c 3 De Zwitser Kuebler won de vijfde etappe Radio geeft Woensdag Q Wereldnieuws Dinsdag 5 Juli 1949 2 RONDE VAN FRANKRIJK De vijfde etappe van Rouen naar St. Malo over 293 km. werd gewonnen door de Zwitser Kuebler in 8 uur 27 minuten 13 seconden voor Gautliier, Tacca:, Marinelli en Dupont. Marinelli heeft zijn voorsprong als leider in het- algemeen klassement aanzienlijk ver groot. Twee Nederlanders- hebben de strijd moeten staken. De verdere uitslag luidt: 6. Robic 8 uur 32 min. 34 sec.; 7. Caput; 8. Ockers; 9. Bartali; 10. Sciardis allen zelfde tijd. Hoewel algemeen de verwachting heerste, dat het gezien de warmte en de grote afstand, wel wat kalm aan zou gaan, is de vijfde etappe een zeer levendige geworden. Spoe dig na de start trok er een groep van zeven tien renners tussenuit. .Langzaam maar zeker werd de voorsprong groter. Bij Pont-Levèque (80 km.) bedroeg deze bijna vijf minuten en bij Troarn (110 km.) reeds negen minuten. Daarna begon ook het grote peloton zich danig te roeren. Onder aanvoering van Bar tali en Ockers ondernam een kleine groep een achtervolgingspoging, die tot resultaat had, dat bij Caen twee minuten op de kopgroep was ingelopen. Een ernstige valpartij, waar van Coppi het voornaamste slachtoffer werd, geschiedde bij het passeren van Noyer (140 Ion.). Een toeschouwer wilde Marinelli een fles met drinken overreiken, maar kwam daarbij voor het wiel van de Italiaan Coppi, die in zijn val Marinelli met zich meesleepte. Marinelli begon onmiddellijk te repareren en Coppi keek triest naar zijn totaal ver- nielde fiets. Juist op het ogenblik dat hij een nieuw rijwiel kreeg had de groep, waarin Bartali en Ockers reden hem ingehaald. Bij Pont-Farcy (167 km.) waren er vier delen. Op kop lagen Marinelli, Dupont. Kuebler, Tacca en B. Gautliier, op 7 min. 35 sec. lag een groep van 38 renners, op 8 minu ten volgde Sciardis en tenslotte het grote peloton met 9% minuut- achterstand op de leiders. Bij Villedieu (197 km.) veranderde het aspect van de course volkomen. De groep BartaliOckers werd weer door het grote peloton ingehaald. De kopgroep bestond uit vijf man. Achter deze vijf was de positie als volgt: Magnï, Goasmat en Caput op 7 min. 25 sec., Cogan, Ockers, Camellini, Sciardis, Bartali, Robic en Massal op 8 min. 10 sec. Dan volgde een groep met Vietto, Diot, Brambilla op 9 min. en tenslotte het peloton op 12 minuten. Te St. Benoit-des-Ondes (278 km.) waren het nog steeds de vijf die dë leiding hadden. De tweede groep slaagde er niet in de uit lopers te bereiken. Het groepje, dat best.ond uit Magni, Goasmat en Caput, werd enkele kilometers voor de finish ingelopen door de derde groep, die onder leiding van Cogan reed. Tot in het stadion van - St. Malo ver anderde niets. De kopgroep kwam compact het velodrome binnen, een felle sprint volgde waarbij de Zwitser Kuebler over de meeste reserves bleek te beschikken. Bernard Gouthier van de Franse a-ploeg werd tweede en Tacca (lie de Francel derde. De Nederlanders De Ruiter en Pauwels hebben goed gereden. Ondanks hun gebrek aan ervaring, waardoor zij het geen enkele maal durfden wagen aan uitlooppogingen deel te nemen, hebben zij zich steeds gemak kelijk in het peloton gehandhaafd zonder ook maar een ogenblik last van de geweldige af stand. noch van de grote hitte te hebben gehad. De 32e plaats welke beiden ex aequo bezetten zegt genoeg. De Hoog en Syen hadden veel last van de warmte.