Haarlems Dagblad „Britse regering denkt niet aan devaluatie van het pond" Vele leden Sultan van Djokja waarschuwt oppositie hinnen de perken te blijven Nederlands vliegtuig Ons klimaat (63e Jaargang No. 19287 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directeur-Hoofdredacteur: 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. lionder'dag 7 Juli 1949 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent per kwartaal 14,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <®prcdjte tjaarienratye (Contant (Kinno t6*6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom ALS in de Voorlopige Verslagen over wetsontwerpen, waarin de Kamers der Staten Generaal hun bezwaren in eerste aanleg anonie*n plegen te doen horen, „vele leden" aan het woord zijn, betreft het pun ten, waarbij de regerfc'g zich extra op haar houding moet bezinnen. Die komt dan tot uiting in de Memorie van Antwoord. Het zal belangwekkend zijn te lezen wat vele leden ten antwoord zullen krijgen op be zwaarde gevoelens inzake het Atlantisch Pact. Dit Voorlopig Verslag zou minister Stikker ook de gelegenheid bieden een rede in grote stijl te houden, als zijn adviseurs hem dat aanrieden. En de Tweede Kamer krijgt opnieuw de kans tot het debat in zulke stijl, dat bij het onderwerp Europese Raad is uitgebleven. De Staten Generaal zullen onze toetre ding tot het Atlantisch Pact wel ratificeren. Het blijkt al uit het begin van het Voor lopig Verslag, waarin zelfs „zeer vele leden" hun instemming met opzet en strekking van het verdrag betuigen, al bedroeft het hen dat falen van samenwerking der Ver enigde Volken ertoe genoopt heeft. Maar dan komen de bezwaren. Vele leden menen, in tegenstelling tot de mening der regering, dat grote moeilijkheden binnen de Verenig de Volken wel degelijk spoedig te wachten zijn. Vele leden vragen zich af, of de mili taire verplichtingen niet boven onze kracht zullen gaan nu de toestand in Indonesië nog steeds zware lasten oplegt. Zij vragen of de regering „enigszins kan aangeven", welke militaire en financiële verplichtingen ons land op zich zal moeten nemen. Het moet zo doeltreffend mogelijk worden verdedigd, zeggen zij, en helemaal. Ons hele grond gebied. Kan dat nu, als de verplichtingen misschien boven onze kracht zullen gaan? Ge ziet dat dit nogal belangrijke vragen Zijn. Vele leden zouden willen weten, wat zal gebeuren indien te eniger tijd een der on dertekenende staten zijn democratische in stelling zou verwisselen voor een dictatuur. En het interesseert hen te weten hoe de regering denkt over de mogelijkheid, West- Duitsland binnen afzienbare tijd als lid toe te laten. Dit zijn ook punten van belang. Vooral het tweede is er een. Straks wordt het Atlantische Pact geratificeerd en wij weten ten aanzien van het verdedigen van West-Europa nog niet eens, wanneer West- Duitsland erin betrokken zal worden. Voor een souvereïne staat is dit geen erg aanlok kelijke positie. Het lijkt overbodig dat nader toe te lichten. Ik volg niet alle ongeruste commentaren van vele leden op de voet u kunt een Uittreksel van het Voorlopig Verslag in dit nummer vinden maar laat nog enige be langrijke volgen. Dit verdrag waarborgt geen automatische militaire hulp als wij aangevallen mochten worden en zeker niet de vrede zelf. Vele leden achten het daar om van het grootste belang, dat de vrede vook op andere wijze bevorderd wordt. Het streven naar economische en sociale samen werking zal zich in daden moeten uiten. Wat zijn „de regering en haar bondgeno ten" bedoeld wordt ongetwijfeld „Ne derlands bondgenoten" voornemens te doen ter aanvulling van dit pact? Sluit op deze militaire verdediging een sociale en economische politiek aan, die bevorderlijk is voor vredelievende verhoudingen? Zal er een afdoende controle worden geschapen om te zorgen dat deze alliantie een staat kundige binding blijft, waarin het militaire