VOLKSWAGENS te huur ZONDER chauffeur „T A XI 13000" RADIO Amsterdamse Beurs Q Kort en Bondig Een vage herinnering BinsSag 5 Juli 194$ Haarlems DagHIad 3 Werk van Matthieu Wiegman in het Frans Halsmuseum De zomertentoonstelling die dit jaar in Haarlem wordt gehouden, is geheel gewijd aan werken van de schilder Matthieu Wiegman. De expositie wordt op Zaterdag 16 Juli door de wethouder van Onderwijs en Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, ge opend en düurt tot en met 21 Augustus. Het was de bedoeling deze tentoonstel ling in het Huis Van Looy te houden, doch daar de zalen van het gebouw aan de Kleine Houtweg op het ogenblik nog wor den opgeknapt en beter voor hun bestem ming geschikt gemaakt, zal zij in de ex positiezaal van het Frans Halsmuseum worden opgesteld. Matthieu Wiegman, die 63 jaar is, stu deerde aan de Rijksakademie te Amster dam. Zijn werk onderging de invloed van het kubisme, hetgeen vooral in zijn Zuid- europese landschappen tot uiting komt. Hij legde zich voorts op Bijbelse onderwerpen en portretten toe. Verheugende belangstelling „Het Edel Ambacht" voor De tentoonstelling „Het Edel Ambacht" mag zich in een bijzonder grote belangstel ling verheugen. Zij werd tot heden door ruim drieduizend bezoekers in ogenschouw genomen. De expositie blijft tot en met 10 Juli geopend. Zij kan niet worden verlengd. Haarlemse Christelijke Besturenbond Dezer dagen hield de Haarlemse Chris telijke Besturenbond zijn jaarvergadering. Uit het verslag van de secretaris blijkt, dat er veel werk verzet is. Verschillende afde lingen gingen in ledental flink vooruit. De afdeling van de Ned. Chr. Bouwarbeiders heeft haar 40-jarig bestaan herdacht; de afd. der Chr. Fabrieks- en Transportarbei ders haar 25-jarig bestaan. De HCB is vertegenwoordigd in verschil lende Overheidscommissies. Verschillende besturen en leden zijn lid van de Sociale Studieclub. Jeugdclubs zijn in voorbe reiding. Contact Haarlem-Gent Uitwisseling van kunstwerken gaat niet door Zoals men weet, waren er plannen in de maak tot een uitwisseling van kunstwer ken tussen de steden Haarlem en Gent te komen. Organisatorische moeilijkheden zijn er de oorzaak., van dat deze toch niet kan doorgaan. i Burgerlijke stand van Haarlem ONDERTROUWD: 4 Juli: H. R. Bruce en H. M. Breet. BEVALLEN van een zoon: 2 Juli J. M. DiekmannVeldhuis,'C. de GraaffHoogen- Btein, G. A. Driessenvan Tol, C. A. van EerdenEllermeijer, J. MolenaarKot- kowski; 3 Juli: A. Broekhuizenvan dev Genugten, B. C. WierdaKeveling, A. M. Van den HovenLammers. BEVALLEN van een dochter: 1 Juli: E. M. Jacobsen JensenRijpkema, A. Dondorp Sprey, H. C. M. van HaaftenWoltring, J. F. BultjeAntonisse; 2 Juli: C. Fischerde Breejen van den Bout, N. Crombeende Looze, J. H. Martin Standhardtde Leng; 3 Juli: G. HoffschlagBakker, E. Belles van der Genugten, 4 Juli: J. Verhoeven Schoolenaar,- J. M. E. van de BorHoonakker. OVERLEDEN 1 Juli: C. W. van der Lan den, 50 j., Tuinstraat; J. G. N. Oonkes, 61 j., Trompstr.; A. M. BenjaminMeeuwig, 64 j., Breestraat; 2 Juli: P. Koper, 3 j., Diacones- senhuis; G. GoemansPrins, 68 j., Kamper laan; E. de Weert, 65 j., Dr. Leydsstraat; G. GooyerVilten, 80 j., Rijksstraatweg; 3 Juli: J. van den Oudenvan Damme, 85 j., Jan Haringstraat; D. Vierhout, J>1 j., Acacia- straat, Model 1949 PLEIN 33 Inlichtingen uitsluitend onder telefoonno. 17000 ERRES en PHILIPS BETALING IN OVERLEG HAGEMAN GED. OUDE GRACHT 52 tegenover de kerk TEL. 12762 (Adv.) Agenda voor Haarlem DINSDAG 5 JULI Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Gem. Concertgebouw: Haarlems Muziek-instituut, leerlingen uitvoering, 8 uur. Luxor: „Het dreigende water", 18 j.. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Hildegard". 