Regering acht op dit debat over Indonesië ogenblik niet gewenst BA|CO film Geen rijkssubsidie voor Twents orkest Kostbaar kleinood voor minnaars van kunst en cultuur Op 31 Juli komt het zware geschut op Europa's mooiste circuit in actie In Assen is de training begonnen Donderdag 7 Juli 1949 3 TWEEDE KAMER Statuut voor de Raad van Europa goedgekeurd (Van onze parlementaire redacteur) Bij het begin van de vergadering dei- Tweede Kamer heeft voorzitter mr. Kor- tenhorst Woensdagmiddag een brief voor gelezen van de minister van Overzeese Ge biedsdelen, mr. Van Maarseveen, waaruit bleek dat de regering eigenlijk niets voelt voor een gedachtenwisseling met de Kamer met betrekking tot de op 22 Juni te Batavia bereikte overeenkomst. In elk geval vond zij thans zulk een gedachtenwisseling voor tijdig, een uitdrukking, die haar nogal zwaar werd aangerekend, omdat zij daar door de indruk wekte, de Kamer voor vol dongen feiten te willen plaatsen. Zelfs mr. Van der Goes van Naters (Arbeid) erkende, dat de uitdrukking „minder ge schikt ogenblik" de voorkeur had verdiend. Als argument om thans geen parlementaire discussie te ontketenen had minister Van Maarseveen aangevoerd, dat het wachten is op goedkeuring van de overeenkomst door de republikeinse regering. Mocht niet temin de Kamer toch een debat wensen, dan zou dit volgens het kabinet in een ver gadering met gesloten deuren moeten ge schieden, omdat een belangrijk deel der stukken over de overeenkomst geheim is en men daarover niet in het .openbaar kan gaan spreken. Dr. Bruins Slot (A.R.) voelde voor het regeringsstandpunt niets en stelde de regering in gebreke. Deze afgevaardigde was van mening dat men bijvoorbeeld over de wel geopenbaarde agenda voor de Ronde Tafel-conferentie best in het openbaar kon discussiëren. Maar dat was iets, waarover men volgens mr. Van der Goes van Naters juist niet moest gaan debatteren, want aldus zou de kans ontstaan dat reeds te voren verschillende groepen of personen hun meningen zouden vastleggen, hetgeen in strijd zou zijn met de opzet van deze conferentie. Zijns inziens was alleen een bespreking in besloten vergadering moge lijk. Prof. R o m m e (K.V.P.) onderschreef, dat op dit ogenblik een openbare discussie onjuist zou zijn. Hij was echter niet erg over de ministeriële brief te spreken, die een debat, dat hij wel wenselijk achtte, kennelijk op de lange baan wilde schuiven. Hij drong er krachtig op aan, dat het in elk geval de volgende week, liefst in het open baar en anders in comité-generaal (dit laat ste vond hij altijd nog beter dan geen debat) tot een regeringsverklaring en een gedach- tenwisseling zal komen. Zo dacht ook mr. Oud (V.V.D.) er over, die trouwens vond, dat het plicht van het kabinet zou zijn om, zo men met gesloten deuren zou gaan be raadslagen, argumenten voor die wijze van vergaderen aan te voergn. De Kamervoor zitter stelde voor dat hij aan het kabinet zou doen weten, dat de Kamer de volgende week een regeringsverklaring verlangde en voorts dat dan de Kamer zou beslissen of de deuren al dan niet dicht zouden gaan. Niemand bleek hiertegen bezwaar te koes teren, ook de heer Wagenaar (Comm.) niet, die betoogde, niet te begrijpen waarom men niet meteen nog deze week een openbaar debat kon houden. Minister Stikker kwam hierna de op merkingen over het wetsontwerp tet goed keuring van het Statuut van de Europese Raad beantwoorden. Hij stelde vast dat er van overwegende bezwaren tegen het Sta tuut nauwelijks iets was gebleken, al wilde hij- aan degenen, die node in de aanhef van het Statuut de grondslag van de Christelijke beginselen en waarden hadden gemist ver zekeren, dat nog wel geprobeerd was het woord „Christelijk" er in te krijgen. Ver der dan een verklaring van het waarde hechten aan de geestelijke waarden was