-Zij handhaafden zich slechts met moeite in de groep van twaalf renners welke in de zelfde tijd als de Belg Van Steenbergen binnen kwam. De Hoog werd 70e, Syen 72. Tegenover de goede prestaties van De Rui ter èn Pauwels staat het minder prettige feit dat de Nederlandse ploeg tw.ee van haar leden verloor. De Korver en Lambrichs kon den niet op dreef komen. De krachtsinspan ning van vijf dagen heeft zich reeds bij hen gewroken. Zij hebben niet de kracht gevon den de etappe uit te rijden, zodat de Neder landse ploeg Dinsdag met vier renners de strijd zal moeten voortzetten. Na de vijfde etappe is het algemeen klasse ment: 1. Marinelli (lie de France) 33 uur 42 min. 26 sec.; 2. Magni (Italië b) 33.57.24; 3. Kuebler (Zwitserland) 33.57.28; 4. Dupont (België b) 33.58.59; 5. Tacca (lie de France) 34.01.06; 6. Diot (Frankrijk) 34.02.05; 7. Ockers (België) 34.02.14; 8. Teisseire (Frank rijk) 34.03.02; 9. Bartali (Italië) 34.05.48; 10. Cogan (West Noord) 34.06.08. In het algemeen klassement neemt De Rui ter de 45e plaats in met 34.27.45; Pauwels is 69e met 34,51.17. Syen 81e met 35.10.28 en De Hoog 92e in 36.19.24. Een hittegolf met tropische temperaturen maakt de Tour de France dit jaar tot een dubbele beproeving voor de renners. Ge lukkig zijn er overal langs de route goed aardige lieden die hun favorieten en passant iaat verkwikking trachten te bezorgen. Hier krijgt de Italiaan Ausonda ongevraagd en gratis een koude douche „in de schoot geworpen". Nederlandse za! pogen het Kanaal over te zwemmen Mevrouw Willy CroesVan Rijsel uit Am sterdam vertrekt vandaag per KLM-toestel naar Engeland, om binnenkort te trachten het Kanaal tussen Dover en Calais, een af stand van 32 km. over te zwemmen. Indien zij slaagt is zij de eerste Nederlandse zwem ster, die de tocht vqlbrengt. Regelmatig heeft mavrouw Croes in het Overdekte Zwembad in Amsterdam geoefend en zij heeft ook van Stavoren naar Enkhuizen gezwommen in negen en een half uur. Zwemfeest voor Heemsteedse scholieren Het schoolzwemfeest, dat HPC elk jaar houdt, is ook ditmaal uitstekend verlopen. .De inschrijvingen waren buitengewoon goed. Ondanks het uitgebreide programma wer den de nummers vlot afgewerkt. Aan het einde van de middag reikte de vëorzitter van de Schoolzwemfeestcommissie dé prijzen uit. Estafette meisjes lagere scholen: 1. Bosch en Hovenschool: 2. Crayenesterschool; 3. Nic. Beetsschool; 4. Voorwegschool. Jongens: 1. Crayenesterschool; 2. Voorweg school; 3. Bosch en Hovenschool; 4. Nic. Beetsschool. Estafette meisjes Muloscholen: 1. Bronstee- school. Estafette jongens: 1. G. Bargerschool 1; -2. Bronsteeschool; 3. G. Bargerschool 2, De wisselbeker voor de lagere scholen werd gewonnen door de Crayenesterschool met 52 punten. Schaken Zomertournooi begonnen Dat het zomerschaaktournooi. thans voor de tweede maal door de Schaakclub „Haarlem" voorbereid, in de smaak valt. blijkt wel uit het aantal deelnemers, dat zich opgaf. Niet minder dan 69 schakers uit Haarlem en om geving dingen mee. Een bijzondere attractie is hét meespelen van de oud-kampioen van Haarlem H. Bouw meester, die al ruim een jaar in Amsterdam verblijft en daar fraaie successen boekte. J. Blokker, die hem in de eerste ronde tot tegenstander had, werd tot uitstekend spel gestimuleerd, had zelfs de partij kunnen win nen toen een blunder Blokker een nederlaag en Bouwmeester de zege bracht. De uitslagen luiden: Hoofdklas A: J. BlokkerH. Bouwmeester. 01; F. MïnnemaH. Schmitz 01. Hoofdklas B: P. 't Hart—G. B. v. d. Velde 01; J. BonkenburgP. v. Ouwerkerk 10; A. Schneidersmr. G. Snoek Henkemans VJ. Eerste klas C: J. A. v. EmmerikJ. J. C. W, Koker 10; J. D. Ravensbergen1—W. G. A. Verleur 10. Tweede klas A: P. StamH. I. v. Es 10; C. KorthuysN. J. W. Hoogland 01. Tweede klas B: J. Fi ZyvarterJ. Snoek Sr. 0—1: F. W. Barthel—J. KxuUp 0—1. Tweede klas C: P. in den BerkenE. Win kel 10: B. A. GeerlingsC. Rothert 01. Derde, klas A: H. D. J. SlentersH. J. Raken 01. Derde klas B: H. Slenters Sr.P. J. v. Ton geren VS1-1'; Th. J. SchoorlF. Verhoeve 10; J. ReeuwijkW. Hoff 10. HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00, 23.00 uur. Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Reveille. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Cello recital. 9.00 Voor jonge zieken. 9.30 Viool concert in a. Dvorak (Yehudi Menuhin met Parijs conuservatiumorkest) Suite „Daphnis et Chloë", Ravel. 10.30 Morgendienst. 11.00 Liederen van Fauré. 11.15 Platen. 11,40 Orgel. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Land--en tuin bouw. 12.33 Orkest. 