c HOUTEN 3 Tweede Kamerleden betreuren dat Atlantisch Pact nodig is De radio geeft Vrijdag In Parijs begon het monsterproces tegen Joinovici, de koning der voddenrapers Schofh TUINPARASOLS Panda en de Meester* Wereldverbeteraar javen Wereldnieuws Donderdag 7 Juli 1949 Men stemt in met strekking en opzet, maar vraagt nadere inlichtingen over vele details In het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goedkeu ring van het Noord-Atlantische Verdrag, ondertekend te Washington op 4 April 1949, betuigen zeer vele leden hun instemming met opzet en strekking van het verdrag, maar de omstandigheden, die daartoe aan leiding hebben gegeven, namelijk de onmo gelijkheid om in de organisatie der Ver enigde Volken tot een goede samenwerking te kómen, betreurden zij. Velen dezer leden meenden, in tegenstel ling tot hetgeen de regering in de Memorie van Toelichting heeft opgemerkt, dat grote moeilijkheden binnen de Verenigde Volken wel spoedig te verwachten waren. Het ge tuigt naar de mening van deze leden van werkelijkheidszin, dat de partijen bij het verdrag in de inleiding hun vertrouwen in de doeleinden en beginselen van de Ver enigde Volleen uitspreken, doch niet hun vertrouwen in de handhaving daarvan. Verscheidene leden meenden eveneens, dat het verdrag nodig is, omdat duidelijk gebleken is, dat de Verenigde Volken niet in staat zijn vrede en veiligheid effectief te handhaven. Zij zouden er de voorkeur aan gegeven hebben, indien men dit in de considerans van het verdrag ronduit had De gedachte, dat het verdrag een ander dan defensief karakter zou dragen, moet naar de mening van vele leden met be slistheid worden afgewezen. Zij verklaar den dat huns inziens bewapening alleen niet voldoende zal zijn. De nadruk zal moeten liggen op het scheppen van betere sociale en economische verhoudingen. Gaan verplichtingen niet boven ons vermogen? Nederland heeft, aldus vele leden, door het ondertekenen een grote verantwoor delijkheid op zich genomen. Daarom zal ook op militair gebied een aantal ingrij pende maatregelen nodig zijn. Men kan zich afvragen, of de verplichtingen niet boven ons vermogen zullen gaan, nu de situatie in Indonesië ons nog steeds zware lasten oplegt. Kan de regering reeds enigs zins aangeven, zo vroegen zij, welke mili taire eji financiële verplichtingen ons land op zich zal moeten nemen? In elk geval zal moeten vaststaan, dat alles zal worden ge daan om te bevorderen, dat ons land zo doeltreffend mogelijk zal worden ver dedigd. Zij zouden van de regering de na drukkelijke verzekering willen ontvangen, dat deze het uiterste zal doen om het gehele grondgebied van ons land onder het te ver dedigen gebied te doen vallen. Nederland kan het verdrag slechts aan vaarden in de veronderstelling, dat alle daarbij aangesloten landen op deugdelijke wijze en onvoorwaardelijk zullen worden betrokken in de collectieve verdediging. Met het oog hierop gaven zeer vele leden uiting aan hun bezorgdheid en teleurstel ling over uitlatingen, gedaan in bepaalde kringen in het Amerikaanse Congres, waarin sprake was van een discriminatie ten nadele van Nederland wegens onze Indonesische politiek, welke in deze krin gen wordt afgekeurd. Sommige léden vroegen, of de regering zich de gelegenheid, welke zich bij de onderhandelingen over dit verdrag voor doen, wel voldoende ten nutte gemaakt heeft, om ten opzichte van de Indonesische kwestie vrijheid van handelen te ver krijgen. Zal Spanje worden uitgenodigd? In artikel 10 wordt bepaald dat elke Europese staat, welke de verwezenlijking van de beginselen van dit .verdrag kan bevorderen, tot toetreding kan worden uit genodigd. Mag, zo vroegen vele leden, op grond hiervan van de Nederlandse regering worden verwacht, dat zij zal verhinderen, dat dit verdrag te eniger tijd zal strekken tot handhaving van fascistische of totali taire régimes? Vele andere leden vroegen zich af, wat er zal gebeuren, indien te eniger tijd een der ondertekenende staten zijn democra- BulilklMrt9 s" HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Werken van Mendels sohn. 10.00 Voordracht. 