men echter niet gekomen. Dat in het Sta tuut niets van. een staatkundige progressi viteit te bespeuren zou zijn, ontkende de minister. Hij herinnerde er aan dat men tenslotte bereikt heeft, dat ten aanzien van een reeks van beslissingen door het comité van ministers niet, zoals eerst het geval was, de regel van eenstemmigheid geldt, maar die van een versterkte meerderheid op de voorgrond staat. Overigens kon men in het betoog van de bewindsman heel goed beluisteren, dat hij het eens was met hen, die het „langzaam aan, dan breekt het lijn tje niet" voorstonden. Intussen gaf hij zich moeite aan te tonen in welke opzichten ook nu reeds de Raadgevende Vergadering een nuttige taak zal kunnen vervullen. Ook was hij er voor, dat de openbare mening invloed uitoefent op de organen voor Europese samenwerking. Even gleed de bewindsman uit toen hij zeide, dat de Tweede Kamer tegen het eind van de maand wel zal moeten bijeenkomen ter aanwijzing van de afgevaardigden naar Straatsburg. Dat kan zij echter niet doen voor het Statuut door de Eerste Kamer is goedgekeurd en vervolgens door de Ko ningin bekrachtigd. Nu ligt het bij ons niet op de weg van een minister ik zou haast zeggen, ten dele ten onrechte zich met de parlementaire werkzaamheden te be moeien. Men kon dan ook de voorzitter even zien schrikken van dit ministeriële uitglijpartijtje. Maar president Kortenhorst vond er tenslotte dit op, dat hij zich door de Kamer liet machtigen om in overleg met de regering de afgevaardigden te be noemen. Minister Stikker deelde mede, dat de re gering een Nederlander met internationale ervaring bereid heeft gevonden een belang rijke functie in het secretariaat van de Raad te vervullen. Zonder hoofdelijke stemming ging het ontwerp er door met aantekening van het „tegen" der Communisten en der Staatkun dig Gereformeerden. De verdere middag werd besteed aan een principieel debat over naturalisatie. Het betrof de vraag en met het oog daarop waren twee dergelijke gevallen in wets- voorstellen aan de Kamer ter beslissing voorgelegd of ex-Duitsers, die noodge dwongen Duitse wapendragers zijn geweest en van wie vaststaat, dat zij in hun hart ware Nederlanders zijn (de beide adspi- rant-Nederlanders hadden zich, toen ze de kans schoon zagen, aan de Duitse militaire dienst onttrokken en hadden aan Neder landse zijde illegaal werk gedaan), van na turalisatie uitgesloten moeten worden. Dit vond de Kamer niet. Maar in het bijzonder drongen de heren S c h e p s (Arbeid) en mr. Stokvis (Comm.) er bij minister Wijers op aan, telkens geval voor geval te bekijken. De heer Stokvis wenste zelfs voor elk geval een afzonderlijk wetsontwerp. De heer Scheps vond, dat men in één ontwerp telkens brave en ex-wapendragers bijeen kan brengen. Op het laatst bleek er tussen de minister en de Communisten menings verschil te bestaan over naturalisatie van ex-Spanjestrijders. Prof. Schermerhorn heeft aan die ex-Spanjestrijders bepaalde toezeggingen gedaan. Minister Wijers wilde echter wat kieskeuriger te werk gaan en beriep zich op de uitlating van Paul de Groot, waaruit op te maken valt, dat men van communistische zijde niet onder alle omstandigheden in een oorlog regerings getrouw zal zijn. Van een op grond dier uitlating schiften van ex-Spanjestrijders wilden de Communisten niets weten. Minis ter Wijers hield echter vol, dat er thans redenen bestonden om te betwijfelen of communisten wel goede Nederlanders zul len zijn. Ook de heer Scheps vond genera liseren ongewenst en gaf er de voorkeur aan, dat ook in dit opzicht geval voor geval bekeken zou worden. De ontwerpen tot naturalisatie werden hierna zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. De Kamer machtigde de voorzit ter, Koningin Juliana en Prins Bernhard ter gelegenheid van hun koperen huwelijks