element middel is en geen doel wordt? Er moeten wegen gevonden worden om de Staten-Generaal op de hoogte te houden van hetgeen ter uitvoering van het verdrag geschiedt en hen in de gelegenheid te stel len, zich daarover uit te spreken. Aldus vele leden. Het is treffend. Het geeft zo duidelijk aan dat men in interna tionale verplichtingen belandt, die men niet tneer overzien of controleren kan en die ook niet onder toezicht van een Europees par lement komen. Want dat is er niet. Het toont zo zonneklaar aan dat men door de gebeurtenissen wordt meegesleept, terwijl men tegelijkertijd vreest om „te hard te lopen" met het scheppen van een werke lijke Unie van Europese volken. Welke af doende controle op de „staatkundige bin ding" van een alliantie kan worden ge schapen? Welke middelen zijn er om de Staten-Generaal op de hoogte te houden van uitvoeringsmaatregelen, die door inter nationale generale staven zullen worden genomen? Allianties kan men niet waarborgen als staatkundige bindingen. Dat heeft de histo rie duidelijk genoeg aangetoond. Een so ciaal-economische politiek die de vrede be vordert is alleen denkbaar bij waarlijk- verenigde volken. Wij komen er niet uit met een Atlantisch Pact. En nu zien de par lementen hun bevoegdheden verminderen. Dat deze dingen hun onrust gaan wekken, daarvan getuigt dit Voorlopig Verslag. Wat is de grote lijn van het Nederlandse beleid? Waar stuurt het heen? Wat stelt het zich ten doel? Dat moet inderdaad blijken. R. P. Stratocruiser kreeg motorpech boven Oceaan SHANNON, 7 Juli (Keuier) Een „stratocruiser" van de Pan American Air ways kreeg met 54 passagiers aan boord, onder wie de Amerikaanse filmkomiek Danny Kaye en de tenniskampioene Louise Brough, motorpech boven de Oceaan op weg van Londen naar New York. De pro peller van de buitenbakboord motor was er af gevlogen en had de motor ernstig beschadigd. Het toestel slaagde er echter in op drie motoren naar het vliegveld Shan non in Ierland terug te keren en daar vei lig te landen. Aan de passagiers was na het optreden, van de storing meegedeeld dat de mogelijkheid bestond, dat' in zee moest worden gedaald. De gezagvoerder verklaarde dat het toe stel, toen het de propeller verloor, viel van 19.000 tot 6.000 voet. Een passagier noemde deze gewaarwording „eenvoudig verschrik kelijk". Danny Kaye zei op het vliegveld Shannon: „Ik ben nog nooit van mijn leven zo bang geweest. Ik kan aardig zwemmen, maar 800 mijl zou me toch te ver geweest zijn." Vertrouwen in Griekse regering De nieuwe Griekse regering van Diome- des heeft gisteren in het parlement met 199 tegen 72 stemmen en 2 onthoudingen I een votum van vertrouwen gekregen. De nieuwe regering bestaat uit 12 „po pulisten", 10 liberalen, 2 unionisten en j een partijloze minister. SIR STAFFORD CRIPPS IN HET LAGERHUIS: Vermindering der dollar-aankop en en handhaving loon- en prijsniveau voorlopig de beste medicijnen Somber beeld van Engelands economische problemen In een gisteren in het Britse Lagerhuis gehouden rede over de huidige moeilijk heden van Groot-Brittannië zeide de En gelse minister van Financiën sir Stafford Cripps onder meer het volgende: „In de laatste maanden viel er een daling waar te nemen van de activiteit in het bedrijfs leven in vele delen der wereld. Zoals be kend ligt het moeilijkste probleem, waar voor het sterlinggebied zich geplaatst ziet, in zijn handels- en betalingsbalans met het dollargebied. Dit bleek duidelijk uit het critieke gevolg van het dollartekort voor ons economisch leven in de laatste paar jaren. Zoals men heeft kunnen zien uit de cijfers voor April en Mei van de Britse overzeese handel trad er een aanzienlijke daling in in de Britse verkopen naar de Verenigde Staten en dit heeft onze dollar ontvangsten opnieuw verminderd. Da,ar komt nog bij dat in de Verenigde Staten de prijzen scherp zijn gedaald. Daarentegen handhaafden de