10.20 Opgewekte melodieën. 11.00 Voor zieken. 11.35 „Als de ziele luistert". 11.45 Vocaal kwartet. 12.03 Zangrecital. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Voorbechouwing T.T.-races. 12.40 „De Bieten bouwers" 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Amuse- metensorkest. 13.50 „Op de korrel". 14.00 Parijs studentenkoor. 14.25 Cabaret. 14.55 Metropole-orkest. 15.25 Trio voor vool, cello en piano, Chausson.. 16.00 Voor zieken. 17.00 Na schooltijd. 17.15 Kinderkoor. 17.45 Buiten landse litteratuur. 18.00 Engelse en Ameri kaanse songs. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 „Stad in de frontlijn", klankbeeld. 19.30 Brabants halfuur. 20.05 Ge wone man. 20.12 „Lief en leed in het jaar 1391", klankbeeld. 21.15 Koor, solist en orgel. 21.45 „Industrialisatie". 22.00 Amusements orkest. 22.30 Omroepkamerorkest onder André Rieu: Suite „Abdelaser", H. Purcell. 22.45 Gebed. 23.15 Symphonette-orkest. HILVERSUM IT. 414.5 UI. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.18 Lichte muziek. 8.15 Fragementen uit „Dalibor". Smetana. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Kamermuziekconcert. 10.00 „Thuis". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Bariton en piano. 11.10 Voor dracht. 11.30 Orgel. 12.00 Bioscooporgel. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Sport. 12.45 Platen. 13.15 Cabaret. 14.00 Kookles. 14.20 Kamer orkest onder Maurits van den Berg, met Hélène Ludolph, sopraan. O.a. werken van J. S. Bacil. 15.00 Nederlandse poëzie. 15.20 Kamerorkest met Geza Frid, piano. Concert in C. Mozart. 16.00 Accordeonorkest. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Omroeporkest. 17.20 „Wij en de muziek". 18.15 Felicitaties. 18.45 Sil- vestri-kwartet. 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 Platen. 19.30 „Verdraagzaamheids- gedachte in Nederland". 19.50 Vrijzinnig Protestants nieuws. 20.05 Symphonie in D, Mozart. 20.30 „Geestelijk leven in Amerika". 20.55 Boekbespreking. 21.00 Gevraagde platen. 21.30 Vaeantie in Nederland. 22.00 Buiten lands overzicht. 22,15 Swing and Sweet. 22.40 „Vandaag". 22.45 Avondwijding. 23.15 Sym- phonisch concert. tische instelling zou verwisselen voor een dictatuur, hetzij van rechts, hetzij van links. Vele leden zouden gaarne van de rege ring vernemen, hoe zij denkt over de moge lijkheid om West-Duitsland binnen afzien bare tijd als lid toe te laten. Met instemming had men kennis ge nomen van de opvatting der .regering, dat de verplichtingen, welke Nederland op zich neemt, beperkt moéten blijven tot datgene, waarbij direct of indirect het Nederlandse belang betrokken is. Dit verdrag, zo betoogden vele leden, garandeert geen automatische militaire hulp in geval van een aanval en zeker niet de vrede zelf. Daarom is het van het groot ste belang, dat de vrede ook op andere wijze bevorderd wordt. Het streven naar economische en sociale samenwerking zal zich in daden moeten uiten. Zij vroegen daarom of de regering kan mededelen, wat zij en haar bondgenoten voornemens zijn ter aanvulling van dit pact te doen om de vrede te bevorderen. Is versterking van de democratische invloed in het militaire apparaat te verwachten? Sluit op deze militaire defensie een sociale en economi sche politiek aan, die bevorderlijk is voor vredelievende verhoudingen? Zal er een afdoende controle worden geschapen om te zorgen, dat deze alliantie een staatkundige binding blijft, waarin het militaire element middel is en geen doel wordt? Van verschillende zijden werd opgemerkt, dat wegen gevonden moeten worden om de Staten-Generaal op de