14 j., 2,15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Sioux-Clty-Sue", 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „De laatste étappe", 18 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rem brandt: „Bataljon der dapperen", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Titanenstrijd", 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. HEEMSTEDE: Circus Mikkenie, 8 uur. WOENSDAG 6 JULI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. HEEMSTEDE: Circus Mikkenie, 8 uur. Provinciale Staten bezien subsidiekwesties Bij het begin van de zomerzïtting van de Provinciale Staten, welke heden onder lei ding van dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk gehouden is, heeft de heer Vermeu- 1 e n (A.R.) namens de leden der Staten dank gebracht aan het college van Gedepu teerde Staten en allen die hebben meege! werkt om de viering van het honderdjarig bestaan van het Provinciaal Ziekenhuis na bij Santpoort zo waardig en schoon te ma ken. De instelling heeft in de loop der jaren aan velen een grote zegen gebracht. Spre ker hoopte, dat zo weinig mogelijk patiën ten zullen worden opgenomen en dat op dezelfde goede wijze wordt verder gewerkt. Goedgekeurd werden voorstellen inzake verlenging van het provinciaal subsidie ten behoeve van borgstellingsfondsen voor de middenstand en het verlenen van een sub sidie van 2500 voor het verrichten van wetenschappelijk werk van de Christelijke Vereniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte te Heemstede. Het voorstel tot wijziging van het „Stie renreglement Noordholland 1938" werd aangehouden, nadat mr. Westermann (Arbeid) had voorgesteld een bepaling te schrappen. Eerst zal overleg worden ge pleegd met belanghebbenden uit het be drijfsleven. Gedeputeerde Staten trokken het voorstel inzake vervanging van provinciale bezet- tingsregelen, betreffende de waterstaat, in. Het bestuur van het gewest Noordholland van het Koninklijk Nederlands Zangers verbond te Afhsterdam had een verzoek ingediend, om een subsidie toe te kennen. Gedeputeerde Staten stelden voor hierop afwijzend te beschikken. De heer Van der Hoeven (Comm.) gaf in overweging wel een subsidie te ver lenen. Mejuffrouw G n t h e r (Arbeid) merkte op, dat de toelichting van het bestuur on volledig is. Zij wilde het verzoek niet af wijzen, maar Gedeputeerde Staten uitnodi gen nadere inlichtingen in te winnen. De heer VanderDonk (K.V.P.) zei- de, namens Gedeputeerde Staten, dat het adres niet voldoende is toegelicht. Daarom kan niet worden overgegaan een subsidie te verlenen. Ook moet worden voorkomen, dat te veel instellingen verzoeken om subsidie indienen. Van het Zangersverbond zijn al leen mannen lid en een beperkt aantal ver enigingen is aangesloten. Wordt een sub sidie verleend, dan kan niet afwijzend be schikt worden als verzoeken van andere muziekverenigingen of van toneelvereni gingen enzovoort binnenkomen. Het voorstel van Gedeputeerde Staten werd hierna goedgekeurd. Het voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing en invor dering van leges ter Provinciale Staten, hetgeen verhoging van de kosten voor pas poorten inhoudt, werd bestreden door de heer Van der Hoeven. Hierop ant woordde de heer Van der Donk, dat het de bedoeling is, om de kosten te dekken. Met de stemmen van de Communisten tegen werd het voorstel goedgekeurd. Bij het voorstel tot wijziging van het salarisreglement voor het provinciaal per soneel bracht de heer Vul ik (K.V.P.) hulde aan Gedeputeerde Staten voor de wijze waarop zij de belangen van het per soneel behartigen. De heer Visser (Ar beid) sloot zich hierbij aan. De heer Bouwman (K.V.P.) deelde namens Gedeputeerde Staten mee, dat het college de verschillende diensten heeft mee gedeeld, dat een gratificatie aan het per soneel kan worden uitgekeerd. De heer Groen (K.V.P.) merkte bij het voorstel tot het verlenen van een bijdrage aan de Academie voor voortgezet econo misch onderwijs te Haarlem, op, dat zich hier een nieuwe vorm van verlenen van subsidies voordoet. Het onderwijs wordt nog niet door de staat gesubsidieerd. Spre ker juichte het initiatief tot het geven van onderwijs toe, maar moet de overheid het voortgezet economisch onderwijs steunen? De heer Bouwman herinnerde er aan, dat de academie voor de oorlog is opgericht. Zij heeft zich door de bezetting niet kunnen ontwikkelen. De belangstelling voor het onderwijs is groot. Gedeputeerde Staten menen, dat een belangrijk streekbelang een kans gegeven moet worden en hebben daar om voorgesteld een subsidie te verlenen. Het voorstel werd goedgekeurd. Kamermuziekavond in de Toonkunst-muziekschool Twee leerkrachten van de Muziekschool van Toonkunst, de pianist Roel Riphagen en de hoboïst Kees