feest namens de Kamer geluk te wensen. De aangewezen film voor uw vacantiefoto's en allerlei andere opnamen. Jf x 6.5 1.10 I 6x9 1.20 6.5 X 11 1.60 I Nederlandsche Fotografische Industrie N.V., Soest in tropenverpakking verkrijgbaar. Overijsel zeer teleurgesteld Er heerst in Overijsel teleurstelling en wrevel over de wijze, waarop het Twents Philharmonisch Orkest (T.P.O.) door de regering wordt behandeld. Aan deze teleur stelling heeft de Commissaris der Koningin ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren gistermiddag in een speciaal daartoe be legde bijeenkomst uitdrukkelijk uiting ge geven. De gemoederen in Overijsel zijn vooral verhit door het feit, dat aan het Brabants orkest, dat nog nagenoeg geheel opgericht moet worden een rijkssubsidie is verleend van 70.000 en dat het reeds jaren bestaande T.P.O. slechts „via een achter deurtje" een officieuze subsidie van ƒ10.000 ontvangt. „Met twee maten". .Waarom hier zo kennelijk met twee maten gemeten wordt'is ons niet duidelijk", aldus-de Commissaris der Koningin. „Toen deze kwestie vorige week tijdens de be handeling van de begroting voor Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen in de Eerste Kamer ter sprake kwam, heeft mi nister Rutten zich er afgemaakt op een manier, die wij niet kunnen bewonderen. De minister heeft gezegd, dat er behalve de geldkwestie nog andere motieven waren om het T.P.O. geen subsidie te verlenen. Die andere motieven bestonden zeer waar schijnlijk uit de volkomen onjuiste ver- DE STOMPETOREN VAN SPARENWOU onderstelling, dat de Arnhemse en Gro ninger orkestverenigingen aan de culturele behoeften van Overijsel kunnen voldoen. De cijfers tonen echter duidelijk aan, dat dit niet het geval is. De A.O.V. geeft in het seizoen 1948-'49 96 concerten, waarvan één in Overijsel, de G.O.V. geeft er zeven tig, waarvan eveneens één in Overijsel. Het T.P.O., waarvoor de basis reeds in 1927 werd gelegd heeft thans "een bezetting van vijftig musici, van wie ongeveer de helft amateurs. Het feit, dat dit geen volledig beroepsorkest is, remt de ontwikkeling uiteraard sterk. De orkestleden hebben na dat bekend geworden is, dat er geen rijks subsidie verleend werd, beloofd dit seizoen nog door te werken. Het streven is om van het T.P.O. een volledig beroepsorkest te maken met een minimum bezetting van 57 musici, dan zal het mogelijk zijn 132 con certen per seizoen te geven. Enthousiasme bij tie arbeiders. „Wij kunnen niet aanvaarden, aldus de Commissaris van de Koningin, dat Overijsel in zijn culturele ontwikkeling op een der gelijk onbillijke manier geremd wordt. De toenemende industrialisatie eist ook cultu rele ontspanning voor de arbeiders. Het is wel opvallend hoeveel enthousiasme er bij de Twentse textielarbeiders heerst voor de concerten van het T.P.O. Noordbrabant verkeert nagenoeg in dezelfde omstandig heden en minister Rutten, die uit die om geving komt, begrijpt de situatie daar klaarblijkelijk beter dan in Overijsel. Wij gunnen de Brabanders gaarne hun orkest, maai- deze discriminatie van Overijsel is onrechtvaardig". Wanneer het T.P.O. vol gend jaar geen rijkssubsidie krijgt zal het opgeheven moeten worden. Agemda voor Haarlem DONDERDAG 7 JULI Brinkiuann, Grote Markt: Expeditiekan toor Env/o, filmavond. 8 uur. Luxor: „Het dreigende water", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Hildegard", 14 j.. 2.15, 4.30, 7.00 en 9,15 uur. Spaarne: „Sioux-City-Sue". 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „De laatste étappe". 18 j.. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rem brandt: „Bataljon der dapperen". 18 j.. 