hoogte te houden van hetgeen ter uitvoering van het ver drag geschiedt en hen in de gelegenheid te stellen zich daarover uit te spreken. Gaat pact verder dan Handvest der U.N.O.? Het had vele leden verwonderd, dat de regering geen nadere toelichting heeft ge geven over de consequenties van artikel 4 van het verdrag ten aanzien van de moeilijkheden in Indonesië. Indien artikel 4 zou meebrengen, dat wij verplicht zouden zijn tot overleg met de andere ondertekenaars, komt men dan niet in conflict met het Nederlandse standpunt, dat volgens het Handvest van de Verenig de Volken interne aangelegenheden niet voor het internationale forum behandeld kunnen worden? Gaat het verdrag hier dus verder dan het Handvest?, zo vroegen deze leden. Brits smaldeel brengt bezoek aan Rotterdam Het Britse smaldeel, dat van 9 tot 14 Juli te Rotterdam zal vertoeven, bestaat uit twee torpedojagers en drie onderzeeërs. De torpedojagers zijn H.Ms. „Solebay" en H.Ms. „St. Kitts", twee schepen van hetzelfde type, 22300 ton. De beide oor logsbodems zijn van jonge datum. De „Solebay" werd in September 1945 vol tooid, de „St. Kitts" in Januari 1946. Zij maken deel uit van het vijfde jagerflot- tille. Commandant van het smaldeel is captain R. A. Currie D.S.C. De onderzeeboten zijn de „Aeneas", de „Andrew" en de „Trespasser". De eerste twee zijn van respectievelijk 1946 en 1948; zij meten 1120 ton en waren oorspronkelijk bestemd voor de dienst in de Stille Oceaan. De „Trespasser" is van 1942 en behoort tot de klasse, waarvan er vier zijn overge dragen aan de Nederlandse Marine. De onderzeeboten komen in de Waal haven te liggen, de jagers in de Parkhaven Oostzijde. De „Solebay" en de „St. Kitts" zullen voor het publiek te bezichtigen zijn op 9, 10, 11 en 12 Juli in de namiddag. De laatste middag. Dinsdag 12 Juli, is in het bijzonder gereserveerd voor groepen scho lieren, padvinders en leden van jeugd organisaties, mits onder geleide van vol wassenen. MET BIJ HEEZE VERONGELUKTE AUTO ZOU GESMOKKELD ZIJN. Betreffende het auto-ongeluk op de weg van Geldrop naar Heeze deelde men mede, dat de toestand van het enige overlevende slachtoffer vooruitgaande is. De twee inzittende Amsterdammers wa ren in deze streek geen onbekenden. Gezien de fëiten, dat de auto onder valse naam te Eindhoven was gehuurd, voorts in de auto nog lege zakken werden aange troffen en bovendien de inzittenden over veel contanten beschikten is het wel zeker, aldus de rijkspolitie te Heeze, dat de auto voor een smokkelaffairë was gehuurd. Distributie van naaldhout opgeheven De distributie van naaldhout, met uitzon dering van oregonpine, pitchpine en carolina- pine, is opgeheven. Naaldhout met uitzondering van de ge noemde soorfen kan dus in het vervolg zon der vergunning gekocht, verkocht, afgeleverd en be- en verwerkt worden. Öok inlands hout met uitzondering van populieren-, wilgen-, iepen- en essenhout valt niet meer onder de distributiebepalingen, evenmin als kurkplaten, kurkschalen en kurkparket. Ook de be- en verwerking' van kurk Js niet meer aan een vergunning ge bonden. Voor het vellen van hout blijft ook thans een kapvergunning vereist. De mishandeling in strafkampen Mr. J. Terpstra (A.R.) heeft aan do mi nister van Justitie schriftelijk de volgende vragen gesteld. Kan de minister van Jus titie die op 13 April 1949 omtrent mis handelingen in de kampen van politieke delinquenten in de Eerste Kamer heeft ver klaard, dat zij, die er slachtoffer van waren of er kennis van dragen, bij de bevoegde justitie-instanities klacht behoren te doen, dat die gevallen zullen worden onderzocht en dat waar mogelijk zowel de direct schul digen als zij, die daarvoor mede verant woordelijk zijn, zullen worden vervolgd en ter verantwoording geroepen mede delen, in hoevele gevallen klachten, als hierboven bedoeld, reeds zijn ingediend en tot