v. d. Kraan, concer teerden Maandagavond in de grote zaal van het schoolgebouw aan de Nieuwe Gracht. Zij hadden een programma samen gesteld, dat om de artistieke waarde en de veelheid van aspecten die het bood, bij zonder belangwekkend mocht heten en dat tevens hoge eisen aan de uitvoerenden stelde; zodat het publiek op tweeërlei wij ze geboeid werd. Riphagen begon met Bach's „Chroma tische fantasie en fuga", welk meesterwerk hij de hartstochtelijke bewogenheid mee gaf die hier kennelijk gevergd wordt er die ons de dramatische kant van het wezen der barok in de grote Cantor zo levens echt, zo vurig en zo gedurfd horen laat. Boveridien belichtte Riphagen de tekening van de fuga zeer duidelijk, ja zo nadruk kelijk, dat het effect ervan het acoustisch evenwicht wel eens aan het wankelen bracht. De pianist bracht als tweede werk de „Schilderijententoonstelling" van Mous- sorgsky, dit merkwaardige stuk muziek- realisme van geniale beeldende kracht en oorspronkelijkheid, dat geducht wordt om de technische moeilijkheden die zijn on- practische schrijfwijze biedt. Maar moei lijkheden kunnen ook aantrekken en het is wel opvallend dat, na de fameuze inter pretatie van Katchen op een der Toon kunstconcerten van het afgelopen seizoen, nu ook de Haarlemse leraar bij Toonkunst er zijn krachten aan waagde. En met suc ces! Het werd een boeiend spel van wis selende karakteristieken, die alle hun doel troffen. Als derde werk speelde Riphagen „Les De hoboïst Kees v. d. Kraan begon met dat typerend is voor deze componist; op merkelijk ook omdat hij hier een verant woorde vorm vond om allerlei stijlen te combineren. De interpretatie was niet al leen knap, zij was ook vooral levendig en geestig. De hoboïst Ives v. d. Kraan begon met een fraaie sonate van Handel waarmee hij vooral in het gefugeerde Allegro, op een chromatisch thema, een sterke indruk ves tigde. Met de „Drie Miniaturen" die B. v. d. Sigtenhorst Mever voor Jaap Stotijn schreef, kon de hoboïst de kleurigheid van zijn spel en de fantasie van zijn interpre tatie-vermogen rijkelijk uitbuiten, vooral met het derde nummer. Aan het slot van de avond verraste Kees v. d. Kraan met een dankbare compositie van Grovlez Sarabande en Allegro virtuositeit (onder meer een zeldzaam staccatospel) en een aangename muziek- sfeer gingen daarbij hand in hand. Het publiek had reden te over om dank baar te zijn. JOS. DE KLERK. De „C. A. Banck" ruikt de zee Volgende weekeinde vlot? In de nacht van Zondag op Maandag heeft een kustvaartuig je van -de bergings maatschappij, die belast is met het vlot brengen van de „C. A. Banck" de ankers, waaraan het schip is vastgelegd, dieper in zee gebracht. Langzaam maar zeker wordt de boot nu in dieper water getrokken. Ook de gehele Maandag is dit bergingsvaartuig bezig geweest trossen en kettingen, waar aan het schip is gemeerd, aan te brengen. De zee is thans voor het eerst sinds lange tijd kalm en uiterst gunstig voor het werk. Het moet dan ook niet uitgesloten wor den geacht, dat in de nacht van Zondag op Maandag aanstaande een poging zal wor den gewaagd om tijdens het in die nacht optredende springtij, de „Banck" vlot te trekken met behulp van sleepboten, die thans, nu de ankers zijn verlegd naar die per water, het schip dicht genoeg zullen kunnen naderen om zich van hun taak te kwijten. COLORADOKEVER IN ACHTER TUINTJE. In een achtertuintje in de Zuidpolder straat is gisteren een coloradokever ge vonden. Het boosaardige insect is door de Plantenziektekundige Dienst onschadelijk gemaakt. Drie gewonden bij nachtelijk verkeersongeluk Hedennacht omstreeks 12 uur had op de Lange Herenvest een aanrijding plaats tus sen een motorrijder, een vrachtauto en een wielrijder. De vrachtauto was even tevoren achter uit uit een garage gereden en was daarbij dwars op de rijbaan komen te staan, even over de helft van de weg. Op dat ogenblik reed een timmerman uit de Haarlemmer meer met zijn echtgenote per rijwiel achter de vrachtauto langs in de richting van de Amsterdamsepoort. Achter deze wielrijders naderde uit dezelfde richting met grote snelheid een motorrijder, die de wielrijders wilde inhalen. Hij bemerkte blijkbaar de vrachtauto te laat op, want hij kwam met zijn stuur in aanraking met de linker