13.15 Trio Fantasia. 13.45 Rhapsody in blue Gershwin. 14.00 Bondsdag Gereform. mannenverenigingen. 15.00 Ka mermuziek: Tweede pianotrio. Turina.; Strijktrio, Van Otterloo. 15.30 Blaaskwintet met piano. 16.00 Voor philatelisten. 16.15 Jeugdprogramma. 17.30 Orgelconcert. 18.00 Koor. 18,30 Strijdkrachten. 19.15 Piano-duo De RaaffSchutte. 19.30 Actueel geluid. 19.45 Platen. 20.15 Holland Festival. Concertge bouw-orkest onder dr. Anthon van der Horst, met Kathleen Ferrier, alt. Dora van Doorn- Lindeman, sopraan, Erna Spoorenberg, so praan, Jan Schipper, tenor en Willem Ra- velli, bas. Vierde suite, Cantate no. 169 en Magnificat van J. S. Bach; Te Deum van H. Purcell. 22.30 Vocaal kwartet. 22.45 Overden king; 23.15 Operette-muziek. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00. 18.09, 20.00 23.00 uur Nieuws. 7.15 Lichte klanken. 8.15 Walsen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Symphonisch concert. 10.00 „Moeder en kind". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Kookles. 10.35 Voor de vrouw, 11.00 Non-stop-programma. 12,00 Accordeola. 12.33 Platteland. 12.38 Orgel. 13.20 Millersextet. 13.50 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.1,5 Kamerorkest. 15.00 Voor zieken. 15.30 Kin derkoor. 15.50 Fietstocht. 16.00 Hongaarse Rhapsodic no. 2, Liszt. 16.15 Voor kleuters. 16.30 Voor de jeugd. 17,15 Orkest Malando. 18.20 Licht zang- en pianoprogramma. 18.45 West-Europesc commentaar. 19.00 Christelijke jongeren. 19.15 „Het nieuws uit Indonesië". 19.30 V.C.J.C. 19.45 Wereldraad van Kerken. 20.05 Dingen van de dag, 20.20 Omroeporkest speelt Dvorak en Tsjaikofski. 21.10 „Per luchtpost", luisterspel. 22.15 Metropóle-orkest. 22.45 Boekbespreking. 23.15 „Hit-kit". 23.45 Richard Tauber. Vliegramp bij Bari geen gevolg van sabotage Onderzoek naar de oorzaak duurt nog voort Zoals wettelijk voorgeschreven, heeft de officier van Justitie te Haarlem, onder wiens arrondissement zich ook Schiphol be vindt, de rijksrecherche op het vliegveld formeel opdracht gegeven na te gaan of de identificatie van de slachtoffers van de ramp juist geschied was. Eerst daarna kon hij de vereiste vergunning tot begraving der slachtoffers, die immers een niet- natuurlijke dood waren gestorven, afgeven. Naar bekend is de identificatie, der slacht offer-s bij de ramp te Prestwick destijds met grote moeilijkheden gepaard gegaan. Na de laatste ramp heeft de K.L.M. voor de identificatie zorg gedragen met mede werking van enkele andere, ook Italiaanse, instanties. Het onderzoek van de recherche heeft zich, omdat in Bari geen Nederlands justitie-ambtenaar aanwezig was, moeten beperken tot controle van de sieraden (rin gen, broches, e.d.) en stukjes kledij, die in Italië op de stoffelijke overschotten zijn gevonden. Bovendien heeft de justitie ken nis kunnen nemen van de medische verkla ringen. Bij de rijksrecherche op Schiphol heerst niet de mening, dat de ramp aan sabotage zou zijn te wijten. Deze mening is gebaseerd op mededelingen, die de rijksrecherche heeft ontvangen van de zijde der K.L.M.- autoriteiten en instanties, die zich met het onderzoek naar de oorzaak van de ramp hebben belast. Naar beleend ontbreken nog de stoffelijke resten van 10 slachtoffers: acht leden der bemanning en twee passagiers. Gehoopt wordt, dat deze nog zullen worden gebor gen üit het voorste, nog niet gelichte deel der neergestorte machine. Volgens de rijksrecherche heeft het on derzoek, dat ingesteld is op de uit het wa ter gelichte staart van het toestel geen spoor van sabotage opgeleverd. Dat de staart in de lucht reeds van het toestel zou zijn af geknapt, zoals ooggetuigen hebben beweerd, wordt voor uitgesloten gehouden, omdat het voorste en achterste gedeelte van het toe stel zeer dicht bij elkaar onder hef water lagen. Evenmin zou zich in de lucht in het toestel een explosie hebben voorgedaan. Vermoedens over de werkelijke oorzaak schijnen intussen wel te zijn gerezen, maar het verstrekken van inlichtingen