welke resultaten het onderzoek in deze gevallen heeft geleid? In hoevele gevallen zijn dientengevolge strafvervolgingen ingesteld en wat is het resultaat geweest van het „ter verantwoor ding" roepen? Welke maatregelen zijn genomen in verband met die feiten in het rapport-Van der Vaart Smit-prof. Russel weergegeven, waarvan men volgens mededeling van de minister van dezelfde datum „de juistheid moet aannemen?" Wijziging rijksbegroting van Onderwijs In een wetsontwerp tot wijziging van de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen vraagt minister Rutten verhoging van het bedrag dat is uitge trokken voor de beloning van de onder zijn departement ressorterende examencom missies. Tevens vraagt de minister gelden aan voor een tegemoetkoming in de door in communauteit levende leerkrachten geleden schade tengevolge van de destijds door de bezettende macht op 1 Maart 1941 gelaste korting van 40 procent op de salarissen. De op grond daarvan getroffen regeling heeft gegolden tot en met 15 September 1944. De regering acht het billijk belang hebbenden in de door hen geleden schade tegemoet te komen tot een bedrag van de helft van het nettobedrag, dat zij zonder deze maatregel meer zouden hebben ont vangen. Hiermede is voor het lager onder wijs, het voorbereidend hoger en middel baar onderwijs en het nijverheidsonderwijs in totaal een bedrag van 6.700.000,ge moeid. Het is mogelijk de rijksstudietoelagen aan gedemobiliseerde oorlogsvrijwilligers met 104.350,te verminderen, omdat het zich thans reeds laat aanzien, dat het aantal aanvragen om studietoelagen van gedemo biliseerde oorlogsvrijwilligers dit jaar ge ringer zal zijn dan bij de raming werd ver wacht. Aan het belang van deze gedemobi- Iiseerden zal daardoor niet te kort worden gedaan. Uitgi F IN TIEN MINUTEN (Adv.) Nadat gedurende twee dagen de export van tomaten naar Engeland was vastgesteld op 70 procent van de voor export goedge keurde tomaten is dit kwantum met ingang van vandaag teruggebracht op 30 pet. Het Nederlandse merk met Wereldreputatie Gewetenloos collaborateur of Maecenas van het Franse verzet? (Van onze. correspondent te Parijs) In hetzelfde rëchtszaaltje, waar Krav- chenko. deze winter ruim twee maanden zijn bekende duel met de communisten heeft geleverd, is het proces van de milliar- dair-voddenraper Joinovici begonnen. Zo als wij reeds schreven, heeft, dit monster proces, aan welks voorbereiding twee jaar onafgebroken is gewerkt en waarvoor men een driehonderd getuigen heeft gehoord, betrekking op het grootste en sensationeel ste geval van economische collaboratie, dat in Frankrijk tot dusverre is behandeld. Maar belangrijker misschien nog dan de milliarden-sommen is het politieke aspect v.an de zaak. Dit wordt zelfs zo belangrijk geacht, dat de minister van Justitie per soonlijk als getuige voor het hekje zal ver schijnen, wat een unicum in de geschiede nis der Franse rechtspraak is. Hij, de mi nister, is het namelijk geweest, die tijdens de bezetting voor Joino een bewijs van goed vaderlands gedrag heeft afgegeven. De vraag, die gedurende een twintigtal zittingen zal moeten worden opgelost, is dus of Joino slechts een walgelijk profiteur van het ongeluk van Frankrijk, zijn tweede vaderland, is geweest, dan wel ofgelijk door hem zelf wordt beweerd hij slechts de Duitsers op geniale wijze om de tuin heeft geleid, teneinde voor het verzet de rol van Maecenas te kunnen spelen. Toen Joino zijn entrée maakte in de zaal, waar de hitte heerste van een Turks bad, had men moeite te geloven, dat hier een beschuldigde binnen werd gevoerd, want de vertoning had inderdaad meer van de spectaculaire ontvangst van een gevier de Amerikaanse filmheld. Minstens twintig fotografen mitrailleerden de vriendelijk lachende, links en rechts groetende mon sieur Joseph met hun magnesium-appa raten, en het