achterzijde van de vrachtauto, waarna bij naar rechts vloog en de wielrijder, die in middels voor zijn echtgenote was gaan rijden, aanreed. Beiden vielen en bleven aan de rand van het water liggen. De duo passagier van de motorrijder werd van de motor geslingerd en kwam op de weg te recht. Na door de Ongevallen Dienst te zijn verbonden zijn de motorrijder, de duo passagier en de wielrijder naar het Grote Gasthuis overgebracht. Aldaar bleek dat de duopassagier een diepe snijwond nabij het linkeroog had op gelopen en enige schaafwonden aan beide benen. De wielrijder kneusde zijn rechter middenvinger en linkerknie. De motor rijder, die buiten bewustzijn was, had enige snijwonden aan zijn hoofd opgelopen. Opschudding op St. Eustatius Arts verdacht van het plegen van een misdrijf Naar aanleiding van geruchten over on lusten op het bovenwindse eiland St. Eusta tius heeft de procureur-generaal van de Nederlandse Antillen medegedeeld, dat op vermoeden van het plegen van een misdrijf de tijdelijk gouvemements-geneeskundige op St. Eustatius op vordering van de offi cier van justitie op 28 Juni in arrest was gesteld. „Tijdens het in deze zaak plaats gehad hebbende politiële onderzoek", aldus de verklaring van de procureur-generaal, „deden zich op St. Eustatius enige wan ordelijkheden voor. Er werd politieverster- king naar het eiland gezonden. Enkele per sonen zijn door de politie opgesloten. De toestand op St. Eustatius is inmiddels tot volkomen rust weergekeerd. De strafzaak tegen de geneeskundige vindt normaal voortgang". Het A.N.P. verneemt dat de betogingen voortsproten uit een zekere beduchtheid van de.bevolking, dat zij van geneeskundige hulp zou zijn verstoken bij veroordeling van de arts tot gevangenisstraf. In een overigens vreedzame demonstratie werd er op aangedrongen, dat de arts tot een geldboete zou worden veroordeeld. De wan ordelijkheden bestonden uit het doorsnij den van een telefoonkabel en het-werpen met stenen. De bezorgdheid van de bevolking was overbodig, daar inmiddels voor geneeskun dige hulp is gezorgd. De tijdelijk gouvemements-geneeskun dige was tevens plaatsvervangend onder gezaghebber een onbezoldigd ere-ambt. Bij afwezigheid van de ondergezaghebber, de heer Voges, vertegenwoordigde hij het gouvernement, doch toen het politiële on derzoek werd ingesteld, begaf de gezagheb ber van de Bovenwinden zich naar St. Eustatius. waardoor automatisch het gezag in diens handen lag. Vóór zijn aanhouding werd de arts van zijn functie van plaats vervangend ondergezaghebber ontheven. Regering vraagt 3% millioen voor de Nationale Reserve Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de begroting van het ministerie van Oorlog. In de Memorie van Toelichting wordt medegedeeld dat de kosten voor de kleding, uitrusting en opleiding vai^de th'ijwilligers der Nationale Reserve niet bestreden kun nen worden uit de gelden, die op de be groting van het jaar 1948 zijn toegestaan. Voor dit doel wordt op de desbetreffende begrotingsartikelen voor 1948 in totaal een bedrag van 3.687.000 aangevraagd. Binnenkort zal ook voor het dienstjaar 1949 een suppletoire begroting worden aan geboden. In Stieltjeskanaal is olie aangeboord Te Stieltjeskanaal in Drente zijn met succes twee putten voor olieproductie aan geboord. Een put sluit aan bij de produc tieve laag van het Schoonebekerveld. Men heeft gegronde hoop dat deze putten goede resultaten zullen opleveren. SCHEEPVAART Alkaid, 4 Juli van Kaapstad naar East Londen. Aludra, Muscat—Rotterdam 4 Juli van Aden. Amstelkerk, 4 Juli van Cotonou te Lagos. Slamat. JavaRotterdam pass. 5 Juli Perim. Weltevreden. 