verkopen aan Canada zich goed, zij bereikten in Mei zelfs bijna een ongekend record. Wij hopen dat ook onze export naar de V. S. de opwaartse tendens zal hervatten. Er kan niet te dikwijls de nadruk op worden gelegd, dat dit de meest dringende en belangrijke taak is van al degenen, die iets met de uitvoer hebben uit te staan." In zijn rede deelde minister Cripps voorts mede, dat de reserves van het sterlingge bied zijn gedaald van 471 millioen pond op 31 Maart 1949 tot 406 millioen pond op 30 Juni. Voorts deelde hij mede, dat de Britse regering medio Juni een „standstill"-over- eenkomst voor dollaraankopen had inge voerd, welke voor minstens drie maanden zal worden voortgezet. Bestaande contrac ten en verplichtingen zullen van kracht blijven, doch voor nieuwe aankopen zal speciale vergunning nodig zijn. Voorts wees de minister er op, dat tegen September een nieuw invoerprogramma ge reed zou zijn, waarbij het vermoedelijk noodzakelijk zal blijken, het verbruik van bepaalde levensmiddelen waarmede dollar uitgaven gemoeid zijn, te verminderen. Wat de komende besprekingen met de ministers van Financiën der Dominions be treft, deelde de minister mede, dat wan neer deze besprekingen geëindigd zullen zijn, de situatie zal worden bekeken in het licht van de tijdens deze besprekingen eventueel genomen beslissingen. Zodra de verdeling van de bedragen in het kader van het Europese herstelpro gramma voor het komende jaar zal hebben plaats gevonden en het nieuwe inter-Euro- pese betalingssysteem in werking zal zijn getreden, kunnen wij aldus de minister een nieuw invoer-programma opstellen in het licht van de dan bestaande omstan digheden. De cijfers voor het Britse dollartekort, voordat rekening wordt gehouden met hulp van het E.R.P., het Canadese crediet of trekkingen op het Internationale Monetaire Fonds, waren volgens de ministers in de vier kwartalen van 1948 achtereenvolgens 147 millioen pond, 107 millioen pond, 76 millioen pond en 93 millioen pond. In het eerste kwartaal van 1949 was het cijfer 82 millioen pond. Naar aanleiding van de in de laatste tijd steeds hardnekkiger wordende ge ruchten over devaluatie van het pond sterling, verklaarde sir Stafford Cripps in zijn rede, dat de Britse regering geenszins het voornemen heeft tot de valuatie van het pond over te gaan. De bestaande regeringspolitiek wat be treft inkomens, kosten en prijzen zal met kracht worden voortgezet en de minister moest het land er voor waarschuwen, dat iedere poging om in dit stadium de inko mens omhoog te drijven alleen kan leiden tot een zeer nadelige uitwerking op de Britse economische situatie, aangezien zo de prijzen worden verhoogd, waardoor het voor Engeland nog moeilijker wordt om dollars of andere valuta's uit export te ontvangen. Wat betreft de verhouding tussen dollar en pond sterling zei de Britse minister nog dat Engeland, de Verenigde Staten en de Australisch kabinet meent: „pond moet gedevalueerd" Van gezaghebbende zijde te Canberra verluidt dat het Australische kabinet de overtuiging is toegedaan dat Engeland het pond sterling moet devalueren of anders een bankroet onder ogen moet zien. Het kabinet hield Dinsdag een lang durige bespreking over het steeds acuter wordende dollarprobleem van het Britse empire. Het kabinet was zo onder de indruk van de ernst der situatie dat besloten werd om gedurende het lopende jaar de Austra lische dollarimporten onmiddellijk met 20 procent te besnoeien. landen van het Britse Gemenebest tezamen een geneesmiddel op lange termijn moes ten zoeken voor de netelige problemen wat betreft het handelsevenwicht tussen het Westelijke halfrond en de rest van de we reld, waarvan het sterlinggebied een be langrijk deel uitmaakt. De minister deelde tenslotte mede, dat de bijeenkomst van de ministers van Fi nanciën uit het Britse Gemenebest op 13 Juli zal beginnen. Voorts vertelde hij dat van de