hierover achtte de rijksrecherche nog niet verant woord. Boeren van Walcheren naar de Noord-Oostpolder Wil de herverkaveling van Walcheren slagen, dan moeten 150 landbouwers naai de Noord-Oostpolder vertrekken. Hiervoor worden 3000 ha gereserveerd. Bij de eerste uitgifte werden aan 46 gegadigden bedrij ven toegewezen. Vijf boeren hebben zich nu teruggetrokken. De overigen hebben een verklaring ingezonden, dat zij met de plaat sing in de polder accoord gaan. Van deze eerste uitgifte zijn thans nog i3 bedrijven toe te wijzen. In de komende dagen zullen tevens ge gadigden worden opgeroepen voor grond- uitgifte in 1950. De plaatsing houdt uiter aard nauw verband met de bouw van de boerderijen, maar verwacht wordt, dat on geveer 15 bedrijven van 12 ha, ongeveer 15 van 18 ha en een aantal grotere bedrijven (24 en 36 ha) zullen kunnen worden uit gegeven. De grond, die door het vertrek van land.- bouwers op Walcheren vrij komt, zal, in afwachting van de herverkaveling, tijdelijk aan andere boeren worden verpacht.. MEER PAARDENROOKVLEES OP DE VLEESBON. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat op een bon voor 100 gram vlees in plaats van 100 gram nu 150 gVam paar- denrookvlees verkrijgbaar zal zijn. Voorts zal men van nu af aan op een bon voor 100 gram vlees desgewenst 100 gram pekelspek kunnen kopen. Bejaard echtpaar te Zeist door instortende muur gedood Maandagmiddag is in de Eerste Dorps straat te Zeist een ongeveer 21/-, meter hoge muur ingestort, waarschijnlijk door dat deze aan de binnenzijde te hoge druk ondervond van daartegen gestort grint. Een tweetal voorbijgangers, een reeds bejaard echtpaar, dat zijn vacantie te Zeist door bracht bij een schoonzoon, werd door het neerstortende puin gedood. De man vond onmiddellijk de dood, "de vrouw overleed een uur later. Het ingestorte halfsteens muurtje is indertijd in opdracht van de Duitsers gebouwd ter afscheiding van een parkeerplaats voor motorvoertuigen. Poii- tie, arbeidsinspectie en bouwpolitie stellen een onderzoek in. Het euvel geschiedde juist toen een nieuwe voorraad grint werd bij gestort. Spaarsaldi in Mei gestegen Uit de door de Nederlandse Spaarbank- bond gepubliceerde cijfers blijkt, dat in Mei bij de algemene spaarbanken werd ingelegd 35.386.566 en terugbetaald 32.177.143. Het spaartegoed vermeerder de dus met 3.209.423. In de eerste 5 maanden van dit jaar beliepen inleg en terugbetalingen respectievelijk 169.371.116 en 149.298.139, hetgeen voor deze pe riode een vermeerdering van de spaargel den met 20.072.977 betekent. Bij de bankspaarbanken waren inleg en terugbetaling in Mei respectievelijk 2.488.537 en 2.141.155 en in de eerste 5 maanden respectievelijk 13.064.900 en 1-1,255.943. t Bij de spaarbank te Rotterdam werd in Juni ingebracht 2.862.812 en terugbe taald 2.762.582. Er werd dus 100.230 meer ingelegd dan terugbetaald (vorig jaar 596.000 meer terugbetaald dan in gelegd). Per 30 Juni was aan 310.079 inleg gers 87.009.000 verschuldigd (December 1948 83.435.000). Bij de Nutsspaarbank te 's-Gravenhage werd gedurende Juni ingelegd 3.602.355 en terugbetaald 3.596.943 zodat het spaar tegoed met 5.412 vermeerderde. Het te goed bedroeg per ultimo Juni 83.937.55è. (December 1948 78.841.059). Mijdrechtse overweg eist weer een slachtoffer Voor de tweede maal in een week tijds is op de onbewaakte spoorweg-overweg te Mijdrecht een ongeluk gebeurd. Beide on gevallen eisten in totaal twee levens. Donderdagavond werd een personenauto door een goederen trein uit Vinkeveen ge grepen en 260 meter meegesleept. Een dame uit Heemstede kwam hierbij zoals gemeld om het leven. De bestuurder, haar echtge noot, kon na twee uur werken uit de' wrak stukken worden bevrijd en werd met ern stige verwondingen naar een ziekenhuis te Haarlem overgebracht. Gistermiddag heeft een inwoner uit Utrecht op dezelfde plaats het leven ver loren. Omstreeks half vier werd zijn per sonenauto door een passerende locomotief gegrepen. Hij werd uit zijn