1 Juli van Norfolk naar Mobile. Groote Beer, SuezBatavia pass. 4 Juli Perim. Maetsuycker, 4 Juli van Fremantle te Port Swettenham. Weiwerang. AmsterdamJava 5 Juli te Port Said. De jager-activiteit boven het Zandvoortse strand Raadslid stelt vragen Naar aanleiding van het herhaaldelijk laag over het strand vliegen door twee Nederlandse militaire vliegtuigen op jongst leden Zondag, heeft het Zandvoortse ge meenteraadslid J. Blom (C.P.N.) de volgen de vragen aan het College van B. en W. gesteld: Is het B. en W. bekend, dat j.l. Zondag middag het uit enige tienduizenden perso nen bestaande publiek aan het strand te Zandvoort in hevige mate verontrust werd door het zeer laag en met grote snelheid vliegen van twee militaire jagers? Deze jagers, die vüf- tot zesmaal terugkwamen, vlogen zo laag over het strand, dat het publiek in de mening verkeerde, dat zij wilden landen, waardoor het publiek naar alle kanten wegstoof. Zijn B. en W. met ondergetekende van mening, dat deze wijze van vliegen getuigt van grote onverantwoordelijkheid, onrust veroorzaakt onder het publiek, dat aan het strand verpozing zoekt en niet van gevaar ontbloot is? Zo ja, zijn B. en W. dan bereid er bij de verantwoordelijke autoriteiten op aan te dringen, dat het militaire vliegers verboden wordt deze oefeningen boven het strand te houden, daar zulks gevaar en onrust op levert voor de bezoekers van het strand? Laagvliegers boven het strand geen Nederlanders. Het ANP verneemt vanochtend van be voegde zijden-dat een ernstig onderzoek wordt ingesteld naar het Zondag gecon stateerde onverantwoordelijke laag vliegen van militaire vliegtuigen boven de kust streek. Het onderzoek is nog niet geëin digd. Vast staat in ieder geval dat geen Nederlandse vliegtuigen daarbij betrokken zijn. Zonder loting toeristendeviezen voor Denemarken De reismogelijkheden naar het buiten land voor Nederlandse toeristen hebben wederom een uitbreiding ondergaan, aldus deelt de A.N.W.B. mede. Met ingang van heden kunnen thans ook toeristische de viezen voor reizen naar Denemarken wor den aangevraagd en wel zonder loting. De eerste toewijzing zal op 11 Juli kunnen geschieden. De toewijzing bedraagt voor personen van 14 jaar en ouder t,en hoogste 500 Deen se kronen en voor kinderen beneden 14 jaar 250 kronen. Per dag mag slechts maxi maal over 50 respectievelijk 25 kronen worden beschikt. De aanvragen kunnen gedaan worden voor reizen aanvangende in de lopende of de eerstvolgende maand. Zij, die reeds in 1949 een deviezentoe- wijzing voor toerisme voor enig land heb ben verkregen, komen niet meer voor Deense deviezen in aanmerking. Indien de reis per auto of per motor wordt gemaakt, kan men tevens doorreis-deviezen verkrij gen voor Duitsland, te weten de tegen waarde van 50, HEBT u iets aan te bieden of te vragen? Laat egn Groentje in Haarlems Dag blad het voor u doen. Niets eenvoudiger, niets zekerder. Heemstede Rimboekistenactie De Rimboekistenactie van de Niwin heeft 2600 opgeleverd. Als gevolg daarvan kunnen kisten naar Indonesië worden gezonden. Serenade aan de oud-burgemeester Het Fanfarecorps „Excelsior" bracht Maan dagavond een serenade aan de oud-burge meester jhr. J. P. W. v. Doorn, die tevens beschermheer is van deze vereniging. Deze serenade was bedoeld als een zijn het dan ook wat late hulde aan de beschermheer in verband met het feit dat hij 65 jaar was ge worden. De heer v. Doorn sprak de muzikanten toe en dankte hen voor de moeite die zij zich hadden getroost, hun vereniging op het peil van heden te brengen. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 304 308% Unilever 264% 272 Philips 233% 235% 166% 167% Fokker 130 Nederlandse Ford 268 Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent 110% 112J4 Scheepvaart-Unie. 16H/2 162% FIoll.Amerika Lijn 145 Deli Maatschappij 150% 152% H. V. A 154% 155% A'dam Rubber 1331/2 135% Ned. Handel Mij. 153% N.-I. Handelsbank 111% Billiton Mij. II 328'4 BINNENLAND Arnhem zal met ingang van 5 Juli wedei'om voor de omliggende plaatsen auto matisch bereikbaar zijn per telefoon. Zoals men weet, is tijdens de oorlogshandelingen in September 1944 de telefooncentrale van Arnhem zo grondig verwoest, dat het niet mogelijk bleek de automatische telefoonver binding na de bevrijding direct te herstellen. Te Groningen is een landdag voor volks onderwijs gehouden, die door ongeveer 1200 personen werd bezocht, merendeels ouders van schoolgaande kinderen. Mr. A. de Roos, wethouder van Amsterdam, gaf een uiteen zetting van de betekenis van het openbaar onderwijs. Te Gent in de Betuwe is een zogenaamd ..gildefeest" gehouden ter gelegenheid van het 450-jarig bestaan van het schuttersgilde ,.St Scbastiaan" te Gent. Verscheidene schut terijen en gilden uit Brabant. Limburg en het Gelderse hadden een aandeel in het feest. De commissaris der Koningin in