econo mische problemen, dat hij morgen aan het parlement zal voorleggen. Volgens niet-officiele ramingen, welke echter uit regeringskringen niet worden tegengesproken, zou het goud- en dollar- bezit, dat Engeland voor het gehele ster- linggebied thans heeft, 100 millioen be neden het „veiligheidsniveau" van 500 mil lioen pond liggen. Er zijn aanwijzingen, dat de dollar- en goudreserves sinds Maart met 70 millioen pond zijn gedaald. Deze scherpe daling is te wijten aan de daling van de uitvoer naar het dollargebied. lagere ontvangsten voor grondstoffen uit het sterlinggebïed uitgevoerd naar dollar- landen, de verplichtingen in het kader van het inter-Europese betalingssysteem en een vermindering in de door Engeland ontvan gen orders, veroorzaakt door de geruchten over een mogelijke devaluatie van het pond sterling. Het Britse ministerie van Financiën heeft gisteren meegedeeld, dat de goud en dollarbetalingen aan België binnen het inter-Europese betalingsstelsel de vorige maand een recordcijfer hebben bereikt. De afwikkelingen beliepen in totaal 6.790.000 pond sterling aan België en 1.619.000 pond sterling aan Zwitserland. De financiële redacteur van Reuter voegt hieraan nog toe: Cripps zal Woensdag mo gelijk naar voren brengen, dat de Britse verliezen aan goud en dollars in het zo juist geëindigde kwartaal, voor wat België Zapotocky „Geschil tussen kerk en staat kan worden opgelost" De Tsjechoslowaakse minister-president Antonin Zapotocky heeft in een gisteren door hem gehouden redevoering onder meer verklaard dat het conflict tussen kerk en staat in Tsjechoslowakije door bespre kingen tot oplossing zou kunnen worden gebracht, „mits niet van buitenlandse zijde op negatieve wijze invloed wordt uitge oefend." Zapotocky zeide, dat het de schuld van de bisschoppen was, dat de besprekingen over het geschil moesten worden afgebro ken. Hij beschuldigde de bisschoppen er verder van in hun kanseltoespraken poli tieke aangelegenheden ter sprake te bren gen, alhoewel zij tezelfdertijd de priesters verboden zich met politiek bezig te houden. Met betrekking tot de door de wereld lijke overheid uitgevaardigde censuur op herderlijke brieven, verklaarde de Tsjecho slowaakse premier: „Wij zullen de priesters niet beletten hvrn taak op godsdienstig ter rein te vèrvullen, doch wij zullen optreden tegen hen, die van de kerk gebruik maken voor het bevorderen van bepaalde politieke oogmerken en die het volk trachten tegen te houden in zijn opmars naar het socia lisme." Nejedly, de Tsjechoslowaakse minister van Onderwijs, heeft in ^en toespraak tot Katholieke pelgrims te$3asava een tijd limiet gesteld voor de „uiteindelijke neder laag" van de kerkelijke hiërarchie in Tsje choslowakije. Nejedly zeide, dat dé „reactie haar kop weer heeft opgestoken, doch nog bang is en zich verschuilt in de kerk". „De reactie leed vorig jaar een neder laag in Februari", zo zeide Nejedly. „Zij zal dit jaar in Juli verliezen". Sneltrein ontspoord tussen Parijs en Straatsburg Vier personen kwamen om het leven en twaalf werden ernstig gewond tengevolge van het ontsporen van de sneltrein Straats burg-Parijs tussen Avricourt en Ember- ménil in het departement Meurthe et Mo selle in Oost-Frankrijk. Eén rijtuig werd ernstig beschadigd. In het ziekenhuis van Luneville wordt gezegd, dat in totaal meer dan dertig per sonen gewond werden. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. en Zwitserland betreft meer dan twee keer zo groot waren als in het voorafgaande kwartaal. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, is gistermiddag in Londen aangekomen. Hij lunchte vervólgens met Be vin. Volgens officiële mededeling zou hij be sprekingen voeren over de Raad van Europa, maar in Londen gelooft men, dat Schuman's onverwachte bezoek tot doel had een bespreking over Engelands econo mische positie, vóór de verklaring, die de minister van Financiën, Sir Stafford Cripps morgen in het Lagerhuis zal afleggen. Smoepeonfliet (In Engeland wordt overwogen snoep weer op de bon te doen omdat dc volwassenen zoveel snoep kopen, dat de kinderen er niet aan toekomen). Nou maar, dat is een historie, Denk u dat eens even in. Dat is op z'n minst, jandorie, Een conflict in het gezin. Vóór de snoeperige kindren 't Kunnen krijgen is 't aan kant, Daar de oudren het verhindren, Is me dat een Engel-land. Het gaat daar in de gezinnen Niet in minlijk overleg, Oudren, slokken het naar binnen, Snoepen 't voor de neusjes weg; Vóór de jeugd die ook haar recht hfeeft Er ook maar aan likken kon. 