wagen tegen een telefoonpaal geslingerd en overleed even later aan zijn verwondingen. Handel in peulvruchten van nieuwe oogst is vrij Leveringsplicht voor voeder- granen komt te vervallen Er is een plan in studie om voor de voer- granen rogge, gerst, haver en gemengd ge was van de oogst 1949 geen leveringsplicht meer aan de telers op te leggen. Deze soor ten graan zouden dan onbeperkt voor vee- voedering in het eigen bedrijf gebruikt mogen worden. De voorschriften inzake de aflevering van en de handel in inlandse voergranen blijven echter van kracht. Tarwe van de oogst 1949 zal.niet voor veevoederdoeleinden mogen worden ge bruikt. De telers zullen de ge'hele opbrengst moeten verantwoorden of zullen een leve ringsverplichting krijgen in de vorm van een zogenaamde „aanslag". Peulvruchten en zaden van de oogst 1949 zullen niet meer aan beperkende bepalingen gebonden zijn. De afzet van en de handel in deze produc ten zal geheel vrij zijn. Geleidebiljetten voor het vervoer zullen niet meer worden gebruikt. Negentien brandjes op de Veluwe De Veluwse bosbrandweer moest Maan dag niet minder dan negentien maal uit rukken voor de bestrijding van bos- en heidebrandjes. Door snel optreden bleef de schade betrekkelijk gering. Nu de vacanties zijn begonnen en de grote droogte het brandgevaar sterk heeft doen stijgen, doet de bosbrandweer een 'dringend beroep op allen, die naar buiten trekken om de uiterste voorzichtigheid met vuur in acht te nemen. „De vergeten lucifer" Jaarlijks trekken duizenden vaeantiegan- gers naar bos en heide, om te genieten van de rust en de schoonheid, welke een der gelijke omgeving biedt. De ervaring heeft echter geleerd, aldus het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dat. de waardering voor deze schoonheid dikwijls veel te wensen overlaat, hetgeen blijkt uit het feit, dat jaarlijks honderden hectaren bos en heide, als gevolg van on achtzaamheid bij het gebruik van vuur, ten prooi vallen aan de vlammen. Maandag 11 Juli zal nu van 19.45^20.00 uur voor de zender Hilversum I een hoor spel worden uitgevoerd, gebaseerd op de gevaren die het gebruik van vuur in bos en heide met zich brengt. De titel van het hoorspel is: „De vergeten lucifer". Nederlandse boeienlegger op een mijn gelopen De boeienlegger „Coldewey, een aan Ne derland toegewezen restitutieschip dat mo menteel in charter voor Engeland vaart, is Dinsdagmorgen omstreeks negen uur ten Noord-Oosten van het lichtschip Elbe II in de monding van de Elbe op een mijn ge lopen. Het schip meldde dat het in zinkende toestand verkeetde en verzocht onmiddel lijke hulp. (De boeienlegger „Coldewey" hoort thuis in Den Helder. Het is een voormalig Duits vaartuig, dat enkele maanden geleden aan Nederland werd toegewezen. Onlangs deed het schip de haven van IJmuiden aan). Nader werd gemeld, dat de Coldewey sleepbootassistentie had gekregen. De bemanning Is door de sleepboot over genomen. LANDELIJKE SAMENWERKING IN HET BOUW- EN TIMMERBEDRIJF. De bestaande federatieve samenwerking tussen de Bond van Timmerliedenpatroons in Friesland en de Provinciale Groninger Patroonsorganisatie is omgezet in een lan delijke federatieve samenwerking, waarbij zich plaatselijke en gewestelijke organisa ties in het bouw- en timmerbedrijf kunnen aansluiten. Toegetreden zijn reeds de Nederlandse Bond van Burger- en- Bouwvakpatroons, gevestigd te Amsterdam, en de Vereniging Algemeen Vrij Bouwbedrijf, gevestigd te Apeldoorn. De nieuwe organisatie zal de naam voe ren van Federatie van Bouwvakpatroons Organisaties in Nederland (F.B.O.N.). Voorzitter is de heer Schoppen te Akkrum (Fr.) en secretaris de heer J> Bunk, Van Slingelandtstraat 12, Den Haag. Handelsverkeer met Denemarken In Kopenhagen zijn handelsbesprekingen gehouden tussen een Deense delegatie en een Nederlandse delegatie, welke onder leiding stond van dr. H. van Blankenstein, directeur van de Buitenlandse Economische Betrekkingen. Deze besprekingen hadden ten doel het handelsverkeer voor de