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Titanenstrijd 14 j„ 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. VRIJDAG 8 JULI Gem. Concertgebouw: Zomerconcert HOV, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoor stellingen. Sinds we voor de eerste keer schreven ier de plannen van het Heemsteedse echtpaar De Raaf het verlaten kerkje van Spaarnwoude met zijn middeleeuwse toren tot een cultuurcentrum in het Haarlemse polderland te maken, hebben vélen een wandeling of een fietstocht naar de idyl lische terp temidden der pastorale lan douwen ten Oosten van de Mooie Hel ondernomen. Vaak zullen zij de heer en mevrouw De Raaf dan druk in de weer hebben gezien, eerst met het orde scheppen in de baaierd, tijdens en door vele profane bestemmin gen in de gewijde ruimte ontstaan, met het wekken van een nieuw en zinrijk leven door het aanbrengen van een stijlvol interieur later. Dat is niet van zelf gegaan, dat heeft veel aan geduldige toewijding gevergd. Doch die eigenschap is de heer en mevrouw De Raaf niet vreemd. Reeds twintig jaar geleden zeiden zij-tot elkaar: „Dat kerkje!" En daarmee hadden zij hun liefste wens: het aan zijn oorspronkelijke doel onttrok ken gebouwtje te maken tot een kleinood van historische cultuur, tot een bedevaarts oord voor allen die oog voor de schoon heid van het oude hebben en die nog kunnen genieten van een eenvoudige tinnen kroes of van een boerse pul met rietpluimen. Het ontbrak het echtpaar voorshands aan middelen om de gedachte in een daad om te zetten. Zij moesten toezien hoe het kerkje van Spaarnwoude steeds meer de gradeerde. Van verblijfplaats van een jonge schilder zakte het af tot opslag plaats van meubelen en timmergerei. In die jaren groeide de verzameling van de beide Heemstedenaren gestadig. Het begon met een koperen snuiter, het werd een museum. En er kwam zoveel, met liefde rijk overleg en kennis en inzicht bijeen gegaard, dat het houten huis op de hoek van Bronsteeweg en Koediefslaa'n de schat ten niet meer konden bevatten. Toen kwam er weer een kans het kapelletje op de heuvel te huren. En op een dag konden de heer en mevrouw De Raaf in hun door de pony Cockie getrokken brikje de weg naar Haarlemmerliede inslaan in 'het ge lukkige vooruitzicht een droom van twin tig jaren her te kunnen verwerkelijken. Wie nu het duistere torenportaal is ge passeerd heeft moeite zich in te denken, dat hij zich temidden van een ruig boe renland bevindt, waar het dagelijks brood in het zweet des aanschijns wordt verdiend en voor andere dan stoffelijke zaken slechts weinig ogenblikken resten. Iets van devotie Er trilt binnen deze blanke wanden iets van devotie en iets van de waarheid, dat een ding van schoonheid voor immer een vreugd is. Daarvan getuigen de Madonna- met-het-kindeke en de imposante Goe-de- Vader, door onbekende, doch vaardige kunstenaars in steengehouwen, de kleurige bladzijden uit de Missalen, die hier en daar De ruimtewerking in het voormalige kerkje van Spaarnwoude komt het stijlvolle interieur zeer ten goede. de muur en het timmerwerk wat tekening geven, een enkel wandbord, enig koper werk, de stoere kasten, de stevige tafels, de stoelen-met-rechte-ruggen. En op de vloer verdrijft de donkere gloed van in een ver verleden geweven en ge knoopte kleden de kilte der blauwe zer ken, waarin de namen gegrift staan van hen, die vroeger in Sparenwou eerbiedig werden gegroet. Grand Prix in Zandvoort Alle cracks uit Italië, Frankrijk en Engeland zijn van de partij km. per uur) wel gekraakt zal worden. Men is inmiddels bezig om het circuit een nieuwe bovenlaag te geven en waar de boulevard tegen die tijd zo niet geheel klaar, dan toch in ieder geval zeer goed berijdbaar zal zijn, hoeven zowel coureurs als toeschouwers niet te klagen, Wanneer het weer een beetje mee werkt. dan krijgt Zandvoort op 31 Juli een evenement waardoor zijn naam tot ver over de grenzen bekend zal worden. Aan de KNAC en baandirecteur Hugenholtz zal het niet liggen. Wielrennen