't Mag niet dat het kind het slecht heeft, Dan maar weer de bonbonbon. Kinderen met lege handen Zonder snoep, dat gaat niet aan, Ouwe snoepers aller landen Weest gewaarschuwd hoe 't kan gaan. P. GASUS Het woord is aan Comtesse Diane: De lente is het geluk in de lucht Commandant der Britse luchtafwee/ naar ons land De opperbevelhebber van de Britse lucht afweer, luitenant-generaal Sir G. Ivor Thomas, zal Woensdag uit Londen vertrek ken voor een bezoek aan België en Neder land ter inspectie van de twee Britse lucht- afweerbatterijen, die hulp verlenen bij de opleiding van bedieningsmanschappen voor luchtafweergeschut in deze landen. Gene raal Thomas zal per vliegtuig naar Meis broek in België gaan en Donderdag de 158ste batterij die bij Antwerpen gelegerd is, inspecteren. Volgende week zal hij de 209de batterij te Schalkhaar in Nederland inspecteren. DE BELGISCHE KABINETSFORMATIE Ook de Socialisten schijnen bij te draaien In een gisteravond te Brussel gehouden persconferentie verklaarde de Belgische kabinetsformateur Paul van Zéeland, dat hij opnieuw besprekingen heeft gevoerd met het „oomité van twaalf" der CVP. Dit comité blijft van oordeel, dat de konings kwestie zonder verwijl dient opgelost te worden, en het heeft Van Zeeland uitge nodigd zijn pogingen tot vorming van een nieuwe regering voort te zetten. Gistermiddag heeft Van Zeeland rapport uitgebracht aan de Prins-regent. Deze wenste aanvullende inlichtingen te ont vangen. In Brussel doet inmiddels het gerucht de ronde dat bij falen van Van Zeeland de voorzitter van de Kamer. Frans van Cau- welaert, met de taak van kabinetsforma teur zou worden belast. Zou Van Zeeland alsnog een geheel katholiek kabinet vormen, waarvan het eerste en enige doel zal zijn een oplossing te vinden voor de koningskwestie en mocht het parlement weigeren zijn vertrouwen in zulk een regering uit te spreken, dan zou zich ook de mogelijkheid voordoen van ontbinding der Kamers en het houden van nieuwe verkiezingen. In katholieke kringen wordt aange- Prins Bernhard en veldmaarschalk Montgomery hebben een bezoek gebracht aan de vloot der Westerse Unie, welke gezamenlijk oefeningen houdt. - Vim links naar rechts: Montgomery, Prms Bernhard en de opperbevelhebber der gecombineerde vloot- oefeningen, admiraal Sir Rhoderick McGregor. Zal Rusland Tifo nog eens in de steek laten Sovjet-Unie zou Triëst aan Italië willen laten United Press meldt dat er een belangrijke diplomatieke zet door Rusland wordt ver wacht in Triëst en dat deze wanneer zij komt het Westen voor de grootste moei lijkheden zal plaatsen. De strategie van de Sovjet-Unie zal, naar men verwacht, zeer simpel zijn: zij zal zon der meer toestemmen in de voorstellen van het Westen om Triëst aan Italië terug te geven. Zulks zou het Westen in een zeer onaan gename positie plaatsen. Want tien tegen één zal maarschalk Tito geen afstand wil len doen van zijn zóne in het gebied van Triëst en hij heeft in dat gebied voldoende troepen om zijn weigering kracht bij te zetten. Wanneer de Russen weer de Joegoslaven „verkopen" zoals zij dat deden bij de vredesonderhandelingen over Oostenrijk te Parijs, zal het Westen voer de volgende problemen gesteld worden: Wie zal de Joegoslaven dwingen hun zóne te verlaten? Wanneer het Westen deze taak niet op zich neemt, wat voor stappen zal Italië dan ondernemen? Wanneer de Joegoslaven niet gedwongen worden hun zóne te verlaten, wat zal er dan van het prestige van de Westelijke mogendheden in Italië terecht komen? De diplomatieke toestand is zeer veran derd sinds het Westen het voorstel deed om Triëst aan Italië terug te geven. De Ita liaanse communisten noemden het een re clamestunt voor de Christendemocraten aan de vooravond van de verkiezingen. Maar sinds die tijd heeft de Cominform haar maatregelen genomen tegen maar schalk Tito en de Verenigde Staten en Groot-Brittannië doen hun best toenadering te zoeken tot Joegoslavië. Tito is echter, hoewel hij uit de Comin form werd gezet, nog steeds een goed com munist en staat arwanend tegenover het Westen. Een Russische aanvaarding van het oude Westelijke voorstel zou al diegenen die thans Tito trachten te overtuigen dat vriendschap met het Westen de enige red ding biedt, danig aan de kaak stellen. Anderzijds kan het Westen niet meer af van haar belofte aan Italië en het zijn de Amerikanen en de Britten die troepen heb ben staan in Triëst en het zou hun plicht zijn te zorgen dat ook de andere zóne aan Italië werd overgedragen. Géén spoorweg- wèl havenstaking De afgevaardigden ter jaarconferentie