gelegenheid van het bezoek van de Amerikaanse minister van Financiën ge bruik zal worden gemaakt om over het ge hele vraagstuk besprekingen te beginnen met de Amerikaanse regering. Wat de „standstill"-overeenkomst inzake dollaruitgaven betreft, verklaarde de mi nister nog, dat deze overeenkomst weinig onmiddellijk effect zal hebben tot beper king van de onttrekkingen aan de Britse reserves. De plaatsvervangende oppositieleider Anthony Eden stelde na afloop van de ver klaring van Cripps enige vragen. In ant woord daarop deelde sir Stafford mede, dat hij hoopte de volgende week meer bijzon derheden te kunnen verstrekken over de „standstil"-overeenkomst inzake dollar uitgaven. Dit zou dan geschieden tijdens een debat over de verklaring, dat de vol gende week Donderdag gehouden zal wor den. Critiek van Acheson. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dean Acheson heeft Woens dag op een persconferentie verklaard, dat Engeland, wil het zijn economische moei lijkheden op lange termijn tot oplossing brengen, moet zorgen beter op de wereld markten te kunnen concurreren. De minis ter was niet van mening, dat de economi sche moeilijkheden van Engeland een „grote crisis" waren: de huidige Britse toe stand werd reeds enige tijd verwacht en vereist een aanpassing die de Britten naar Acheson vertrouwde, tot een goed einde kunnen brengen. Acheson is er zeker van, dat de Britse Dominions en de Amerikaan se regering zullen willen medewerken bij het zoeken naar een oplossing. Polen staakt uitvoer naar Joegoslavië Radio Warschau meldde gisteren, dat de Poolse regering de gehele uitvoer naar Joegoslavië heeft stopgezet. Ter verklaring hiervan deelt de radio mede, dat in de laatste maanden is geble ken, dat Joegoslavië niet wil voldoen aan zijn verplichtingen tot het zenden van goe deren, die het beloofde en die Polen nodig heeft. In plaats hiervan heeft Joegoslavië zich geconcentreerd op het zenden van niet- essentiële goederen, zoals wijn, rozijnen en andere luxe-artikelen, aldus radio-War- schau. DOOD VAN SJARIFOEDDIN EN SOERIPNO ZOU VASTSTAAN. De correspondent van het Chinese dag blad „Sedar"seint uit Djokja, dat bevesti ging kon worden verkregen van de dood van de volgende communistische leiders: Alimin (verleden maand gestorven aan dysenterie te Solo); mr. Amir Sjarifoeddin, Djokosoejono, de militaire commandant van de communistische regering te Ma- dioen, Soeripno, de voormalige gezant van de republiek te Praag en Daroesman, de vroegere vice-minister van Buitenlandse Zaken. Parijs démenti inzake plan-Petsche Het Franse ministerie van financiën heeft Woensdag tegengesproken, dat de Franse minister van financiën Maurice Petsche als middel tot oplossing van de Europese vraagstukken aan de Amerikaan se minister van financiën zou hebben voorgesteld, de goudprijs te herzien of de Amerikaanse douanetarieven te verlagen. ANP voegt hieraan nog toe, dat de voor stellen van Petsche maatregelen van an dere aard omvatten tot opheffing van de beletselen voor de internationale handel. HET AMERIKAANSE GOUDBEZIT. De Amerikaanse goudvoorraden hebben de recordwaarde van 24.465.923.000 dollars bereikt. Dit goudbezit vertegenwoordigt ongeveer 3/5 van de wereldvoorraad. Ame rikaanse deskundigen hebben verklaard, dat zij niets afweten van geruchten, dat Engeland en andere Europese landen aan de Amerikaanse regering zouden vragen om nieuwe hulp te verlenen door gebruik te maken van de Amerikaanse goudvoor raad. Zij wijzen er op, dat voor het over maken van een deel van dit goud aan een ander land een besluit van het Congres nodig is. Postbestelling duurde dertig jaar Het WOOrd is aan Een dezer dagen werd een brievenbus aan het hulppostkantoor van Houthem af gebroken. Men vond in een hoek van de bus vastgekneld enkele briefkaarten, welke dertig jaar geleden gepost zijn. De poste rijen zullen trachten deze postbestelling alsnog