aantal journalisten,, dat een woord van hem hoopte op te vangen, liep zeker tegen de honderd. Joino, gekleed in een elegant grijs pak, met zijn massieve hoofd, grote neus, kleine glinsterende fonkeloogjes en een grauwe gelaatskleur, die duidelijk twee jaar cellu lair verblijf verraadt, maakte op ons de indruk van een vette, dikke, ronde muis. Naast hem namen zijn broer en twee andere verdachten van mindere allure plaats en zijn drie raadslieden dragers van klinkende namen in de Parijsea^yooa^, tuur gingen voor hem zitten.'; Daarna begon de griffier de acte yap be schuldiging voor tëTèzéiijdie weinig nieuws opleverde én vier uur tijd op eiste. In de droge termen van het juridisch jargon was Joino's levensverhaal, dat een Balzac waar dig is, een monotoon en grauw relaas ge worden. Na afloop vroeg een journalist de verdachte, of het waar was, dat hij niet lezen kon, en met een glunder gezicht hoorden wij monsieur Joseph met zijn rol lende Balkan-r dan antwoorden: „Dat ik niet zou kunnen lezen wil ik zelf niet zeg gen. Maar zeker weet ik dat de commissaris van de republiek, die de beschuldigings- acte heeft opgesteld, niet kan schrijven". En kennelijk zeer voldaan over deze ge slaagde woordspeling werd Joino tussen twee agenten de zaal uitgevoerd. Generaal-majoor J. K. Meyer neemt ontslag De territoriaal-, tevens troepencamman- dant in Midden Java en commandant van de B-divisie, de generaal-majoor J. K. Meyer, is voornemens, per 1 October met pensioen te gaan na 31 jaren dienst als officier, zo meldt de correspondent van Aneta te Semarang. De Soerabajase „Vrije Pers" meldt in verband met deze ontslag aanvraag, dat generaal Meyer zeer teleur gesteld was over de overeenkomst van 7 Mei, maar dat hij niet op het critieke ogen blik de troepen in de steek wilde laten en besloot, de ontruiming van de residentie Djokja zelf tot uitvoering te brengen. „De Vrije Pers" meldt voorts, dat de ko lonel D. R. A. van Langen, de militaire commandant van Djokja en commandant van de T-brigade, ontslag uit.de militaire dienst-heeft gevraagd. Van bevoegde militaire zijde te Batavia werd het bericht ten aanzien van generaal Meyer bevestigd, waaraan werd toege voegd, dat de generaal reeds in September zou vertrekken. Op het bericht betreffende kolonel Van Langen kon men geen com mentaar geven. Nederlands aandeel in de vlootoefeningen In de gecombineerde vloot- en lucht machtoefeningen van de Westelijke Unie hebben vliegtuigen van de Nederlandse Luchtmacht patrouillevluchten gemaakt over de Golf van Biscaje en hebben daar bij oorlogsschepen „geschaduwd", aldus deelde het Britse ministerie van luchtvaart gisteravond..?nqe_,_ Tn siamenwéridrig.'mét Lanéajtèrs van de .Royal Air Force hielden Nederlandse Mit chells radar- en visueel contact'/met een geëscorteerd convooi, dat van een positie ten Zuidwesten van Brest naar Cornwall opstoomde. De taak van de luchtpatrouilles was het uitbrengen van rapport over elke beweging van het convooi aan het gecombineerde hoofdkwartier aan de kust van Devonshire. Een Nederlands vliegtuig, dat op het punt stond naar zijn basis terug te keren, werd door twee Britse „Sea Hornets" en een „Firebrand" aangevallen. De Neder landse bemanning beweert dat zij de „Fire brand" heeft „neergeschoten" alvorens haar vliegtuig een prooi werd van de „Sea Hornets". Een ANP-verslaggever aan boord van de Piet Hein meldt nader, dat de Neder landse duikboot „Tijgerhaai" een zeer goede „aanval" heeft uitgevoerd op het Blitse vliegtuigmoederschip „Theseus". De „Tij gerhaai" naderde onder water ongezien het convooi, waarin de Theseus voer, en kon, na het convooi te zijn binnengedron gen, onverwachts zijn „aanval" lanceren. Grote Houtstraat 47 Telefoon 18036 - Haarlem Voor de reis wederom verkrijgbaar opvouwbare damesparapluies desnoods met tas Voor de Heren: sfok-parapluies 