Van Vliet en Derksen in de finale sprintkampioenschap Woensdagmiddag werden in Amsterdam de kwartfinales van de achtervolging (maximum 4 km.) voor amateurs om het kampioenschap van Nederland verreden. Verassingen deden zich hierbij niet voor. Koeman maakte een uitstekende tijd (5 min. 38 sec.) na een spannende rit tegen Willekes. Deze nam na de start een ruime voorsprong, die hij tot ongeveer 30 meter vergrootte. Na vijf ronden kwam Koeman opzeten en liep meer en meer in. Toen de laatste ronde in ging lagen de renners gelijk en Koeman had genoeg kracht over om Willekes, die twee ronden voor het einde een inzinking had gekregen, er uit te rijden. In de andere kwartfinales klopten Kunst, Gieseler en Harmans hun respectievelijke tegenstanders De Moor, De Booy en Witte- veen vrij gemakkelijk. De professional-sprinters verwerkten hun programma tot de finale waarin zich, zoals te verwachten was, Arie van Vliet en Jan Derksen, zonder moeite plaatsten. Arie van Vliet speelde in de halve finale met Remkes en ook Jan Derksen behoefde zich in zijn halve finale tegen Bijster niet in te spannen. Jan Derksen noteerde in de kwartfinale en de tweede manche van de halve finale de snelste tijd van de dag over de laatste 200 meter namelijk 13 sec.. Arie I van Vliet kwam in de halve finales niet be- In totaal zullen over de twintig coureurs neder, de !5 sec., wel een bewijs dat de twee aan de start komen. Zij rijden in 2 heats van j groten in de Nederlandse professionalsprint 25 ronden elk en de vijf best-geplaatsten van veruit ae sterksten waren, elke heat zullen het in een finale van waar- Jac. van Egmond behoorde ook tot de schijnlijk 40 of 50 ronden moeten uitvechten. I deelnemers. In de eerste ronde versloeg hij Met de races volgens Grand-Prix-formulePeters en in de achtste finale Storm jr. De is daarmee de kous af. maar er staat ook nogHaarlemmer leed een nederlaag in de kwart een 500 cc.-race od het programma. Dit :s een finale tegen Derksen. Peters won de herkan- Waar de sportwagen-races van 26 Juni als hors d' oeuvre hebben gediend en het voor proefje dat verleden jaar door de Britse coureurs werd opgediend alleszins naar meer smaakte, is het niet te verwonderen dat de Grand Prix die op 31 Juli op het Zandvoortse circuit zal worden verreden, alom in den lande en speciaal in deze contreien waai; men zo dicht bij de keuken zit met span ning wordt tegemoetgezien. Een spanning die zeker nog zal stijgen nu wij kunnen mei den dat vrijwel alle cracks van het volant an deze race zullen meedoen. De lijst van coureurs die door de KNAC voor dit evenement zijn geëngageerd is inderdaad indrukwekkend. Zo starten voor Italië Luigi Vïlloresi, Alberto Ascari en Guiseppi Farina. Dat wij de Italianen het eerst noemen, is omdat zij nu eenmaal dat recht hebben verworven door de wonderlijk snelle dingen die zij met hun rode renwagens doen. Of deze heren op Maserati of op Fer rari's zullen starten, staat nog niet vast. De Franse groten, Louis Chiron, Louis Rosier en „Fifi" Etancelin komen met 4 liter-Tal bots in de baan en deze blauwe wagens zullen de Italianen de handen vol geven. Naar het zich laat aanzien, zullen twee nieuwe sterren aan het race-firmament, de Argentijnen Juan Fangio en Campos even eens van de rappe partij zijn. Speciaal de eerste heeft in de laatste tijd met Ferrari en Maserati het ene succes na het andere be haald. De Zwitserse Maserati-rijder baron Emanuel (Toulo) de Graffenried zal er tevens voor komen zorgen, dat de Italianen niet inslapen en de winnaar van vorig jaar. Prins Bira van Siam, die ook van de partij is, zal er deze keer aanmerkelijk harder aan moeten „trekken" om te winnen. Uit België komt John Claes met een Talbot en de groot ste, zij het dan misschien niet de snelste groep komt uit Engeland. De Britten