uit te voeren. DRIE SECRETARISSEN VAN STAAT NAAR NEDERLAND. BATAVIA, 7 Juli (Aneta) Aan de secre taris van Staat voor Financiën, de heer W. Alons, is per 31 Juli op zijn verzoek eervol ontslag verleend onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten onder moeilijke om standigheden aan den lande bewezen. Tot zijn opvolger is benoemd drs. A. Oudt, tot dusverre thesaurier-generaal. Vanavond vliegt de heer Alons met de secretaris van Staat voor Economische Zaken mr. J. E. van Hoogstraten naar Den Haag voor be sprekingen over coördinatie van het econo mische en financiële verkeer tussen Neder land en Indonesië. Na afloop van deze be sprekingen gaat het ontslag van de heer Alons in. Met hetzelfde vliegtuig reist prof. Hussein Djajadiningrat, secretaris van Staat voor Onderwijs, die in Nederland zal deelnemen aan besprekingen over de rechtspositie van -overheidspersoneel Indonesië. Ter gelegenheid van de koperen bruiloft van de Koningin en Prins Bernhard is de „Piet Hein", het jacht van de Koninklijke familie, in de jachthaven Bestevaer te Baarti thans feestelijk verlicht. Regering moet „krachtige hand-politiek" volgen De nieuwe Amerikaanse gouverneur in Duitsland J. McCloy heeft deze week zijn eerste bezoek aan Berlijn gebracht waar hij door een grote menigte enthousiast verwelkomd werd. De gouverneur (in burger) inspecteerl op het vliegveld Tempelhof een erewacht van 300 blanke en negersoldaten. Stad nog steeds taboe voor Nederlandse journalisten De Sultan van Djokja heeft thans in een interview met een correspondent van Merdeka" verklaard, dat „om het bestuur en de strijd van de republiek in de toe komst te handhaven, de republikeinse re gering een „krachtige hand-politiek" moet volgen, mede teneinde een herhaling te voorkomen van de toestand, zoals deze be stond voor 19 December 1948". Hij zeide dat „een gezonde oppositie wel noodzake lijk is, doch dat er voor dient te worden gezorgd, dat deze de grenzen der wet niet overschrijdt". De leiders der PKI en de Lasjkars zijn hiervan „ronduit" in kennis gesteld. De Sultan zeide vöorts, dat de regering in dit verband geen onderscheid maakt: zowel tegen de communistische partij als jegens de Masjoemi en de PNI zal de regering gestrenge maatregelen ne men indien zij in strijd met de wet han delen. De sultan zeide, zich persoonlijk niet bezorgd te maken, omdat hij er op vertrouwt, dat de betrokken partijen vol doende begrip hebben en zich bewust zijn van de situatie. Volgens „Merdeka" is er na de over dracht van het gezag aan de Sultan te Djokja geen activiteit meer te bespeuren van groepen of partijen, die plakkaten of strooibiljetten verspreiden. De Sultan be schikt op het ogenblik volgens zijn zeggen over 2.000 goed disciplineerde manschap pen 600 militairen van de TNI en de rest politie voor het handhaven van recht en orde. Deze eenheden staan onder leiding van de kolonel Soeharto. Met betrekking tot de getroffen rege ling, waarbij geen Nederlandse journalis ten waren toegelaten bij de terugkeer van Soekarno c.s. te Djokja zeide de Sultan, dat dit verbod van voorbijgaande aard is. Op de vraag, wanneer de Nederlandse journalisten dan gelegenheid krijgen om Djokja te bezoeken, antwoordde de Sultan, dat dit zal afhangen van de situatie: „Mo gelijk over 14 dagen", aldus de Sultan, die verklaarde, deze regeling te hebben ge troffen met het oog op eventuele moeilijk heden met de bevolking. Tedjasoekmana „Strijd wordt van Djokja uit voortgezet" BATAVIA, 7 Juli (Aneta). Bij de be groeting van Soekarno en Hatta in Djokja (waarover ■elders in dit nummer meer) heeft de vice-voorzitter van het werk comité van het K.N.I.P.. Tedjasoekmana gisteren onder meer gezegd: „Hoe ongelijk beide partijen ook in krachten waren, toch zal het gehele Indo nesische volk zonder aarzelen de strijd voortzetten. Thans kunnen wij leven en denken en werken in vrijheid in Djokja, maar