17. Het had dan wel een kaartspelletje en veel moeite en tijd gekost, maar nu wisten Joris Goedbloed. Jeroen de Blaet en Panda dan toch ook, waar ze naar het hor loge met het loterij-briefje moesten zoeken in de winkel van Loetje de Heler! De boef Fokko Flopke liep niet hen mee om hun het adres te wijzen. „Zo ziet ge, vrind je", sprak Joris intussen onderwijzend tot Panda, „hoe men met geduld en overleg tot juiste resultaten lean komen. Thans, mijn vriend vervolgde hij, zich tot Jeroen de Blaet wendendthans kunt gij de wanhoop bannen uit uw hart, want nog slechts een korte spanne tijds scheidt u van het bezit van uw geliefd loterij-briefje! O, o, wak kere vriend hoe zult ge u dan kunnen wentelen in uw tienduizend rijksdaalders! Nog één woord, voordat, gij uw begerige hand om dit aardse slijk heen klemt; ver geet de Goede Werken niet! Mijn Maat schappij kan er zeer veel van gebruiken, en dan Maar verder kwam hij niet, want toen waren zij er. „We zullen de voortref felijke Loetje de Heler opschrikken uit zijn nachtrust", gaf Joris te kennen, en hij belde aan. Hij belde nog eens en nog eens, maar het. winkeltje bleef gesloten. „Wellicht is de goede heler wat ontspanning gaan genieten na een dag hard werk," mompelde Joris, „wellicht drinkt hij een glaasje ranja met zijn beste vrienden Intussen rammel den hij en Fokko Flopke aan de deur, maar het- hielp ?iiets. „We moéten toch naar bin nen", klaagde Jeroen de Blaet, „ach wie helpt me nu toch? Ik geef vier daalders aan wie ons hier bbinen brengt„Top", sprak Fokko Flopke, Montgomery over de defensie van West-Europa Veldmaarschalk Montgomery, de opper bevelhebber van de strijdkrachten der Westelijke Unie, heeft aan boord van. het Britse vlaggeschip „Implacable".tijdeus de oefeningen verklaard te hopen, dat ér volgend jaar gezamenlijke oefeningen zul len worden gehouden door de strijdkrach ten van alle landen van het Atlantische Pact. Montgomery gaf in een interview een uiteenzetting van de rol der strijdkrachten van de Westelijke Unie in de verdediging van hun landen tegen aggressie. Hij beweerde daarin dat vooral een sterke luchtmacht moet worden opgebouwd om dat de luchtmacht het krachtigste wapen van alle is. De thans gehouden oefeningen hebben volgens de veldmaarschalk bewezen, dat de West-Èuropese landen, „althans in mili tair opzicht, kunnen samenwerken". Soekarno's terugkeer in Djokjakarta Radio Djokja heeft over de gisteren ge melde terugkeer van president Soekarno te Djokja nader medegedeeld, dat het vliegtuig van de UNCI met de republie- keinse leiders uit Banka Woensdagmiddag te 13.00 uur op het vliegveld Maguwo is geland, waar onder andere de Sultan en de Paku Alam, Soekarno en Hatta op wachtten. Voorafgegaan door een escorte van de veiligheidsdienst reed het gezel schap vervolgens naar de stad, Soekarno en de Sultan in de eerste auto, Hatta met de Paku Alam in de tweede auto, langs de weg van de intocht door een grote menigte met „Merdeka"-geroep begroet. Om twee uur kwam de stoet aan voor het paleis van de president waarvoor zich een enorme menigte had verzameld en waar Soekarno werd begroet door een groot aan tal autoriteiten, waaronder Bung Tomo, alias Soetomo en minister Kasimo, ver schillende andere ministers, vertegenwoor digers van Sumatra, Celebes en de Moluk- ken, leden van de UNCI en militaire waar nemers, representanten van de Chinese, India en Pakistangemeenschappen. Voorts waren aanwezig de echtgenote en de moe der van Soekarno. Nadat hij dank had gebracht voor de verwelkoming zeide Soekarno, dat twee factoren voornamelijk de terugkeer van de republikeinse regering naar Djokja moge lijk maakten: de kracht van het volk en de steun van de internationale wereld. Hij zeide trots te zijn op de steun van allen en uitte speciaal zijn dank aan het volk, dat nu langs de straten voor hem stond opge