hebben van vorig jaar nog zulke goede herinnerin-1 gen, dat zij en masse weer komen opdagen. Van hen noemen wij Reg Parnell die vorig jaar met zijn Maserati nogal pech had en Whitehead, die dit jaar mogelijk op Ferrari zal starten. Twee heats. Britse specialiteit en het contingent deel nemers uit Engeland zal dan ook wel over heersend blijken. Deze kleine karretjes halen voor hun ge ringe afmetingen wonderbaarlijk hoge snel heden en als zoals verwacht wordt de 19-jarige specialist Stirling Moss met zijn Cooper naar Zandvoort komt, dan kan men zijn hart ophalen. Vast staat, dat waar men het vorig jaar een zij het dan uitstekend geslaagd Brits onder-onsje zag, men ditmaal een race van werkelijk internationaal kaliber te zien zal krijgen. En het is niet te boud om te voor spellen dat het ronde-record van Bira (136 Sport in 't kort ZEVENKAMP DIO. DIO heeft een ze venkamp gehouden voor de adspiranten, junioren en de senioren. A. Munlt werd eerste met 4168 punten: 2. J. H. Smits 3811 pnt.; 3. A. Stam 3721 pnt.; 4. H. Beumer 3563 pnt.; 5. H. Veen 3483 pnt.; 6. C. J. Schenk 3315 pnt.; 7. C. Weróekker 3113 pnt.; 8. S. Tjeertes 3066 pnt.; 9. N. v. Egmond 2965 pnt.; 10. H. J. Biesbrouck 2858 pnt. De beste resul taten op elk onderdeel waren als volgt: In werpen: K. Beumer 505 pnt.; hardlopen: A. Munk 820 pnt.; vertrappen: S. Tjeertes 366 pnt.; doelsehieten: J. H. Smits 800 pnt.; plaats de bal: H. Veen en H. J. Biesbrouck 600 pnt.: verspringen: A. Munk 880 pnt.: baldribbelen: H. Smits 930 pnt. Doorkijkje in kerk van 't iorenportaal uit „Dit graft niet te openen voor 't jaar 1800" staat er op de stenen rechthoek die de laatste rustplaats van Seger Wolfsen, schout van Sparewoude en Sparendam, toedekt. Maar het is waarschijnlijk, dat de Sparenwouërs in 1800 meer belangstel ling voor de toestand van de Bataafse Re publiek koesteren dan voor de eventuële verrassingen die het graft van wijlen de schout zou hebben opgeleverd. We overvielen met ons bezoek mevrouw De Raaf in een secuur werkje: het opnieuw bekleden van negentig klapstoeltjes, die eens bioscoopbezoekers tot zitting dienden. Tussen Mae West en Scarlatti stond in dit geval slechts een uitdrager. Over Scar latti gesproken: de accoustiek is uitmun tend, zoals de fluitist Frans Vester die hier over enkele weken met Miep van Luin de eerste kunstavond zal geven, reeds heeft vastgesteld. Het herstellen van de stoeltjes, voor namelijk geplaatst op de kleine gaanderij waar eens het orgel stond, is één van de vele klusjes die de heer en mevrouw De Raaf zelf opknappen. Eigenlijk hebben ze maar één ding aan deskundige handen overgelaten: het leggen van de tweeduizend nieuwe pannen op het kerkdak. Zij kunnen het met de omwonenden goed vinden, want deze van nature geslo ten Spaarnwoudenaren zijn bijzonder op hun kerkje gesteld en ze dragen het streven van de beide Heemstedenaren eeii goed hart toe. En daarom betoont boer Bouma zich graag een goede buur door een handje mee te helpen en mag Cockie in zijn stal uitrusten van de rit. Alleen moeten al die vreemdelingen op Zondag zijn erf niet als parkeerplaats gebruiken. Levenslang voor twee leden van de colonne Henneicke De Bijzondere Raad van Cassatie veroor deelde de Amsterdammers E. M. E. en G. H. M. tot levenslange gevangenisstraf. Het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam had beiden tot de doodstraf veroordeeld. Als leden van de beruchte colonne Henneicke waren zij de Duitsers behulpzaam geweest bij het opsporen en arresteren van talrijke Joodse landgenoten. De procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad had bij de behande ling van deze zaak voor de Raad eveneens tot levenslange gevangenisstraf geconclu deerd. T.T.