perio de van 1 Juli 1949 tot 30 Juni 1950 te regelen. In het protocol, dat naar aanleiding van deze onderhandelingen werd opgesteld en op 2 Juli werd ondertekend, verklaren bei de delegaties, dat de handel tussen Neder land en Denemarken zich op een bevredi gende manier heeft ontwikkeld en dat het derhalve aanbeveling verdient niet tot het afsluiten van een nieuw accoord over te gaan doch het oude verdrag, zij het met enige wijzigingen, te verlengen. Deze wij zigingen zijn noodzakelijk wegens de ver anderde omstandigheden en de nieuwe mo gelijkheden, welke zich met betrekking tot de uitwisseling van goederen hebben voor gedaan. De voornaamste producten welke Dene marken het komende jaar naar Nederland zal exporteren zijn vee, zaden, machines, cement (in het bijzonder voor de overzeese gebiedsdelen) en paling. Nederland zal naar Denemarken uitvoeren ruwe tabak, copra, palmpjtten, coprakoeken, ruw ijzer, rayon garens, textiel, elctrotechnïsche en andere machines. In totaal zal de Deense export een waar de hebben van 82 millioen Kronen. De Ne derlandse leveringen aan Denemarken zul len een waarde vertegenwoordigen van 110 millioen Kronen. ^OG GEEN DATUM VASTGESTELD VOOR DE REGERINGSVERKLARING. In de vergadering van de ministerraad van gisteren is nog geen datum vastgesteld voor de regeringsverklaring betreffende het Indonesische vraagstuk. Hedenavond zal minister' Van Maarse- veen met de Indonesische commissie uit de Tweede Kamer vergaderen. De heer J. M, Ridderikhoff nam afscheid van de P.T.T. Onder grote belangstelling heeft de heer J. M. Ridderikhoff, inspecteur bi.i de Pos terijen, in Brinkmann te Haarlem afscheid genomen van het bedrijf, waaraan hij zich gedurende 47 jaren in tal van functies met zijn gehele persoon gegeven heeft. ,De bijeenkomst werd'' opgeluisterd door de Haarlemse Postfanfare en het Haarlems Postaal Mannenkoor. Naclat de Adjunct-Inspecteur der PTT de heer H. Groeneveld -de aanwezigen had welkom geheten schetste de heer Neher, Directeur-Generaal der PTT, de verdien sten van de heer Ridderikhoff. In het bij zonder bracht hij in herinnering de tijd ge durende welke de heer Ridderikhoff op last van de bezettende macht uit zijn be trekking ontslagen w,as geweest. „De Duit sers mochten U niet", aldus de heer Neher, „en "dit is mede de reden, dat men vandaag in zo grote getale is opgekomen als bewijs, dat wij U wel mogen". De heer F. A. Hofman, Hoofddirecteur der Posterijen zei, dat de scheidende baan brekend werk had verricht op het gebied van de modernisering van de inrichting en outillering der PTT kantoren, de mecha nisatie en het posttechnische meubilair. Spreker eindigde met voorlezing te doen van de beschikking tot toekenning aan de beer Ridderikhoff van de gouden afscheids- penning van het Staatsbedrijf der PTT, een onderscheiding, toegekend op grond van zijn voortreffelijke dienstuitvoering. De heer W. H. Grevelink, directeur van het Post en Telegraaf kantoor te Alkmaar vertolkte de gevoelens van het personeel werkzaam op de kantoren in de afdeling Noordholland en bood een boekenkast en bloemen aan. De heer H. Groeneveld, adjunct-inspec teur der PTT te Haarlem herinnerde na mens het personeel van het Inspectiebureel aan de nu afgesloten periode van voor treffelijke samenwerking met de heer Rid derikhoff. De heren Van Veen, oud-hoofddirecteur der PTT, E. Fokkinga, directeur van het Postkantoor te Rotterdam, Lind, inspec teur der Radiodistributie, J. Chr. Smid, inspecteur der PTT te 's-Gravenhage, Van Engelen uit Einlioven en Van der iyeldt, namens de PTT amusementsverenigingen gewaagden van de wijze waarop zij in vroegere perioden van de loopbaan van de heer Ridderikhoff met hem hadden samen gewerkt. Namens de Vereniging van Ho gere Ambtenaren der PTT sprak de heer H. J. Schouten, inspecteur der PTT te Leeuwarden. De heer Ridderikhoff dankte de spre kers voor de hem gebrachte hulde die hij overbracht op alle medewerkers in de af deling Noordholland. Nadat de heer Neher