van de Britse nationale vereniging van spoorlieden hebben eenstemmig het besluit van het dagelijks, bestuur om het voeren van een langzaam-aan-actie op te schorten, teneinde ministeriële interventie in het geschil mogelijk te maken, goedgekeurd. Reuter meldt voorts, dat tijdens een in Londen gehouden bijeenkomst der staken de bootwerkers met 2000 tegen twee stem men een motie is aangenomen, waarin de weigering om op Canadese schepen te wea ken, wordt bekrachtigd. De bootwerkers verklaarden wel bereid te zijn het werk óp schepen van alle andere nationaliteiten te hervatten. De werkgevers hebben geweigerd op dracht te geven tot het aanvangen der Ins- singswerkzaamheden aan boord van de andere schepen, zolang niet aan de lossing van de Canadese schepen wordt gewerkt. Devaluatie in Finland Naar Reuter uit Helsinki meldt heeft het bestuur van de Finse nationale bank gis teren besloten de Finse mark te devalueren met 17,7 pet., met ingang van heden. nomen, dat zi^lke verkiezingen de CVP ook de meerderheid in de Kamer zullen bren gen, waardoor«de wet, opgrond waarvan de koning in de onmogelijkheid wordt ver klaard het land te regeren en het regent schap wordt ingesteld, zou kunnen worden afgeschaft en de Koning naar België zou kunnen terugkeren. Socialisten niet tegen een volksraadpleging? In sommige Brusselse politieke kringen verluidt, dat de socialisten er in zouden toestemmen, dat een volksstemming wordt gehouden over de terugkeer van koning Leopold van België. Zoals bekend zou de koning er indertijd mede accoord zijn gegaan, dat hij ook na een volksstemming slechts dan naar België zou terugkeren, indien 70 procent der be volking zich hiervan voorstander verklaart. Koning Leopold gepolst. In een gisterochtend gehouden vergade ring van het CVP-bestuur met Van Zee land-is ook het onderhoud, dat de voor zitter van de CVP August de Schrijver het afgelopen weekeinde met de koning te Pregny heeft gehad, ter sprake gekomen. De koning zou aan De Schrijver nogmaals zijn voornemen te kennen hebben gegeven naar België te willen terugkeren en hij zou er niet aan denken, ten gunste van zijn zoon Boudewijn af te treden. Heden werd te Brussel bekend ge maakt dat Van Zeeland zijn bespre kingen met drie liberale leiders, name lijk de heren Motz, Dierckx en Mun- deleer, vanochtend heeft voortgezet. Varmiddag om 18 uur zal hij de pers het resultaat van zijn onderhandelin gen mededelen. In afwachting..van het resultaat der on derhandelingen, welke Paul van Zeeland vandaag met de leiders der liberalen zal voeren, waagt men zich in de wandel gangen van het parlement aan allerlei voor spellingen. De meest aannemelijke is misschien die, dat de kabinetsformateur er in zal slagen een katholiek-liberaal kabinet te vormen met een regeringsprogramma, waarin de oplossing van de koningskwestie niet meer dat dringende karakter zal dragen, dat de CVP hieraan oorspronkelijk had willen geven en waarin ook de wens der liberalen tot belastingverlaging en tot bestrijding van de werkloosheid tof uitdrukking zou komen. Sommige politici zijn echter van oordeel, dat reeds thans vaststaat, dat het onmoge lijk is tot een compromis over de konings kwestie te geraken met de liberalen en dat het er nog slechts om zou gaan de koning op elegante wijze aan te tonen, dat het onmogelijk is een regering te vormen, die zijn terugkeer kan bewerkstelligen. Vaticaan geeft instructies per radio Radio Vaticana heeft in een uitzending in het Tsjechisch aangekondigd, dat het Vati caan voortaan elke Donderdag de Tsjecho slowaakse geestelijkheid per radio instruc ties zal geven. STAKING IN ITALIë. Een half millioen Italiaanse textielar beiders zijn vandaag een staking van 24 uur begonnen om kracht bij te zetten aan hun eisen, tot vernieuwing der looncon- tracten. De metaalarbeiders in Italië zijn voor nemens a.s. Dinsdag een dag te staken. MORGEN OVERWEGEND DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Vanavond en vannacht in het bin nenland mogelijk enkele verspreid optredende regen- of onweersbuien. Overigens overwegend droog weer met nu en dan overdrijvende wolkenvelden en zwakke tot matige wind hoofdzake lijk tussen Noord-Weet en Noord. Vannacht minder warm- Morgen on geveer dezelfde temperatuur als van daag. 6 Juli: Zon op4.27 uur. onder 21.02 uur Maan op 17.45 uur, onder 0.58 uur Hoogwatcrtyden: Dinsdag 5 Juli: 10.56—23.26 uur. Woensdag 6 Juli: 12.07 uur. Laagwatertydcn: Dinsdag 5 Juli: 6.17—18.57 uur. Woensdag 6 Juli: 7.27—20.07 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1