-RACES In Assen heerst reeds de TT-sfeer. Overal in de Drentse hoofdstad is de feestverlich ting gereed en de straten zijn gevuld met velen, die iets willen opvangen van de bin nenkomende rijders. In tegenstelling met geruchten kan medegedeeld worden, dat bijna alle fabrieksploegen aangekomen zijn. Niet alleen de Engelse teams (Norton, AJC en Velocette), ook de Italiaanse Gaillera, Mon dial, Guzzi. Gilera, Morini en de Spaanse Montesa, Alleen de PUCH, het Oostenrijkse team, was gisteravond nog niet verschenen. Bekende rijders als de Engelsen Bell, Da niel, Loekett, Briggs, Fry, Dear, Beevers en Clark hebben zich gemeld, evenals de Italianen Pagani, Clemenshish, Masetti en Lorenzetti van wie verteld werd, dat hij ver stek zou la,ten gaan. Leoni is eveneens ge arriveerd, terwijl ook Ortueta (Spanje) is aangekomen. Frith. Bills, allen zijn er. De Engelsman Heath is echter weer vertrokken. Bij de training van Woensdag verspeelde hij zijn 500 cc. Norton. Heath reed met een snelheid van om en nabij de 160 km. per uur op het rechte eind tussen Laaghalerveen en bij de pitch blokkeerde zijn motor plotse ling. De machine slipte en vloog tegen een boom. Hoewel Heath er nagenoeg zonder een schrammetje te hebben opgelopen afkwam, was zijn machine zodanig vernield, dat repa reren onbegonnen werk was. De Brit had ingeschreven voor de 500 cc. met Norton en voor de 350 cc. met AJS. maar hij was door deze pech zo gedesillusioneerd, dat hij on middellijk besloot naar huis te gaan. Waterpolo Grote zege van DWR op HPC In de zweminrichting aan de Kleverlaan werd gisteravond de wedstrijd DWRHPC gespeeld. Nadat de HPC doelverdediger Vrugt enige malen op de proef was gesteld doelpuntte Kollerie met een achterwaarts schot. Behle maakte er 20 van. Bij een aan val van HPC, waarbij de doelverdediger van DWR uitzwom, kwam Dijkstra vrij met de bal voor het doel en bracht de stand op 21. Behle en Kollerie vergrootten nog vóór de rust de voorsprong (41): In de tweede speelhelft verraste Kollerie wederom Vrugt met een achterwaarts schot waarna Behle de voorsprong voor DWR vergrootte. Elde- ring verkleinde de achterstand (62). Nadat aan beide kanten nog eenmaal was gedoel punt, kwam het einde met 73. De dames wedstrijd DWRMeeuwen werd gewonnen door de Amsterdammers. DWR verscheen wederom met enige invalsters en had spoedig de leiding door een schot van Greet Zieren. De gasten waren sterker en de stand werd 13. Uit een strafworp ver kleinde Tineke Wouters de achterstand voor DWR. Greet Zieren maakte daarna gelijk. Na de rust bracht Iet KosterVan Feggelen de stand op 36 en Greet Zieren wist uit een voorzet van Rietje Spoor nog eenmaal de doelverdedigster van Meeuwen te passeren <4—6). sing, zegevierde in de achtste finale tegen Vooren, maar werd in de kwartfinale door Remkes uitgeschakeld. Van Breenen won de ronde van Amsterdam-Noord De Amsterdammer Van Breenen heeft Woensdagavond de 70 km. lange ronde van Amsterdam-Noord gewonnen. Tien rpnden voor het einde had hij een achterstand van 30 seconden op een groepje van drie rijders. Hij liep de achterstand in en behaalde met de Haarlemmer Van Roon een voorsprong en zegevierde. De uitslag luidt: 1. Van Breenen, Amster dam 2 uur 8 min. 5 sec.: 2. Van Roon, Haar lem op 3 lengtes: 3. Witteveen, Amsterdam op 22 sec.; 4. Petrie, Amsterdam op 22 sec.; 5. Fleury, Amsterdam op 1 min. Pelotonwedstrijd „De Kampioen" Woensdagavond hield de HSV „De Kam pioen een pelotonwedslrijd voor amateurs en nieuwelingen over 30 km. Het peloton onder aanvoering van M. Taverne maakte de snelste tijd 51 min. 32 scc. De uitslag luidt: Ploeg 1: M. Taverne, J. Steenbakker. R. de Bie. D. Bes. R. Broertjes. W. Fennis, tijd 51 min. 32 sec. Ploeg 2: H. Kramer. P. de Vries, C. Kroe zen. W. de Groot, A. Harren, H. de Vries, tijd 51 min. 56 sec. Ploeg 3: A. v. t Hof. C. Hoppenbrouwer. G. v. Roön, J. Borst. W. Wijkhuizen, J. v. d. Wel, R. Wooning, 