een welkomstwoord tot de opvolger, de heer L. J. H. Kersten had gericht was er gelegenheid om van de heerRidderikhoff en zijn familie afscheid te nemen. Panda era de Meester ^Wereldverbeteraar 15. Eigenlijk was het dus maar een onge zellige toestand daar in het Dolle Oks hoofd; de arme heer Jeroen de Blaet zat met een ongelukkig gezicht voor zich uit te staren, en Panda was boos omdat hij goede werken wilde doen en het horloge met. het loterij-briefje op wilde sporen, en Joris Goedbloed die zat daar nu maar met een stelletje boeven kaartspelletjes te spe len! Waar moet dat heen? Nu, waar dat heen moestdat kreeg Panda op een gege ven moment in de gaten. Hij zat kwaad naar Joris Goedbloed te kijken en toen zag hijdat deze stlletjes een valse kaart uit een mouw van zijn jas liet glij den! „Oh, Joris! Je speelt vals! Dat mag je niet!" riep Panda verschrikt. Nu, daar waren Geert Graai en de andere boeven natuurlijk erg kwaad om! Joris zat steeds rnaar te winnen, en nu bleek dan, dat hij dat niet op een eerlijke wijze had gedaan! Daar namen de boeven geen genoegen mee. Ze stonden op, want nu voelden ze er wel iets voor om Joris te slaan. Maar als je nu denktdat Joris uit het veld geslagen was dan vergis je je erg! „Hé nu, goede man nen," zo sprak hij, „gij duidt mij toch niet euvel dat ik enkele azen en koningen in de mouwen had en die zo nu en dan eens in het spel gebruikte? Komt nu toch! Het is toch maar een spelletje! Verstaat gij dan geen scherts?" En terwijl hij sprak sprong hij overeind en trok hij met gewel dige snelheid alle boeven aan hun mouwen, hun broekspijpen en hun boordjes, met het gevolg dat er een hagel van valse kaarten over de tafel viel. „Ik zie, dat gij dit kunst je ook kent," s&rtJc Joris tevreden,.., Gedenkboek over „Een eeuw krankzinnigenverpleging" Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het Provinciaal Ziekenhuis na bij Santpoort is onder de titel „Een eeuw krankzinnigenverpleging" een gedenkboek verschenen. De commissie van redactie bestond uit de heren A. W. Michels, G. Kraus, J. M. Rombouts, R. Verbeek en P. van der Esch. De commissaris der Koningin dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk spreekt in een artikel de dank en de be wondering van het provinciaal bestuur uil- voor al hetgeen er in cie afgelopen eeuw door geneesheren, verplegend- en admini stratief personeel tot stand is gebracht. „Terwijl de verbetering van sociale mis standen, de vooruitgang van de hygiëne en de geneeskunde, de bestrijding van alcoho lisme en van geslachtsziekten het aantal geestelijk oiivolwaardigen deden dalen, hebben daarnaast de ontwikkeling van het gejaagde en gedeséquilibreerde grotestads leven en de hevige spanningen, door twee grote wereldoorlogen opgeroepen, de da gelijkse levensstrijd van maar al te velen tot een te zware taak gemaakt. Wij moeten dan ook wel het gevoel krijgen dat wij op dit gebied nog slechts de gevolgen verzach ten, maar niet de oorzaken wegnemen, maqr dit laatste is niet de taak van de staf van het Provinciaal Ziekenhuis, maar van ieder mens, die beseft dat hij mede verant woordelijk is voor de maatschappij waarin hij leeft en zich zijn plicht als zedelijk we zen bewust is", aldus dr. baron de Vos van Steenwijk. Over het ontstaan van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen „Meerenberg" en wat daaraan voorafging schrijft de heer J. H. Pameijer, inspecteur voor het Staats toezicht op krankzinnigen en krankzinni gengestichten en over de betekenis van „Santpoort" voor de psychiatrie in Neder land prof. dr. C. H. Rümke, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Psychia trie en Neurologie. De heer A. W. Michels geeft een uitvoe rige schets van de geschiedenis van „Mee renberg". Daarbij worden de werkzaam heden van de geneesheren-directeuren en van de leden der commissie van bestuur besproken. Afbeelding van directeuren, voorzitters van de commissie van bestuur en van afdelingen van het ziekenhuis zijn daarbij