Gelderland, jhr. dr. Quarles van Ufford. behoorde tot de gasten. Ter gelegenheid van de koperen bruiloft van Koningin Juliana en Prins Bernhard zal te Sneek een „legerdag" worden gehou den. Zeshonderd militairen zullen op 7 Juli defileren voor generaal-mnjoor Dürst Britt, bevelhebber van het Vierde Militaire Gewest, en het 's middags in sportwedstrijden tegen de Snekers opnemen. Door geknoei met mestcontracten heb ben varkenskooplieden, woonachtig in ver schillende Twentse dorpen, zich schuldig gemaakt aan overtredingen. De knoeierijen leverden belangrijke extra verdiensten op. De Crisis-Controledienst heeft verscheidene arrestaties verricht. Op 9 Juli, ter gelegenheid van de TT- races. zal van overheidswege een controle worden uitgeoefend op het zich op de weg bevindend vervoer-materieel. Met het m.s. ..Johan van Oldenbarne- veldt" dat vandaag naar Indonesië vertrok, verzond de N.I.W.I.N. 297 rimboekisten naar de militairen op de buitenposten. HAARLEM EN OMGEVING De heer Jos. Herpen jr. te Haarlem heeft te Den Haag het staatsdiploma heilgym nastiek en massage behaald. Voor het candidaatsexamen in de ge neeskunde slaagden aan de gemeente-univer siteit te Amsterdam mej. A. Jak en de heer F. M. Krouwels te Haarlem. Een autobus, die Maandagavond op het Frans Halsplein te Haarlem de bocht te kort nam. kwam met een stilstaande fietser in botsing. De fietser viel, maar kreeg geen letsel; zijn fiets werd vijftien meter meege sleurd en grotendeels vernield. Op de Rijksstraatweg te Haarlem reed Maandagmiddag een zware vrachtwagen, waarvan de bestuurder moest uitwijken voor een tienjarige fietser, tegen een uit tegen overgestelde richting komende personen auto op. De personenwagen werd* aar. de linkerzijde ernstig beschadigd. In ons nummer van gisteren vermeldden wij abusievelijk dat de feestavond van de Grote Houtstraat-vereniging op Zaterdag avond in Brinkmann was gehouden. De jubi- laresse vierde haar feest echter in Dreefzicht. Het programma van dc orgelhespeling in de Grote Kerk op Donderdag 7 Juli des middags van 15 tot 16 uur door George Robert luidt: 1. Preludium en Fuga F gr. t., J S. Bach; 2. Suite. Teophil Mufiat; 3. Intro duction et Allegro uit le Sonate, Alex Guil- mant; 4. Prélude sur une Antienne, Jean Langlais: 5. Intermezzi. H. Andrièssen; 6. Derde Choral. H. Andriessen. De burgemeester van Bloemendaal zal Vrijdag van 10 30 tot 12 uur spreekuur hou den. De wethouder van Sociale Zaken, de heer C. Schulz, houdt op 7 en 14 Juli geen spreekuur. In de te Haarlem gehouden vergadering van aandeelhouders der Nederlandse Maat schappij tot het verrichten van Mijnbouw- ktmdige Werken N.V. is de heer A. W. A. Meyer te Amsterdam, algemeen procuratie houder der firma Hope en Co., tot commissa ris benoemd, ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van de heer N. J. II. M. van Middendorp. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het ingenieurscxamen voor werktuigkundig ingenieur de heer W. van Monsjou te Santpoort. Voor het ingenieurs examen voor civiel ingenieur slaagden de heren C. van Amerongen te Heemstede en J. Nieuwenweg te Beverwijk. Voor het candi- daatsexamen voor natuurkundig ingenieur de heer H. W. Schneider te Haarlem. Voor het propaedeutisch examen voor scheeps bouwkundig ingenieur de heer J. F. Pardoel te Haarlem en voor het propaedeutisch examen voor vliegtuigbouwkundig ingenieur de heer G. Lohuis te Aerdenhout. Bij de te 's Gravcnhage gehouden Staats-examens voor Muziek slaagde voor het diploma Orgel, lager onderwijs, de heer Maarten Kooij te Haarlem; leerling der Mu ziekschool van Toonkunst. Dc Conferentie cn Algemene vergade ring der Zeyendedags Baptiste Gemeenten cn Ré-Evangelische Gemeenten in Neder land wordt dit jaar gehouden te Haariem op 8. 