steld. Soekarno zeide verder: Laat ons tot God bidden, dat Hij u allen moge zegenen. De steun van de internationale wereld is gebleken uit de zittingen van de Veilig heidsraad en de conferentie van Nieuw- Delhi. Tot besluit zeide Soekarno: meer dan ooit tevoren dient ge er u van bewust te zijn, dat alleen door de eenheid onder u, die de basis is van onze strijd, onze doel stellingen kunnen worden bereikt. In een communiqué van de UNCI (de UNO-commissie voor Indonesië), waarin een overzicht wordt gegeven van de terug keer der republikeinse regering naar haar vroegere hoofdstad, wordt gezegd, dat deze gebeurtenis een belangrijk precedent ge schapen heeft: Dit is de eerste keer dat een regering in haar vroegere constitutionele positie en in haar hoofdstad is hersteld door de bijstand van een internationale organisatie die geen gebruik maakte van gewapende macht, doch van haar instelling ten behoeve van de vrede. Deze gebeurte nis, zo meent de commissie volgens haar communiqué, betekent een nieuwe belang rijke ontwikkeling in de pogingen van alle betrokken partijen tot het bereiken van een blijvende oplossing van de Indonesische kwestie. De UNCI verklaarde voorts, dat de terugtocht van de Nederlandse troepen uit Djokja de vorige week „ordelijk en rustig" verliep. „Maak ons getrouwroman door Annie Ferwerdavan den Berg. Uitgeverij „In den toren", Naarden. Albert Schweitzer, leven en werk, door Emil Lind. Met een voorwoord van Stefan Zweig. Vertaling van Jan Poortenaar. Uit geverij „In den toren", Naarden. Nacht over de aarde, roman door Deimo Scifoni. Oorspronkelijke titel: Notte sul mondo. Vertaald door Dick Kolthoff. Uitge verij „De Kern", Den Haag. Borders in kleine tuinen, door A. C. Mul ler—Idzerda. Nieuwe reeks „Weten en kun nen" no. 244. N.V. Uitgeversmij. „Kosmos", Amsterdam, Antwerpen. Tennis voor beginners, door C. Vreeden- burgh. Zesde druk. Nieuwe reeks „Weten en kunnen", no. 218. N.V. Uitgeversmij. j,Kos mos", Amsterdam. Hoe krijg ik mijn rijbewijs? Handleiding voor de rijvaardigheidsproef door H. J. Pep- pink. Zevende druk. In samenwerking met de A.N.W.B. uitgegeven door N.V. Uitgevers mij. „Kosmos", Amsterdam, Antwerpen. Hoe maak ik vrienden en leef ik gelukkig, door dr. Dale Carnegie. Nederlandse bewer king van John Kooy en dr. B. Presmela. Vierde druk. J. Philip Kruseman's Uitge versmij., Den Haag. Het groene licht, roman door Lloyd C. Douglas. Oorspronkelijke titel: Green Light. Vertaald door H. H. J. Maas. Met een inlei ding van dr. P. H. Ritter Jr. Zesde druk. J. Philip Kruseman's Uitgeversmij. N.V., Den Haag. Wild is de stroom, roman door Louis Bromfield. Oorspronkelijke titel: Wild is the river. Vertaling van H. N. Brunt. J. Philip Kruseman's Uitgeversmij. N.V., Den Haag. Geopsyche, de invloeden van weder en klimaat, bodem en landschap op het ziele- leven van de mens, door prof. dr. W. Hell- pach. Vertaald door D. van der Linden met medewerking van dr. W. H. C. Tenhaeff en prof. dr. F. H. Schmidt. H. P. Leopolds Uitgeversmij. N.V., Den Haag. Levende opvoedkunde, tendienste van klei ne en grotere kinderen, tweede deel, door dr. Sis Heyster. Nederlandse Uitgeversmij. N.V., Den Haag. Beurs en krant, door Jac. Fahrenfort, Vier de druk. Nederlandse Uitgeversmij. N.V., Leiden. De psychologie van de pers, door W. N. van der Hout, privaat-docent in de publici- teitsleer aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Nederlandse Uitgeversmij. N.V., Leiden. Blanken op Borneo, herinneringen van J. J. Meijer, oud-resident der Zuider- en Ooster afdeling van Borneo, naverteld door G. L. Tichelman. Uitgeverij A. J. G. Strengholt, Amsterdam. Ons dagelijks brood, door ïlya Ehxenburg. Vertaald door Elsa. Bukowska. Wereldbiblio theek, Amsterdam, Antwerpen. Vierde druk. Muizen en mensen, door John Steinbeck. Oorspronkelijke titel: Of Mice and