opgenomen. De geneesheer-directei/r, 'dr, G. Kraus, beschrijft in een artikel „Honderd jaar ver pleging te Santpoort" de vooruitgang op het gebied der krankzinnigenverpleging. Verder leverden een bijdrage voor het gedenkboek dr. J. M. Rombouts over „De geest van Johannes van Duuren", P. van der Esch over „De geneeskundige behande lingsmethodes 1849-1949", de inmiddels overleden ds. H. J. Visser over „Honderd jaren geestelijke verzorging", dr. A. Que- rido over „De nazorg en het Provinciaal Ziekenhuis Santpoort", Zuster W. S. Salo mons „Wij van vroeger en nu", R. Verbeek over „Financieel economisch overzicht 1849 tot 1949" en twee patiënten. Het geheel is een interessant boek, om dat het een prachtig beeld geeft van het werk in het Provinciaal Ziekenhuis gedu rende de eeuw van zijn bestaan. Laatbloeiende prunussen voor décor van „Butterfly" Diergaarde „Blijdorp" 'te Rotterdam heeft een experiment uitgevoerd, dat won derwel gelukt is. Voor de opvoering van de opera „Butterfly" op 6 Juli in de open lucht op het vijvërterras had men gaarne een décor van bloeiende prunussen. Maar prunussen bloeien te vroeg. De hortulanus nam echter reeds in de eerste week van. April maatregelen en liet enige van die plênten op de koele hopzolder bij de Hei- neken's brouwerij plaatsen om de bloei op te houden. In boomkwekerskringen had men geen al te' hoge verwachtingen van dit probeersel, maar het resultaat heeft de directie van „Blijdorp" in het gelijk ge steld. Het experiment, is een volledig succes geworden. Dezer dagen zijn de planten van de koude zolder weggehaald en terugge bracht naar de diergaarde. Daar zullen de bomen Woensdag voor „Butterfly" bloeien. IJs en hitte. Terwijl in Canada een hitte golf heerst, wordt voor de kust van dit land een recordaantal ijsbergen waar- genomen. Ter hoogte van Belle Isle werden er 70 opgemerkt. Feest. De Amerikaanse onafhankelijk heidsdag is te Moskou in het paleis van de Amerikaanse ambassadeur gevierd. Ongeveer 500 mensen, onder wie Gro- myko, plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken der Sovjet-Unie en twaalf andere Russen woonden het sou per bij, dat door een danspartij gevolg werd. Gromyko praatte vriendschappè» lijk met ambassadeur Kirk en zij* vrouw en met de Engelse ambassadeur. Het was al weer daglicht toen men uit eenging. Vergissing. In een communiqué van het Israëlische ministerie van landsver dediging is verklaard, dat Meyer T*o- bianski, officier van de Haganah (het nationale leger), die verleden jaar na veroordeling op beschuldiging van hoogverraad werd gefusilleerd, het slachtoffer is geworden van een „tragi sche rechterlijke dwaling". Daarom heeft het hoofd van de legerstaf beslo ten Tobiahski posthuum de rang van kapitein toe te kennen, zijn stoffelijk overschot haar de militaire begraaf plaats te doen overbrengen en aan zijn weduwe en zoon een vergoeding toe te kennen. Te gortig. Arbeiders, die te Portland in de V.S. bezig waren met het verplaatsen van een compleet huis, zetten het Vrij dagavond, toen het tijd was om naar huis te gaan, midden in de hoofdstraat van de stad neer. Een plaatselijke ver ordening verbiedt namelijk het ver plaatsen van huizen op weekends. Alles, ging dus zoals het hoorde, totdat er mid den in de nacht van Zaterdag op Zondag brand uitbrak en de brandweerauto's alle een blokje om moesten rijden. Dit werd het gemeentebestuur te gortig en •het huis werd Zondagavond laat naar zijn plaats van bestemming gebracht. Vreedzaam (voor Mexico). Ofschoon zes personen werden gewond tijdens de gisteren in Mexico gehouden verkiezin gen voor een nieuwe Kamer van Afge vaardigden, is het verloop van de stem ming vreedzaam geweest als nooit te voren, zo meldt Reuter. Drie der ge vonden hadden messteken gekregen. De drie anderen waren met de greep van een revolver op het hoofd geslagen. Zij liepen hun verwondingen op tijdens pogingen om de diefstal van stembussen te voorkomen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2