9 en 10 Juli in het Gebouw der H. J. M. V.. L. Margarethastraat. Er wordt een openbare jeugdbijeen komst, opgeluisterd door zang en voordracht, gehouden op Zaterdagavond 9 Juli. Entrée. De dirigent Frits Schuurman zal zijn eerste concert te Johannesburg op 9 Augustus geven met het gecombineerde ste delijke en omroeporkest. Succes. Op een door de Verenigde Vol ken te New York georganiseerde avond oogstte de Nederlandse film „The Sea, my native land" van Multifilm te Haarlem, veel succes. FEUILLETON door NATALIE SHIPMAN 18) Op de Country Club met Alden Blanshaw, die in het wit was. Wandelend bij de reser voirs van de waterleiding ipet Alden Blans haw, die een groene jurk droeg. Autorij dend ja, ik was het, die onlangs naast je voor het stoplicht stond. Het spijt me, maar ik had het licht niet op rood gezet. Jim voelde zijn geïrriteerdheid toene men. Doe niet zo mal, Tony. M'n beste Jim, ik doe niet mal. Jij doet mal, door je nfet te realiseren, dat iedereen weet, wat er in dit stadje omgaat. Het is of je in een goudvissenkom leeft. Dat schijnt zo. Het is niet meer dan natuurlijk. Als een jonge en zeer verkiesbare ja, dat ben je, m'n waarde weduwnaar wat heb ik een hekel aan dat woord, jij niet? als zo iemand overal verschijnt. Niet overal. Wel, waar je maar wilt met een Donkere Dame der Geschriften of moe ten we haar de Donkere Dame der Steno graphic noemen? Tony! Hij was nu werkelijk boos.» Maar hij kende deze stemming van haar. Oppositie zou de zaak alleen nog maar verergeren. Wees niet boos, Jim! Wat ik bedoel is, dat je de mensen niet beletten kunt zich af te vragen, wat er gaande is. Jullie staan beiden onder een soort zoeklicht. Waar heb je haar gevonden, waar woont zij en wie is zij? Je schijnt voor detective te spelen, zei hij kortaf. Zoek het dan zelf maar uit. Het moment, dat die woorden hem ont snapt waren, had hij er al weer spijt van. Tony was iemand, die onvermoeid was en als zij eenmaal door nieuwsgierigheid gedreven werd, was er niets, wat haar kon tegenhouden. Als zij iets omtrent Alden ontdekte en als zij dan trachtte nog meer uit te vinden, zou dat moeilijkheden ge ven. Zelfs Hel^n had, ondanks haar loyali teit tegenover'Tony toegegeven, dat zij iemand was, die onaangenaamheden kon veroorzaken. En als Alden Honora was... Neen, hij moest het nu van de aanvang af de kop indrukken. Op onverschillige toon sprekend maar niet al te onverschillig, want zij was in staat, om door elk comediespel heen te zien, zei hij: P Zij is niet iemand, waarin de klets kousen veel belang zouden stellen. Zij is alleen maar een meisje, wier familie ik destijds in het Westen gekend heb. Ten slotte had hij ongeveer hetzelfde tegen Mrs. Hasketh gezegd. Zij werkt hier in Craigford en zij is eenzaam Iedereen min of meer, stemde hij toe. We hebben wederzijdse vrienden en ik neem haar af en toe mee te dineren, of voor een wandeling buiten de stad. Dat is alles. Het spijt me je te moeten teleur stellen, Tony, maar dat is werkelijk alles. Er hing een ogenblik stilte, terwijl zij zat te roken. Allright, Jim. De opgewektheid, de spot was uit haar stem verdwenen. Die klonk vlak en ver moeid. Allright. Ik heb mijn eigen leven verknoeid, dus moest ik beter weten, dan te trachten mij met het bestaan van ande ren te bemoeien en dat in de war te sturen. Het is een laffe manier, om je op de we reld te wreken. Het spijt me, dat ik zo onaardig was werkelijk Allright, hoor, zei hy. Vertel me lie ver eens, wat je in de laatste tijd hebt uitgevoerd. Niets, zei zy. Alles. Altijd hetzelfde. Ik weet niet En toen legde zij tot zijn verbazing en verlegenheid haar hoofd op de armleuning van haar stoel en begon te huilen. Hij had Tony al in vele stemmingen meegemaakt, boos, bitter, spottend en zelfs een of tweemaal dronken, maar in de tien jaar, dat hij haar kende, had hij haar nog nooit zien huilen. Zij huilde krampachtig, alsof haar snikken haar pijn deden. Na een minuut stond hij op en naast haar stoel neerknielend, sloeg liij een arm om haar schouders. Zij waren erg mager. Tony droeg gewoonlijk tweed pakken en swea ters en hij had geen idee, dat zij zo mager was bijna uitgeteerd. Hij hield haar wat steviger vast en voelde niet de minste re actie in zijn binnenste te haren opzichte. Zij had Emily kunnen zijn, maar zij miste Emily's stormachtige en volledige overgave aan haar verdriet. Zij zat daar maar, half van hem afgewend en schokte door haar snikken hulpeloos met haar schouders, terwijl hij haar langzaam over het hoofd streek. Plotseling greep zij zijn hand en drukte die tegen haar gezicht. Haar wangen wa ren nat eri brandend heet, alsof zij koorts had. Hij voelde zich nog meer verlegen, zoals hij daar neerknielde en wenste, dat