53 min. 12 sec. Overigens heeft de training niet veel bij zonderheden gebracht. De kopstukken heb ben het circuit eens verkend en een rondje gedraaid, waarbij Frith het hoogste gemid delde behaalde nl. 117 km. per uur. De Italiaan Dalles, die op Gilera in de 350 cc. klasse zou uitkomen, heeft telegrafisch bericht niet te komen als gevolg van moei lijkheden bij het passeren van de grens. Een aardige bijzonderheid is nog. dat de Italiaan Pagani, toen hij zijn bescheiden in ontvangst kwam nemen, het nummer 17 geweigerd heeft, omdat men in Italië aan neemt, dat dit ongeluk brengt. Dammen Haarlemse Damclub Onder leiding van de heer J, W. van Dar telen is de twee en veertigste jaarvergade ring gehouden van de Haarlemse Damclub. Nadat de verslagen waren goedgekeurd kwam aan de orde de verkiezing van een voorzitter. Van 1917 af heeft de heer Van Dartelen deze functie waargenomen en onder zijn leiding is de Haarlemse Damclub een vooraanstaande vereniging geworden. De heer J. H. Meure werd tot voorzitter gekozen. Deze stelde de vergadering voor de heer Van Dartelen te benoemen tot ere-voorzitter, welk voorstel werd aangenomen. Enige leden brachten de heer Van Dartelen hulde en dank voor zijn arbeid voor de HDC. Tot tweede voorzitter werd gekozen de heer J. Steenstra en tot secretaris, in plaats van de heer P. H. Meure, die aftrad, de heer A. Smit. Tot tweede secretaris werd gekozen de heer Nico Blom. Herkozen werden de heren A. J. Oremus en G. de la Rie. Spreeuwenjacht liep ongelukkig af Haarlemse schipper door schot in de borst getroffen Terwijl de dertigjarige mestschipper G. J. Zwart uit Haarlem in het middaguur op zijn schuit in de Leidsevaart achter de tegenover Groenendaal gelegen buiten plaats „De Cronjert" zat te eten, werd hij door een schot in de borst getroffen. Hij viel voorover in hel water, doch te hulp geschoten vrienden konden hem weer op het droge brengen. Daar zijn long ge raakt bleek te zijn, werd overbrenging naar de Mariastichtïng in Haarlem wen selijk geacht. De man verkeert echter niet in levensgevaar. Een onderzoek wees uit dat het schot afkomstig was uit de buks van de 23-jarige kantoorbediende W. P. van D. uit Lisse, die jacht maakte op spreeuwen. Hij poogde zich nog schuil te houden, maar de politie wist hem te vinden en heeft proces-verbaal opgemaakt. Import van citrusvruchten uitsluitend uit Suriname De Nederlandse regering en het gouver nement van Suriname zijn overeenge komen, dat Nederland de vrije invoer zal toestaan van citrusvruchten uit Suriname tot 1 Juni 1950. Volgens raming kan in deze periode Suriname 225.000 kratten le veren. In het belang van de Surinaamse citruscultuur zal Nederland de citrus-im port uit andere landen stopzetten tot I De cember 1949. Nieuwe bestemming voor het „Groot Kasteel" te Deurne Door de gemeente Deurne is aangekocht het. zogenaamde „Groot Kasteel", dat uit 1462 dateert en tot in 1944 door Ph. baron Desmeth van Deurne werd bewoond. Het kasteel werd tijdens rie oorlog zwaar be schadigd en de eigenaar moest wegens de hoge kosten van herbouw afzien. De ruïne werd voor 63.000 aangekocht, onder be ding dat het onder de naluurschoonwet 1928 een bestemming zal vinden. Het bijbehorende landgoed van ruim 9 ha, waardoor zich het riviertje de Vliet slingert en waarop behalve de ruïne een oude boerenbehuizing, het „dinghuis" ge naamd, is gelegen, zal tot openbaar wan delpark worden bestemd. Het ligt in de bedoeling de ruïne te con solideren en er een theehuis in te richten. Op 14 Juli zullen dertig Denen, die een reis door Frankrijk. Belgic en Nederland maken, in Zwolle deelnemen aan een rook- tournooi. De opbrengst van deze rookwed- strijd wordt besteed aan de ontspanning voor ouden van dagen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5