wij mo gen niet dezelfde fouten maken. Wij zijn niet vrij geworden om maatregelen te ne men, die de positie van ons leger zouden kunnen verzwakken door in te stemmen met een kunstmatige overeenkomst tot sta ken van het vuren en wapenstilstand. Wij gaan onze strijd vanuit Djokja voortzetten, j zodat de vijand geen gelegenheid heeft ons voortdurend in een dwangpositie te plaat sen. Hij denkt, dat het herstel van onze regering in Djokja een concessie en gunst zijnerzijds is, zodat hij in staat zal zijn ver dere eisen aan ons te stellen. Hij eist niet alleen stopzetting van de guerilla, maar ook vernietiging van de militaire uitrusting en van alles wat de guerilla's de strijd moge lijk maakt. Dit mag nooit worden uitge voerd. Van Djokja uit kan de nationale eenheid nu spoedig worden gevestigd, ten einde de laatste hand te leggèn aan het werk onzer nationale onafhankelijkheid." Trein op trekbommen gelopen; vijf doden Uit Semarang meldt Aneta: Zondag is een trein tussen Ngawen en Blora op twee trekbommen gelopen. Vijf personen wer den gedood en verschillende gewond. bij manoeuvres verongelukt Waarnemer vermist; piloot ongedeerd Naar pas Woensdagavond te Londen be kend is gemaakt, is Dinsdag tijdens de ge combineerde manoeuvres van de vloot- en luchtstrijdkrachten der Westelijke Unie het Firefly-vliegtuig K 11-69 van de Ne derlandse Marine in zee gestord. De piloot, luitenant ter zee vlieger F. Langenbach, kon door de torpedoboot jager „Aisne" on gedeerd worden gered, doch de waarne mer, Marinus Hendrik van Breem uit Eindhoven kon niet worden gevonden, zo dat men moet aannemen, dat hij verdron ken is. Het toestel viel in zee, toen het op het Britse vliegdekschip „Theseus" wilde landen. Baltimore and Ohio Magazine: Geen twee mensen zijn aan elkaar gelijken ze zijn er allebei blij om. Kardinaal Mindszenty c.s. in beroep Procureur eist handhavinq der vonnissen Gisterochtend is in Boedapest de zaak tegen kardinaal Mindszenty en zijn zes medebeklaagden in het palcis van het hof van cassatie opnieuw in behandeling ge nomen. De bijeenkomst van dit hof der „volksrechtbanken" was streng geheim ge houden. Gedurende de terechtzitting be stond het publiek, waarvoor 16 zetels waren gereserveerd, uit 15 personen, onder wie een priester, een Hongaars journalist, de correspondent van Agence France Presse en zijn secretaresse. Geen enkele andere buitenlandse journalist was aan wezig. De rechtbank werd gepresideerd door Peter Janko, ter zijde gestaan door vier assessoren. De ochtendzitting werd grotendeels in beslag genomen door de voorlezing van het verslag van het proces in eerste aanleg. Hierna zou de procureur Borbely zich in zijn requisitoir er toe be perkt hebben, de handhaving van de op 8 Februari gewezen straffen te eisen. Tijdens de namiddagzitting verzocht Kïozs- ko, de verdediger van kardinaal Minds zenty, de jury zich mild te tonen. Hij voerde aan dat zijn cliënt zijn misdaden bekend heeft en verklaart ze te betreuren. Mora, de verdediger van Baranjai legde in het bijzonder de nadruk op het beginsel dat de wetten geen terugwerkende kracht hebben. In ieder geval, zo verklaarde hij, zijn de ten laste gelegde feiten geschied vóór de wet op de verdediging van de re publiek, die van 1946 dateert, van kracht werd. Op grond van deze wet is het vonnis geveld. Het kan derhalve niet worden uit gevoerd. Pabueray, die zijn cliënt, mgr. Zakar, de particuliere secretaris van kardinaal Mindszenty verdedigde, vroeg vrijspraak. Het proces van 3 Februari, zo zei hij, heeft aangetoond dat mgr. Zakar geen mo narchist is, dat hij geen enkele beraad slaging van samenzweerders heeft bijge woond en geen actief aandeel in het com plot heeft genomen. In zijn requisitoir eiste procureur Borbely handhaving van de door de volksrechtbank op 8 Februari gevelde vonnissen. Hij legde er de nadruk op, dat „de misdaden, die men aan de be