Men. Vertaling van Clara Eggink. Derde druk. Wereldbibliotheek N.V., Amsterdam, Ant werpen. Eén akker voor God. door Erskine Cald well. Oorspronkelijke titel: God's Little Acre. Vertaling: J. A. Sandfort. Uitgeverij Repu bliek der Letteren, Amsterdam. De opstand der machines of het losgebro ken intellect, door Romain Rolland en Frans Masereel. Oorspronkelijke titel: La révolte des machines ou la pensée déchainée. Ver taald door Th. van Berkel. Wereldbiblio theek, Amsterdam, Antwerpen. BOETE VAN VIJFDUIZEND GULDEN VOOR DIRECTEUR VAN MELKFABRIEK Het gerechtshof te 's Gravenhage veroor deelde gisterochtend W. den H„ directeur van een Leidse melkfabriek tot een geld boete van 5.000. Onder verantwoorde lijkheid, van deze requirant waren bij de melkfabriek tekorten ontstaan van 20.000 liter karnemelk en 15.000 liter melk, die zonder bon maar ook zonder prijsverhoging in de tijd van de melkdistributie waren verkocht. De Haagse Rechtbank had Den H. destijds veroordeeld tot 20.000 boete, subsidiair zes maanden gevangenisstraf en vier maanden voorwaardelijk. Succes. De Duitser Robert Rathke, die zich voordeed als een voortvluchtige ma joor van de Gestapo, heeft in West- Duitsland 1500 personen opgelicht tot een totaalbedrag van 1.700.000 mark, zo deelt de Duitse politie mede. Rathke zou hebben gezegd, dat hij zijn succes als oplichter te danken had aan de bereidheid van de meeste Duitsers om „een vervolgd lid van de S.S." te helpen. Volgens de politie heeft hij be kend onder meer 170 schrijfmachines, 130 kostbare camera's en 80 radiotoe stellen te hebben „ingezameld". Hij had de afgelopen twee jaar zonder geldige reispapieren Frankrijk, België, Nederland en Zwitserland bezocht. „Volksmilities". Het Bërlijnse blad „Sozial- demokrat" schrijft, dat aan alle Duitse ministeries van binnenlandse zaken der landen in de Sovjet-zóne opdracht is gegeven voorbereidingen te treffen voor de vorming van „volksmilities" in de grote genationaliseerde industrieën. Mannen van 18 tot 45 jaar, die werk zaam zijn in die industrieën, zullen zich daartoe moeten aanmelden, aldus het blad. Hond in de pot. Een 56-jarige man te Kiel is tot twee weken gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hij de hond van zijn vriendin heeft opgegeten, die hem de zorg over haar hond tijdens een afwezig heid had opgedragen. De man verklaar de, dat hij zich na deze maaltijd „veel beter voelde". (Reuter). Slagvaardig. Te Chicago is een 84-jarige landloper gearresteerd, beschuldigd van het frauduleus verkrijgen van hulp in ziekenhuizen voor oudstrijders door „geknoei met zijn hartslag". De Ame rikaanse medische wetenschap kent slechts 21 gevallen in de medische his torie van personen, die hun hartslag in bedwang' hadden, zo wordt hieraan toe gevoegd. (Reuter). Vijfling. In Columbia is een vijfling ter wereld gekomen. De babies maken het wel, doch men is bezorgd om de moeder. Carrière. Salvatore Giuliano, de Siciliaanse bandietenkoning, is uitgebroken uit een „stalen ring", die de Italiaanse politie- troepen met behulp van tanks om zijn schuilplaats in de bergen hebben ge legd. Naar gemeld heeft Giuliano zich bij de Labruzzo-bende gevoegd, die ge heel bestaat uit mannen op wier hoofd een prijs is gesteld. Giuliano, een boe renzoon die de dood van bijna 80 gendarmes op zijn geweten heeft, ving zijn bandietenloopbaan aan, toen hij verschil van mening kreeg met de poli tie over het betalen van belasting op een zak tarwe. Kruisgang. Een houten kruis, dat door pel grims van verschillende landen om de wereld wordt gedragen, is Woensdag avond te Canterbury aangekomen. Goede Vrijdag verliet een groep Rooms- Katholieke pelgrims Jeruzalem met dit bijna 80 kilo wegende en drie meter lange kruis, vervaardigd van hout van de ceders der Libanon, op de schouderfc

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2