hij iets zeggen kon. Maar er was niets. Het was vriendelijker het moest vriende lijker zijn niet iets te pretenderen, dat hy toch niet voelde. Toen liet zij met een bijna ruw gebaar zijn hand vallen en ging met een ruk rechtop zitten, met haar hand over haar ogen strijkend. Sorry, zei zij hees. Alleen maar een aanval van zelfbeklag. Het is de meest geliefde emotie in onze familie en twee borrels na een karig diner hebben de zaak niet beter gemaakt. Zou je er nog een willen hebben? Hij wilde liever niet, dat zij nog langer bleef, maar als hij het huis binnenging, om een borrel klaar te maken, zou zij zichzelf misschien gemakkelijker onder bedwang kunnen krijgen! Neen, dank je, zei zij. Wou je soms een overstroming hebben? Het komt wel goed. Het moet al afschuwelijk laat zijn. Mensen, die in goudvissenkommetjes leven moeten niet om middernacht uit de heg van de woning van een heer te voorschijn komen. Jij bent een gentleman, Jim. Was er ook niet eens een beroemde inbreker of zo iets van die naam? Het klinkt zo authentiek. Zij ratelde zenuwachtig door haar manier, zoals hij wist, om zichzelf weer onder bedwang le krijgen Geef me nog een sigaret, om mee naar huis te gaan, dan ga ik er van door. Zij liepen samen de oprijlaan af. Bij het hek zei hij: Ben je er zeker van, dat je niet liever wilt, dat ik eveh meeloop naar huis? De wandeling zou me goed doen. Mij niet. Zij sprak weer met haar oude luchthartigheid. Moeder kijkt op alle mogelijke uren uit het raam kijkt uit naar moeilijkheden, zegt Harry. En zij vindt ze ook altijd. Wel, adieu, Jim.... en bedankt. Zij wendde zich af en kwam toen weer terug. Het spijt me, dat ik je voor de gek hield met dat meisje. Zij is heel aardig. werkelijk. Ik wou, dat ik voor een tiende even aardig was. Ik verzon een hoop van wat ik zei over dat gezien worden met haar. De mensen praten niet in werkelijk heid over je. En als ze dat doen, zeg ze dan, dat ze naar de maan kunnen lopen. Of stuur ze naar mij toe. Ik heb ze al één keer het nodige verschaft om over te klet sen en het kan me niet schelen, om het nog eens te doen. Voor jou wil ik dat doen wanneer je maar wilt. Adieu. Zij raakte zijn hand even aan met haar eigen magere, warme hand en toen was zij verdwenen, geruisloos door de duister nis gaande op haar met touw gezoolde sandalen. Hij ging langzaam naar het huis terug en naar binnen. Het scheen vanavond zo eigenaardig leeg met de kinderen weg. Zelfs de spaniel, Walter, was meegegaan naar de boerderij, ofschoon Emily hem had willen achterlaten, opdat haar vader niet zo alleen zou zijn. Het had Jim enige moeite gekost, om haar te overtuigen, dat Walter haar veel meer zou missen, dan hij, Jim, Walter zou missen.... Hij sloot de deuren en ging langzaam naar boven naar bed. Het was nog erg warm en nadat hij zich ontkleed had, stond hij bij het raam naar de middernachtelijke hemel te kijken. Die arme Tony. Zij was niet ver liefd op hem zy dacht zelfs niet, dat zij dat was. Zij was alleen maar eenzaam en ongelukkig en niet in staat zich los te maken uit dat spinneweb van haar eigen ongelukkige familieleven en opvoeding. Maar Alden Zijn hart zwol op, toen hij aan Alden dacht. Was zij nog ergens met die jongen aan het dansen of reed zij door de warme zachte avond? Of sliep zij reeds met haar hoofd zijdelings op het kussen haar don kere haar uitgespreid achter haar rustige gezichtje? Zijn hart klopte hevig en hij sprak hardop in die stille kamer. Ik ga haar vertellen, dat ik van haar houd en dat ik met haar trouwen wil. Misschien zal zij neen zeggen en dat zal erg zijn, maar dat kan ik dragen. En als zij ja zegtHij staarde naar buiten naar de diepe hemel. Er zullen misschien moei lijkheden zijn allerlei soort moeilijk heden maar ik ga het haar vragen. Ik wil haar niet laten gaan. HOOFDSTUK IX. Op het moment dat Jim Thurmar iedere morgen wakker werd, waren al zijn ge dachten ook onmiddellijk ter beschikking. Helen placht er om te lachen. Je wordt altijd wakker in één ruk, zei zy. Moet je mij zienik heb er eeuwen voor nodig, om mij door allerlei lagen slaap heen te worstelen, maar jij springt op als een man, die in een circus uit een kanon ge schoten wordt. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3