klaagden verwijt, meer dan overvloedig waren bewezen" en dat hij van oordeel was dat men de beschuldigden reeds te veel van verzachtende omstandigheden heeft laten profiteren. De advocaat van prins Esterhazy zei: „niemand kan in ernst beweren dat prins Esterhazy voornemens was de kardinaal financiëel te helpen, want iedereen weet, dat hij zich heel zijn leven van alle poli tieke bedrijvigheid heeft onthouden". Zaterdagochtend zal uitspraak worden gedaan. België's kabinetspuzzle O, 't klimaat in ons klein landje, Steeds is er iets mee aan 't handje, Nooit vindt iemand het echt goed; Mopperen is oude zede En, nietwaar, daarvoor is reden, Ja, ook mij zit dat in 't bloed. Altijd is er iets te vitten, Als 't heel warm is: o, die hitte Mens, ik hou dit haast niet vol; Als het iets te koel mocht wezen: Brr! zo'n temperatuur in deze Tijd is toch wat al te dol. Als het regent na veel droogte Stijgt het klagen tot een hoogte, Die al 't andre overtreft; In ons land is 't altijd regen Kankert men, waarbij de zegen Van het vocht niet wordt beseft. Eén ding is op deze aarde, Naast veel andere van waarde, Zeker 't best geregeld plan; Dat is dat de macht der mensen, Hoe zeer velen 't zouden wensen, Niets aan 't weer verandren kan. Het brengt nu vaak moeilijkheden, Schaarste, ja zelfs rampen, mede; Als 't door mensen werd beslist Kwam er door 't verschil in streven En belangen in ons leven Nooit een eind aan het getwist. P. GASUS. Van Cauwelaert krijgt „informatieve opdracht" De prins-regent van België heeft thans de katholieke minister van Staat, Frans van Cauwelaert, die voor de jongste verkie zingen voorzitter van de Kamer van Afge vaardigden was, verzocht zich mej de vor ming van een Belgisch kabinet te belasten. De heer Van Cauwelaert heeft deze op dracht aanvaard met de uitdrukkelijke restrictie, dat hij niet als formateur maar als „informateur" zal optreden, met andere woorden dat hij slechts de weg wil effenen voor een nader aan te wijzen formateur. Hij heeft gistermiddag tot tweemaal toe tegenover de pers het informatieve karak ter onderstreept van zijn missie, waarbij hij met name zei: „Mijn taak beperkt zich uitsluitend tot het verzamelen van inlich tingen, die de taak van een toekomstige kabinetsformateur kunnen vergemakkelij ken", i 1 "J Van Cauwelaert heeft na afloop van de persconferentie een onderhoud gehad met minister van Staat graaf Carton de Wiart, lid van het hoofdbestuur der CVP, en andere hoge partijfunctionarissen. A.F.L. dreigt met boycot van Britse schepen in Amerika Alle Britse schepen in havens aan de Oost-Amerikaanse kust zullen wellicht ge boycot worden door de internationale vak vereniging van zeelieden, die verbonden is met het grote vakverbond der A.F.L. (American Federation of Labor). Deze boycot is bedoeld als représaille op de weigering van de Britse havenar beiders om op Canadese schepen te wer ken, die betrokken zijn bij het geschil tus sen de Canadese Zeelieden Unie en Inter nationale Zeeliedenvereniging. (De Canadese Zeelieden vereniging riep 31 Maart op alle Canadese schepen een sta king uit omdat de reders contracteri*met de concurrerende internationale vakvereni ging tekenden. De Canadese Zeelieden Unie, zo deelt Reuter mede, staat onder communistische leiding.) IETS HOGERE TEMPERATUREN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I, te De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur. Nu en dan overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer. In het Noorden van het land matige wind uit Noordelijke richtingen, elders meest zwakke wind. Overdag iets hogere tem peraturen. 8 Juli: Zon op Maan op 4 20 uur; onder 21.00 uur 20.16 uur: onder 1.56 uur Hoogwatertüden: Donderdag 7 Juli: 0.3613.15 uur. Vrijdag 8 Juli: 1.4014.40 uur. Laagwatcrtijden: Donderdag 7 Juli: 8.31—21.11 uur. Vrijdag 8 Juli: 9.35—22.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1